NAVO kan niet zonder kernwapens Gonzales officieel tot premier gekozen geen kandidaat Kennedy VS: steun voor vredesmacht Libanese leider gewond door bom Britse professor was dubbelspion De Ruiter tijdens top in Brussel Reagan hekelt rol Cuba en Sowjet-Unie Vaste Beleggingsrekening DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 Buitenland PAGINA 9 WASHINGTON - Edward Kenne dy heeft zich op aandringen van zijn familie teruggetrokken uit 2 de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 1984. De vijftigja rige senator, die een maand gele den voor de staat Massachusetts werd herkozen, was de koploper van een peloton Democratische kandidaten voor het Witte Huis. Voormalig vice-president Walter Mondale is nu de voornaamste kanshebber geworden om het namens de Democraten over I twee jaar op te nemen tegen pre sident Reagan, die naar alge meen wordt aangenomen een tweede ambtstermijn ambieert. Kennedy's terugtreden betekent vermoedelijk, dat andere beken de Democraten, zoals Morris K. Udall bijvoorbeeld, aan de ver kiezingsstrijd gaan deelnemen. Kennedy heeft woensdag tijdens een persconferentie tevens dui delijk gemaakt dat hij in de nog verdere toekomst een eventuele kandidatuur niet uitsluit. Vol gens politieke vrienden is hij wat 1984 betreft gezwicht voor zijn drie kinderen (de oudste 22, de jongste 15), die hun scholen wil len afmaken voordat Kennedy een nieuwe gooi doet naar het presidentschap. Zijn vergeefse campagne voor de democratische kandidatuur in 1980 heeft politieke ambities ten spijt kennelijk een zware tol geeist. Edwards oudste broers John, die president was, en Ro bert, die dat wilde worden, zijn vermoord. De politieke infante rie van president Carter heeft twijfels omtrent Kennedy's waarachtigheid als wapen ge bruikt. De onzekerheid ten aanzien van door Henk Kolb Kennedy's karakter is niet gewe ken uit het bewustzijn van de Amerikaanse kiezers sedert hij aan een reputatie van opmerke lijke levenslust paarde aan een twijfelachtig optreden. In 1969 reed hij, na een feestje, in Chap- paquiddick met zijn auto van een brug. Een medewerkster ver dronk daarbij. Momenteel vol trekt zich de formele scheiding van zijn vrouw Joan. Kennedy weigerde tijdens zijn persconferentie te zeggen welke Democraat hij de beste kansen toedenkt. Hij bleef verre van een aanbeveling voor Walter Monda le, de protégé van ex-president Carter. Van beide mannen heeft Kennedy in politiek opzicht in tense afkeer. Tijdens de Demo cratische conventie van 1980 kreeg Carter, op grond van pure politieke overmacht die met het presidentschap gepaard gaat, weliswaar de voorkeur, doch Kennedy oogstte als spreker enorme en voor Carters politiek vernederende bijval. De verkiezingscampagne voor 1984 verliest met Kennedy een kleurrijke en opwindende kandi daat. Voor de Democraten wor den de kansen er niet beter op. Hun politieke strategen twijfelen er eigenlijk niet aan dat Mondale te zijner tijd de kandidatuur zal krijgen. Zij geloven niet dat hij van Reagan kan winnen. De voornaamste onder de andere politici die momenteel hun kan sen wegen, senator en ex-ruimte vaarder John Glenn, is geen aan sprekende kandidaat. Zijn vast beraden bekwaamheid ten spijt wordt hij nog steeds geplaagd door een opmerkelijk falen als voornaamste spreker van de con ventie in 1980. Het feit dat Mondale nu de beste kansen heeft de steun te verwer ven van de vakbond AFLCIO (en daarmee van een machtige poli tieke machine, alsmede veel geld) weegt volgens politieke waarnemers mogelijk niet op te gen de last een positie als belang rijkste kandidaat van nu af aan te handhaven in een land van poli tieke trend-volgers. BUENOS AIRES (Reuter) - In Ar gentinië zullen uiterlijk over een jaar verkiezingen worden gehou den ter voorbereiding van het herstel van de democratie, dat op zijn laatst in maart 1984 zijn be slag moet krijgen. Dit heeft pre sident Reynaldo Bignone giste ren bekendgemaakt. Hij zei dat de kiezers "hoogstwaar schijnlijk in het laatste kwartaal van 1983" naar de stembus zullen gaan dat zou echter ook eerder kunnen zijn. als de voorbereidin gen tijdig kunnen worden vol tooid. Volgens