Nieuw veld brengt DIOK geen geluk Zijl na vier weken weer boven water Heren Gemini zonder moeite langs Broleco Handbalgoud Sowjet-Unie PAGINA 12 DO/ST Sport MAANDAG 13 DECEMBER 1982 LEIDEN/DELFT - De water- poloteams van LZ '86 en de Zijl/LGB speelden het afgelo pen weekeinde hun één na laatste competitiewedstrijd voor de winterstop. De Zijl/ LGB won net aan van Zian Vitesse: 12-11. LZ '36 ver loor in Delft van DZV met 14-10. In de tweede klasse het eerste thuisverliespunt van Vivax. Het lager geplaatste Breda verraste met een 8-8 gelijk spel. Katwijk won de belang rijke wedstrijd van streekge noot WIK uit Wassenaar met 7-11. DKD leverde een slechte prestatie af door met 8-9 te verliezen van rode lan taarn drager Luctor et Emer ge De dames van LZ '86 wonnen met 5-2 van Stadskanaal en de dames van de Zijl/LGB verloren met 3-4 van DSZ De Zijl/LGB heeft eindelijk weer het zoet der overwin ning kunnen proeven. Het Haagse Zian/Vitesse bood wel meer tegenstand dan ver wacht, maar trok tenslotte toch met 12-11 aan het kort ste eind. De strijd ging volko men gelijk op. Om en om na men de teams een voor sprong, maar die werd nooit groter dan één treffer. Dat Zian/Vitesse zeker niet kansloos was blijkt wel uit het feit dat er na drie perio den nog pas een 11-10 stand op het scorebord stond. In de laatste periode scoorde Alex van Belkum al snel 12-10, de eerste maal dat de Zijl/LGB een wat ruimere voorsprong bemachtigde. Nog gaf Zian/Vitesse zich niet gewonnen. Ruim één mi nuut voor tijd trok Jacob Spijker in de defensie aan de noodrem en moest voor 45 se conden de kant op zoeken. De man-meer-situatie die Zian/Vitesse in tegenstelling tot de Zijl/LGB, de gehele wedstrijd al goed had benut, werd ook nu uitgebuit. Erwin Metz vond het gat in de Leid- se defensie en Theo Uitten- hout moest voor de elide maal naar het net (12-11). in de resterende minuut hield de formatie van de laatste we ken zo geplaagde coach Rob Schouten het hoofd echter koel. Wel kwam John van den Bosch nog éénmaal in schietpositie maar dit leverde niets op. En dus bemachtigde de Leidse formatie voor het eerst na vier wedstrijden weer de volle winst. Periodestanden: 2-3, 7-7, 11-10 en 12-11. Leidse doel punten: Stan van Belkum (4x), Alex van Belkum (3x), Henk Harteveld, Rob La- grand, Jacob Spijker, Ron Koster en Martin Vreeburg. LZ '86 LZ '86 speelde in het Kerkpol- derbad te Delft een redelijke wedstrijd. Tegen DZV dat met VZC in een hevig ge vecht is gewikkeld om de vierde en laatste plaats die recht geeft op het spelen van de play off s in de finale pou le, werd weliswaar verloren, maar de 14-10 uitslag is al leszins redelijk. Echt kansrijk is de formatie van trainer coach Hans v.d. Moolen niet geweest. De 3-0 BARCELONA - CSKA Mos kou heeft gisteren in Barcelo na voor 2000 toeschouwers de supercup voor waterpolo- teams gewonnen. De Sowjet- ploeg, triomfator in het Euro pa-cuptoernooi voor beker winnaars, was met 11-6 te sterk voor Spandau '04 uit West-Berlijn. De Westduitse ploeg, die onlangs de Europe se beker voor landskampioe nen veroverde, was twee pe rioden de evenknie van Mos kou, maar ging in de laatste twee kwarten, van deze door de Nederlander Geurtsen ge leide wedstrijd, ten onder (twee keer 1-4). achterstand die na één perio de op het scorebord stond, heeft LZ niet meer