Nog meer nieuwe modellen de weekbladen 3- AUTO uto ^-r-v ^=^0* /i illegaar DE TIJD ILSIA'IERS DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Varia Samengesteld door Koos Post Fiat vernieuwt de Rit mo's, BMW de 3-serie, Nissan komt met een apart autootje (Prairie) en Audi met een op vier wielen aangedreven Au di 80. De meeste van deze nieu we modellen zullen voor de eerste maal te zien zijn op de personenauto RAI, die zoals gemeld - in de eerste helft van februari in Amsterdam wordt gehouden. Om te beginnen de vernieuwde Ritmo's van Fiat. De Turijnse fabriek heeft die restauratie zo grondig aangepakt, dat er bijna net zoveel geld in is gestoken als gewoonlijk in de ontwikke ling van een geheel nieuw mo del. Natuurlijk is er ook uiterlijk wat veranderd: al was het alleen maar de wijziging van de grille die het aanzien heeft gekregen dat alle Fiats in de toekomst zal kenmerken. Ook de kleine Uno die in januari het publieke licht zal zien. Maar er is meer gebeurd met de Ritmo. Zo is het brandstofver bruik ongeveer tien procent te ruggedrongen. Dit mede door gewichtsbesparing op de mo tor. Bovendien is de serie uit gebreid met een extra zuinig model, de ES (Energy Saving), waarmee een vermindering van het brandstofverbruik met zo'n 20 procent werd gereali seerd. Desondanks: toch bete re prestaties ten opzichte van het huidige model met de 1,1 liter motor. Verder werd er winst geboekt op het gebied van de veiligheid (o.a. versteviging van het com partiment) en op het gebied van comfort (minder geluid, betere verwarming en ventila tie). In de bijna vier jaar dat de Ritmo nu op de weg is, zijn er tegen de anderhalf miljoen exempla ren van verkocht. Het is de meest verkochte auto op de Italiaanse markt. In ons land rijden er bijna 30.000 Ritmo's rond. De Ritmo-serie bestaat thans uit vijf basismodellen met twee carrosserie-versies (standaard en super) en met keus uit vier motoren: 1100,1300, en 1500 cc De gewijzigde "gezicht" van Fiat (vernieuwde Ritmo) Het aparte karretje van Nissan: de Prairie benzine en 1700 cc diesel. In de loop van volgend jaar komen daar nog edities met 1,6 en 2 liter motor bij. De prijzen van de wagens die volgend maand leverbaar worden, zullen iets hoger zijn dan wat nu nog op de prijskaartjes staat. BMW 3-serie De 3-serie van BMW is na zes succesvolle jaren (tegen de 2 miljoen exemplaren) aan haar derde generatie begonnen. De neus is iets lager geworden, de achterkant wat hoger, de leng te een fractie ingekrompen maar de ruimte van binnen daarentegen wat vergroot. Ook de kofferruimte is royaler ge worden. Bovendien heeft de wagen grotere "schoenen" ge kregen: SR 14 in plaats van SR 13. En de constructeurs hebben ook technisch nog wat kunnen ver beteren, waardoor b.v. de weg- ligging weer beter is gewor den. Onder meer vormen ve ring en schokdemping bij de achteras geen eenheid meer maar zijn onafhankelijk ge monteerd. Daardoor kunnen oneffenheden in de weg nog soepeler worden verwerkt. De motoren zijn de al bekende 1,8 liter die nu in de 318 met gewone carburatie 90 pk levert en in de 318i met inspuiting 105 pk. De 320i staat voor 125 pk, de 323i (2,3 liter) voor 139 pk. De laatste gaat gemakke lijk over de 200 km per uur, maar de 318 komt ook nog wel aan de 175 km per uur. Overigens, wat de 315 betreft verandert er niets. Ten slotte: binnenkort komt er een vier- deurs in deze 3-serie. Maar laat niemand zich een illusie ma ken, elke verbetering aan een model moet ook worden be taald. En wat dat aangaat bloost men bij BWM niet snel. Nissan Prairie Op de komende RAI zal ook de Nissan Prairie voor de eerste maal in ons land te zien zyn. Voor zo'n 24 mille zal men dan het karretje kunnen kopen dat door zijn combinatie van per sonenauto met ruime station wagen tal van aardige ge bruiksmogelijkheden biedt. Het bijzondere zit vooral in de portieren. De voorportieren zijn van het gebruikelijke openslaande type, maar de achterdeuren gaan schuivend open. Door het ontbreken van een middenstijl en de moge lijkheid voor- en achterstoelen neer te klappen ontstaan er ve le mogelijkheden