"Spelers hebben me bedrogen" Feyenoord bezorgt Kraay vroeg 'kerstcadeautje' Fortuna-trainer Korver laaiend na duel met Ajax Kila ziekenhuis ingeslagen bij ruzie over parkeerplaats AZ en PSV laten kijkers naar winterrust verlangen SO T TTARD - Het was uiteindelijk Johan Cruijff die met zijn zoveelste 'we- eldgoal' de basis legde voor Ajax latere winst tegen Fortuna Sittard (1-3). /laar als de Sittardse spits Huub Smeets gedaan had wat van een aanval- er mag worden verwacht (scoren), waren de Amsterdammers niet met le volle buit huiswaarts gekeerd. falen van Smeets doet niets af in de wedstrijd zelf. De 20.000 ijkers (uitverkocht) hebben een rima partij gezien, die met uit- mdering van het eerst half uur [les te bieden had. Het cruciale ïoment in Sittard was de 53e ïinuut, bij een stand van 1-1. Na sn misser van Ophof werd de oorgebroken Ruys door Piet chrijvers neergelegd en dat le erde de Limburgers terecht een enalty op. Smeets ontfermde ich over de bal, nadat aanvanke jk Pfennings de strafschop leek gaan nemen, maar hielp ook eze kans om zeep, omdat chrijvers maar een metertje van ijn plaats hoefde te gaan. iner Frans Korver kwam daar- p woedend het veld in en chreeuwde Smeets enkele roorden toe die niet voor publi- atie vatbaar zijn. Korver: „Ik Zuidersma zou worden geno men. Maar wie schiet? Smeets. Op dat moment faalden drie man in het team: aanvoerder Bux, want die moet dat niet toestaan; Zuidersma, omdat hij zich zo maar van de bal laat zetten en in derde instantie Smeets, die ook nog mist. Wat een amateuristisch gedoe!". Smeets, de man in kwestie, zei ner gens van te weten. „Als de trai ner dat gezegd heeft liegt hij. Er was niks afgesproken". En Bux: „Toen de penalty genomen moest worden, riep Korver 'Zuidersma moet schieten', maar toen kon ik niet meer ingrijpen. Van die afspraak op vrijdag kan ik me niets herinneren". Het is duidelijk dat deze affaire bij het anders zo rustige Fortuna, waar nooit een onvertogen woord bij de 'buitenwacht' te- Er waren niet alleen hoofdrollen weggelegd voor Smeets en Cruijff, maar ook voor arbiter Van Swieten. Hij gaf Ajax een penalty omdat Schrijnemakers te ruw omsprong met de Amster damse diamant Vanenburg. De ze fel omstreden starfschop (be nut door Ophof: 0-1) speelde Van Swieten de hele wedstrijd par ten. Hij het acties van Fortune- zen toe die eigenlijk niet door de beugel konden en later, toen Vanenburg opnieuw werd neer gelegd (door Dekker), durfde hij het niet aan om Ajax nóg een strafschop toe te kennen. Er vie len wel nog vier gele kaarten: voor Dekker en Ruys van Fortu na en Molby en Schoenaker van Ajax. Piet Schrijvers stak in glanzende vorm. Nadat hij eerder al schitte rend had ingegrepen op schoten Peter Houtman scoort 4—1 voor Feyenoord. Quintus van der Meulen gaat vergeefs naar de grond en ook Anton Joore (4) kan de treffer niet meer verhinderen. Beste thuiswedstrijd tot nu toe ROTTERDAM - Feyenoord kan met een zonnig gevoel de donkere dagen in. Precies op de helft van het voetbalseizoen staat de Rotterdamse eredi visieclub er in alle opzichten veel beter voor dan een half jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. MAANDAG 13 DECEMBER 1982 Kort geding en boycot dreigen voor Wieier Unie UTRECHT (ANP) - Tijdens de kalendervergadering van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU) van profwedstrijden voor het sei-"* zoen 1983, is zaterdag in Utrecht een rel uitgebroken. De organisatoren van prof- wiel wed strijden (verenigd in de VOB), die kort daarvoor zelf een vergadering hadden, verlieten bijna en masse de vergadering. De oorzaak was, dat de KNWU in het bestuur van het servicebureau, dat 1 januari 1983 van start moet gaan, geen zetel heeft inge ruimd voor een lid van de VOB, de vereniging organisa toren beroepswielerwedstrij den. Harry Kamphuis, de voorzitter van de