Zo n vijftienhonderd bezoekers en geen blokkade bij markt actief in I vrije tijd Vier handelaren verwijderd 'Schending mensen rechten eeuwenoud schandaal' Dertienduizend gulden voor Dierenhulpdienst Vlaams gekreun LEIDEN - Geen blokkades van markthandelaren zaterdagmorgen bij de aanvang van de witte vlooienmarkt in de Pieterskerk, zoals twee weken geleden bij de Groenoordhal- len. Wel een kooplustig publiek, dat in alle vroegte al stond te wachten voor de deuren van de kerk. Daaronder bevond zich ook de afdelingsvoorzitter J. Verplancke van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Met een fotograaf aan zijn zijde die de opdracht had alle professionele handelaren te vereeuwigen. En dat waren er volgens Verplanc ke heel wat. De organisatoren van de witte markt bestrijden dat. "We hebben vanmorgen streng gecontroleerd. Vier men sen zijn er uitgevlogen omdat ze gloednieuwe spullen verkoch ten. Dat kan niet. Zij verlieten overigens zonder problemen de zaal". In vergelijking met de markt van november in het Anthonius Clubhuis was er nu een flink aan tal kramen bijgekomen. Ruim honderd 'amateur-handelaren' hadden voor de prijs van 37 gul den vijftig een stand gehuurd om hun waar uit te stallen. Er was weer van alles te koop: serviezen, schaatsen, antiek, schilderijen, sieraden, boeken, noem maar op. De tweedehands handel tierde welig. De organisatoren meldden dat er ruim vijftienhonderd be zoekers zijn geweest, waaronder ook het burgemeestersechtpaar Goekoop. Ervaring Volgens afdelingsvoorzitter Ver plancke had mevrouw Goekoop ook heel goed door dat het om echte handelaren ging. "Je ziet het toch zo". Hij schopt tegen een doos met schilderijiijstjes en zegt. "Dit hebben we zeker alle maal op de zolder staan. Handel, neem het van mij aan, alleen maar handel. Kijk, die man daar is veel te rustig. Een echte ama teur wil zijn spullen verkopen en doet daar zijn best voor. De pro fessionele handelaren niet, die wachten rustig af tot ze hun slag kunnen slaan. Ik ken ze". Niemand schrikt van Verplancke en de fotograaf. Het lijkt of zij het tweetal ook kennen. In elk geval wordt er veel gezwaaid. De afde lingsvoorzitter heeft nog meer grieven. Vooral nu het verschrik kelijk hard regent buiten. "De mensen trekken allemaal hier naar toe. Lekker droog en warm. Begrijp je Voor de organisatoren van de markt was deze dag wederom een succes. Initiatiefnemer Peter) Deunhouwer: "Ik ben alle kra men langs geweest. De particu lieren hebben er plezier in. Het is langzamerhand ook een hobby aan het worden om oude spullen te sparen. Verplancke denkt en Inbrekers na achtervolging gearresteerd LEIDEN - Door zijn i gedrag 'reed' een 24-jarige inbre ker vannacht samen met zijn evenoude 'maat' tegen de lamp. Na een woeste achtervolging werd het tweetal ingerekend op het terrein van het volkstuin complex Oost-Vliet. Rond kwart over drie constateer den twee op de Korevaarstraat surveillerende agenten dat hun verschijning de nodige onrust veroorzaakte bij de inzittenden van een BMW, die er vervolgens pijlsnel vandoor gingen. De agenten zetten de achtervol ging in en via de Lammen- schansweg en Europaweg raas den de auto's ryksweg vier in de richting van Den Haag op. Ter hoogte van de benzinepomp die aan het volkstuincomplex Oost- Vliet grenst, raakte de bestuur der van de BMW de macht over zijn stuur kwijt en de auto be landde in de sloot naast de vluchtstrook De beide inzittenden namen de be nen en hielden zich schuil op het volkstuincomplex. Een legertje van twintig agenten van de Leid- se gemeentepolitie, geassisteerd door eveneens gealarmeerde col lega's van de Haagse gemeente politie en de rijkspolitie district Den Haag, kamde de tuinen uit waarbg zij de hulp kregen van een 'diensthond' Uiteindelijk werden de voort vluchtige inbrekers, een Rotter dammer en een inwoner van Schiedam, ingerekend. Zij ble ken kort daarvoor uit een winkel in Hoofddorp enkele kleurente levisie s to hol.bon g.