Moskou dreigt met eigen MX Ontvoeringen in Italië aan de orde van de dag Rel over twee Frans leger fel tegen matigen bij Labour invitatie IRA-leden Aanval Irak op positie van Iran Verzet in El Salvador zet ontvoering op touw Moord op Portugese industrieel China steunt Arabisch vredesplan Oestinov antwoordt Reagan: DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Buitenland PAGINA 11 MANAMA (AFP) Iraakse strijd krachten hebben gisteren een Iraanse troepenconcentratie aan gevallen in de centrale sector van het front en daarbij negen vijan delijke soldaten gedood en ver scheidene gewond. Dit is be kendgemaakt in het 926e com muniqué van het oppercomman do van het Iraakse leger. In het communiqué dat het natio nale Iraakse persbureau INA verspreidde, werd ook gemeld dat de vijand een observatiepost tijdens de gevechten had verlo ren. Tenslotte stond in de be kendmaking dat een Iraakse bur ger de dood had gevonden in de stad Mandali en een ander was gewond als gevolg van Iraanse bombardementen. De minister voegde eraan toe dat wapen "geenszins inferieur aan de MX" zal zijn. De plaatsing van 100 van deze raketten in de Ame rikaanse staat Wyoming, aange kondigd door president Reagan, is volgens Oestinov in strijd met de SALT-verdragen tussen Was hington en Moskou. De MX is een intercontinentale ballisti sche raket met 10 kernkoppen. Congres De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren aan de vooravond van het Congres-debat over zijn besluit tot plaatsing van MX-ra- ketten, ontmoetingen georgani seerd met 76 leden van het Con gres. Zijn bedoeling is nog wat extra stemmen voor het MX-pro- gramma te verzamelen om te voorkomen dat het Congres de omstreden plaatsing van de in- Russen namen proef met nieuwe raket WASHINGTON (AP) - De Sowjet- Unie heeft een nieuwe type inter continentale ballistische raket getest, waarmee het Salt-2 ver drag niet is geschonden. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Washington gis teren laten weten. Woordvoerder Alan Romberg zei dat de Russen de test niet publie kelijk hadden aangekondigd. "Terwijl wij openlijk het doel en de kenmerken van de 'vredebe- waarder' hebben verklaard, moe ten de Russen nog alle' informa tie over het doel en de mogelijk heden van hun nieuwe raket ver schaffen", aldus Romberg. Hij voegde er aan toe dat de proef vlucht met de nieuwe raket plaatshad nog vóórdat Reagan op 22 november zijn besluit inza ke de plaatsing van de MX-raket aankondigde. PARIJS - De Franse minister van defensie, Hernu, krijgt het steeds moeilijker met zijn opperofficie- ren. Het regeringsgezinde dag blad 'Le Matin' publiceert een se rie geheime rapporten van de lei ding van leger, vloot en lucht macht aan de chef van de genera le staf, waarin zeer ernstig wordt gewaarschuwd tegen de gevol gen van de bezuinigingsplannen van minister Hernu. De legertop vindt dat deze plannen de verde digingspositie van Frankrijk se rieus in gevaar brengen, aldus de publikaties in Le Matin. Tegelijkertijd gaan er geruchten dat Hernu na de gemeenteraads verkiezingen van maart 1983 van post zal wisselen en naar binnen landse zaken gaat. Kort geleden verdedigde de bewindsman zijn begroting in het parlement, waarin een lichte verschuiving van financiële middelen naar 's lands nucleaire verdediging is vastgesteld. Minister Hernu wil alle aandacht voortaan concentreren op de mo dernisering van de kernmacht en voor de „klassieke" wapens ROME - „Charley is bereid hoge beloning te betalen voor wegge vlogen kanarie". Deze adverten tie stond wekenlang op de stads- pagina's van het Romeinse dag blad „II Messaggero", en ieder een wist dat het ging om de ont voering van de dochter van een vermogend industrieel. In Italië zijn ontvoeringen aan de orde van de dag. Het is, zou je kunnen zeggen, een van de weinige nog lonende industrieën van het door Hein ten Kortenaar land. Het komt zo vaak voor, dat de pers er, behalve in de begin- en eindfase, nauwelijks nog aan dacht aan besteedt. De „boom" van deze industrie be gon met de ontvoering van Paul Getty III, kleinzoon van de ge lijknamige oliemagnaat, die pas na toezending van Pauls oor be reid was een miljard lire (twee miljoen gulden) losgeld te beta len. Sindsdien is de prijs alleen nog maar gestegen, en tegen woordig spreekt men (zonder er tercontinentale raketten zal te genhouden. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis zei dat het de be doeling van de president is het MX-programma overeind te hou den "om de strategische balans te herstellen en de vooruitzich ten op vooruitgang bij de onder handelingen over wapenbeheer sing in Genève te verbeteren". Vanavond begint in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat het debat over de defensiebegroting en het MX-programma. De Ame rikaanse defensiebegroting be loopt voor 1983 een bedrag van 231,6 miljard dollar (ruim 600 miljard gulden). Speakes wilde geen voorspellin gen doen over de uitslag van het debat over de MX. "Wij geloven vooruitgang te boeken in het Huis", zei hij. Argumenten Hij zei dat de argumenten van Rea- SAN SALVADOR (UPI) - Salva- doriaanse guerrillastrijders heb ben zondag in het dorp San Se bastian in het oosten van het land twee voetbalelftallen en 120 toeschouwers ontvoerd en ge dwongen tot een nachtelijke mars naar een nabijgelegen ver- zetskamp in de bergen. Een oog getuige, Carmen de Soriano, zei gisteren in een telefonisch vraag gesprek dat de ongeveer 150 ont voerders, gekleed in olijfgroene uniformen, enkele toeschouwers hebben gedood die probeerden uit het stadion te ontsnappen. Volgens de vrouw zijn 22 spelers en 120 toeschouwers meegeno men en worden nog eens veertig mensen vermist. Familie van de laatsten zouden bang zijn om de autoriteiten in de arm te nemen. Een van de jongelui die wist te ontsnappen, Mimseal Ayala, zei dat een guerrillaleider de men sen probeerde op hun gemak te stellen en zei dat ze mee werden voortaan geen uitbreiding van middelen meer geven. Deze stil stand, die in feite een achteruit gang betekent, brengt met zich mee dat het leger 30.000 militai ren minder zal gaan tellen, de luchtmacht 7000 minder, de ma rine 5000 en het burgerpersoneel 7000. Anders gezegd komt dit neer op het opheffen van dertig door Rudolph Bakker regimenten, het ontmantelen van twintig garnizoenen en het inperken van twaalf andere gar- De problemen die zich rond de baardige en joviale Hernu opsta-- pelen, zijn dezelfde waarmee heel wat andere ministers, pre mier Mauroy incluis, eveneens te kampen hebben. Na de verkie zingsoverwinning van de socia listen in mei 1981 had het nieuwe kabinet toezeggingen gedaan en plannen gemaakt die later irreëel bleken. overigens ooit bevestiging van te krijgen) van 3 of 4. tot zelfs 7 mil jard lire om de vrijheid van een ontvoerd familielid te verkrijgen. Afgezien van de wanhopige bood schappen, zoals die van Charley en zijn kanarie, waarmee familie leden in contact proberen te ko men met de ontvoerders, is de Italiaanse pers tegenwoordig ui terst spaarzaam met de bericht geving over ontvoeringszaken, ook al omdat de familieleden niet zelden vragen om een pers- blackout. De reden voor dergelij ke verzoeken is niet alleen om het contact met de ontvoerders te vergemakkelijken, maar voor al om niet al te zeer de aandacht van de justitie te trekken. Het is namelijk al herhaaldelijk voorge gan zullen verwijzen naar eerde re besluiten van de V.S. om een zijdig bewapeningsprogramma's niet door te laten gaan, zoals met de Bl-bommenwerper. Volgens Reagan leverden die stappen niets op en moet de V.S. zijn be wapening nu opvoeren Volgens tegenstanders van de MX is het wapen overbodig en zal de manier waarop de wapens wor den opgesteld niet werken. De republikeinse senator Mark Hatfield, de voorzitter van de be grotingscommissie, voorspelde zondag dat het Congres de MX- raket van de begroting zal schrappen. "Als ik er een