VOB, wilde daarop in de kalendervergadering een amandement indienen om alsnog een plaats voor de VOB beschikbaar te stellen. Hein Verbruggen, voorzitter van de sectie profsport van de KNWU, wenste daar niet op in te gaan. Dertig leden van de VOB stapten vrijwel onmiddellijk uit de vergade ring en besloten hun wed strijden (ongeveer veertig) niet te organiseren. De kalen der voor volgend seizoen werd overigens gewoon vast gesteld. Daarbij werden de wedstrijden van organisato ren die zich uit de vergade ring hadden teruggetrokken, ook op de agenda geplaatst. Daarmee waren de problemen voor de KNWU nog niet voor bij. Bij de samenstelling van de kalender stelde de wiel renunie op twee data (25 en 26 juli) twee criteriums per dag vast. De organisator van het Wonder van Obbicht, een profkoers die al dertien jaar wordt georganiseerd, ging niet akkoord met de planning van de KNWU. Op dezelfde dag zou de profkoers in Eg- mond worden gehouden. De organisator van Obbicht wil nu via een kort geding het ge lijk aan zijn zijde zien te krij gen. Ook de organisator van Valkenswaard is het oneens met de dag die hij kreeg toe bedeeld. Ook hij overweegt een kort geding tegen de KNWU. Peter Bonthuis, die de belan gen van de wielrenners be hartigt, heeft verklaard ach ter de VOB te staan. Ook de profs zien geen heil in het ser vicebureau, dat de Financiële en sociale zaken rond de cri teriums moet gaan regelen. Op 24 april zou het eerste profcriterium in het komen de seizoen moeten worden gehouden. In Galder zal blij ken hoe serieus de boycot van de VOB moet worden ge- Arrestatie in de kleedkamer ATHENE (DPA) - Dimitrios Ka- raghiozopoulus, verdediger van de Griekse voetbalclub AEK Athene, is gisteren tijdens de rust van de competitiewedstrijd tegen Makedonikos gearres teerd. Hij zal vandaag worden voorgeleid. De politie kwam de speler arreste ren wegens verkrachting van een minderjarige Griekse vrouw. Het publiek werd een verklaring voor de afwezigheid van de ver dediger onthouden. AEK won ondanks de sportieve verzwakking de wedstrijd met 3- 1 en bleef koploper in de Griekse competitie. middenveld en achterin, vestig de na een uur voetbal alle aan dacht op zich. Lerby tikte uit een vrije trap naar hem toe en Cruijff liet met een kromme bal doel man Hanssen kansloos: 1-2. „Ik dacht dat Lerby zou knallen", zei Cruijff later. „Maar ja, Soren tik te de bal naar mij en ik stond toch daar...". Het was in ieder ge val voor Fortuna het begin van het einde. Ajax kwam weliswaar nog zwaar onder druk te staan (Korver gooide Koevermans als een soort vierde spits naar vo ren), maar óf Schrijvers was pre sent óf de kansen werden ge woonweg verknald. In de slotfase werd het zowaar 1-3, toen Dekker zich dom verslikte in Lerby. Het schot van de Deen werd door Hanssen losgelaten en Wim Kieft, na rust ingevallen voor Molby, kon simpel toeslaan: 3-1. „Als Ajax ooit had kunnen worden afgestraft, was het vandaag wel", foeterde Frans Korver nog gerui me tijd na. Daar was Crugff het in ieder geval niet mee eens. „Fortuna één punt verdiend? Nee, dan zouden onze twee pun ten onverdiend zijn. Het is een lekker ploegje, zeker, maar op bepaalde momenten ontbreekt er iets". Wat, dat zei Cruijff niet, maar wel Kees Rijvers, de bondscoach die op de tribune zat. „Johan beslist de zaak, maar Smeets had dat veel eerder kunnen doen". Met achttien punten gaat Fortuna de winter in. Korver: „Dat lijkt heel wat, maar ik ben er niet gerust op. Ik kijk nog steeds naar bene den, jazeker. Niet naar boven. Je kan nou wel zeggen dat het pu bliek best een aardige middag heeft beleefd, maar we hebben geen punten en geen premie. Ik Mede door de fraaie 6-1 winst op NAC heeft de ploeg zes punten meer dan op het zelfde moment in de vorige jaargang - de plaats op de ranglijst is dientengevolge ook veel beter (nu tweede met de voel er