Elf CDA'ers uit de boot Velsen protesteert bij minister tegen opslag Bij milieugroepen verzet niet door "Velsen" gebroken C Vermindering kinderbijslag buitenlanders uitgesteld Elektriciteitscentrale dicht? 2m;. "Lekkerisookwatwaard" PvdA-motie voor bevriezing kernwapens verworpen WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PvdA wil verklaring over stopzetting hasj-verkoop DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Korthals Altes (justitie) opheldering verschaft over het optreden van mr. Gonsalves, hoofdofficier van justitie in Alme lo, in de kwestie van de stopzetting van de vrije verkoop van hasj in het Enschedese jongerencentrum De Kokeriuffer. In vragen aan de minister wijst de PvdA-fractie erop dat de hoofd officier van justitie geen strafvervolging heeft ingesteld, nadat hij op basis van de bevindingen van de Enschedese politie tot de sluiting van de verkoop in de Kokeriuffer had besloten. De PvdA-fractie vraagt zich af of daaruit moet worden geconclu deerd dat het beleid van de rijksoverheid, waarbij de verkoop van hennepprodukten door de huisdealer wordt getolereerd, niet is gewiizigd. De PvdA-fractie wil weten of de minister van mening is dat de huisdealer in de Kokerjuffer op de een of andere wijze provoce rend is opgetreden. Acht de minister het besluit van mr. Gonsal ves om de verkoop van hasj niet langer toe te laten, in overeen stemming met de richtlijnen van de Opiumwet, is een van de vragen. In dit verband wordt erop gewezen dat volgens de richtlijnen de politie het Openbaar Ministerie zich slechts bemoeit met de kleinhandelaar, wanneer deze provocerend zijn handel drijft. De PvdA-fractie twijfelt aan de zorgvuldigheid waarmee het stop- zettingsbesluit is genomen. Binnenland DEN HAAG (GPD) - De door het kabinet voorgestelde verlaging van de kinderbijslag voor buiten landse werknemers gaat voorlo pig niet door. De vaste kamer commissie voor sociale zaken heeft besloten pas na Kerstmis met de schriftelijke voorberei ding van het wetsontwerp te be ginnen. Het lijkt nu onwaar schijnlijk dat een eventuele kor ting vóór 1 juli 1984 kan worden doorgevoerd. De kamercommissie besloot tot het uitstel, tegen de wens in van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). Het voorstel werd inge diend door de CDA'er Hermsen. Pas dinsdag ontvingen de ka merleden het wetsvoorstel van het kabinet, met onder meer het commentaar van de Sociaal Eco nomische Raad. Hermsen vindt het niet terecht dat de Kamer het voorstel nu toch snel behandelt. vooral omdat er nogal wat be zwaren zijn aangevoerd. Het kabinet had de Kamer laten weten het op „grote prijs" te stel len indien het wetsontwerp nog voor Kerstmis kon worden be handeld. Daardoor zou de in gangsdatum van 1 januari kun nen worden gehaald. Het voorstel komt erop neer dat buitenlandse werknemers, van wie de kinderen nog in het land van herkomst wonen, minder kinderbijslag ontvangen. Deze zou in 1983 met 20 procent ver laagd moeten worden. In een aantal jaarlijkse stappen zou er uiteindelijk 75 procent vanaf moeten. De maatregel geldt alleen voor werknemers afkomstig uit lan den van buiten de Europese Ge meenschap, met name uit Tur- kiie en Marokko. De Gemeen schap verbiedt nadrukkelijk de ze vorm van discriminatie tegen bewoners van lidstaten. Ook kin deren van Nederlands personeel (particulier en overheid) dat naar het buitenland is uitgezonden, zal door de maatregel niet wor den getroffen. Het voorstel wordt door de vakbe weging. de Raad van Kerken en organisaties van buitenlanders fel bestreden. Tegenover