Café De Halve Maan 'n typisch grensgeval Computers maken driehonderd dier proeven overbodig Politieke mening speelt bij sollicitatie zelden rol AREA HULDIGT JUBILARISSEN 'Ik tap in Zegveld wat men drinkt in Bodegraven PAGINA 4 DO/ST Lelden DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 In medische faculteit LEIDEN - Het invoeren van com- puteronderwijs bij het eerste stu diejaar aan de Leidse medische faculteit spaart het leven van 250 tot 300 ratten per jaar. Tot voor kort moesten eerstejaarsstuden ten op de diertjes experimente ren om achter de juiste werking van ademhaling en bloedsom loop te komen. Uit proefnemin gen met onderwijs door middel van computers is echter geble ken, dat zulke proeven niet meer nodig zijn. De Leidse universiteit heeft een kleine tweehonderdduizend gul den geïnvesteerd in de aanschaf van dertien micro-computers. Alle ruim driehonderd eerste jaars medische studenten zullen vanaf januari overdag en 's avonds les hebben van zulke computers. Het invoeren van de computer in het onderwijs, die op sommige onderdelen de taak van de docenten zal overnemen, kost eeen werkgelegenheid. Door de invoering van de tweefa- senstructuur is de tijd voor mon deling onderwijs kleiner gewor den. Maar door de komst van de computers kunnen de docenten zich gaan wijden aan zaken waar ze voorheen geen tijd voor had den, aldus de universiteit. Theeconcert De Streekmuziekschool Leiden e.o. geeft zondagmiddag een theeconcert in het kerkelijk centrum De Regenboog, Wa termolen 1 in de Merenwijk. Het concert begint om drie uur, om kwart vier is er thee pauze, waarna er nog tot half vijf wordt gemusiceerd. Het houtblazersensemble van Hans Stoop (dwarsfluiten, ho bo's, klarinetten en fagot) en het koperensemble onder lei ding van Peggy Walsh voeren werken uit van Kabalwesky, Prokofjew, Verikovsky, Whit- comb en Ftaser. Jazz In Aniba's Muziekkamer, Heren straat 1, treedt vrijdagavond het Westcoast Jazz Quartet op, met Dick Huybrechts op pia no. Het zal een avond worden rond de muziek van Duke El lington. Aanvang: negen uur. Strandloop Swifttoer en de Bataven organi seren zondag een strandloop over 2»/2 en 10 kilometer op het strand van Noordwijk. Start (om elf uur) en inschrijving (om kwart over tien) zijn onder de vuurtoren op de boulevard. LBB-Kondor neemt bouw bedrijf over LEIDEN - De IBB-Kondor Groep neemt het bedrijf Boender en Maasdam uit Nieuw-Beijerland over. De directie van de Leidse firma heeft over die overdracht gisteren overeenstemming be reikt met de aandeelhouders van de beheersmaatschappij en de exploitatiemaatschappij Boen der en Maasdam N.V. De vak bonden zijn met de transactie ak koord gegaan. De activiteiten van de beide ondernemingen vullen elkaar aan: bij IBB-Kon dor ligt het accent op utiliteits bouw en bij Boender en Maas dam op woningbouw. Bij het laatste bedrijf werken ongeveer zeventig personen. Rotje ontploft bij jongen (12) in de hand LEIDEN - Een rotje ontplofte gis termiddag in de hand van een twaalfjarige jongen. De jongen was bezig op de Jan van Hout- brug samen met een meisje van zijn leeftijd - vuurwerk af te steken. Een voorbijganger kreeg er schoon genoeg van en greep de jongen in zijn kraag. Het rotje dat de jon gen juist had aangestoken werd van schrik vergeten. Tot het ont plofte. De hand van jongen moest door de Eerste Hulp Dienst worden be handeld. De lading van het rotje waS vrij licht en de verwonding was daardoor niet zo ernstig. Voor functie bij gemeente LEIDEN - Het nagaan van de poli tieke achtergrond van een sollici tant bij de gemeente wordt tot het