dollar op zou moeten zetten, zou ik wedden op het schrappen van de MX", zei hij voor de televisie. "Het is zeer waarschijnlijk dat wij de MX-ra ket in de Senaat zullen verslaan, als ze dat al niet doen in het Huis van Afgevaardigden" genomen om te werken en niet om te vechten. Bij hun offensief in de provincie Morazan hebben het leger en de luchtmacht vorige week burger doelen bestookt. Daarbij zijn vol gens de guerrillazender "Vence- De verslechterde sociaal-economi sche toestand heeft ten slotte met zich meegebracht dat de ene bewindsman na de andere bak zeil moest halen en dat de rege- nng-Mauroy zich nu voorname lijk bezig houdt, niet met het ver beteren van de levensomstandig heden van de Fransen, maar met het bestaande peil niet verder te laten terugzakken. „Ook Hernu heeft de militairen heel wat beloftes gedaan", aldus schrijft Le Matin letterlijk, „die hij niet heeft kunnen houden. De kennis die hij van de militaire za ken had. plus zijn zucht de be roepsmilitairen voor zich te win nen, met het doel al diegenen tot kalmte te brengen die met ach terdocht de socialisten aan de macht hadden zien komen, heeft hem ertoe verleid verplichtingen aan te gaan die zowel door links als door rechts werden toege juicht. En nu, aldus Le Matin, stoot hij zijn hoofd tegen de muur van het geld". Dit citaat tekent niet alleen de si tuatie, maar het is des te opval lender omdat het komt uit de ko komen, dat rechters, belast met het onderzoek naar ontvoerin gen, beslag legden op de bezittin gen van de familieleden, om de betaling van losgeld onmogelijk te maken. De juridische redenering achter deze maatregel was, dat de justi tie verplicht was, de voltrekking van een misdrijf, namelijk het in nen van een losgeld voor een ont voering, te verhinderen. De tragi sche consequentie daarvan is dan weer, dat de slachtoffers ge dwongen worden zich tegenover de justitie aan de kant van de misdadigers te stellen, en allerlei slinkse wegen te bewandelen om de misdadigers toch tevreden te stellen en de justitie om de tuin te leiden. Daartegenover staat De een zijn dood NAPELS (ANP) - De politie in Napels heeft gisteren drie mannen aangehouden die een goede cent verdienden met het stelen van verse bloe men van graven op een kerk hof, om ze aan de ingang op nieuw te verkopen aan bezoe kers. De mannen namen de bloemen weg zodra degenen die ze neergelegd hadden waren vertrokken. remos" "talrijke slachtoffers" ge vallen. Maar ene legerofficier in de provinciale hoofdstad San Francisco Gotera zei dat dit ver zinsels zijn waarmee het verzet zijn nederlaag en zijn onvermo gen dorpen in handen te houden verdoezelt. Volgens een andere officier heeft het leger bij zijn offensief in Mo razan zes guerrillakampen over vallen en zeker 50 verzetsstrij ders gedood of gewond. Aan de kant van het leger vielen zes do den en tien gewonden. Een Salvadoriaanse legerwoord- voerder zei gisteren dat het leger eind vorige week met succes zijn offensief in Morazan en een an dere oostelijke provincie, La Union, heeft besloten. Het offen sief "Limpieza" (zuivering), dat werd ondersteund door de lucht macht, was bedoeld om het ver zet uit verscheidene plaatsen te verdrijven. ker van het regeringsgezinde dagblad. Minister Hernu had zijn chef-staf opdracht gegeven plannen te ontwerpen over de doorvoering van deze bezuiniging, en deze opdracht had de chef-staf aan de opperbevelhebbers van land-, zee- en luchtmacht doorgegeven. Die antwoorden zijn nu binnen en Le Matin heeft er de hand op weten te leggen, waarmee men sterk het vermoeden krijgt dat dit „lek" een politieke manoeu vre uit eigen kring moet zijn. De opperbevelhebber van het le ger, generaal Delaunay, schrijft onder meer in zijn rapport aan de chef-staf, generaal Lacaze, dat de plannen van de minister niet tot een „betere concentratie en een betere uitrusting" leiden, zoals Hernu beweert, maar tot een le ger dat „terugzakt in doeltref fendheid, verzwakt