Meningsverschil over M.-Amerika Rustige demonstratie Velsen CDA: geen afwijkend stemgedrag in Kamer Izeboud nieuwe voorzitter CPN Shultz bezoekt Nederland Arbeidstij dverkorting verdeelt bouwsector MAANDAG 13 DECEMBER 1982 Binnenland PAGINA7 VELSEN (GPD) - 'Al een vat Winsemius ge had?'. 'Doe normaal, sla die rotzooi op in de Ridderzaal'. 'Velsen-Moord... Geen kanke roord'. Met dergelijke teksten als deze pro testeerden ongeveer 1500 Velsenaren zater dag tegen het plan van minister Winsemius (milieubeheer) radioactief afval op te slaan in Velsen-Noord. De demonstratie verliep bijzonder rustig. Het enige incident deed zich voor in het cultu reel centrum 'De Schouw' in Velsen-Noord, waar het rijk een voorlichtingsbijeenkomst over de voorgenomen opslag had georgani seerd. Enkele actievoerders bekogelden de rijksambtenaren met tomaten, die overigens elk doel misten. Van de door het buurt-actiecomité aangekon digde boycot van de informatiemiddag kwam niet veel terecht Bijna 200 Velsena ren luisterden naar de woorden van de heren De Back (voorlichting), Op den Kamp (direc tie straling van het ministerie) en Code (stra lingsdeskundige). Urenlang moesten deze voorlichters de felle protesten aanhoren van de bewoners. De demonstratie begon om elf uur in Velsen- Noord, waar zich ongeveer 700 actievoerders verzamelden om te protesteren tegen 'de aanslag op hun wijk'. Gewapend met spandoeken en vergezeld van karren volgeladen met afvalvaten vertrok ken de demonstranten richting IJmuiden. waar om twaalf uur een manifestatie voor het stadhuis begon. Twee afgeladen veer ponten zetten de demonstranten, waaronder veel kinderen, bejaarden, gemeenteraadsle den en Velsense ambtenaren, aan de over kant (zie foto). Voor het stadhuis was de de monstratie inmiddels uitgegroeid tot onge veer 1500 mensen, die onder meer werden toegesproken door dr Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu. Reijnders (lid van de Commissie Heroverwe ging Verwijdering Radioactief Afval, die voor maart 1984 met een definitieve oplos sing van het afvalprobleem hoopt te komen) bestreed de mening van het ministerie dat de opslag veilig is. „Dat kan niemand garan deren", aldus Reijnders. De milieudeskundigen bepleiten de bouw van een bunker ver van enige woonbebouwing, waarin het afval tijdeUjk zou moeten worden opgeslagen. „Een andere plek is niet haal baar. In Drenthe bijvoorbeeld liggen de hooivorken al klaar". Reijnders verzette zich met name tegen de komst van radioactief af val uit kerncentrales. „Als we geen kerncen trales zouden hebben, waren we voor 90 pro cent van het probleem verlost". Een spre kende buurtbwoner: „Wij pikken deze over val niet. Velsen-Noord is al overbelast met Hoogovens en chemische fabrieken. Weg mot Hio rotzooi!" Met die kreet verstoorden enkele actievoer ders even later de bijeenkomst in De Schouw waar de voorlichtingsmiddag van het ryk toen al aan de gang was Rijksambte naren zagen geen kans de stortvloed van kri tiek op het overheidsbesluit te keren. Voorlichter Code trachtte de verontruste buurtbewoner op hun gemak te stellen. „Ik durf myn gezin, mijn kinderen, aan de klei ne hoeveelheid straling bloot te stellen" Waarop een buurtbewoner reageerde: „goed. dan stel ik voor een camping naast de opslagplaats neer te zetten, waar alle staats secretarissen hun vakantie kunnen door brengen". Op den Kamp kon na verloop van tijd niets anders meer doen dan vermoeid glimlachend pogen de bewoners te kalme- De acties in Velsen worden de komende week voortgezet. Naast een handtekeningenactie zullen de folders, die door het ryk huis-aan- huis in de gemeente zijn verspreid, worden aangeboden aan minister Winsemius. „Hu moet zijn misleidende huiswerk maar over doen". aldus een woordvoerder van het ac tiecomité. De vaste kamercommissie voor milieuzaken praat morgen over het omstre den opslagplan. Het