s ms behalen volle winst Koplopers Heren WVC blijven Leidse volleybalwereld verbazen Kecskemethy mag blijven VOORRUIT STUK? Iewic! 071-120248 Handbalcoach krijgt toestemming autoriteiten In zaalvoetbalcompetitie Jeugd van Roodenburg doetdagje Feyenoord. Profbokser van 49 jaar Jan Ykema zonder schaatsen Zege olympisch elftal Brazilië WK-kandidaat Toch geen wielerboycot LEIDEN - Doordat de koplopers Vonk en Inter Ju ook gisteren de volle winst binnenhaalden, is er bovenaan in de hoofdklasse van het zaalvoetbal niets gewijzigd. Ook in de onderste regionen blijft de situatie onveranderd, omdat de degradatiekandidaten niet tot winst kwamen. De uitslagen: Vonk-Bahlmann 3-2, Inter Ju-Landwer 6-4, Ba- x-Van Gerven 10-1 en Noord- wijk-Van Duuren 3-3. In de in terregionale competitie won FV Snoekie met 6-2 van Neptunus. Inter Ju-Landwer 6-4 Al in de eerste minuut opende de weer in genade aangenomen Pe ter Gijsfnan de score voor de Lei- denaars. Nadat Piet Ruygrok in de vijfde minuut voor de gelijk maker had gezorgd, liep Inter Ju van de Sassenheimers weg. Ro bert de Roo (2x), Peter Gijsman en Roel Huisman voerden de Pas daarna kon Landwer weer iets terug doen. Max Bleyswijk en Fred Arroyo deden de wedstrijd iets opleven: 5—3. Drie minuten voor tijd bracht Peter Gijsman John Jansen in stelling en de wedstrijd was beslist: 6-3. Daar na maakte Fred Arroyo de score nog iets draagelijker (6-4). Vonk - Bahlmann 3—2 Lang zag het er niet naar uit dat de ploeg van Maarten Vonk de winstpunten binnen zou halen. In de 18de minuut opende Frank Bakker voor Bahlmann zelfs de score: 0-1. De Leidse ploeg schrok wakker en een minuut la ter tekende Hans Braat voor 1—1. De vreugde was van korte duur want Frank Bakker bracht op een frhaie manier de Alphenaren toch weer op een voorsprong: 1-2. Cees de Roode boog daarna de sco re evenweel om in het voordeel van de groenwitten: 3-2. Of schoon Paul Bahlmann en Frank Bakker ieder het houtwerk raak ten, speelde Vonk de partij rustig winnend uit. Noordwijk - Van Duuren 3-3 Een gelijkopgaande strijd tussen twee wisselvallige ploegen. Jan Groenenwoud, Geert Jan Bak ker en John Marijt scoorden voor de thuisclub. Jan van Duyn (2x) en Theo van Seggelen stelden daar evenveel treffers tegenover. Bax Van Gerven 10-1 Een monsterzege van de Voorhou- ters, die in Loek van Kesteren weer een productieve man had den. Viermaal liet hij de ploeg van Van Gerven opnieuw aftrap pen. Cees van der Lans wilde niet bij zijn ploegmakker achter blijven en scoorde ook al vier maal. Cor van Steyn en Jaap Lingbeek maakten de tien vol. Pas twee minuten voor het eind signaal kon Jack van Ruiten te- genscore. Stand hoofdklasse Vonk10-17(43-27) Inter Ju10-17(37-22) UVS 10-14(39-27) Bax10-13(50-29) THBBoys 10-10(34-27) Noordwijk10-10(42-47) Van Duuren10-9 (33-40) Bahlmann10- 4 (34-45) Landwer10- 3(31-48) Van Gerven10- 3 (32-63) Topscorers: Mario Faber (UVS)15 Cees van der Lans (Bax)13 Ben Heemskerk (Vonk)12 Richard Klein (Inter Ju)12 DIREKTSERVICE HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 ROTTERDAM - "Heb je Van Hanegem nou al?", en "ik ga effe Peter Houtman halen". Soortgelijke kreten klonken gisteren veelvuldig op in één van de kantines van de Rot terdamse Kuip, waar zo'n 90 D-junioren van het Leidse Roodenburg zich een paar uur lang in een voetbalpara dijs waanden. De spelers van Feyenoord wa ren voor deze ene keer 'zo maar' binnen handbereik en waren uiterst bereidwillig bij het verstrekken van handte keningen. Ze konden er ge woon niet