Toekomst van muziekschool onder steeds grotere druk Aanvulling op justitie-pastoraat Aantal leerlingen met bijna 200 gedaald Gemeenten betalen subsidie muziekschool veel te laat Monument onthuld op joodse begraafplaats Plan voor betere samenwerking Nederlandse bloemenveilingen Opnieuw korting op ambtenarensalaris WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 Streek PAGINA 19 DUIN- en BOLLENSTREEK Het voortbestaan van de streekmuziekschool Bloembollenstreek komt onder steeds grotere druk te staan. Van verschillende kanten wordt eraan getwijfeld of de school de nabije toekomst wel zal overleven. Tijdens de gisteravond gehouden alge mene bestuursvergadering van de school in het Noord- wijkse gemeentehuis werd door vertegenwoordigers van met name de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim benadrukt dat een stijging van de kosten niet langer wordt geduld. Alleen de gemeente Warmond heeft nauwelijks problemen met het financieel reilen en zeilen van de school. Maar die gemeen te brengt dan ook het geringste bedrag in in de exploitatie van de school. Waar Noordwijk 1200 gulden per leerling betaalt, hoeft de gemeente Warmond slechts een bedrag van nog geen 500 gul den per leerling te betalen. De meerderheid van het bestuur droeg het dagelijks bestuur op te voorkomen dat het onderwijs op de school duurder wordt: "Als de muziekschool duurder wordt kan 1986 weieens een fataal jaar worden in verband met het voortbestaan van de muziek school", aldus een aantal ge meentelijke vertegenwoordigers in het algemeen bestuur. Een aantal vertegenwoordigers ziet liever dat het aantal taken van de school krimpt dan dat een gul den meer op tafel wordt gelegd voor de exploitatie van de school. Met name wethouder P. Warmer dam van de gemeente Noordwijk plaatste vraagtekens bij het in middels bij de overheid inge diende verzoek tot het verkrijgen van het predicaat "rijkserkende muziekschool". Dat heeft vol gens hem de consequentie dat de school een compleet muziekpak- ket moet bieden. Hij is er voor stander van dat een aantal cur sussen, bijvoorbeeld in het leren bespelen van harp en cello, wordt geschrapt omdat daarvoor de belangstelling toch gering zou zijn. De streekmuziekschool heeft ook te kampen met een ernstig ver lies aan leerlingen. Vergeleken met een jaar geleden is het aantal leerlingen gedaald van 1300 tot iets boven de 1100, een verlies van 200 leerlingen. Volgens di recteur H. Geurts is dat voorna melijk te wijten aan de economi sche teruggang. Volgend jaar wil de school leerlingen gaan wer ven, vooral voor de zogenaamde algemene muzikale vorming. "Daar moet dan interesse wor den gekweekt voor het bespelen van instrumenten", aldus Geurts, die niet verwacht dat het aantrekken van meer leerlingen ook meer geld zal gaan kosten. De begroting van de streekmuziek school is door het bestuur van de school in principe goedgekeurd. Een uitgave van 20.000 gulden echter, ten behoeve van zoge naamde ensemble-uren waar leerlingen de kans krijgen samen met anderen te spelen, werd door de meerderheid van het be stuur geschrapt. Volgens wet houder C. van der Klaauw van de gemeente Noordwijkerhout, die sinds kort zitting heeft in het da gelijks bestuur van de school, gaat het om een stukie nieuw be- 'Rood staan'kost school 25.000 gulden DUIN- en BOLLENSTREEK - Een aantal ge meenten blijkt niet op tijd de toegezegde subsi diebedragen over te maken op rekening van de streekmuziekscbool. Dat beeft tot gevolg dat de school soms langdurig in het rood staat. Over 1981 heeft de muziekschool ruim 25.000 gulden moeten betalen als gevolg van het in "rood" staan bij de bank. Een verlies dat door slechts een paar gemeenten wordt veroorzaakt, maar door alle deelnemende gemeenten moet worden betaald. Het dagelijks bestuur van de muziekschool zal al le gemeenten een briefje sturen met het verzoek op tijd de toegezegde subsidie over te maken. Juist in deze tijd van financiële krapte houden enkele gemeenten geld zolang mogelijk vast om zoveel mogelijk rente te kunnen krijgen. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de muziek school duizenden guldens aan rente heeft moe ten betalen in 1981. De totale begroting van de muziekschool beloopt ruim 1,4 miljoen gulden. De deelnemende ge meenten moeten bijna 900.000 gulden betalen in de exploitatie van de school: Noordwijk 256.000 gulden, Lisse 215.000 gulden, Noordwijkerhout 158.000 gulden, Sassenheim 138.000 gulden. Voorhout 75.000 gulden en Warmond 55.000 gul den. De gemeente Hillegom betaalt jaarlijks ruim 80.000 gulden, maar zit niet meer in het bestuur van de school nadat fusieplannen tus sen de Hillegomse muziekschool en de streek muziekschool zijn stukgelopen. De bijdragen van leerlingen zelf zijn verhoogd met 4 tot 5 procent. Het bestuur van de muziekschool is wederom ge confronteerd met een verhoging van de huur prijs van het dorpshuis "De Kuip" in Noord wijk. Al eerder verhoogde de beheersstichting van het dorpshuis de tarieven met maar liefst 68 procent. De school betaalt jaarlijks meer dan 20.000 gulden aan huur. Nu heeft het bestuur van "De Kuip" de school een huurverhoging van 42 procent aangezegd. Het bestuur gaat uit zoeken of zo'n verhoging gerechtvaardigd is en of de minister van economische zaken wederom zo'n ingrijpende verhoging zal goedkeuren. In dat verband zal eveneens w orden onderzocht of de gemeenten niet zelf voor het huren van ge bouwen moeten opdraaien. Nu wordt dat via de gemeenschappelijke regeling betaald. leid en "daarvoor kan gezien de huidige financiële situatie geen geld beschikbaar worden ge steld". ral van bestuursleden zijn trou wens van mening dat er bij de muziekschool nog geen sprake is van bezuinigingen. De deelne mende gemeenten in deze ge- KATWIJK - Met het onthullen van een Limburgse kei is de res tauratie van de monumentale au la en beheerderswoning van de joodse begraafplaats in Katwijk gisteren afgerond. Burgemeester C.A. Bos nam de officiële hande ling voor zijn rekening. Het opknappen van het pand heeft enkele jaren in beslag genomen. Nog altijd is het herstel niet ge heel betaald. De kosten, onge veer 800.000 gulden, zijn destijds door de gemeente Katwijk voor gefinancierd. De joodse gemeen schap in deze regio heeft voorna melijk door giften en subsidies een deel van dat bedrag inmid dels weten op te brengen. Gisteren bleek opnieuw dat nog lang niet al het benodigde geld binnen is. Zo wacht de gemeen schap altijd nog op 50.000 gulden van de provincie. Het provinciaal bestuur heeft enige tijd geleden laten weten dat de joodse be graafplaats door een ander subsi- die-systeen niet meer in aanmer king komt voor een bijdrage. De joodse gemeenschap heeft te gen dat besluit protest aangete kend bij de Raad van State. Van die zijde is echter nog niet gerea geerd. Burgemeester Bos beves tigde in zijn toespraak dat de provincie er nog altijd niets voor voelt een zeker bedrag aan het herstel te besteden. V asthoudenheid Namens de joodse gemeenschap in deze regio dankte gemeentelid Levi in zijn rede de Katwijkers voor alle medewerking die men had gekregen bij de restauratie werkzaamheden. Met het plaat sen van de kei - hetgeen in vroe ger tijden steeds plaatshad bij een gedenkwaardige gebeurtenis - wilde de joodse gemeenschap, aldus Levi, haar dank op symbo lische wijze kenbaar maken. Burgemeester Bos herinnerde de vele aanwezigen er aan dat pre cies 224 jaar geleden grond aan de joodse gemeenschap in erf pacht werd gegeven. Later werd Burgemeester Bos onthult de Limburgse kei op het voorterrein van de joodse begraafplaats. De kei is de Katwijkse gemeenschap geschonken uit dank voor de medewerking bij de restauratie van de begraafplaats. meenschappelijke regeling hoe ven volgend jaar weliswaar min der geld op tafel te leggen, maar dat is volgens bestuurslid P. Warmerdam niet te danken aan het zuinige beleid van het dage lijks bestuur. "Dat is te danken aan de toevallige omstandigheid dat het aantal leerlingen is terug gelopen. Maar wat gebeurt er straks als er weer leerlingen bij komen?", vroeg de Noordwijkse bestuurder zich af. Hy