college van B en W van Velsen, dat eveneens een fel tegenstander is van de gekozen lokatic in Velsen-Noord. zal daarbu zijn standpunt verdedigen. DEN HAAG (ANP) - De verschillen van mening tussen Nederland en de Verenigde Staten zijn het grootst ten opzichte van Midden-Amerika. Dat bleek zaterdagmiddag op een persconferentie van minister van buitenlandse zaken Van den Broek na het blik sembezoek van vijf uur dat zijn Amerikaanse collega George Shultz aan Nederland bracht. Van den Broek zei tegenover Shultz te hebben verklaard dat Nederland wel begrip heeft voor de moeilijkheden die de VS heb ben met het huidige bewind in Nicaragua, met name op het ge- gunnen. Er moet hulp worden gegeven aan die landen, zodat zij economisch onafhankelijk wor den en tegelijkertijd moet er naar democratie worden gestuurd, al dus Van den Broek. bied van de bewapening en het De Nederlandse bewindsman kon mensenrechtenbeleid in dit land. het zich wel voorstellen dat de Maar in tegenstelling tot de VS VS vinden dat Nederland op het wil Nederland revolutionaire re- gebied van de mensenrechten gimes het voordeel van de twijfel met twee maten meet. Hij heeft AMERSFOORT (ANP) - De Bouwbond FNV wil bij de cao- onderhandelingen met de bouw werkgevers vasthouden aan al gemene arbeidstijdverkorting. De bouwwerkgevers voelen daar tot nu toe niets voor. Ze willen hoogstens praten over het schep pen van extra banen uitstuitend voor jongeren, aldus de Bouw bond vandaag op een bijeen komst in Amersfoort. Er is tekort aan werk voor iedereen en in die omstandigheid bete kent het creèren van extra banen voor jongeren een gelijktijdige vermindering van het werk voor volwassenen, aldus Bouwbond- voorzitter Buys. Zo'n aanpak is niet onder alle omstandigheden gewenst, maar het ligt meer voor de hand om te zoeken naar maat regelen ten gunste van jongeren, zonder de volwassenen uit het werk te duwen, zei hij. Een algemene arbeidstijdverkor ting zal ook de werkgelegenheid van jongeren ten goede komen. In hoeverre er daarnaast nog WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Beiroet Tel-Aviv Tunis mist 3 -1 onbew. 4 -2 mist 2 -1 half bew. 5 -1 mist 2 -1 mist 4 -1 mist 4 -2 half bew. 5 1 motregen 5 0 sneeuwbui 3 1 onbew. 10 onbew. 18 10 mist 5 -5 regenbui 12 7 waar bew. 5 3 regen 3 0 half bew. 9 5 sneeuw 3 -8 rwaar bew. 1 -2 iwaar bew. 1 -5 regenbui 16 11 onbew. 4 -1 :waar bew. 5 2 half bew. 13 7 regen 18 11 :waar bew. 16 16 :waar bew. 14 :waar bew. 3 1 half bew. 13 6 onbew. 0 -9 mist 9 3 regen 14 14 aanleiding is om iets extra's voor de jongeren te doen moet vol gens de Bouwbond apart bespro ken worden. Morgen praten de bouwbonden met de werkgevers over eventue le opschorting van uitbetaling van de prijscompensatie per 31 december. In het akkoord tussen werkgevers en werknemers is voorzien dat die prijscompensa tie eventueel niet in het loonzak je terecht komt, maar besteed kan worden aan financiering van korter werken. Buy waarschuw de dat die prijscompensatie als nog moet worden uitbetaald als er eind december nog geen zicht is op een algemene arbeidstijd verkorting. Buys benadrukte dat korter werken op zich wel meer ar beidsplaatsen kan opleveren maar niet meer werk en meer bouwproduktie. Extra werk kan er slechts komen als de bouw produktie zich de komende jaren min of meer stabiliseert en niet nog verder terugzakt zoals de af gelopen jaren. Voor volgend jaar wordt in de bouw een groei van de werkloos heid met 20.000 voorspeld (nu zijn er dik 100.000 werklozen in de bouw). "Als de overheid er niet voor zorgt dat die vrije val in de werkgelegenheid wordt opge vangen, dan valt er natuurlijk weinig eer te behalen aan een be leid gericht op herverdeling van arbeid", aldus Buys. echter aan Shultz uitgelegd dat in bijv. Midden-Amerika, waar de VS grote invloed hebben, het woord van een bondgenoot van Amerika, harder