onderuit. Op 'last' van trainer Hans Kraay mengden de profs zich na de laatste training voor de win terstop tussen de jeugd van Roodenburg, die een 'dagje Feyenoord' deed. Op initiatief van de jeugdcom missie en met medewerking van Wim Rijsbergen faltijd 'in' voor speciale evenemen ten voor de jeugd) was het contact met de roemrijke ere divisieclub tot stand geko men. De elftallen Dl tot en met D 8 zouden in de kerst vakantie een dag lang in de keuken van het profvoetbal mogen rondkijken. Met alles erop en eraan en als klap op de vuurpijl zouden de 8 toten met 11-jarigen ook nog mogen meetrainen met de eerste elf talspelers, zo was afgespro ken. Dat laatste kon niet doorgaan, vanwege de zeer slechte ge- LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie vielen de ze week weinig verrassingen te noteren. Bij de heren viel er een kandidaat voor de titel af. Orion verloor wéér, nu van WVC 1 met 0-3. Bij de dames lijkt de strijd na de onverwachte nederlaag van Leython 3 tegen DAC 2 (3-1) alleen nog te gaan tussen S'70 en Ridderveld, die beide hun wed strijd wonnen. Bij de heren blijft de strijd beperkt tot RW, WVC en Leython. RW won de eerste set van NOVO 2 op z'n sloffen met 15-8. In de volgende fase barstte het geweld pas goed los: 15-6. Aanvankelijk ging het in de derde set ook nog wel. maar tegen het einde van de set deed zich een terugval voor, waardoor het steeds beter spe lende NOVO kon uitlopen naar 9-14. Met enig geluk kon RVV het tij keren en ook deze set win nend afsluiten: 16-14 (3-0). Leython had het aanvankelijk nog al moeilijk tegen WVC 2 in War mond. Het miste dan ook liefst drie basis-spelers, terwijl twee anderen min of meer geblesseerd waren. Ook een verandering in spelsysteem (van 3-2-1 naar 3-1 2) vereiste de nodige aanpassing CHICAGO - Ondanks het feit dat hij al 49 jaar is droomt de Amerikaanse profbokser Herbert Odom nog van een gevecht om het wereldkam pioenschap. De welterge- wicht bleef in zijn vijfde ge vecht als professional onge slagen. Hij versloeg in Chica go in een partij over acht ron den zijn landgenoot Adrian Green op punten. Het boksen is voor professional Herbert Odom slechts een hobby. Odom verdient een uitstekend belegde boterham als vrouwenarts. Voordat hy zijn liefhebberij als prof kon beoefenen moest dr. Herbert Odom wel een rechtszaak aanspannen om een licentie te krijgen. De rechter wees de eis van Odom een licentie te krijgen toe met de overwe ging, dat in een democratisch geregeerd land een profbok ser op grond van zijn leeftijd geen licentie en daardoor het recht op arbeid kan worden geweigerd. HARLINGEN - Jan Ykema, de nationale schaatskam pioen op de sprint, zit zonder wedstrijdschaatser Van de negentienjarige sprinter heeft men de gladde ijzers op de terugreis maandag uit Sta- vanger vermoedelijk gesto len. Ykema, die in Stavanger op de sprint de landenwed- strijd won tegen Noorwegen, heeft zijn coach Gauke Nij- holt in de arm genomen bij de opsporing van de stalen noren. Nijholt, die in het dagelijks le ven politie-ambtenaar is, heeft evenwel tot nu toe nog geen succes gehad. Dinsdag trainde Ykema in Utrecht op reserve-schaatsen, maar hij stapte na tien minuten al van het ijs. De trainingen van de benjamin in de sprintploeg zijn door zijn slordigheid in het gedrang gekomen. Een geluk voor hem is, dat de sprintploeg pas in de eerste week van januari wedstrijden heeft. Ykema: "Ik hoop des ondanks dat de schaatsen worden teruggevonden. Ik heb wel vier weken nodig om aan een nieuw paar te wen nen. Het