Veel leed kan worden voorkomen oenen en milj kimnen worden bespaard Interview -G Gesprek met prof. ir. J. L. de Kroes Veiligheidsdeskundigen: Uit het ziekenfonds? De VGCN heeft de komplete ziektekostenverzekering met verrassend lage premies. Vul nü de bon in! WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 Ik spreek nu van een kleine drie kwart eeuw geleden. De hoofd persoon van dit verhaaltje had zijn intrek genomen in Hotel Bristol in Warschau. Op dezelfde verdieping zat een jonge knappe Perzische prins, en ook een volup tueuze, blonde prostituee. Die prostituee wilde graag kennis maken met de prins, en verstopte zich in diens kamer, 's Avonds laat kwam de prins terug in het hotel. Korte tijd later klonk er ge gil, en stormde de prostituee spiernaakt de gang op, roepende dat de prins haar wilde vermoor den. Helemaal over haar toeren.' Onze hoofdpersoon ging de ka mer van de Perzische prins bin nen, en hoorde van deze dat hij bij zijn binnenkomst door het meisje gekust was, en haar wel aantrekkelijk had gevonden. Zij had zich geheel uitgekleed, was op de sofa gaan liggen en had hem uitgenodigd zich bij haar te voegen. Hij had haar toen duide lijk proberen te maken dat het aan moslims niet is toegestaan seksueel verkeer te hebben met vrouwen die hun schaamhaar hebben behouden. Maar dat had zij niet begrepen. Daarom was hij naar de badkamer gegaan en had hij zijn scheermes gepakt met de bedoeling haar welwil lendheid in overeenstemming te brengen met zijn religieuze over tuiging. Het meisje begreep hem verkeerd, begon te gillen, en stormde de kamer uit... Onze hoofdpersoon was goed be vriend met de Franse acteur en toneelschrijver Sacha Guitry. Die nam hem af en toe mee naar een befaamd bordeel, waar zijn aandacht getrokken werd door een aantrekkelijke brunette. De madam van het bordeel stuurde hem later een briefje, waarin zij hem vertelde dat een van haar belangrijkste cliënten handteke ningen verzamelde en er graag eentje van Richard Strauss wilde hebben. Zou hij daar voor kun nen zorgen? Geld durfde zij hem hiervoor niet aan te bieden, maar hij kon dan gratis gebruik maken van de diensten van de brunette. Onze hoofdpersoon liet de brief zien aan Richard Strauss en consor ten, hilariteit alom, maar hij zag toch maar af van het verlenen van deze kleine dienst, al was het maar om tegenover Strauss niet de indruk te wekken dat hij erop uit was brunettes gratis te mis bruiken. Toen hij enkele weken later weer met Guitry naar het bordeel ging, werd hij door ma dam desondanks heel hartelijk bedankt voor zijn bemiddeling! Wat bleek? Strauss' Berlijnse re gisseur had het adres dat op de brief stond goed in zijn geheugen geknoopt, was met een brief van Strauss waarin deze hem be dankte voor zijn prachtige regie naar het bordeel gegaan, en had zich de brunette prima laten smaken... Wie was deze enigszins frivole jon geman, die blijkbaar in muziek- kringen verkeerde? Hij was een pianist, die in zijn memoires ver telt dat hij reeds op jeugdige leef tijd geleerd had dat een luide, verpletterende uitvoering, ook al was die vanuit muzikaal oog punt gezien de slechtste, altijd op enthousiaste bijval kon rekenen van het oningewijde, onmuzikale deel van het publiek, en dat hij die wetenschap (ik erken het met schaamte), voegt hij er aan toe in vele concerten had misbruikt. U ziet het wel, niets aards was onze hoofdpersoon vreemd, ook al werd hij tenslotte gerekend tot de grootste pianisten aller tijden Artur Rubinstein, van wie we gisteren in de krant konden lezen dat hij op 95-jarige leeftijd was overleden. Zijn finish was beter dan zijn start, want hij werd als jood geboren in Polen in een stad onder Russisch beheer. Een beter begin ware denkbaar