raakt in zijn structuur en getroffen wordt in zijn moreel". Ook de bevelheb bers van vloot en luchtmacht - voor zover het om de „klassieke" onderdelen gaat - komen tot de zelfde conclusie. gelukkig het feit, dat de politie er steeds vaker in slaagt ontvoer den te bevrijden of hun ontvoer ders achteraf te arresteren, meestal wanneer zy proberen de geregistreerde bankbiljetten van het losgeld uit te geven. Een heel ander geval is dat van de politieke ontvoeringen. Het meest opzienbarende geval was dat van Aldo Moro, waarbij de politie zich herhaaldelijk moest beklagen, dat ze door de pers voor de voeten werd gelopen. De ontdekking van een van de voor naamste schuilplaatsen van de Rode Brigades, in een buiten wijk van Rome. werd zelfs al een kwartier later door de radio ge meld, waardoor ook eventueel nietsvermoedende terroristen LONDEN - Binnen de Britse La- bour-partij is een fikse rel uitge barsten over een uitnodiging die is gedaan door linkse gemeente raadsleden van Londen, onder wie burgemeester Ken Livings tone, aan twee vooraanstaande leden van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. De Sinn Fein-leden, vice-voorzitter Gerry Adams en de hoofdredac teur van de Sinn Fein-krant 'Re publican News', Danny Morris, worden volgende week in de door Henk Dam Britse hoofdstad verwacht om met de Labour-gemeenteraadsle- den te discussiëren over de toe komst van Noord-Ierland. De uitnodiging heeft al direct een stroom van kritiek uitgelokt. On geveer de helft van de Labour- vertegenwoordigers in de Lon- dense gemeenteraad heeft zich van de uitnodiging gedistan tieerd. en Conservatieve parle mentariërs zijn woedend op de ils ultra-links bekend staande Livingstone en zijn medestan ders. Zij hebben onder meer gewezen op de gruwelijke bomaanslagen af gelopen juli in Hyde Park en Re gent Park, die elf Britse militai ren het leven hebben gekost. De verantwoordelijkheid voor deze aanslagen is destijds opgeëist door de IRA. dadelijk waren gewaarschuwd. Daarbij komt, dat politieke ont voeringen. anders dan het „com merciële" soort, het juist moeten hebben van publiciteit, zodat de aandacht van de media het terro risme in de kaart speelt. Duidelijk kwam dit aan het licht bij de ontvoering van de Ro meinse magistraat Giovanni d'Urso: als voorwaarde voor zijn vrijlating eisten de Rode Briga des de volledige publikatie. op radio en televisie en in de voor naamste dagbladen, van hun communiqués, die mets anders waren dan propagandageschrif ten voor hun denkbeeldige revo lutie Het werd een gewetenscon flict voor de media, waarover uit voerig werd gedebatteerd. Het moet gezegd, dat de meeste dag bladen, evenals de radio en de te levisie, weigerden op de eis van de terroristen in te gaan, zodat de Rode Brigades zich ten slotte te vreden moesten stellen met het socialistische dagblad ..Avanti" en enkele provinciale kranten d'Urso werd bevrijd, maar wie hier door de knieën was gegaan waren de terroristen, niet het gros van de media. Ook Labour-leider Michael Foot heeft zich gisteren in de discus sie gestort. Hij heeft een brief ge schreven aan Ken Livingstone waarin hij de uitnodiging veroor deelt. Foot heeft Livingstone in zijn brief gevraagd de bezoekers uit Ulster erop te wijzen dat de Labour-partij het „totaal oneens is met de methoden van de IRA en andere terroristische groepen in Noord-Ierland". Conservatieve parlementariërs hebben inmiddels minister Whi- telaw (binnenlandse zaken en justitie) verzocht het bezoek te verbieden. Adams en Morris zou den kunnen worden gearres teerd als zij volgende week in Engeland aankomen, op grond van de wet ter voorkoming van terrorisme LISSABON (DPA) - Twee man nen met bivakmutsen op hebben gisteren vanuit een rydende auto de directeur van een tegelfabriek by Lissabon doodgeschoten. Zy heten vlugschriften achter, waar in stond dat de uiterst linkse 'Volkskrachten van de 25ste april' (FP-25) de 43-jarige Domm- gos Monteiro uit de