c Zit Eindafrekening van energieverbruik 'Vol gekke dingen eidse agenda "Op een gegeven moment dacht ik echt: nu is het afgelopen" Weinig animo gemeenten om dierenpark te helpen Dijkstal stapt waarschijnlijk in 1983 op Fietspad door Vliedand Voorschotense kamerbewoners betaalden te veel "!m- Huizen op plek tuincentrum Katwijker overleefde ramp met veerboten: Oegstgeester jongen bekent brandstichting Stad en rand WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 WASSENAAR - Wethou der Dijkstal (WD) zal zeer waarschijnlijk kort na de jaarwisseling zijn functie als wethouder van de gemeente Wassenaar neerleggen. Desgevraagd verklaarde hij dat zijn hui dige twee functies, het wethouderschap en het lidmaatschap van de Tweede Kamer, moeilijk te verenigen zijn. "Ik heb altijd heel duidelijk gezegd dat in principe deze dingen niet te combineren zijn, hoogstens als het tijdelijk is. Ik heb met het college afgesproken dat we eerst de begroting 1983 zouden afwer ken. Daarna zou ik mijn beslis sing nemen. Vooralsnog ga ik er niet van uit dat ik de twee func ties blijf combineren", aldus Dijkstal. Voordat de definitieve beslissing wordt genomen wil hij adviezen bij de WD-raadsfrac- tie en het college. Alleen zeer zwaarwegende argumenten kun nen Dijkstal echter nog van me ning doen veranderen. Want naast de vraag of de twee func ties wel verenigbaar zijn, doe men nog andere - praktische - problemen op. Een voorbeeld: de Tweede Kamerfractie van de WD vergadert iedere dinsdag morgen voor de aanvang van de zitting van de Tweede Kamer. Op hetzelfde tijdstip vergadert echter het college van B en W van Wassenaar Wie zijn opvolger wordt blijft voor lopig nog in nevelen gehuld. Het gerucht dat het huidige college een poging zou doen het CDA wederom een wethouderspost te gunnen, berust op onwaarheid. WD-onderhandelaar en wet houder Barning zegt het duide lijk: "Er is mij niets bekend van gesprekken met het CDA om die partij weer in het college te ha len". En Dijkstal: "Het ligt in de Ujn der verwachting dat ik wordt opgevolgd door een andere WD'er". Wethouder Dijkstal (WD) DEN HAAG-ZOETERWOUDE - De provincie Zuid-Holland heeft er alle vertrouwen in dat in de loop van het volgende jaar een fietspad in het recreatiegebied Vlietland zal kunnen worden aangelegd. Dit pad, met een leng te van ongeveer vier kilometer, loopt van Zoeterwoude Leidschendam. De kosten het pad bedragen 1,3 miljoen gul den. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vryd 17 dec tot 24 dec door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. „w T 120552; Apotheek van Breest Smallen- Zoeterwoude naar ber«- Lokstem 6. tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Gezondheidscentrum, florijn 10, tel. De Voorschotense Van Dam-eenheden waarvan de bewoners veel zuiniger met energie zijn omgesprongen dan werd verwacht, DEN HAAG/WASSENAAR - Slechts Den Haag heeft tot nog toe 'positief gerea geerd om het dierenpark Wassenaar voor de toe komst te bewaren. De an dere zeven gemeenten in het gewest 's Gravenhage hebben niets van zich la ten horen. Wassenaar zou zelfs niet bereid zijn de helpende hand te bieden. En dat terwijl het jaren achtereen de vermakelijk heidsbelasting heeft opge streken. Met deze informatie kwam gede puteerde Borgman gistermiddag naar buiten. De provincie Zuid- Holland doet de nodige pogin gen om het dierenpark, dat in fi nanciële moeilijkheden verkeert, te redden. „Maar de hulp van de gemeenten is bepaald niet groot te noemen", reageerde Borgman. „Ik hoop dat er meer over de brug zullen komen want de pro vincie kan echt niet alleen de kar trekken". De gedeputeerde heeft de indruk dat er een vorm van 'apathie' over het voortbestaan van het park is ontstaan. Ook bij de men sen die er nauw bij betrokken zijn. „Men wil het park wel voort zetten, maar hikt enorm tegen de verliezen uit het verleden, heden en toekomst aan. Men zou het liefst zien dat de overheid die voor haar rekening neemt. Maar dat is absoluut uitgesloten. Wy, de provincie, zijn bereid er wat voor te doen, maar