Penarol pakt wereldbeker voor clubteams c RCL mist afmaker "Toekomst voetbal ongunstig" FC Lisse zegeviert in te hard duel met RWH Telstar-FC Den Haag tweemaal onderbroken Aston Villa slikt 2—0 verlies D- Groningen haalt uit Kaspers overleden Eredivisie Feyenoord - NAC 6-1 (4-1). 13. De Schepper 0-1, 25. Guliit 1-1, 31. Jeliazkov 2-1, 33. Gullit 3-1, 38. Houtman 4-1, 73. Wijnstekers 5-1, 77. Houtman 6-1. Scheidsrechter: Weerink. toeschouwers: 18.521. FC Groningen - Go Ahead Eagles 6-0 (4-0). 20. De Jonge 1-0, 28. Jans 2-0, 42. Jans 3-0, 44. Erwin Koe man 4-0, 69. Erwin Koeman 5-0, 72. Erwin Koeman 6-0. Scheids rechter: Manuel, toeschouwers: 11.500. Helmond Sport - Haarlem 1-0 (1-0), 5. Cramer 1-0. Scheidsrechter. Verhoef. Toeschouwers: 6000. VELSEN - Scheidsrechter Arie de Munnik heeft zondagmiddag de eerste divisiewedstrijd Telstar-FC Den Haag (2-4) ruim tien minuten moeten onderbreken. Aanleiding was het vierde doelpunt van FC Den Haag. De Munnik negeerde het vlagsignaal voor buitenspel van grensrechter Tom den Dolder, waarna een paar aanhangers van Telstar door een gat in het hek kropen en de grensrechter belaagden. Pas nadat de heethoofden op verzoek van De Munnik van het terrein waren verwijderd, kon de wedstrijd worden hervat. Vlak voor tijd ging het echter weer mis. Den Dolder meldde De Munnik dat er een steen naar hem was gegooid. Na een kort overleg op het veld werd besloten Den Dolder voor de laatste twee minuten aan de andere kant van het veld te laten vlaggen. TOKIO (Reuter) Penarol uit Uruquay heeft gisteren in Tokio de wereld beker voor clubteams veroverd. In de Japanse hoofdstad versloeg de Zuidamerkikaanse bekerhouder voor 62.000 toeschouwers het Europese equivalent Aston Villa met 2—0. De doelpunten werden over beide helf ten verdeeld. Sport MAANDAG 13 DECEMBER 1982 PEC Zwolle - FC Twente 0-1 (0-0). 68. Bleuming 0-1. Scheidsrech ter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 4500. FC Utrecht - Excelsior 3-2. (2-1). 3. Van Tamelen (strafschop) 1-0, 29. Rietveld 2-0, 31. Leenheer 2-1, 73. Ridderhof 2-2. 81. Carbo 3-2. Scheidsrechter Geurds, toe schouwers: 8500. Roda JC - NEC 1-2 (0-0) Raeven 1-0, 56. Vie vermans 1-1, Wanders 1-2. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 5500. Fortuna Sittard - Ajax 1-3 (1-1). 16. Ophof 0-1 (strafschop), 40. Zuidersma 11. 59. CruijfT 1-2, 84. Kieft 1-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwer: 20.000. Eerste divisie Heracles - SC Cambuur 1-3 (0-1). 23. Veldmate 0-1, 50. Lalopua 1-1, 75. PelUer 1-2, 80. Payne 1-3. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 6000. Cambuur kam pioen tweede periode. FC Den Bosch - De Graafschap 1-0 (0-0). 88. Kusters 1-0. Scheids rechter: Hobe. Toeschouwers: 3000. Eindhoven - Wageningen 0-0. Scheidsrechter: Van der Zwet. Toeschouwers: 2000. Vitesse - DS'79 2-2 (2-2). 7. Matena 0-1, 12. Twente 1-1, 16. Marsman (eigen doel) 1-2, 36. Romeijn 2-2. Volendam - VW 6-1 (1-0). 6. Mooyer 1-0, 48. Kramer 2-0, 55. Mostert (strafschop) 2-1, 65. en 69. Guyt 3-1 en 4-1, 87. Helling 5-1,90. Kra mer 6-1. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschouwers: 3800. Heerenveen - Veendam 3-2 (0-1). 2. Van der Vlag 0-1,58. Nijgh 1-1,78. en 82. Schutting 2-1 en 3-1, 88. Wiebing 3-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 4000. Telstar - FC Den Haag 2-4 (0-1). 4. Treling 0-1, 48. Bouwens 0-2, 55. De Roode 0-3, 58. Kuut 1-3, 63. Groen 1-4, 84. Liesdek 2-4. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 1700. SVV - SC Amersfoort werd afge last. MW was vrij. De 1-0 van Penarol in de finale om de wereldbeker voor clubteams is een feit. De niet zichtbare Jair Goncalves heeft uit een vrije schop raakgevuurd. Zijn ploegmaat Morena en Villa-goalie Rimmer kijken de bal na. GRONINGEN (ANP) - In de kille mist, die gisteren over Gronin gen hing en waardoor in de rust de schijnwerpers in het Ooster- parkstadion moesten worden aangestoken, heeft FC Gronin gen geprofiteerd van uiterst zwakke momenten in de pover spelende defensie van Go Ahead Eagles. Het resultaat was een half dozijn voltreffers (6-0) en een klim van de achtste naar de vier de plaats op de ranglijst. Het bleek al ras dat de verdediging van Go Ahead Eagles nauwelijks tot enige afweer in staat was. In de twintigste minuut beging doelman Van Leeuwen bij een simpele kopbal van Jan de Jonge een afschuwelijke fout. Bij de rust was de strijd al beslist want Ron Jans (2x) en Erwin Koeman hadden de voorsprong met ge mak tot 4-0 opgevoerd. Door uitblinker Erwin Koeman be reikten de Groningers tenslotte het halve dozijn. In de 27ste minuut opende de Bra ziliaan Jail Goncalves de score, waarna Charrua veertig minuten later de eindstand bepaalde. Met de zege legde Penarol voor de derde keer beslag op de wereld beker. Eerder deed het dat in League Menotti te duur voor Argentijnse voetbalbond BUENOS AIRES (AFP) - Het contract van Cesar Luis Me notti als bondscoach van het Argentijnse elftal wordt per 31 december beëindigd. Vol gens een verklaring van Ju lio Grondona, voorzitter van de Argentijnse voetbalbond, kan zijn bond niet voldoen aan de financiële verlangens van Menotti. De coach ver langde bij contractverlen ging een maandsalaris van 17.000 dollar (47 000 gulden) plus een jaarpremie van 70.000 dollar. De voetbal bond wenste evenwel niet verder te gaan dan een maandsalaris van 10.000 dol lar. Daarop besloten beide partijen uit elkaar te gaan. Menotti was acht jaar werk zaam als bondscoach van Argentinië. Na het WK 1974 in West-Duitsland, waarin het Argentijnse elftal in de eerste ronde (o.a. door Ne derland) werd uitgescha keld, trad hij in dienst. Vier jaar later bracht hij na een Spartaanse voorbereiding zijn land de wereldtitel. In eigen hoofdstad versloeg zijn elftal na verlenging Ne derland in de finale met 3-1. Tijdens het recente WK in Spanje werd de titelhouder in de tweede ronde uitge schakeld door de latere we reldkampioen Italië en Bra zilië. Door een overwinning van 3—1 op Watford heeft de Engelse voet balkampioen Liverpool de lei ding in de eerste divisie van de League behouden. In de tweede helft van het treffen met de verrassende debutant in de eerste divisie raakte Liver pool twee belangrijke krachten kwijt. Verdediger Thompson AMSTERDAM - Manchester Uni ted neemt op 12 en 14 augustus deel aan het Amsterdam 708- toernooi. Organisator Jack van Zanten contracteerde de Engel se kampioenskandidaad tijdens het afgelopen weekeinde. Hij is nu nog op zoek naar een vierde ploeg. Eerder kwam Van Zan- ten tot overeenstemming met Ajax en Feyenoord. moest van het veld worden ge dragen met een enkelblessure en negen minuten voor tijd viel ook middenvelder Robson uit. Liver pool had voor rust een voor sprong van 3-0 genomen. Nadat Ian Rush in de 21ste minuut zijn vijftiende seizoentreffer had la ten noteren, bereikte Liverpool via strafschoppen een riante sco re. Beide keren ging Wilf Ros trum binnen het zestienmeterge bied in de fout, twee maal ook schoot verdediger Phil Neal van de stip raak. Na rust vocht Wat ford terug. Met een doelpunt maakte Rostrum in de negende minuut iets goed. Ondanks een veldoverwicht slaagde Watford er echter niet in de marge te ver kleinen. Celtic In de Schotse eredivisie won Celtic de topper tegen Aberdeen met 2-1. Door dit resultaat is de ploeg uit Glasgow nu drie pun ten voor op de concurrentie. Een half uur voor tijd besliste Davie Provan de ontmoeting. In de zes tiende minuut had Celtic via Murdo McLeod de leiding geno men, twee minuten later maakte Mark McGhee gelijk. Dundee United, dat afgelopen woensdag Werder Bremen voor het toer nooi om de UEFA-beker uitscha