y Landbouwprijs beetje hoger Visserij oorlog dreigt Congres blijft bij standpunt Optimisme in Libanon Iran zint op een invasie van Irak "lnleveren?lkdoe niet anders. Maar van m'n Echte Boter blijven ze af -c Ongunstig voor boer, gunstig voor consument Denen niet akkoord met EG-beleid "Zelfmoord blanke vakbondsman zeker WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 Buitenland LONDEN (Reuter) Iran werkt aan de voorbereidin gen van een "grootscheepse en krachtige invasie" in Irak om een Iraakse raketaanval- len van zondag te wreken. Kolonel Sayad Shirazi, de be velhebber van de Iraanse grondstrijdkrachten, zei dat de militaire deskundigen plannen voorbereiden voor een offensief in Irak. "Irak zal spoedig een antwoord krij gen voor zijn aanvallen op de bewoners van Dezful. Maar wij moeten ons geduld en to lerantie bewaren om een slui tend plan op te kunnen stel len", zo zei Shirazi. Tenminste 62 mensen werden gedood, 300 gewond en ver- scheidene honderden win kels en huizen vernietigd bij de Iraakse aanval met lange afstand-raketten, die delen van het centrum van de stad raakten. Shirazi, een ortho dox-islamitische officier, zei verder dat de islamitische strijdkrachten een "operatie voorbereiden die groot scheeps en krachtig zal zijn'* De Iraanse voorzitter van het parlement, Hodjatoleslam Hashemi Rafsandjani, die maandag reageerde op de Iraakse aanval door de strijd krachten op te roepen Irak binnen te vallen, vroeg giste ren de vredesmissies, die pro beren een eind te maken aan de ruim twee jaar durende Golfoorlog, Teheran niet te bezoeken. "Wij zgn moe ge worden van deze heren die hier komen zonder dat ze iets nieuws te zeggen hebben", aldus Rafsandjani. Achtereenvolgende pogingen van verschillende missies om de vrede tussen beide buur landen te herstellen hebben gefaald, vooral omdat de zwa re Iraanse eisen onaanvaard baar zijn voor Bagdad. Het jongste offensief tegen Irak begon begin november toen Iraanse troepen erin slaagden Iraakse stellingen ten westen van Dezful in te nemen en ook enig gebied in de grens streek veroverden. Guatemala gaat in op eisen van ontvoerders GUATEMALA-STAD (Reuter/ AFP) - De regering van Guate mala heeft toegegeven aan een eis van de ontvoerders van de dochter van de president van Honduras, die de publikatie wil len van een door hen opgestelde politieke verklaring. In een regeringscommuniqué staat dat het document in Guatemala zal worden gepubliceerd, on danks het feit dat daarin de rege ring van dat land "beledigd" wordt. De ontvoerders hekelen in die verklaring "het imperialis me" van de Verenigde Staten en "de militaire dictatuur" in Gua temala en Honduras. BRUSSEL (GPD) - De Nederlandse boeren gaan een moeilijk jaar tegemoet. De Europese Commissie wil de landbouwprijzen het volgende seizoen met gemiddeld 5,5 procent laten stijgen, maar voor Nederland blijft daar van door verschillende kortingen slechts een gemiddel de van 1,8 procent stijging over. Voor de consument is de geringe prijsstijging wel voordelig. De algemene kosten van levensonderhoud in Nederland zullen met dit prijs pakket slechts 0,3 procent omhoog gaan. Vergeleken met een venvachte penseren. Rest dus geldontwaarding in 1983 van zo'n 5 procent, zijn de voorstel len voor de Nederlandse land bouw, zo erkende minister Braks van landbouw gisteren in Brus sel, „erg mager". Desondanks had hij in deze economisch moei lijke tijd „begrip voor de terug houdende opstelling van de Eu ropese Commissie". Hij noemde de voorstellen daarom „een aan vaardbaar uitgangspunt" voor de verdere onderhandelingen in de Europese ministerraad over de uiteindelijke vaststelling van de nieuwe landbouwprijzen, die per 1 april 1983 moeten ingaan. De prijs voor zuivelprodukten (bo ter en magere melkpoeder) wordt door de Europese Com missie het meest gedrukt, we gens de bestaande overproduk- tie. De