niet alleen." Borgman onthulde dat men thans onderzoekt of er aan het dieren park een andere vorm zou kun nen worden gegeven. Concreet betekent dit onder meer: een an der padenplan en het creëren van een beter contact met de die ren. Een 'groendeskundige' van de gemeente Den Haag heeft al enkele keren poolshoogte geno men om te bekijken wat tot de mogelijkheden behoort. „Met een kleine vermindering van het assortiment dieren is er zonder meer een beter contact tussen mens en dier tot stand te bren gen", aldus de gedeputeerde. Blijft echter wel de vraag hoe de exploitatie rond te breien is. Nu bezoeken jaarlijks ongeveer tweehonderdduizend mensen het dierenpark. Dit aantal zal echter moeten worden verdub beld wil men aan de financiële problemen het hoofd kunnen bieden. „De investering om tot de gewenste situatie te komen vergt vele miljoenen", aldus Borgman. „We analiseren en on derzoeken of die nieuwe opzet haalbaar is". VOORSCHOTEN - De bewoners van de Van Dam-eenheden aan de Kramsvogelerf en de Zwaluwweg in Voorschoten hebben te veel betaald voor de centrale verwarming en het water. Gemiddeld zal de christelijke woningbouwvereniging, de eigenaar van de eenheden, 560 gulden per woning terug moeten betalen over de periode juni 1981—juni 1982. De technische handelsmaatschappij "Warmtemeter bv" uit Schiedam heeft dat desgevraagd bekend gemaakt. 896193, spreekuur r 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL f.d. Waalslaan, tel. 4641. Eén bewoner van de Van Dam-een heden. P. van der Burg, heeft in een brief aan de woningbouw vereniging zyn beklag gedaan over het uitblijven van de afreke ning. De bewoners betrokken in juni vorig jaar de Van Dam-een heden, maar hebben nu nog steeds geen afrekening gehad van de christelijke woningbouw vereniging. "Ik vind dit een schandalige zaak en u onder mijnt daarmee uw eigen huur contract en wettelijke bepalin gen. In uw huurcontract staat dat er jaarlijks een overzicht aan de huurder wordt getoond van de kosten van het verrichten van le veringen en diensten", aldus Van der Burg in zijn brief. Kritiek Hij verwijst in zijn brief tevens naar de uitspraken gedaan door de Stichting Jongerenhuisves- ting Voorschoten. "Al in juni vo rig jaar liet de Stichting Jonge renhuisvesting Voorschoten kri- tische noten horen over de hoog te van de bedragen voor gas, wa ter en elektra. De stichting stelde toen dat de verschuldigde bedra gen overeen kwamen met bedra gen die worden gevraagd bij huishoudens van meer dan twee meerdere kamers bewoning", schrijft Van der Burg. Het voorschotbedrag voor elektriciteit is inmiddels ver laagd. De bewoners moeten dat direct aan de gemeente betalen. In eerste instantie was dat ne gentig gulden, bij Van der Burg werd dat teruggebracht tot veer tig. De voorschotten voor water en ver warming zijn in ieder geval ook veel te hoog. Nu betaalt men ruim honderdenveertig gulden per maand voor water en warm te. De metingen van "Warmte meter bv" hebben aangetoond dat dat voorschot zeker veertig gulden omlaag kan. In totaal werd er per woning bijna zeven tienhonderd gulden aan voor schotten betaald in de periode juni 1981-juni 1982. De werkelij ke kosten bedragen gemiddeld per woning slechts 1140 gulden. "Het kan zijn dat er iets tussen door is geglipt", aldus de heer Wiegman van het bedrijf "Het is het eerste jaar. Als dat zo is moet dit worden gecorrigeerd. Het re sultaat blijft echter positief. Ik vind dat de bewoners heel ener- giebewust geopereerd hebben het afgelopen seizoen. Het is een energiebewust complex". "Gekke dingen" De resultaten van de metingen van "Warmtemeter bv" kwamen vo rige week binnen bij de christe lijke woningbouwvereniging. Die heeft ze echter terugge stuurd omdat er "hele gekke din gen in stonden", aldus voorzitter Uyterlinde. Volgens de voorzitter van de christelijke woningbouwvereni ging hoeft zij niet veel terug te betalen. "Het kunnen nooit fikse bedragen zyn. We hebben het voorschot zo zuinig mogelijk ge steld. Maar het was voor ons ook nieuw. We moesten er een slag naar