aankomt dan in de Sowjet-Unie. Dit ondanks het feit dat Nederland de schending van mensenrechten daar even zeer afkeurt. "We kunnen op bondgenoten of verbondenen van bondgenoten een drama tisch beroep doen", aldus Van den Broek. Overigens zei hij dat Shultz tijdens zijn bezoek Neder land geen verwijten heeft ge maakt. Moordenaar Dat er over Midden-Amerika ver schillend wordt gedacht, kon Shultz eerder vaststellen toen hij zaterdagochtend het ministerie van buitenlandse zaken betrad. Op het Plein demonstreerden de gezamenlijke Midden-Amerika- comités, die in de Lindebomen poppen hadden opgehangen die Shultz en president Reagan moesten voorstellen. Door mid del van spandoeken lieten de co mités de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken weten dat hij een moordenaar was. Ove rigens was het aantal demon stranten dat de regen trotseerde, niet groter dan twintig. Er is in Den Haag ook gesproken over de plaatsing van de 572 mid- dellange-afstands atoomraketten in West-Europa en over de on derhandelingen in Genève hier over. Tijdens een lunch in het Catshuis heeft premier Lubbers het Nederlandse standpunt over deze kwestie nog eens uiteenge zet. Tijdens een audiëntie op Huis ten Bosch heeft Shultz koningin Beatrix een gouden medaille van het Amerikaanse Congres opge speld. Dit ter herdenking van 200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de VS. regenbui half bew. 1 Jongen wurgt vrouw (75) FINSTERWOLDE (ANP) - Een 75-jarige weduwe uit Finsterwolde is in de nacht van zaterdag op zondag in haar slaapkamer door ver wurging om het leven geko men. In verband hiermee is een 17-jarige jongen, even eens uit Finsterwolde, aange houden. De jongen die van een sport- feestje in Oostwold kwam, zou op de terugweg naar huis de woning van het slachtoffer zijn binnengedrongen. Toen hy op haar slaapkamer kwam werd de 75-jarige wakker. Een worsteling ontstond, waarbij de jongen haar zou hebben gewurgd. Daarna doorzocht hij de woning, nam wat kleingeld mee en fietste vervolgens naar huis. Thuisgekomen vertelde hij zijn ouders wat er was ge beurd, die daarop contact op namen met de politie. DEN HAAG - Koningin Beatrix ontving afgelopen zaterdag op paleis Huis ten Bosch de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz. Shultz overhandigde de koningin een speciale gouden medaille De onderscheiding is de vorstin toegekend door het Amerikaanse Congres ter gelegenheid van het feit dat 200 jaar geleden tussen de Verenigde Staten en Nederland betrekkingen werden aangegaan. "Zij eruit of wij eruit" DEN HAAG (GPD) - Bij stemmin gen zal de CD A-fractie vanuit ge sloten gelederen moeten optre den. Het is niet goed voor de par tij dat met betrekking tot elk on derwerp, waarover in het CDA verschillend wordt gedacht, ook meteen verschillend wordt ge stemd. Dat zei CDA-fractieleider dr. B. de Vries zaterdag in een radioge sprek. Voor hem betekent dat overigens niet dat die menings verschillen er niet zouden mogen zijn, "maar er moet een gesloten stemgedrag zijn". De Vries zei dit naar aanleiding van de stemmingen over het kernwapen beleid, waarbij vorige week elf CDA'ers met de opposi tie meestemden. Volgens de CDA-fractieleider zal met de be trokkenen over dit punt nog een gesprek gevoerd moeten wor den. Inmiddels heeft een groep Lim burgse CDA-leden gedreigd uit de partij te stappen en een nieu we politieke partij op te richten, die een campagne tegen het CDA zal gaan voeren, als de elf kamer leden en hun aanhangers in de partij niet worden geroyeerd. De Vries toonde zich niet erg ouder de indruk van dat dreigement. „Dat er in het CDA emotioneel wordt gereageerd kan ik begrij pen, omdat men steeds terug denkt aan het loyalisme zoals dat bestond onder het kabinet-Van Agt-Wiegel. Maar een niet-onbe- langrijk deel van het CDA her kent zich ook in de mensen, die zeggen datje alles