Welzijn in de verdrukking Steeds Weinig animo voor kleine woonwagencentra regio Zijlwijkschool wint zwemmen Bewoners blijven liever in Leiden Gemeente heeft geen geld voor voorzieningen in Stevenshof Op plaats Overdekte Gedenkstenen in nieuwe woningen den mei icclwnb kladbteefd DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 LEIDEN De Zijlwijkschool is winnaar geworden van het to taalklassement bij het school zwemmen voor basisonderwijs. De wedstrijden, georganiseerd door de gemeentelijke school sportcommissie, werden gisteren in De Zijl gehouden. De Zijlwijk school mag nu voor een jaar de G. Philipsen-wisselbokaal in haar prijzenkast uitstallen. Vorig jaar nam "De Valkenier" deze beker (genoemd naar de vroegere di recteur van de voormalige Sport stichting) mee naar school.Het to- taalklassenent is de optelsom van verschillende wedstrijden voor meisjes en jongens over diverse afstanden. Het klassement bij de jongens werd gewonnen door de Valkenier; tweede werd de Zijl wijkschool en derde de Telders- school. Bij de meisjes werd de Ko ningin Wilhelminaschool voor de tweede maal winnaar; twee en drie werden ooh hier resp. Zijl wijkschool en Teldersschool. Aan de wedstrijden deden 24 scholen De winnende teams van de Zijlwijkschool met de wisselbokaal. LEIDEN De meeste bewoners van het woonwagenkamp aan de Trekvaartweg willen niet naar een klein kampje in een van de regiogemeenten. Tevreden op het huidige overbezette kamp zijn de bewoners echter ook niet: het is te vol, er bestaat brandge vaar, het is rommelig en de vak ken voor de wagens zijn te klein. Groot bezwaar is ook dat douche en wc niet in de wagen mogen worden aangebracht maar alleen in een schuurtje. Dat blijkt uit een onderzoek dat medewerkers van buurthuis De Rolleman heb ben gedaan onder de bewoners. Het beleid van het ministerie is er- LEIDEN - Hoewel deze maand de eerste paal de frond ingaat voor woningen in de Stevenshotjespolder, kan nu al worden gezegd dat de welzijnsvoorzieningen (so ciaal cultureel werk, medische zorg, recreatie, geeste lijk leven) in deze nieuwe Leidse wijk in de knel drei gen te komen. De gemeente Leiden heeft daarvoor nau welijks geld. PPR-raadslid Van Oosten sprak gisteravond in een gecombineer de vergadering van de raadscom- misies onderwijs en maatschap pelijke aangelegenheden van een doffe ellende. Woorden die wet houder Peters (onderwijs) even later zou herhalen. Ook De Vries (WD) sprak zijn bezorgdheid uit over de financiën. Hij vroeg zich af of het nog wel nut heeft om de toekomstige bewoners vari de Stevenshof inspraak te geven. "We moeten oppassen dat dat geen schijninspraak wordt, nu het zwaard van Damocles boven de financiën hangt". Eind dit jaar zal als alles volgens plan verloopt de Stevenshof 280 bewoners tellen. Behalve een woning is er voor deze mensen niets. Eenmaal volgebouwd zal de wijk huisvesting bieden aan ongeveer 13.000 Leidenaars. De PPR en PSP verweten het col lege veel te laks te zijn met de voorbereidingen voor de bouw en inrichting van de welzijns voorzieningen. "De bewoners hadden al lang betrokken moe ten worden bij de ontwikkeling van die voorzieningen in de nieuwbouwwijk". Henriëtte van Dongen (PvdA) was niet zo gelukkig met de huidige opzet van een gemeentelijke werkgroep, die zich bezighoudt met de planning van de welzijns voorzieningen in de Stevenshof. "Wat willen we nu: één groot centraal buurthuis of zijn we voor decentralisatie?. Hoe staat het met kinderopvang en peuter speelzalen?" Haar collega Fallaux hield eenzelf de verhaal over de medische zorg. "Komt er een medisch cen trum of is er sprake van vrije ves tiging van artsen?" Vragen die onbeantwoord bleven omdat men wederom niet wist wat de bewoners wensen. Onderwijs Het enige dat eigenlijk vaststaat is dat het ministerie toestemming heeft gegeven voor 21 onderwij s- lokalen en een gymnastiekzaal. Er zal nog wel een gevecht