waarschuwde zijn bestuur er voor dat het ernstig rekening moet gaan houden met bezuini gingen. "Ik sluit niet uit dat de Noordwijkse gemeenteraad over de begroting 1984 zegt dat er een kwart miljoen op de Noordwijk se bijdrage moet worden bezui nigd. Wat gaat u dan doen?, al dus richtte Warmerdam zich vooral tot voorzitter mevrouw J. Meulemans-Seelen, wethouder in Lisse. Juist zij verzet zich fel tegen wat zij noemt het uithollen van het mu ziekonderwijs. "Wij noden een goede muziekschool hebben. Met het schrappen van bydragen van 20.000 gulden ten behoeve van een aantal ensemble-uren wordt het onderwijs uitgehold", meent zij. In die mening wordt zij gesterkt door directeur Geurts, die vindt dat het een ern stig gebrek is van een muziek school als leerlingen niet in staat worden gesteld samen te werken en samen te spelen. "Dat is van essentieel belang, ook in ver band met de levering van leerlin gen aan de orkesten in de duin en bollenstreek", aldus Geurts na afloop van de bestuursverga dering. het stuk land eigendom van de gemeenschap. Katwijks eerste burger merkte voorts op dat de vasthoudendheid van de joodse gemeenschap er mede toe heeft bijgedragen dat Katwijk een mo- munument in haar midden heeft dat opnieuw tot leven is ge bracht. Hij verwachtte dat de be graafplaats zelf in de toekomst zal worden opgeknapt en verzekerde tot slot dat de joodse gemeenschap op de me dewerking van Katwijkse zijde kon blijven rekenen. DEN HAAG/STREEK - De Ver eniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) komt vol gend jaar met een plan om de samenwerking tussen de ver schillende veilingen in Neder land te verbeteren. Dit zegt G. Hogewoning, voorzitter van de VBN. De vereniging stelt mo menteel een werkgroep samen die de problemen moet onder zoeken. Eén van de moeilijkheden waar de werkgroep haar licht over moet laten schijnen is het op vangen van overschotten en te korten van bloemen op veilin gen. "Het kan bijvoorbeeld ge beuren dat bij een bepaalde vei ling teveel anjers worden aan- ze bloemen is", zegt Hogewo ning. Dit kan de prijs van de bloemen volgens de VBN-voorzitter on gunstig beinvloeden. "Daar zijn de belangen van de kwekers niet mee gediend". De werk groep moet nu een regeling tref fen waarmee de overschotten en tekorten snel kunnen worden weggewerkt. "De kwekers lossen de moeilijk heden zelf al in zekere mate op", zegt Hogewoning. "Een groot aantal kwekers uit het oosten van het land veilt bijvoorbeeld zijn produkten in Rijnsburg, Berkel en Aalsmeer als de mo gelijkheden om de bloemen in het oosten af te zetten te be perkt zijn. De kwekers weten de weg naar de grote veilingen echt wel te vinden. Het gaat er echter ook om dat de kleinere veiling die de kweker op zijn weg tegenkomt niet wordt ver plan te maken venaf de aanvoer van bloemen, waar nodig, kan worden gere geld. De problemen zijn volgens Hogewoning echter zeer com plex. "Iedere veiling is weer an ders". De werkgroep moet, zo is de be doeling, ook aangegeven wat de sterke en zwakke punten zijn van de twaalf bloemenveilin gen in Nederland. Naar aanlei ding hiervan kunnen de bestu ren van de veilingen aan het VBN advies vragen om hun eventuele zwakke punten te verbeteren. Verder wordt er in het rapport ge keken hoe de veilingen de in nood verkerende velling in Ber kel de helpende hand kunnen bieden. De werkgroep zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit vertegenwoordigers van vei- lingbesturen. De voorzitter van de werkgroep wordt een onaf hankelijke deskundige. De werkgroep begint waarschijn lijk in januari met het onder zoek. Mevrouw J. Meulemans-Seelen ensemblelessen horen er bij. De directeur van de muziekschool betreurt dat zoveel nadruk wordt gelegd op het financiële plaatje van de school en dat daaronder eigenlijk alles moet zwichten: "Een school zonder ensembleles sen is een armzalige school". Al leen de vertegenwoordigers van de gemeenten Lasse en Warmond steunden het voorstel geld voor dergelijke lessen beschikbaar te stellen. Aan het einde van de vergadering