c y Polen: staat van beleg opgeschort 'Executies uit lijfsbehoud" Surinamers in Nederland fel over regime Bouterse Moebarak: Syrië vertraagt vredesproces Linies wint in Portugal Westduitse actie tegen kernwapens Ruimtevaarders thuis Walesa daagt militairen uit Complot tegen Lech Walesa Argentinië krijgt geld Britse banken Leider revolutionaire volkspartij "Geheime organisatie wil militair ingrijpen' Liz Taylor 'Vredesduif' Buitenland MAANDAG 13 DECEMBER 1982 LISSABON (AFPT/PI) - Het ziet er naar uit dat de socialis ten en de communisten winst hebben geboekt bij de giste ren in Portugal gehouden ge meenteraadsverkiezingen. Toen de helft van de stem men geteld was. voorspelde de televisie dat de regerende democratische alliantie van premier Francisco Pinto Bal- semao enkele percenten ver loren heeft aan de linkse op positie. De premier verklaarde op de te levisie dat zijn regering aan blijft tot 1984. De belangrijk ste leiders van de oppositie, de socialist Mario Soares en de communist Alvaro Cun- hal, riepen om het aftreden van het kabinet, ontbinding van het parlement en het uit schrijven van vervroegde verkiezingen. Pinto Balse- mao zei dat de socialisten "al leen enkele van de gemeente huizen hebben terugver- overd die ze in 1979 hadden verloren". De televisie voorspelde dat de einduitslag (die maandag middag bekend is) een ver lies van 3 tot 7,5 procent te zien zal geven voor de drie partijen-coalitie. De socialis ten van Soares winnen 2 tot 5,5 procent op hun 28 procent van 1979 - de eerste keer bij de afgelopen zes verkiezin gen dat de socialisten winst boeken. De communisten boeken een winst van 1 pro cent en komen op 21,5 pro cent. BONN (Reuter/UPI) Duizenden vredesdemonstranten hebben gisteren op verschillende plaat sen in West-Duitsland betoogd tegen de NAVO-plannen Pers- hing-2 en kruisraketten te plaat sen in de Bondsrepubliek. De in gangen van ongeveer 20 Ameri kaanse en Canadese militaire ba ses werden geblokkeerd. Bij het hoofdkwartier van de Ame rikaanse strijdkrachten in Euro pa in Stuttgart heeft de politie 130 demonstranten weggedragen die de ingang hadden geblok keerd. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van de SDP en de Groenen in het parlement van Baden-Württemberg, aldus de politie. Meer dan 1500 demon stranten vormden blokkades bij plaatsen waar volgens de Groe nen kernwapens liggen opgesla gen. MOSKOU (DPA) - De twee Sowjetrussische ruimtevaar ders Anatoli Berezovoj en Valentin Lebedev zijn na hun recordvlucht van 211 dagen in een ijzige sneeuwstorm en in dichte mist op aarde terug gekeerd. Zij waren aanvanke lijk moeilijk te vinden omdat zij honderden meters door hun parachute waren meege sleept. Zij slaagden er tijdig in deze los te krijgen. Omdat hefschroefvliegtuigen in het slechte weer niet kon den landen moesten de twee zichtbaar uitgeputte mannen de eerste nacht doorbrengen in een verwarmde autobus op WENEN/WARSCHAU - In een 22 minuten durende toespraak heeft de Poolse leider generaal Jaruzelski gisteravond voor de Poolse radio en televisie aangekondigd dat de oorlogstoestand in Polen tegen het eind van het jaar zal worden opgeschort. Hij beloof de ook dat een eind zal worden gemaakt aan de interneringen en liet doorschemeren dat amnestie zal worden verleend aan degenen die de oorlogswetgeving hebben overtre den. Hij zei echter niet wanneer. Jaruzelski zei verder dat de oorlog stoestand niet meteen kan wor den beëindigd en dat een terug keer naar een normalisering ge leidelijk moet plaats hebben, maar dat de opschorting van de oorlogstoestand - ongeveer acht van de oorspronkelijk 38 beper kende maatregelen blijven van kracht - een belangrijke stap is in de goede richting. De voorzitter van de Poolse verbo den vakcentrale Solidariteit, Lech Walesa, heeft aan de voor- door Anton Koene avond van de eerste verjaardag van het afkondigen van de oor logstoestand in Polen, in een