het staatshoofd bestaat er een "volledig akkoord" tussen LONDEN - De Canadees-Britse prof. Hugh Hambleton, die in het Londense gerechtsgebouw Old Bailey terechtstaat op verden king van spionage voor de Sow- jet Unie, werkte in werkelijkheid voor de geheime diensten van Frankrijk en Canada. Dat heeft zijn advocaat gisteren gezegd. Daarmee is een onverwachte wen ding gekomen in het proces te gen de hoogleraar economie, die ervan wordt verdacht de Russi sche geheime dienst, de KGB, ja renlang uiterst geheime informa tie uit het toenmalige NAVO- hoofdkwartier in Parijs te heb ben toegespeeld. Argentinië: binnen jaar verkiezingen de strijdkrachten en de politieke partijen over het tijdstip van de verkiezingen. De militaire junta die aan de macht is sinds een staatsgreep op 26 maart 1976 een einde maakte aan Hambleton deed dat. aldus de aan klacht. van 1956 tot 1961. toen hij zijn baan bij de NAVO opgaf. In latere jaren zou hy evenwel nog tal van klusjes voor de KGB heb ben gedaan. De Russen waar- door Henk Dam deerden zijn werk zo, dat hij in 1975 een uitnodiging kreeg om te dineren met het hoofd van de KGB. de huidige Sowjet-leider Andropov. De advocaat van Hambleton zei echter gisteren, dat zijn cliënt. het bewind van president Isabel Peron, had na de nederlaag tegen Engeland in de strijd om de Falk- land-eilanden toegezegd dat er voor maart 1984 weer een consti tutioneel bewind zal komen. De laatste tijd werd er van burger lijke zijde steeds meer druk op de militaire leiders uitgeoefend om een datum voor de verkiezin gen vast te stellen. Vorige maand verwierpen de voornaamste vyf politieke partyen de voorstellen van de junta voor een overeen komst over de wijze waarop straks het burgerlijke bestuur een reeks omstreden kwesties zou moeten aanpakken die zowel de Britse als de Cana<{ dese nationaliteit bezit, als dub belagent heeft gefunctioneerd. Hy zou zich in de loop der jaren diep in het Russische spionage- netwerk hebben weten in te gra- Hambleton heeft afgelopen maan dag, direct aan het begin van het proces tegen hem, verklaard on schuldig te zyn. Zijn advocaat heeft er gisteren op gewezen dat de autoriteiten in Canada enige jaren geleden een aanklacht te gen Hambleton wegens spionage hebben geseponeerd Dat zou met zijn werk als dubbelagent hebben te maken. BRUSSEL - Invoering van technologisch nieuwe, niet-nucleaire wapens zal de atoombe wapening van de NAVO niet overbodig maken. Minister De Ruiter (defensie) heeft op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel gewaarschuwd tegen een mogelijk misverstand op dit punt. „We moeten ons niet verlustigen in het idee dat langzamerhand de nucleaire bewapening achterwe ge zou kunnen blijven. Ieder soort bewapening heeft zijn ei gen functie binnen de NAVO- strategie", aldus minister De Ruiter. Ook de voorzitter van het militaire comité van de NAVO, admiraal Falls, waarschuwde dat Fanfani presenteert nieuw kabinet ROME - Italië's nieuwe premier Amintore Fanfani heeft woens dag zijn kabinet voorgesteld. De lijst van ministers bracht betrek kelijk weinig verrassingen: van de 28 ministers hadden er 17 al zitting in het vorige kabinet, drie hadden deel uitgemaakt van vroegere regeringen en acht wer den voor het eerst minister. Van de aangeblevenen zijn de voor naamste: de christen-democra ten Emilio Colombo op buiten landse zaken, Virginio Rognoni op binnenlandse zaken en de so cialist Lelio Lagorio op defensie. Op de drie financiële departemen ten werden alle ministers ver vangen: Andreatta en Formica verdwenen, respectievelijk van door Hein ten Kortenaar de schatkist en financiën, omdat zij door hun geruzie het vorige kabinet ten val hadden gebracht. Zij werden vervangen door de economische experts van de twee voornaamste regeringspar tijen: de christen-democraat Gio vanni Goria en de socialist Fran cesco Forte. De republikein Giorgio la Malfa keerde niet terug op het ministe rie van begroting, omdat zijn par tij niet meer meedoet. In zijn plaats komt de christen-demo craat Guido Bodrato, in de vori ge regering minister van onder wijs. Hij wordt op zijn beurt ver vangen door de tweede vrouwe