-.tolon die- achterin de BMW werden aange troffen. Lelden De witte markt in de Pieterskerk, afgelopen zaterdag. Ruim honderd amateur-handelaren boden hun tweede hands waar aan. z*«t voor mijn gevoel te veel. En, zoals we al eerder hebben ge zegd: vier echte handelaren zijn verwijderd. Voor ons is er geen enkele redenen met deze opzet niet door te gaan. We wachten op de beslissing van de Leidse raadsleden". Plan Wethouder Fase maakte vorige week bekend te streven naar het opzetten van een vlooienmarkt op zondag met een streng han del- en handelaarswerend con trolesysteem. Verplancke gaat onverstoorbaar verder "Heeft u thuis zoveel ou de radio's op zolder staan. Nou, ik niet. Allemaal handel. Negen tig procent van deze lieden zijn handelaars". Ondertussen zwaait hij naar een meisje dat oorbellen verkoopt. Inde Burchtzalen is de tentoon stelling 'Mensenrechten en Verzet in de Derde Wereld' gisteren be gonnen. streert waarom er steeds weer op de mensenrechten moet worden gewezen. Ieder men senleven telt evenveel recht. Wie dat ontkent, ontkent dat mensen aan elkaar gelijk zijn". 'Mensenrechten en Verzet in de Derde Wereld' is het thema van de manifestatie in de Burchtza len, die tot 18 december duurt. De organisatie is in handen van een zestal comités in Lei den, die strijden voor de men senrechten. Naast de tentoon- Prof. Berkhof: stelling, worden er deze week op verschillende plaatsen in de stad ook discussies over dit thema georganiseerd en zijn er films in het Kijkhuis te zien. Kunst De Leidse werkgroep van Am nesty Internationaal heeft in de Waag een eigen tentoonstel ling ingericht onder het motto 'Zwijgen is geen kunst'. Tot donderdag is deze expositie met aangrijpende foto's en schilderijen te bezichtigen. Wethouder Tesselaar verrichtte zaterdag op deze laatst ge noemde tentoonstelling de openingshandeling. Hij ver LEIDEN - Twee tentoonstellin gen die veel met elkaar te ma ken hebben, werden dit week einde door twee wethouders geopend. Beide tentoonstellin gen, de een in de Waag en de ander in de Burchtzalen, han delen over de rechten van de mens. of beter gezegd, over de schending daarvan. Professor Berkhof, voormalig hoogleraar in de theologie aan de Leidse universiteit en thans voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, vertelde gistermiddag in de Burchtza len waarom deze manifestaties zo nodig zijn: "Schending van de mensenrechten is een eeu wenoud schandaal. Het is als een polder met een dijk erom heen en daarachter de zee. Een zee die voortdurend pogingen doet om er doorheen te slaan. En net als je het ene gat hebt gedicht, ontstaat het ander. Je bent nooit klaar. Als je elke keer wat doet, maakt het ten minste dat het niet erger wordt". Wethouder Peters speelde in op de actualiteit. "Op de radio hoorde ik deze ochtend enkele mensen de executies in Suri name verdedigen. Zij hadden het over incidenten in een re volutionair proces. Ik denk dat zo'n redenering goed illu Wethouder Tesselaar zet het apparaat van de Leidse kunstenaar Henk Gosses in werking. Na enige malen zwengelen kwam er uit de mond een hele hoge toon. Die toon staat voor de krachten die voort durend de mensenrechten schenden en niets terugzeggen. klaarde maar al te goed te be grijpen hoe deze organisaties steeds aan het worstelen zijn met het probleem hoe je ande re mensen erbij kunt betrek ken. "Misschien dat deze ten toonstelling met werk van Leidse kunstenaars, in het har tje van de stad, weer nieuwe actievelingen oplevert". Zijn collega, wethouder Peters. vertolkte een dag later deze zelfde gevoelens in de Burcht- zalen. "Het bevechten van mensenrechten is niet alleen een taak van experts of actie groepen Het is ook een zaak van de bevolking. Je kunt het niet afwentelen. Ik vind het een goed besluit dat de ge meente hier subsidie voor geeft". De balletgroep van Inge van der Broek in actie voor een ambulance voor de dierenhulpdienst. LEIDEN - Eigenlijk had er zater dagavond een verplichte excur sie naar het optreden van de Bel gische Kreuners in het Leids Vrijetijdscentrum' moeten plaatshebben voor al die Neder landse popmuzikanten die ope reren onder verzamelnamen als Doe Maar en Toontje Lager. Dan hadden de heren Jansz, Vrien- ten, Hermelink etc. met eigen oren kunnen aanhoren hoe