niks voor om volgend sei zoen weer een divisie lager te spelen". Zo somber als Korver zich uitdruk te is het natuurlijk niet. Fortuna was gisteren in staat om zowaar Ajax bijna klein te krijgen. Kor ver: „Waar denk je waar wij zou den staan als ik alleen al Cruijff in de ploeg zou hebben... Dit doelcijfers 38-19, toen gedeeld vijfde met Sparta, met 38-31 en ook in andere zaken gaat het de Stichting meer en meer voor de wind. Op bestuurlijk niveau is de machtsstrijd uitgewoed en finan cieel heeft Feyenoord heel wat minder te klagen. Waar destgds op elk Kuip-duel fors moest wor den toegelegd, daar werd het be grote moyenne voor de negen thuiswedstrijden tot nu toe met 2200 klanten per partij over schreden. Louter positieve zaken dus op de tussentijdse balans vóór het win- terreces, maar bij de terugblik moest weekend-coach Ab Fafié toch over een wisselvallige perio de spreken. Te vaak nog ontbrak het juiste evenwicht in het elftal, dat bovendien af en toe kampte met de naweéen van het ramp jaar en dus angst kende. Alleen uit bij PSV en in de eerste 70 mi nuten van het thuisduel tegen AZ liep het zoals het lopen moest, verder niet. Drie achtereenvolgende gelijke spelen (Ga Eagles, Ajax en Haar lem) hadden dat min of meer on derstreept, zodat het "hoog tijd" was voor een fikse overwinning Cruijff "krult" de bal naar 1-2. Het 200-ste competxtiedoelpunt van de meester krijgt zijn beslag Huub Smeets (r). die eerder van elf meter had gemist, rest slechts een stille be wondering. (wijzend op zijn voorhoofd) kun je bij voetbal nu eenmaal niet in het stadion. Daar had hoofd trainer Hans Kraay zijn spelers voor het duel van gisteren dan ook om gevraagd. Zo vlak voor de winterstop zou dat niet alleen goed zijn voor de klantenbin ding. maar ook voor het eigen zelfvertrouwen. "Als je met een nederlaag voor dne weken naar huis gaat, wordt het echt win ter". sprak zijn assistent Fafié plastisch. Kraay werd op zijn wenken be diend; hij kreeg zijn vroege kerstcadeau. Tegen NAC toonde Feyenoord zich ongekend gretig, de ploeg werkte collectief (dus inclusief Gullit en Jeliazkov) en met Van Til op het middenveld en Jeliazkov iets meer terugge trokken was er ook sprake van een beter evenwicht en een her kenbaarder systeem Vermeulen was bovendien ijveriger en beter dan in heel veel andere wedstrij den, gestimuleerd als hij was door zijn selectie voor Oranje ("Dit was voor mij dé kans om bij de laatste elf te komen") en als alles zo klopt, is Feyenoord na tuurlijk veel te sterk voor NAC. Beslissing Heel even mocht de belaagde for matie uit Breda aan een sensatie ruiken, maar na de verrassende 0-1 van De Schepper, kwam de ploeg totaal niet meer aan de bak. Binnen 25 minuten daverde Feyenoord "in de beste thuis wedstrijd tot nu toe" (uitspraak Wijnstekers) naar de beslissing via twee treffers van Gullit, en één van Jeliazkov en Houtman NAC-trainer Jo Jansen kon er achteraf met zijn pet niet bij dat zoiets in zo'n kort tijdsbestek kon gebeuren, maar wie zijn pu pillen bezig had gezien, begreep wel degelijk hoe het mogelijk was. Veel van zijn spelers waren totaal niet in de wedstrijd (Waslande: bijvoorbeeld maakte alleen BM overtredingen, waarvan Van 11 negem het slachtoffer werd) ei achterin heerste chaos en pa niek, mede omdat laatste ma: Dusbaba de omvang en de wend baarheid van een bushalte te: toon stelde en doelman Van de: Meulen niet erg betrouwbaa bleek. Plezier Tweemaal moest de onzekere sluit post na de pauze geassisteeri worden bij het voorkomen vai treffers van Van HL tweern;, moest hij in de tweede helft no: buigen Voor Wijnstekers i Houtman. Met 6-1 kwamen d Bredase voetballers er dus n genadig af. Voor NAC wordt h- dan ook "echt winter", voo Feyenoord dat na de pitsstoj ook nog de beschikking krijg over Jan van Deinsen, schijnt nog steeds de zon. "We hebben 200 procent