Rente verder omlaag Rrupp snijdt drastisch in produktie van staal Beurs Amsterdam Kort zakelijK British Aerospace fel belager Fokker Nederland volgt West-Duitsland Export blijft stijgen in landbouw Detailhandel zuiniger met inkopen vuurwerk Belasting-inspectie wil inzage bij banken Philips met Sharp-video in Australië Volvo lonkt naar Van Doorne Beursoverzicht VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Economie PAGINA 19 Renault/Ubbink De Franse automobielfabrikant Renault heeft een industriële sa menwerkingsovereenkomst ge tekend met Ubbink Nederland b.v. te Roosendaal (onderdeel van Ubbink n.v.). De overeen komst behelst tevens een moge lijke overdracht van Ubbink- technologie aan toeleveranciers van Renault, aldus een bekend making van Ubbink. Ubbink in Roosendaal vervaardigt met glasvezel versterkte polyes ter produkten die o.a. worden toegepast in autobumpers en tuinmeubilair. Renault die in haar Franse vestiging te Dreux een gelijksoortige techniek toe past zal aan Ubbink haar kennis en ervaring ter beschikking stel len op het gebied van produkt- ontwikkeling en test- en kwali teitsprocedures voor de automo bielindustrie. Laurens De kans is groot dat er bij Laurens sigarettenfabriek in Den Haag volgend jaar al 36 uur wordt ge werkt. De directie heeft deze week een nota aan de vakbonden gepresenteerd, waarin wordt voorgesteld een 36-urige werk week in te voeren. Laurens heeft de afgelopen jaren te kampen met een vermindering van afzet. De directie wijt dit aan anti-rookcampagnes en de ver hoging van de accijnzen. Er werken 520 mensen bij het be drijf, die dank zij een arbeids overeenkomst tot eind volgend jaar verzekerd zijn van hun baan. Dick Terwischa van de Industrie bond FNV schat dat invoering van een 36-urige werkweek het verdwijnen van zeker zestig ar beidsplaatsen kan voorkomen. Olie Iran Iran heeft bevestigd dat het zijn olieproduktie heeft vergroot en dat zijn export nu ongeveer twee miljoen vaten van 159 liter per dag bedraagt. Het is ongewoon dat een Iraanse minister mededelingen over de omvang van de olie-export doet. Sinds het uitbreken van de oor log met Iran wordt dat soort ge gevens als militair geheim be schouwd. Als de export inder daad twee miljoen vaten per dag groot is moet de produktie ten minste 2,5 miljoen vaten per dag bedragen. Volgens de afspraken die in maart zijn gemaakt over de verdeling van het produktiepla- fond van 17,5 miljoen vaten per dag voor de hele OPEC zou Iran maar 1,2 miljoen vaten per dag mogen produceren. Economie VS De vooruitzichten op een herstel van de Amerikaanse economie zijn verslechterd nu deze week bekend is geworden dat de or derontvangst van de industrie in de VS is verminderd en het aan tal mensen dat in aanmerking meent te komen voor een werk loosheidsuitkering groter is ge worden. Het Amerikaanse minis terie van handel maakte bekend dat er in oktober bij de verwer kende industrie voor 150,1 mil jard dollar aan orders is ge plaatst, 3,9 procent minder dan in september. In de week tot 20 november meld den zich 654.000 Amerikanen bij de sociale diensten voor een werkloosheidsuitkering. Daarmee is een eind gekomen aan de vermindering waarvan vier weken achtereen sprake is ge weest. Philips-order Philips heeft een order van 9 min voor de levering van honderd au tomatische kassierautomaten aan het Britse bouwfonds Hali fax in de wacht gesleept, zo heeft Philips bekend gemaakt. Boven dien werd onlangs een order ge plaatst door hetzelfde bouw fonds van 4,5 min voor kantoorapparatuur. SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft te maken gekregen met nieuwe tegenvallers. Eerder dit jaar meldde Fokker al, dat opdracht gevers in financiële moeilijkhe den waren gekomen. Hier zijn nu bijgekomen hevige concurrentie van Britse zijde en financiële problemen bij een Amerikaanse afnemer, de luchtvaartmaat schappij Altair. De Engelse