c Koptelefoon zonder snoer Schitterende en schadelijke schimmels Ook infra-rood tecliniek toegepast Gips Nationale wedstrijd vrijetijds besteding Zelfklevend Vastleggen van een tijdsbeeld Futselplank maken MAANDAG 13 DECEMBER 1982 Varia Koptelefoons mogen zich de laatste tijd in een toenemende belangstelling verheugen. Deels als het gevolg van de 'Walkman-rage deels als gevolg van grote kwaliteitswinst. Koptelefoons klinken stukken beter. En dat ondanks het feit dat ze vaak kleiner en handzamer zijn geworden. door Hugo v.d. Heem Eigenlijk hebben koptelefoons nog maar één bezwaar: het feit dat er een draad aan zit. Maar de industrie heeft daar nu een alleraardigste oplossing voor gevonden: de 'draadloze' koptelefoon. Hij is er in twee uitvoeringen. Een die werkt met een radio zend- en ont- vangtechniek, voor bijvoor beeld gebruik in studio's, en een ander systeem dat in de huiskamer of in een zaal ge bruikt kan worden. Dat laatste werkt met infrarood techniek. De draadloze techniek, met hulp van radiozenders, heeft als voordeel de grote afstand die te overbruggen valt. Floorma nagers bij tv kunnen zich vrij bewegen. Overal ontvangen zij de boodschappen en aanwij zingen die in de studio moeten worden uitgevoerd. Het kan ook werken, afhankelijk hoe men het heeft willen opzet ten, op een heel terrein, zelfs door een hele stad of regio. In zo'n geval spreekt men vaak van een 'pageboy'. Brandweer korpsen zijn de vaste gebrui kers van zulke systemen. Zo'n 'pageboy' is meestal uitge voerd met een heel klein luid sprekertje of een oortelefoon tje. Draadloos Het grote bereik van dit koptele foonsysteem kan ook een na deel zijn. Het is vaak de bedoe ling om het bereik van een draadloos systeem bewust te beperken tot 'zichtafstand'. Koptelefoons moeten bruik baar zijn in een zaal of huiska mer. Daarbuiten heeft ont vangst geen enkele zin of is zelfs ongewenst. In zo'n geval neemt men zijn toevlucht tot de infrarood zend- en ontvang- Voor de knutselaar of hobbyist is gips een prachtig materiaal, waar werkelijk ontzettend veel creatieve dingen mee te doen zijn. In dit artikel laten we zien, dat het echt niet allemaal zo „moeilijk" hoeft, en dat u met een paar gewone ballonnetjes, een zakje modelleergips en een paar viltstiften een boel plezier kunt hebben. De op de foto afgebeelde „gips- dieren" hebben een hoogte, die varieert van 8 tot 12 cm. Ze krijgen hun vorm, door gip- spap in een ballon te gieten en daarna hard te laten worden. Werkwijze Maak de modelleergips (verkrijg baar bij de drogist of handen- arbeidwinkel) aan met water: voeg 1 deel water bij ongeveer 1,5 deel gips. Strooi het gips in het water en meng het geheel goed door elkaar, tot er een gladde, schenkbare gipspap ontstaat. Schenk deze m.b.v. een trechter in een koffiemelk- flesje. Blaas een ballon op en plaats het tuitje over de fleso- pening, zonder dat daarbij lucht ontsnapt. Doe dit werkje bij voorkeur met de assistentie van iemand anders. Keer de fles met ballon en al om, zodat de gipspap langzaam in de bal lon loopt. Laat de ballon er gens op rusten en houd het tuitje goed rondom de flesse- hals vast. Haal de ballon na het vullen van de fles af. Stop de fles in een met water gevulde emmer en laat de overtollige lucht uit de ballon ontsnappen. Knoop het tuitje van de ballon dicht. Al deze handelingen moeten vrij snel achter elkaar gebeuren, anders wordt het gips tussen tijds hard. Na het dichtknopen van de bal lon zal het gips langzaam gaan uitharden. Zolang dat nog niet is gebeurd, kunt u de vorm van het geheel beïnvloeden, door de weke gipsballon met een of beide handen plaatselijk in te duwen. Houd het geheel in de gewenste positie totdat het gips hard geworden is. Dat ge beurt al na enkele minuten; u merkt dat vanzelf wanneer het gips warm gaat