tot gebruik. Ondanks zijn lengte van maar 409 cm heeft de Prairie heel wat binnenruimte. Als motor is de 1500 cc krachtbron van de Nissan Sunny toegepast. Met voorwielaandrijving en vijf- versnellingsbak. Audi 80 Quattro De op vier wielen aangedreven Audi Quattro heeft naam ge maakt in de rallysport. Dat was ook de bedoeling. Deze auto werd in het voorjaar van 1980 nadrukkelijk als sportwagen geïntroduceerd. Maar daar werd wel bij gezegd dat de voordelen van de vier- wielaandrijving (niet alleen op gladde of natte wegen, maar ook op een droog wegdek) niet zouden worden gereserveerd voor het sportieve autogebeu- Dus komt Audi in februari naar de RAI met een van de Audi 80 afgeleide limousine met per manente vierwielaandrijving. Onder de motorkap zit de vijf- cilinder-inspuitmotor die met een inhoud van 2,2 liter 136 paardekrachten kan produce ren, waardoor de topsnelheid even boven de 190 km per uur komt te liggen. In ruim negen seconden kan van stilstand naar 100 km per uur worden geaccelereerd. De fabriek beweert dat het on danks die prestaties een zuini ge wagen is. Dat een gemid deld verbruik van één op tien haalbaar is. Maar zuinigheid en motorvermo gen vormen natuurlijk niet de argumenten waarvoor men zo'n Audi 80 Quattro zou ko pen. Het gaat om de rijveilig- heid, het gemak waarmee men besneeuwde, modderige en drassige wegen de baas kan blijven. Hoeveel men daar precies voor over moet hebben zullen we pas in het voorjaar te weten ko men, maar als men bedenkt dat de Audi Quattro al tegen de ton kost dan kan men de Audi 80 Quattro zonder gevaar in de buurt van de zestig mille schat ten. Een fiks bedragje... Autoverkopen blijven stijgen Het gaat naar omstandigheden redelijk trel met de autover kopen Oktober kwam vergeleken bij vorig jaar ongeveer twintig procent hoger u»t. In totaal had dit jaar toen al een voor sprong genomen van twee procent Voldoende aanlei ding derhalve om te gokken dat de totale verkoop dit jaar boven de 400.000 auto's zal uitkomen (vorig jaar 389.000). Waarschuwing spiep tegen indommelen Een beruchte oorzaak van veel verkeersongevallen is het in dommelen of langzaam wegsoezen van de autobe stuurder Iets wat een auto mobilist tijdens een lange ril (denk aan de vakantiereizen) maar al te gemakkelijk kan overkomen Levensgevaar Audi 80 Quattro met vierwielaandrijving lijk, ook voor de mede-wegge bruiker Er u nu een "tndommelwaar- schuwer" geïntroduceerd. Een klem apparaatje, dat je achter het oor moet steken (zonder problemen voor bril dragers) en dat - zodra je soezerig het hoofd jvat laat zakken - met een forse piep toon meedeelt dat je moet op letten Voor de zestig gulden, die dit slimme apparaatje kost. koop je een extra brok veiligheid. Het kreeg terecht een zili>eren medaille op de Uitvinders- beurs in Genève Voor infor matie: telefoon 01140 -11714. Sikkens voor auto-onderhoud. Sikkens heeft een compleet as sortiment auto-onder houds- produkten op de markt ge bracht. In kleine eenheden, waardoor de kosten beperkt blijven en men niet met rest jes behoeft te blijven zitten P lam uursoor ten. wash-pri- mers, verdunningsmiddelen en nog altijd zo'n 5 000 kleu ren autolok Nagenoeg alle materialen die nodig kunnen zijn om de auto in goede «taal te houden: krassen, schram men en deuken kan men netjes wegwerken, waardoor roest kan worden voorkomen. Nog een autoboek: Auto '83 Vorige keer schreef ik op deze plaats over twee verschenen autoboeken. Daar is er in middels alweer één bijgeko men. De teruggang in de au toverkopen heeft nog geen in vloed gehad op de autoboe ken. die blijven verschijnen. "Auto '83'' is de vijfde editie van Fred van der Vlugts ca talog us boek Meer dan 270 personenauto's met foto en signalement per merk ge rangschikt. Als altijd goed verzorgd door Ton Thies Pro ductions. Een leuk naslagwerkje voor au to/telen en degenen, die een auto willen kopen. MG was eens onder de automer ken zoiets als Ollie B.Bommel onder de stripfiguren: een heer van standing. Een merk waar over liefhebbers zoet konden dromen of in geestdriftige ter men over konden