-c Toch regionalisering schooladviesdienst „Mollen vergiftigen is geen kunst L eidse agendaJ Baggerspecie uit Haagse havens is verontreinigd ./lls^rrk Provincie verbiedt tuinder gebruik Zoeterwoudenaar Kuijf jaagt met hond en klemmen: Niet veel bekeuringen bij controle op alcohol Stad en rand Ondanks bezwaren van Leiderdorpse onderwijzers wil B en W: DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Bestuurslid Neleman van het OAC vindt de onzekerheden te groot Daarom moet nu nog geen besluit worden genomen. Bezemer: "er is geen aanleiding om te zeggen dat de kwaliteit min der wordt". LEIDERDORP - De regionalisering van de Onderwijs Adviesdienst (OAC) moet doorgaan, vinden burgemees- tewr en wethouders van Leiderdorp. De raad wordt dan ook gevraagd aanstaande maandag de bereidheid uit te spreken om deel te nemen in een regionale schooladvies dienst. Of dat ook zal gebeuren mag worden betwijfeld. Vorige maand liet de onderwijs commissie al blijken niets te voe len voor regionalisering omdat VOORSCHOTEN/DEN HAAG - Tuinder J.C. Hendriks uit Voor schoten mag niet langer bagger specie storten op zijn tuingrond in de Starrenburgerpolder. Dat vinden althans Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Tuin der Hendriks bestrijdt dit ten stelligste. Daarom kaartte hij de zaak gisteren aan bij de provin ciale AROB-commissie voor landschapszaken. Sedert 1966 kreeg Hendriks tel kens ontheffing om baggerspe cie te storten op zijn stuk grond in de Starrenburgerpolder. Drie maanden geleden werd hem dit op grond van de dit jaar van kracht geworden Afvalstoffen wet echter verboden. De bagger waarom het gaat is af komstig uit de Haagse Laakha ven en Binckhorsthaven. Vol-, gens Hendriks mag van die bag ger worden verwacht dat ze niet verontreinigd is. Zodoende hoeft volgens hem niet te worden ge vreesd voor meer dan oppervlak kige verontreiniging van de bo dem waarop de baggerspecie wordt gestort. Provinciale Waterstaat plaatst hier echter grote vraagtekens bij. Uit onderzoeken van het hoogheem raadschap en het technisch ad viesbureau Fugro is gebleken dat de bewuste baggerspecie zware metalen en oliecomponen ten bevatte. Waterstaat trekt dan ook ernstig in twijfel wat Hen driks gisteren naar voren bracht, namelijk dat onbruikbare grond met behulp van de baggerspecie kan worden omgezet in goede tuingrond. „Elke week breng ik monsters ervan naar de veiling en daar heeft men mij nooit ge zegd dat het slechte grond was", aldus Hendriks die de bagger ge bruikt om zijn tuindersbedrijf op te hogen. Afgevaardigden van Provinciale Waterstaat beklemtoonden niet temin dat de bagger de grond on geschikt maakt om er gewassen op te laten groeien. Volgens hen was hier duidelijk sprake van overtreding van de Afvalstoffen wet. het financiële voordeel tegen valt. Ook andere betrokkenen, zoals het bestuur van de OAC, de christelijke schoolbesturen en de schoolhoofden, wijzen regionali sering van de hand. In een zeer uitgebreid voorstel proberen B en W de raadsleden alsnog van de voordelen van regionalisering te overtuigen. De Onderwijs Adviesdienst houdt zich bezig met het begeleiden van individuele leerlingen. Het doel is leerlingen zodanig te on dersteunen dat zij zonder proble men hun 'schoolloopbaan' kun nen afmaken. Bovendien onder steunen zij scholen door werk plannen te maken. Via dergelijke plannen wordt de beste manier voor het geven van onderwijs ge- zochten afgestemd op de situatie van de school. Tevreden De huidige OAC in Leiderdorp functioneert tot ieders tevreden heid. Inhoudelijk gezien is een regionalisering niet nodig, daar van zijn de betrokkenen over tuigd. Maar het financiële en be stuurlijke aspect hebben voor B en W de doorslag gegeven. Als er een regionale schooladviesdienst is, geeft het rijk subsidie. Voor volgend jaar is dat 28 gulden per leerling en de bedoeling is dat dat bedrag in 1985 oploopt tot 53 gulden per leerling. Wethouder Bezemer, die naast onderwijs ook financiën in zijn portefeuille heeft, noemt dat een zeer aanlok kelijk vooruitzicht. Op dit moment betaalt de gemeen te Leiderdorp 305.000 gulden per jaar aan de