worden. Na het uitharden knipt u de ballon los. Laat het gipsmodel nu eerst (enige dagen) drogen; pas daarna kunt u het verven. Het nog vochtige gips kan met rasp, vijl of schuurpapier wor den bewerkt. Van het naar bo ven of opzij uitstekende „tuitje" kunt u een snavel, neus of snuit maken; de andere kant van de ballon vormt bijna vanzelf de achterkant van het lichaam. Vanzelfsprekend dient een en ander te worden geaccentueerd door het aan brengen van ogen, oortjes, snorharen en dergelijke met een viltstift of penseel. Nog veel meer tips, wetenswaar digheden en ideeën met en over gips vindt u in het boekje „Spelen met gips" van Hans van Eek. Het boekje is uitgege ven door uitgeverij Strengholt, het kost f 19.90 en het is ver krijgbaar bij de boekwinkel of handenarbeidzaak. techniek, dezelfde die by som mige televisiemerken wordt toegepast voor draadloze af standsbediening. Het is een systeem dat met (onzichtbare) lichtgolven werkt, waarop de geluidsgolven zijn 'geimplan- teerd'. Het geluid kan op deze wijze zeer breedbandig wor den overgebracht, dat wil zeg gen met een uitstekende Hi-Fi- kwaliteit en natuurlijk ook in stereo. Er zijn niet zoveel fabrikanten die zich op deze markt bewe gen. Zowel bij de snoerloze koptelefoon als bij de draadlo ze microfoontechniek, behoort de Duitse Sennheiser-fabriek tot een van de meest vooraan staanden. Er zijn nu draadloze koptele foons in een eenvoudige uit voering voor het overdragen van een geluidskanaal (mono), met daarnaast tweekanalige te lefoons voor hoogwaardige ste reo. Ook zijn er geluidsontvan gers ontstaan met een schake laar op het bedieningskastje. Deze toestellen geven de mo gelijkheid om meer kanalen te kiezen in een zaal of vliegtuig. Het resultaat kan dan een an der muziekgenre of vertaling zijn. Bijvoorbeeld wanneer men in een congresgebouw met een draadloze koptelefoon een symposium bijwoont. In de kamer Er zijn nog hele andere toepas singen mogelijk. Wanneer het geluid van het tv-toestel hin dert, kunnen gezinsleden die wel tv willen kijken een kopte lefoon opzetten. Op een mo dem televisietoestel is in een aansluiting voor een of maxi maal twee hoofdtelefoons voorzien. Zijn er meer gezins leden die willen kijken, dan zal toch het geluid weer aanmoe ten, tenzij men zijn toevlucht tot de infrarood techniek neemt. Daarbij komt op de tv een infrarood-zender te staan die op de koptelefoon-aanslui ting wordt aangesloten. Hoofdtelefoons met een infra- rood-ontvanger (een bolvormi ge lens vangt de lichtstraling op) kunnen nu overal in de ka mer vrij worden gebruikt. Ook het aantal gebruikte koptele foons doet er plotseling niet meer toe. De lengte van het koptelefoonsnoer is ook ver vallen. Koptelefoon zonder snoer. In zalen en de huiskamer kan men ge bruikmaken van de ongestoorde geluidsoverdracht met licht: infra- roodtechniek. Er zijn ook infrarood-zendertjes met een microfoon er op. Die zendertjes kan men omhan gen. Voor de communicatie met gehoorgestoorden kan dat een uitkomst zijn, bijvoorbeeld in het onderwijs. De leerling gebruikt dan een hoofdtele foon met infrarood-ontvanger. Het versterkte geluid van de stem van de onderwijzer, komt dan toch over. Als de leerling de ontvanger aan heeft, hoeft hij ook niet van de omgeving geisoleerd te zijn. De infrarood-ontvanger kan met extra microfoon worden uitge rust, die normaal de eigen spraak van de leerling en het omgevingsgeluid versterkt weergeeft. Schakelt de leraar echter de infraroon-zender in dan wordt in de ontvanger als het ware omgeschakeld en krijgt de, met licht overge brachte stem van de leraar, voorrang. Ziekenhuis Grappig is ook de toepassing van een zendertje en meerdere ont vangers bij opleidingen in het ziekenhuis. De arts, die les geeft, kan zijn leerlingen door middel van het zendertje