zal mij niet snel weer overkomen". Dat is een van de resultaten, die de bestuursdelegatie van het Ne derlands handbal verbond be reikt heeft tijdens de goodwill- reis naar Tsjechoslowakije. In Praag sprak de delegatie, be staande uit voorzitter Nico Witte, bestuurslid Frits Wijk en de bondscoach zelf, met de be stuursleden van het Tsjechische handbal verbond en met de auto riteiten van Pragosport en het Tsjechisch olympisch comité. Het is vrij ongewoon dat een Tsje- choslowaakse trainer toestem ming krijgt langer dan drie jaar in het westen te mogen blijven. In het algemeen wordt men na deze periode teruggeroepen naar het vaderland. Iets wat ook de verwachting was voor Kecske methy. Toch had het NHV de kleine Tsjechslowaak een con tract aangeboden tot en met 1986 om zodoende het gevoerde tech nische beleid ten aanzien van de nationale selecties ook op lange re termijn te verzekeren. Kecskemethy kwam met het NHV al in september tot overeenstem ming, onder voorwaarde dat ook de autoriteiten daarmee zouden Hans Kraay "Het is soms een steldheid van de trainings velden bij de Kuip, maar de teleurstelling daarover ebde snel weg toen de jeugdspelers inplaats daarvan in de gele genheid werden gesteld uitge breid kennis te maken met hun idolen. Hans Kraay hield een praatje over het beroep van profvoetballer ("dat lijkt i vak, maar over het algemeen is een mooi vak en dat is het soms ook, maar over het alge meen is het keihard werken"); alle spelers kwamen handte keningen uitdelen en be stuurslid Aad van der Laan leidde de Roodenburgertjes met hun twaalf jeugdleiders rond door het stadion, dat een dorp in het klein is. het keihard werken". Na een paar uur vertrokken de spelertjes in twee bussen weer richting Leiden. Een erva ring rijker en met de toezeg ging dat ze in het voorjaar nog eens terug mogen komen om dan echt mee te trainen met de A-selectie van Feye noord, die op 2 januari het 'werk' hervat. Het D 1-elftal van de Leidse eersteklasser werd bovendien uitgenodigd om voorafgaande aan een thuisduel van de Rotterdam mers een voorwedstrijd te ko men spelen tegen de D 1 van Feyenoord. Waarmee de te leurstelling geheel verdwenen was. ledereen 'had' tenslotte nu Van Hanegem... FARO (ANP) - Het Nederlands olympisch elftal heeft gisteravond de oefenwedstrijd tegen Jong Portugal met 3-0 gewonnen. Bij rust leidde het elftal van bondscoach Ger Blok met 2-0. De verrassende overwin ning van de Nederlandse amateurs kwam tot stand door een hoog tem po en een felle jacht op de bal. Bovendien toonden de spelers, die met deze wedstrijd hun trainingskamp in de Algarve afsloten, een uitste kende mentaliteit en conditie. De strijd tegen de "toekomst" van de Portugezen betekende voor een aantal geselecteerde amateurs het af scheid van het olympisch project. Blok zal binnenkort voor het kwalifi catietoernooi voor de Olympische Spelen een nieuwe selectie bekend maken. Portugal kwam al na twee minuten op achterstand, toen de Vitesse-speler Chris van den Akker Nederland op voorsprong zette. Oud-Ajacied Pim van Dord vergrootte de marge in de 34ste minuut door knap raak te koppen. Na rust bepaalde Van den Akker vanaf twintig meter de eind stand op 3-0. Vandaar dat de eerste set verlo ren ging met 15-8. Daarna ging het bij Leython steeds beter draaien. Het gebrek aan kwaliteit moest met veel vechtlust worden goedgemaakt. WVC bleef nog lang volgen, maar na 8-8 was de tegenstand gebroken (8-15). In de laatste twee sets was Leython heer en meester en via 6-15 en 2-15 werd het 1-3 voor Ley thon. WVC verbaast steeds meer dit jaar. Sinds het team alleen is gaan trainen, zonder het tweede wint het alleen maar. Wat op papier een leuk duel leek, de confronta tie met de nummer 4 Orion, ein digde in een eclatante 0-3 zege voor de Warmonders. De tweede set uitgezonderd, toen WVC pas na 15-17 kon winnen na een for se achterstand, ging het met Joost v.d. Zwet als excellerende aanvaller erg vlot: 9—15. 