Scheelzien gaat niet vanzelf maar is wel te genezen over Bejaarden gaan vaker naar dienstencentra Opbrengst onderverhuur gaan niet van pensioen af Hoe eerder behandelinghoe beter Sint per dekschuit Voor één of andere vorm van hulp Jazzweek in januari PAGINA 4 Leiden DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 LEIDEN - Een baby die enige weken na de ge boorte naar zijn moe der loenst hoeft nog niet als "schele" door het leven te gaan. Het is een vrij normaal ver schijnsel dat kinderen in de eerste levenswe ken de oogbewegingen nog niet helemaal on der controle hebben. Anders wordt het als de ogen na drie of vier maanden nog steeds niet met elkaar samen werken, Dan wordt het de hoogste tijd naar een oogarts door Saskia Stoelinga te stappen. De kans is dan heel groot dat na een inten sieve behandeling de "sche le" weer moeders mooiste wordt. Vorige week organiseerde de afdeling oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden een voorlichtings avond met als thema: scheel zien en het luie oog. Deze avond trok veel belangstel lenden. Ongeveer vier procent van de totale bevolking lijdt aan een vorm van scheelzien. Een aantal van hen zat die avond in de zaal. Deze mondige pa tiënten wilden alles weten over het ontstaan, het onder zoek en de behandeling van deze oogafwijking. De beweging van normale ogen is op elkaar afgestemd, zodat elk oog naar hetzelfde onder werp kijkt. Dit komt omdat de hersenen via de zenuwen instructies sturen naar de spieren die aan de buitenkant van elk oog zitten. Als dit sa menspel ontbreekt, spreken we van scheelzien: het ene oog concentreert zich op wat men wil zien; het andere, niet in de lijn staande oog kijkt een andere kant op, dikwijls in binnenwaartse, maar ook wel in buitenwaartse of zelfs opwaartse richting. Meestal ziet men maar met één oog scheel. Ook zien de mees te scheelziende kinderen niet dubbel omdat wat door het schele oog wordt gezien, niet door de hersenen wordt gere gistreerd. Het oog wordt 'lui'. dat wil zeggen dat het, door de blokkering van het ge zichtsvermogen, gebrekkig wordt en steeds minder de tails gaat onderscheiden. Het is een medisch sprookje dat scheelzien bij een kind vanzelf overgaat. Hoe eerder met de behandeling ervan wordt begonnen des te beter de vooruitzichten op een to tale genezing. Als het oog lui is, moet dagelijks gedurende enkele uren over het goede oog een pleister worden ge dragen. Hierdoor wordt het kind gedwongen zijn luie oog te gebruiken. Afplakken Goed afplakken is volgen or- thoptiste Bierlaagh van het AZL het halve werk. Op de oogheelkundige afdeling van het AZL staan zij en nog drie andere orthoptisten de kin deren met raad en daad terzij de bij oefeningen om de oog spieren te versterken. Een orthoptiste is iemand die een paramedische opleiding achter de rug heeft. In sa menwerking met de oogarts gaat zij na in hoeverre de ogen kunnen samenwerken en of er sprake is van een lui oog. Voorts wordt de orthop tiste belast met het uitvoeren van controles bij scheelzien de patiënten en bepaalt zij wanneer en hoe er afgeplakt moet worden. Met dat afplakken probeert men te bewerkstelligen dat op een gegeven moment met beide ogen weer even goed gaat zien en beide ogen even goed kunnen scheelkijken. Pas als dit stadium is bereikt, kan worden bekeken of er ook nog operatief moet wor den ingegrepen. In het AZL vinden jaarlijks on geveer 600 van deze operaties plaats. Bij de operatie, waar voor een verblijf van slechts enkele dagen in een zieken huis nodig is, worden de spie ren die de oogbol bewegen verplaatst. Ook na zo'n in greep blijft afplakken nood zakelijk. In het AZL gaat men er vanuit dat er, hoewel