moet doen om te kennen te geven datje de aller grootste moeite met kernwapens hebt". De leider van de groep Limburgse verontrusten, de heer Th. Gysen uit Venlo, zei zaterdag veel reac ties uit het land gekregen te heb ben op zijn royeringsoproep, die werd gedaan onder het motto „ZÜ eruit of wij eruit". „Als de de loyalen worden beschermd en de loyalen eruit gewerkt, dan zal het CDA een heel klein partijtje wor den". De volledige CDA-top - ministers, staatssecretarissen, kamerleden en bestuursleden - heeft zich het afgelopen weekeinde in Zeeland bezonnen op de toekomst van het CDA en de te voeren koers. Volgens De Vries is het CDA in de afgelopen jaren veel bezig ge weest met de fusie en de partijor ganisatie, maar is het nu tijd eens wat meer over de politieke rich ting van de partij na te denken. WD-partij voorzitter Jan Kam min ga zei zaterdag weinig ver trouwen te hebben in de stabili teit van het CDA. „Dat zal een van de grootste gevaren blijven voor het kabinet-Lubbers-Van Aardenne". Hij zei te hopen dat het vorige week slechts om een incident ging. maar rekent daar niet op. „Die elf zullen moeilik blijven doen". Horizontalen gaan zich meer roeren AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het nieuwe partijbestuur van de Communistische Partij van Ne derland heeft zaterdag unaniem Elli Izeboud (33) tot voorzitter gekozen. Elli Izeboud was in het oude partijbestuur vice-voorzit ter sinds 1980. Verder werden naast de voorzitter negen andere leden in het dage lijks bestuur gekozen, onder wie Ina Brouwer, voorzitter van de CPN-fractie in de Kamer en Bart Schmidt, hoofdredacteur van het dagblad De Waarheid. Secretaris van het partij- en dagelijks be stuur is John Geelen. Horizontalen De communisten die verontrust zijn over de vernieuwende koers van de CPN, gaan hun activitei ten binnen de partij verhevigen. Op een bijeenkomst van het zgn. horizontaal overleg, zaterdag in Amsterdam, besloten zij meer gestructureerd te werk te gaan en hun eigen maandblad uit te geven. Het komend jaar willen deze zoge noemde horizontalen zich vooral storten in de discussies, die de CPN gaat voeren over het so ciaal-economisch beleid en het beginselprogramma. Daarbij wil len ze een deel van het terrein te rugwinnen, dat ze vorige maand op het 28e congres van de CPN moesten prijsgeven. De horizon talen willen de CPN als marxis- tisch-leninistische partij behou den, die de klassenstrijd voorop blijft stellen. De meer dan 500 verontruste com munisten die zaterdag in Am sterdam bijeen waren, besloten eensgezind om binnen de CPN te blijven. De door sommigen ver wachte oprichting van de nieuwe partij bleef uit. „We zijn er juist op uit de CPN weer sterk te ma ken en laten ons er door anderen niet uitwerken", zei Jaap Dup- pen uit Medcmblik na afloop. De samenstelling van het nieuwe partijbestuur, waarin vernieu wers de boventoon voeren, geeft de verontruste CPN'ers weinig vertrouwen in de koers van de partij. Duppen, die zelf een paar stemmen voor het lidmaatschap van het partijbestuur te kort kwam, vindt dat de CPN-top geen goede afspiegeling is van het ledenbestand. Het jongste partijcongres, dat drastisch brak met een aantal oude leerstellin gen, heeft volgens de horizonta len veel CPN-leden de ogen ge opend. De coónndatiegroep die zaterdag door de horizontalen is ingesteld. zal „strijdbare besprekingen" met het partijbestuur gaan voe ren. Daarbij zal zu onder meer ruimere aandacht in de partij- krant De Waarheid eisen Binnen de afdelingen, maar ook op spe ciaal te beleggen discussiebij eenkomsten zullen de horizonta len hun standpunten gaan uit dragen. Verder gaan ze zelf politieke scho ling op marxistisch-lenimstischc grondslag verzorgen, omdat het partijbestuur daarin naar hun mening te kort schiet. Ook willen ze de oprichting van communis tische bedrijfsgroepen stimule ren. „Bescherming