lijke minister in de Italiaanse ge schiedenis, zijn partijgenote Franca Falcucci. de nieuwe wapens niet tot reduc tie van de nucleaire bewapening zullen leiden, maar wel tot uitstel van het tijdstip waarop over de eventuele inzet van atoomwa pens moet worden beslist. De NAVO-ministers van defensie bijeen in het NAVO Defensie Planning Comité (DPC), hebben zich vrijblijvend opgesteld te genover een Amerikaanse 'bood schappenlijst' waarin de ver schillende nieuwe hoog techno logische wapens worden aange prezen. Daarbij gaat het onder meer om betere verkennings middelen, raketten met zeer ho ge doeltreffendheid en de moge lijkheid om met een raket ver schillende gerichte granaten af te vuren. De NAVO-ministers zul len deze zaken nu rustig gaan be studeren. door Ferry Mingelen Minister De Ruiter benadrukte dat deze wapens veel geld kosten, en geld is momenteel een groot pro bleem binnen de NAVO. Offi cieel streven de NAVO-landen naar een jaarlijkse groei van de defensiebudgetten met 3 pro cent, maar in werkelijkheid ha len de meeste dat niet. Het kabi- net-Lubbers heeft bijvoorbeeld een jaarlykse groei van 2 procent afgesproken, de Westduitsers doen nog wat minder, maar de Verenigde Staten, Noorwegen, Groot-Brittannië en Canada ver hogen hun defensiebudgetten wel met 3 procent of meer. Voor die nieuwe wapens zou op zijn minst een verhoging van 4 pro cent per jaar nodig zijn. Ondanks die 2 procent groei heeft de Nederlandse defensie-inspan ning bij de jaarlijkse NAVO- beoordeling toch 'een voldoen de' gekregen, zei minister De Ruiter. Duidelijke kritiek was er wel op de bezuinigingsmaatregel om twee nucleaire batterijen voor de luchtverdediging (Nike) in 1983 en 1984 buiten gebruik te stellen en pas in 1986 te vervan gen door de niet-nucleaire Pa triot-raket. De NAVO vond dit plan volgens minister De Ruiter „op het nippertje aanvaardbaar". De defensieministers gaven ten slotte definitief hun goedkeuring ADVERTENTIE jgsm aan een dik draaiboek voor een snelle versterking van de NAVO- troepen in Europa in geval van een conflict. Bij oplopende inter nationale spanningen kunnen er in een periode van twee tot der tig dagen dertien Amerikaanse divisies en 1900 gevechtsvlieg tuigen de Oceaan worden over gevlogen. Voor de opvang, het vervoer en de bevoorrading van deze troepen moeten er in Euro pa allerlei voorbereidingsmaat regelen worden getroffen waar bij burgerluchtvaart en scheep vaart massaal zullen worden in geschakeld. Besprekingen over de medewerking van de Neder landse luchtvaartmaatschappij KLM zijn overigens nog niet af gerond. TEHERAN (AP) - Tijdens een onlangs in de Iraanse hoofdstad Teheran gehouden militaire parade, reed op één van de tanks dit jongetje mee, gekleed in het uniform van de Iraanse strijdkrachten en met een echt geweer. BRASILIA (Reuter/DPA/AFP/UPI) - De Amerikaanse president Reagan heeft tijdens zijn bezoek aan Brazilië scherpe kritiek geleverd op guer rillabewegingen in Latijns-Amerika en de steun die zij volgens hem van Cuba en de Sowjet-Unie ontvangen. Hij beschuldigde beide landen, zonder hen overigens bij name te noemen, van "pure agressie". "Net zo bedreigend als conventionele legers of kernwapens zijn pseudo- revolutionairen die wettige regeringen ondermijnen en krachten van economische vooruitgang vernietigen", aldus Reagan die gisteravond sprak tijdens een diner met president Figueiredo van Brazilië. Over de steun die de guerrillabewegingen krijgen zei Reagan: "Zij worden be wapend door het surrogaat van een verre macht, een macht die een filosofie heeft welke vreemd is aan Amerika en tot doel heeft onze regeringen en economièn te destabiliseren. Dit is pure en eenvoudige agressie". President Figueiredo sprak in zijn rede de hoop uit dat initiatieven van Latijnsamerikaanse landen als Mexico, Colombia en Venezuela zullen bijdragen tot een vredesproces en democratische oplossingen. Daarby kennelijk doelend op initiatieven die met name Mexico en Venezuela hebben genomen om tot een oplossing te komen van conflicten in Mid* den-Amerika. Washington heeft niet positief op die initiatieven gereageerd Figueiredo onderstreepte het