kunnen achterhalen. De Leidse for matie kon in de volgende drie perioden wel goed partij ge ven. En als de nummerieke meerderheden wat beter wa ren afgerond, had er mis schien nog wel meer in geze ten. De tweede periode gaf twee ge lijkwaardige ploegen te zien die om-en-om scoorden. Deze periode werd afgesloten op 6-3. Tijdens de derde perio de was DZV weer iets ster ker. Dit kwam ook in het sco reverloop tot uitdrukking. Waar LZ paal en lat als doel wit voor de schoten uitzocht, daar traden de Delftenaren trefzekerder op. De laatste periode begon dan ook met een 11-6 stand. In de laatste periode was de LZ-aanval weer in normale doen zodat nog kon worden teruggekomen tot 14-10. Doelpunten LZ '86: Wilco van der Zeeuw (3x), Erik Bergsma (2x), Joop Siera (2x), Wim Klumper (2x) en Frans van der Brink (lx). Katwijk In de tweede klasse speelde Katwijk het belangrijke duel tegen WIK. De Katwijkers wonnen met 7-11 en werken zich hierdoor uit de degrada tiezone. Alleen in de eerste periode was sprake van een gelijk opgaande strijd. De 2—2 waarmee deze periode werd afgesloten was dan ook terecht. De tweede periode was van be droevend kaliber. Over en weer verkeerde passes en doelloos heen en weer ge zwem. Uit dit veelvuldig bal verlies ontstonden wel veel kansen. Eerst was het WIK dat er twee wist te verzilve ren (4-2), waarna Katwijk er drie op rij wist te benutten: 4-5. In de tweede wedstrijdhelft hervond Katwijk zich. Nu waren er wel snel uitgevoer de aanvallen en werden de kansen goed afgerond. WIK zakte zo mogelijk nog verder weg en kon niets anders pro duceren dan wat afstands schoten die voor de goede Katwijkse doelman Henk Vooys geen problemen ople verden. In de derde periode produceer de de ontketende Katwijkse aanval vier treffers, waar WIK geen antwoord op had. Met de 4-9 voorsprong voor Katwijk na 3 perioden was de wedstrijd beslist. Als Katwijk, in de laatste periode nog wat meer rust had opgebracht dan had de uiteindelijke 7—11 overwinning nog groter uitgevallen. Topscorers: Paul v.d. Putten (4). Arres Parle- vliet (3). In de zelfde klasse verspeelde Vivax het eerste punt in een thuiswedstrijd. Tegen Breda kwam de Oegstgeestenaren niet verder dan 8-8. De ploeg uit Oegstgeest blijft een goe de middenmoter. DKD leverde een slechte pres tatie af door in Leiderdorp met 8-9 te verliezen van Luc tor et Emergo. Als excuus kon gelden dat drie basisspe lers ontbraken. Frank Dreef, Bob Wouters en ron Riet broek. De damesteams van de Zijl/ LGB en LZ '86 wonnen en verloren. De Zijl/LGB ver loor thuis met 3-4 van DSZ en LZ '86 won het belangrij ke duel i.v.m. degradatie van Stadskanaal met 5-2. DIRK KLOOS hielpen de geelblauwen zelf nog een paar redelijke scoringskan sen om zeep. De Gooilanders ble ven onverstoorbaar op avontuur gaan met verre kicks waarmee de Leidse verdediging het moei lijk had. In de dertigste minuut speelde RCH de driekwartlijn op voor treffelijke wijze uit en daardoor wist Raymond van Diezen te sco ren .