praten. dikke halve eeuw viel echter ook dit monument van Brits gevoel voor exclusiviteit onder de economische hamer. De fabriek in Abingdon ging dicht. Zelfs de fervente en thousiastelingen hadden met hun merkentrouw MG niet kunnen redden. British Leyland poogde echter een pleister op hun wonden te plakken met een stuntje, dat wellicht op nostalgische vleu gels naar een commercieel suc ces zou kunnen vliegen: het MG-embleem op een sportief uitgeruste Austin Metro. Dus is er nu een MG te koop. Maar of dat die liefhebbers- van-weleer volledig zal kunnen bevredigen moet toch worden betwijfeld. Want van dat roem ruchte karakter, dat eens de MG's kenmerkte, heb ik in de tijd dat ik het omgebouwde Metrootje ter beschikking had eigenlijk niet veel kunnen te rugvinden. Let wel, ik zeg niet dat het een beroerd karretje is. Welnee, het is een leuk rij-ijzer, waarmee heel gezellig kan worden ge stoeid. Nog geen drieënhalve meter lang. Met geen mogelijkheid van de weg te branden. En met een lekker vinnig hartje onder de motorkap. De van de Metro al bekende 1300 S motor zit er in, maar de constructeurs heb ben er zo'n elf paardekrachten meer uit kunnen peuteren. Het Het scheelt een stevige slok op de borrel. Zo werd de accelera- tietijd tussen stilstand en 100 km per uur met meer dan 2V4 seconden bekort waardoor men die snelheid in nog geen elf seconden kan bereiken. En als men flink op het - door ge brek aan ruimte nogal krap zit tende - gaspedaal blijft druk ken krijgt men de naald van de snelheidsmeter wel in de buurt van de 160, terwijl die in de ge wone Metro op ongeveer 150 blijft steken. Om die prestaties uit het karretje te kunnen halen moet er flink worden geschakeld. Maar dat accentueert het "sportieve" ka rakter nog meer. Trouwens, er is in het wagentje voldoende te vinden dat onderstreept dat met een vinniger produkt te maken heeft. Neem die stug gere vering. Nodig om de opge roepen krachten de baas te kunnen blijven, maar bepaald niet aangenaam voor de men sen die een rit op de niet al te royale achterbank moeten meemaken. Verder een leuk met leer om kleed stuurwieltje. Vrolijke contrastrijke bekleding. Getint glas. En bovenal kuipstoeltjes, al was ik daar persoonlijk niet zo bijster gelukkig mee. Die dingen zijn duidelijk gemaakt voor vrij smalle figuren. Wie wat breder is uitgevallen past er niet zo goed in en komt daar door een beetje op (harde) rand te zitten. Aan de buitenkant vindt dan nog een spoiler op de ach terzijde en het MG-cmbleem in sierstrips. Allemaal best aardig, maar het kan toch niet verhelen dat er nogal wat lawaai uit het voor onder komt (vooral bij wat ho gere snelheden), dat de verwar ming zelfs in deze tijd van het jaar amper aan de vraag kan voldoen, dat de pook erg dicht naast de stoel zit en dat de achteruit (oplichten en naar rechts uitwijken) niet altijd even soepel is vinden. Nou is dat in de meeste gevallen een kwestie van wennen, maar ik vraag mij af of zulke (kleine) details de echte MG-liefheb- bers - die hun heil nu in deze aangepaste Metro moeten zoe ken - niet zullen gaan ïmte- Alles bij elkaar kost deze MG Metro een dikke duizend gul den meer dan de normale Me tro met een 1300 S motor en komt daardoor op ruim 18V* mille. Het verbruik is met be roerd. ik kwam ondanks on gunstig rijden nog gemakke lijk aan de één op twaalf. Het kan beslist zuiniger. Ik kan ook niet zeggen dat ik de prijs van de auto verschrikke lijk hoog vind. Er zyn bedui dend duurdere karretjes in die kleine klasse. En deze MG Me tro kan de concurrentie uitste kend aan: het is een pittig en in vele opzichten aantrelücelijk wagentje. Ik vraag mij alleen af of dit nu echt het autootje is waarop die MG-liefhebbers van weleer za ten te wachten. Dit geloof ik niet... In een gevarieerde Muziek Extra van de Tijd ruim aandacht voor de Nederlandse pop. "Zingen in je moerstaal" deed Peter Koele- wijn reeds in 1959. "Kom van het dak af' was toen hét nationale succes. Buiten de protestsongs in de jaren zestig en het immer blijvende levenslied is er verder altijd weinig te beleven geweest op Nederlandstalig