WD slikt nu wel aanpak van tweeverdieners JAMIN HEEFT ZOVEEL LEKKERS VOOR DE KERST, DATHEELWAT KALKOENEN OPGELUCHTADEM HALEN. Minister bestrijdt speerpunt-positie Kamer achter eigen bijdrage Erica Terpstra (WD) bron van De Tijd Arts dient klacht tegen politie in AM IN Binnenland j WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 Anti-tank actie levert IV2 miljoen liter oude olie op DEN HAAG (GPD) - De anti tank-actie van Zuid-Holland heeft in ruim twee jaar l,Vi miljoen liter (stook)olie opge leverd. De olie, die een be dreiging vormde voor de wa terwinning, is afkomstig uit meer dan drieduizend onder grondse tanks, die in de wa terwingebieden van de pro vincie liggen. In 1982 zijn in het waterwinge bied tussen Den Haag en Wassenaar bijna duizend on dergrondse tanks olievrij ge maakt en met zand gevuld. Per tank was gemiddeld nog 475 liter olie aanwezig. In de waterwingebieden van Katwijk, Hazerswoude, Kou dekerk aan den Rijn en Al phen aan den Rijn zijn 145 tanks geleegd. Het is de be doeling dat de provinciale ac tie nog zo'n drie tot vier jaar zal doorgaan. De kosten be dragen tot nu toe 1,25 miljoen gulden. Een ruime meerderheid van de Ka mer ging gisteren akkoord met de belastingmaatregel voor dub bele inkomens. In de praktijk komt deze maatregel erop neer dat de belastingvrije voet voor gehuwde tweeverdieners gelijk wordt geschakeld. In het alge meen zal de man hierdoor meer belasting gaan betalen en de vrouw minder. Hun gezamenlij ke inkomen zal er in het alge meen op achteruitgaan. De Kamer sprak zich gisteren in meerderheid uit voor een motie van de PvdA, waarin werd vast gelegd dat in de nieuwe regeling de lagere inkomens ontzien moe ten worden. Ook moet rekening WEERRAPPORTEN Amsterdam regenbui 6 2 18 De Bilt regenbui 5 2 10 Deelen zwaar bew. 5 2 4 Eelde zwaar bew. 5 19 Eindhoven regen 6 2 9 Den Helder hagelbui 7 2 2 Rotterdam regenbui 6 2 9 Twente zwaar bew. 5 2 06 Vlissingen regenbui 7 4 8 Zd.Limburg regen 5 3 9 Aberdeen sneeuwbui 3—2 2 Athene onbewolkt - 9 - Barcelona licht bew. 13 1 0 Berlijn zwaar bew. 7 3 0 Bordeaux zwaar bew. 10 3 4 Brussel regenbui 5 2 11 Frankfort regen 6 4 03 Genève half bew. 7 -1 01 Helsinki regen 3 2 8 Innsbruck zwaar bew. 2—2 6 Klagenfurt geheel bew. 1 -1 19 Kopenhagen zwaar bew. 6 3 2 Lissabon onbewolkt 11 5 7 Locarno onbewolkt 6—3 0 Londen onbewolkt 7 —1 04 Luxemburg sneeuwbui 3 1 1 Madrid licht bew. 9 0 0 Malaga licht bew. 13 6 0 Mallorca onbewolkt 13 0 2 Malta onbewolkt 16 12 0 München onbewolkt 3-4 0 Nice onbewolkt 13 5 0 Oslo licht bew. 5 0 17 Pargs half bew. 3 03 Rome regen 17 12 4 Split regen 17 13 6 Stockholm zwaar bew. 4 4 08 Wenen mist 4-3 2 Zurich licht bew. 6-1 0 Casa Blanca regenbui 17 10 14 Istanbul onbewolkt 9 Las Palmas regenbui 20 16 08 Beiroet half bew. 14 11 170 Tel-Aviv motregen - 10 - Tunis zwaar bew. 5 0 DEN HAAG (GPD) - Enca Terp stra is het WD-Tweede-Kamer- lid dat volgens het weekblad De Tijd de geruchten over chantage van WD-fractieleider Nijpels door het WD-kamerlid Jaap Metz heeft bevestigd. De WD- top weigert echter maatregelen tegen haar te nemen. Metz is daarover zo woedend, dat hij overweegt de WD te verlaten. De WD zal zich vandaag beraden over de ontstane situatie. Metz heeft gisteravond laat tegen de zin van de leiding van de WD- fractie een verklaring uitgege ven. Mocht hij uit de VVD-fractie stappen, dan zal hij als éénling lid van de Tweede Kamer bljj- Erica Terpstra heeft toegegeven met een redacteur van De Tijd gesproken te hebben. Zij be strijdt echter de bron van de chantage-verhalen te zijn. Nij pels en WD-voorzitter Kammin- ga stellen in een verklaring dat zij „in haar contacten met De Tijd niet voorzichtig heeft gehan deld". Men ziet echter geen re den maatregelen tegen haar te nemen, omdat de WD-leiders „overtuigd zijn van haar goede trouw". Metz neemt hiermee geen genoe gen. Hij vindt dat door Terpstra, noch door de WD-top ondub belzinnig is gesteld dat de ge ruchten