(0-8). Johan Vermeulen schoot de kick op de palen raak en Hilversum leidde met 0—10. De derde try ging binnen vlak voor rust toen Ton van Diik uit een Kees Kloots wordt door Hilversummer Vermeulen op de huid gezeten. De overige rugbyers staan gereed om met het ovaal aan de haal te gaa rommelige situatie de bal ver kreeg en achter de Leidse doel lijn drukte (0-14). Vermeulen benutte ook deze conversie en Hilversum stond met 0-16 voor. Na rust speelde DOIK een stuk be ter en kreeg het zelfs een hand vol kansen. Een paar try's had den er zeker gemaakt moeten worden maar landskampioen RCH is natuurlijk niet de eerste de beste. Hoewel de Hilversummers ver moeid raakten en daardoor op tienmans rugby overschakelden wist DIOK dit speltype niet uit te buiten, terwijl juist deze speel wijze de Leidenaars goed ligt. Het zat er bij de mannen van trai ner De Bruyn gewoon niet in. De Bassets De Sassenheimse rugbyvereniging De Bassets boekte gisteren een knappe 49-3 overwinning op Mi nerva. Door deze overwinning mag het team zich nu koploper noemen in de eerste klasse noord. Volgende week spelen de Sassenheimers het belangrijke duel tegen concurrent HRC 2. LEIDEN In de volleybalcompetitie wonnen beide vertegenwoordigers van de heren in de nationale divisie hun wedstrijd. Gemini met 0-3 bij Broleco en LUSV met 3-1 van Smash. Bij de dames verloor Leython onverwacht van Armixtos (1-3) en won NOVO moeizaam bij van Santen met 2-3. Gemini's Bauke van der Steen slaat de bal over het net. Ruud Marchand van NOVO springt op om het leder te retourneren. ligt in de "voorbereiding" van de ploeg. De leden van het Neder lands team, dat nu één keer per week traint, kwamen twee uur voor het duel bijeen. Clubbelangen speelden zaterdag avond bij de diverse Europacup wedstrijden een belangrijke rol. Zo was Pim Raterink, met Jan Clardeij het spelverdelersduo van Nederland vormend, zater dagavond met zijn ploeg Orion om elf uur nog in actie in het Eu ropacup-toernooi tegen Olym- piakos uit Griekenland (3-2 winst en Orion gaat een ronde verder). Daarbij kwam de afwe zigheid van WC-speler Ad van der Velden, die zaterdagavond zes weken eerder dan verwacht vader werd. Zijn afwezigheid (Hachmang: "Je kan niet van zo'n jongen eisen dat hij in zo'n situatie speelt") was merkbaar. Nederland miste nu gewoon er- Dat gold evenzeer op clubniveau, wat nu Voorburg ook Zaan 69 moest bemerken. Automobilist Leningrad was veel te sterk in de eerste ronde van het EC-toernooi voor bekerwinnaars, na 3-0 winst in het eerste duel zegevier de Leningrad in Zaandam met 3-1. De dames deden het beter in de -Europese toernooien. DVC be reikte de tweede ronde van de strijd voor landskampioenen door 3—1 winst op de Deense kampioen Helsingor (eerste wed strijd 3—0). Voorburg ging verder in het EC-toernooi voor beker winnaars. Hapoel Bat Yam werd met 3-0 opzij gezet (eerste wed strijd ook 3-0). LUSV verloor de eerste set omdat de pass te slecht was verzorgd, waardoor er ook geen aanval werd opgezet (15-8). In de vol gende sets werd er beter geser veerd en speelden Waldo Broeksma en Martin Broere een voortreffelijke wedstrijd. Daar door kon er toch vrij gemakke lijk gewonnen worden van De Smash (11-15, 6-15, 5-15. 1-3). Broleco tegen Gemini was een ma tige partij waarin Gemini in elke set van achterstand moest weg werken om tot winst te komen. In de eerste set kwam de ploeg met 12-7 achter en in de derde met 7-0. Coach Peter Geval lostte dit in beide gevallen op door twee nieuwe spelers in te bren gen. (14-16, 11-15, 10-15) Omdat Gemini vorige week de extra wedstrijd tegen ZMS won staat het nu op de derde plaats. Bij de dames moest Gemini zonder spelverdeelster Anneke Verste gen aantreden tegen Allides. Die taak moest Anneke Kras overne men en dat liep niet. Er bleek te weinig vertrouwen bij de aanval- sters. Twee sets gingen hierdoor verloren. 