geweest, zoals bijvoorbeeld blijkt uit zijn beschrijving (in zijn buitenge woon sappige memoires getiteld ,flly young years") van een con cert dat hij als jongmaatje op voorspraak van zijn zwager in St. Petersburg mocht houden, met de befaamde componist Glazoe- nov onder zijn gehoor. „Maar hoe kan ik daarheen, joden mogen toch helemaal niet in de grote Russische steden verblijven?", vroeg Artur. ttJe krijgt toestem ming voor vierentwintig uur, dat is meer dan voldoende", ant woordde zijn zwager, die zelf, als belangrijk joods zakenman, toe stemming had zolang te blijven als hij wou, maar daarvoor wel een speciale belasting moest beta len. De enige joden die het recht hebben in een Russische stad te wonen, vertelt zijn zwager dan, zijn degenen die een graad heb ben behaald op een universiteit of conservatorium. Het concert werd overigens een doorslaand succes. Glazoenov en zijn leerlingen van het conserva torium dat door de componist Anton Rubinstein (geen familie!) was opgericht, gaven Arthur na afloop een staande ovatie. Er werd gestampt, geschreeuwd, hij werd omringd door de jongens en meisjes, sommige meisjes vielen hem om de hals, de jongens pro beerden hem op te tillen... „Wat een succes, wat een triomf!", nep Arturs zwager enthousiast, maar Glazoenov zei koeltjes: „Ja, ze zijn altijd erg beleefd in St. Pe tersburg". Dat was een goede les, noteert Rubinstein: zoek altijd eerst even uit hoe het publiek rea geert bij concerten van andere artiesten! Varia Alleen al in en om 't huis gebeuren jaarlijks ruim 2 miljoen ongelukken, waarbij de hulp van een arts noodzakelijk is. Vooral voor kinde ren liggen in de woning talloze gevaren op de loer, variërend van struikelen over drem pels, vallen van de trap of uit het raam, tot en met 'snoepen' van schoonmaakmiddelen. Onaangename voorval len, soms met dodelijke afloop. Afgezien van het persoonlijke leed ondergaat de gemeen schap door al deze ongeluk ken een gigantische financië le aderlating. Het gaat daar bij om bedragen die zwaar drukken op het toch al kreu nende budget van de gezond heidszorg. De ongevallen in de privé-sfeer in huis, tijdens sport of spel) kosten al zo'n 3 miljard per jaar. Om over de bedrijfs- en verkeersongeluk ken maar te zwijgen. Daarom proberen overheid en consumentenorganisaties on der meer door middel van voorlichting zoveel mogelijk ongevallen te voorkomen. 'Postbus 51' op de televisie, advertenties in de krant en voorlichtingsfolders moeten de veiligheid van het publiek in en buiten het huis vergro ten. Maar dergelijke voorlichtings acties leveren nog veel te wei nig efTect op. Dat is de me ning van een groot aantal hoogleraren, afkomstig uit diverse richtingen op gebied van gezondheidszorg en tech niek. Al enkele jaren ijveren zij voor een centraal punt in ons land, waar de zorg voor veiligheid wordt aangepakt. Allerlei ontwikkelingen op gebied van de techniek ma ken een andere aanpak van veiligheid en gezondheid no dig, is hun mening. Het idee is ontstaan in 1978 tij dens een symposium in Delft over onderwijs en onderzoek in veiligheid. Het bleek dat in verschillende studierichtin gen wel 'iets' aan veiligheid werd gedaan. Men besloot al le inspanningen op dit gebied te bundelen op de Techni sche Hogeschool in Delft, om zo de veiligheidszorg in huis houden, verkeer en bedrijfs leven te verbeteren. Vier hoogleraren hebben de oplei ding op poten gezet. Het wachten is nu op een hoogle raar veiligheidskunde, die de gloednieuwe studierichting moet leiden. Maar met de be noeming toont de overheid weinig haast. Daarom heb ben 18 hoogleraren onlangs in een brief aan minister Deetman van onderwijs en wetenschappen nog eens ge pleit voor een snelle beslis sing. Een van de pleitbezorgers is prof. ir. J.L. de Kroes, werk zaam als hoogleraar in de au tomatische verkeerssyste men aan de TH in Delft. Vei ligheid is volgens De Kroes Ouders zijn zich vaak niet bewust van de gevaren voor kleine kinderen in het huishouden. Veiligbeidskundigen kunnen hier over voorlichting geven. niet op te delen in verschil lende gebieden, waarin ieder voor zichzelf bezig is. Als voorbeeld noemt hij een treinongeluk, waar hij be roepshalve ooit mee te ma ken kreeg. 