Controle banken niet verscherpt Ook WD eens met belastingverzwaring; C Minister blijft bij trendvolgerbeleid Zoon prins Hendrik concurrent Van Agt 3 Minister over zwart geld: Wat is het nieuwste besluit van een avondje uit? Casino Scheveningen Opsporing gevraagd oorlogsmisdadiger Eén-ouder- gezinnen mogen meer bijverdienen Heel december cognac voor de helft! Casino Scheveningen Eéndaagse staking onderwijs Waarkrygje vqfkansen voor een tiende? Casino Scheveningen DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Opnieuw onderzoek directeur Ombudsman DEN HAAG (ANPO) - Minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft een onderzoeks commissie ingesteld die het functioneren van de geschor ste directeur van het instituut Nationale Ombudsman A. Horrevorts, moet bestuderen. Het is het tweede onderzoek naar het functioneren van Horrevorts en secretaresse J.E. Spruyt, die eveneens op non-actief is gesteld. Het eer ste onderzoek wordt verricht door de interne accountants dienst van het ministerie van binnenlandse zaken. Deze dienst controleert de boekhouding op eventuele onregelmatigheden in de fi nanciën. Horrevorts en Spruyt zijn in oktober op non-actief gesteld, omdat vol gens de Nationale Ombuds man dr. J. Rang geen boede basis tot samenwerking aan wezig was. BOEKEL (GPD/ANP) - De jurist Albrecht Willem van Lier, die drie jaar geleden opzien baarde door te verklaren dat hij een buitenechtelijke zoon is van prins Hendrik, wil commissaris van de koningin in Noord- Brabant worden. Nog deze week gaat zijn sollicitatiebrief naar minister Rietkerk van binnenlandse zaken. „Ik weet dat ik mogelijk in Van Agt een enorme concurrent heb, maar ik acht me wel geschikt", liet de 64-jarige mr. Van Lier gisteren weten. Sinds begin december kan er worden gesolliciteerd naar de functie van commissaris van de koningin in Noord-Brabant. Op het ministerie van binnenlandse zaken is vroegtijdig uitgelekt dat mr. Van Lier één van de kandidaten is voor de opvolging van J. van der Harten, die om leeftijds redenen begin volgend jaar afscheid neemt. Oud-premier Van Agt werd al eerder als kandidaat naar voren geschoven door CDA-partijgenoten, hoewel hij zelf nooit heeft toegegeven kandi daat te zijn. Mr. Van Lier kwam in november 1979 in het nieuws toen hij beweerde een zoon te zijn van de weduwe Mien Wenneker uit Den Helder die een geheime romance zou hebben gehad met prins Hendrik, de echtgenoot van koningin Wilhelmina. Door geruime tijd een forse toelage te sturen zou de prins hebben erkend dat Van Lier een buitenechtelijke zoon is. Zijn leeftijd (64) en het feit dat mr. Van Lier op bestuurlijk vlak nooit ervaring heeft opgedaan beschouwt de advocaat niet als onoverkome lijke bezwaren. „Het is vrij ongewoon dat iemand op mijn leeftijd nog een dergelijke functie ambieert, maar het kan wel", aldus Van Lier. Van Agt "Wij verwachten dat Van Agt volgend jaar commissaris van de koningin in Brabant wordt". Dit zei premier Lubbers gisteren voor de VPRO- televisie. Vorige maand zei de CDA'er prof. Piet Steenkamp dat Van Agt de beste kandiaat voor 'Brabant' is. "Als hij niet wil: ik heb hem drie keer over de streep getrokken en ik ben bereid het ditmaal ook te doen", aldus Steenkamp toen. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) is voorlopig niet van plan bij de banken intensiever naar zwart geld te zoeken. Hij verwacht dat strak de hand zal worden gehou den aan de nieuwe richtlijnen die de gezamenlijke banken deze week aan hun personeel hebben uitgevaardigd. Daarin wordt elke medewerking aan het verbergen van zwart geld verboden. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Kombrink (PvdA) en Engwirda (D'66), noemt Ruding een legitimatie plicht in het geldverkeer om be lastingfraude tegen te gaan „een vergaande maatregel". Gezien het principiële karakter wil hij eerst diepgaande studie verrich ten alvorens daar eventueel toe over te gaan. Ook houdt de minister voorlopig vast aan de richtlijn dat de belas tingdienst niet in het algemeen bij de banken naar zwart geld mag speuren. Alleen bij verden king van belastingontduiking in individuele gevallen mag om in lichtingen worden gevraagd. Over die beleidslijn vindt over leg plaats met de bankwereld, al dus Ruding. In het verleden is sprake geweest van onvoldoende duidelijkheid over de bevoegdheden van belas tinginspecteurs bij de banken, DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) houdt vast aan het regeringsstandpunt, dat werknemers bij omroep, zieken fondsen en uitkeringsorganen van sociale verzekeringen tot de groep zogenaamde trendvolgers gemaakt moeten worden. Gaat het parlement akkoord met het streven van de minister dan betekent dit concreet, dat de werknemers in de drie groepen per 1 januari geen aanspraak kunnen maken op de prijscom pensatie. De minister kan aanwijzingen gaan geven over het te volgen arbeids voorwaardenbeleid, dat hetzelf de moet zijn als dat van ambtena- Dit standpunt verkondigde de mi nister gisteren in de vaste kamer commissie voor sociale zaken. Hij zei dat de overheid meer greep dient te krijgen op de ar beidsvoorwaarden in de uit de collectieve middelen gesubsi dieerde sectoren. De minister wilde niet zeggen, dat in deze sectoren het arbeidsvoorwaar denbeleid uit de hand was gelo pen. De minister wil de behandeling van het wetsontwerp snel voort zetten. Hij wees erop, dat over deze zaak al vanaf 1977 wordt ge praat. Tijdens de discussie bleek dat de CDA- en WD-fracties de minister zullen steunen. Open brief WEERRAPPORTEN Miskenning Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde licht bew. Eindhoven licht bew. Den Helder geheel bew. Rotterdam zwaar bew. Twente licht bew. Vlissingen regen Zd. Limburg - 5 0.2 Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki geheel bew. -1 -5 Innsbruck geheel bew. 11 4 licht bew. onbew. licht bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. Er is geen reden om thans op één lijn te worden gesteld met amb tenaren en trendvolgers. Dat zou een miskenning zijn van wat zich in de afgelopen twintig jaar in onze sector heeft afgespeeld. Dat zei GAK-directeur mr. Boitelle gisteren in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Kring van Di- recteuren van Bedrijfsverenigin gen, die in Amsterdam zijn 50-ja- rig bestaan vierde. Boitelle reageerde met zijn uit spraak op het voornemen van minister de Koning om werkne mers uit de sociale verzekerings sector onder de zogenaamde tij delijke wet arbeidsvoorwaarden collectieve sector te brengen. ADVERTENTIE Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Rome Split g Stockholm V/enen Ca sa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbew. 6 3 3 zwaar bew. 16 12 regen 7 5 22 regen 8 5 16 :waar bew. 8 5 3 half bew. 12 8 0.4 licht bew. 21 12 2 iwaar bew. 18 11 0 regen 12 6 8 half bew. 12 11 21 mist regen regen onbew. onbew. half bew. half bew. van een avondje uit. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel 070-512621 Officieren klagen nood ZWOLLE (GPD) - De Neder landse overheid dreigt de loyaliteit van de officieren in de krijgsmacht te verspelen. Majoor H. P. Lippe liet deze waarschuwing gistermiddag horen in Zwolle, waar hij als voorzitter de jaarvergadering van de Nederlandse Officie ren Vereniging (NOV) toe sprak. De voorzitter van de NOV he kelde vooral de door het ka binet aangekondigde gelijk schakeling in arbeidsvoor waarden van militair en bur gerpersoneel bij defensie. „Hier wordt het unieke van het mihtair zijn ontkend", al dus Lippe. De NOV zal zich tot het uiterste van haar mogelijkheden te gen zulke plannen verzetten, aldus de voorzitter. Daarbij gaat het allereerst om de voorgenomen beperking van de voor militairen gunstige ziektekostenregeling. „Met aan aanslagen op dit soort voorzieningen", zo waar schuwde Lippe, „maakt de overheid het ons moeilijk on ze loyaliteit ten volle te hand haven". DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering heelt OostennjK vorige week verzocht een onderzoek in te stellen naar een mogelijke rechts vervolging van de oorlogsmisdadiger Erich Rajakowitsch (77). Deze Oostenrijker was in de Tweede Wereldoorlog van begin 1941 tot medio 1943 in ons land een van de belangrijkste betrokkenen bij het nemen van alle maatregelen tegen joden. De officier van justitie mr P.M. Bril man, speciaal belast met het opsporen van oorlogsmisdadigers, heeft dit gisteren bevestigd. Mr. Brilman was vorige week in Wenen waar hij het Nederlandse verzoek aan de Oostenrijkse justitie toelichtte. "Wij hebben de Oostenrijkers verzocht te bekijken wat ze er aan kunnen doen. We hopen op z'n minst een onderzoek. Wij vinden in ieder geval, dat we genoeg bewijs tegen Rajakowitsch in handen hebben om hem voor zijn daden die hij in Nederland heeft begaan te laten berechten", aldus Brilman. Rajakowitsch werd in 1965 in Wenen al veroordeeld tot twee en een half jaar gevagenisstraf wegens zijn aandeel in de maatregelen die tegen Duitse joden werden genomen. Voor hy naar Nederland kwam, was hij in Berlijn werkzaam, waar hij vele vergaderingen met Adolf Eichmann meemaakte. Tijdens die bijeenkomsten vielen beslissingen over "het joodse vraagstuk". Volgens Brilman verdween Rajakowitsch in 1943 naar het Oostfront. Om welke reden is niet direct duidelijk. Vast staat wel, dat hij vanaf augus tus 1942 tot zijn vertrek uit Nederland verantwoordelijk was voor de technische uitvoering van de transporten van joden naar concentratie kampen. De voorbereidingen voor de zaak tegen Rajakowitsch werden al door Brilmans voorganger jhr. mr. L. de Beaufort gemaakt. erkent de minister. Daarover wordt nog gepraat met de Neder landse Bankiersvereniging, zo laat hij weten. Dat overleg moet tot nieuwe richtlijnen leiden. "Verwerpelijk" Kombrink en Engwirda stelden hun vragen naar aanleiding van een publikatie in het weekblad Nieuwe Revu, waaruit bleek dat de meeste bankfilialen meewer ken aan het verstoppen van geld voor de fiscus. „Voor zover deze praktijken - in strijd met be staande interne instructies - in het bankwezen voorkomen, ach ten wij deze verwerpelijk", ant woordt Ruding. Banken die bewust meewerken aan het ontduiken van de belas tingen kunnen zich schuldig ma ken aan heling, schuldheling of medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte, zo blijkt uit de ant- «.woorden van de bewindsman. Overigens wijst hij er op, dat die misdrijven pas begaan kunnen worden als er al sprake is van zwart geld. De wortel van het kwaad ligt niet bij de banken. De schatting dat de kans op ont dekking van zwart-geldpraktij- ken één op een miljard is, noemt de minister niet reëel. „Mede ge let op de resultaten van enkele recente onderzoeken ben ik be paald optimistischer", laat hij weten. Over de precieze proble men bij het opsporen van zwart geld, blijft hij in het vage „uit een oogpunt van controle-strategie" AMSTERDAM - Geen grap: in het voormalige Huis van Bewaring in Amsterdam staan nog 36 