recht van volken op soevereiniteit "zonder inmen ging van buiten". Waarnemers zien in de uitspraken van beide staats hoofden een duidelijk accentverschil in benadering van de problemen in Midden-Amerika. President Reagan onderstreepte verder de Amerikaanse verplichting aan het handvest van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en het verdrag van Rio voor wederzijdse bijstand (hulp by militaire aanvallen van buiten, red.). Reagan had zich gisterochtend na een eerste bespreking met Figueiredo voldaan getoond. "We zyn tot sommige overeenkomsten gekomen over toekomstige samenwerking en zullen samen aan onze economische problemen werken". Minister van buitenlandse zaken Shultz, die met zijn college van financiën, Regan, de president vergezeld, sprak van "vruchtbare besprekingen". MADRID - Met 207 stemmen voor, 116 tegen en 21 onthoudingen is Felipe Gonzalez rond midder nacht door het Spaanse parle ment officieel tot premier geko zen. Gonzalez kreeg niet alleen de steun van zijn eigen socialisti sche partij, maar ook van de communisten en de tweemans fracties van de partij van ex-pre mier Adolfo Suarez. Tegen stem den de grootste oppositiepartij, de Volksalliantie, alsook de ge decimeerde voormalige rege ringspartij UCD. De regionalisti- sche partijen uit Baskenland en Catalonië onthielden zich van stemming. Felipe Gonzalez, die allerwegen ook vanuit zijn eigen partij en in de pers bekritiseerd was vanwe ge de vaagheid van zijn dinsdag gepresenteerde regeringspro gramma, toonde zich in het par lementaire debat van gisteren aanzienlijk concreter. Zo kondig de hij aan, in de komende vier jaar 150 wetsvoorstellen te zullen indienen. De meeste steun kreeg Gonzalez van zijn voormalige politieke op ponent Adolfo Suarez. Volgens de ex-premier bestaat er grote overeenstemming tussen de hoofdlijnen van het beleid van de socialisten en Suarez' eigen programma. Communistenleider Carrillo deelde weliswaar enkele plaagstootjes uit, vooral om de afstand in het linkse kamp tot de socialisten te bewaren, maar be loofde Gonzalez toch te zullen steunen om eventuele barrières, opgeworpen door de feitelijke machtscentra, te slechten. door Gerrit-Jan Hoek De Baskische en Catalaanse min derheidsgroepen verweten de nieuwe premier vooral zijn bij drage in de opstelling van de om streden autonomiewet (Loapa) en onduidelijkheid in zijn toe komstige autonomiebeleid, re den waarom zij weigerden op voorhand al hun steun aan het nieuwe kabinet te geven. Dezelfde verwijten kwamen van oppositieleider Fraga Iribarne, woordvoerder van de conserva tieve Volksalliantie. Hoewel Gonzalez door zijn nadere presi- zering en gedetailleerde toelich ting op het programma goed deels het gras voor de voeten van Fraga (die dinsdag zyn angst had uitgesproken dat er van enig de bat geen sprake zou zyn) had weggemaaid, toonde de conser vatieve oppositieleider zich bij vlagen niet minder agressief en explosief. Zo voorspelde Fraga, dat Spanje geruineerd zou wor den als het (gematigd sociaal-de mocratische) beleid van de socia listen in de praktijk tot uitvoe ring zou worden gebracht. De interventie van FYaga, wiens rol in het door de socialisten gedo mineerde parlement geen andere lijkt te zijn dan het open trekken van al zijn verbale registers, grensde op sommige punten aan pure demagogie. Zo omschreef hy het eventuele uittreden van Sparye uit de NAVO „als het eer ste grote succes van de nieuw ge kozen Sowjet-leider Andropov". Vlak voor de interventie van Fraga maakte Felipe Gonzalez de sa menstelling van zyn nieuwe re gering bekend. Het socialistische kabinet zal bestaan uit 17 minis ters, die niet allen lid zyn van de socialistische partij. De minister van justitie, Ledesma, is als onaf hankelijke in het kabinet opge nomen. In de nieuwe regering zitten vooral economen en tech nici, terwijl de meerderheid van de nieuwe ministersploeg als ge matigde sociaal-democraten te boek staat Alleen de minister van defensie, tot nu toe burgemeester van Bar celona, Narcis Serra, heeft de naam een radicale socialist te zijn, die echter vanwege zyn or ganisatietalent en uitstekende relatie met de