OAC. Als er wordt ge- regonaliseerd dan is de rijksbij drage volgend jaar 84.000 gulden. Daar blijft echter weinig van over, omdat iedereen wil dat de huidige behuizing van de OAC wordt gehandhaafd (kosten: ruim 24.000 gulden) en dat ook een deel van de plaatselijke over head, de administratie en derge lijke, blijft bestaan (kosten: ruim 36.000 gulden). Dan resteert er slechts een bedrag van 23.000 gulden. De onderwijscommissie vond dat bedrag te gering en wei gerde daarom de bereidheid tot regionalisering uit te spreken. Het financiële voordeel kan ech ter uitgroeien tot een bedrag tus sen de 78.000 gulden en 114.000 gulden (als het gebouw en de overhead in Leiderdorp niet wor den gehandhaafd). Vertrouwen Er echter een grote maar. Op rijksniveau ontkomt het onder wijs niet aan forse bezuingingen. De vrees bestaat dat ook de rijks bijdrage per leerling wel eens omlaag zou kunnen gaan. B en W vrezen dat echter niet, zoals blijkt uit het raadsvoorstel dat af komstig is van wethouder Beze mer. "Het is bekend dat de ka mercommissie voor onderwijs en de minister unaniem zijn in hun prioriteiten ten aanzien van het schoolbegeleidingswerk", al dus Bezemer die zich daarbij ba seert op de afspraken van het nieuwe CDA/WD-kabinet in het regeerakkoord. Het OAC-be- stuur meent dat een dergelijk vertrouwen van het college niet getuigt van veel realiteitszin in deze tijd waarin essentiele zaken Door het onderwijs wordt overi gens zeer betwijfeld of het huidi ge peil van de dienstverlening kan worden gehandhaafd. Me vrouw Neleman, lid van het be stuur van het OAC, vindt dat de minister een te grote invloed krijgt op de dienst. Neleman: "De minister krijgt niet alleen op het financiële deel van de dienst invloed, omdat hij de begroting moet goedkeuren, maar ook op de werkwijze met name op de personeelsformatie". Door al die onzekerheden is het nog niet het juiste ogenblik om te regionalise ren. De kwaliteit van de dienst wordt volgens het OAC-bestuur bedreigd door al die onzekerhe den. Wethouder Bezemer is het daar niet mee eens. "Natuurlijk, ik kan niet ontkennen dat er on zekerheden zijn. Je levert be paalde dingen in, het wordt een grote dienst met een aantal risi co's maar er is geen aanleiding om te zeggen dat de kwaliteit minder wordt. Daarom wegen voor mij de bestuurlijke en fi nanciële overwegingen zwaar der". Verwijt De betrokkenen zijn niet bereid tot samenwerking, dat is duidelijk. De schoolhoofden hebben een brief geschreven waarin samen werking wordt afgewezen en het OAC-bestuur zal eveneens een dergelijke brief sturen. Het OAC- bestuur neemt het college overi gens zeer kwalijk dat zij geen af schrift heeft gekregen van het raadsvoorstel. Neleman: "Ik heb dat zelf moeten verzorgen. Ik maak het college dan ook een verwijt dat wij dat niet hebben gekregen. We hebben zo erg wei nig tijd om te reageren". ZOETERWOUDE - De mollen bleken op hun hoede gistermiddag. Al hoewel het er stikt van die dieren, liet geeneen zich verschalken door de Zoeterwoudse mollen- vanger C. Kuijf. Het lag aan het weer, was de me ning van Kuijf, die voor zijn plezier op mollen jaagt. Hij doet dat nu al zo'n jaar of twaalf Zijn belang stelling voor de mollen was echter al eerder ge wekt. "Ik heb in 1958 in het Ursulaziekenhuis ge legen en daar lag ook een professionele mol- lenvanger. Twaalf jaar geleden kreeg ik een hondje en die ving uit zichzelf een mol. En daardoor ben ik ze gaan vangen", vertelt Kuijf. Eigenlijk ving niet Kuyf maar het hondje, Tippie genaamd, de mollen. Tippie was een ech te 'mollcnhond'. "Wij noemen ze moordenaars", vertelt Kuijf. "Hij heeft nooit iemand kwaad gedaan en zou dat ook niet doen. Maar als hy een mol hoorde of een rat zag, moest hij hem hebben. Tippie zette de mol klem met z'n neus en hap te dan gelijk. Dan had ie de mol en een hoop aarde in z'n bek". Tippie overleed op acht jarige leeftijd na het eten van vergiftigd vlees dat was ge strooid voor katten die duiven lastig viel. "Ik liet hem 's avonds uit om 'n uur of tien en ik zag nog dat hij zijn kop door een hek heen stak. De andere morgen was ie dood. Toen heb ik wel