dat om zijn hals hangt de ademha ling of polsslag van de patient laten horen. Daarbij doet een speciale stethoscoop dienst. Wanneer in bepaalde gevallen gebruik wordt gemaakt van in- frarood-overdracht in grote ruimten, zou het bereik wel eens te kort kunnen schieten. In zo'n geval kan men infra- rood-transponders toepassen. Deze apparaatjes ontvangen het signaal op een gunstige plaats en stralen het opnieuw uit. zodat men in een grote ka mer of zaal toch overal vol- doende sterkte heefl. Kwaliteit De koptelefoons zelf zijn sterk in kwaliteit vooruitgegaan. Of de kwaliteitsverbetering is ont staan als gevolg van de 'Walk man-rage' dan wel dat de Walk man mogelijk werd door de verbeterde koptelefoon-tech niek, is niet helemaal duide lijk. De Walkman, de kleine, lichte cassetterecorder, die vooral populair is bij de jeugd, leidde tot het ontwerp van buitenge woon lichte, mini-koptele- foons. Meestal gefabriceerd volgens het 'open' principe, waardoor geluiden van buiten kunnen doordringen. Het be lang daarvan is het feit dat men niet van de omgeving is afge sloten. Als iemand roept, kan men dat horen. i De Volgende Huishoudbeurs ligt nog wel ver in het ver schiet (het vroege voorjaar van 1983, maar wie mee wil doen aan de nationale wed strijd vrijetijdsbesteding, die ter gelegenheid van die beurs georganiseerd wordt, kan nu al vast een werkstuk beden ken en gaan maken Er zijn talloze categorieën, zo dat praktisch elke creatieve- ling kan meedoen: haken, breien, kantklossen, bordu ren, weven, wandkleden ma ker), macramé, poppen ma ken. houtarbeid. boetseren, keramische technieken, in leg- en mozaiekwerk, snij den, beeldhouwen (in hout of steen), modelbouw, metaal bewerking. schilderen, teke nen, hout- of linosnede, foto grafie Ook de jeugd kan meedoen; er is een afzonderlijke deelna- megroep tot 16 jaar "Ouwe" werkstukken tellen niet mee: de creaties moeten tussen april '82 en komende april '83 gemaakt zijn. De totale oogst aan knutselvernuft wordt dan van 15 tot 24 april a.s. in de RAI tentoongesteld. Voor scholen, evenals voor be jaarden. worden nog aparte wedstrijden georganiseerd. De schooljeugd wordt uitge daagd om posters te maken, naar keuze gewijd aan win tersport, bloembollen, motor- racing, modeshow, Ark van Noach, surfing, luchtvaart, stadion of zeilen. Het thema voor de deelnemers in de "bejaardenklasse" is: patch work. Er zijn heel wat prijzen te ver dienen. Nadere inlichtingen over deelname zijn te krijgen bij de Internationale Huis houdbeurs, RAI-gebouw, Eu ropaplein 8. 1078 GZ Amster dam. tel 020-5411411 Sinds kort zijn er echter zelfkle vende schuurstroken verkrijg baar. Op de zool van de machi ne breng je eerst de bijbeho rende „plakzool" aan, en daar op kleef je in een wip het schuurvel. Nog een voordeel is dat het schuurpapier minder snel slijt dan een ingespannen exem plaar. Voor het schuren met ronde steunschyf zijn even eens zelfklevende schuur- schrijven verkrijgbaar Fotograferen in de stad: Bij avond ziet de stad er heel anders uit. Er zijn maar weinig amateur-fo tografen die belangstelling hebben voor „stadsfotografie", een onderwerp waarin vak mensen op fotogebied vaak tot heel boeiende creaties komen. Een staat, met rijen huizen, stampvol auto's, verkeerslich ten en talloze andere elemen ten die op zich beslist niet zo fotogeniek lijken, nee, een erg aantrekkelijk onderwerp voor de cameralens zie je er niet zo gauw in. Zie die camera echter ook eens als een vastlegger van een tijdsbeeld. Er verandert in het uiterlijk van een stad van alles en dat gaat tegenwoordig vrij snel. Als het nieuwe er is, ben je het oude gauw vergeten. Of het blijft een vage herinnering, zoiets als waarop Wim Sonne- velds liedje „Het dorp" geba seerd is. Het vastleggen van oude beelden vormt een per soonlijke