c Roma is Micliels te slim af t Is nog niet met Kortsjnoi gedaan... Kansen "profs" stijgen J Olympisch elftal Voorsprong in tweekamp met 'galante' Timman Bertus de Harder overleden Vertragende, risicoloze tactiek biedt 1FC Köln geen soulaas Nog één Duitse club over in kwartfinale Vriesekoop weer in Oranje WCT-toernooi mogelijk in Hilversum DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Sport LAUSANNE (ANP) - De voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, Juan An tonio Samaranch, heeft zich niet ongevoelig getoond voor de Westeuropese argu menten dat het Olympisch voetbaltoernooi ook voor spelers moet openstaan, die enig geldelijk gewin uit hun voetballoopbaan halen. De Nederlandse delegatie, be staande uit Joop Wagenaar, secretaris amateurvoetbal van de KNVB, en Rob von Bose, directeur van het Ne derlands Olympisch Comité, kregen die indruk gisteren tijdens hun bezoek aan en het gesprek met de voorzitter van het IOC. Morgen of zater dag zal het Internationale Olympisch Comité zich uit spreken over de vraag welk soort voetballers in verband met deelneming aan de Olympische Spelen moet worden aangeduid als profes sionals. Samaranch stelde zich tijdens het gesprek met Von Bose en Wagenaar op het standpunt, dat hij de gelijkheid van kan sen voor alle deelnemers van harte wil ondersteunen. De Spanjaard doelde daarbij met name op de verhouding tus sen West- en Oosteuropese deelnemers. Met in achtne ming van artikel 26 van het Olympisch statuut is Sama ranch van mening, dat het be grip professional in de voet balsport nader door het IOC dient te worden omschreven. Deze nadere bepaling ge schiedt morgen en zaterdag. Het dagelijks bestuur van de wereldvoetbalorganisatie (FIFA) buigt zich op 16 en 17 december over het rapport van Willy Daume, waarin dit hangijzer is vervat. De Neder landse delegatie trok daaruit de voorzichtige conclusie, dat in beide bovengenoemde vergaderingen het begrip professional-voetballer als volgt zal worden samenge vat: "De speler die louter op grond van inkomsten uit de voet balsport voorziet in zijn le vensonderhoud wordt be schouwd als een professional voetballer". "In aanmerking voor deelne ming aan het Olympisch voetbaltoernooi komen", al dus Wagenaar, "dan spelers die minder verdienen dan een nader overeen te komen bedrag en die naast hun voet balinkomsten nog een ander vast salaris bezitten". Wage naar: "Dat zou betekenen, dat tachtig procent van het huidige Nederlandse profes sionele voetballersbestand zou kunnen deelnemen. Ik zeg dit onder voorbehoud. Maar hoe zeer de groep spe lers waaruit wij kunnen se lecteren ook misschien wordt vergroot, een klein aantal spelers van het huidige Olympische elftal blijft tot de kandidaten voor die ploeg behoren". De noodzaak tot de gisteren ge houden bespreking tussen Samaranch en de Nederland se vertegenwoordigers vloei de voort uit de tegenstelling tussen de formulering van het FIFA-voorstel van 31 maart 1982 over de verkies baarheid van spelers voor het Olympisch voetbaltoernooi en de interpretatie, die daar over ontleend werd aan het Olympisch handvest. Naar aanleiding van het met name in Nederland hierover ontsta ne tumult liet Samaranch zich op 30 november jongst leden uitgebreid voorlichten door Joao Havelange, voor zitter van de FIFA. Wage naar: "Samaranch was op de hoogte van het gelijkspel, dat het Nederlandse Olympische elftal onlangs in Emmen be haalde tegen de Westduitse collega's, die met gereputeer de profs waren verschenen. Het is een duidelijk bewijs dat hij zich optimaal heeft verdiept in de problematiek". HILVERSUM (ANP) - Een voor zijn doen ongebruikelijke onzorgvuldigheid is Jan Tim man gisteren fataal geworden in de derde partij van de tweekamp tegen Kortsjnoi. De onder