de ka mercommissie hebben deze groepen gisteren nog eens hun bezwaren geuit. Zij vinden dat het kabinet ten onrechte extra bezuinigingen verhaalt op een van de zwakste groepen in de sa menleving, de buitenlanders. Het kabinet voert echter aan dat in de landen waar de buitenlanders vandaan komen, de kosten van levensonderhoud aanzienlijk la ger liggen dan in Nederland. DEN HAAG (GPD) - Een onverwacht groot aantal CDA'ers (11 van de 45) heeft gisteren in de Tweede Ka mer een motie van de PvdA over de bevriezing van kern wapens gesteund. Met slechts drie stemmen verschil (69- 72) ontkwam de regering aan een Kameruitspraak die haar vroeg in de Verenigde Naties niet tegen een oproep voor bevriezing van alle nucleaire arsenalen te stemmen. Die oproep, afkomstig van Mexico en Zweden, komt vandaag in de Verenigde Naties in stemming. Drie weken geleden stemde Ne derland in een VN-commissie te gen. Door de uitslag van de stem ming in de Tweede Kamer hoeft de regering die stem niet te her roepen. De VVD-fractie was gisteren dui delijk geïrriteerd over het ver deelde stemgedrag van de coali tiepartner. CD A-fractieleider De Vries zei echter in een reactie dat het gebeurde niet gezien mag worden als een voorbode voor een hernieuwd „loyalisme" bin nen het CDA. Tot het laatste moment was ondui delijk hoe de fractie van het CDA zou stemmen in deze kwestie, waarover vorige week een Ka merdebat is gehouden. In de fractievergadering van gister morgen is het volgens de CDA- defensiewoordvoerder Frinking „warm" toegegaan. "Signaal" Behalve de oud-„loyalisten" De Kwaadsteniet, Scholten, Beine- ma, Buikema, Borgman, Cou- prie, Dijkman en Faber, steun den ook Kraaijeveld-Wouters, Evenhuis-Van Essen en Lansink de PvdA-motie. Deze elf CDA'ers achten het „een signaal van doorslaggevende waarde" als Nederland niet tegen de be wuste resolutie van Mexico en Zweden zou stemmen. De meerderheid van het CDA was met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) eens, dat een wijziging van het Nederland se stemgedrag in de VN als een verkeerd signaal zou worden op gevat. Stemonthouding in de al gemene vergadering zou worden gezien als een koersverlegging, aldus Van den Broek. CDA-woordvoerder Frinking ver klaarde dat de meerderheid van zijn fractie net als de regering het welslagen van de wapenbeheer- singsbesprekingen in Genève voorop stelt. Een bevriezing van kernwapens, zoals door Zweden WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg zwaar bew. onbewolkt 16 geheel bew. 16 regen 3 regen 15 en Mexico in de VN-resolutie be pleit, zou die onderhandelingen doorkruisen en het Sowjet-over- wicht vastleggen. Stemonthouding De toezegging van Van den Broek, dat Nederland vandaag in de Verenigde Naties omstandig zal uitleggen dat ons land ondanks zijn tegenstem uiterst bezorgd is over de wapenrace, was voor de meeste CDA-leden voldoende om de PvdA-motie in de Tweede Kamer te verwerpen. Dankzij de steun van de hele WD en klein rechts, kwam het kabinet niet in moeilijkheden. Behalve de elf CDA'ers steunden D'66 en de kleine linkse partijen de motie van de PvdA. Hoewel de socialisten eigenlijk vonden dat Nederland vóór de VN-reso lutie zou moeten stemmen, vroe gen ze in hun motie slechts om niet tegen te stemmen. Dat sluit stemonthouding in, waardoor ze D'66 en de elf CDA'ers mee kre gen. "Verbijsterd" De waarnemend fractieleider van de WD, A. Evenhuis, zei „ver bijsterd te zijn dat zoveel CDA'ers uit de boot zijn geval len. Mij staat tegen dat men voor zo'n onnozele motie stemt van landen die niet