minimumprijs voor deze produkten stijgt daarom slechts met 3,2 procent in plaats van 5,5 procent. De Nederlandse boeren moeten echter ook nog eens 2,3 procent inleveren aan de subsi dies die ze bij export krijgen om de relatief dure gulden te com- Halve fles Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van financiën, heeft voor de kerst een halflege fles sherry gekregen. "Tweeënveertig procent heeft hij in de vorm van belasting al opgedronken", zei een woordvoerder van de Britse wijnhandelaren. "Wij wilden hem dat op een heel sugges tieve manier duidelijk ma ken". Arabisch in VN De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft het Ara bisch er als zesde officiële "werktaal" bijgekregen. De andere talen zijn: Chinees, Engels, Frans, Russisch en Spaans. Nancy's lip Nancy Reagan, de echtgenote van de Amerikaanse presi dent, is geopereerd aan haar bovenlip, waar een vorm van huidkanker bleek te zitten. Verdere behandeling is niet noodzakelijk, aldus een com muniqué van het Witte Huis. Shakespeare 'anders' Kroonpins Charles van Enge land en zijn echtgenote Diana hebben zich deze week ware cultuurbarbaren getoond door in plaats van een tekst van Shakespeare de tekst van een televisiereclame in te vul len. Zij traden op in een kerstgala van het Royal Ope ra House, waarop leden van opera- en balletgezelschap pen traditiegetrouw satiri sche tekstjes weggeven. Niet om te schieten Drie inwoners van Estland zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van twee tot drie jaar omdat ze met een luchtbuks op een portret van de overle den president en partijleider Brezjnjev hadden geschoten. Het beschadigde portret werd trouwens tijdens de rechtszitting niet getoond. ADVERTENTIE prijsver hoging voor de zuivel 0,9 pro cent. Ook in de graansector is momen teel sprake van overproduktie. Sinds enige tijd voert Europa zelfs graan uit, dit tot groot onge noegen van de grote concurrent, de Verenigde Staten. Om de Eu ropese prijzen wat meer aan de wereldmarkt aan te passen en zo de Amerikaanse bezwaren tegen de Europese subsidies wat tege moet te komen, heeft de Com missie voor de granen slechts 3 procent prijsstijging voorge steld. Ook de produktie van sui kerbieten wil de Commissie af remmen, door daarvoor een prijsstijging van slechts 4 pro cent toe te staan. De gemiddelde prijsverhoging van 5,5 procent van alle Europese landbouwprodukten steekt scherp af tegen de 10,5 procent die voor 1982 werd toegestaan en de 7 procent die door de Europe se boerenorganisaties als mini mum werd genoemd om de boe- reninkomens niet weer achteruit te laten gaan. De Europese Com missie wijst erop dat 1982 een zeer goed landbouwjaar is ge weest, dat de boeren een inko mensstijging van zo'n 5 procent reëel heeft opgebracht, na een langdurige periode van achter uitgang. Landbouwcommissaris Dalsager vindt dat de boerenin- komens nu niet weer moeten gaan verslechteren: „We kunnen niet het ene jaar gas geven en dan weer gaan remmen". Minister Braks uitte zich wat voor zichtiger op dit punt. Hij wilde geen eindoordeel geven, maar neemt als uitgangspunt bij de komende onderhandelingen dat de boereninkomens niet meer mogen verslechteren in vergelij king met de inkomens in andere sectoren. Als die inkomens ech ter achteruit gaan, en daar ziet het wel naar uit, dan kunnen de inkomens in de landbouw ook achteruit, zo viel uit de woorden van ir. Braks op te maken. Met de prijsvoorstellen heeft de Europese Commissie ook willen bereiken dat de landbouw lang zaam maar zeker op de Europese begroting minder geld in beslag neemt ten gunste van andere nuttige uitgaven. Op een totale begroting van 56 miljard gulden vergt de landbouw voor 1983 on geveer 36 miljard. Afhankelijk van de precieze uitgaven die sa menhangen met de prijzen op de wereldmarkt zal het aandeel van de landbouw variëren van 60 tot 68 