uiterste minimum beperkt. Slechts in bepaalde gevallen waarbij men toegang heeft tot vertrouwelijke gegevens, wordt een onderzoek ingesteld. Dat antwoorden B en W op vragen van de PSP-fractie. Volgens B en W worden alleen sollicitanten naar de functies van gemeentese cretaris, chef van de afdeling be volking en de ambtenaar civiele verdediging mede op hun poli tieke achtergrond beoordeeld. Het politieke onderzoek wordt ge daan door de afdeling perso neelszaken. De sollicitanten wor den van het onderzoek op de hoogte gesteld, aldus antwoor den B en W. Het college is het niet met de vra genstellers eens dat het natrek ken van de politieke achtergrond geheel achterwege zou moeten blijven. Volgens de raadsleden De la Mar en Van der Putten is het in strijd met de grondwet. De PSP-ers stelden voor het moge lijk te maken in beroep te gaan tegen afwijzing van een sollici tant op grond van politieke argu menten. Het college wijst deze suggestie van de hand. Het wijst erop dat ook bij afwijzing om an dere redenen er geen beroep mo gelijk is. Wel overwegen B en W om een klacht-recht in te voeren in de binnenkort vast te stellen richt lijnen voor selectie van perso neel. Het instellen van een aparte commissie waar een afgewezen sollicitant met zijn bezwaar te recht kan, vindt het college niet zinvol. Het acht het aantal func ties waar het om gaat te klein om hiervoor een commissie in te stellen. Mocht er ook voor andere functies een politiek onderzoek worden ingesteld, dan zal de raadscom missie voor personeelszaken hiervan op de hoogte worden ge steld, zo zeggen B en W toe. De PSP had voorts gesuggereerd om een raadscommissie in te stellen die toezicht kan houden op het functioneren van de poli tieke inlichtingendienst van de Leidse politie en het personeels beleid van de gemeente in deze. Het college vindt ook dit niet zin vol. De minister van binnenland se zaken draagt hiervoor mede de verantwoordelijkheid en legt daarover verantwoording af aan de vaste Kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheids diensten, aldus B en W. Randstadspelers Het show amusementsgezel schap De Randstadspelers ver zorgt zaterdagmiddag voor de tweede maal dit jaar een show- programma in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Bedoeling van deze "walk in" is het winkelend publiek in de binnenstad enig vertier te brengen. Diverse genres in de muziek, evergreens, country western, moderne muziek, kerstrepertojre, worden van twee tot vier uur ten gehore ge bracht. Muziek In het "open-café" van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt zaterdagmiddag de Leidse punkband "Materie Ex plosive" op. Het café is van twee tot vijf uur geopend.'s Avonds treden in het LVC drie Belgische groepen op. In het hoofdprogramma geeft de groep de Kreuners een con cert. De groep bestaat sinds 1980 en maakt Nederlandstali ge muziek. In het voorpro gramma zijn Blanc de Blanc ("swing met grimmig realis me") en de Employees, finalist in Rock Rally '80 (door het Bel gische blad Humo georgani seerd), te zien. De zaal gaat om negen uur open. Stille kring In Leiden is er zondag weer een zg. stille kring. Dit keer vóór het centraal station, tussen twee en drie uur 's middags. Deze stille kring is er om het NAVO-dubbelbesluit over kernwapens, precies drie jaar geleden genomen, te herden ken. De demonstratie is be doeld als protest tegen de aan wezigheid van kernwapens in zowel oost als west. De bedoe ling is dat er tegelijkertijd stille kringen zyn in Kopenhagen, Stockholm, München, Oost- en West-Berlijn. Wie het met de doelstellingen eens