onwaar zijn. In De Tijd is door Nijpels wel tegengespro ken dat Metz zich via chantage worden gehouden met het stre ven naar individualisering van de belastingheffing. De motie kreeg de steun van de drie grote partijen, de Centrumpartij en de EVP. Klein links en klein rechts stemden tegen. Met de motie kwam de PvdA tege moet aan de wensen van de Rooie Vrouwen in de partij, die maandag in een verklaring had den geëist dat individualisering "Verlof' voor F. Hoogendijk AMSTERDAM (ANP) Hoofdredacteur dr. F.A. Hoo gendijk van Elseviers Maga zine is met "educatief' verlof gezonden. Algemeen Direc teur Leeman van Elseviers uitgeverijen heeft dit gisteren bevestigd. "Hoogendijk is per 15 decem ber een maand met vakantie gegaan en neemt daarna twee maanden educatief verlof. Hij werkt al twintig jaar bij het bedrijf en heeft nooit zijn vakantie geheel opgeno men", zo schetste Leeman de achtergrond van Hoogen- dijk's educatief verlof. Bij de redactie van EM blijkt men een wat andere kijk op het verlof te hebben. Volgens welingelichte bron houdt het verlof een rechtstreeks ver band met de onvrede van de redactie over Hoogendijk's optreden. Voordat de hoofd redacteur met verlof ging hadden medehoofddirecteur Van Rosmalen en adjunct hoofdredacteur Van der Plas hun functie ter beschikking gesteld. Toen besloten werd dat Hoo gendijk drie maanden met verlof zou gaan trokken zij die terbeschikkingstelling voorlopig in. Grote bezwaren bestaan er onder meer tegen Hoogendijk's activiteiten in de politiek. Ook Hoogen dijk's boek "In het holst van Hilversum" blijkt bij de re dacteuren niet in goede aarde te zijn gevallen". Erica Terpstra (WD) van Nijpels (over diens vermeen de homofilie) een plaats in de WD-fractie zou hebben verwor ven. De Tijd citeerde daarbij een anoniem „vooraanstaand WD- kamerlid". Erica Terpstra meldde gisteren zelf dat zij wel eens het betrokken fractielid zou kunnen zijn. Dat gebeurde nadat de WD-fractie De Tijd had verzocht om de naam van de betrokkene bekend te maken. De Tijd weigerde dat, niet ten koste mag gaan van het draagkrachtbeginsel. Een motie van D'66, waarin het voorlopige kabinetsvoorstel werd afgewe zen, werd door de de PvdA ver worpen omdat daarin te weinig rekening werd gehouden met het draagkrachtbeginsel. De kwestie van de belastingheffing op de dubbele inkomens vormde het laatste, nog onduidelijke punt in het debat over het sociale pakket. De Kamer aanvaardde verder vrijwel moeiteloos het ge hele, door het kabinet voorge stelde pakket dat 3,4 miljard gul den moet opbrengen. Stemming Het ministerie van sociale zaken kon gisteren nog niet aangeven welke effecten de bezuinigingen zullen hebben voor de verschil lende inkomensgroepen. De Ka mer stemde in elk geval in met: - de bevriezing van de kinderbij slag vanaf het tweede kind. De bijslag voor eerste en tweede kinderen wordt met 2,06 procent verhoogd. Bij deze aanpassingen moet echter rekening worden ge houden met de invoering van de leeftijdsafhankelijke kinderbij slag, waar de Eerste Kamer giste ren mee instemde; - verhoging van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitke ringen met 1 procent; - afschaffing van de verevenings toeslagen in twee stappen: op 1 januari en per 1 juli aanstaande (deze toeslagen compenseren de inhouding van premies op socia le uitkeringen voor wao'ers van vóór januari 1980; afschaffing be tekent dus dat de wao'ers er op achteruit gaan); - verhoging van de ww-premie voor werknemers als gevolg van de terugtrekking van rijksbijdra gen in de fondsen; - een regeling waarbij meer reke ning wordt gehouden met de ge zinssituatie. Het betreft de mini mum-uitkeringen op grond van wao, ww en wwv. Volgens de nieuwe regeling zullen gehuwde en ongehuwde werklozen met een kind jonger dan 18 jaar in aanmerking blijven komen voor optrekking van hun uitkering tot het minimumloon. Voorwaarde is daarbij dat zij naast hun uitke ring niet meer inkomsten heb ben dan een kwart