procent van de totale EG-uit- gaven. PHOENIX (AP) - De piloot van dit vliegtuigje in het Amerikaanse Phoenix zag al aankomen dat hij een noodlanding moest maken. Tegen zijn vrouw, die bij hem in het toestel zat, zei hij dat zo zachtjes mogelijk te zullen doen. Resultaat: een kapot dak van dit huis. Niemand was op dat moment thuis en alleen de vrouw van de piloot liep lichte verwondingen op. BRUSSEL (GPD) - Binnen de Eu ropese Gemeenschap dreigt een visserijoorlog nu Denemarken de laatste pogingen om tot een gezamenlijk visserijbeleid te ko men heeft verworpen. De negen andere lidstaten van de Europe se Gemeenschap gaan nationale maatregelen voorbereiden om dat EG-visserijbeleid alsnog, maar langs een omweg en zonder medewerking van Denemarken, van de grond te krijgen. Het gaat hierbij om maatregelen om de vangst op verschillende zeevissoorten te beperken, die te verdelen over de visserijlanden en daarop controle uit te oefe nen. Centraal in de regeling staat voorts de toegang voor buiten landse visseis in de belangrijke Britse visserij wateren. Hierover dreigt met name een bot sing tussen Deense vissers en de Britse marine De Britse visserij minister Walker heeft al eerder verklaard dat Groot-Brittannië genoeg marineschepen heeft om de Deense vissers buiten de Brit se wateren te houden. „Ze kun nen gearresteerd worden en boe tes krijgen die kunnen oplopen tot zo'n 50.000 pond (ruim 250.000 gulden)", zei Walker gis teren in Brussel. Minister Braks van landbouw en visserij vond de Deense handel wijze „geen manier van doen". Zuidafrikaanse rechter: 99 JOHANNESBURG (Reuter) - Een rechter in Johannesburg heeft gisteren verklaard dat de blanke vakbondsleider Neil Aggett, die in de loop van dit jaar in gevan genschap overleed, de hand aan zichzelf sloeg en dat niemand op strafbare wijze voor zijn dood verantwoordelijk kan worden gesteld. Rechter Petrus Kotze deed uitspraak in het onderzoek in de zaak-Aggett, die de eerste blanke Zuidafrikaan was die in hechtenis overleed. Hij werd op 5 februari opgehangen aange troffen in zijn cel in het hoofdbu reau van politie op het John-Vor- sterplein in Johannesburg. De politie maakte bekend dat hij zelfmoord had gepleegd, maar Aggetts familie geloofde dat niet. "Zijn dood is niet veroorzaakt door een op misdrijf neerkomende handeling van een derde of dér- den", aldus de uitspraak in een overvolle rechtszaal. Het hof hoorde 52 getuigen en had 43 zittingsdagen, waarmee het onderzoek het langdurigste en kostbaarste uit de Zuidafrikaan se geschiedenis is geworden. De vraag waarom het ging was of Aggett door onheuse behande ling tot zelfmoord was gedreven, zoals werd aangevoerd door George Bizos, hoofdraadsman van de familie Aggett. De negen landen zijn volgens hem „verbitterd" over de Deense opstelling. Ondanks vergaande tegemoetkomingen zei de Deen se regering gisteren onvoorwaar delijk nee tegen de gemeen schappelijke visserijvoorstellen. De Deense regering zelf vond die voorstellen nog wel aanvaard baar, maar kon hiervoor geen meerderheid krijgen in het Deense parlement. De Deense visserijminister Grove zei tegen zijn Europese collega's dat een ja-stem ogenblikkelijk tot de val van zijn regering zou leiden. Geen stemming Een voorstel van de voorzitter van de Europese Commissie, Thorn, om het visserijbeleid gewoon bij meerderheid van stemmen in de visserijministerraad te laten aan nemen, leed vervolgens schip breuk. Groot-Brittannië, Frank rijk en Griekenland steunden Denemarken in de principiële stellingname dat zo'n belangrij ke zaak niet bij stemming, maar slechts bij unanimiteit aanvaard kan worden. De Europese Commissie nam bij gebrek aan een besluit van de ministerraad vervolgens het heft in eigen handen. Thorn verklaar de dat men niet alleen het recht maar ook de plicht heeft het ge zamenlijke visserijbeleid alsnog te realiseren via