10-15, 6-15. In de derde begon het te lopen omdat men Anneke Martijn uit het tweede team inzette. (15-4). Ook de vier de set ging nog redelijk, maar door een aantal zwakke passes werd die toch verloren (14-16; 1- 3). De dames van Leython traden aan tegen Armixtos uit Amsterdam. Al spoedig bleek dat de vorm van de laatste wedstrijden dit keer niet aanwezig was. De eer ste twee sets gingen door rom melig spel verloren: 11-15, 13-15. De derde set werd mede door goed aanvalsspel van Tine de Bloois gewonnen met 15-7. Het kruit was daarmee verschoten en ging de tegenpartij met 4-15 in de vierde set en dus met 1-3 winst naar huis. NOVO nam de strijd tegen Van Santen aanvakelijk veel te licht op: 15-7,15-2, verlies. In de derde periode volgde herstel: 11-15, maar daarna nam Van Santen het heft weer stevig in handen. Pas op 14-7 schrok NOVO wak ker en vocht knap terug; 14-16. Het aangeslagen Van Santen was daarna een makkelijke prooi met 10-15 (2-3). Gemini 2 wist zonder de nog steeds geblesseerde Cora Brussee een zwaar bevochten 3-2 overwin ning te boeken op mede titel ge gadigde Be Fair. Gemini begon uitstekend en nam via 15-7 en 15- 12 een 2-0 voorsprong. In de der de set ging het aan het einde net mis. Met 15-17 pakte Be Fair zijn laatste kans. Dat leek te lukken, want met 9-15 was een beslissen de vijfde set noodzakelijk. Toen bleek Gemini 2 de langste adem te hebben: 15-7 (3-2). In de promotieklas heren bleef DAC op kop. In een uitstekende partij won het met 1-3 in Delft van de studentenploeg Punch. Het lijkt erop dat JAC het betere spel bewaart voor de uitwedstrij den: in Delft winnen is altijd nog een hele prestatie. Leython blijft door een 3-0 op DOS 2, meedoen voor de titel. In de eerste set liep Leython uit naar 7-0, voordat DOS via leuk aan valsspel terug kwam. In de slot fase toonde Leython de ware kracht: 15-13. Regelmatig spe lend behaalde Leython ook de volgende set binnen: 15-9, 15-10. Donar stuitte tegen Karssens op een bijna onneembare verdedi ging, maar omdat Fred Wessels in een bloedvorm verkeerde luk te het toch om voldoende te sco ren. Alleen de derde set ging door wat concentratie verlies verloren. In de vierde set pakte een experiment met het 1-5 sys teem met Kees de Bock als cen trale figuur prima uit (15-13, 15- 11, 9-15, 15-5). NOVO tegen Gemini was een zeer eenzijdig duel met NOVO in een sterke rol. NOVO walste dan ook over Gemini heen en zegevierde met 3-0(15-8. 15-8 en 15-13). Bij de dames komt NOVO er steeds beter in. Met bij vlagen goed spel werd Jupiter via 15-10, 15-12 en 15-11 kansloos gelaten in een duel dat zich kenmerkte door leuke rally's. Een onverwachte goed spelend Jo- dan Boys maakte het LUSV der mate moeilijk, dat het de studen tes uiteindelijk 2 punten kostte (3-2). Overigens was het een aan trekkelijke wedstrijd, waarin LUSV nogal last had van het fel le licht (15-12, 10-15, 15-9, 12-15, 15-10). Sonja Groen was bij LUSV de beste speelster. WW werd door Thor duidelijk te ruggewezen. Als ploeg was de koploper een beter sluitend ge heel, waarbij WW op elk onder deel iets te kort kwam via 15-3, 15-8 en 