Zwitserse vlag spelende ex-Rus kreeg met wit in tijdnood een beslissend voor deel in de schoot geworpen en besliste daarna op een manier, die weldra in de eindspel theorieën zal worden opgenomen, op de vijftigste zet de partij. Met een rustdag in het vooruitzicht heeft Kortsjnoi nu een voorsprong genomen van 2—1. Er moeten nog drie partijen worden gespeeld. Bertus de Harder voor aanvang van de legendarische "watersnood wedstrijd" DEN HAAG (GPD) - In zijn woon plaats Jeumont (Frankrijk) is gis teren, op 62-jarige leeftijd, Ber tus de Harder na een hartaanval overleden. Daarmee kwam een plotseling einde aan het leven van een oud-voetballer, die in Nederland vooral bekendheid genoot door zijn aandeel in de verrassende 2-1 zege op Frank rijk in de legendarische "waters noodwedstrijd" op 12 maart 1953 in het Parijse Pare des Princes. Bertus de Harder scoorde in dat duel, dat in Nederland vrijwel ie dereen aan de radio gekluisterd hield, de gelijkmaker voor de in het buitenland spelende Neder landse profs. Tot die laatste categorie behoorde De Harder sedert 1940 toen hij op een aanbieding van de Franse profclub Bordeaux inging. Hij werd hierdoor na Bep Bakhuys de tweede Nederlandse profvoet baller. Het betekende tegelijker tijd echter een voorlopig einde van zijn interlandcarriere, die in 1938 was begonnen. Na zijn te rugkeer naar Nederland medio 1954 - hij had een contract gete kend bij de profclub Den Haag uit de toenmalige Nederlandse beroeps voetbal bond - maakte De Harder op 34-jarige leeftijd zijn rentree in het Nederlands elftal. Nog twee keer vormde hy daarna een voorhoede met Coen Dillen, Theo Timmermans, Faas Wilkes en Abe Lenstra. In totaal kwam De Harder twaalf keer uit voor het Nederlands elftal. Bertus de Harder begon zijn loop baan op negepjarige leeftijd in het Haagse bedrijfsvoetbal. Zijn eerste officiële vereniging was Wilsonmeters, waar hij samen met zijn broer Karei de linker vleugel vormde. In 1936 ging het Haagse duo over naar VUC, waar hij op zestienjarige leeftijd debu teerde in het eerste elftal, dat toen nog een vooraanstaande rol Evenals in de eerste partij koos Timman voor het Engels vier- paardenspel. Een lichte homma ge aan het radioprogramma Man en paard, dat de sponsoring ver zorgde, en studio één van de KRO in Hilversum herschapen heeft in een sublieme schaakare na. Voor het eerst kwam Tim man goed uit de opening. Het enige dat resteerde was een licht overwicht van wit op de dame vleugel, maar aangezien de lichte stukken in een vroeg stadium waren geruild sloeg de vlam niet in het Nederlandse voetbal speelde. De langste tijd van zyn actieve loopbaan bracht De Har der echter door in Frankrijk. Daar ook ondervond de talentrij ke linksbuiten meer waardering dan in eigen land. De stad Bor deaux bijvoorbeeld benoemde hem zelfs tot ereburger. Nadat hij zijn interlandcarrière in Nederland had afgesloten, keer de De Harder opnieuw terug naar Frankrijk en was daar nog enige tijd actief als speler-trai ner. Zo belandde hij uiteindelijk ook in het Noordfranse Jeumont, waar hij tot voor kort nog deel uitmaakte van het stadselftal van dit grensdorp. Over ruim een maand - op 14 januari om precies te zijn - zou Bertus de Harder 63 jaar geworden zijn. echt in de pan. Lange tijd leek het of Kortsjnoi uitsluitend bleef doorspelen om de eenzaamheid van de hotelkamer te ontgaan. Op de vijftig borden in de de monstratiezaal verschenen stel lingen die heel wat meer spekta kel boden, zij het op minder goe de gronden. Kortsjnoi had een aanwijsbaar voordeel door het bezit van een vrije pion op de C- lyn. Maar het ding stond onzicht baar op zijn plaats. Bovendien wist de oude Nimzowitkh al dat één voordeeltje niet genoeg is om te winnen. Daar moet nog iets bijkomen. Dat extraatje