slaan, omdat we niet wisten wat die knapen zouden gebrui ken". Wanneer de afrekening in de bus rolt bij de bewoners kan Uyterlinde niet zeggen. Het ant woord van "Warmtemeter bv" moet eerst worden afgewacht. WOENSDAG film Yol v en 22.15 t Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La fem me de l'Aviateur'-Eric Rohmers, woe, do, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, kosteloos advies, 17-18 t Leiderdorp - gemeentehuis, hoorzitting over het sociaal cultureel plan, 20 uur. DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC, Breestraat 66, 'La femme de l'Aviateur'-Eric Rohmers, 20 en 22.15 uur. Werkgroep Dienstweigeren - tot 6 janua ri geen spreekuur, inl. 149324/216180. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen. 9.30-11.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering van de gemeenteraad, 19.30 uur. LEIDERDORP - Het terrein aan de Hoogmadeseweg, waarop nu nog tuincentrum Bloemendaal ligt, zal in de toekomst worden bebouwd met 77 zogenaamde premie-B koopwoningen. De woningen zullen in twaalf blokken van vijf tot acht stuks worden neergezet Premie-A bouw zal door de prijs die de grond moet opbrengen, niet mo gelijk zijn. Hoewel de Leiderdorpse raadscommissie voor ruimtelijke ordening het recht-toe-recht-aan karakter van het bouwplan betreurde, toonden de leden er begrip voor dat een speelser opgezet plan als ge volg van de economische teruggang niet mogelijk is. KATWIJK - "Op een gegeven moment dacht ik echt: >n aanvaring kwam, plotse- te We klommen uiteinde! irij;* ii„»> t~vt.'ling onbestuurbaar werd op het schip, dat steeds di KATWIJK - "Op een gegeven moment dacht ik echt nu is het afgelopen, dit is het einde". De Katwijkse vrachtwagenchauffeur Jaap Hoek zag als opvaren de van de European Gateway, de Engelse veerboot die in de nacht van zondag op maandag na een aan varing voor de Engelse kust kapseisde, minuten lang de dood onder ogen. Hij overleefde de ramp. Evenals zijn 15-jarige neef André van Rijn, zijn "bij rijder" die voor het eerst in zijn leven een grote reis maakte. daar hadden wij ook niets Het 426 ton metende vracht schip de Gateway vertrok zondagavond met 72 perso nen aan boord (34 vrachtrij ders en 38 bemaningsleden). Er waren 48 vrachtwagens aan boord. De veerboot was nog maar nauwelijks de ha ven van Harwich uit toen de aanvaring plaatshad. Geen paniek Naar de oorzaak van de ramp tasten de autoriteiten nog al tijd in het duister. Vast staat inmiddels dat vijf mensen om het leven zijn gekomen. Een opvarende wordt nog al- tyd vermist. Jaap Hoek ver moedt intussen dat door ruk winden de Speedlink Van guard, waarmee de Gateway Maandagavond laat keerden zij terug in Katwijk. Een afschu welijke ervaring ryker. Giste ren na een "goeie nachtrust" kwam de 25-jarige Hoek weer wat op adem, zich tevens rea liserend aan welk gevaar hy heeft blootgestaan. Gisteren ook kwamen de eerste emo ties los. "Maar wat wil je", verontschuldigt hij zich, "zo'n ramp gaat je echt niet in de kouwe kleren zitten". "Het is onze redding is ge weest". vertelt de 25-jarige Hoek in zijn woning in het bijzijn van zijn vrouw en schoonmoeder, "dat we uit eindelijk niet in de vaargeul maar op een zandbak terecht zijn gekomen. Anders had ik hier echt niet gezeten. De sloepen zaten vast. Waar schijnlijk vastgeroest. Dus aanvaring kwam, plotse ling onbestuurbaar werd waardoor het schip "inbeuk te" op de Gateway. De aanvaring verraste Hoek volledig. "Ik zat met mijn neef en een collega in de bar. Zag opeens een groot licht voorbij trekken. Ik dacht dat het de achterkant van een an der schip was. Toen hoorde ik een zware doffe dreun. En daarna het geluid van scheu rend ijzer". Hoek verder: "Onmiddellijk door Adriaan Brandenburg riep de purser dat we in onze hutten de reddingsvesten moesten ophalen. En daarna terugkomen. Nee, er brak be slist geen paniek uit. En er is dus ook ook niet gevochten. Waar die verhalen vandaan komen weet ik werkelijk niet. Alles verliep juist heel ordelijk" Eenmaal teruggekomen zo goed en zo kwaad als dat