15-6 werd het 3-0. Gemini 3 redde het niet in de streekder- by tegen DAC. In een uur tijd werden de Voorschotense dames met een 0-3 nederlaag geconfron teerd (11-15, 6-15, 3-15). GER RENES Joan van Marwijk Kooy had met zijn zeven strafcornertreffers en een strafbal weer een groot aan deel in de Leiden-produktie. Dirk Drijver en Wouter Eiken hout scoorden eenmaal. De zaalhockeysters van Forescate, Roomburg, Alecto en Noordwijk speelden gisteravond in Noord- wijk hun eerste wedstrijden in de tweede klasse A. De ontmoe ting Roomburg-Forescate lever de een 1-3 overwinning voor Fo rescate op. Ellen van Sprontzen maakte in de eerste helft 0-1 en René Dassen door een strafcor- ner 0—2. Ariene Rietveld scoorde voor Roomburg 1-2 en Doran van der Kloes bepaalde met een strafbal de eindstand op 1—3. Het Voorschotense team bleek la ter op de avond in de wedstrijd tegen Craeyenhout kansloos. De Haagse dames ontmoetten een goed op dreef zijnde Petra Vin- gërhoed die haar doel furieus verdedigde, maar drukten hun grote overwicht toch nog uit in een 5-0 zege. Alecto kwam in de partij tegen Roomburg sterk voor de dag en liet met fraaie velddoelpunten 4-1 aantekenen. Ariene Rietveld scoorde het enige Roomburg- doelpunt. Annet Vasbinder was de Leiderdorpse topscoorster die met vijf doelpunten uit twee wedstrijden Alecto ook op weg hielp de tweede overwinning te boeken en wel op Noordwijk: 7-4. Het ging eerst nog gelijk op in deze confrontatie met een stand van 2-2. Een paar Noordwijkse dek- kingsfouten werden echter goed afgestraft en Alecto zag de zege op Noordwijk niet meer in ge vaar komen. Alexandra van Kan scoorde driemaal en Nicole Brouwer eenmaal voor Noord wijk. Noordwijk trok tegen Groen Geel aan het langste eind (2-3 over winning) en had pech met scho ten op de paal en een mislukte strafpush. Alexandra van Kan (2) en Nicole Brouwer verzorgden de Noordwijkse treffers. Voorzitter dambond "gevonden" DEN HAAG/BELEM - De on zekerheid over de verblijf plaats van de Nederlanders Willem Jurg, voorzitter van de werelddamfederatie (FMJD), en Jan de Kluyver, perschef van deze organisa tie, is voorbij. Het tweetal, van Sao Paulo onderweg naar Suriname vóór de jeugd- wereldtitelstrijd dammen, is gestrand in Belem, een stad in het noorden van Brazilië. Jurg en De Kluyver, die don derdag in Nederland worden terug verwacht, zijn op de hoogte gebracht van de afge lasting van het jeugd-WK in Suriname. BOEDAPEST (ANP) Het damesteam van de Sowjet-Unie heeft voor de eerste keer in de handbalgeschiedenis het wereldkampioenschap ver overd. Bij het achtste toernooi om het A-wereldkampioenschap, dat in Hongarije gehouden werd, was Sowjet-Unie al voor de 15—13 nederlaag in de laatste wedstrijd tegen gastland Hongarije zeker van de titel. Hongarije won zilver, Joegoslavië brons. De eerste drie verzekerden zich van deelneming aan het Olympisch handbaltoernooi van 1984. De ont troonde titelhouder Oost-Duitsland moet zich in 1983 bij de B-wereldti telstrijd daarvoor plaatsen. Forse nederlaag tegen Hilversum LMHC geeft in zaal voorsprong LEIDEN - Een nieuw sportief debacle voltrok zich giste ren over DIOK in de uitermate belangrijke ontmoeting met lijstaanvoerder Hilversum. Wilden de geelblauwen het contact met de koplopers behouden dan zou er ge wonnen moeten worden, maar er werd