staan huilen". Na een mislukking met een an dere hond kocht Kuijf Astar, een kruising tussen een scha pendoes en een herder. Astar vangt de mollen niet zelf, maar zoekt ze op. Kuijf graaft de mol dan uit en dood hem. Wanneer Kuijf door het weiland loopt, is hij doodstil. Astar vindt de mollen namelijk op zyn ge hoor. Als mollen een gang gra ven, hoort de hond dat. Hij sluipt er dan heen en blijft net zolang staan totdat zijn baas er bij komt en de mol uitgraaft. Alles moet doodstil gebeuren, want een mol heeft een uitste kend gehoor. "Je moet je voe ten optillen, niet sloffen, an ders horen de mollen je al op tien, vijftien meter afstand", waarschuwt Kuijf dan ook voordat we het weiland betre den. Teveel Het fijne gehoor van de hond is makkelijk te verstoren. "Ik door Henny van Egmond knip die hond zelf en vorig jaar had ik ook de haren in zijn oren bijgeknipt. Toen heb ik hem drie maanden niet kun nen gebruiken. Hij hoorde te veel". Kuijf gebruikt zijn hond niet zo vaak. Alleen als het echt slecht weer is (hagel en sneeuw bij voorbeeld) of als het heeft ge regend en de dag erna is het heel benauwd, wroeten de mollen veel. Dan is zijn hond effectief. Zijn grootste wapen is echter de klem. In het begin van de week zet hij die en vrij dags of zaterdags haalt hij de buit binnen. Het zetten van klemmen is overigens niet een voudig. "Ik ben vier jaar bezig geweest met het leren klem men zetten. Je kan het bijna niet leren, het is feeling. Je moet er eigenlijk als kleine jon gen mee beginnen". Vergif gebruikt hy niet. "Als ik vergif moet gebruiken, stop ik ermee. Dat is net als in de oor log met de Duitsers. Die gooi den handgranaten in de Rijn om vis te vangen. Voor iemand i hele dag met aas staat snoek te vangen, daar kan ik nog wel een beetje respect voor opbrengen. Maar mollen vergeven is niet zo'n kunst". Kuyf ziet het vangen van mollen als een hobby. Het is geen bron van inkomsten voor hem. Hij vilt ze ook niet, zoals professio- Mollenvanger Kuijf in actie. Hond Astar kijkt belangstellend toen. Het resul taat is echter ni hil, de mollen lie ten zich niet ver schalken. (foto Holvast) nele mollenvangers wel doen. Kuijf: "Als ik een paar uur in het land heb gelopen dan heb ik daar geen zin meer in. Een keer heb ik eens een paar mol len gevild, maar dat doe ik nooit meer. Dat stinkt zo. De varkens lusten zelfs de resten niet, en die vreten alles". De toekomst van zijn hobby ziet er overigens zonnig uit. Het aantal mollen is de laatste ja ren enorm toegenomen. "Vroe ger ging iedere boer het land in, de hond en de riek ging mee. Nu zit de boer op een trekker en je ziet bijna nergens meer een hond. Mollen hebben bovendien een veel te goed le ven. Vroeger stonden er bij voorbeeld veertig koeien in een weiland en nu honderd. Er is veel meer mest en dat is voor een mol een best leven. De hoofdoorzaak is echter dat zijn natuurlijke vijanden, de bun zing en de wezel, bijna niet meer voorkomen". Dat het ge brek aan natuurlijke vijanden belangrijk is, blijkt wel uit het voorval dat Kuijf later verteld. "Vorige week was ik bij een boer en die zei: dat stukje wei land hoef je niet te doen, want daar zitten een paar wezels. Ik ben het hele stuk afgelopen en ik heb geen mol gezien". Het is wel nodig dat de mollen worden gevangen. Ze bezor gen de boeren veel overlast. De ritten, de molengangen, veran deren zomers in dode grasstro ken. Bij het maaien komt de opgewoipen aarde in het stro en dat eten de koeien dan weer. Overigens zijn er hele simpele manieren om mollen te verja gen, bijvoorbeeld door een be paalde plant te poten. Maar het kan ook anders: met een bier flesje. "Als je een bierflesje in de grond zet, dan krijg je door de wind een fluitend geluid en daar kan je mollen mee verja gen. Maar vangen doen je ze zo niet, ze gaan dan naar de bu ren". Wie denkt dat Kuijf mollen haat heeft het goed mis. Hij respec teert ze zelfs. "Ze zyn niet lui. Ik heb respect voor ze dat ze zo snel lange gangen kunnen gra ven. Ik heb geen hekel aan de mol, wel aan wat ie doet". DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie per soneelszaken, 19.30 uur