er maar één scheel oog is, twee ogen moe ten worden rechtgezet. Een methode die overigens lang niet in alle ziekenhuizen wordt toegepast. Oogarts Swart zegt daarover geruststellend: "De ene me thode is niet beter dan de an der. Beide technieken geven goede resultaten te zien. Het is meer een kwestie: hoe ben je opgeleid en wat heb je ge leerd. Elke oogheelkundige kliniek heeft zo zijn eigen methode". Grootouders die bij hun een jarige kleinkind scheelheid hadden geconstateerd, vroe gen zich af of dit een erfelijke kwestie kon zijn. Meer fami lieleden hadden er last van. Deze vraag kon door orthop tiste Bierlaagh met 'ja' wor den beantwoord. Eventueel andere oorzaken waardoor scheelzien kan onstaan, zijn niet of nauwelijks bekend. Het onderzoek daarnaar is nog in volle gang. Volharden Zo simpel als de therapie voor het genezen van scheelzien hierboven staat beschreven lijkt het in de praktijk alle maal niet te gaan. Kinderen rukken de pleisters af en ra ken gedeprimeerd als ze weer voor schele worden uitge maakt en hebben perioden dat ze geen zin hebben om mee te werken omdat het zo lang duurt. Gemiddeld staat een scheelziende, die als ba by is binnengekomen tot zijn elfde jaar onder controle. Het is duidelijk. Wil deze thera pie slagen dan zullen ook de ouders voor honderd procent mee moeten werken. Uit de verhalen op die avond bleek dat ouders van alles be denken om het een en ander voor hun spruiten aantrekke lijk te maken. Zo worden de oogpleisters soms van prach tige tekeningen voorzien en wordt er voor vier weken niet klagen en goed oefenen bij voorbeeld een cadeautje in het vooruitzicht gesteld. Voor de orthoptiste is een warme zomer een uitstekend controlemiddel, want als het goed is, moet er in die tijd na het verwijderen van de pleis ter een prachtige afscheiding te zien zijn. Tot zover de duidelijke sche len. Tragischer wordt het als het kind alleen maar een lui oog heeft. Zo op het eerste oog is dat heel moeilijk te constateren. Veelal wordt zoiets ontdekt na een contro le bij de schoolarts op zes- of zevenjarige leeftijd. En dan is eigenlijk het leed al geschied. De kans dat men met het luie oog nog goed zal kunnen gaan kijken is dan gering. Per geval zal precies moeten wor den bekeken of afplakken en oefenen nog zin heeft, of dat het kind met één slechtziend oog door het leven moet gaan. Zelfs een bril haalt dan in de meeste gevallen niets uit. Preventief Verontruste ouders vroegen zich af of zulke gevallen niet eerder kunnen worden ont dekt. "Waarom wordt op een consulatiebureau wel aan dacht besteed aan de gehoor- test en niet aan een lui oog?" En dan blijkt opeens dat in de gezondheidszorg nog niet alles is geregeld. Een orthop tiste mag geen patiënten zien zonder verwijzing van een oogarts. Dus op een consula tiebureau is geen deskundige op dit gebied aanwezig. Ook orthoptiste Bierlaagh be treurt deze gang van zaken. Maar er is een lichtpuntje. De landelijke vereniging van or thoptisten is al enige tijd met het ministerie van volksge zondheid over dit probleem in onderhandeling. Bier laagh: "De toekomst zal veel meer gericht moeten zijn op het voorkómen". In Amsterdam is men al op de goede weg. Dit jaar hebben een oogarts en een orthoptis te bij wijze van proef op ver schillende consultatiesbu- reau's in de stad een onder zoek gedaan naar luie en schele ogen. Het resultaat was opmerkelijk te noemen. Zo opmerkelijk dat de twee deskundigen zelfs in dienst zijn genomen en maandelijks hun ronde maken langs alle consultatiebureau^ van de hoofdstad. LEIDEN - Sint Nicolaas was giste ren op diverse plaatsen actief in Leiden. Zo voer hij per dekschuit door de Leidse grachten, om te