Loon metaal bevroren Hoogste tijd voor nieuwe hypotheek? MMM Beurs Amsterdam -C Nog snel onderzoek levenskansen ADM Geld prijscompensatie mogelijk naar jongeren marktberichten Van Aardenne wil af van starre regels bedrijven Intelligent sparen bij Mees Hope met deMeesrente-rekening. Beufsoverzicht DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Economie PAGINA 21 l Assurantiebelasting De assurantiebelasting wordt ver hoogd, zo blijkt uit een wetsont werp van staatssecretaris Ko ning (financiën). De verhoging levert op jaarbasis een bedrag op van 75 miljoen gulden. Voor ko mend jaar wordt de opbrengst van de verhoging geschat op on geveer 45 miljoen gulden. De verhoging gaat in op 1 maart. De staatssecretaris heeft, onder druk van de Raad van State, de oorsponkelijke ingangsdatum van de verhoging (1 januari) moeten laten vallen. De raad oor deelde namelijk die datum als te bezwaarlijk voor het betrokken bedrijfsleven. Rentedaling De rentedaling die eind 1981 is be gonnen betekent voor de Neder landse land- en tuinbouw op jaarbasis een lastenverlichting van ongeveer 1 miljard. Tegen de achtergrond van een zich op dit moment nog voortzettende rentedaling mag deze ontwikke ling van grote betekenis worden beschouwd voor de lasten van de Nederlandse agrariër. Dit zei ir. P.J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank, gisteren tijdens de bondsjaarver- gadering van de Land- en Tuin- bouwbond LTB te Hillegom. Wereldbank De Wereldbank heeft dinsdag be sloten de administratiekosten voor leningen aan ontwikke lingslanden te halveren van 1,5 tot 0,75 procent. De bank kan zich dit veroorloven doordat haar financiële positie is verbe terd. De Wereldbank dekt sinds het be gin van het boekjaar 1983 in juli een deel van haar kredietbehoef te door het lenen van kortlopend kapitaal, vooral op de Ameri kaanse kapitaalmarkt. Dat brengt mee dat minder rente hoeft te worden betaald. Saarstahl De Westduitse regering heeft giste ren besloten het in grote finan ciële moeilijkheden verkerende staalbedrijf Arbed-Saarstahl in het Saarland (schulden in totaal circa 2,5 miljard mark) met een fors overbruggingskrediet van 150 miljoen mark voor dit jaar te ondersteunen. Dat betekent dat het staalconcern, waar 20.000 mensen werken, vooralsnog kan blijven draaien. Het heeft er lange tijd naar uitge zien dat Arbed-Saarstahl dicht zou gaan, wat voor de deelstaat Saarland een catastrofe zou heb ben betekend. In totaal gaat het namelijk om circa 20.000 arbeids- plaatsen (inclusief toeleverings bedrijven), een derde van alle in dustriële arbeidsplaatsen in dit gebied. Volgens minister Otto Graf Lambsdorfï (FDP) van eco nomische zaken speelt in een en kele andere deelstaat een onder neming zo'n uiterst belangrijke rol als Arbed-Saarstahl in het Saarland, waar ruim een mihoen DEN HAAG (GPD) - Nog voor het einde van het jaar zal onderzocht moeten zijn of er voor de Amster damse Droogdok Maatschappij (ADM) nog kans op een rendabe le toekomst bestaat. Vandaag zal blijken wie het onderzoek zullen verrichten. Het zullen deskundi gen („oude rotten in het vak") op het gebied van de scheepsrepara- tie zijn. Op het onderzoek werd gisteren in de Tweede Kamer door alle fracties aangedrongen. Het bleef in de Kamer overigens onduidelijk wat de regering zal doen wanneer het onderzoek voor de ADM gunstig uitpakt, maar de werf tijdelijk toch met verlies zal draaien. Minister van economische zaken Van Aarden ne liet gisteren andermaal weten dat hij geen geld heeft voor om vangrijke steunoperaties. De directie en de vertegenwoordi ging van het personeel van de ADM zien het herstel in de twee- de helft van komend jaar intre den. Minister Van Aardenne vreest dat men daarmee veel te optimistische verwachtingen