weg hadden geruimd als "reactionairen kapi talist". In het bedryf van Monteiro werden onlangs demonstraties gehou den tegen voorgenomen ontsla gen. De FP-25, die zegt contacten te onderhouden met andere guemlla-orgamsaties zoals de Baskische ETA en de Rode Bri gades in Italië, heeft de afgelo pen twee jaar al vijf van dergelij ke aanslagen gepleegd. PEKING (DPA) - De Volksrepu bliek China steunt het Arabische vredesplan voor het Midden- Oosten omdat het een goede ba sis is voor een rechtvaardige op lossing van de problemen in dit gebied. Dit heeft de premier van China, Zhao Ziyang, gisteren in Peking verklaard by de eerste gespreks ronde met een Arabische delega tie onder leiding van koning Hoessein van Jordanië. De afvaardiging was zondag in de hoofdstad aangekomen om de Chinese leiding in te lichten over het in september op een topcon ferentie van Arabische staten aangenomen vredesplan. Woord voerders van beide kanten noemden het eerste gesprek "op recht en vriendschappelyk" en de sfeer "harmonieus". Premier Zhao Ziyang verklaarde dat het vredesplan harmonieert met de Chinese standpunten inzake het Midden Oosten Peking heeft altyd benadrukt dat een duurzame vrede in dit ge bied alleen mogelyk is als Israël zich uit de sinds 1967 bezette Arabische gebieden, met inbe grip van Jeruzalem, terugtrekt en de "legitieme nationale rech ten" van de Palestynen erkent. Alleen op die basis zouden "alle landen" in het Midden-Oosten "hun recht op onafhankelykheid en vreedzaam naast elkaar le ven" kunnen doen gelden, zo meende de Chinese minister-pre sident. zonder echter uitdrukke lijk het bestaansrecht van Israël te noemen Wel oefende hij kritiek op dit land in verband met de recente ge beurtenissen in Libanon en hy riep de Verenigde Staten op hun "beschcrmersrol" van Israël te laten varen en de "nationale rechten der Palestynen" niet lan ger te negeren. Koning Hoessein bedankte de Volksrepubliek voor haar steun en hij sprak de hoop uit dat de betrekkingen tussen China en de Arabische landen zich positief zullen blyven ontwikkelen. De Jordaanse vorst wil in aanslui ting op het overleg over het Ara bische vredesplan ook de bilate rale contacten tussen zyn land en China aanroeren. Minister Hernu in problemen Kolil opent slag om stembus BONN (DPA) - De Westduitse bondskanselier en voorzitter van de chris ten-democratische unie (CDU), Helmut Kohl, heeft gisteren zyn party opgeroepen by de in maart volgend jaar te houden verkiezingen te stryden voor een duidelijke meerderheid voor de huidige'"regering van het midden". Hy deed dit bij de opening van de "kleine partydag" van de CDU in Bonn Onder byval van de ongeveer 800 afgevaardigden verklaarde Kohl dat alleen met de CDU een economische opgang mogelyk is Evenals de secretaris-generaal van de CDU. Heiner Geissler, noemde hy als voor naamste taken van de regering het op orde brengen van de staatshuis houding, de werkgelegenheid en het verzekeren van de vrede in veilig heid. Zonder in bijzonderheden te treden zei Kohl dat de op 6 maart 1983 te houden verkiezingen voor de Bondsdag "politiek noodzakelyk en con stitutioneel mogelyk zyn" 1 MW >[,.1.1 ml* m~ MM WALPOLE (AP) - Al drie dagen zijn technici bij de Amerikaanse plaats Walpole in de weer, om daar een brug op te blazen die aan vervanging toe ts. Diverse explosieve ladingen ten spijt, blijkt het metaal niet te cermunorn en wordt nu naar een andere oplossing uitgezien MOSKOU (Reuter/AP) - Als de Verenigde Staten hun nieuwe MX-raketten plaatsen dan kunnen ze erop rekenen dat de Sowjet-Unie daarop met een soortgelijk wapen ant woordt. Dat heeft de Russische minister van defensie maarschalk Dmitri Oestinov gisteren gezegd in een vraaggesprek met het Sowjetpersbureau Tass Verlaten bushaltes in Buenos Aires, tijdens de algemene staking in Argentinië, waarbij het werk gisteren door ongeveer negen miljoen mensen werd neergelegd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11