worden ontvangen door (de kin deren van) het personeel van de gemeentelijke reinigingsdienst. Ook enkele Leidse bedrijven had den de bejaarde Spanjaard gis termiddag een ontvangst bereid, door hem welwillend met ge schenken gehonoreerd. In de Stadsgehoorzaal hield de onder nemingsvereniging Promotion Haarlemmerstraat en Omgeving een groot feest met de zangeres Sandy, een goochelaar, maar vooral Sinterklaas als hoogte punt. Ook werd de Goedheilig man gisteravond in de mensa De Bak gesignaleerd en later in een auto op de Haarlemmersrtraat, omstanders de weg naar V en D vragend. Op de foto gaat Sint aan wal, waar hij werd opge wacht door t gingsdienst. De Tilburgse dichter Herman Brand treedt vanavond op in café Scarabee in de Pieters- kerkchoorsteeg. De voor drachtskunstenaar brengt humor in zijn muzikaal/lite raire optreden. Men kan er, volgens de café-eigenaar, öm lachen. Herman Brand be gint om half tien. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert za terdag een Sint Nicolaas prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit anderhalf, vier, acht en elf kilometer. De start is om elf uur bij het club huis aan de Zaanstraat; in schrijven is van tien uur af mogelijk. Muziek De Tröckener Kecks treedt za terdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aande Breestraat 66. Deze groep is in 1980 opgericht en speelt Nederlandstalig repertoire. In het voorprogramma is de Muziekvideo Het open café van het Leids Vrijetijdscentrum lüat zater dagmiddag een muziekvideo programma zien met opna men van concerten. Onder andere Cure, Stray Cats, Al- lezAllez, Simple Minds, Joy Division, Ramones, Bowie, John Martyn, Specials. Het café is van twee tot vijf uur Jazz De Groningse jazzformatie De Noodband treedt zaterdag op bij jazz-zolder Hot House. On der de groepsleden bevindt zich Boy Edgar-prijswinnaar 1982 Alan Laurillard, de alt saxofonist. De overige leden zijn: Frans Vermeersen (alt saxofoon), Gerard Ammer- laan (bas), Sybrand Hoeks- ma (bas), Charles Huffstadt (drums), Bert Klein (drums). De muzikanten noemen hun muziek zelf "no wave", de stijl wordt ook wel "new jazz" genoemd, met zo nu en dan new wave en zelfs punkele menten. Het concert begint 's avonds om tien uur; de zaal gaat een uur eerder open. Strandloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een strand loop aan de Wassenaarse Slag. Deze trimloop begint om elf uur. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden twee, vier, acht en twaalf ki lometer. Zij kunnen zich om tien uur ter plaatse laten in schrijven. LEIDEN - Steeds meer ouderen weten de weg te vinden naar de dienstencentra voor de één of an dere vorm van hulp. Dat meldt de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk Leiden in het onlangs uit gekomen jaarverslag over 1981. Buiten kleine vragen om infor matie deden ongeveer 1200 oude ren een beroep op de diensten centra in de wijken. Nog eens 250 ouderen zochten contact met het stedelijk bureau. De meeste hulpaanvragen kwa men uit Zuid West en betroffen problemen met eenzaamheid, tuinonderhoud, boodschappen, vervoer of klusjes in huis. Omdat het niet de bedoeling is dat de stichting directe hulp aan de ou deren verleent, werden de mees te hulpvragers doorverwezen naar bijvoorbeeld de gezinsver zorging, huisarts of het maat schappelijk werk. Ontbraken de juiste hulpverleners, dan zette de stichting eigen vrijwilligers in. Die vrijwilligers houden zich be zig met huisbezoek, kleine klus jes, boodschappen doen of licht huishoudelijk werk. Vrijwilligers De stichting heeft overigens in 1981 steeds vaker een beroep moeten doen op de vierhonderd vrijwilligers. Dit omdat de moge lijkheden