gun de de galante Timman zijn tegen stander. Op het moment dat Kortsjnoi nog elf zetten moest doen in acht minuten - Timman zelf had nog een half uur - liet de Nederlandse grootmeester door ROME (ANP) De Keulse truc van Rinus Michels is in Rome mislukt. FC Köln verloor gistermiddag de tweede wedstrijd uit de achtste finales van het toernooi om de UEFA- beker tegen AS Roma met 2—0 en dat was te veel tegenover de overwinning van veer tien dagen geleden in Keulen (1-0). In de eerste ontmoeting tussen de Westduitse topclub en de Ita liaanse lijstaanvoerder had Ro ma, zeker na rust, verrast met echt aanvallend voetbal waarbij een behoorlijke portie conditie voor handen was. Michels vrees de nu een Romeinse overval in de beginfase van het duel in het Olympisch stadion van Rome (met 68.000 toeschouwers vrijwel vol) en droeg zijn elftal op het duel te vertragen en op zeker te spelen. De Italianen waren Michels echter te slim af. De subtiele bouwers op het middenveld Falcao en Prohaska deden namelijk pre cies hetzelfde en lieten het snelle werk over aan rechterverdediger Nela, die van tijd tot tijd gevaar lijk over rechts opkwam. Door dat de spitsen Pruzzo, Conti en Jorio ruim gebruik maakten van hun individuele vaardigheden, kreeg de Keulse verdediging een heel andere speelwijze voorge schoteld dan verwacht was. Geen tegenstander die blind stormde, maar een die wel over wogen kleine stukjes terrein winst veroverde, soms snel door stootte over de flanken en vaak verdedigers uitdribbelde met be wegingen, die geen direct doel leken te hebben. Fout Gedurende een kwart van de wed strijd kon Köln, zonder feitelijk aanvallend een moment echt ge vaarlijk te zijn, de onverwachte speelwijze van de Italianen weer staan. Daarna echter ging het ge leidelijk aan fout. Cullmann en Bonhof, het centrale verdedi gersduo opgeroepen ter vervan ging van Steiner en Strack, kon het brekende werk nog wel aan, maar hun rendement in de op bouw was nul. Daardoor kon Ro ma iedere keer weer de draad op pakken als de combinaties wa ren vastgelopen in het grote aan tal Duitsers in de buurt van de DEN HAAG (ANP) - De Westduitse overmacht in het toernooi om de UEFA-beker '82-'83 is verdwenen. FC Köln en Werder Bremen bleven in de gisteren afgewerkte derde ronde op het schiftingsrooster achter, waardoor de Bundesiiga nog met één club is vertegenwoordigd in de kwartfinales, te weten Kaiserslautern. De acht overgebleven ploegen ko men uit acht landen, namelijk Italië (Roma), Schotland (Dun dee Unites), West-Duitsland (Kaiserslautern), Tsjechoslowa- kije (Bohemians), Belgié (Ander- lecht), Portugal (Benfica), Roe menië (Craiova) en Spanje (Va lencia). Werder Bremen was naast Köln de tweede Duitse ploeg die één doelpunt te kort kwam. Dundee United verraste, na de 2-1 zege twee weken geleden, Werder in de derde minuut met de 0—1 van middenvelder Hegarty. Pas in de tweede helft raakten de Duitsers over die klap heen, Vóller bracht de stand in evenwicht. Méér dan dat, èn het respect van de 40.000 toeschouwers voor de geweldige inzet verdiende Bremen echter niet, al hadden zij de pech dat tot viermaal toe paal en lat succes in de weg stond. Kaiserlautern troefde overtuigend Sevilla af. Het 1-0 verlies in de uitbeurt werd door doelpunten van Nilsson, Geye, Brehme en Eilenfeldt met 4-0 uitgepoetst. De plaatsing van Anderlecht stond na de 6-1 zege in eigen huis eigenlijk al vast. Toch nog 20.000 toeschouwers volgden de laatste stuiptrekkingen van Sera- jevo, dat door een doelpunt van Musemic kort voor rust met 1-0 zou winnen. Benfica liet in het Estadio de Luz weer iets van de oude tijden her leven. Voor 65.000 toeschouwers heeft de Europese kampioen van twintig jaar geleden FC Zürich onder de voet gelopen. In de eer ste helft