kelde, bleek aardig op schot. Te gen Kilmarnock was het zeven keer raak (7-0). Na 45 minuten was het halve dozijn al vol. KNVB-voorzitter Van Marle op bondsvergadering: Bundesliga Hamburger SV begon het jaar 1982 op 16 januari met een nederlaag van 1-2 tegen Eintracht Braunschweig maar verloor daarna geen wedstrijd meer. De ploeg van trainer Ernst Happel, die in mei kampioen van West- Duitsland werd, versloeg zater dagavond in de laatste wedstrijd van de eerste helft van de compe titie in de Bundesliga, debutant Schalke '04 met 6-2. HSV ver overde daarmee de "herfsttitel" en bleef in 35 wedstrijden achter een ongeslagen. Favoriet De herfsttitel levert weliswaar niet op maar in veertien van de ne gentien tot nu toe gespeelde competities in de Bundesliga werd de herfstkampioen later ook eerst in de eindstand. Ham burger SV is de grote favoriet voor de titel maar de ploeg van Happel kaïj, wanneer op 22 a- nuari de competitie in de Bun desliga wordt hervat voor de tweede helft rekenen op een bik kelharde achtervolging. Na ze ventien wedstrijden heeft HSV 26 punten verzameld. Het zijn er twee meer dan naaste concurrent Bayern München heeft. Beker houder Bayern München ver sloeg in een thuiswedstrjd 1 FC Nürnberg, de verliezende beker finalist, met 1-0. Op drie punten achterstand volgen Borussia Dortmund, dat vrijdagavond met 3-2 bij zijn naamgenoot in Mön- chengladbach zegevierde en Werder Bremen dat bij Bochum, met 1-2 won. KLAASWAAL Er rust een vloek op RCL. Deze conclu sie mag onderhand wel wor den getrokken na de verrich tingen van de Leiderdorpers in de wedstrijd van afgelopen zaterdag tegen SSS. Tegen de hoog geplaatste Klaaswalers kwam RCL wederom tot een acceptabel aantal kansen, speelde zeker in de tweede helft beter dan de thuisclub, maar aan doelpunten kwam de Racing niet toe. Omdat SSS van de drie kansen die zij kregen er wel twee inprik- ten, wonnen zij dan ook met 2-0. Het had zo mooi kunnen zijn voor RCL Alle wedstrijden waren immers afgelast; een mogelijkheid bij uitstek der halve om vlak voor de winter stop nog even twee punten te pakken en op die manier af stand te nemen van de onder ste plaatsen. Het kwam er niet van. Mede door de érg slechte eerste helft (Trainer De Waard. 'Toen hebben we de pot verloren"), waarin de Leiderdorpers op een 1-0 ach terstand kwamen, moest RCL na rust te veel risico ne men wat er toe leidde dat SSS in de laatste minuut de marge kon verdubbelen. Voor rust was SSS-RCL een ge- lijkopgaande strijd met klei ne kansjes over en weer. Zo schoten Dick van de Bijl en Tys Bruna rakelings over, terwijl aan de overzijde doel man Peter v.d. Heyden even later reddend moest optre den toen linkerspits Hans Veldhoen alleen voor hem opdook. Het spelpeil was in tussen naar ondermaatse waarde gekelderd; verdere doelpogingen bleven uit. RCL bewoog te weinig, zodat de spitsen niet in stilling konden worden gebracht. Gebeurde dit wel. dan liet de aansluiting van het midden veld te wensen over. SSS leed feitelijk aan hetzelfde euvel, zodat er een rommelig spelbeeld ontstond. Dat het tien minuten voor rust toch 1-0 werd. hadden de SSS-ers te danken aan Peter v.d. Heyden. De doelman tastte, gehinderd door zijn ei gen medespelers, volledig mis, waardoor de mee naar voren gesnelde laatste verde diger Cees Boogaard geheel vrijstaand bij de tweede paal vallend kon inkoppen. Even leek RCL aangeslagen De thuisploeg kon onder die omstandigheden nog enige kansen creëren, maar nu red de Van der Heyden wèl be kwaam. Nog voor rust teken de het herstel van de man schappen van De Waard zich evenwel af. Ben Heemskerk leek daar al snel uiting aan te geven, maar hij kon de bal na een vrye trap van René Kam- menga niet goed op de pan toffel krijgen Direct na de hervatting leek de wedstrijd beslist te worden. Van der Heyden sprong