van het bejaardenwerk afnemen. Deze ontwikkeling baart de stichting grote zorgen: "Er kan niet zo maar klakkeloos onbeperkt voor alles en nog wat een beroep worden gedaan op vrijwilligers". De doelstelling van de Stichting Dienstencentrum is het 'met in spraak en medezeggenschap van ouderen hun maatschappelijke integratie en zelfstandigheid be vorderen'. De inspraak en mede zeggenschap wordt vooral ver wezenlijkt via de wijkouderenra- den, die in elke Leidse wijk de ouderen vertegenwoordigt. Deze ouderenraden zijn ook vertegen woordigd in het bestuur van de stichting. Alleen de continuïteit LEIDEN Deze week is de voorverkoop begonnen voor het vierde Key Town Jazz Festival dat 15 januari in de Stadsgehoorzaal wordt gehou den. Het festival moet het hoogtepunt worden van de Leidse jazzweek (12 tot en met 16 januari). Het festival biedt het optreden van musici als Sammy Rimington and his band, trompettist Cuf Billet, Janice King, Toots Thielemans, Greetje Kauffeld, de Climax Jazzband en vele ande ren, onder wie ook meer dan vijftig musici uit de Leidse regio. De organisatie doet nog pogingen pianist Joe Turner naar Leiden te halen De jazzweek wordt woensdagavond 12 januari geopend met de langza merhand gebruikelijke kroegentocht, waar dertig cafés aan deelnemen. van de wijkouderenraad in de Merenwijk is nog niet verzekerd en het grote project Zuid Wes1 heeft slechts een projectleidster Naast de individuele hulpverle ning organiseert het diensten centrum ook een aantal 'tele fooncirkels' waaraan vorig jaar ongeveer 125 ouderen deelna men. Ook was er een pedicure dienst en een maaltijddiensf voor nog zelfstandig wonende ouderen. In Zuid West werd be gonnen met een project 'r verwerking', waarbij weduwen en weduwnaars terzijde worden gestaan. Tenslotte waren er taal lessen, bejaardengymnastiek, volksdansen, zwemmen, ge spreksgroepen, kunstzinnige vorming en recreatie— en ont moetingsactiviteiten Ten gevolge van de bezuinigingen, die ook het bejaardenwerk trof fen, verwacht de stichting niet louter een pas op de plaats te moeten maken, maar ook een achteruitgang van de mogelijk heden. De stichting acht dit vooral vervelend omdat het aan tal ouderen groeiende is en er nog een aantal belangrijke ont wikkelingen in het bejaarden werk moeten worden doorge voerd. LEIDEN - Een 41-jarige vrouw uit Leiden moest gistermorgen om streeks negen uur naar het AZL worden vervoerd nadat zij door de gladheid op de brug over de Maresingel was gevallen De vrouw heeft mogelijk een gebro ken been, aldus de politie. Instituut Burgerraadslieden. ."f 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Teletoon 071 - 254142. "Een vriendin van mij is pas overleden. Ze had nog één dochter thuis, Riet, intussen ook al 35 jaar. Riet wil liever niet alleen blijven wonen. Nu ben ik zelf ook pas alleen ko men te staan, toen mijn man vorig jaar overleed. Ik wil Riet een kamer verhuren, dat is ge zelliger voor ons allebei. Maar nu zeggen ze dat de inkomsten uit onderverhuur van mijn pensioen afgaan. Is dat waar"? Deze vraag is heel eenvoudig te beantwoorden. Wat "ze" zeg gen, is onjuist. De mevrouw, die ons deze vraag stelde (we zullen haar mevrouw De Jong noemen) heeft een weduwen- pensioen op grond van de Al gemene Weduwen- en Wezen wet (AWW). En de hoogte van zo'n pensioen wordt niet beïn vloed door eventuele andere inkomsten. Mevrouw De Jong mag haar inkomsten uit onder verhuur dus gewoon houden. Deze gaan niet van het pen sioen af. Het AWW-pensioen blijft trou wens ook gewoon doorlopen, als de weduwe met een vriend gaat samenwonen. Alleen in geval van hertrouwen stopt het pensioen. De weduwe krijgt dan een afkoopsom. Zoals