koestert. Zijn informanten zien het herstel niet eerder dan in 1984 komen. En dan is het vol gens de minister nog de vraag of de ADM daarvan volop zou kun nen meeprofiteren. De Tweede Kamer is eenstemmig in haar opvatting dat de minister de onderneming - de laatste repa- ratiewerf in de Amsterdamse ha ven - met zo snel mag laten val len. De werkgelegenheid van 1600 ADM'ers is ermee gemoeid alsmede die van 1000 mensen in bedrijven die rechtstreeks van de activiteiten by de ADM afhan kelijk zijn. Extra Van Aardenne wilde de ADM gis teren nog wel een extra 2,5 mil joen gulden toezeggen om het einde van het jaar zonder verdere financiële problemen te kunnen halen. Daar moest het volgens hem bij blijven. „We doen er be ter aan ons geld te steken in of fensieve projecten, die toekomst hebben en die nieuwe werkgele genheid bieden. Dat geld moeten we niet gaan uitgeven aan defen sieve maatregelen, het in stand houden van bedrijven die in moeilijkheden zijn", zei de be windsman. De gemeente Amsterdam heeft gis teren al laten weten dat zij even tueel wil bijdragen, wanneer sa men met anderen een soort steunfonds zou moeten worden gevormd. Er is Amsterdam, maar ook omliggende gemeenten, veel aan gelegen dat de ADM behou den blijft. Sluiting van de werf zou de werkloosheid in het ge bied in één klap 8 procent groter maken. Volgens minister Van Aardenne zou de werf overigens niet hele maal hoeven te verdwijnen. Hü meent dat zij in kleine omvang wellicht zou kunnen blijven be staan. Voor de andere partijen in de kwestie is dat echter volstrekt geen oplossing. Andere Neder landse werven zouden het er bij voorbeeld niet drukker door krij gen. Eerder onderzoek heeft al uitgewezen dat werk dat niet aan de ADM wordt gegund, naar het buitenland verdwijnt. Verloofd Heybroek en Co's Handel Maat schappij NV te Amsterdam en Caldic Holding BV te Rotterdam zijn opnieuw in staat van verlo ving. Nadat besprekingen over een volledige samenwerking vo rig jaar werden afgebroken heb ben de twee bedrijven opnieuw de koppen bij elkaar gestoken. Verwacht wordt dat overeen stemming kan worden bereikt, aldus een gezamenlijke medede ling. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. Datum van 8 december. Boerekool per kg. 35-58, Groene kool 23- 30, Waspeen AI per kist 3,70-5,70, All 3,20-3,70, BI 4,50-8,50, Cl 3,10-4,70, CII 1,90-3,60, Breekpeen BI per kist 2,30, Cl 3,20-3,60, CII 3.00, Prei A per kg. 28-46, Prei B per kg. 28, Peterselie (krul) 26-34. Selderij bos 17-18, Knolselderij 37-56. ZOETERMEER (ANP) - Werkgevers en werkne mers in de metaalindus trie zullen de verplichting tot uitbetaling van de prijscompensatie per 31 december voor een perio de van drie maanden op schorten. Dit heeft een woordvoerder van de raad van overleg in de metaalin dustrie, waarin de vakbonden en de werkgeversorganisatie FME over de arbeidsvoorwaarden pra ten, gisteren meegedeeld. Tijdens de opschortingsperiode zullen werkgevers en werkne mers gaan praten over het ge bruik van dit geld ten behoeve van werkgelegenheid. De op schorting is een uitvloeisel van het in november bereikte raam akkoord tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid over vormen van her verdeling van arbeid tegen inle vering van een deel van de loon ruimte. Vorige week vrijdag diende het kabinet een wetje in dat de opschorting van cao-af spraken regelt. De metaal-cao is een van de groot ste bedrijfstakovereenkomsten in ons land, die op ongeveer 250.000 werknemers van toepas sing is. Gisteren hebben de vakbonden (Industriebonden FNV en CNV, Unie BLHP en het Hogere Me- taalpersoneel HPME) en de werkgevers, verenigd in de FME, zich beraden op het akkoord in de Stichting van de Arbeid en daarin voldoende aanleiding ge zien te gaan praten. De