gebied. Eind jaren zeventig was het begin voor een nieuwe stroming. De meest succesvolle groep is op het ogenblik Doe Maar. Zij scoren hoog op de hitlijsten en trekken bomvolle zalen. De Nederlands talige pop lijkt eindelijk geaccep teerd. Het rommelt nog steeds bij de WD, zegt De Tijd. Na Schwie- tert en Metz, was er vorige week weer het "geval Verkerk". Maar dat is niet alles, aldus Driehuis en Van der Linden. Binnen de partij woedt een ware richtingen strijd. Na het interview van Ed Nijpels in de NRC, waarin hij zei dat de WD in het centrum stond is men druk doende om te bepa len waar de partij zich eigenlijk bevindt, of zou moeten bevin den. Ed Nijpels wordt onder han den genomen door de "zware jongens" Rietkerk en Van Aar- denne en de Des-Indes groep blijft vergaderen hoe er een brug kan worden geslagen tussen libe ralen en socialisten. Verder in de Tijd: een interview met George Shultz naar aanlei ding van zijn bezoek aan Neder land: "Onze politiek is de juiste en dat moeten wij de Russen heel duidelijk aan het verstand brengen". Corine Spoor praat met Gabriel Garcia Marquez, winnaar van de Nobelprijs voor de literatuur: "Een haast postu me eer. Een prijs die wordt uitge reikt voor een heel oeuvre, waar na de ontvanger niet lang mee heeft te leven", zegt Marquez. De voortrekkersrol die Nederland de laatste jaren had op het ge bied van ontwikkelingshulp, be gint langzaam te tanen: "Ontwik kelingssamenwerking wordt ge ruisloos overgenomen", consta teert Vrij Nederland. Economi sche Zaken krijgt een steeds dik kere vinger in de pap, waar het ontwikkelingshulp betreft. Zelfs de pers loopt niet meer zo warm voor de noden van de Derde We reld: "Bij NRC Handelsblad is W H. Weenink, die ooit binnen de redactie een eigen bureautje "ontwikkelingssamenwerking" beheerde, nu ondergeschoven bij - hoe symbolisch - Mens en Bedrijf', bemerkt het blad mis troostig. Het heeft natuurlijk met de econo mische malaise te maken, maar, volgens VN, is het een sluipend proces: "Tekenend voor de ver anderde verhoudingen is dat te genover de ideeën om Ontwikke lingssamenwerking te laten be stieren door een eenvoudige staatssecretaris, Bolkestein (staatssecretaris van export bevordering - red.), zich over de grens al minister mag noemen. Het is niet moeilijk te voorspel len dat binnen niet al te lange tijd Bolkestein of diens opvolger ook aan déze kant van Lobith minis ter heet. Tegen die tijd kan ieder een er zeker van zijn dat de ver anderingen in het Nederlandse ontwikkelingsbeleid niet langer sluipend en verpakt in mooie woorden zullen zijn", luidt VN's voorspelling. In het kleurkatern drie hoofdstuk ken uit "De langste oorlog", van de Argentijn Jacobo Timerman, die o.m. om zijn zionistische ideeën door het Argentijnse regi me werd gevangengezet en ge marteld. Uiteindelijk kwam hij toch in Israel terecht. Zijn nieuwste boek toont het proces dat Timerman doormaakt, waar bij hij tot de slotsom komt dat Israël op de verkeerde weg is. Verder een interview met minister Deetman ("Mijn emoties laat ik u niet merken. De buitenwacht ook niet"), Klaas Veldman over de ADM ("Ik voorspel je dat ze over 15 jaar de scheepsbouw in Amsterdam willen terugheb ben") en de inkomstenderving van de advocaten, wanneer het ook in Nederland naar 'doe-het- zelf-scheidingen' toegaat De video-mafia, aldus EM in het omslagverhaal, verspreidt in Ne derland zo'n tweeduizend illega le filmtitels. Dat is gelijk aan on geveer zeventig procent van het totale titel-aanbod en maakt de illegale videofilmhandel tot een bloeiend bedrijf met een jaarom zet van 150 miljoen gulden. De genen die de illegale videofilms op de markt brengen - na een ra zendsnel kopieerproces - verdie nen er goed aan, zodat een hele kleine mafioso in deze donkere videowereld "elk jaar toch een nieuwe Amerikaan kan aan schaffen en ruim kan leven Het kopiëren van een film op video band kost me minder dan 10 per kwartier. Daarna is het maar een kwestie van de dupliceerma- chine op de zaak te laten draaien en geld beurenEM constateert dat de piraterij met de wet niet is tegen