eens tot de Navo behoren. Ze zijn getrapt in de val die de PvdA heeft opengezet. Een herleving van het loyalisme zou voor ons onaanvaardbaar zijn. Het CDA heeft zelf van meet af aan gesteld dat dit niet meer zou voorkomen. Daar houden wij de fractie aan. Ook CDA-voorzitter P. Bukman reageerde (vanuit Parijs) kri tisch. Hij vond het oryuist dat zo veel CD A-fractieleden over een „betrekkelijk onbelangrijke zaak van vooral symbolische beteke nis" niet een lijn met de rest van de fractie willen trekken. „Wij moeten in fractie en partij maar eens grondig met elkaar praten over hoe ons op te stellen als za ken aan de orde komen die méér politieke betekenis hebben. Wij moeten op essentiele punten één lijn trekken". VELSEN - Op het terrein dat de overheid heeft aangekocht voor de opslag van vaten met radio-actief afval staat deze fabricagehal van het lasbedrijf Genius. De hal zal eerst worden verbouwd om haar voor opslag geschikt te maken. Op dit moment wordt in het gebouw nog gewoon getverkt. VELSEN (GPD/ANP) - Het ge- meenbestuur van Velsen gaat minister Winsemius vragen om te zoeken naar een andere locatie voor de opslag van laag- en mid- delradioactief afval. De nu geko zen plek op het industrieterrein De Meerweiden is volstrekt on aanvaardbaar. Dit is de strekking van een motie die gisteravond F risol-directeur geeft zichzelf aan DORDRECHT (ANP) - De politie in Dordrecht heeft gisteren de 48-jarige president-directeur van Frisol aangehouden. De man kwam zichzelf op het hoofdbureau van politie in Dor drecht melden, nadat tegen hem een internationaal arrestatiebe vel was uitgegeven daar hy niet te vinden was, aldus een politie woordvoerder. De president-directeur wordt ver dacht van valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrek king. De politie heeft tot zijn aan houding besloten naar aanlei ding van het onderzoek dat tegen de 42-jarige voormalige procura- tiehoudcer van Frisol loopt. Deze wordt van een grootscheepse miljoenen fraude verdacht met algemene stemmen door de gemeenteraad van Velsen werd aangenomen. De gemeenteraad sluit niet uit dat die andere loca tie ook in Velsen ligt. Er moet echter wel voldoende overleg zijn gevoerd, voordat aanwijzing plaatsvindt. In het debat dat aan de stemming voorafging, overheerste de erger nis over „de overval van minister Winsemius". Men sprak van on behoorlijk bestuur, dat hij buiten medeweten van de gemeente alle voorbereidingen heeft getroffen om het radioactief afval in Vel sen op te slaan. De raad vond dat de minister on voldoende rekening heeft gehou den met de emoties die de bouw en verdere aanwezigheid van de opslagplaats met zich mee brengt. De bevolking over stroomde gisteren het gemeente huis en andere openbare instel lingen met telefoontjes. De vereniging Milieudefensie en, de actiegroep "Dodewaard gaat dicht" verzetten zich tegen de opslag van radio-actief afval in Velsen. De opslag van het afval plaatst de anti-kernenergiebeweging wel voor een dilemma, omdat het af val zowel afkomstig is uit zieken huizen als uit kerncentrales, al dus Milieudefensie. Opslag van radio-actief afval uit kerncentra les is voor Milieudefensie onaan vaardbaar. De actiegroepen pleiten ervoor de huidige kerncentrales zo spoed mogelijk te sluiten. De stichting Natuur en Milieu vindt de keuze voor voorlopige opslag van radio-actief afval in Velsen beter dan de oude oplos sing, dumpen in zee. Het is een eerste stap in de goede richting, maar het beleid zal nu verder ge richt moeten worden op drasti sche beperking van het ontstaan van het