een in Brussel goed te keuren en te coördineren stelsel van nationale maatrege len. De Denen is gedurende de maandenlange onderhandelin gen steeds voorgehouden dat ze in die situatie er veel minder goed van afkomen dan bij een visserijakkoord. In Denemarken bestaat echter de hoop dat het Europese Hof van Justitie zich zal uitspreken tegen maatregelen van andere EG-lid- staten die de Deense visserij zou den beperken. De Denen base ren zich hierbij op de afspraak bij hun toetreding tot de Europe se Gemeenschap, dat de visserij wateren vanaf 1 januari 1983 weer helemaal vrij zouden zijn. De Europese Commissie heeft gis teravond nog nieuwe voorstellen geformuleerd voor de verdeling van de vangsten over de EG-vis- serijlanden. In die voorstellen mag Nederland onder andere 50.000 ton schol vangen, 26.900 ton kabeljauw, 15.900 ton haring, 15.800 ton tong en 35.000 ton ma kreel. De EG-visserijministers hebben gisteravond laat overigens na drukkelijk afgesproken dat de laatste, gisteren door Denemar ken verworpen compromisvoor stellen voor het gezamelijke vis serijbeleid toch op tafel zullen blijven üggen tot 1 janauri, in de hoop dat Denemarken op het laatste moment nog zal bijdraai- Geen geld MX-produktie Aankoop Pershing later Het Amerikaanse Congres heeft voet bij stuk gehouden: president Reagan krijgt geen geld voor de bouw van de eerste vijf MX-raketten, voor dat hij een betere methode heeft gevonden voor de op stelling van dit nieuwste in tercontinentale wapen. Bo vendien heeft de volksverte genwoordiging geweigerd fondsen te geven voor de aan koop van Pershing-2 raket ten, omdat dit voor opstelling in West-Duitsland bestemde kernwapen tijdens een serie proefnemingen nog maar één succesvolle vlucht heeft ge maakt over korte afstand. Wel zullen, als de technische problemen zijn opgelost, via een aanvullende wet midde len beschikbaar kunnen ko men. Met de bouw van de vijf MX-raketten was bijna een miljard dollar gemoeid; voor de Pershiqg-2 vroeg Reagan een half miijard dollar. door Henk Kolb President Reagan heeft giste ren de wet getekend, die hem weliswaar 232 miljard dollar in handen geeft om uit te ge ven aan de Amerikaanse de fensie, doch tevens een poli tieke nederlaag bezegelt, waarvan de dimensies in de loop van 1983 zullen worden afgepaald. Pas na 1 maart mag hij met een nieuwe opzet komen om de MX-raket pa raat te maken, en daarna heeft het Congres dan 45 da gen de tijd om die goed te keuren of te verwerpen. In de partijverhoudingen bin nen de Senaat is na de jong ste verkiezingen mets veran derd, maar in het nieuwe Huis van Afgevaardigden dat op 3 januari aantreedt, heb ben de Democraten hun meerderheid versterkt, onder anderen met kandidaten die grote sympathie koesteren voor de beweging die weder zijdse bevriezing van de kernarsenalen eist. Het lijkt zeker dat een motie in die richting, dit jaar met twee stemmen meerderheid in het Huis verworpen, in 1983 wél zal worden aangenomen. Reagan zal met alleen in het Huis van Afgevaardigden, maar tevens in de Senaat met buitengewoon goede papie ren moeten komen om de parlementariërs ervan te overtuigen dat de MX het wa pen is waarmee de VS zich te gen een Russische nucleaire overval ('first strike') moeten beschermen. Niet alleen tegenstanders van kernwapens zijn tegen deze Amerikaanse machtsont plooiing, vooral berustend op de veronderstelling dat de Russen denken aan een kern oorlog die ruimte laat voor een overwinnaar. Ook onder degenen die Reagans stand punt delen, dat de Ameri kaanse kernmacht moet wor den versterkt (en die zijn er in beide politieke partijen) ryst twijfel of de MX het voorge schreven middel is. In de wet op de overheidsuitga ven, die Reagan nu heeft on dertekend, nadat een uitge put Congres in continu-ver- gadenngen en zo nu en dan op veldbedden in het Capitol wat rustend, een compromis had