te houden Wel is het mo gelijk. zegt het blad, geavanceer de beveilingssystemen toe te passen waardoor films aan de hand van bepaalde codes niet meer zijn om te zetten tot "vie wable productions". Maar tegen die tijd is in de legale kanalen, net als in Amerika, misschien al lang de behoefte van de consu ment aan een ruim aanbod van recente filmtitels bevredigd. EM had een zeer kort vraaggsprek met de minister van binnenland se zaken. Rietkerk, die. net als zyn collega van onderwijs Deet man, een solide typering mee krijgt: rechtlijnigheid, "dorkno- perigheid", genuanceerdheid, overgoten met een sausje calvi nisme. De minister vertelt niets wat de lezer al niet weet. Verder in EM een blik op de "ver zoeningstournee" van de Ameri kaanse president Reagan langs vier zg. democratieën in Zuid- Amerika, een artikel over het te rugtreden van Edward Kennedy als presidentskandidaat en een discussie over de vraag of de KRO nog wel katholiek is. hervormd nederland Hervormd Nederland heeft zich verdiept in de ethiek van het be drijfsleven, die van banken in het bijzonder. Het bankimago van onkreukbaarheid heeft forse deuken opgelopen als gevolg van onfrisse speculaties, het wegwer ken van zwart geld en het ver strekken van geldleningen aan landen met dubieuze regimes. Banken maken er een potje van. aldus de socioloog Verburg in een onderzoek 'Een hemelsbre de kloof gaapt tussen de normen die banken hanteren en het so ciale verantwoordelykheidsge- voel afkomstig uit de christelijke ethiek Banken kennen maar één ethiek: die van de materiële wel vaart van hun eigen portemon- Het bedrijfsleven - daarin gesteund door politici, veelal afkomstig uit liberale of christendemocrati sche hoek - koestert nog steeds de gedachte dat het geen enkele verantwoordeltjkheid heeft, be halve dan voor zichzelf. Verburg bepleit dat bedrijven zich meer moeten laten leiden door een so ciaal verantwoordelijkheidsge voel. Ondernemingen moeten hun verantwoordelijhcid niet af schuiven op overheid of kerk, maar hun 'zorg voor het maat schappelijk welzijn ter harte ne men' Zeker de banken «in m werken aan het 'wit wassen' van tonnen zwart geld, terwyl men sen met een minimuminkomen moeten inleveren. Werkgevers staan niet bepaald te trappelen om Verburgs ideecn in praktijk te brengen. Verburg 'Soms moet een nieuwe ethiek een handje ge holpen worden' Aansluitend in HN een gesprek met twee woordvoerders van het SPOK. het Spekulatief Ondcr- zoeks Kollektief in Amsterdam Een actiegroep die speurwerk verricht naar dubieuze praktij ken van huisjesmelkers, knok ploegen, frauderende notarissen en banken 'Speculanten dcin/cn voor niets terug'. "Het kannibalisme van een bladen- gigant-' is de naam van het om- dapitikll van de Haagse Post Daan Dijksman schreef het zo veelste portret van het VN U-con cern, een bedrijf in moeilijkhe den. De oude regel bij dit soort ondernemingen je kunt beter jezelf beconcurreren, dan dat een ander het doet leidt er by VNU toe dat de opkomst van het ene blad de neergang van het andere betekent. In de wandelgangen wordt gevreesd voor het defini tieve ophefTen van het nog im mer verlieslijdende opnieweek- blad De Tyd. Brugsma wijdt zyn column aan de positie van Europa als gijzelaar. "Zyn de Europese regeringen bereid hun volken als gijzelaars ...in d<- l.iru tallatu s .in hun bondgenoot te binden, zodat zg tot de tegenstanders kunnen zeggen niet schieten d'r zitten driehonderd miljoen In de boekenbijlage oen voortreffe lijk portret van William Rothui zen van Ferdinand Bordewyk en een interview met debutante Ma ry ke Höweler Hoofdrolspeler Jeremy Irons uit de serie "Bndeshead Revisited" wordt ondervraagd door Oscar van der Kroon Hy is na vyftien jaar in theaters te hebben ge werkt nu een wereldberoemd en succesvol acteur, die echter be ducht is voor een al te vluchtig verloop van zyn carrière: "Ik heb gekozen voor kwaliteit Dat ik zoveel geld liet liggen, begreep men niet en dat past weer mooi m het onvoorspelbare verloop van myn carrière, zoals ik dat graag wil"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15