LEIDSCH DAGBLAD Meer arrestaties in Suriname 'Paramaribo een spookstad" VS wijzen compromis kernwapens af over Leden van Inla doodgeschoten 1.25 9.90 albert heijn Links' waterballet Morgen regeringsverklaring in Tweede Kamer Moskou wil deel raketten ontmantelen Vrouw pakt baby weg uit ziekenhuis BOERENKOOL EN GELDERSE SCHIJF 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. L Strijd in Libanon verhevigd LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 DECEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur A A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36959 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB laden "Voor M nr* ne cototon (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Ging het vorig weekeinde in Utrecht een inbreker er met een teleurstellende buit van veertig rechterlaarzen vandoor, bij een inbraak in een schoenenzaak aan de Leidse Donkersteeg werden dit weekeinde vijf linkerschoenen ontvreemd. Rond twee uur zaterdagnacht kwam bij de politie een telefonische melding binnen van een bewoner van de Oude Rijn. Ter hoogte van de Hoogstraat zou iemand in het water liggen. Agenten trof fen bij hun aankomst slechts twee kletsnatte linkerschoenen aan op de walkant en een waterspoor van iemand die op blote voeten of sokken had gelopen. Het spoor leidde naar de Sionsteeg en hield abrupt op. Bij nader onderzoek bleken de schoenen afkomstig uit de etalage van Van Dale waarvan de ruit was vernield. De schoenenwinke lier miste nog drie linkerschoenen die dus hoogstwaarschijnlijk op de bodem van de Oude Rijn liggen. AMSTERDAM (GPD) - „Parama ribo is veranderd in een spook stad. Veel militairen lopen in burger op straat, zodat niemand weet of hij zijn buurman kan vertrouwen. Hier en daar zie je een kaal geschoren man met donkere bril van de volksmili tie. Vrijdagnacht hebben mili tairen nog een burger die geen vervoer had eenvoudigweg doodgeslagen". Dat zegt een van de 229 passagiers die vanochtend op Schiphol ar riveerden in de verlengde DC-8 van Surinam Airways. De man haalt uit zijn binnenzak een vodje papier dat hij heeft mee gesmokkeld, waarop een lijst van negentien mensen die door het militaire bewind zijn ge dood. Een deel is bekend, som migen wisten we nog niet bij naam. Het zijn: Daal, Rahman, Gonsal- ves, Moost, Baburan, Soegurin, Slagveer, Riedewald, Behr, dr. Leckie, Rambonn, Shumbar, So- mohardjo, Mungal, Soham- singh, Wijngaarde, André Kam perveer en zijn zoon Henk. De radioconferencier Johnny Kam peneer zou asiel hebben ge zocht in de Indonesische ambas sade in Paramaribo. Veel Surinaamse en Nederlandse passagiers weigeren commen taar te geven. Ze lopen somber voorbij en zeggen fluisterend: „Liever niet. Ik heb niets gezien. Het is nu rustig in Suriname. Het wordt een zwarte kerst voor ons". Geen van de passagiers weet iets van een massagraf. Een jonge man vertelt dat de arts die werd geroepen om in het mortuarium de dood van enkele mensen te constateren, gillend is weggelo pen toen hij de slachtoffers zag liggen. Prof. P. Hoefnagels, die in Surina me was in verband met een pro movendus, is diep geschokt te ruggekeerd. Hij heeft, zegt hij, een ooggetuige gesproken die 21 zakken met lijken uit een leger truck heeft zien gooien. Bij de executie van de slachtoffers zijn huisdieren, meubilair en onder andere drukpersen volledig stuk geschoten. Het eerste vliegtuig dat na de executies van Suriname naar Schiphol vloog, arriveerde vanochtend met 229 passagiers op de Amsterdamse luchthaven. Op de foto wordt prof. P. Hoefnagels, hoogleraar in het strafrecht aan de Rotterdamse universiteit die voor promotie-onderzoek sinds eind november in Suriname was, door journalisten ondervraagd. PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Het militair be wind in Suriname heeft ook het afgelopen weekeinde de zoekacties naar tegenstanders voortgezet. Daarbij zouden opnieuw arrestaties zijn verricht. De Nederlandse regering zal morgen in de Tweede Kamer een verklaring afleggen naar aanleiding van de gebeurte nissen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken voelt er evenwel nog niets voor de ambassadeur uit Para maribo terug te roepen. De woordvoeder van het ministe rie zei dit in reactie op de eis van de landelijke organisatie van Su- rinamers in Nederland (LOSON), die wil dat alle diplomatieke ban den met Suriname worden ver broken. Nederland acht dat on gewenst vanwege de informatie die vanuit Paramaribo door de ambassade wordt