van het mini mumloon. ook al hadden alle fractieleden een verklaring getekend waarin zij zich met dit verzoek verenig den en ontkenden de bron te zijn geweest. Maandagavond heeft De Tijd-ver- slaggever Gerard Driehuis con tact gehad met Terpstra. Volgens haar zeggen was het kamerlid „verbijsterd", toen Driehuis zei dat zij de bron uit zijn verhaal was. Zij zou eind november met hem hebben gesproken. Toen kwam volgens Terpstra ook de stroom van geruchten rond de WD-fractie ter sprake. „Ik heb bevestigd dat enkele van die geruchten mij ter ore waren gekomen en dat de waarheid maar eens aan het licht moest worden gebracht, of woorden van gelijke strekking", aldus het kamerlid. „Daarmee doelde ik op het feit dat het me een lief ding waard zou zijn, wanneer al die geruchten nu eindelijk eens uit de wereld zouden zijn". Op 4 december belde Driehuis haar opnieuw met het verzoek het eerste gesprek nog eens te bevestigen. „Gehaast, om de fa milieleden niet langer dan nood zakelijk te laten wachten, (het was pakjesavond) heb ik dat toen zonder meer bevestigd". DEN HAAG (GPD) - Het onderwij spersoneel is het enige over heidspersoneel dat te maken zal krijgen met een inhouding op het salaris om een begrotingsgat te dichten. Personeel dat op de loonlijst staat van andere depar tementen waar gaten in de be groting gedicht moeten worden, hoeven dus niet bang te zijn voor een korting op hun salaris. Dit zei minister Deetman (onde- wijs) gisteren tijdens het onder wijsdebat naar aanleiding van opmerkingen van verschillende kamerleden. Zij vroegen de be windsman om opheldering van een toespraak van minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) maandagavond in Leiden. Daarin zou minister Brinkman gesuggereerd hebben een salariskorting voor het per soneel in de gezinsverzorging te overwegen om grote aantallen ontslagen in die sector te voorko- Vooral de opmerking van Brink man dat minister Deetman met de door hem voorgestelde sala- DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) kan zijn plan om zie kenfondsverzekerden per 1 fe bruari een eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept te laten betalen met ingang van 1 februa ri 1983 gaan uitvoeren. Een meer derheid van de Tweede Kamer ging gister akkoord met deze ombuigingsmaatregel. Van der Reijden kwam vooral in botsing met PvdA en PPR, die hem verweten dat het om „een louter financiële transactie" gaat. Dat ontkende de bewindsman. Hij gaf drie redenen: poging om de eigen verantwoordelijkheid Erica Terpstra zegt zich niet te heb ben gerealiseerd dat die telefoon tjes de basis hebben gevormd voor het artikel in De Tyd. Daar om heeft zij ook de ontkennende verklaring „naar alle eer en ge weten en zonder welke sociale druk dan ook ondertekend". De WD-leiding heeft hiermee ge noegen genomen. Partijvoorzit ter Kamminga (Nijpels was on bereikbaar) zei in het NOS-pro- gramma Met het Oog op Morgen overtuigd te zijn van haar goede trouw. „Er valt niet meer van te maken dan het is. Wij trekken hier daarom geen consequenties uit. Erica Terpstra blijft lid van de fractie, daarover bestaat bij ons geen verschil van mening". Woedend Metz was daar woedend over. „Ik vind haar verklaring ondeugde lijk. Men heeft niet de indruk weggenomen dat ik gechanteerd zou hebben". Metz eist nu van Terpstra dat zij verklaart nooit gezegd te hebben dat Metz Nij pels heeft gechanteerd, of een verklaring dat zij dit wél gezegd heeft maar dat het onjuist is. „In dat geval eis ik dat zij mij veront schuldigingen aanbiedt". riskorting voor het onderwij spersoneel een „speerpunt-posi tie" in zou nemen, was bij veel kamerleden verkeerd gevallen. Tijdens de schriftelijke voorbe reiding van de wet waarin de sa lariskorting voor het onderwij spersoneel wordt geregeld, had de mogelijke doorwerking van deze maatregel op andere depar tementen ook al een grote rol ge speeld. Toen, maar ook maandagavond nog, beweerde Deetman dat dat uitgesloten