gevangeniscel len te wachten op een nieuwe "bewoner". Sinds de verhuizing naar de nieuwe Bijlmerbajes staat het oude complex leeg. Inmiddels zijn 110 van de 146 cellen al verhuurd, onder andere aan een dansgroep en de Bagh- wanbeweging. PvdA-kamerlid en oud-staatsse cretaris van financiën Hans Kombrink heeft gisteren in een open brief aan de president van de Nederlandsche bank, Duisen- berg, juist gepleit voor meer al gemene controles van de belas tingdienst bij de banken. Hij rea geerde op een televisie-optreden van Duisenberg, die eenzelfde standpunt vertolkte als minister Ruding in zijn antwoorden. Volgens Kombrink moet de be strijding van fraude op een zo breed mogelijk front worden ge voerd. Daarbij is het nodig de nu gebruikelijke terughoudendheid in controle bij banken los te la ten, vindt hij. Het beroep van Duisenberg op de vertrouwens relatie tussen bank en klant, mag volgens het kamerlid geen rol spelen nu is gebleken dat bank personeel ondanks interne richt lijnen aan belastingontduiking meewerkten. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil op verzoek van de Tweede Kamer één-ou dergezinnen, in de meeste geval len moeders met een of meer kin deren. enigszins tegemoet ko men door hun wat meer moge- Eerder wilde de bewindsman de volledige vrijstelling voor bij standsmoeders helemaal intrek ken. De staatssecretaris stelt de Kamer nu voor om de bijstands moeders in de gelegenheid te stellen 5 procent van het netto minimumloon voor een echtpaar (72,60 gulden per maand) te laten bijverdienen, zonder dat dit op de bijstandsuitkering wordt ge kort. Op het ogenblik mag een één-ou dergezin 10 procent van het netto minimumloon voor een echtpaar (f 145,20) verdienen zonder dat dit bedrag op de uitkering wordt ingehouden. Autodief achtervolgd: één dode NIJMEGEN (ANP) - Een tot nu toe onbekende man die in een gestolen auto aan achtervolgen de politie trachtte te ontkomen is gisteravond in Nijmegen frontaal tegen een voor een verkeerslicht wachtende fietser gebotst. De vrouw was op slag dood. Bovendien raakte de slippende au to een 23-jarige fetser, die hierbij ernstige snijwonden opliep. De gestolen auto kwam tegen een geparkeerde auto tot stilstand. De bestuurder sprong eruit en wist lopend te ontkomen. Zoekacties in de wijde omgeving bleven zonder resultaat, aldus de politie. ADVERTENTIE En niet zómaar cognac, maar Courvoisier VSOP! Dc hele maand december voor 3,50 per glas. Alléén in het casino! Lekker voor na een I-rans hapje in het restaurant of gewoon aan de bar. Ook aan te bevelen: een rondje cognac na een rondje Roulette of Black Jack, elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 DEN HAAG (ANP) - De actie voerende onderwijsbonden hebben hun leden opgeroe pen om aanstaande dinsdag. 14 december, te staken, en om één uur 's middags te pro testeren op het Malieveld in Den Haag. Fractievoorzitters van de politieke partijen in de Tweede Kamer en hun on- derwijsspeciahsten zijn uit genodigd er bij aanwezig te zijn. Na toespraken zal de fracties een petitie worden aangeboden. Dit heeft de Katholieke Onder wijs Vakorganisatie tKOV) gisteren meegedeeld mede namens de algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), het Nederlands Go- nootschap van i<erarto (NGL), de Unie van MTO-ver enigingen en de Abva/Kabo. Dan vijf bonden voor onder wijzend en niet-onderwij- zend personeel hebben de nieuwe staking van één dag uitgeroepen. De staking is gericht tegen het voorstel om via een nood wetje 1,65 procent op dc sala rissen in het onderwijs in te houden teneinde een gat van 278 miljoen gulden in dc on derwijsbegroting te dichten. Daarmee worden deze