je swingende Nederlandstalige popmuziek maakt zonder je daarbij te bedienen van het voor de hand liggende en modieuze 'ska-patroon'. Het door hoekige ska- en reggae- invloeden doordrenkte geluid van groepen als Doe Maar en Toontje Lager roept bij de toehoorders soms regelrechte 'polonaise-neigingen' op. Bij de grote massa, die nu eenmaal graag massaal 'inhaakt', slaat de ze tamelijk goedkope en beperk te wijze van popmusiceren flink aan. Maar wanneer de 'ska-rage' is uitgewoed dan zal de succes- formule van met name Doe Maar ook zijn uitgewerkt. Daarom voorspel ik op dit moment een groep als De Kreuners een langere levensduur om de simpe le reden dat de muziek (evenals de Nederlandstalige teksten ove rigens) behoorlijk origineel is. De onlangs verschenen tweede elpee van Belgisch beste ver kochte popgroep, "Er sterft een beer in de Taiga", is daar het overtuigende bewijs van. Een wat minder overtuigend bewijs werd zaterdagavond in een matig bezet LVC geleverd. Aan het be gin van een Nederlandse toernee (met twee groepen, onder andere LEIDEN - Het streefbedrag: 25.000 gulden is niet gehaald. Ruim 13.000 gulden, noodzakelijk om de nieuwe ambulance van de Dierenhulpdienst te bekostigen, werden wél bijeengebracht. Door een 'actiedag' gisteren in Holiday Inn, waaraan veel Leid se winkeliers gratis hun mede werking gaven, kwam dit geld er. Het echtpaar Raymakers van de dierenhulpdienst haalde gister middag om vier uur, toen be kend werd, dat het bedrag waar men naar had gestreefd niet was gehaald, toch nog opgelucht adem. "De rest sparen we er wel bij. We zijn nu in elk geval een heel eind op de goede weg". Om- de sterke en by vlagen komsiche Employees, in het voorprogram ma) bleek de technische ploeg nogal wat problemen met het ge luid te hebben. Daardoor ging op nummers als "De andere kant van de lijn" en "Cous cous kreten" nogal wat es sentieel gitaarwerk de mist in, terwijl de zang van Walter Groot- aers aan het begin van een aan taal nummers zelfs helemaal wegviel. Toch leverden De Kreuners een meer dan acceptabele prestatie door zich vooral in de slotfase voor het gedeeltelijke technische falen tc revancheren. Dat ge beurde met over het algemeen wat steviger werk van hun de buutelpee Gevolg: de spreek woordelijke vonk sloeg over op de zaal en de swingende meute toonde zich pas na twee uitge breide toegiften (onder meer de nieuwe Nederlandse single "Het beest") verzadigd met Vlaams 'gekreun'. JAAP VISSER dat de dierenhulpdienst niet zon der ambulance kan, was de zie kenwagen voor de dieren al ge kocht. Echter "op de lat", want geld ervoor was er niet. Vanaf de eerste dag van het be staan van de dierenhulpdienst - nu tien jaar geleden - knoopt het echtpaar Raymakers alle eindjes aan elkaar. Ze leven bij de gratie van hun 2600 donateurs. Mensen die evenals zy wat over hebben voor het leven van de dieren in Leiden en omgeving. (Nieuwe donateurs blijven hard nodig). De Dierenhulpdienst in de Anna Paulownastraat staat dag en nacht klaar cn is actief in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, War mond en Zoeterwoude. Tydens deze dag werd door middel van videofilms, foto's en artikelen een indruk gegeven van wat de dierenhulpdienst allemaal doet. Opvang van katten, honden en vogels vormt het leeuwendeel van de werkzaamheden. Naast het ophalen van dode dieren, het hulpverlenen bij een ongeval en het vervoeren van gevonden die ren naar een asyl, komt het ook voor dat ze worden ingeschakeld om bij schapen te helpen die op hun rug liggen of vogels die met olie zyn besmeurd. Allerlei commerciële instanties en bedrijven hadden hun uiterste best gedaan om er voor het pu bliek, dat in groten getale bin nenliep, een gezellige dag van te maken In de zaal 'Holidome' gonsde het van de activiteiten: modeshows, haarshows, ballet, rad van avontuur, brooddeegfes- tyn, hometrainen, jazz, clowns en ga zo maar door. De bezoekers deden op hun beurt weer overal aan mee. Het leek er even op of iedereen inzag hoe noodzakelijk het bestaan van een dierenhulp dienst wel niet is Kerstcursussen Met het oog op de feestdagen houdt de Leidse