10—15. VCL - Donar 2 werd een zwakke vertoning, waarin Donar ver diend de punten pakte, omdat twee spelers, Jan Willem v. Hen ten en Aak Geen, een prima wed strijd speelden en de nodige rust in het team brachten. VCL wist één Mt» de derde, te winnen met 15-7. In de overige zegevierde Donar met 12-15, 13-15 en 10-15. LUSV verloor de eerste set van Ridderveld (10-15), maar won de wedstrijd. Toch ging dit moei zaam, want in de tweede set kwam Ridderveld nog op 10—13. Toen begon met de scherpe op slag het belangrijkste wapen van LUSV goed te lopen. Hiermee werd niet alleen de set gepakt (15—13), maar ook de volgende werden hierdoor gewonnen. Jan Streefkerk en Peter Seinen wa ren de mannen die het karwei de finitief afmaakten met 15-6 en 15-4. In een zeer wisselende wedstrijd leverde SKC een goede prestatie door zonder drie vaste teamspe lers tegen WW een gelijkspel te behalen. Nu werd het team ge completeerd door enige tweede team spelers. Twee sets won WW heel ruim (4-15, 5-15), de andere waren echter voor SKC (15-7, 15-6). Bij de dames behaalde Leython een zeer gemakkelijke overwin ning op het erg zwak spelende LUSV 2. De studentes hadden geen antwoord op het goede ser veren van Leython. Ook aanval lend bleek Leython veel meer mans. Bij kUSV was het vooral verdedigend dat er geen pass uit kwam. Binnen drie kwartier kon LUSV weer naar huis: 15-3, 15-9, 15-1. S'70 bleef simpel op kop door een eenvoudige 3-0 zege op VCL. In deze vorm lijken weinig ploegen nog in staat een puntje weg te ka pen bij dit S'70. Goed volgen doet Ridderveld, dat moeizaam won bij WVC. Vooral door nervo siteit werd de eerste set op het nippertje verloren met 15-12. Daarna waren er niet zo veel pro blemen meer, al was het dit keer niet zo fraai met 11-15, 8-15 en 12-15 werden toch twee punten binnengehaald. Leython 3 miste twee hoofdaanval lers tegen DAC 2 en dit bleek op de beslissende momenten net te veel. In een volkomen gelijkop gaande strijd was het DAC dat driemaal net aan het langste eind trok, tegen Leython slechts een maal. Resultaat 3-1 voor DAC via 15-8, 9-15, 16-14, 18-16. Orion verraste zyn aanhang weer eens door thuis DAC 3 een 3-1 nederlaag te bezorgen. In-Up-Go en NOVO 3 tenslotte deelden in een sportief verlopen duel de punten broederlijk: 2-2. GER RENES. instemmen. In de gesprekken, die in Praag gevoerd zijn werd dit gedeeltelijk gehonoreerd doordat de toestemming gege ven werd voor verlenging met een jaar definitief en de intentie deze per jaar te continueren. Dat betekent dus dat na 1984 elk jaar opnieuw zal worden beslist over de volgende periode tot het ein- delijke doel in 1986. Verder werd in Praag besloten tot een nauwere samenwerking tus sen beide landen op handbalge- bied. Dit in het kader van het cul turele verdrag van de NSF met Tsjechoslowakije. Zo zullen in ieder geval tijdens de trainings stages van de nationale jeugd- ploegen in 1983 interlands ge speeld worden, iets wat in het verleden onmogelük was. Voor het NHV betekent dit een fi nancieel voordeel, want Tsjecho slowakije neemt op dat moment de kosten van die wedstrijd