was, vanwege het unieke karakter van het wetje. Ook gisteren herhaalde hij dat standpunt. Het gaat volgens de minister bij de inhouding op de onderwijssalarissen om een kor ting die ongedaan zal worden ge maakt op het moment dat de her ziening van de salarisstructuur in het onderwijs tot stand is ge bracht. Deetman stelde tijdens het debat vast dat er van een herziening van salarisstructuren op andere van verzekerden voor hun ziek tekosten te vergroten; verschui ving van gemeenschapslasten door verhoging van particuliere uitgaven, en beinvloeding van het verbruik. Volgens de staatssecretaris is we tenschappelijk aangetoond dat eigen bijdragen het verbruik af remmen. Hij heeft zijn aanvanke lijke plan om f 1.25 per afgelever de hoeveelheid medicijnen te be rekenen verlaten, om de uitvoer ders van de regeling tegemoet te komen. De apothekers en apo- theekhoudende huisartsen zagen grote praktische problemen, vooral ook voor patiënten die Metz vindt dat de WD-top Terp stra de hand boven het hoofd houdt. Toen hu gisteravond Nij pels hierover wilde aanspreken „werd ik weggewoven. Maar Jaap Metz laat zich door me mand wegsturen. Jaap Metz is volmaakt onschuldig". Volgens Metz is door waarnemend fractieleider Evenhuis druk op hem uitgeoefend hierover geen verklaring uit te geven, „omdat dat anders mijn politieke dood vonnis zou betekenen. Het zou niet in het belang van de partij en van Erica Terpstra zyn. Maar het is wel in mijn belang". In het verhaal in De Tijd werd ove rigens van nog een WD'er mel ding gemaakt. Dit „prominente WD-üd" zou het gerucht gelan ceerd hebben dat Metz chantage zou hebben gepleegd. Een „voor aanstaand VVD-kamerlid" (Terpstra dus) zou dat verhaal hebben bevestigd. De Tijd zou ook over de naam van het be trokken WD-bd beschikken maar wil die niet bekendmaken. De positie van Metz wordt nog ver der bemoeilijk door een publica tie in het weekblad Nieuwe Re vue van vandaag. Daarin be- departementen geen sprake is en dat de ministers derhalve gehou den zijn aan de afspraken die zgn gemaakt in het regeerakkoord. De tweede termijn van het debat over de kortingswet voegde ove rigens weinig nieuwe facetten toe aan hetgeen de Tweede Ka mer en de minister daar maan dag over hadden gezegd. Op ver zoek van de PvdA-fractie heeft minister Deetman toegezegd de Kamer vandaag een overzicht te overhandigen van de gevolgen die een korting naar draagkracht (van 1 tot 4 procent) zal hebben voor het onderwijspersoneel. Het is onwaarschijnlijk dat deze cijfers nog iets zullen veranderen aan de stand van zaken op het ogenblik. Het niet-onderwijzend personeel met een salaris onder de 3066 gulden bruto per maand zal worden uitgesloten van de korting. De rest van het onder wijspersoneel zal met ingang van 1 januari 1,85 procent van het sa laris moeten inleveren. De Tweede Kamer stemt vandaag over de kortingswet. veel medicijnen moeten gebrui ken WD en de kleine rechtse partijen stemden met de eigen bijdrage in., Het CDA deed dit ook, „maar node", zo verklaarde woordvoer ster mevrouw Cornelissen. Zü vroeg de bewindsman de wer king van de regeling kritisch, te volgen, zodat in het najaar van 1983 kan worden gediscussieerd over de voortzetting Het voorlo pige karakter van de maatregel moet duidelijk zijn Inmiddels heeft men in zieken fondskringen grote zorgen over de komende maatregel Feit is dat de algemene vergadering van PAGINA 7 weert de Amsterdams onroerend goedhandelaar Ton F. dat Metz 64.000 gulden aan omkoopgeld van hem heeft ontvangen. In ruil daarvoor zou de ex-Telcgra.it journalist Metz ervoor hebben gezorgd dat negatieve publiciteit rond F. uit de krant bleef. F. is samen met zijn compagnon Van der S. gearresteerd op be schuldiging van een miljoenen fraude met onroerend goed. Metz was publiciteitsadviseur van F en S. Dat was al bekend toen hg kamerlid werd. maar de WD- top verklaarde hem na een diep gaand onderzoek brandschoon. Metz heeft steeds verklaard het