besloot het bestuur van de school de begroting eerst voor te leggen aan de gemeenteraden van de deelnemende gemeenten. Het is niet uitgesloten dat juist op aandrang van die raden nog meer zal worden geschrapt Met name in Noordwijkerhout en in Noordwijk is felle kritiek gele verd op het reilen en zeilen van de streekmuziekschool. De be groting komt wederom te sprake in de februanvergadenng van het algemeen bestuur. KATWIJK - Een vrachtauto die stond geparkeerd op de centrale parkeerplaats in 't Heen in Kat wijk, is de afgelopen nacht volle dig uitgebrand. De brand ging gepaard met enkele lichte ont ploffingen. In de auto bevonden zich spuitbussen, bestemd voor cosmetisch gebruik. Twee vrachtauto's die naast de to taal verwoeste wagen stond ge parkeerd liepen eveneens zware brandschade op. De politie, die het parkeerterrein gisteravond volledig afzette, schat de schade op vele duizenden guldens. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. 'Exodus', initiatief van jonge mensen Den Haag is een stichting opge richt, genaamd 'Exodus', die ten doel heeft mensen op te vangen en te begeleiden die het zonder hulp niet redden. Het gaat vooral om mensen die de kans lopen in cri minal iteit te vervallen, en om mensen die al eens met de justitie in aanraking zijn geweest en ge vaar lopen - door omgeving, ka rakter of maatschappelijke om standigheden opnieuw in de gevangenis te komen. De stichting is een initiatief van een groep jonge mensen in Den Haag, die beroepshalve of uit persoonlijke belangstelling zijn betrokken bij het justitiepasto raat. De gereformeerde en her vormde justitiepredikanten (J. Eerbeek en J. Spoor), de gerefor meerde jeugd- en jongerenpastor J. H. van Dam en de rooms-ka- tholieke justitiepastor D. Veer kamp begeleiden de vrijwilli gers. Alle bij 'Exodus' betrokken vrijwilligers zijn bij een kerk aangesloten en willen ook na drukkelijk vanuit hun kerkelijke achtergrond hiermee bezig zijn. De stichting gaat activiteiten ont wikkelen die aansluiten bij het justitiepastoraat, bijvoorbeeld nazorg voor mensen die een de tentie achter de rug hebben en niet weten hoe nu te handelen. Daartoe heeft 'Exodus' een 'huis kamer ingericht aan de Roemer Visscherstraat in Den Haag, waar de bezoekers gezelligheid en vriendschap kunnen vinden en hun de kans wordt geboden, los te komen van hun vroegere milieu. Voor de opvang in de 'huiskamer' zijn achttien vrijwilligers be schikbaar. In de toekomst zal de ze kamer iedere dag open zijn, nu voorlopig alleen op zaterdag. De initiatiefnemers hopen de vrij willigers en de financiële midde len hiervoor in de kerken te vin den. Een 'tehuis voor begeleide kamer bewoning' staat ook op het pro gramma van de stichting. De jus- titiepastores signaleren in de praktijk, dat ex-gedetineerden vaak in criminaliteit terugvallen omdat ze niet in staat zijn werk te vinden, een eigen huishouding te voeren, dus zelfstandig te leven en een aanvaardbaar sociaal ge drag te vertonen. Voor een zo goed mogelijke bege leiding van de gasten in dit te huis zoekt men nu 'adoptiegezin nen'. Het verblijf in het tehuis is op maximaal anderhalf jaar ge steld met nog een begeleiding van een half jaar als men weer zelfstandig woont. De stichting probeert ook te bemiddelen bij het zoeken naar werk. Beroepen Hervormde Kerk: benoemd tot bijstand in het pastoraat te Eelde (Dr.) A. Corbijn van Willens- waard Groningen; aangenomen naar Terwispel (Fr.) C. W. Oppe- laar Creil-Espel; bedankt voor Veenendaal G. C. Kunz Dor drecht, voor Stellendam W. van Gorsel Wijk (bij Heusden). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Amstelveen-Buitenvel- dert (Pauluskerk) A. Koornneef Krommenie, naar Sellingen (Gr.) kandidaat F. Boon Kampen. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bunschoten- Spakenburg A. den Boer Deven ter. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Moerkapelle D. Hak kenberg Lisse. Pseudo-katholiek De KRO oefent een ontredderen- de invloed uit op de Nederlandse katholieken, vindt de criticus pa ter dr. J. Bots in een gesprek met Elzeviers Magazine van deze week. "Deze omroep is pseudo- katholiek". Het gewone katholi cisme komt er niet aan het woord. In kwesties waarover de katho lieken verdeeld zijn kiest de KRO altijd voor één bepaalde rich ting. En dat is een richting die uitgaat van het moderne levens gevoel en niet van het kerkelijke leergezag. De kerkleer wordt af gedaan als statisch, gesloten en verouderd. Voor de reportages over de reizen van de paus heeft Bots waarde ring, ook voor bepaalde eucha ristievieringen, maar niet voor de vieringen van het 'omroeppasto raat', dat hij 'sektarisch' noemt. "Het goede dat de KRO doet ca moufleert en legitimeert zijn fun damenteel verkeerde instelling', meent Bots. Volgens dr. Pieter van Hoof, sinds 1980 adjunct-chef van de gods dienstige uitzendingen van de KRO, lijdt pater Bots aan 'kurkc trekker-logica'. "Als de kronkels in het denken zijn binnengeko men, krijg je ze er niet meer uit". "Het hele cultuurproces met zijn vele en ingewikkelde elementen probeert Bots te reduceren tot de invloed van de KRO, en dat is echt te veel eer voor een me dium". De KRO is wél de belang rijkste registrator van ontwikke lingen in kerk en maatschappij geweest. Dat is ook zijn taak. "Maar als Bots dat de oorzaak noemt en de KRO als zondebok aanwijst, zet hij de zaak op z'n kop. En dat zegt meer over Bots dan over de KRO". Van Hoof verwijt pater Bots een 'melancholieke passie voor de eenvoud van het kerkelijke en maatschappelijke leven van vroeger. Wordt zó'n werkelijk heid de norm waarnaar je het he den beoordeelt, dan moet je wel verontrust worden, want de si tuatie van nu is veel ingewikkel der dan zo'n opvatting zou doen vermoeden". Zinloos. "Kernwapens zijn zin loos en onverantwoordelijk Ze vernietigen wat men wil i>erdedi- gen. De inzet daarvan leidt tot een catastrofe". (Uitspraak van de synode van de Evangelische Kerk van Thuringen, DDR). DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren en personeel in semi-overheids dienst zullen in 1983 opnieuw in hun salaris gekort worden als compensatie voor de stijging van de sociale premies. De Tweede Kamer ging gisteren zonder stemming met het voorstel van mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) akkoord. Het wetsvoorstel, dat nu naar de Eerste Kamer gaat, bestaat uit slechts een artikel Dat betreft de verlenging van de looptyd van de huidige (tijdelijke) inhoudingswet met een vol jaar Op korte termijn zal minister Rietkerk met de bonden van overhcidsper soneel overleggen over de invoering van een definitieve rege ling. De grote fracties drongen er bij de minister op aan dat de definitie ve regeling ook een oplossing moet bevatten voor de deeltijd werkers By hen wordt nu nog (ondanks hun kortere werktyd) de volledige inhouding van het salaris afgetrokken Dat kan be tekenen dat iemand die 24 uur per week werkt geen 5.89 procent moet inleveren maar 7,4 procent Prijscompensatie Het kabinet wil dat het parlement zo snel mogelyk het spoedwetje behandelt op grond waarvan uitstel van de betaling van prys compensatie op 1 januari mogelyk is. De regen ngs party en steu nen het verzoek van het kabinet om het voorstel nog deze week te behandelen De oppositie vindt echter dat dit wetsvoorstel tegelyk behandeld moet worden met de wetsontwerpen over de hoogte van de so ciale uitkeringen en de regeringsvoorstellen op het punt van het inkomensbeleid. Vandaag wordt over het tydstip van de behan deling beslist. Het wetsontwerp (het zogenoemde „paraplu-wetje") moet het de bedryven mogelyk maken op 1 januari geen pryscompensatie uit te betalen, hangende onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over het gebruik van de pryscompensatie (by- voorbeeld voor arbeidstijdverkorting) Wettelyk is men ver plicht de pryscompensatie uit te betalen PvdA-leider Den Uyl zei dat dit wetje niet los kan worden gezien van alle andere wetsvoorstellen die het inkomensbeleid tot on derwerp hebben. Die worden allemaal volgende week behan deld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19