doorgegeven. Inwoners als tipgevers van gifstortingen HENGELO (ANP) - B en W van Hengelo hebben door middel van een advertentie in de regio nale dagbladen de hulp van de burgers ingeroepen bij het op sporen van bodemverontreini gingen. Gevraagd wordt nog niet bij de gemeente bekende vuil- storten te melden. Maar de Hen- geloërs kunnen ook informatie bij de gemeente kwijt over de aard en de omvang van reeds ontdekte vervuilingen. Aanleiding voor de oproep aan de inwoners van Hengelo is het toe nemende aantal bodemveront reinigingen door met name he- xachloorcyclohexaan. Deze stof blijkt op diverse plaatsen in Twente, maar vooral in Hengelo, iilegaal te zijn gestort. WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten zijn niet geneigd in te gaan op een Russisch compromis voorstel over kernwapens voor de middellange af stand in Europa. De Sowjet-Unie zou bij de hervat ting van de onderhandelingen in Genève, eind januari, het voor stel willen doen om het eigen wa penbestand in deze sector van 600 tot 250 te verminderen als de NAVO zou afzien van de opstel ling van 572 nieuwe Pershing-2 en kruisraketten. De Amerikanen echter willen vast houden aan Reagans plan de nieuwe NAVO-wapens te ruilen voor de ontmanteling van alle Sowjet-wapens met een bereik van 1600 tot 4800 kilometer: de zogenaamde nul-optie. Washington vreest voor de politie ke reacties in Europa als de Rus sen hun voorstellen formaliseren en de VS die afwijzen. Volgens de Amerikanen neemt ook bin nen de NAVO de druk toe om naar een compromis te streven, als blijkt dat de nul-optie het westerse bondgenootschap geen stap verder brengt. Bewolking Eerst nog opklaringen, later meer be wolking en tegen de avond van het westen uit regen. Minimumtempera tuur ongeveer min 1 graad. Middag- temperatuur rond 4 graden. In de nacht weinig wind, in de loop van de dag tot vrij krachtig toenemende zuid westenwind. 14 december 1982 Zon op: 08.40 uur, zon onder: 16.29 uur. Maan op: 07.33 uur, maan onder: 16.04 De onderhandelingen worden op 27 januari in Zwitserland hervat. Tegen die tijd zal Reagan moeten hebben beslist over de instruc ties die zijn onderhandelaar Paul Nitze meekrijgt. Volgens politie ke waarnemers in de Amerikaan se hoofdstad zouden zowel Paul Nitze als Eugene Rostow, die aan het hoofd staat van het Ameri- Tonnen schade Haardenfabriek in Bodegraven in as gelegd (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De open-haar- denfabriek Rijnwarmte in Bode graven is in de nacht van zater dag op zondag uitgebrand. Bij de brand is in het pand aan de Prins Hendrikstraat voor enkele ton nen schade aangericht. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een defect aan de cv-ke- tel, waardoor gas vrijelijk kon wegstromen. Toen het gas de gei ser bereikte volgde een ontplof fing. De achtergevel stortte geheel in terwijl uit de voorgevel alle rui ten werden weggeblazen. Op het moment dat de brandweer arriveerde sloegen de vlammen al uit het dak. Na anderhalf uur blussen kon het sein brand meester worden gegeven. Tijdens de bluswerkzaamheden werd de buurt geheel afgezet om dat zich in het pand nog een aan tal gasflessen bevond. kaanse bureau voor Wapenbe heersing en Ontwapening, de Russische suggesties in overwe ging willen nemen. Wanneer de NAVO-landen afzien van de 572 Pershing-2 en kruisra ketten (waarvan er 48 in Neder land zouden moeten komen) zou den de Russen hun ruim 600 ra ketten voor de middellange af stand willen terugbrengen tot 250, waarvan 150 gericht op West-Europa en 100 op Azië. Het aantal raketten dat de Russen op West-Europa gericht willen hou den, beslaat ongeveer het totaal van de Britse en Franse raketten, waarover de Amerikanen in Ge nève niet onderhandelen. ZAANSTAD (ANP) - Een 45- jarige vrouw uit Zaanstad heeft tegenover de politie be kend dat zij afgelopen zater dag een baby van 8 dagen heeft weggenomen van de af deling gynaecologie van het Zaanse Johannesziekenhuis. De vrouw verklaarde dat zij vanuit een gevoel van grote eenzaamheid tot haar daad was gekomen. De baby werd zaterdagmiddag bij de afdeling gynaecologie vermist. Bij een onderzoek trof de politie het kind giste ren aan b(j de vrouw. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. en om de belangen van de in Su riname verblijvende Nederlan ders te kunnen behartigen. Grote onzekerheid blijft bestaan over het precieze aantal doden en gearresteerden. Zaterdag werd voor het eerst van officiële zijde een dodencijfer genoemd. Volgens demissionair minister Tjon Kie Sim is er sprake van vijftien slachtoffers, hetzelfde aantal dat ligt opgebaard in het Academisch Ziekenhuis. Getuigen hebben daar kunnen vaststellen dat de slachtoffers van voren en van dichtbij zijn doodgeschoten. Dit ontkracht het verhaal van de legerleiding dat de mensen „op de vlucht" zouden zijn neergeschoten. In de verklaring van de LOSON wordt ook melding gemaakt van het verblijf in Suriname van hon derden Cubaanse militairen, die ook verantwoordelijk zouden zijn voor de executies. Dit be richt circuleerde gisteren de hele dag binnen de Surinaamse ge meenschap, maar er is geen en kele aanwijzing uit Suriname zelf die een bevestiging van dit gerucht zou kunnen vormen. Na het Nederlandse besluit om de ontwikkelingshulp naar Surina me op te schorten, overweegt Washington nu een zelfde stap te ondernemen. Amerika heeft dit jaar 1,5 miljoen dollar uitgetrok ken voor hulp aan Suriname. Mi nister van buitenlandse zaken Shultz verklaarde aan het eind van zijn bezoek aan Nederland zaterdag, dat hij „met ontzetting" had kenftis genomen van de ge beurtenissen in Suriname. Ver der wilde hij geen commentaar geven, omdat de situatie eerst nader moest worden bestudeerd. Tot nu toe heeft Washington in het algemeen de fijn van Neder land gevolgd ten aanzien van Su- Elke dinsdag en woensdag - hebben we verse artikelen in de aanbieding. 4$- Gesneden boeren kool panklaar, zak 400 gram Gelderse schijf, 100 g 1291.09 kilo 11SÜ De voormalige president van Su riname Chin A Sen is door het militair bewind in Paramaribo onder druk gezet na een inter view dat hij heeft gegeven aan de correspondent van de NOS in Washhington, Haye Thomas. Chin A Sen, die tegenwoordig in de Verenigde Staten woont, zegt uit reacties vanuit Suriname de conclusie te hebben getrokken dat verdere uitspraken van hem tegenover de Nederlandse me dia gevaar kunnen opleveren voor zijn familie en relaties. Om die reden wil de oud-president nu elk contact met de media mijden, zo meldt onze corres pondent in Washington, Henk Kolb. 20 PAGINA'S Minister Shultz (links) en minister Van den Broek Meningsverschillen Midden-Amerika PAGINA 7 Herman van Veen stopt show in VS PAGINA 5 Polen: staat van beleg opgeschort PAGINA 6 Feyenoord op helft competitie tevreden PAGINA 9 Noordierse politie in paniek (Zie ook pagina 6) BEIROET (AP) - De strijd tussen diverse milities in noord- en mid- den-Libanon is vandaag verhe vigd. De afgelopen nacht zijn 29 mensen omgekomen in gevech ten tussen christenen en druzen in het Choufgebergte en de strijd tussen rivaliserende moslims- groepenhgen in de noordelijke havenstad Tripoli. Inmiddels is bekend geworden dat de speciale Amerikaanse onder handelaar Habib op het punt staat opnieuw naar het Midden- Oosten te vertrekken om te on derhandelen over terugtrekking van de Israëlische, Syrische en PLO-troepen uit Libanon. Vol gens de linkse in Beiroet ver schijnende krant Al-Liwa wil Ha- bib in eerste instantie de gedeel telijke terugtrekking bewerkstel ligen van Israëlische troepen uit het Choufgebergte, waar falan gisten en druzen al enkele weken lang in gevechten gewikkeld zijn. Door deze strijd waren de autori teiten vandaag gedwongen de snelweg tussen Beiroet en de Sy rische hoofdstad Damascus te sluiten. (Zie ook pagina 6) BELFAST (AP) - De Noordierse politie heeft de afgelopen nacht in Armagh twee mannen dood geschoten die vermoedelijk lid waren van de Inla, een radicale splintergroepering van het ver boden republikeinse leger IRA. Het vuurgevecht vond plaats in de buurt van de grens met de Ier se republiek. Volgens een verklaring van het po litiehoofdkwartier in Belfast re den de mannen door bij een weg versperring, waarbij een politie man gewond raakte. Na een wil de achtervolging stopte de wa gen van de Inla-leden in een park, waarna de inzittenden naar buiten sprongen. De politiemen sen vreesden te worden bescho ten en openden het vuur, aldus de lezing van de politie. Volgens de politiewoordvoerders betrof het twee leidende personen van de Inla, die de verantwoordelijk heid opeiste van onder meer een bomaanslag op een discobar waarbij 16 personen om het le ven kwamen STAAT DER NEDERLANDEN 7%% LENING 1982 PER 1989/1993 inschrijving op 14 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs obonne"*01 Nieu*5"00 Stuur mij uw kram wakan op pro* voor9.50 Daarna baaka (161.25) ontvang k öa krant twaa wak an grab-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1