ging op het schip dat steeds meer overhelde - werden de opva renden in twee groepen ver deeld. "Ik rende met mijn neef naar het hoogste gedeel te. We klommen uiteindelijk op het schip, dat steeds diep er in de zee verdween, en gre pen ons vast aan touwlad ders. Wachtend op hulp" Slaapmutsjes De reddingsoperatie kwam on- middelyk op gang. Een loodsboot was zeer snel ter plaatse om een aantal opva rende aan boord te nemen. "Wat die loodsen hebben ge daan is werkelijk onvoorstel baar. Zy verdienen een pluim. Zij hebben hun leven voor ons gewaagd", aldus Hoek. Jaap Hoek werd na ongeveer een uur aan boord genomen. Toen het schip op de zand bank stuitte en minder snel wegzonk, werd in het donker - op de Gateway was alle stroom direct na de aanva ring uitgevallen - eerst ge zocht naar drenkelingen. Het overzetten van de overle venden in de toegesnelde loodsboot was door het slech te weer een gevaar op zich zelf. Hoek: "Er waren men sen die durfden niet te sprin gen. Ik ben toen met mijn ene been op de loodsboot en met mijn andere been op de Gat eway gaan staan en heb de mensen zo overgezet". Eenmaal op inmiddels ter plaatse gekomen grotere schepen werd iedereen over gebracht naar een door scheepvaartmaatschappij Townsend Thorenson inge richt opvangscentrum. Daar was verzorging en kon wor den gebeld. "Het moet ge zegd worden: dat was alle maal prima verzorgd", aldus Hoek. Hoeks vrouw wist op dat mo ment nog niets van de ramp. De berichten waren inmid dels wel al overgeseind naar Nederland, maar dat was midden in de nacht en dus had Hoeks vrouw daar geen notie van. "Gelukkig maar. Anders was ik in paniek ge raakt", vertelt zy. Eenmaal in Katwijk terug dook Hoek na flink wat "slaap- mutjes" zijn bed. Gistermor gen reed hy alweer naar zyn baas in Aalsmeer, waarvoor Hoek al meer dan vier jaar werkt en ook regelmatig op Engeland rijdt. "Mijn baas heeft gezegd dat ik maar de tijd moet nemen om weer bij te komen. Maar", zegt hij ook, "ik hoop dat ik spoedig opnieuw met de boot naar Engeland mag. Al was het al leen maar om door weer te varen die afschuwelijke tocht sneller vergeet" Jaap Hoek, veilig terug in Katwijk. "Ik heb even gedacht dit is het einde". OEGSTGEEST/VALKENBURG - Een tienjarige jongen uit Oegst geest en een evenoud meisje uit Valkenburg hebben bekend zon dag het bedrijf Uxem bv aan de Katwijkerweg in Valkenburg in brand te hebben gestoken. De vader van een van de kinderen heeft de directeur van het be drijf, A.F. Berghuis uit Wasse naar, hiervan op de hoogte ge steld. De politie kon niet zeggen of de ouders van de kinderen verzekerd zijn. "Een godswonder dat de brand weer de brand heeft kunnen stoppen", zei Berghuis daags na de brand. "Toen ik hier zondag middag aankwam sloegen de vlammen metershoog boven de daken uit. Er ligt hier uiterst brandbaar materiaal. Ook zijn er bij de brand een paar tent huisjes die hier opgeslagen wé- ren, en een antieke Mercedes verbrand. De schade loopt in de tonnen". In het bedrijf, dat twintig procent van zijn capaciteit verloor, werken twaalf man. Ze houden zich bezig met het fabriceren van halffabrikaten voor onder meer isolatie en het toeleveren van schuimplastic. "Als het niet gaat vriezen kunnen we door draaien", aldus Berghuis. Berghuis vindt een van de treu rigste gevolgen van de brand dat de tenthuisjes van een aan tal mensen zijn verbrand. "Die mensen hebben vaak jarenlang krom gelegen om die dingen aan te schaffen. Ze moeten hun schade maar zien te verhalen bij de ouders van de kinderen". OPGERICHT t MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers) naatschappn Leidseh Dagblad B V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post I 83,60 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie G. Koopman Adj.dirN Quakemaat Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) W F J. Wirtz (bin/buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen P. u. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Panjs. Washington. Rome. Madnd. Me*ico I. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2