Woonlasten voor minima te zwaar Uitkeringsstop jongeren blijft Vanavond om 19 uur 30: Morgenmiddag om 14)11111': Rijk weigert onderzoek bewoners Dordtse wijk Ontvoerder vrouw eist 10 miljoen C Versneld overleg rond grondprij sbeheersing Studiebeurs toch eerder Emotioneel gesprek Kamer met bewonersorganisaties: Steun voor gedupeerde pensioen trekkers? Casino Scheveningen Noodverordening A dam "aantasting rechtsstaat" Casino Scheveningen Vrouwen storten zich op verkrachter meisje Heel december cognac voor de helft! Casino Scheveningen DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 Diploma voor particuliere beveiliging DEN HAAG (GPD) - Perso- neelsleden van particuliere beveiligingsdiensten moeten voortaan in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt dat zij over de nodige theore tische kennis voor hun be roep beschikken. De exame neisen voor het diploma zul len door minister Korthals Altes (justitie) worden opge steld. Deze nadere regels zijn van daag in het Staatsblad gepu bliceerd door het ministerie van justitie. Het gaat om een wijziging van de Beschikking particuliere beveiligingsorga nisaties. Deze beschikking bevat waar borgen voor de taakuitoefe ning, de organisatie en lei ding van organisaties en de vakbekwaamheid van het personeel van de diensten. Wat betreft dat laatste moe ten voortaan de personeelsle den een examen afleggen. NULAND (GPD) - De vermoedelijke ontvoerder van mevrouw Van der Valk-van der Cape 11e uit Nuland heeft gisteren telefonisch een losgeld van tien miljoen gulden geëist Dat bedrag moet worden voldaan in vier geldsoorten. Het was de vierde keer, dat de man - die volgens de rijkspolitie in Den Bosch met een Duits accent spreekt - telefonisch contact met de familie Van der Valk zocht. De man meldde ook dat het goed gaat met de ontvoerde vrouw, echtgenote van een van de directeuren van het Van der Valk-horecaconcern. Via de telefoon liet de ontvoerder een bandop name met de stem van de vrouw horen. De schoonzoon van mevrouw Van der Valk, Van den Nieuwenhuizen, voert namens de familie de onderhandelingen met de ontvoerder. „De ontvoerder heeft ons een zeer kort een fragment laten horen van een opname, die van mijn schoonmoeder is gemaakt. Volgens de ontvoer der is die opname dinsdagmiddag om 4 uur gemaakt". Op het bandje vertelt mevrouw Van der Valk kort en zakelijk dat zij het goed maakt, dat de familie het losgeld moet betalen en dat er geen politie bij moet worden gehaald, aldus de heer Van den Nieuwenhuizen. De politie in Den Bosch hult zich nog steeds in het diepste stilzwijgen over deze ontvoeringszaak. Er worden alleen mededelingen gedaan over de telefonische contacten met de ontvoerder, maar dan alleen over het aantal, niet over de inhoud. Sinds gisteravond zijn er bij de politie 45 tips over de ontvoeringszaak binnengekomen. De familie Van der Valk heeft een beloning uitgeloofd aan mensen die met belangrijke tips komen. Binnenland Op een hoorzitting gisteren van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting hebben verte genwoordigers van tal van orga nisaties, die de belangen van huurders behartigen, de parle mentariërs op vaak emotionele wijze duidelijk gemaakt hoezeer de nood in huishoudens met de laagste inkomens is gestegen. Volgens gegevens van bewoners organisaties is de achterstand in de betaling van de huur in Am sterdam inmiddels opgelopen tot 11,6 miljoen gulden. In Rotter dam bedraagt de huurachter stand 8 miljoen gulden. De bewonersorganisaties hebben de kamerleden voorgehouden dat de minima in de sanerings- wijken gemiddeld 40 procent van hun netto-inkomen aan woonlasten kwijt zijn als zij een maal in een gerenoveerde wo ning zitten. In sommige gevallen moeten zij de helft van hun inko men aan huur en andere woon lasten betalen. Vertegenwoordigers van woning bouwverenigingen rekenden de kamercommissie voor wat de ef fecten zijn van het regeringsplan om aan de individuele huursub sidie te knabbelen. De minima zullen er komend jaar tien gul den per maand extra op achter uit gaan, in 1984 nog eens vijftien gulden en in 1985 23 gulden per maand. Marcel van Dam (PvdA) becijferde daarop de koopkrachtdaling van de minima volgend jaar op mini maal 6,5 procent. De oud-minister van