meer spelplezier dan vorig jaar", benadrukte aanvoer der Wijnstekers, die na het uit vallen van Van Hanegem laatste man was gaan spelen. "En wat het belangrijkste is: we hebben het zelfvertrouwen terug Dit was een goede afsluiting". PAUL DE TOMBE SITTARD - Het was uiteindelijk Johan Cruijff die met zijn zoveelste 'we- reldgoal' de basis legde voor Ajax latere winst tegen Fortuna Sittard (1-3). Maar als de Sittardse spits Huub Smeets gedaan had wat van een aanval ler mag worden verwacht (scoren), waren de Amsterdammers niet met de volle buit huiswaarts gekeerd. Het falen van Smeets doet niets af aan de wedstrijd zelf. De 20.000 kijkers (uitverkocht) hebben een prima partij gezien, die met uit zondering van het eerst half uur alles te bieden had. Het cruciale moment in Sittard was de 53e minuut, bij een stand van 1-1. Na een misser van Ophof werd de doorgebroken Ruys door Piet Schrijvers neergelegd en dat le verde de Limburgers terecht een penalty op. Smeets ontfermde zich over de bal, nadat aanvanke lijk Pfennings de strafschop leek te gaan nemen, maar hielp ook deze kans om zeep, omdat Schrijvers maar een metertje van zijn plaats hoefde te gaan. Trainer Frans Korver kwam daar op woedend het veld in en schreeuwde Smeets enkele woorden toe die niet voor publi- katie vatbaar zijn. Korver: „Ik ben laaiend over dat voorval, maar ik wil er nu niets over kwijt". Na enig aandringen kwam dan toch de aap uit de mouw. Korver: „Het is een schandaal wat er gebeurde. Ik voelde me als een joker in de dug-out. Ik ben belazerd door mijn eigen spelers. Vrijdag, tij dens de training, spraken we af dat een eventuele penalty door Zuidersma zou worden geno men. Maar wie schiet? Smeets. Op dat moment faalden drie man in het team: aanvoerder Bux, want die moet dat niet toestaan; Zuidersma, omdat hij zich zo maar van de bal laat zetten en in derde instantie Smeets, die ook nog mist. Wat een amateuristisch gedoe!". Smeets, de man in kwestie, zei ner gens van te weten. „Als de trai ner dat gezegd heeft liegt hij. Er was niks afgesproken". En Bux: „Toen de penalty genomen moest worden, riep Korver 'Zuidersma moet schieten', maar toen kon ik niet meer ingrijpen. Van die afspraak op vrijdag kan ik me niets herinneren". Het is duidelijk dat deze affaire bij het anders zo rustige Fortuna, waar nooit een onvertogen woord bij de 'buitenwacht' te recht komt, een staartje zal krij gen. Dat alles doet niets af aan het feit dat de Sittardse club niet had hoeven te verliezen, want kansen (vooral voor Smeets) wa ren er te over. „Met een gelijk spel hadden we vrede moeten hebben. En als Smeets niet mist, hadden we het nog heel be nauwd gekregen", zei ook Ajax- coach Aad de Mos. Er waren niet alleen hoofdrollen weggelegd voor Smeets en Cruijff, maar ook voor arbiter Van Swieten. Hij gaf Ajax een penalty omdat Schrijnemakers te ruw omsprong met de Amster damse diamant Vanenburg. De ze fel omstreden starfschop (be nut door Ophof: 0-1) speelde Van Swieten de hele wedstrijd par ten. Hij liet acties van Fortune- zen toe die eigenlijk niet door de beugel konden en later, toen Vanenburg opnieuw werd neer gelegd (door Dekker), durfde hij het niet aan om Ajax nóg een strafschop toe te kennen. Er vie len wel nog vier gele kaarten: voor Dekker en Ruys van Fortu na en Molby en Schoenaker van Ajax. Piet Schrijvers stak in glanzende vorm. Nadat hij eerder al schitte rend had ingegrepen op schoten van Schrijnemakers en Zuidersma, moest hij vlak voor rust toch capituleren. Een lange pass van Dekker bereikte Zuidersma en die faalde niet bij de afwerking: 1-1. „Die eerste pe nalty werkte zelfs positief op mijn ploeg", zei Korver later. „Toen werd er tenminste wat gas gegeven". Cruijff, subliem opererend op het ENSCHEDE GPD- FC Twen te heeft zaterdag te elfder ure een vervanger moeten aanwijzen voor Aad Kila (fo