vliegtuigfabrikant Bri tish Aerospace tracht Fokker klanten afhandig te maken. BA heeft een nieuwe toestel, de BA- 146, op de markt gebracht, dat een regelrechte concurrent is voor de Fokker F-28. Van de BA- 146 zijn er echter tot nu toe pas 12 besteld. De Britse vliegtuigin dustrie, die al ca. 2 miljard in de BA-146 heeft geïnvesteerd, heeft haar hoop op dit toestel geves- tigd. Onlangs is het toestel via een uitgebreide rondreis vooral in Zuid-Oost-Azië aan mogelijke klanten getoond. British Aerospace probeert een "oude" klant de Australische maatschappij East-West Airlines, van Fokker af te nemen, zo be vestigde een woordvoerder van Fokker. East-West Airlines heeft drie F-28 toestellen besteld, die m maart van 1983 en daaropvolgende ja ren worden afgeleverd "Dit zal gewoon doorgang vinden", aldus de woordvoerder East-West wil echter haar gehele vloot vernieuwen, waarvoor Bri tish Aerospace een aanbod heeft gedaan. Ook Fokker heeft inmid dels een tegenzet gedaan - "een nummertje ringvechten in de vliegtuigindustrie" - om de ne gen F-27 vliegtuigen van East- West terug te nemen en zes nieu we te leveren. Verder is een Amerikaanse afne mer van Fokker, die zes F-28's in gebruik heeft, in financiële moei lijkheden geraakt. Deze regiona le maatschappij Altair verkeert sinds twee weken in een positie ongeveer vergelijkbaar met een surséance. Thans worden de overlevingskansen onderzocht. "Als Altair niet wordt voortgezet, zullen we proberen de zes toe stellen op de Amerikaanse markt te slijten en de kansen hierop zijn niet slecht", aldus de woord voerder. Hij verheelde echte niet, dat deze tweede-hands toe stellen concurrenten zijn voo nieuwe F-28's. Vier opties op F 28's van Altair zijn vervallen. AMSTERDAM (ANP/DPA) - Met Duitsland en Zwitser land heeft de Nederlandse Bank gisteren besloten haar tarieven te verlagen. De verlaging bedraagt een half procent over de gehele linie. sche Bank dateert van 8 novem ber. Toen verlaagde de centrale bank de tarieven over de gehele linie ook met een half procent. In financiële kringen toonde men zich in het algemeen niet verrast over de maatregel van De Neder- landsche Bank, gezien de eerder op de dag aangekondigde dis contoverlagingen in Duitsland en Zwitserland. Het wisseldisconto staat nu op 5 pet, de voorschotrente 5,5 pet en het promessedisconto 6 pet. Als reden voor de stap noemt de cen trale bank de internationale ren te-ontwikkeling. De voorschotrente is het renteta rief, waartegen banken bij de centrale banken kunnen lenen. Het promessedisconto is het ta rief, waaraan de handelsbanken hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en lenin gen aan het bedrijfsleven koppe- Men wijst erop dat in de afgelopen i t-»_ j j. dagen 'kennelijk overleg is ge pleegd op Europees niveau tus sen centrale banken en minis ters'. In de geldmarkt wordt wel iswaar gewezen op een mogelijk grotere krapte maar regulerende maatregelen van de centrale bank zullen naar verwachting lucht kunnen geven. De Bundesbank in West-Duitsland heeft met ingang van vandaag het disconto verlaagd met één procent tot vijf procent. Het Lombardtarief, de rente voor be leningen tegen onderpand van waardepapieren, is eveneens met één procent verlaagd tot zes pro cent. De centrale bank van Zwitserland heeft haar disconto met een half procent verlaagd tot 4,5 procent. De beleningsrente is eveneens eenhalf procent lager gesteld en komt op zes procent. DEN HAAG (ANP) - De waarde van Nederlands agrarische ex port (visserijprodukten inbegre pen) was in het eerste halfjaar van dit jaar 20,6 miljard gulden. Dat was 7,5 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1981. De geëxporteerde hoeveelheid nam met 3,3 procent toe, terwijl de prijzen met 4,1 procent omhoog gingen. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit gisteren meege deeld. In het kalenderjaar 1981 boekte on ze agrarische export al een re cordstijging van 22 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Onze totale agrarische uitvoer naar EG-landen was in het eerste halfjaar 1982 10,5 procent hoger dan een jaar tevoren. Die naar Griekenland groeide het hardst: met 65 procent tot 414 miljoen gulden. De uitvoer naar de groot ste klant, West-Duitsland, steeg met 3,7 procent tot 6,6 miljard gulden. De agrarische export naar de landen buiten de Euro pese Gemeenschap daalde met 14 miljoen tot 5,3 miljard gulden. De grootste procentuele stijging van de exportwaarde boekte de zuivel: in het eerste halfjaar van dit jaar 19,8 procent meer dan in het eerste halfjaar 1981. Bij de akkerbouw ging de waarde met 4,2 procent omhoog tot bijna 5,5 miljard, bij de tuinbouw met 9,4 procent tot bijna 4,4 miljard. Bij vee en vlees verminderde de hoe- veeheid met 5,8 procent en steeg de prijs met 14,8 procent, wat re sulteerde in een waardestijging met 8,2 procent tot ruim 3,4 mil jard gulden. De visserij-export steeg naar hoe veelheid met niet minder dan 24,1 procent, maar de prijs ging flink omlaag, namelijk met 11 procent. Daardoor kwam deze branche op een waardestijging met 10,4 procent tot 647 miljoen gulden. GENEVE (AP) - De Fransman René Nolot is gisteren uitgeroepen tot winnaar van de grote prijs van de internationale uitvindersmarkt in Genève. Zijn naast hem geparkeerde vinding is bestemd voor het boeren bedrijf: een, zeer nauwkeurige, zaaimachine. BOCHUM (DPA/Reuter) - Krupp Stahl AG is van plan de walserij- en van haar staalcomplex in Rheinhausen (Duisburg) te slui ten, wat in de komende twee jaar een verlies van 3600 arbeids plaatsen zal opleveren. Naar de bedrijfsleiding gisteren meedeel de gaat het om twee blokwalse- rijen, twee walserijen van halffa brikaten en twee profielwalserij- Er zijn nog besprekingen over de uitvoering van het plan aan de gang met de raad van commissa rissen en de ondernemingsraad. Als oorzaken van de drastische ingreep noemt de directie de moordende concurrentie op de Europese staalmarkt en de ramp zalige afneming van de vraag naar staal sinds de zomer van dit jaar. En een ander heeft tot een verdere vermindering van het toch al niet grote gebruik van de produktiecapaciteit geleid. De leiding van Krupp Stahl gelooft niet dat er op korte termijn ver betering in de marktsituatie zal komen. Daarom zijn "nieuwe in grijpende aanpassingsmaatrege len" onvermijdelijk. De produk tiecapaciteit van de bedrijven die Krupp wil sluiten wordt nog maar voor 15 tot 35 procent ge bruikt. De produktie kan groten deels door andere fabrieken van het concern worden overgeno men. Voorzover dat niet het ge val is wil Krupp de produktie el ders in de Europese Gemeen schap uitbesteden. De bedrijfsleiding stelt dat het "grote offer" dat van de onderne ming en haar werknemers wordt verlangd per saldo het gevolg is van het uitblijven van een oplos sing voor de problemen van de Europese staalindustrie. Zij doet nogmaals een dringend beroep op de Westduitse regering om in Brussel te pleiten voor maatrege len ter sanering van de staalin dustrie die de concurrentiever houdingen niet scheeftrekken. De Europese Commissie heeft in middels besloten tot een verdere beperking van de staalproduktie in de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) in het eerste kwar taal van het komende jaar. Zij verwacht geen opleving van de DEN HAAG (GPD/ANP) - De detailhandel is dit jaar terughou dend geweest by het inslaan van vuurwerk. „De afnemende con junctuur speelt beslist een rol en duidelijk is dat de detailhandel zich niet wil overkopen, omdat nog niet bekend is wat de consu ment gaat doen", aldus J Mikx uit Groningen, voorzitter van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland. De komende periode zal er door het per 1 november ingevoerde vuurwerkbesluit geen vuurwerk meer mogen worden verkocht dat harder knalt dan 150 decibel. Daarmee heeft het