'Door een verkeer de wissel kwam een trein op een verkeerd spoor terecht. De machinist had volgens de voorschriften moeten stop pen, maar reed toch door. Hij dacht: ik krijg groen licht, het zal wel goed zijn. Een bocht later komt hem een trein te gemoet op hetzelfde spoor'. Hier is volgens De Kroes spra ke van een gecompliceerd ongeluk door meer dan één oorzaak. De techniek faalt (kapotte wissel) en de machi nist zelf maakt een fout (een kwestie van opleiding). De schuldvraag is niet interes sant, wél hoe het ongeluk voorkomen had kunnen wor den. Door de manier waarop een treinbestuurder denkt - de menselijke kant van de zaak - te combineren met de techniek kan een spoorwegs systeem worden opgezet dat zo veilig mogelijk is, aldus de professor. In de veiligheids kunde komen dit soort geval len ter sprake. Ook in het huishouden is opti male veiligheid alleen te be reiken door veiligheid van apparaat en gebruiker als een geheel te zien. Een KEMA- keur is maar één kant van de zaak. Volgens De Kroes kun nen talloze elektrische appa raten ook voor andere doel einden worden gebruikt dan waarvoor ze eigenlijk zijn ge maakt. Soms met fatale ge volgen voor de argeloze con sument. Een uitgebreide handleiding met bedienings voorschrift kan dat voorko men. Behalve de techniek komt hier een stukje psycho logie aan te pas. Ook dit is een taak voor de veiligheids kundige. Zorg voor veiligheid moet al beginnen tijdens het ontwer pen van een nieuw produkt, aldus De Kroes. Ontwerpers moeten rekening houden met veilige vervaardiging, veilig gebruik, en veilige vernieti ging. Het laatste wordt maar al te vaak vergeten volgens de hoogleraar. Afval wordt een probleem, omdat men zich niet realiseert dat een ap paraat uiteindelijk op de schroothoop belandt AJs het produkt er eenmaal is, is het moeilijk achteraf nog met al deze aspecten rekening te houden. Daarom is vakken nis nodig, inzicht in veilig heid en de vaardigheid die kennis ook praktisch te kun nen toepassen. De Kroes vertelt over een luchthavengebouw waar hij onlangs was. 'De vloeren wa ren allemaal van marmer. Heel fraai om te zien, maar spiegelglad en dus levensge vaarlijk wanneer zij nat zou worden. Hier had de archi tect duidelijk geen rekening gehouden met veiigheid, al leen met wat mooi is'. Groot deel van de veiligheids zorg bestaat uit het analyse ren van bijna-ongelukken. Op die manier komen zwak ke plekken aan het licht. Dat is met name nodig in het ver keer en het huishouden, waar de meeste dodelijke ongeval len plaats hebben. Verkeers ongelukken zijn volgens De Kroes sterk teruggelopen. Hij somt een heel rijtje op van factoren die daarbij een rol hebben gespeeld. Veilig heidsriemen, helmen, verbe terde carosserie van auto's, vangrails, verkeersa an wijzin gen naast en boven de weg, de scheiding van langzaam en snel verkeer. En niet te vergeten: het veran derlijke rijgedrag van de mensen zelf. Er gaat een enorme werking uit van krantenberichten over ver keersongelukken. Mensen le ren er iets van en zijn meer op hun hoede, wanneer ze zelf de weg op gaan, aldus De Kroes. Op mistige dagen bij voorbeeld gebeuren de mees te kettingbotsingen. De over heid moet in zo'n geval voor lichting geven en waarschu wen. De Kroes geeft toe