is, kan zich in de kring voegen. LEIDEN De rooms-katholieke ambtenarenvereniging Arka heeft gisteravond in het restau rant van de Groenoordhallen een groot aantal leden gehuldigd. Le den die vijftig, veertig of vijfen twintig jaar lid van deze bond waren - in veel gevallen ook al langer, maar ze werden nu gehul digd. aan de vooravond van de opheffing van de Arka. Deze ambtenarenbond gaat name lijk per 1 januari 1983 op in de CFO, de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel. De ju bilarissen kregen insgines van het CNV opgespeld. Het gaat om de volgende personen (zie foto). Zittend van links naar rechts: C.J. Verbraak, J.L. Tuit- hof. A. Krom, J. Koumans, F.W Pont en de Leidse afdelingsvoor zitter F.X.M.M. Cremers. Kou mans is veertig jaar, de overigen vijftig jaar of meer lid. Staande van links naar rechts: M.G.J. Ham, M.A.W. Wolvers, G.N. La- valeye, J.M. van Veldhuizen,N. van Dijk, landelijk voorzitter A.Aarts, Th. Hoogland, H.J. Dirks, N.H. van Buuren, H.Th. Martin, A.N.C. Koch, H.W. Mom, C.A. Kuilboer, T. Dumas en N.J.C. Kettenis, de secretaris van de Leidse afdeling. Zij allen zijn (minstens) 25 jaar lid. DE MEI JE - Caféeigenaar J.A.Schutter vat het luchtig op: "Ik zeg wel eens tegen een klant die op het terras zit: Dat is een mooie boel Nu moet ik voor vier kopjes koffie van Zegveld naar Bode graven en vandaar weer naar Zegveld lopen. Het is maar gek heid natuurlijk, maar 't is wel waar". Wie over de grillig kronkelende weg langs het riviertje de Meije van Zwammerdam naar Zeg veld rijdt, passeert tal van stijl volle boerderijen, middenin het groene hart van Holland. Halverwege de tocht verdicht de bebouwing zich tot het buurtschap De Meije, gemar keerd door de witte watertoren en het torentje van de paro chiekerk Naast die kerk staat "De Halve Maan", het café van J. A. Schutter. Zo op het oog is het een heel ge woon, landelijk café. prima ge schikt voor een koffiepauze tij dens een fietstocht rond de Nieuwkoopse Plassen of een borreltje na de mis. "Een dor stig hart, vermoeid van het gaan, rust wat uit bij de Halve Maan", is het opschrift op de buitenmuur, dat klanten ertoe moet verleiden de billen van het fietszadel te lichten of de autostoel tijdelijk te verruilen voor een barkruk. Met dat café is iets bijzonders aan de hand. Bezoekers die zich daar aan de bar zetten, krijgen een pilsje uit een Utrechtse tapkraan, terwijl ze worden warmgehouden door een kachel die in Zuid-Holland staat. Als ze hun zitplaats met overleg kiezen, kan de ene poot van de barkruk in Zeg veld staan en de andere in Bo degraven. Raadselachtig Dat klinkt raadselachtig en dat is het eigenlijk ook. Café "De Halve Maan" kun je met recht een grensgeval noemen. De scheiding tussen de gemeen ten Zegveld en Bodegraven loopt precies door de gelagka mer ervan. Die gemeentegrens is tegelijk ook de grens tussen de provincies Zuid-Holland en Utrecht. "Vroeger had je hier in De Meije agent Roggeman. Die zei eens tegen mij Al gebeurt er bij jou moord en doodslag, dan kom ik nog niet kijken. Want jouw café staat in Zegveld en ik ben in dienst van de gemeente Bo degraven", vertelt caféhouder Schutter. Hij zegt verder helemaal geen last te hebben van die grens dwars door z'n gelagkamer. "Het is wel altijd goed opletten waar ik voor m'n vergunnin gen moet zijn. Het café valt on der Zegveld, dus daar komt mijn horeca-vergunning van daan. Maar de toestemming voor het aanleggen van de par keerplaats moest ik in Bode graven halen. En voor de zo merhuisjes en de schuur ach ter het café betaal ik ook in Bo degraven onroerend