ministerie van volksgezondheid een beperking kunnen invoeren die al ja ren werd gewenst in verband met de kans op gehoorbeschadi- gingen. Volgens Mikx zijn de importen van vuurwerk - nagenoeg geheel uit China - afgestemd geweest op deze nieuwe bepaling ..Hier en daar zyn misschien nog wat voorraden die harder knallen, maar dan gaat het om oud goed, dat niet mag worden verkocht, al zal het misschien wel gebeuren. Bij Volksgezondheid heeft men ons in elk geval meegedeeld dat wie harder knalspul ver koopt het besluit overtreedt en er is geen sprake van dat men ons groen licht heeft gegeven die oude voorraad dit jaar nog maar te verkopen". Speelgoed Speelgoedzaken hebben in de laatste week van november, die be langrijk is voor de Sint-Nicolaas verkoop, twintig procent min der omgezet dan in diezelfde week vorig jaar Dit blijkt uit de telefonische enquête van het economisch instituut voor het mid den en kleinbedrijf bij 24 speelgoedzaken. Volgens het instituut is gebleken dat alleen zaken die in steden met warenhuizen zyn gevestigd direct last hebben van de kor tingsacties van de warenhuizen. Alle zaken hebben echter te lijden van een verminderde kooplust bij het publiek Het grote speelgoed zoals tafelbiljarts, sjoelbakken en tafeltennis tafels en technisch speelgoed, bijvoorbeeld modeltreinen en bouwdozen, is duidelijk minder verkocht Wel deden de elektro nische spelletjes en poppen het goed Maar, stelt het instituut op deze artikelen is de winstmarge gering Het rendement zal dan ook flink zijn gedaald, luidt de verwachting. vraag naar staal vóór de zomer van 1983. In de eerste drie maanden van het komende jaar mag de produktie volgens de commissie niet meer dan 23,7 miljoen ton bedragen. Dat is 26,5 procent minder dan de totale toewijzing in het eerste kwartaal van dit jaar. De verdere vermindering van de produktie is noodzakelijk gezien de inzin king van de staalmarkt. Vooral de vraag uit de automobielindus trie en de bouwnijverheid is sterk afgenomen. DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Belastinginspecteurs wil dat de overheid maatregelen neemt om het storten van zwart geld bij de banken tegen te gaan. Het buiten de boeken houden van inkomsten neemt volgens de vereniging steeds meer toe. Om dat slagvaardig te kunnen be strijden, moet de belasting dienst, als ze dat nodig acht, bij de banken de rekeningen kun nen inzien. Volgens voorzitter H. Vermeulen van de Vereniging van Belasting inspecteurs hebben recente pu- blikaties de indruk gewekt dat iedereen met zwart geld bij de banken terecht kan. Vermeulen wil op korte termijn een gesprek met het ministerie van financiën om de zwart-geldkwestie aan te pakken. In de huidige situatie worden al leen bankrekeningen gecontro leerd als de belastingdienst van een bepaalde belastingplichtige iets wil weten. „Dat moet wor den veranderd", zegt de heer Vermeulen. „Het is nu algemeen bekend geworden dat er een bre de mogelijkheid is om zwart geld kwijt te raken bij banken en daar wellicht ook geheim rente van te trekken. Dat kan zo niet zo blij ven. Als er aanwijzingen zijn dat er op grote schaal zwart geld bij banken wordt gestort, dan die nen de belastingambtenaren de bevoegdheid te hebben daar iets aan te doen. Dat kan op dit mo ment met, daar moet dus nodig iets aan gebeuren". Volgens het Openbaar Ministerie maakt een bank die willens en wetens zwart geld aanneemt, zich schuldig aan heling. De bank kan op die manier betrok ken raken bij misdrijven die an deren plegen. „Door opzettelijk behulpzaam te zijn by het geven van inlichtingen, bemiddelen en mogelijkheden om een rekening voor zwart geld te openen, zijn die banken medeplichtig", aldus de Utrechtse officier van justitie mr. J. Droesen. „Weten dat het geld afkomstig is door belastin gontduiking of opzettelyk geld bewaren uit winstbejag, is een strafbaar feit" Ook mr. Droesen onderstreept dat de