met 0—16 verlo ren en daardoor verkeren de Leidenaars nu in de grauwe middenmoot van de rugby-ere-klasse. prijs: 11-11 LEIDEN - In de overgangsklasse A heeft het zaalhockeyteam van Leiden gistermiddag in zijn tweede treffen met 11-11 gelijk gespeeld tegen Hurley in Am stelveen. De LMHC-ploeg draai de aanvankelijk zeer goed en kon gaan rusten met een 3-7 voor sprong. De score werd nog uitge bouwd naar 3-9, maar daarna ging het mis bij Leiden dat non chalant ging spelen en zich er gerde aan de beslissingen van de leidsman. Via 6-9 kwam Hurley zelfs op een 11-10 voorsprong met nog een minuut te spelen. Bouwe Ledeboer zorgde op het laatste moment voor de gelijk maker: 11-11. Onbegrijpelijk voor een talentvolle ploeg die de eerste speelhelft erg ongemotiveerd aan een verplicht nummer bezig leek te zijn. Te grote nervositeit en een duidelijk gebrek aan discipline kenmerk ten het spel van de Leidse rug byers. Als het maar even tegen zat verviel het DIOK vijftiental weer in onderlinge kritiek, ver loor het zijn zelfvertrouwen en werd het voor de goedwillende aanvoerder Berendsen moeilijk om zijn ploeg homogeen te hou den, terwijl dat toch beslist niet nodig was. De club heeft een goede selectie- groep en een prima trainer en be schikt sinds vorige week over een uitstekende sportaccommo datie in de Juwelen wijk. Wat wil men eigenlijk nog meer? Heel simpel gezegd: vele DIOK-spe- lers hebben een stuk zelfdiscipli ne nodig om van daaruit weer tot een sterk collectief te komen. Hilversum profiteerde ervan dat het nu nog ontbreekt en wist reeds in de vijfde minuut de stand op 0-4 te zetten. Mark Vis ser kon uit een maul-situatie het ovaal oppikken en achter de Leidse doellijn komen. Daarna Volleybalteams kansloos tegen CSKA Moskou TIEL (ANP) - Het Nederlands vol leybalteam heeft gisteren in de uitverkochte Betuwe-hal in Tiel (1400 toeschouwers) de vriend schappelijke wedstrijd tegen CSKA Moskou met 0-3 verlo ren. De bezoekers wonnen met 15-6 en twee keer 15-10. Daarmee sloot de twaalfvoudige winnaar van de Europese beker voor landskampioenen zijn reeks van vier duels in Nederland on geslagen af door overwinningen op Voorburg (3—1 en 3-0) in dat zelfde Europese toernooi, op WC (3-1) en de nationale ploeg (3-0). In navolging van de clubteams hoopte Nederland in Tiel CSKA één set afhandig te maken. Uit het eigen zwakke optreden in het begin bleek dat zelfs dat er niet in zat. Er viel voor coach Rob Hachmang en zijn spelers weinig eer te behalen aan dit tot in de perfectie op elkaar ingespeelde CSKA. Coach Kliegir zette in de loop van het duel al zijn spelers in. Zijn ploeg was, is en blijft voorlopig de sterkste in de Europese be kercompetitie en de grootste le verancier van de nationale équi pe, die dit jaar de wereldtitel ver overde. Hachmang trapte overi gens een open deur in door te stellen "dat wc vandaag hebben kunnen zien dat de wereldtop nog ver weg is". Dat wist volley- balminnend Nederland al voor dat CSKA. dat vijf man mee nam uit de wereldkampioensploeg van de Sowjet-Unie, arriveerde. Zonder meer waar is z(jn opmer king dat als Voorburg en WC de Russische kampioen één set konden afnemen, de Nederland se ploeg het uiteraard ook moet kunnen De logische veront schuldiging dat dit niet gebeurde

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12