bereikt, staat wat defen sie aangaat ook: beperking van de Amerikaanse troepen in Europa tot 315.700 man. Reagan, die een sterkte wilde van 320.000, kan daartoe als nog om redenen van nationa le veiligheid besluiten. Een Senaatscommissie beoogde een vermindering met 18.900 man, een maatregel die vol gens het Witte Huis en een groot deel van de volksverte genwoordiging de NAVO grote schade zou berokke nen. Voorts beperking van de fondsen voor de aanschaf van A-10 gevechtsvliegtuigen 29 miljoen dollar in plaats van 357 miljoen. De volksvertegenwoordiging heeft Reagans plannen voor de oprichting van een op Cu ba gerichte Amerikaanse pro- paganda-zender, naar het voorbeeld van Radio Liberty en Radio Free Europe, ge schrapt. Het Witte Huis is inmiddels be gonnen de coulissen te plaat sen, waarmee het resultaat van de debatten over de toe wijzingen voor dit fiscale jaar toch nog tot een overwinning voor Reagan kan worden ver klaard. Binnen het raam van het compromis heeft het par lement ervan afgezien de pre sident een werkverschaf fingsprogramma op te drin gen, maar op andere punten heeft hij zo ongeveer gekre gen wat hij wenste, zei een woordvoerder van de presi dent. Aan defensie-uitgaven heeft Reagan bijna tien miljard moeten inleveren. In plaats van de 7 procent verhoging die de president voor de Amerikaanse herbewapening nodig acht, blijft het bij 6. Nu spoedig onderhandelen BEIROET fUPI/Reuter) - Premier Chaffic Wazzan van Libanon heeft gezegd dat alle buitenlandse troe pen het land vóór half februari verlaten moeten heb ben. Hij zei dit gisteren na afloop van een onder houd met president Amin Gemayel De voorberei dingen voor de onderhandelingen over het vertrek van de buitenlandse troepen kwamen afgelopen zondag in een stroomversnelling na de Israëlische concessie dat de besprekingen niet meer per se in Jeruzalem moeten worden gehouden. Wazzan vertelde aanwezige verslaggevers dat Libanon de keuze van de stad waar onderhandeld zal worden over zal laten aan de Verenigde Staten, die een voor keur lijken te hebben voor Rome. Hij zei verder dat Israël zijn instemming had betuigd met het principe "zeer spoedig onderhandelingen te beginnen, waar schijnlijk vóór Kerstmis". Het groeiende optimisme over een snel begin van de onderhandelingen, zeven maanden na de Israëli sche invasie in Libanon, viel samen met een dag van ongewone kalmte in het door Israël gecontroleerde Shouf-gebergte ten oosten van Beiroet en in de door Syrische militairen beheerste stad Tripoli In de Shoui, waar maandag nog zware gevechten gemeld werden waarbg 19 mensen het leven lieten, was het rustig op wat sporadisch geweervuur na In de Noordlibanese havenstad Tripoli, waar eerder deze maand meer dan 50 mensen om het leven kwamen bij pro- en anti-Syrische gevechten, lukte het de Li banese politie voor het eerst sinds 7 december in de buurt tc patrouilleren Terwijl regeringsfunctionarissen de laatste hand leg den aan een werkdocument voor de langverwachte onderhandelingen, bevestigde Wazzan dat een van de punten in het document het voorstel is dat Israë lische, Syrische en Palestijnse troepen zich in de eerste fase terugtrekken tot 15 km van hun posities rond Beiroet Hierdoor zou de meest voorin' ven positie van Israël in Libanon bg Damour, ten zuiden van Beiroet, komen te liggen, en die van de Syriers on Palcstijm-n m d* - U Bl 1. I bij de Syrische grens. Wazzan zei dat de operatie op 15 februari beemdigd moest zgn. Dat is de datum waarover de Libanese minister van buitenlandse za ken, Elie Salem, overeenstemming bereikte tgdens een gesprek met de Amerikaanse president Reagan in Washington vonge week. ADVERTENTIE Voor veel mensen is Echte Boter het laatste waar ze op bezuinigen. Geen wonder. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Niet te versmaden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9