opschor tingsperiode is volgens de ROM- woordvoerder niet alleen be doeld voor werkgelegenheids- overleg, maar ook voor onder handelingen over een nieuwe cao. De bestaande cao loopt op 1 april 1983 af en voor die tijd wil len de partijen een nieuwe, door de achterban goedgekeurde overeenkomst gesloten hebben. Wat de opschorting van de prijs compensatie betreft maken de partijen het voorbehoud dat het opschortingswetje tijdig en voor zover van belang ongewijzigd door het parlement zal worden aanvaard. Na het stichtingsakkoord uitte FME-voorzitter en werkgevers- onderhandelaar ir. W.J. Ter Hart bedenkingen tegen het akkoord. Na overleg met het VNO, de in dustriële werkgeversorganisatie, legde hij zich neer bij de over eenkomst. Ter Hart ziet weinig in algemene arbeidstijdverkorting per week. Het akkoord, aanbeve lingen aan de cao-partners, laat echter vele manieren van herver deling van arbeid open, waar over gepraat kan worden. Het geld zou bijvoorbeeld ook ge bruikt kunnen worden voor be strijding van de jeugdwerkloos heid. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft vanmiddag bij de werf Van der Giessen-de Noord een mamraoetloods voor het (overdekt) bouwen van zeesche pen in gebruik gesteld. Met een hoogte van ongeveer de Domtoren in Utrecht en een oppervlakte ge lijk aan drie voetbalvelden is de loods de grootste, ooit in Neder land gebouwd. De verwachting is dat het over dekt bouwen zal leiden tot een kwalitatief beter produkt en een kostenbesparing van 15 procent, doordat bij vorst kan worden doorgewerkt. Met orders voor drie container schepen kan Van der Giessen-de Noord vooruit tot en met 1984. Daarna is het wachten op herstel van de scheepsnieuwbouw. Dat herstel is volgens Van Aardenne niet voor 1986 te verwachten. RODEN (ANP) - Minister Van Aardenne van economische zaken is van plan binnen een half jaar voorstellen op tafel te leggen om de verstar rende regelgeving voor het bedrijfsleven aan te pakken. Hij zei dat gisteravond in Roden op een bjjeenkoihst van de werkgeversorganisa tie NCW-noord. De bureaucratie waaronder het bedrijfsleven gebukt gaat moet vermin deren, aldus de minister. Dat leidt vaak tot lange en kostenverhogende procedures, inschakeling van velerlei instanties en veel moeizaam overleg. Van Aardenne zei verder dat een grotere maatschappelijke waardering nodig is voor ondernemingsactiviteiten, naast de grotere armslag die voor het bedrijfsleven moet ontstaan door beteugeling van de lastendruk, beheersing van loonkosten en terugdringing van rente lasten. De minister zei zich te realiseren dat het door het kabinet uitgezette, op economisch herstel gerichte beleid een zware wissel trekt op de bereid heid van werkgeyers en vakbeweging om mee te werken aan het hand haven van de solidariteit tussen de mensen die werk hebben en zu die dat niet hebben. Met pijnstillende middelen kunnen wij echter de fun damentele kwaal waaraan onze economie lijdt, niet genezen. Daarvoor zijn ingrijpende operaties niet langer uit te stellen, aldus Van Aarden ADVERTENTIE Rente voorde maand Hoge rente die maan delijks vóóraf wordt vastgesteld en bekend gemaakt. Maandelijks f3.000,- vrij opneembaar (in december f 6.000.