documentatie: de straat waar je woonde en die een „gesaneerd" uiterlijk krijgt, de nog kersverse nieuw bouwwijk die over tien jaar is uit- en volgegroeid. Straten en gebouwen fotografe ren is niet moeilijk, maar 't kan nuttig zijn met wat punten re kening te houden. Die hebben vooral betrekking op het standpunt en de verlichting, want die zijn bepalend voor het resultaat. Standpunt Stadsfoto's zijn te maken met ie dere camera. Alleen wie de aandacht wil concentreren op bepaalde gebouwen, zal soms problemen krijgen met- de vaak te korte afstand die be schikbaar is. In vele straten is het niet mogelijk met de stan daardlens bijvoorbeeld een hoog gebouw helemaal op de foto te krijgen, ook niet als u de camera kantelt. Uitkomst biedt in zo'n geval vaak de groothoeklens, die een groter beeldvlak bestrijkt. De camera achterover laten hellen is niet aan te bevelen omdat dit een perspectivische verteke ning veroorzaakt. Ook bij een volkomen loodrechte stand van de achterwand wijken bij een groothoeklens de staande lijnen van een gebouw, maar dat stoort bij een bescheiden groothoeklens niet. moment wordt bepaald door de stand van de zon. Een be paald doorkijkje, een plein, of een gebouw kunnen direct door de zon belicht worden en dat geeft een andere foto dan wanneer we ze bij een bewolk te hemel fotograferen. De zon nestand kan een gevel te fel be lichten of bijvoorbeeld bij strijklicht juist de goede scha duwen geven waardoor dat bouwwerk op z'n gunstigst uit komt. Wie meer ervaring krijgt in het maken van foto's van zijn stad zal dit onderwerp ook kunnen benutten voor het maken van cratieve foto's. Want een stad heeft zoveel vormen en moge lijkheden en je kunt met licht spelend of door gebruik van lenzen die vormen beïnvloe den. Een stad in de morgen zonder auto's, de stad bij avond met z'n vele licht uit stralende vensters en verkeers lichten, de stad door de seizoe nen heen... Er is geen veelzijdi- ger en boeiender foto-motief dan de plaats, waar de mens beschutting heeft gevonden, waar hij gelukkig is en waar hij zich in veel gevallen op een bij zondere manier mee verbon den voelt. Tijd Het lijkt wat vreemd, maar foto's van gebouwen en straten moet je als het enigszins kan op het juiste ogenblik maken. Dat Het woord schimmel brengen we over het algemeen in verband met rotting en bederf, geen erg aangename zaken dus. Toch is er een groot aantal schimmels dat heel goed werk doet en waarvan we dankbaar gebruik maken. De bekendste is mis schien wel de penicilline, het befaamde antibioticum waar mee infecties kunnen worden bestreden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd dit middel door Alexander Fleming ont dekt. Toch kenden reeds de Romeinen de schitterende eigenschappen van deze schimmel. Toen Ju lius Caesar door het zuiden van Frankrijk trok leerde hij een heerlijke kaas waarderen, de Roquefort. Een schapekaas. dooraderd met een netwerk van blauwachtige schimmels. Het meeste voedsel trachten we juist te beschermen tegen het ontstaan van schimmels. Zwam- achtige, woekerende orga nismen die een verwoestende werking hebben op levensmid delen die aan hun lot worden overgelaten op vochtige, broeierige plekjes, Moderne conserveringstechnieken en vooral ook de koelkast bieden tijdelijke bescherming maar toch dienen we. vooral in het warme jaargetijde, op onze hoede te zijn voor deze schade lijke schimmels die het voed sel oneetbaar maken. Sommi ge soorten hebben in een be paald stadium van hun ontwik keling zelfs letterlijk 'schitte rende' eigenschappen: ze fos- foriseren en hullen dc door hen aangetaste waren in een prach tig schijnsel. Op schimmels zijn we nog lang niet uitgestudeerd. Er is veel onderzoek naar allerlei eigen schappen die ons wellicht in de toekomst van nut kunnen zijn bij de produktie