zorgde de Joegoslavi sche international Filipovic voor 1-0. Die voorsprong was al vol doende na het 1-1 gelijke spel van twee weken terug. Maar de thuisclub en hun achterban toonden zich niet zomaar tevre den. Na rust ging Benfica nog eens écht op jacht naar doelpun ten en niet zonder succes. Dia- mantino zorgde voor 2—0, Nene voegde in de slotfase nog twee treffers aan het totaal toe: 4-0. Valencia, met problemen worste lend in de Spaanse competitie, schakelde Spartak Moskou uit. Na de 0-0 uit Rusland volgde een 2-0 overwinning door doel punten van Solsona en Moreno. Bohemians Praag had, ondanks een voordelige 2-2 uitgangsposi tie, nog het nodige te duchten van Servette. Bij rust was de stand 1-1 door doelpunten van Cermak en Decastel. Prilozny te kende na rust voor de uitschake ling van de Zwitsers. De jubilerende arbiter Jan Keizer had overwerk bij Craiova (Roe menië) tegen Girondins Bor deaux. Na tweemaal drie kwar tier stonden de Roemenen met 1-0 voor, gelijk aan de winst die Bordeaux in eigen huis had op geëist. Er volgde een verlenging. Geolgau was er voor verantwoor delijk dat sinds acht jaar weer een Roemeense ploeg bij de laat ste acht van een Europees be kertoernooi kwam. Roma voetbalde met een absoluut niet-Italiaans aandoende beheer sing. Het elftal speelde alsof men de absolute zekerheid had dat Köln fouten moest gaan maken en dat bij voorzichtig duwen te gen de boom de rijpste doelkan sen vanzelf omlaag zouden ko men. Dat vertrouwen werd in de eerste helft beschaamd, niet in het minst door een redding op de lijn van Prestin na een inzet van Nela en doordat Jorio voor Schu macher een verrukkelijke kans miste. De zeer beweeglijke linksbuiten revancheerde zich echter na de hervatting. In de tiende minuut kon Schumacher, na een vrije trap van Di Bartolomei, de bal slechts gedeeltelijk verwerken Jorio liet zijn tweede gave kans niet onbenut en scoorde, letter lijk en figuurlijk, met gebruik van zijn hoofd. Greep Op dat moment was er voor Köln nog niets werkelijk ernstigs aan de hand, maar al snel werd dui delijk dat het elftal, dat vrijwillig Het UEFA-cupavontuur van FC Köln nadert het Westduitse doelman Schumacher is weerloos, nadat Di Bartolomei had kunnen keren. had afgezien van enig risico of enige snelheid in het spel te brengen, daar bij een achter stand van 0-1 ook niet toe in staat was. Roma behield zijn greep op de wedstrijd, zonder echter puntgave kansen af te dwingen. Het duurde zelfs tot twee minuten voor tijd voor er weer een kwam. Na een hoek schop hadden de verdedigers van Köln geen aandacht voor middenvelder Falcao, die min of meer toevallig in bezit van de bal kwam, maar daarna deed wat verwacht kan worden van een Braziliaanse international met een opmerkelijke techniek. Van ongeveer tien meter plaatste hij de bal naar een plek in het doel- vlak waar Schumacher met geen mogelijkheid bijkon. Dat was 2-0 en de uitschakeling Köln. einde als Jorio AS Roma op een 1-0 voorsprong brengt. De hij in eerste instantie nog wel de snoeiharde vrije trap van AMSTERDAM (ANP) - Bettine Vriesekoop en Bob Potton zijn opgenomen in de Nederlandse tafeltennisploeg voor de komen de wedstrijden. De Europese kampioene speelt voor het eerst dit seizoen in de nationale ploeg in de Europese landencompeti tie, de Engelsman Potton debuteert voor Nederland. Potton is speelgerechtigd nadat hy twee jaar in Nederland woonachtig is. Vriesekoop en Potton zyn aangewezen voor de wedstryd van vol gende week woensdag in Den Bnel tegen Noorwegen. Na de tien-kampen van het komende weekeinde te Dommelen zal de tweede heer voor de enkelspelen worden geselecteerd Er zal een keuze worden gemaakt tussen Henk van Spaxye en René Hyne. Anne Vlieg zal reserve zijn. Potton en Vriesekoop voeren ook