volksgezond heid zei te verwachten dat de woonlasten "zeer fors" zullen stijgen, doordat gemeenten zich gedwongen zien de tarieven voor onroerend-goedbelasting, riool rechten en andere woonheffin- gen drastisch te verhogen om hun tekorten te dekken. Hij is het eens met de woning bouwverenigingen dat de rijks overheid veel meer geld in de volkshuisvesting kan stoppen dan zij nu doet. De hoorzitting over de woonlasten in de vier grote steden verliep chaotisch. De Schepelzaal in het kamergebouw was veel te klein om alle belangstellenden toe te DEN HAAG (GPD) - De uitbe taling van de studiebeurzen van december vindt nog dit jaar plaats en wordt niet, zo als eerder de bedoeling was. uitgesteld tot januari van het volgend jaar. Dit antwoordt minister Deetman van onder wijs op vragen uit de Tweede Kamer. Met name door het laat aanvra gen van een studiebeurs krijgt een groep van circa 400.000 studenten een eerste betaling pas in december. De minister beschikte echter niet over voldoende midde len om de prijscompensatie volledig in de bedragen te verwerken. Daarom zou de tegemoetkoming in eerste in stantie pas in januari worden uitgekeerd. De bewindsman heeft het pro bleem inmiddels op een an dere manier opgelost, zodat de uitbetaling alsnog deze maand kan geschieden. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks is bereid eventueel al in de eerste helft van volgend jaar in overleg te treden met de Kamer over de grond- pry sbeheersing. CDA-woordvoerder Van Noord had eerder in het debat de minister onder druk gezet om terug te komen van zijn voorstel om dat overleg pas in oktober 1983 te houden. Gezien de neiging van de grondpryzen om te stijgen is daartoe alle aanleiding, aldus de CDA-woordvoerder. Indien die grondprijsstijging doorzet moet het er dan maar eerder dan in oktober van komen, zo gaf minister Braks toe. Daarmee was de kou tussen de regeringsfracties en de bewindslieden van landbouw uit de lucht. Het ziet er naar uit dat van de ingediende moties en wijzigingsvoorstellen op de begroting slechts één motie het zal ha len. Het betreft de motie Van der Sanden (CDA), mede ondertekend door PvdA en WD, waarin wordt gevraagd om heronderhandelingen over de aardgastaricven voor glastuinders. De bedoeling is het tarief voor de eerste 30.000 kubieke meter te verlagen tot het minimumtarief dat de EG Nederland heeft opgelegd. Andere moties werden door de minister van de hand gewezen. Een mo- tie-Tazelaar (PvdA) om de subsidie op de keuringskosten van slachtvee te handhaven werd als "prematuur" afgpdaan. Aan een tweede PvdA- motie om desnoods produktschappen af te schaffen als zy niet beter functioneren had Braks "geen enkele behoefte", hangende een SER- advies over de materie. En een derde motie-Tazelaar om ombuigingen op landbouw te herzien onderging hetzelfde lot. DEN HAAG (ANP) - Als het parlement de plannen van de regering voor de huren en de bijkomende woonlasten goedkeurt, dan kan het rekenen op grote sociale onrust onder huurders met minimum-inkomens in vooral de grote steden. laten. Zeker honderd vertegen woordigers van bewonersorgani saties namen hier geen genoegen mee en dreigden de bijeenkomst massaal te verlaten. De chaos die hierop volgde hield de zitting ruim een half uur op. Uiteindelijk gingen de bewoners ermee akkoord dat nog een vijf tigtal medestanders werden "bij- geperst". Inmiddels had voorzit ter Dijkman (CDA) al gedreigd de hele hoorzitting af te gelasten. Kamer: ontzie bij standsmoeders DEN HAAG (ANP) - De vaste ka- mercommissie van sociale zaken wil dat staatssecretaris De Graaf nagaat of kan worden voorko men dat "bijstandsmoeders" die naast hun uitkering een baan hebben extra zwaar getroffen worden door de korting nevenin komsten, die 1 januari van kracht wordt. De Graaf stemde daar gisteren tij dens een gesprek met de com missie mee in, maar de bezuini gingen van 7,5 miljoen gulden die uit de maatregelen voort vloeit mogen daardoor niet lager uitvallen. De aangekondigde korting houdt onder meer in dat de huidige ex tra vrijstelling van tien procent die één-oudergezinnen bij in komsten uit arbeid hebben ver valt. Dat scheelt de bijstands moeders zo'n 100 tot 150 gulden per maand aan inkomsten. De emoties liepen hoog op tijdens de