mogelijkheden om zwart geld by de banken op te sporen be perkt zijn. „Meestal komen wy erachter als we met een onder zoek bij particulieren of onder nemingen bezig zijn. Bij verho ren komt dan de rol van de bank te voorschijn. Dan krijgen wij een ingang en dat leidt wel eens tot iets". Het aannemen van zwart geld door de banken is ovengens ook in strijd met de eigen richtlijnen Volgens de Bankiersvereniging zullen die richtlynen zullen wor den verscherpt en zullen de hoofdkantoren van de grote ban ken daarover waarschuwingen sturen naar de filialen. EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat in maart volgend jaar in Australië videorecorders verko pen onder haar eigen naam, die geleverd worden door de Japan se Sharp Corp. De apparaten werken volgens het VHS-sys- teem, dat in Japan ontwikkeld is. Dit betekent, dat Philips in Au stralië niet met eigen recorders van het door Philips ontwikkel de V-2000 systeem op de markt komt. Alleen in Europa ver koopt Philips haar eigen appa raten. In de V.S. verkoopt Phi- lips-dochter Magnavox VHS-vi- deorecorders, die geleverd wor den door Matsushita uit Japan, die o.m. de merknamen Natio nal, Panasonic en Technics voert. HELMOND/TILBURG (ANP) - Volvo Car bv in Hel mond is besprekingen begonnen met Van Doornes Transmissie in Tilburg om na te gaan welke moge lijkheden er zijn om in dat bedrijf te gaan deelne men. Dat heeft een woordvoerder meegedeeld. De aandelen van Van Doornes Transmissie zijn mo menteel in handen van de familie Van Doorne (39,5 procent), de versnellingsbakkenfabrikant Borg War ner (24 procent), het autoconcern Fiat (ook 24 pro cent) en de Nederlandse staat (12,5 procent). Zowel Volvo als Van Doornes Transmissie zijn bezig met de ontwikkeling van continue variabele transmis- siesystemen Volvo Car bv De nagestreefde deelname van Volvo in Van Doornes Transmissie heeft tot doel die ontwikkelingen op elkaar af te stemmen en voor Nederland te behou den en uit te bouwen. De besprekingen zullen nog wel enkele maanden vergen Bij Van Doornes Transmissie werken momenteel 140 mensen 58.0 59.0 149 00 150.00 140,00 Hl. 00 137,00 138.50 KUB24.20e 24.50e ld. eert. 18,50c 18.00 ld. 6 cum.- Kon. Ned. Pap. 31,90 32.20 Krssnspolsky 87,00 86.50 VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Rodamco123,50 VNO59.20 61.50 BINNENLANDSE AANDELEN 91,00 92.50 90.00 91.00 170.00 171.80 170.50 171 80 Asa. St.R'Dam 175,00b 175,00b 218.00b 218,00b 715,00 715.00 64.20 64.70 66.20 69.50 Hoek's Mach. IBBKoodor Kempen Beg 397.50 397.50 4990.00 4900.00 1080.00 1080.00 560.00 560,00 255,00 255,00 208.00 208.50 165.00 170.00e MjMa MjDlb 185.00 190 00 BELEGGINGS INSTITUTEN 22,40 28 30 33.60 GOUD EN ZILVER Goud onbew 38070 - 38870 Zilver onbrw BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.67 2.77 Engelse pond 4.28 4 58 Belg franc (100) 5.36 5,86 Duitae mark (100) 108 50 111JS 1U1 Ure (10 000) 17.75 20 75 Portugese esc 100) 2.55 3.25 Can. dollar2.14 124 Franae franc (100) 37.50 40.50 1145.00 1145.00 Noorse kroon 100) Gnekae drachme 100) Finse mark 1100) AMSTERDAM (ANP) - De verla ging van het Nederlandse dis conto had vandaag haar weerslag op de koersvorming op het Dam rak Veel koersen waren echter gisteren al omhoog gegaan, zodat de markt toch niet het prachUge beeld te zien gaf dat men wel licht verwacht had. Dc staats fondsenmarkt was vnendelyk gestemd. Van de internationals moest Unile ver zelfs met 1,90 terug naar 192,70 en Kon Olie 1 naar 90,80 KLM zakte ƒ0,70 naar 129,20 By de banken raakte ABN 3 kwyt op 298. Amro bank moest eveneens wat terug, maar NMB zette de styging van de voorgaande beurs met 0,80 op 125.80 Hetzelfde gebeurde by Nationale Nederlanden, die rond twaalf uur ook 0,80 beter was op 124,80 Van de uitgevers was VNU 1,50 hoger op 61,50 en Elsevier-NDU 5 op 196 De verzekerings waarden waren vnendelyk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19