-). Uw gehele tegoed zonder kosten beschikbaar voor de aankoop van onroerend goed Overige opnamen 2°o inhouding of 24 maanden opzegtermijn BANK MEES HOPE NV 3ravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31; Haarlem. Houtplein 8; (023) 31 59 50; Nu de rente zo sterk is gedaald, lijkt het aantrekkelijk om dure hypotheken te vervangen door goedkopere. De Vereniging Ei gen Huis in Amersfoort heeft een studie gemaakt naar de mogelijkheden. In een uitvoe rige handleiding worden alle facetten bekeken. Daaruit blijkt dat lang niet iedereen voordeliger uit is met zo'n ver nieuwing. Officieel moet men de eerste hypotheek vervroegd aflossen en een nieuwe nemen. Ook kan men een zogenaamde 'oversluiting' onderhands met de bank regelen. Voor men besluit de huidige hy potheek vervroegd af te lossen en elders een nieuwe - tegen de lagere dagrente - af te sluiten, moet men eerst een aantal za ken goed bekijken, adviseert Eigen Huis. Wanneer een huis een verkoop waarde (executiewaarde) heeft die lager is dan de totale nieuw op te nemen hypotheek, dan is een nieuwe hypotheek of niet te krijgen, of slechts met een hogere rente dan het basispeil van de bank. Taxatie zal bijna altijd nodig zyn en dat vergt extra kosten. Voor een lening met een gemeentegarantie geldt dit niet Een taxatierap port is niet nodig. Bij hypotheken met gemeente garantie kan een nieuwe hypo theek slechts voor de overeen komstige rest-looptijd worden opgenomen (dus niet opnieuw voor dertig jaar). Evenmin kan men een hogere hypotheek ne men dan het restant van de ou de. De oversluitkosten moeten dan zelf worden betaald, al gauw 4000 tot 6000 gulden Wanneer men niet de middelen heeft om de oversluitkosten zelf te betalen, dan moet het geld worden geleend. Dat kan door deze mee te financieren in de hypotheek (behalve die met gemeentegarantie). Een aparte lening zou ook in aanmerking kunnen komen. Maar dit is erg duur en het renteverschil tus sen de oude en nieuwe hypo theek moet aanzienlek zijn om enig voordeel te halen. door Harry Bouts De banken kennen boetebepa lingen bij algehele aflossing. In de hypotheekakte staan de voorwaarden hierover vermeld en men kan dus zelf uitreke nen hoeveel het gaat kosten. Eigen Huis heeft in de handlei ding de boetebepalingen van de meeste hypotheekbanken op een rijtje gezet Vooral de banken die de zoge naamde contante waarde (de huidige waarde van de later te ontvangen bedragen) in reke ning brengen, maken een voor deel bij het omwisselen van een hypotheek haast onmoge lijk, stelt de organisatie vast. Een eventueel voordeel moet dan komen van het verschil tussen de dagrente van de ei gen bank en die van de andere geldverstrekker. Meestal is dat verschil dan toch te klein om nog voordeel op te leveren, vooral ook door de bijkomen de kosten. Wanneer men een hypotheek heeft die al enige jaren loopt kan een extra verlichting wor den verkregen door de nieuwe hypotheek tegen weer dertig jaar af te sluiten, of misschien zelfs opnieuw voor veertig jaar Afgezien van de lagere rente heeft men dan ook een gerin gere aflossingsverplichting in de eerstkomende jaren. De handleiding geeft voorts een overzicht van de mogelijkheid bij banken om een lopende le ning onderhands over te slui ten. In de hypotheekakte is hierover niets te vinden. De banken hebben hiervoor apar te voorwaarden die op ieder moment kunnen wijzigen. Over het algemeen zijn deze (boete)regelingen duurder dan de bestaande. De bank 'be perkt' het verlies door de klant de kosten van een nieuwe hy potheekakte te besparen. Conclusies Uit de handleiding van Eigen Huis blijkt dat de berekenin gen van de voor- en nadelen zeer ingewikkeld zijn en beter aan een deskundige kunnen worden overgelaten. De orga nisatie trekt de volgende con clusies; - Het renteverschil moet rond de twee procent liggen voor aan het overeluiten gedacht kan worden. - Onderhands oversluiten bij de bestaande bankrelatie zal veel al het goedkoopst blijken Voorwaarde is daarbij wel dat de bank een concurrerend dagrente-percentage hanteert. - Is in de hypotheekakte de zoge naamde con tante-waarde boe teclausule opgenomen dan geeft oversluiten geen direct voordeel. Deze boetebepaling is gebaseerd op de contante waarde van het renteverschil. Men berekent de contante waarde van het verschil in ren