wat al te slordig om met een te rugspeelbal. Spits Ad Huis man maakte zich meester van de bal, maar met c snoekduik wist Peter v Heyden zich knap uit de door hem zelf gecreeërde netelige situatie te redden. RCL werd door die fraaie para de van de doelman wakker geschud, dicteerde vanaf dat moment het spel. Zoals eer der al gememoreerd wist de Leiderdorpse equipe dat vel doverwicht niet uit te buiten. Heemskerk was de eerste die een kans alleen voor doelman Gert Bons om zeep hielp. Sie- ra (2x) en sederom Heems kerk lieten vervolgens hun al opgesprongen supporters te leurgesteld landen. In die fa se werd net als in de laatste weken weer aangetoond dat het de Leiderdorpers aan een 'killer' ontbreekt. Iemand die op de elf-meterlijn zijn ogen dichtdoet en zonder na te denken schiet. SSS presenteerde zich zaterdag min of meer als de tegenpool van RCL. In de laatste mi nuut bewees bijvoorbeeld Ad Huisman na een vlekkeloze counter noc gemakkelijk het bepaald niet grootse Klaas- waalse elftal tot scoren kan komen. Het verschil tussen RCL en SSS. dat zich na deze winst naast koploper Noord- wijk nestelde, is daarmee treffend getypeerd. BOB VAN BOHEMEN. LISSE - FC Lisse heeft afgelopen zaterdag de laatste competitiewedstrijd van dit jaar afgesloten met een overwinning. Zonder de geblesseerde Gert van Tol versloeg de ploeg van Harry Talsma RWH uit Rid derkerk met 1-0. Rob Suttorp scoorde vyf minuten voor tijd de winnende treffer. Door deze zege staan de Lissenaars nog maar één punt achter op koploper Be Fair. Sportief ging het er bepaald niet aan toe op Ter Spec- ke'. Nadat er in de eerste helft nog netjes was ge speeld, sloeg in het tweede gedeelte de vlam in de pan. Er werden soms kunsten vertoond die men slechts in het karateboekje van Hong Kong Phooey kan terugvinden. De scheidsrechters Hell en Rosier (Hell viel wegens een spierscheuring uit) waren me de schuldig aan de onrust op het veld. Zij noteerden geen enkele naam in hun boekje, terwijl Sjoerd Boot (FC Lisse), Polderman en Verschoor (RWH) rijp waren voor een boeking. In een niet zo beste eerste helft was het FC Lisse dat een veldoverwicht opbouwde (cornerverhouding 7- 0). Met de wind in de rug probeerde de ploeg veelal met lange halen de drie spitsen te bereiken. Door het gladde veld en de wind kwamen de meeste bal len niet aan. Toch ontstond er zo nu en dan gevaar voor het doel van RWH-keeper Van Vliet. Een cor ner van Suttorp kon net van de lijn worden gehaald, terwijl linkerspits Jan van Slooten zijn schot net naast zag gaan. RWH kon daarentegen maar één keer gevaarlijk worden. Het schot van Den Hartog werd bekwaam gestopt door Lisser-goalie Groene- weg. Na tien minuten in de tweede helft moest scheidsrech ter Heil zich even laten verzorgen. Sommige spelers maakten van de gelegenheid gebruik om te kijken of er ook wat met de handen gedaan kon worden. Ondanks het feit dat er enkele rake klappen vielen, werd het spel weer gewoon hervat. Met nog minder dan een half uur voor de boeg, liet de scheidsrechter zich toch maar vervangen. De uit het publiek ge plukte invaller-arbiter Rosier kon na een onderbre king (tevens afkoelingsperiode) van een kwartier de beide elftallen weer uit de kleedkamer halen. Na dit oponthoud kreeg FC Lisse meer vat op het spel. Met soms goed combinatievoetbal probeerden de Lisse naars weer voor gevaar te zorgen. Het was Jan van Slooten die door te lang wachten een riante moge lijkheid liet liggen. De beste kansen waren hierna voor de Ridderkerkers, maar het liep weer eens heel anders. Op aangeven van Hans Westgeest kopte de vrijstaande Rob Suttorp de winnende treffer in: 1-0. HENRY POUW ZEIST (ANP) De vooruit zichten van het Neder lands voetbal in het alge meen zijn niet gunstig. Die conclusie trok Jo van Marle zaterdag tijdens de bondsvergadering van de KNVB in