goedbe- lasting" Het huis van Schutter, dat achter De Halve Maan staat, ligt ook in twee provincies. "Als mijn vrouw aan tafel de krant leest en ik zit aan de overkant van de tafel, zitten we in verschil lende provincies". Puzzelritten Zoiets opent wel perspectieven. Als je wat aan je huis wilt ver bouwen, kun je tegen de ene gemeente zeggen dat je bij de ander een vergunning hebt aangevraagd, en omgekeerd. Dat zou een mooie manier zijn om alle gemeentelijke klippen te omzeilen, Schutter is zo ver standig niet te zeggen of hij wel eens misbruik heeft ge maakt van de uitzonderlijke si tuatie. "Ik heb een tijdje terug een nieuw raam in m'n woon kamer gezet. Toen maakte ik mee dat een Bodegraafse amb tenaar kwam en zei: Meneer, u bent aan het verbouwen. Ja, dwars door het café. In de tijd van Hellingerwerf was de voor zijde van het café nog een paar denstal voor de klanten. Later zijn er nog een postagentschap en een kruidenierszaakje in on dergebracht. Grillig Dat is allemaël verleden tijd. Middenstanders zijn er in heel De Meije niet meer te vinden. Maar de grillige gemeentegren zen in Dc Meije hebben de tand des tijds doorstaan. Ook het huis aan de overzijde van de weg wordt doorsneden door de grens. En het gebouw van de lagere school staat in Bode graven, maar het schoolplein hoort bij Zegveld. Al jarenlang voeren de betrok ken gemeenten en de beide provincies overleg om de gren zen te verleggen. Een provin ciale werkgroep heeft onlangs een nota over herindeling uit gebracht. In aanvulling daarop pleit de gemeente Nieuwkoop, die in het noorden aan het ge bied van De Meije grenst, er voor het hele gebied aan weerszijden van de rivier de Meije tot één gemeente te laten behoren. De grens tussen de provincies Zuid-Holland en Utrecht zou dan een eindje naar het oosten moeten wor den verschoven. Voor Schutter hoeft zo'n grens wijziging niet. "Ik woon nu ai zestien jaar hier en heb hele maal geen last van die gemeen ten. Wat mij betreft laten ze het 'Trouwens, zie je dat bootje daar", zegt hij en wijst uit het raam naar een k^juitjachtje, dat op vijftig meter afstand van het café aan de oever ligt ge meerd "Dat bootje ligt in Nieuwkoop". Zijn hondje holt inmiddels van Holland naar Utrecht en weer terug. dat weet ik wel, maar ik heb een vergunning uit Zegveld, antwoordde ik. Dat was ook echt waar". Alleen wat betreft de telefoon ondervindt Schutter wel nade len van zijn grensgeval. Zijn toestel heeft het kengetal van Bodegraven, maar staat in het telefoonboek onder Zegveld vermeld Om het nog wat inge wikkelder te maken: Bij de post valt hij onder het district Woerden. De Bodegraafse postbode komt maar tot zijn buurman. De brievenbus aan de voorgevel van het café hangt op Zegvelds grondge bied, maar wordt geleegd door de PTT van Bodegraven. "Die telefoon, dat is voor mij nog wel eens lastig. Ik moet het voor mijn café hebben van de opbrengst in de zomermaan den. Dan komen hier veel puz zelritten op de fiets langs. Als ze dan van tevoren willen bel len voor een afspraak of een bestelling, kunnen ze m'n nummer niet vinden". Overigens is die grenssituatie van café De Halve Maan niet iets van de laatste tijd. In 1888 kreeg Cornelis Hellingerwerf "vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein" en ook toen liep de denkbeeldige lijn tussen de twee provincies Tekst: Ariejan Korteweg. Foto's: Wim Dijkman Het hondje en het rechter been van caféhouder Schutter staan in Utrecht. Zijn linkerbeen staat in Zuid-Holland. De provin ciegrens loopt dwars door de gelagkamer.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4