brief de Poolse autoriteiten uit gedaagd. Walesa eist in een brief aan generaal Jaruzelski amnestie voor allen die zijn gearresteerd en zijn veroordeeld op beschul diging de decreten op grond van de noodtoestand te hebben oven- treden. Ook wil hij rehabilitatie van al degenen die hun baan om politieke redenen zijn kwijtge raakt, bijvoorbeeld omdat zij weigerden Solidariteit te veroor- delen. Dit zijn enkele voorwaarden, aldus Walesa, voor de leiders, de kerk en de vakverenigingen om tot el kaar te komen en te proberen een behoorlijke overeenkomst te bereiken, die Polen terugbrengt naar een normaal leven. De Sejm, het Poolse parlement, komt vandaag, op de eerste ver jaardag van het afkondigen van de oorlogstoestand, bijeen De commissie voor de voorberei ding van de parlementaire agen da, die afgelopen vrijdag verga derde, heelt besloten dat het par lement zal debatteren over het opschorten van de oorlogstoe stand, en niet, zoals gehoopt, het opheffen ervan. Verwacht wordt dat de opschorting, die zal gel den voor een proefperiode van zes maanden, tot de Poolse natio nale feestdag op 22 juli, zal wor den aangekondigd op de volgen de zitting van het Poolse parle ment, op 23 december. Opschorting betekent dat enkele of alle beperkende maatregelen die van kracht zijn onder de oor logstoestand, van internering tot avondklok en het verbod van vakbondsactiviteiten, ieder mo ment dat het noodzakelijk wordt geacht opnieuw kunnen worden ingevoerd. Aangenomen wordt dat de haviken binnen het regime op dit punt hebben gewonnen van de oor spronkelijke opzet, namelijk het einde van de oorlogstoestand voor Kerstmis bekend te maken, vanwege de angst voor nieuwe moeilijkheden tijdens het be zoek van de paus in juni van het volgende jaar. Het kerstpresentje van de Poolse regering voor het volk bestaat uit extra rantsoenbonnen voor een stuk zeep, een pak waspoeder en een kilo suiker. Bovendien geeft de regering een bijzondere post zegel uit ter herinnering aan de eerste veijaardag van de afkondi ging van de oorlogstoestand. Meer buitenlands nieuws: pagina 16 ROME (UPI) Italiaanse recher cheurs zijn tot de conclusie geko men dat Bulgaarse agenten ge probeerd hebben de Poolse vak bondsleider Lech Walesa te ver moorden toen hij vorig jaar Italië en het Vaticaan bezocht. Zij hebben zaterdag verklaard dat deze conclusie van een onder zoeksgroep onder leiding van rechter Ferdinando Imposimato vervat is in een geheim rapport dat afgelopen week is overhan digd aan de vier partijen die het nieuwe kabinet-Fanfani steunen. Eerder riep Italië zijn ambassadeur in Sofia voor overleg terug naar Rome. Walesa bracht in januari 1981, toen zijn macht binnen de onafhankelijke vakverbond Soli dariteit naar haar hoogtepunt ging, een bezoek aan Italië en de (Poolse) paus. Volgens het rapport vroegen de Bulgaren de voormalige Italiaan se vakbondsfunctionaris Luigi Scricciolo, die al sinds 1976 agent was voor Sofia, zijn contac ten met de stadsguerrillagroep van de Rode Brigades te gebrui ken om een moordaanslag te be ramen op Lech Walesa. de steppen van Kazachstan. Sinds zaterdag staan de twee veertigjarige "helden van de Sowjet-Unie" onder medisch toezicht in het hotel Kosmo naut op de Sowjetrussische ruimtevaartbasis Baikonoer. Zoals gewoonlijk had de Sow jetrussische televisie van de landing zaterdag om 01.03 uur plaatselijke tijd geen rechtstreekse opnamen ge bracht. Zaterdagavond werd wel de aankomst van de ruimtevaarders in Baikonoer uitgezonden. Berezovoj zei tegen journalisten dat hij dui zelig was en zware benen had. LONDEN (GPD) - Een Britse bank, Lloyd's Bank Internatio nal, maakt deel uit van een inter nationaal bankconsortium dat 1,1 miljard Amerikaanse dollar (bijna 3 miljard gulden) aan Ar gentinië wil lenen, zodat dat land zijn meest dringende schulden kan afbetalen. Een woordvoerder van Lloyd's ontkende gisteren een bericht in de populaire zondagskrant