dat de overheid zich al redelijk actief toont op gebied van voorlichting over verkeers veiligheid, onder meer door televisiespotjes over alcohol gebruik in het verkeer. Anders ligt het met het huis houden, dat volgens De Kroes steeds ingewikkelder wordt door de hausse in elek trische apparaten. Daar is de zorg voor de veiligheid van de consument onvoldoende meegegroeid. Er zijn enkele inspecties van overheidswe ge (o.a. op gebied van voe dingswaren) en voorlich tingscampagnes van consu mentenorganisaties. Maar waarschuwingen medicij nen en schoonmaakmiddelen niet binnen bereik van kinde ren te zetten of (nog beter) het gebruik van zogenaamd kinderveilige sluitingen is niet afdoende. Hoe afschuwe lijk het ook klinkt: niets spreekt het publiek zozeer aan als een ongeluk. In dit opzicht mist De Kroes de betrokkenheid van de pers. De belangstelling bLijft be perkt tot spectaculaire ket tingbotsingen of misdaden. Een van de taken van een vei ligheidskundige zou kunnen zijn de pers te mobiliseren. Het publiceren over ongeluk ken kan nieuwe ongelukken voorkomen denkt De Kroes. Televisie, radio en kranten zijn bij uitstek geschikt om het publiek te beïnvloeden. 'De berichtgeving over onge lukken zou best wat beter mogen. Voor misdaden is een grote belangstelling. Dat üjkt me terecht. Erover lezen heeft een soort opvoedende en lerende werking. Hetzelf de efTect kan worden bereikt bij berichten waarbij de vei ligheid in het geding is. En er is één voordeel: niemand wil die ongelukken'. 'De gemeente heeft schitteren de rampenplannen voor het geval de atoombom valt', ver volgt De Kroes. 'Maar daar heeft de burger weinig aan. Als de bom valt is de samen leving toch te veel ontred derd om nog aan reddings plannen te denken. De over heid zou eens wat meer moe ten doen aan 'kleinere' onge lukken. Want daaraan kan met vrucht iets worden ge daan. Gemeenten kunnen een hoop organiseren. Bij voorbeeld by glad weer het schoonmaken van stoepen, zodat mensen hun nek niet breken. Of zodra het winter wordt advertenties in de krant zetten met nj-adviezen voor het wegverkeer. Een veiligheidskundige kan daar bij adviseren'. Volgens De Kroes is het duide lijk dat een samenhangend veiligheidsbeleid het aantal ongelukken kan verminde ren. In het bedrijfsleven neemt de belangstelling voor veiligheidszorg toe. al vallen hier jaarlijks nog ruim 200 doden. Toch al veel minder dan het geweest is, aldus De Kroes. Maar het kan nog be ter. Trein- en luchtverkeer vertonen een bijna ideaal laag aantal ongelukken als gevolg van de hoge waarde die men daar hecht aan vei ligheidsonderzoek. 'Poten tieel is luchtverkeer onveili ger dan autoverkeer', aldus de hoogleraar. 'Maar doordat veiligheid binnen het vlieg verkeer beter gecoördineerd wordt en in één hand berust, gebeuren er relatief weinig rampen'. Nu is het nog wachten op een geschikte kandidaat voor het hoogleraarschap veiligheids kunde en de toestemming van de minister van onder wijs. 'Onze angst is dat de mi nister het verzoek om een hoogleraar afwast. Dat kon wel eens het einde betekenen van de opleiding', meent De Kroes. In januari volgend jaar organi seert de DeLfTse TH een twee de symposium over veilig heidskunde. Daar worden onder andere de resultaten van de afgelopen jaren be sproken en op hun waarde getoetst De benoeming van een hoogleraar zou volgens De Kroes een mooie bekro ning van alle inspanningen voor de veiligheidszorg bete kenen. ADVERTENTIE - "De kunst van het verkopen" door Mi chael Beer in serie Mens in Bedrijf, Omega Boek, prijs 39,50. - "Leven met de psalmen", Kok, prijs 19,50. - "Over dieren", Herman Pieter de Boer, Mies Bouhuys en anderen, Unieboek, prijs 24,50. - "Speelfilmencyclopedie", Rostnim, prijs 