afval. Dit moet gebeuren ondermeer door het stilleggen van de kerncentrales in Dode waard en Borssele, aldus de Stichting. Het besluit van minister Winse mius het laag- en middel- radioactief afval niet meer in de oceaan te dumpen, maar - voorlopig voor tien jaar - op te slaan op een stuk indus trieterrein in Velsen, zal het verzet van de milieugroepen niet breken. Vooral niet, nu uit een door de nv Twynstra Gudde op 1 sep tember vertrouwelijk aan de regenng uitgebrachte studie blijkt, dat in 1981 niet minder dan 94 procent van de dosis radioactiviteit van het afval (t.w. 1700 Curi, vergelijkbaar met 1700 g radium) afkomstig was van de kerncentrales Borsele en Dodewaard De milieugroepen zullen hun verzet met nog méér klem richten op „de produktie" van dit afval: Dodewaard en Borsele sluiten betekent voor hen de oplossing van het pro bleem en dat is dus, op zes procent van de dosis straling Bovendien voorziet het plan van de regenng in opslag van dit afval voor slechts tien jaar. Een belangrijk deel er van zal na die tyd niet langer radioactief zijn, maar het nog wel radioactieve materiaal zit door het hele afval gemengd en daardoor blijft het in zijn geheel radioactief afval in de zin van de Kernenergiewet. Dat zal na die tien jaar ergens definitief moeten worden op geborgen. Wordt er dan alsnog in de oce aan gedumpt? Of opgebor gen in een myn in een Drent se zoutkoepel"' Dan samen door Kees Wiese met het kernspreidingsafval dat na 1995 door de Franse en Engelse opwerkingsfabrie ken naar ons land wordt te ruggestuurd krachtens de zo geheime contracten dat de Tweede Kamer ze met eens mocht inzien? Het radioactieve afval van 30 universitaire en 46 ïndustné- le laboratoria, 52 gezond heidscentra, zes grote re search-centra, 40 kleine klan ten uit gezondheidszorg, re search, bedrijfsleven, over heid en van het Energie On derzoekcentrum Nederland (ECN) zelf wordt nu nog ver zameld door ECN en in Pet ten met een nieuwe, zware pers in inwendig met beton beklede ijzeren 200-litervaten samengeperst. (Het is de be doeling dat in de naaste toe komst een commerciële nv het monopolie van inzame len, verwerken en opslaan van de stichting ECN over neemt.) Dat leverde in 1981 circa 520 m3 dumpklaar afval op, met een gezamenlijke ac tiviteit van 150 Curi (onge veer gelijk aan 150 g radium). „Dit is", aldus het rapport van Twijnstra Gudde NV, „een hoge schatting. Er is geen re kening gehouden met verval en alle toegeleverde activiteit kleiner dan één milli-Curi is naar boven afgerond op één milli-Curi. De helft van de to tale 520 m3 dumpklaar afval bestaat uit beton en verpak king". Volgens Twijnstra Gudde NV zal moeten worden onder zocht, of het volume van dit afval kan worden terugge bracht door verbranding van het brandbare deel (geschat op 50 tot 60 procent). De kos ten daarvan zijn ongeveer ge lijk aan het samenpersen dat ECN nu doet (ongeveer 600 gulden per 200-litervat). Gaat men ertoe over. dan moet wèl pers versneld wor den afgeschreven en moet er rekening worden gehouden met storingen in de bedrijfs voering en met onderhoud van de verbrandingsoven. Maar bij een verkleining van het volume met 45 60 pro cent wordt de hoeveelheid van het niet van kerncentra les afkomstige radioactief af val wel gehalveerd. Het grootste probleem blyft het laag- en middel-radioactief afval (en straks het kcrnsply- Ungsafval) van de kerncen trales. In 1981 werden 410 zo genaamde B-containers van ieder één m3 gedumpt met een gezamenlijke activiteit van 1700 Curi: ruim 11 maal zoveel als dat uit laboratoria en