van alle mogelijke stoffen welke in de voedings- en geneesmiddelen industrie gebruikt worden. Maar laten we ons hier beper ken tot de smakelijke schim mels Botrytis cinerea bijvoorbeeld, een schimmel dat druiven aan tast. Zijn de druiven nog zuur, aan lijdt de wijboer enorme schade Maar doet de schim mel zijn intrede bij rijpe drui ven. onder gunstige tempera tuur en vochtigheidsgraad, dan treedt een schitterend ver schijnsel op dat we kennen on der de naam pournturc noble, of edelrot. De druiven worden violetachtig bruin, schrompe len ineen cn verwelken. Vooral tijdens najaarsnevels weet die schimmel de druiven te perfo reren met duizenden uiterst kleine gaatjes. Als 's middags het zonnetje doorkomt, ver dampt veel van het vocht uit de druiven. Het resultaat is een zeer hoog suikergehalte en de Wijn en Kaas, produkten die een goede band met schimmels hebben. vorming van heel bijzondere Niet alle druiven aan de wijnstok bereiken gelijktijdig dit zo ge waardeerde stadium. Het oog sten gebeurt dus met veel zorg en toewijding, van eind sep tember tot soms ver in novem ber De wijnboer heeft die aan dacht eeht.T pMC voor Jn produkt over. Want ondanks een zeer langzaam verlopende gisting ontstaat uH M gi con centreerde sap een heel bijzon dere, volle en zachte wijn. In Frankrijk is de beroemdste wel de Sauternes. die dan ook per fles een aanzienlijk bedrag op- brengt als de wyn goed Is Lange tijd waren dergelijke zoe te wijnen wat uit dc mode. maar de laatste tijd ontstaat een hernieuwde belangstel ling Wat beter betaalbaar is wellicht een Monbazillac. een wijn waarmee wij Nederlan ders een bijzondere band heb ben In de zeventiende eeuw werd het grootste gedeelte van de oogst naar ons land ver scheept, op het etiket stond dan vaak 'cru Hollandais'. Een schitterende wijn om lang zaam te nippen by het nage recht, by fruit of by noten. Of, als allerschoonste wonder, het huwelyk van twee schitteren de schimmels: Monbazillac met Roquefort. 0 w ik 1. Weet u wat een futselplank is? Een handig hulpmiddel by precies zaag- en schaafwerk. Niet te koop. wel zelf te maken. Begin met deze twee stukken, resp 60x30 en 60x25 cm. Neem er liefst multiplex van 20 mm dik voor. Ze worden (zie teke ning) op elkaar gelijmd. 2. Teken het verstek, aan beide zijden 45 graden dus samen een zuiver haakse hoek vor mend, nauwkeurig af. evenals dc haakse hoek dicht by het uiteinde van de bovenste plank. Waar u vooral op moet letten, is dat dc twee verstek- hoeken uiterst nauwkeurig ten opzichte van de onderste plank komen, en de haakse hoek van zelfsprekend ook. 3. U kunt het zagen van de bo venste plank, langs de afge schreven lynen, doen zoals Zo doe je dat hier afgebeeld (dus terwyl de planken al op elkaar gelijmd zijn), of eerst zagen en de dne delen daarna op de onderste plank lijmen. In de „verstek - uitsparing" past het driehoeki ge stuk. Hoe u het ook doet dc punt daarvan mag niet buiten de voorkant van dc bovenste plank uitsteken. 4. Het driehoekige stuk dat als verstekaanslag dient, moet nu met een stuk multiplex van de zelfde vorm en afmeting wor den „opgedikt", zodat het bo- v. n da plank uitsteekt Lym de twee stukken op elk.i,.r - m boor er een gat in, boor dit door tot in de onderste plank. Met een stukje rondhout of een deuvel kunt u de aanslag dan vast zetb-n 5. In de tekening links is al afge beeld hoe u het balkje afzaagt. Dat past in de haakse uitspa ring van de bovenste plank Het is dc „aanslag" onder ne gentig graden, dus om werk stukken zuiver haaks af te werken Het balkje moet „ver schuifbaar". maar klcmvast in de uitsparing geplaatst kunnen worden 6. Dit is één voorbeeld van wat u met dc futselplank kunt doen: een in verstek gezaagd mate riaal heel nauwkeurig nascha-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17