39,90. - "Piramide en Farao", Bob Tadema Sporry en Anke A.Tadema, Unieboek, prijs 24,50. - "De trip van John en Yoko", redacteu ren Rolling Stone, Hollandia, prijs 39,50. - "Het zal je manager maar wezen", J. J.de Vosch, Elsevier, prijs 24,50. - "De nacht van de tijger" (Rechter Tie) door Robert van Gulik, Elsevier, prijs 14.90. - "De vergiftigde bruid" (Rechter Tie) door Robert van Gulik, Elsevier, prijs 14,90. - "Vaarbewijs-instructieboek" door Ka- rel Heijnen, Peter Tolsma, Pieter-Jan van Kuppenveld, Hollandia, prijs f 49,50. - "Het nieuwe kookboek" door H. Hen derson en I. Ebbe link, Zomer en Keu- ning. prijs 29,90. - "Borduursteken stap voor stap". Zo mer en Keuning. prijs 9,90. - "De vesting", thriller van F.Paul Wil- son, Tiebosch, prijs 19,50. - "Halen wij het jaar 2000?" door dr. J.G.de Beus, Elsevier, prys 24,50. - "Lidia, het zigeunermeisje", dubbelro man J.W.Ooms, Zomer en Keuning, prys 19,90. - "De kloof zonder brug", trilogie van Rie van Rossum, Zomer en Keuning, prijs 19,90. - "Rolonio", sprookjesboek van Marcel lo Bernardi, Kosmos, prijs 29,90. - "Gezond en lekker eten uit de moes tuin". Zomer en Keuning, prijs 19,90. - "Handboek motorrijden". Zomer en Keuning, prijs 39,90. - "Verrassende varens", Wim Ouds hoorn, Zomer en Keuning, prys 19,90. trum, prys 34,50. - "Fatsoenlijk en goedkoop", geschiede nis vrouwenarbeid door Knup Fuhri Snethlage, Feministische Uitgeverij Sa- MeulenhofT, prijs 29,50. - Twee boekjes over suikerziekte bij kin deren: "Niks voor Kim" 12,50) en "Mijn kind heeft suikerziekte" 14,50), Meulenhoff, prijs tezamen 24,50. - "Vestingbouwkundige termen" verza meld door A.H.Mohr, Walburg Pers, prijs 24,-. - Shell-joumaal van Nederlandse die rentuinen door Jaap Balk. - "De paardesprong" (opstellen over li teratuur) door Victor Sjklovski, Unie boek. prys 32,50. - "Vrouw zijn in het licht van het Evan gelie". bundel feministische theologi sche studies. Ten Have. prys 27,50. - "Elementen voor een nieuwe politiek" door Rudolf Bahro, Van Gennep, prys 29,50. - "Van koninklijken bloede", thriller van Tomas Ross, Unieboek, prijs ƒ21,50. - "Een week om nooit te vergeten" door Saven Strati (v.a. 12 jaar). West-Fnes- land, prijs 21,-. - "Fris en vrolijk", kindersprookjes ver zameld door Janwillem van de Wete ring. Uitgevery Veen, prys 18,90. - "Het groot Guinness Treinen Boek" Luitingh, prys 28.90. - "Belasting ABC 1983", Annoventura, prys 10,90. - "Linda Goodman's liefdeshoroscoop" Uitgevery Veen - "Mormels paard", jeugdboek van Joy ce Rockwood. Wildeboer, prys 16,50. - "De Jehovah's Getuigen aangeklaagd" door A.P.Wisse, Uitgevery Kok, prys 14.90 - Twee Groenboekery Stap-voor-stap- gidsen: "Bodembedekkers, gazons, on kruiden" en "Maak uw tuin gezond", Zomer en Keuning. prys 22.- per stuk. - "Een vreemd soort wapenbroeders", thriller van Gavin Lyall. Sythoff, prys 18,50. Uit het ziekenfonds? Dan in de VGCN. De VGCN is het logische vervolg op het ziekenfonds. AJs u 40 jaar of jonger bent, betaalt u een zeldzaam lage premie en bent u voortreffelijk verzekerd bij één van de aller grootste ziektekostenverzekeraars van ons land: de VGCN, de mantschappj waar veel zieken fondsen achter staan. Uit het ziekenfonds? Vaneen ieitBöat- schappij naar de VGQ4? Stuur v® Jjigüog dc bon in. Dat is uw ceutesup naar een vóór delige VGCN-a-ktekostenverzekering! Bon vooreen lagere premie Stuur mij volledige mformat* om de ockt r kostov- veraekfringen van de VGCN Zendt de bon «n ren envdoppe zonder postzegel aan: VGCN, Antwoord nummer 576.3500 VB UTRECHT Utredit - VG CN. Biltstraat 196 - 030 - 7156 34 Postcode Telefoon H Waar bent u nu verzekerd1 Gezin Man: jaar. Vrouw jaar Aantalknderen:- J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17