volksuniversi teit K&O een aantal cursussen van één les. Zo kan men van avond leren JcersU en nieuw jaarskaarten te ontwerpen en morgenavond kerst figuren en broodfiguren te maken. Die laatste cursus is er woensdag avond voor kinderen van zes jaar en ouder. Donderdag avond staat kaarsen maken en versieren op het programma en vrijdagavond kerststukjes ma ken. Inlichtingen: K&O. Oude Vest 45, tel. 141141 en 141200. Creativiteit Het cursussenpakket van K&O wordt volgende maand uitge breid met een aantal creativi- teitscur sussen, waaronder: binnenhuisarchitectuur, boek binden, boemerangs werpen, deegfiguren maken, dansex- pressie, dokatechnieken, foto graferen, jazzballet, kinderkle ding maken, naaien, potten bakken, poppen maken, schil deren. tekenen en schilderen voor kinderen van negen tot veertien jaar, tekenen en schil deren naar model, zeefdruk ken, boerenschilderen, zetten van edelstenen, stoel bekleden, stoelen matten, mime en panto mime, wandkleden maken en stenen slijpen. Ook beginnen volgende maand cursussen als meditatieve yoga, moderne wiskunde en slemvorming en ademtechnieken. Opgeven is nu al mogelijk bij K&O. Kosmologie Drs. M.J.A Oort, verbonden aan de Leidse Sterrewacht. ver zorgt dinsdagavond een lezing over het onderwerp kosmolo gie. Het ontstaan van het heel al, de eerste drie minuten en de 3 K achtergrondstraling wor den behandeld. Oort spreekt op uitnodiging van de Leidse Weer- en Slerrekundige Kring, voor welke vereniging hij kan- didaat-voorzitter is. De lezing begint om acht uur en uxirdt gehouden in de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de KaiserstraaL Kinderfilm K&O vertoont woensdagmiddag om half drie de kinderfilm "Ja son de bergleeuw". De film wordt zeer geschikt geacht t>oor dierenvrienden van zeven jaar en ouder. De film is opgenomen in het woeste berglandschap van Utah en gaat over een jon gen die vriendschap heeft ge sloten met een bergleeuw en dieren probeert te redden van de jacht. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zuid- West viste haar kerstwedstrijd in Zaandam Uitslag 1 H. Moe- nen 34 stuks-14 450 gram, 2 J. de Os 42-10 100. 3 J Boeff 21- 9020. 4 R. de Bezemer 31 8660. 5 W Moenen 31-8080, 6 C Cornet 40-8050. 7 J Mazurel 57-6780. 8 B Ruv 40-4980. 9 H v d Laan 37-4950, 10 D Molenaar 15- 2980. Hengelsport (2) Vis col lege De Ruisvoom viste de elfde wedstrijd van het seizoen in de stads wateren. Uitslag 1 A. Sinteur 2575 gram 25 stuks. 2 J Nieuwenburg jr 2325-18. 3 Th. van Daalen 1900-15. 4 Th Voskuil 1625-15, 5 AC v<L Meer 1050-14. 6 L C van Deven ter 1160-12. 7 W van Weizen 1075-10. 8 C Pierens 550-7, 9 J Brouwer 350-4, 10 J. de Hoed 285-3. Knil Leiden aar JE. Claproth wil bij voldoende belangstelling een reünie organiseren voor ex- knilmilitairen, weduwen, vrouwen die in kampen hebben gezeten en Zuidmolukse wa penbroeders. Zij kunnen zich aanmelden bij Claproth wiens adres luidt Peppelrode 9, 2317 BX Leiden De reünie zal in Utrecht worden gehouden. Op het progamma staat het optre den ran de Night-Breakers, de Raindrops en Silver. Borstvoeding Een aantal vrouwen organiseert maandelijks een bijeenkomst over borstvoeding. De eerstvol gende is aanstaande woens dagavond bij Elsa v d Ploeg, Zijloordkade 3 in Leiderdorp en is gewijd aan de problemen die zich bij borstvoeding kun nen voordoen Ook 18 januan staat er een bijeenkomst op het programma, bij Bea ran West- broek. Slaversejolwerf 5 in Lei den (Merenwijk). Dan uordt de overgang op vaste voeding be sproken. Aanvang beide avonden acht uur. Selfkicker De Amsterdamse dichter en schrijver J ran Doorn, alias Johhny the Sel/ktcker. treedt donderdagavond op in café Scarabee aan de Pieterskerk choorsteeg Van Doorn ver wierf bekendheid op de golven van de jaren zestig en roept nog altijd herinneringen op aan de tijd t>an provo Hij uris- selt zijn optreden tegenwoor dig of met eigentijdse muziek. Van Doorn is binnenkort weer op de VPRO-tv te zien, in het verleden vertolkte hij onder meer rollen in het programma Herenleed. Aanvang donder dag om ongeveer tien uur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3