to). Enkele uren voordat de ploeg zou afreizen voor de uitwedstrijd tegen PEC Zwolle werd Kila met een hersenschudding en een ver moedelijk beschadigd trom melvlies naar een zieken huis gebracht. Die verwondingen hield Kila over aan een meningsver schil over een parkeerplaats 's morgens in de Enschedese binnenstad. Net op het mo ment dat hij zijn auto wilde parkeren op een zojuist vrij gekomen plaats schoof een ander zijn auto op die plek. Kila maakte de man duide lijk het daarmee oneens te zijn en voegde daar een scheldwoord aan toe, waar op zijn 'tegenstander' met een fors uithaalde. De middenvelder van FC Twente sloeg daarbij met het hoofd tegen de straat en raakte bewusteloos. Een on derzoek in bet ziekenhuis wees uit dat hij een hersen schudding heeft en vermoe delijk een gaatje in zijn trommelvlies. Na het onder zoek werd hij naar huis ge bracht, waar hij ten minste een week absolute rust moet nemen. Kila heeft tegen de man een aanklacht inge diend. Ook zonder Kila behaalde FC Twente zijn tweede over winning binnen enkele we ken op PEC Zwolle, dat eer der werd uitgeschakeld voor het bekertoernooi. De winst (0-1) van zaterdagavond in Zwolle betekende de eerste overwinning In een uitwed strijd dit seizoen. Het laat ste succes buiten Enschede dateert van begin januari in Tilburg, toen Willem II bij de hervatting van de compe titie met 1-2 werd verslagen. Door de overwinning van za terdagavond kan interim- trainer Spitz Kohn er prat op gaan dat FC Twente in de vijf sinds zijn rentree in het stadion Diekman gespeelde competitieduels met vier ge lijke spelen en een overwin ning nog steeds ongeslagen ALKMAAR (ANP) - AZ en PSV hadden zaterdagavond net zo goed dezelfde shirts kunnen aantrekken. De bal werd immers bijna net zo vaak naar de tegenstander als naar een ploeggenoot ge speeld. Toeval s voetbal van elflallen die niet meer ver dienden dan de 0—0, die an derhalf uur teleurstellend heen-en-weer getrap afsloof AZ bezat de beste spelers, Jon ker en Hovenkamp en PSV had het betere gemiddelde Dat leidde tot een lichte meerderheid na een moeilij ke beginfase, waarin PSV's verdediging zich stroef in stelde op het toen nog be weeglijke en door injecties van zijn sterke duo aanvals- lustigc Alkmaarsc elftal De Emdhovenaren kregen ech ter van AZ. dat het optimale gebruik van /ijn verminder de mogel.ikheden maakte. nooit de ruimte om rende ment te halen uit hun grotere technische vaardigheid. Jur- rie Koolhof - in naam van een kandidaat-internationaal kon geen minuut zijn faam van topscorer waarmaken. Hg miste voor rust drie typi sche Kiefl-kansen, die hem werden aangeboden door een slecht bewegende, licht ge blesseerde Trevtel Na rust toen Libregts noodge dwongen de Van de Kerkhof- tweeling moest vervangen, werd pijnlgk duidelijk hoe zeer de bgna topploeg een lei der mist Hoe gebrekkig het elftal uit Eindhoven functio neert, als het spel gemaakt moet worden en er niet met uitbraken kan worden ge werkt en hoe groot de ideéen- armoede is binnen een groep van spelers die toch vrgwel allemaal internationale erva ring hebben. De beste mogelijkheden waren opnieuw voor AZ. dat ten minste zichzelf bleef Gaas beek, Reijndcrs en Tiktak (vlak voor tgd) lieten de gele genheid ongebruikt om de winst bg het elftal te bren gen, dat de wil toonde om werkend de winterperiode in te gaan. Na die rustperiode met een trai- ningskampjc begin januari in Sparge, hoopt trainer Eyken- broek weer de beschikking te hebben over Pier Tol. Eigen bród en Oberacher. Dan lijkt hwn i d pla In I uefa- toernooi van volgend seizoen haalbaar. En waarom ook niet, PSV was zaterdag niets beter dan de Alkmaardcrs en had minder grond om verontschuldigin gen aan te voeren voor een soort voetbal dat ook de toe schouwers naar de winter rust deed verlangen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9