de Nederlandse groep aan by de stryd om de open Franse kampioenschappen, van 17 tot 19 de cember in Straatsburg. Bettine Vriesekoop is daar voor het en kelspel als tweede geplaatst, na de Chinese Qi Baoxiang D<- andere Nederlandse deelnemers in Straatsburg zijn Stephine van Gennip en Ellen Bakker, Henk van Spanje en Jaap i Spanje. het opspelen van de h-pion een twee-frontenoorlog toe. Die fout was waarschynlyk al beslissend De volle demonstratiezaal reali seerde zich enkele zetten later dat er iets mis was. toen Timman ook nog een twijfelachtige dame- zet deed en zijn koning de ver keerde kant opstuurde Inmid dels schudde Kortsjnoi een vlek keloze eindspelstudie uit de mouw, die Timman geen schyn van kans bood. Mocht de schaakwereld de indruk hebben gekregen dat het met Kortsjnoi als topschaker langza merhand is gedaan, dan is dat de finitief uitgewist door zyn optre den in Hilversum. In achttiene- neenhalf uur van ononderbroken concentratie heeft hy slechts één keer een winnende voortzetting gemist en nog geen enkele aan- wysbare fout gemaakt. Parij Het verloop van de party was: Wit Kortsjnoi. Zwart. Timman. 1 PRl-n Pk8-H5 2 d2-c4 c7-c5 3 Pbl-c3 Pb8-c6 4. d2-d4 c5xd4 5 P(3x d4 e7-e6 6 Lcl-f4 d7-d5 7 c4xd5 Pf6xd5 8 Pd4xc6 b7xc6 9 Lf4-d2 Lf8-b4 10 Pc3xd5 Lb4xd2 11 Ddlxd2c6xd5 12 c2-e3 0-0 13 Lfl-d3 Dd8-b6 14 0-0 Lc8-a6 15 Ld3x»6 Cb6xa6 16. a2-a4 Ta8b8 17 b2-b4 Da6-d6 18. b4-b5 a7-a6 19 Tfl-bl a6xb5 20 a4xb5 Tb8-b6 21 Dd2-d3 TfB-b8 22. Tal-a6 Dd6-c5 23 Ta6xb6 Tb8xb6 24 h2-h3 g7-g6 25 Dd3-b3 d5-d4 26 e3xd4 Dc5xd4 27 Tbl-cl Kg8-g7 28 Tcl-bl h7-h5 29 g2-g3 h5-h4 30 g3xh4 Dd4xh4 31 Db3-e3 Dh4-d8 32 De3-c5 Dd8-d6 33 Dc5x d6 Tb6xd6 34 b5-b€ Td6-b8 35 b6-b7 Td8-b8 36 Kgl-g2 Kg7-fB 37 Kg2-g3 Kfl5-e5 38 Kg3-g4 (7-fl5 39 h3-h4 Ke5-d6 40 Tbl-b6 Kd6-e5 41 f2— f3 Kc5-d5 42 f3-f4e€-e5 43 f4-ftg6x- f5 (-f) 44. Kg4xf5 Kd5-d4 45. h4-h5 e5-e4 46. Kf5-f4 Kd4-d3 47 h5-h6 e4-e3 48. Tb6-b3 (-fKd3-d2 49 Tb3- xe3 Tb8xb7 50. Te3-h3 zwart geeft het op HILVERSUM (GPD) De kans be staat, dat er volgend jaar in Hil versum een tweede internatio naal tennistoernooi wordt ge houden. Piet van Eysden. de di recteur van het Melkhuisje, wil het WCT-toernooi, dat dit najaar in Amsterdam werd gehouden, in de Expohal laten verspelen. De verhuizing is volgens Van Eijsden noodzakelijk, omdat in de penode oktober-november de RAI niet beschikbaar is. Of het plan doorgaat, hangt onder andere af van het speelschema. „Er is in de Expohal ruimte voor één baan overdwars", aldus Van Eysden, die al gesprekken heeft gevoerd met de gemeente Hilver sum. „Met zestien deelnemers is dat haalbaar. Wanneer er 32 spe lers meedoen, zullen we moeten uitwijken naar Utrecht. Eventu eel zal ik in Hilversum ook nog een beurs moeten uitkopen". Grote trekpleister van het WCT- toernooi. dat met 300 000 dollar is gedoteerd, wordt waarschyn- lijk Ivan Lendl. Van Eysden heeft de afgelopen week m Ant werpen. te horen gekregen dat Lendl volgend jaar aan alle WCT- toernooien zal deelnemen. Van Eijsden hoopt daarmee meer in teresse te kweken voor het ïn- door-evenement, dat in Amster dam nauwelijks belang UlBg trok. De Hilversummer zegt niets te we ten van het gerucht dat enkele Nederlandse zakenlieden met plannen rondlopen om in Hilver sum een toernooi te organiseren met een astronomisch bedrag aan pryzengeld van anderhalf mihoen dollar. „Ik wou dat ik het had", reageerde hy laconiek. Overigens is het Melkhuisjo-toer nooi voor volgend jaar financieel rond. Men is momenteel bezig vier van de zes banen, waaronder het centrecourt te renoveren, na dat er dertig jaar mets aan onder houd is gedaan De nieuwe top laag het oude gravel was „dood" - zal volgens insiders lei den tot een spel peil verbetering

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13