zo vaak het geval is. bleek deze vraag van mevrouw de Jong niet de enige vraag, waarvoor haar plan tot onderverhuur aan Riet haar plaatste. Vond de wo ningbouwvereniging het bijv. wel goed, dat ze aan Riet zou gaan verhuren? En hoe zat het met haar huursubsidie en de belastingen? Huisbaas In het huurcontract van me vrouw de Jong staat dat ze de woning niet geheel of gedeelte lijk aan een ander in gebruik mag geven. Onderverhuur bleek alleen toegestaan met toestemming van de woning bouwvereniging. Zo'n bepa ling is in huurcontracten heel gebruikelijk. We hebben me vrouw De Jong gezegd dat de toestemming van de woning bouwvereniging voor de on derverhuur aan Riet waar schijnlijk zonder problemen zou worden gegeven. Riet had namelijk het recht om, als ze wilde, in de woning van haar moeder (ook eigendom van een woningbouwvereniging) te blijven wonen. Als Riet bij me vrouw De Jong ging wonen, maakte ze dus een woning vrij. De woningbouwvereniging kon er o.i. dan ook weinig bezwaar tegen hebben. Tegelijk zou met de woningbouwvereni ging een afspraak moeten wor den gemaakt voor het geval mevrouw De Jong naar een be jaardenhuis zou gaan of zou komen te overlijden. Zonder afspraak zou Riet dan namelijk als onderhuurster geen recht hebben om in de woning te blijven wonen. Voor Riet was het belangrijk bij voorbaat te weten dat ze dan in elk geval een voor haar geschikte andere woning aangeboden zou krij gen. Dat moest dus, het best schrifte lijk, met de woningbouwver eniging worden afgesproken. Op die manier zou Riet naar de woningbouwvereniging toe dus praktisch dezelfde positie ;en medehuurder. Huursubsidie Als mevrouw De Jong Riet op kamers neemt, is dat wél van invloed op het hoogte van haar huursubsidie. De huurprijs, die Riet aan mevrouw De Jong gaat betalen, doet daarbij niet terzake. Het gaat om een deel van het huis, dat Riet huurt. De woning van mevrouw De Jong heeft vier kamers. Zij wil één daarvan aan Riet verhuren, dus een vierde deel van het huis. Mevrouw De Jong krijgt zodiende niet voor de volledige huurprijs maar slechts voor drievierde gedeelte daarvan huursubsidie. Dat gaat overi gens pas in bij het begin van het nieuwe huursubsidiejaar, dus per 1 juli 1983. Riet kan op haar beurt geen huursubsidie krijgen voor de huur, die ze aan mevrouw de Jong betaalt. Riet is namelijk kamerhuur- ster en het recht op huursubsi die bestaat alleen voor zelf standige woningen. De huurprijs, die Riet haar be taalt, is voor mevrouw De Jong belastbaar inkomen. Daarvan moet zij aangifte doen bij de belastingdienst. Bepaalde kos ten, die eventueel in de huur prijs zijn inbegrepen, mogen in mindering worden gebracht (zoals bijv. de kosten van gas en licht). Voordelig? Mensen, die een kamer willen verhuren, mede om er finan cieel voordeel van te hebben, doen er goed aan te berekenen of er in hun geval wel echt een financieel voordeel door ont staat. Soms is het financiële voordeel aanzienlijk minder dan men zich voorstelt; een en kele keer kan het zelfs een fi nancieel nadeel blijken, zodat men er uiteindelijk alleen maar op achteruit gaat. Dat komt doordat men bijv. meer belas ting moet betalen, geen kwijt schelding meer krijgt van be paalde belastingaanslagen (zo als die voor onroerend goed), doordat de vrijwillige zieken fondspremie omhoog kan gaan, terwijl de vergoedingen voor studiekosten en de huur subsidie juist lager kunnen worden. Als uw wilt weten of nevenin komsten (het gaat natuurlijk niet alleen om inkomsten uit onderverhuur) u ook werkelijk financieel baten, kunt u dat daarom het best tevoren uitre kenen. Wij kunnen u daarbij zonodig helpen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4