geld gekregen te hebben voor publiciteitsadviezen. Volgens de Nieuwe Revue is dal niet waar F. verklaart tegenover het blad dat dit bedoeld was als omkoopgeld. Speculant Ulli Denneboom be weert in het weekblad ook n<»g dat Metz afwist van een giganti sche belastingfraude. „Door val se verklaringen hield hg collega verslaggever Peter de Yr van af daarover te publiceren. Ook hiervoor kreeg hij betaald". Metz was dinsdagavond niet be reid op deze beschuldigingen commentaar te geven. Hij wacht de publicatie af en laat zijn adv. caten de zaak uitzoeken. ROTTERDAM (ANP) - De Plaat selijke Huisartsen Vereniging (PHV) in Rotterdam heeft bij de hoofdcommissaris van politie en bij burgemeester Peper een klacht ingediend over het optre den van twee politie-agenten te gen de Rotterdamse huisarts H.J. Groeneveld. De arts werd enkele weken gele den, toen hij 's nachts naar een spoedgeval was geweest, aang. houden door de politie De in pyama geklede dokter, die zich als arts bekend maakte, kon zgn autopapieren niet tonen en werd "zonder enige reden" door de agenten uit de auto gesleurd, op straat gegooid en geboeid naar het politiebureau afgevoerd. Daar werd hij volgens de klacht van de huisartsenvereniging eni ge tijd in een cel opgesloten. Door het incident was de arts vijf kwartier onbereikbaar voor zgn patiënten. Volgens de Rotterdamse politie zal de schnftelgke klacht worden onderzocht. Een woordvoerder van de politie bevestigt, dat dok ter Groeneveld in de nacht van 1 op 2 december door de politie 1 aangehouden. Dit gebeurde, om dat de man met zeer hoge snel heid over de weg reed en stopte kens en zwaailichten van de poli- tie-auto negeerde. Toen de arts uiteindelijk werd klemgereden, weigerde hij volgens de politie alle medewerking. Hierop heb ben de agenten de man uit de au to gehaald en geboeid naar het politiebureau gebracht. Voorrij kosten brandweer in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse gemeenteraad is gisteren in meerderheid akkoord gegaan met een voorstel om met ingang van 1983 voorrijkosten te bereke nen in het geval de brandweer moet uitrukken voor een brand Andere handelingen van de brand weer, zoals een poes uit een boom halen, zijn van deze rege ling uitgesloten. Wethouder Van der Pols verwacht met deze heffing, die op onge veer 500 gulden per geval moet uitkomen, een bedrag van één mihoen gulden binnen te halen. de Vereniging Nederlandse Zie kenfondsen zich onlangs bg mo tie tegen de eigen bijdrage heeft gekant Bovendien wordt gecon stateerd dat er weinig tgd is om de uitvoering voor te bereiden. De ziekenfondsen moeten zorgen dat er ongeveer vijf miljoen kaar ten worden verspreid, waarop in de apotheek stempels kunnen worden gegeven bij betaling van f2,50. Behalve dat die versprei ding een grote en kostbare ope rate 11 twijfrlt men aan de deug delijkheid van het systeem; ver valsingcn zouden zeer goed mo- gelgk zijn. ADVERTENTIE Jamin versiert de Kerstdagen met het lekkerste lekkers. Van kransjes tot kerstballen. Van klokken tot banketstaven. En van ijstaarten tot bonbons. Zijn dat geen leuke boodschappen? DE LEUKE BOODSCHAPPEN HAAL JE BIJ JAMIN. DEN HAAG (GPD) - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren haar verzet tegen de belastingmaatregel voor dubbele inkomens opgegeven. De liberalen hebben onder bepaalde voorwaarden de belastingverzwaring voor "tweeverdieners" aanvaard. Een van die voorwaarden is dat de maatregel niet op 1 april maar op 1 juli 1983 ingaat. Ook verlangt de fractie dat ongehuwd samenwonenden die allebei werken en die ouder zijn dan 35 jaar, extra belasting gaan betalen. Staatssecretaris Konings (financiën) zegde toe dat hij zal proberen een en ander te realiseren. AMSTERDAM - Leden van het actiecomité "Herstel democratie Suriname" houden m een tent bij het Suri naamse consulaat in de hoofdstad de wacht, om te voorkomen dal hel consulaat wordt heropend.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7