Volkshuis - projectgroep Maredorp, 14 De Lakenhal - deelcommissie De La kenhal, 16.30 uur. Academiegebouw - actualiteitencollege over toekomst universiteiten, 20 uur. Vrouwenhuis - vrouwentheatergroep Ravage, 20.30 uur. LVC - film 'Céline et Julie vont en ba- teau'-Jacques Rivette, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. T^oef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. ,149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag van 9.30-11.30 uur. Voorschoten - De Lindehoeve, optreden de groep Shine, 21 uur Gemeentehuis - begroting behandeling, 20 uur Warmond - Raadhuis, voortgezette be groting, 19 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie Algemene Bestuurlijke Aangelegenhe den, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 dec tot 10 dec door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. REGIO - De rijkspolitie heeft in de afgelopen nacht in de regio 368 auto's aangehouden om de bestuurders de controleren op al coholmisbruik. In totaal kregen vijftien mensen een rijverbod. Vanaf het middernachtelijk uur had de politie posten uitgezet bij Hillegom, Rijnsburg-Oegstgeest, Leiderdorp en Sassenheim- Noordwijkerhout. Opvallend was volgens de politie de vangst bij Rynsburg-Oegst- geest. Daar bleek meer dan de helft van de 160 aangehouden au tomobilisten te hebben gedron ken. "Wellicht was er een feestje in de buurt", aldus de politie. Het alcohol-gehalte in hun bloed kwam echter in de meeste geval len niet boven het wettelijk toe gestane maximum van 0,5 pro- mile. Bij drie bestuurders was dat wel het geval. Zy kregen een rijverbod, terwijl tegen een van hen proces-verbaal werd opge maakt. Rustiger had de politie het in Hille gom en Leiderdorp. Daar wer den in iedere plaats vijftig auto's aangehouden. In het bollendorp roken acht bestuurders naar drank, maar ze bleken na in het pijpje te hebben geblazen niet te veel te hebben gedronken. In Leiderdorp bleken drie van de aangehouden chauffeurs te diep in het glaasje te hebben gekeken. Ze kregen een rijverbod, terwijl twee van hen een proces-verbaal kregen. Op de grens van Sassenheim en Noordwijkerhout hield de politie vannacht 78 bestuurders. Zeven- uen van hen waren verdacht. Een van de chauffeurs kreeg een rijverbod, maar geen proces-ver baal. De politie vindt de oogst van de af gelopen nacht wel meevallen. "Het is dan ook geen weekein de". ZOETERWOUDE - Geboren: Maria Petronella Vink. Overleden: Wilhelmma van Galen-Men- ken (1901), Elisabeth Johanna Molen- kamp-Hoogeveen (1903), Pieter Jacobus Lankhuizen (1922). Bahai Over "de rechten van de mens" gaat een gespreksavond die de aanhangers van de Bahal-gods- dienst hebben georganiseerd op vrijdag 10 december. Plaats: Heemraadlaan 6, Leiderdorp. Aanvang: 20.30 uur. Wijn Voor tien gulden, inclusief wijn en kaas, kunnen liefhebbers op 13 december hun kennis van dit edele vocht in het Leiderdorpse K en O-gebouw vermeerderen. De avond begint om 20.00 uur. Concert Het William Byrd-ensemble ver zorgt zondag 12 december een koffieconcert in de Muzenhof in' Leiderdorp. Aanvang 12.30 uur. Kerstkaarten Zélf kerstkaarten in sierknip- werk maken. Dèt kan worden geleerd in het Leiderdorpse K Kaarsen Ook het zelf fabriceren van kaar sen is te leren. Op maandag 13 december, 's avonds om 20.00 uur opent het gebouw van K en O in Leiderdorp tevens hiervoor zijn poorten. Kontakt In het wijkcentrum Zijlkwartier is er dinsdagavond 14 december een kerstkaart- en kontakt- avond. Deze begint om 20.00 uur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidse h Dagblad B V Post uitsluitend PostousM, 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag v te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83.60 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj dir N. Quakernaal Adjunct-hoofdredacteur Rubhekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) W F J Wirtz (bm /buit 'ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe 16.30-18.00 u Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Rome. Madrid. Mexico tel. 071-144941,1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2