militairen tot deze sleutelfunctie benoemd is De minister van financiën en eco nomie, Miguel Boyer, daarente gen staat aangeschreven als het meest gematigde element bin nen het nieuwe kabinet. Boijer, wiens benoeming vooral geïnspi reerd is door de gedachte een brug te slaan naar de doorgaans weerbarstige en ultra-conserva tieve werkgeversorganisatie CEOE, verliet enkele jaren gele den zelfs geruime tyd de PSOE. omdat hij vond dat deze een te radicale weg was ingeslagen BRASILIA AFP/UPI) - President Reagan wil de mogelykheden bezien voor een versterking van de multinationale vredesmacht van Amerikanen, Fransen en Ita lianen in Libanon waarom presi dent Gemayel heeft gevraagd. Wij zullen dit met onze vrienden en bondgenoten bespreken, daar wij alles willen doen wat in ons vermogen ligt om de terugtrek king van Syrische, Palestynse en Israëlische troepen uit Libanon te versnellen, zo zei de Ameri kaanse president bij zijn bezoek Groene Betaalch j de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. BEIROET (UPI/Reuter) - De linkse Libanese leider Walid Jumblatt is gistermiddag gewond bij het exploderen van een bom, die vermoede lijk was verstopt in een auto. De ontploffing deed zich voor in de buurt van het gebouw waar de Amerikaanse bemiddelaar Morris Draper ge sprekken voerde met Libanese functionarissen. Jumblatt werd met hoofdwonden in een ambulance meegenomen. Twee anderen üepen ernstige verwondingen op. Na de explosie braken er branden uit. Uit bronnen bij het ziekenhuis werd vernomen dat by de explosie vier personen om het leven zijn gekomen en negen werden gewond. Jum blatt en zij vrouw zouden lichte verwondingen hebben opgelopen. Zij zijn naar het Amerikaanse ziekenhuis in Beiroet gebracht. Volgens ooggetuigen liep Jumblatt naar de ambulance met hulp van twee mannen. Later werd uit het ziekenhuis vernomen dat hij licht is gewond. De explosie zou zijn veroorzaakt door een zware bom Libane se soldaten en veiligheidstroepen sloten het gebied onmiddellijk af. De 33-jarige Jumblatt is leider van de socialistische progressieve partij PSP. Islamitische Druzen, die bd zijn van de PSP, zijn sinds enige weken in het Shouf-gebergte ten zuidoosten van Beiroet in gevecht met rechtse christelijke milities. aan de Braziliaanse hoofdstad Brasilia in het kader van zyn Zuidamerikaanse rondreis. Deelneming door ook andere lan den dan de VS. Frankrijk en Ita lië zou nuttig kunnen zijn om de Libanese crisis op te lossen, zo zei hy. 's Avonds werd uit ingelichte krin gen in Washington vernomen, dat de Amerikaanse regering haar contingent in Beiroet al in de komende weken zou willen verdubbelen van 1.200 tot 2.400. maar onder-minister van buiten landse zaken Kenneth Dam ver meed sprekende voor de belang rijke commissie buitenlandse za ken van de senaat zorgvuldig enig cyfer te noemen. Het "zou nodig kunnen zyn niet alleen een targroUuc vu bet Hr—nw contingent te overwegen, maar ook een uitbreiding van het aan tal deelnemende landen", zo zei hy. De sterkte van de huidige macht met het tot Beiroet beperkte ope ratiegebied bedraagt 4.100 man. Gemayel had dinsdag om een versterking tot minstens 30.000 man gevraagd om het operatie gebied uit te breiden teneinde het Libanese leger by te staan by het opvullen van lacunes, zoals die ook zouden kunnen ontstaan by vertrek van de vreemde troe pen, die thans ongeveer 80 pro cent van het grondgebied van Li banon controleren. ADVERTENTIE Jumblatt na de explosie TOl op naam waarbij u b Iflooptijden w irvn an icnn 8 betaling kunt bepalen Minimum inlegbcdrag ^0/ m u /n B /v mogelijkheden een looptijd van 2, 3,4,5 en 10 jaar met maande lijkse rentebetaling of een looptijd van 5 of 10 jaa^ waarbij u ieder jaar 1/5 resp. 1/10 deel van uw inleg terugontvangt de jaarlijkse rente Rentevergoeding op de Viste BekggingsrtFcning afhankelijk van looptijd, bedrag en wijze van rentebetaling nu minimaal 8,1 bij 2 jaar en f1.000,- en maximaal 8,7 bij) jaar en f 100.000,- en mere Wijzigingen voorbehouden O Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/ hoek 't Gangetje, 071-13 264)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9