van de men sen tegen de gevolgen van de ka pitalistische crisis" staat voor hen voorop. De coördinatiegroep zal het partijbestuur voorstellen een grote landelijke werklozen- demonstratie tegen het kabinets beleid op touw te zetten Het streven naar de oprichting van een eigen blad door verontruste CPN'ers staat een open debat over de koers van de partij in de weg. Dat heeft het dagelijks be stuur van de CPN gezegd in reac tie op het besluit van verontruste CPN'ers tot oprichting van zo'n blad. Wel positief vindt het CPN-bestuur het besluit van de "horizontalen" de partij niet te verlaten en om de pluriformiteit als verworven heid van de partij te handhaven. In de verklaring benadrukte het dagelijks bestuur dat de partu als eenheid moet optreden tegen de regeringsplannen. Hillen (NOS) voorlichter financiën DEN HAAG (GPD) Drs Hans Hil len. parlementair redacteur van het NOS-journaal. treedt in de voetsporen van zijn vroegere NOS-collega Charl Schwietert. Hillen wordt vrijwel zeker de nieuwe directeur voorlichting van het ministerie van financién. een functie die eigenlijk was be doeld voor Schwietert. In september werd Schwietert be noemd (met ingang van 1 januari 1983) door de toenmalige minis ter Van der Stee Zijn kortstondi ge carrière als WD-staatssecre- tans van defensie maakte echter een einde aan de aanspraken op die functie. Het is opmerkelijk dat nu opnieuw een parlementair redacteur van het NOS-journaal wordt aange trokken als woordvoerder van de minister van financiën. Na de af faire rond Schwietert heeft een extra zorgvuldige sollicitatiepro cedure plaatsgevonden, zo zegt men op het ministerie van finan ciën. Minister Ruding is met de benoeming van Hillen al ak koord geg.i.m In elk geval zijn de achtergronden van Hillen goed nagegaan, om een herhaling van de gebeurte nissen rond Schwietert te voor komen Zoals bekend gaf Schwietert zich ten onrechte uit als doctorandus. Hillen echter is écht doctorandus (in de sociolo gie). Over zijn militaire carrière is niets bekend. Lid van het CDA is hij echter al jaren Aftrekbaarheid groot onderhoud gecontroleerd DEN HAAG (GPD) - Er zullen strenge regels worden opge steld om fraude te voorko men rond de aftrekbaarheid van het groot onderhoud aan de eigen woning Dat zei staatssecretaris Koning (fi nanciën zaterdag voor de VA- RA radio. Het kabinet wil groot onderhoud weer aftrek baar maken voor de belastin gen Volgens Koning zullen de be trokkenen. OU voor die af trek in aanmerking te komen, bewijsstukken van het on derhoud (bijvoorbeeld aan daken,'kozijnen en riolerin gen) moeten overleggen. Daaruit moet ook blyken of degene die het onderhoud heeft uitgevoerd btw heeft betaald Over de hoogte van het aftrek bare bedrag bestaat nog geen zekerheid. De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) gaat binnenkort in overleg met de banken steekproeven doen om er achter te komen hoe veel zwart geld er in ons land eigenlyk aanwezig is, aldus Koning Ook zal de bewinds man nog voor de zomer een studie in gang zetten naar de voors en lafHM VM MB legi timatieplicht voor cliënten van banken Geen traditionele Kerst hij koningin DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix schaft het traditionele kerstfeest voor het hofpersoneel af. In plaats van op het kerstfeest zal de koningin haar personeels leden (ongeveer 275 mensen) op 4 februari ontvangen ter gelegen he id van haar verjaardag Vol gens een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst heeft het afschaffen van de kerstvie ring te maken met het feit dat zo veel mensen weg zijn met de feestdagen De koningin hoopt dat zy met de ontvangst in februari meer per soonlijk contact krijgt met haar medewerkers. Vong jaar werd op het paleis op de Dam in Am sterdam voor het laatst Kerstmis met het personeel gevierd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7