Zeist. Het ope ningswoord van de voor zitter, dat bijna de helft van de totale vergadertijd vergde, was doortrokken van de problemen waar mee de breedtesport nu wordt geconfronteerd en die in de komende jaren zullen blijven opduiken. Van Marle plaatste niet de kader- problematiek centraal maar de financiële perikelen die door ver schillende oorzaken kunnen ont staan of zullen kunnen ontstaan. Van Marle verwacht een stagna tie van de inkomsten, maar te vens een stijging van de kosten, bijvoorbeeld door de via de cao aangegane salarisverplichtingen van de bond, die per jaar een groei van 300.000 gulden beteke- Stehouwer bij SC Heracles ALMELO - Arie Stehouwer wordt vrijwel zeker de nieuwe trainer van SC Heracles. De in Apel doorn wonende oefenmeester volgt de begin november op non- actief gestelde Jan Morsing op. Met het aantrekken van Stehou wer voldoet Heracles aan de eis van de KNVB om vóór 16 decem ber een nieuwe trainer te benoe men. Arie Stehouwer was zes jaar gele den voor het laatst als trainer in het betaalde voetbal (bij Volen dam) actief. deerde de voorzitter. "De bijdra ge van de toto zal niet hoger wor den, de subsidies van het minis terie zullen ook niet omhoog ZEIST (ANP) - In het Nederlandse voetbal worden geen anabole steroiden gebruikt. Voorzitter Jo van Marle van de KNVB maakte zaterdag tijdens de bondsvergadering bekend dat het onderzoek naar doping ge duide middelen geen enkele po sitieve reactie op het gebied van de anabole steroiden heeft opgeleverd. "In het sezoen 1980/1981 zijn drie honderd urine-monsters afgeno men, aanvankelijk waren er veertien 'verdacht'. Bij voltooi ing van de onderzoekingen bleek er echter niet één positief te zijn." Van Marle voegde er aan toe dat het bepalen van de aanwezig heid van anabole steroiden op grote moeilijkheden stuit, om dat de wetenschappelijke capa citeit op dat gebied in Neder land beperkt is. gaan. Bovendien staat het leden tal onder druk. Niet alleen door de recessie, die het beoefenen van meer takken van sport moei lijk maakt, maar ook door de ge boortebeperking die voor de ko mende jaren een vermindering van tien procent inhoudt van het aantal jongens dat zou kunnen gaan voetballen". Van Marle beklemtoonde dat er ge werkt moet worden aan een ver groting van het vrouwen voetbal en het binnenhalen van nog niet door de KNVB georganiseerde zaalvoetballers. Hij concludeer de tevens dat de te verwachten moeilijke situatie mede verant woordelijk is voor de sterk geste gen bereidheid tot samenwer king tussen de secties betaald en amateurvoetbal. Uit een onderhoud met de staatsse cretaris belast met de sport was Van Marle gebleken dat het mi- Jo van Marle: "De geboortebeperking houdt de komende jaren een ver mindering van tien procent i gaan voetballen". nisterie de komende jaren een beroep wil doen op de sportorga nisaties, deels ter vulling van de vrije tijd die al dan niet vrijwillig ter beschikking moet komt maar ook wegens de groei van sport- vormen voor gehandicapten en de sport voor minderheden. "Daarvoor", lichtte hij gerust stellend toe, "stelt het ministerie de financiën ter beschikking". Verkerk Voor Van Marle de benoeming van Jan Verkerk tot bondsridder be kend maakte, haalde hij een nieuwe dreiging voor de georga niseerde sport aan. Namelijk, het plan om de onroerend goedbe- lasting ook van toepassing te ver klaren op clubhuizen. t aantal jongens dat zou kunnen ZEIST (ANP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag is Her man Kaspers (58) overleden. Kaspers, de financiële des kundige in de bijeenkom sten van het amateurvoet bal, had vrijdagavond nog in Zeist vergaderd. De Utrechter was voorzitter van de federatie belangenor ganisaties, de vereniging van alle clubs uit het lande lijk amateurvoetbal.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10