Mail on Sunday, waarin staat dat Ar gentinië het geld zal gebruiken om Exocet-raketten te kopen ter vervanging van de raketten die tijdens de Falkland-oorlog met zoveel dodelijke precisie op Brit se schepen zijn afgevuurd. Volgens de woordvoerder is een van de voorwaarden waarmee de lening aan Argentinië gepaard is gegaan, dat het geld niet zal wor den gebruikt voor het kopen van wapens. De bank zegt dat de Britse regering op de hoogte is gebracht. AMSTERDAM (ANP) In de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam werd gistermiddag door vele honderden mensen een herdenkingsbijeenkomst bijgewoond ter nagedachtenis van de in Paramaribo omgekomen Surina- mers. Onder de bezoekers van de plechtigheid ook de Tweede Kamerleden Van Thijn en Den Uyl. DEN HAAG/AMSTERDAM - Op verschillende plaatsen m ons land is gisteren door in Neder land woonachtige Surinamers en sympathisanten fel geprotes teerd tegen de executies waar mee het militaire bewind een aantal politieke tegenstanders uit de weg heeft geruimd. In Den Haag demonstreerden tweedui zend mensen bij de Surinaamse ambassade, en in Amsterdam werd een herdenkingsdienst ter nagedachtenis van de slachtof fers gehouden in de Mozes en Aaronkerk, die door honderden belangstellenden werd bijge woond. De Surinaamse ambassadeur in Nederland, Henk Herrenberg, zei gisteren „alle begrip" te heb ben voor de protesten. Hij zou deze doorgeven aan de autoritei ten in Paramaribo. In de hoofdstad is gisteravond een dodenwake begonnen, eveneens ter nagedachtenis van de omge brachte Surinamers. De bedoe ling is dat deze wake dag en nacht zal doorgaan, tot en met zondag 19 december. Gister avond bevonden zich ongeveer honderd mensen, meest Surina mers, voor het gebouw van het Surinaamse consulaat, waar de dodenwake wordt gehouden. Bij de demonstratie in Den Haag werden enige ongeregeldheden gemeld. Demonstranten gooiden uit woede stenen door de ruiten, en hier en daar kwam het tot een schermutseling met de politie. Er werden twee demonstranten gearresteerd vanwege openlijk geweldpleging, Ambassadeur Herrenberg. PARAMARIBO/AMSTERDAM - „De voort durende druk waaronder de militaire leiders van Suriname al sinds lang opereren heeft uiteindelijk geleid tot de executies van 15 oppositieleiders. De talrijke beschuldigin gen aan het adres van de militaire leiders, verdachtmakingen die niet konden worden waargemaakt en de dreiging met een coup om hoe dan ook te proberen de zaak van vóór 25 februari 1980 terug te draaien, heb ben de militaire leiders voor de keus gesteld zich met geweld veilig te stellen, of zelf het leven erbij in te schieten". Aldus Arthur ten Berge, één van de leiders van de Revolutionaire Volks Partij (RVP) in Su- door Ruud de Wit De RVP is samen met de PALU de invloedrijkste links-radicale politieke groe pering. die legerbevelhebber Bouterse de af gelopen twee jaar heeft gesteund, en nog steunt. De RVP is een afsplitsing van de Volks Partij en heeft zijn aanhang vooral on der links intellectuele kringen op de univer siteiten en in het onderwijs. „Wel zijn er vanuit de progressieve organisa ties in Suriname bezwaren geuit bij het mili taire bewind over de executies en is er bij Bouterse op aangedrongen het bij de 15 geë xecuteerden te laten. Vooral de dood van Bram Behr en Lesley Rahman, die als links- radicale journalisten bekend stonden, heeft ook bij ons grote verontwaardiging gewekt. Maar er zijn geen aanwijzingen dat er meer doden zijn gevallen dan de 15 die nu bekend zijn", aldus Ten Berge zondagavond in een telefonisch interview. Ten Berge is wetenschappelijk medewerker op de universiteit in Paramaribo, en speelde een belangrijke rol bij het „inpassen" van de universiteit „in het revolutionaire proces". Daarnaast was hij adviseur van ex-minister Harold Rusland. Woordvoerder Ten Berge van de RVP meent dat er verzachtende omstandigheden voor de executies gelden. Uit