sala rissen ontkoppeld van die van de andere ambtenaren. Dc organisatoren van de mani festatie in Den Haag ver wachten volgende week dins dag tientallen bussen en vele treinen met onderwijsperso neel. Uit het gehele land zijn signalen van grote actiebe- reidheid gekomen. Een van de grootste onderwijsbon den, de Protestants Christe lijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO) met 23 000 leden, doet niet mee aan de actie, evenals een reeks kleinere or- ganisaties. Kindtoelage vakantiegeld afgeschaft DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel om de kindtoelage in het vakantiegeld van het over heidspersoneel af te schaffen. Op die manier verdwijnt in de loop van 1983 een voorrecht voor ambtenaren, dat in het bedrijfs leven niet bestaat. Hoewel de regering in eerste in stantie een bezuiniging voor ogen staat, worden door dit be sluit ook de arbeidsvoorwaarden van overheidspersoneel en de werknemers in het bedrijfsleven meer gelijkgetrokken. De ambte naren krijgen in de komende zo mer voor het laatst hun vakantie geld met toelage. Vrijwel alle fracties drongen er by minister Rietkerk op aan haast te maken met de „pakketvergelij king" tussen dc arbeidsvoor waarden van ambtenaren, trend volgers en werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Volgens de PvdA'er Knol bestaat in de publieke opinie ten onrech te de indruk dat ambtenaren het zoveel beter hebben dan andere werknemers. „Daarmee is blijk baar ook het prijsschieten op de rechtspositie van ambtenaren geoorloofd", aldus Knol. die ove rigens wel met het voorstel ak koord gaat DEN HAAG (ANP) De WD-frac tie in de Tweede Kamer is bereid een belastingverzwaring voor dubbele en hogere inkomens te aanvaarden. Met een dergelijke belastingmaatregel, die het kabi net volgend jaar wil doorvoeren, kan er iets worden gedaan ten gunste van de lagere inkomens. WD-woordvoerder De Korte zei gisteren na afloop van het over leg tussen zijn fractie, het CDA, de PvdA en vertegenwoordigers van FNV. CNV en MHP dat de belastingmaatregel niet langer dan een jaar mag duren. In 1984 moet ze dus weer worden afge schaft. Via de tijdelijke belastingverzwa ring komt er 600 miljoen gulden extra in 's rijks schatkist. Vol gens De Korte zal hierdoor de in komensachteruitgang voor ie dereen volgend jaar beperkt blij ven tot 3 3,5 procent. Alleen voor inkomens van viermaal mo daal - zo'n 150.000 gulden - zou een dergelijke achteruitgang vol gens De Korte technisch moeily- ker te realiseren zijn. Vandaar dat deze groep er volgend slechts 1 tot 1,5 procent op achteruit gaat De opbrengsten van de belasting verzwaring zullen worden be steed aan uitkeringen voor de zg. echte minima, de kinderbijslag verhoging van het i-loon met het deel van de 1,8 procent dat 1 juli j 1 werd doorgeschoven naar 1 januari'83. FNV-voorzitter Wim Kok zei giste ren na het overleg de indruk te hebben dat CDA en WD een ui terste poging zullen willen doen om te kijken of er een verdeling van de lasten mogelijk is die meer in de richting van de vak beweging gaat. De voorstellen van de vakbeweging, die de over heid niets zouden kosten, zou den resulteren in een inkomen sachteruitgang voor de lagere in komens van 2,5 procent tot 3.2 procent voor inkomens vanaf 36 000 gulden Kok noemde het gisteren gênant om mensen met een laag inkomen veel meer te la ten inleveren dan de mensen met inkomens van boven de ton. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. waar bij de Roulette 2 gulden de laagste inzet i*. Dat zijn 5 kan>en voor één tientje. En altijd sfeer, gezelligheid, allure. F.Ike dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7