ziekenhuizen. Van die 410 m3 werd ongeveer 80 procent (330 m3) ingenomen door be ton en verpakking „Een toe neming van het activiteitsm- veau". aldus Twynstra Gud de NV, „wordt beïnvloed door veroudering van kern reactoren, waarvan geleide lijk meer onderhoudsafval mag worden verwacht". Misvattingen „Omdat het leeuwedeel van de gedumpte radioactiviteit af komstig is van de kerncentra les en slechts een gering deel uit andere toepassingsgebie den ligt het voor de hand om onderzoek naar een beper king van het activiteitsniveau van het te dumpen radioac tieve afval in de eerste plaats te richten op de mogelijkhe den die by het kerncentra- leafval bestaan Onze op dracht staat echter niet toe om de methode van ener gieopwekking nader te be schouwen", aldus Twynstra Gudde NV. Door dit afval uit de kerncentrales bijvoor beeld tijdelijk op land op te slaan kunnen echter volgens Twijnstra Gudde NV wel „ge makkelijk postvattende mis vattingen. dat in Nederland grote hoeveelheden gevaar lyk radioactief afval vrijko men uit gezondheidszorg, de research en uit het bedryfsle ven. mogelyk ontzenuwd worden". De milieugroepen en ook een aantal politieke partyen zul len niet - zoals Twyntra Gud de NV - de elektriciteitsop wekking door middel van kernenergie en het daardoor groeiende afvalprobleem bui ten beschouwing laten Inte gendeel: door minister Win semius geconfronteerd met de keus „óf dumpen in de oceaan óf opslag op het in dustrieterrein in Velsen (en later definitief elders)", zul len zij volhouden dat de kern centrales dicht moeten Het probleem waar dan die moge lijk te halveren hoeveelheid radioactief afval uit laborato ria en ziekenhuizen met een stralingsniveau van slechts ongeveer 150 g radium moet blyven, is immers van een ge heel andere orde ROTTERDAM (GPD) Leden van de FNV-ambtena- renbond Abva Kabo hebben gedreigd een gedeelte, van de elektncteitscentrale Maasvlakte in Rotter dam stop te zetten De actie wordt gehanteerd als drukmiddel op het overleg van de bonden met mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken). Het gaat hier bij om het bevriezen van de salarissen van het over heidspersoneel en de trendvolgers, zonder dat com pensatie in de vorm van arbeidstijdverkorting wordt gegeven. Wanneer de centrale wordt stopge zet, is nog niet bekend. Er zyn meer acties aan aangekondigd, die oorspronkc- lyk op 23 november zouden beginnen i het overleg werd tot opschor- De centrale levert voornamelyk elektriciteit aan het landelijk koppelnet, dat by uitvallen van deze cen trale een extra beroep zou moeten doen op andere centrales. Die zouden alle zeilen moeten byzetten om aan de dagelykse stroomvraag te voldoen advertentie Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. 21 half bew 17 onbewolkt 18 regen 11 zwaar bew. 12 zwaar bew. -3 regen 13 onbewolkt 1 regen 0 regen 8 zwaar bew. 18 onbewolkt 21 onbewolkt 21 :waar bew. - zwaar bew. 16 onbewolkt 18 Boersma naar Stadsreiniging? AMSTERDAM (ANP) - Drs. J. Boersma, oud-minister van sociale zaken en oud-lid van de raad van bestuur van Ogem, wil directeur van de Stadsreiniging van Amster dam worden. Een eerste ge sprek met de gemeente heeft hij inmiddels achter de rug. Boersma zei geen idee te heb ben hoe groot zijn kansen zijn om voor de vacante be trekking in aanmerking te komen Hij noemde het "een zeer eerbare en waarschijn lijk heel interessante" func tie. Echte Boter kost meer. maar hééft ook meer Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat Niet te versmaden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7