voor haar rekening, terwijl de onder brenging niet meer door het NHV verzorgd hoeft te worden. Tot op heden moet het NHV dit zelf regelen. De kosten van on derbrenging komen wel voor re kening van Nederland. Volgens NHV-bestuurslid Frits Wijk verliepen de gesprekken in Praag zonder uitzondering posi tief en is er een goede basis ge schapen tot een verdergaande sa menwerking op handbalgebied tussen Nederland en Tsjechoslo wakije. Uiterlijk half januari 1983 zullen de gemaakte afspraken op papier gezet worden en onderte kend. RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse voetbalbond heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal in 1986. Voorzitter Coutinho deelde de FIFA gisteren per telex mede, dat zyn bond bereid is het mammoet-toernooi over te nemen van Columbia. Tegelijkertijd werd in Rio de Janeiro bekend, dat de Braziliaanse rege ring geen extra subsidie zal verlenen om de eindronde binnen de land grenzen te halen. Generaal Cesar Montagna, voorzitter van de nationale sportraad, verklaarde, dat het hem na een gesprek met president Fi- gueiredo duidelijk is, dat de regering geen gelden voor de organistie ter beschikking zal stellen. Ondanks de afwijzende staatshouding meent Countinho, dat Brazilië in staat is de eindronde adequaat voor zijn rekening te nemen. Hotels, transport en communicatiemiddelen zijn aanwezig. Het probleem ligt volgens Coutinho uitsluitend in de aanpassing van de stadions aan de eisen van de FIFA. Brazilië huisvestte in 1950 voor de laatste keer de eindronde van het WK In de finale verloren de Brazilianen destijds in het immense Maracapa- stadion met 2-1 van buurland Uruguay. PRAAG - Jan Kecskemethy, de bondscoach van het Nederlands handbal verbond, heeft toestem ming van de Tsjechoslowaakse autoriteiten gekregen om ten minste tot en met 31 juli 1984 in ons te land mogen blijven. Daarnaast hebben de autoriteiten de intentie uitgesproken dat het contract na 1984 per jaar ver lengd mag worden tot eind 1986, omdat een meeijarige overeen komt na drie jaar in Tsjechoslo wakije statutair onmogelijk is. ROOSENDAAL (GPD) - De VOB (Vereniging van Organisatoren van Beroepswielerwedstrijden) heeft gisteravond van de KNWU nog geen concrete toezegging ge had voor wat betreft een be stuurszetel in het servicebureau van de KNWU, dat op 1 januari haar werkzaamheden begint. Toch heeft de VOB na het ge sprek met de wielerbond weer zoveel vertrouwen in de zaak ge kregen, dat men voorlopig afziet van de voorgenomen boycot van een aantal wedstrijden. In het gesprek dat gisteravond in Woerden plaatsvond, blijkt dat een communicatiestoornis de voornaamste oorzaak is geweest van het conflict dat anderhalve week geleden tijdens de kalen dervergadering tussen de beide organisaties is ontstaan. „Aanvankelijk dachten we, dat wij als VOB door de KNWU volledig werden genegeerd, maar nu heeft de KNWU toegegeven dat onze eis om straks ook inspraak te hebben rechtvaardig is. Ze zien ons nu weer als een volwaar dige club die met de beste bedoe lingen voor de belangen van de wielercomités opkomt", zegt VOB-voorzitter Harry Kamp huis. Op welke wijze die inspraak in de toekomst moet geschieden gaan de KNWU en VOB begin januari nog eens samen bekijken. Kamp huis: „We zullen niet vasthouden aan de eis dat we een mannetje in het bestuur willen hebben, wan neer de KNWU met andere aan vaardbare voorstellen voor de dag komt". Zij 'hebben' Van Hanegem al, Wim Rijsbergen kijkt toe.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10