ten. Het is al moeilijk deze re geling duidelijk uit te leggen; het berekenen van de kosten is nog iets moeilijker Een voor beeld maakt wel duidelijk hoe hoog de boete kan zijn. Een renteverschil van drieduizend gulden gedurende vier jaar zou bij een dagrente van tien pro cent een contante waarde heb ben van 9509,64 gulden - Ook bij een hypotheek op basis van een variabel rentepercen tage heeft oversluiten geen zin. tenzy men - bij de relatief lage rentestand van dit moment over wil stappen naar een lan gere rentevaste penode - Heeft men op de huidige lening een gemeentegarantie dan is het belangrijk deze te behou j den. Zonder de garantie kan men de hypotheek met meer I onderbrengen als het te lenen bedag hoger is dan 90 procent van de huidige verkoopwaarde van het huis. Men betaalt dan een opslag op de rente omdat men dan in een 'top-hypo theek' komt. Zeg nooit de oude hypotheek op voordat het absoluut zeker is dat een andere bank een li ning wil verstrekken, aldus Ei gen Huis. "Halve baan kan niet voor bondsbestuurder" UTRECHT (ANP) - Een losse opmerking van voorzitter Freek Thomas son van de Dienstenbond FNV, gisteren tijdens het congres van dc bond in Utrecht, heeft veel rumoer veroorzaakt Aanleiding was het vertrek van Marianne Ramak uit het bondsbestuur. Ze heeft een kind gekregen en in verband daarmee heeft ze gekozen voor een deeltijd baan als districtsbestuurder van de bond in Amsterdam Toen Thomassen in zijn afscheidsspeech ze, dat deeltijdwerk voor een bondsbestuurder onmogelijk zou zijn vanwege de lange en onregelma tige werktijden reageerde het congres verontwaardigd In het arbeids voorwaardenbeleid van de bond staat namelijk, dat deeltijdarbeid ook voor hogere flincties moet kunnen worden ingevoerd. DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Nedlloyd Groep 30.10 OJV 13640 114.00 95.S0 8840 13,40 88.00 ïoeiio 129.00 18.00 BINNENLANDSE AANDELEN Idcert Ctatfa-Kcy Dril MIJ Dorp eo co. Douwr F.«bert» Econosto Km ba Brik* Furnrss ld*5%PW Gerofabr. Goudamlt Holl.S HVA-Myrn eert. lnlernatlo IV Kempen Bei Kiene S. 148.00 150.00b 144.00 143.80 33,20 32.50 177.00 178,50 178.00 179,50 11.90 11.70 143.00 142.00 214.00 215.00 270.00 280.00 Landre Maclntoscb Meneba l'credle Palembanc Pont Hout 89.30 68.50 68.00 50.00 51,00c 167.50 107.00e 138.50 136.00 45.00 4540 65.00 65,00 32 00 30.50 168.00a 16.,. 00a 95.00 94 00 21.00b 21.00b 201 00 200.00 449.00 45040 Textiel Tw Tllb^HypBk Twijn»tra en (i l'bblnk WMF Stork We»thavenAad 175.00 170.00 Wolten Samaon 76.50 7440 Wyen 26.00 25.60 Wijken Her 70.00 00.00e BELEGGINGS INSTITUTEN ABN eend fond* 16630 168.50 ISIJO 120 O0 120 60 120.90 126.00 12630 185.50 185.00 136 50 137 00 163 00 183 50 118540 119000 11830 611.00 808 00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amenkeenae dollar 2.63 Z»-ee-d»e kroon lOOi Ptnee mark (100) Joeg dinar Ier» pond AMSTERDAM (ANP) - Dat het kan verkeren was vandaag dui dclijk op de Amsterdamse effec tenbeurs te zien. Dinsdag was geen prijs te hoog om over de ge hele Unie stukken te verwerven, vandaag sloeg de weegschaal naar dc andere kant door en ver drong men zich om zoveel moge lijk aandelen af te stoten, waarbij de prijs er niet toe deed Daarentegen lag dc obligatiemarkt als een dijk. De deze week be haalde winsten van twee tot vier punten konden gemakkelijk worden behouden en dit weer spiegelde de nog steeds voortdu rende rentedaling. Vandaag ver hoogde een aantal financiële in stellingen de afgifteprgzen van bank pand en spaarbrievcn. waardoor de rendementen ver der daalden en de handelsban ken sloten zich wat verlagingen van de hypotheekrente betreft by de spaarbanken en verzeke raars aan KLM moest 8 inleveren op 141.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21