hoorzitting van de Tweede Kamer-commissie voor volkshuisvesting De belangstelling van bewonerscommissies u'as zo groot, dat er heftige discussies ontstonden over het wel of niet toelaten van méér mensen in de zaal. Op de foto maakt Kamercommissievoorzitter Dijkman (links) een veront schuldigd gebaar naar een boze vertegenwoordiger van een bewonerscommissie. ROERMOND (GPD) - De Bel gische Rijkskas voor de Rust en Overlevingspensioenen en de Directie van de Postchë- ques willen vandaag bespre ken wat zij kunnen doen om 7000 gedupeerde gepensio neerden in Nederland tege moet te komen. De gepensio neerden. voornamelyk ex- mynwerkers die in Belgie hebben gewerkt, leven al bij na zes weken van hun - toch al lage - maandbetaling van oktober. Dat komt doordat twee postzakken met de post wissels voor hun pensioen uitkering van november - to tale waarde: 12 miljoen - zijn zoekgeraakt. Bekeken wordt nu of er een vervan gende uitkering kan komen. Zoals gemeld verdwenen de postzakken op 17 november jl ergens tussen België en Nederland Elke maand ko men de betalingsopdrachten van de Belgische Rykskas via de Belgische Postcheque- dienst naar Nederland. De laatste hadden op 24 novem ber bij de gepensioneerden moeten arriveren. Er is ech ter niets gekomen. Naar adjunct-directeur A. Vial van het Bureau voor Belgi sche Zaken in Breda mede deelt, is thans in heel Neder land en ook in het buitenland een onderzoek vanwege de PTT gaande. Vast staat intus sen dat op de bewuste dag. 17 november, behalve deze twee postzakken in België geen andere postzakken verdwe nen zijn. De politie is nog niet bij het onderzoek ingescha keld. In België is gebleken dat de twee zakken met postwissels op 17 november om 21.11 uur met de trein van Brussel- Zuid naar Nederland zijn ver trokken; sindsdien is er niets meer van vernomen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) wil de SER niet om advies vragen over de verlaging van de uitke ring voor 16- en 17-jarigen. De Graaf zei gisteren in de Tweede Kamer dat uitstel van de beslis sing (om werkloze jongeren in plaats van de bijstand in aanmer king te laten komen voor kinder bijslag) om financiële redenen niet mogelijk is. De staatssecretaris verklaarde dit tijdens het debat over de invoe ring van de leeftijdsafhankelijke kinderbijslag. Uitstel van een be slissing zou op jaarbasis leiden tot een inkomstenverlies van zo'n f70 miljoen voor de over heid. Hij hoopt dat de Sociaal- Economische Raad op eigen ini tiatief nog een advies kan opstel len. De Kamer, die de wet in de week van 14 december zal be handelen. zou daarmee dan nog rekening kunnen houden. Snelle besluitvorming is volgens De Graaf nodig omdat vanaf ja nuari werkloze schoolverlaters recht krijgen op een uitkering Dat recht krijgen zij, omdat zij dan een half jaar werkloos zijn. Door hen nu dit recht te ontne men, zijn deze schoolverlaters voor hun onderhoud aangewe zen op hun ouders. De Graaf heeft minder moeite met een eventueel uitstel voor zijn tweede bezuinigingsoperatie, het verlagen van de uitkering voor werklozen tot 23 jaar. Deze groep zou na een half jaar ww onmid dellijk terugvallen tot het bij standniveau. De bewindsman herhaalde zyn toezegging dat hy het kabinet zal voorstellen als nog een advies van de SER over dit voorstel te vragen. De staatssecretaris liet verder we ten dat het kabinet niets voelt voor de introductie van inko mensafhankelijke kinderbijslag. Een dergelijke regeling is erg ge compliceerd, en valt niet snel te realiseren, aldus DE Graaf. Je hebt zin in wat anders. Niet elke avond die televisie, niet weer een film. En tóch wat je noemt spanning en sensatie. En ontspanning vooral. Je pakt de auto en je gaat naar 't casino. Daar roezemoest het, daar is sfeer, daar ben je even totaal ergens anders. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. DEN HAAG (ANP) - De nood ver- Ook in «ndere gevallen, roall het ROTTERDAM - Een ziekenhuis in Rotterdam, dat met sluiting urardt bedreigd, hield gisteren een open dag, waarbij bezoekers en patiënten een kijkje achter de schermen konden nemen. Ook werden vanaf het zieken huisterrein honderden ballonnen opgelaten (met de hoop dat ze in Den Haag zullen komen...) uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen in de gezondheidszorg. ADVERTENTIE Je bent in de buurt en je dag is goed begonnen. Maar het weer valt tegen. En je bent nog nooit in een casino geweest Hier is je kans, want nu kun je in alle rust 's even kijken hoe dat gaat. Een leuk klein boekje wijst je de weg en als je wat weten wilt vraag je 't maar. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. DORDRECHT (ANP) - Het minis terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer ziet geen aanleiding voor een be volkingsonderzoek onder de be woners van de ernstig verontrei nigde wijk Merwedepolder in Dordrecht. Minister Winsemius heeft dit de provincie Zuid-Hol land gisteren medegedeeld. De minister vindt dat er onvol doende zekerheid is dat de be volking daadwerkelijk met verontreinigde stof in aanraking is geweest. Hij meent verder dat niet duidelijk is op welke effec ten het onderzoek toegespitst zou moeten worden. De Zuidhol landse milieugedeputeerde dr. W. Hekkelman heeft het stand punt van de minister gisteren overgebracht op een vergadering met de bewoners van de Merwe depolder. Minister Winsemius heeft ondanks herhaaldelijk aandringen van Hekkelman de bewoners op het allerlaatste moment laten weten om pricipiele redenen niet naar de vergadering te zullen komen. Hij vindt overleg met de bewo ners in eerste instantie een zaak van de lagere overheden. De minister zal, zo deelde Hekkel man mee, de Gezondheidsraad om een spoedadvies vragen over de waarde van een haaranalyse- onderzoek dat een Nederlandse vestiging van een Amerikaanse onderneming bij bewoners uit de gifwijk heeft gedaan. Dat onder zoek heeft volgens de bewoners in het haar te grote concentraties metalen aangetoond. Het kan waardevol zijn voor het vaststel len van de schade die de bewo ners door de verontreiniging in de grond hebben opgelopen. ordening in Amsterdam ter gele genheid van de ontruiming van het kraakpand de Lucky Luyk was een aantasting van de rechtsstaat. Een regeling, waarin aan de rechten van de burgers af breuk wordt gedaan, bevordert niet direct het gezag van en het ontzag voor de overheid. Daar mee komt men in een vicieuze cirkel terecht. De doelmatigheid van het bestuur neemt verder af, waardoor het nodig is nog meer op nood recht te vertrouwen. Dit schrijven mr. A. Heringa en drs. W. Witteveen, wetenschap pelyk medewerkers by de vak groep staatsrechtelyke vakken aan de rijksuniversiteit Leiden, en mr. R. de Winter, gerechtsau diteur bij de Hoge Raad, in een eerste Staatkundig Jaarboek dat gisteren is verschenen. tot verboden gebied verklaren van het landgoed Amehsweerd bij Utrecht, komt de strydbaar heid volgens de auteurs voort uit een verlangen om nu eindelijk eens doelmatig op te treden. Er is een trend waarneembaar om in alle haast knopen door te hak ken, ook als er alleen maar een botte byl aanwezig is. Het is de vraag of de methode van de byl wel echt een effectief middel is. aldus de samenstellers van het jaarboek. Met het Staatkundig Jaarboek wil len de redacteuren de stelling weerleggen dat staatsrecht een tamelyk grys gebied is, waarin weinig opwindends te beleven valt. De bydragen in de bundel van verscheidene deskundigen hebben m de meeste gevallen be trekking op politieke of juridi sche actuele gebeurtenissen ADVERTENTIE GRONINGEN (GPD) - Twee vrouwen uit Leeuwarden hebben gisteravond in het Noorderplantsoen in Gronin gen de verkrachting voorko men van een 20-jang meisje uit Groningen. De vrouwen zaten in een auto, toen zy om hulp hoorden roepen. Ze stapten uit en zagen dat een man, de 20-jange E.G. uit Hoogkerk, het meisje in een bosje had getrokken om haar te verkrachten. Voorbijkomende fietsers rea geerden niet, maar de twee vrouwen wel. Eén van hen wierp zich op de man. G. sloeg dc vrouw in het gezicht, maar slaagde er niet in los te komen. Met behulp van an dere voorbijgangers werd de man in bedwang gehouden en aan de inmiddels gewaar schuwde politie overgele verd. En niet zómaar cognac. maar Courvoisier VSOP? Dc hek maand december voor 3,50 per glas. Alléén in het casino! Lekker voor na een Frans hapje in het restaurant of gewoon aan de bar. Ook aan te bevelen: een rondje cognac na een rondje Roulette of Black Jack. elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7