aanwijzingen van de geëxecuteerden Slagveer en Kamper veen, vlak voor hun dood, zou zijn gebleken dat voor de komende weken verregaande plannen voor destabilisatie van de Suri naamse maatschappij bestonden. Kamper veer en Slagveer legden voor de Surinaamse televisie een verklaring af dat zij een coup voor kerstmis aan het voorbereiden waren. De aanleiding van de coup zou, aldus deze se- mi-officiële lezing, moeten liggen op de uni versiteit en zou dan moeten worden overge nomen door het onderwijs en de vakbewe ging. Tenslotte zou een massale beweging van burgerlijke ongehoorzaamheid moeten leiden tot een volksopstand, waarbij huur lingen het karwei tijdens de kerstdagen mili tair zouden moeten afmaken. Hierbij zouden de militaire leiders en hun adviseurs worden doodgeschoten. Over de maatregelen van Nederland op de re cente gebeurtenissen in Suriname door het stopzetten van de ontwikkelingshulp, ver klaarde de RVP-voorman: „De ontwikke lingshulp van Nederland aan Suriname is al tijd een materie geweest bezijden de werkelijke economische problemen van het gewone Surinaamse volk. Van de grootscha lige ontwikkelingsprojecten profiteerden slechts de corrupte politici van de oude orde en de grote bedrijven. Wij, als linkse bewe ging in Suriname, worden niet koud van het stopzetten van deze ontwikkelingshulp, om dat wij het idee hebben dat deze niet de be langen van het volk dient". Tenm Berge kwalificeerde de opstelling van de Nederlandse regering en de publieke opi nie, die heeft geleid tot het stopzetten van de ontwikkelingshulp als huichelachtig. „Deze hebben nooit moeite gehad met Indonesië, om een voorbeeld te noemen, toen daar meer dan een half miljoen slachtoffers vie len voor de zogenaamde nieuwe politieke or de. Menselijk gesproken is de dood van deze 15 mensen zeer betreurenswaardig, maar wij vragen ook oog voor de motieven van onze linkse leiders. Wij hopen op een normalisatie van de betrekkingen met Nederland op zeer korte termijn en blijven Nederlandse steun vragen voor een echt nieuw economisch pro gramma van de nieuw te vormen regering". Wel stellen wij als linkse progressieve bewe ging daarbij de voorwaarden dat het bij deze doden van de afgelopen week blijft, dat er duidelijkheid wordt verschaft door de mili taire leiding over de oorzaak van deze in greep. Ook willen wij, voordat wij onze steun zullen betuigen aan de nieuwe rege ring, weten wat er gaat gebeuren met de an dere mensen die zijn gearresteerd". BONN/BEI ROET/TEL AVIV (AFP/UPI) De Egyptische pre sident Hosni Moebarak heeft Sy rië ervan beschuldigd de vooruit gang van alle vredesonderhande lingen in het Midden-Oosten te belemmeren. In een interview met het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat gisteren ver scheen, verklaarde Moebarak dat Syrië blijkbaar "volkomen tevre den" is met de huidige situatie in Libanon. "De Syriërs willen geen enkele oplossing", zo zei de president. Door de weigering van Syne zijn troepen terug te trekken uit Li banon en het besluit geen onder handelingen met Israël aan te gaan "belemmeren de Syriërs de vooruitgang van alle vredesbe sprekingen". Syrië profiteert van de huidige impasse in Libanon door financiële hulp van andere Arabische landen in ontvangst te nemen voor het steunen van de Palestijnse zaak, aldus Moebarak in het interview. Volgens het Egyptische staats hoofd worden de Palestijnen beïnvloed door Syrië. "Jammer- genoeg luisteren de Palestijnen in Syrië naar de SyriërsIk zou willen dat alle Palestijnse partij en zich zorgen zouden maken over hun land en hun volk en niet over de problemen van an dere Arabische landen". Moebarak noemde het Arabische plan voor de oplossing van de Palestijnse kwestie door het ves tigen van onafhankelijke staat onder bewind van de PLO "uit stekend". Hij voegde daar echter aan toe dat de Amerikaanse vre desvoorstellen de beste kans ma ken nu Israël het Arabische plan heeft verworpen. President Rea gan sprak zich in september uit voor Palestijns zelfbestuur in een federatie met Jordanië. Moebarak waarschuwde de Pale stijnen ervoor dat hun probleem zal "sterven" als zij geen gebruik maken van de sympathie, die er momenteel voor hun zaak is, en als zij verdeeld blijven. "Als de Palestijnen er niet in slagen ge meenschappelijke besluiten te nemen, dan vernietigen zij toe komstige Palestijnse genera ties", aldus Moebarak. PLO-spion Twee topfunctionarissen van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie hebben enkele jaren als spion voor Israël gewerkt en belangrij ke PLO-geheimen doorgspecld, zo heeft het Egyptische dagblad Al Ahram zaterdag gemeld. De krant beroept zich op ingelichte kringen volgens welke een van de spionnen Abu Nidal was, de bijnaam van Sabry El-Banna die uit de PLO is verwijderd. Het werk dat hij met andere Israë lische spionnen binnen de PLO deed, zorgde mede voor de zware verliezen van de PLO tijdens de Israëlische invasie in Libanon. De spionnen gaven informatie door waardoor de Israëlische troepen de PLO-strijders in Bei roet kon omsingelen en ze uitein delijk tot een aftocht dwingen. AMSTERDAM (GPD) - „Er is met de duizenden mensen, die zich daar voor hebben aangeboden, een geheime militaire organisatie te vormen die een eind kan maken aan dit bewind van psychopaten". Dat zegt Frits van Eyck, de woordvoerder van de '8 December Beweging' van Surinaamse organisaties. Hij stond gisteravond met een brandende kaars in zijn hand bij het consulaat dat Suriname drie maanden geleden opende in een kapitale villa in Buitenveldert. Een paar honderd Surinamers trokken in een eindeloze kring langs de balustrade en de stoep voor het nu gesloten consulaat. Acht dagen zal deze dodenwake in de Hollandse vrieskou duren. Acht dagen zullen er kaarsen branden bij het bord met de namen van de geëxecuteerde Surinamers. Een oude vrouw blijft roepen: „Suriname rouwt, alle moe ders rouwen, alle vaders rouwen". De dodenwake is georganiseerd door de '8 December Beweging', die vrijdag ontstond toen bekend werd dat zeker ^21 mensen zijn gedood door het militaire bewind in Suriname. Frits van Eyck meent dat het aantal doden inmiddels is opgelopen tot zeker 50. Hij zegt: „Binnen enkele uren hadden zich zoveel mensen, zoveel organisaties bij ons comité aangesloten dat we de naam hebben veranderd in '8 December Beweging'. Die naam duidt beter aan dat er een massale groepering is van mensen die diepe afschuw en walging voelen voor deze moordpar tij en van ons eisen dat wij actie ondernemen tegen de militaire despo ten". Is Van Eyck niet bang dat met het oprichten van een geheime militaire organisatie een nieuw militair bewind in het zadel wordt geholpen, en gaat dat niet veel lijken op het legertje van huurlingen, dat een paar jaar geleden vanuit Nederland Suriname wilde 'bevrijden'. Van Eyck zegt met afschuw in zijn stem: „Wij werken niet met huurlingen, wij willen alleen serieuze mensen en wij zullen ze stuk voor stuk goed nagaan". Tegenstanders van de beweging hebben Van Eyck al diverse keren telefonisch bedreigd. Hij plaatst deze mensen in de extreem linkse groep. Van Eyck zegt dat de politieke grondbeginselen van de beweging in het midden van de komende week worden bekendgemaakt LOS ANGELES (UPI) - De Amerikaanse filmster Liz Taylor heeft zaterdag meege deeld dat zij wil gaan bemid delen in het Midden-Oosten. Zij kondigde aan dat zij bin nenkort een reis van tien da gen naar Israël en Libanon maakt en gaat proberen vre de te stichten tussen die lan den. Taylor gaf weinig bijzonderhe den over haar plannen, maar verklaarde dat zij een onder houd zal hebben met de Is raëlische premier Begin en de Libanese president Ge- mayel. Op de vraag of zij spe cifieke ideeën wil overbren gen aan Begin en Gemayel antwoordde de filmster: "Ja, zeker".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6