moe ten plaatsvinden tussen de be sturen van het openbaar, protes tants christelijk en katholiek on derwijs hoe de verdeling zal gaan worden. De gemeente streeft naar twee openbare scholen. De Vries vond het een schande dat ook nog niet was geluisterd naar de wensen van gehandicapten. "Het zou een historische fout zyn als we in deze nieuwe wijk niet gelijk rekening hielden met de bereikbaarheid van gebouwen, Een van de weinige voorzieningen op welzijnsterrein die er al wel is in de Stevenshof polder: de ijsbaan van ijsvereniging Rijndijk-Hoge Mors. De baan op de foto is tijdelijk; op dezelfde plek (nabij spoorwegovergang De Vink) komt ook de definitieve baan. De ijsvereniging had overigens vroeger in de polder haar accommodatie, maar moest wijken voor woning bouwplannen. scholen en winkels voor deze groep mensen". Elzenga (WD) vond niet dat er nog langer gewacht moest wor den met de planning en bouw van de welzijnsvoorzieningen. "Er moet vlug worden gehan deld, anders is het te laat. Des noods betrekken we de bond van Nederlandse huisvrouwen erbij als de inspraak van de bewoners te lang op zich laat wachten. De ze organisatie heeft ook hele goe de ideeën", sprak hij. op gericht kleine kampjes te ma ken. Het onderzoek bedoelt aan te tonen wat de woonwagenbe woners daar zelf van vinden, 'want hun mening wordt te wei nig gevraagd'. Van de ongeveer 200 bewoners weigerde een op vallend groot deel mee te werken aan het onderzoek. 'Door teleur stellende ervaringen in het verle den moegeslagen'. zo veronder stellen de onderzoekers De woonwagenbewoners hebben grote onvrede met het feit dat ze niet dezelfde voorzieningen en rechten hebben als de mensen die ze 'burgers' noemen. Ze voe len zich aan de kant gezet, 'want we worden toch maar gezien als het uitschot van de maatschap pij'. De bewoners weten niet waar ze aan toe zijn, want er is een te grote afstand tussen be leidsmakers, ambtenaren en be woners. Wat er precies gaat ge beuren is nog nooit duidelijk ver teld. Veel mensen willen op het grote kamp blijven omdat ze het con tact en de steun van de familie erg op prijs stellen. 'Je leeft met en helpt elkaar, en dat geldt evenzeer voor vrienden en ken nissen'. Nadeel van het grote kamp is wel dat er weinig speel- gelegenheid is en de verkeersvei ligheid veel te wensen overlaat 'Het is hier soms net een race baan'. Het kamp ligt ook te ver Vein centrum Leiden af, zodat het voor met name bejaarden erg geïsoleerd ligt. Openbaar ver voer komt niet langs het Trek vaartplein. School Hoewel de bewoners weten dat het niveau van de kampschool lager is dan op een 'burger'school, is het grootste deel voor behoud van de kampschool. Kinderen en ook volwassenen voelen er zich prettiger behandeld en een groep bewoners verwacht dat kinderen veel minder naar school zullen gaan wanneer er geen kamp school is. Veel bewoners zien de zin van verder leren niet in om dat 'er genoeg werk is waar geen diploma voor nodig is' en 'al heb je een diploma, je krijgt toch geen werk omdat je als gen bewoner gediscrimineerd wordt'. De mogelijkheid tot reizen of han delen is zeer klein geworden voor de woonwagenbewoners. De handel is volgens hen van buitenaf kapotgemaakt omdat de vergunningen zeer moeilijk zyn te verkrygen. De wagens zijn vaak te groot om ermee te reizen en tijdelijk ergens anders staan is te duur Vaak ook houden de be woners rekening met de kamp school. De onderzoekers hekelen het be leid van sommige randgemeen ten om de toch al te kleine kampjes nog eens op te splitsen. Zo heeft Voorschoten de negen standplaatsen over drie kleine kampjes in de gemeente ver deeld. In het algemeen lopen de randgemeenten ver achter op het schema. Deze achterstand in het bouwen van kleine kampjes wordt volgens de onderzoekers veroorzaakr door politieke onwil en negatieve vooroordelen van huisbewoners. 'En de onzeker heid over het beleid wordt alleen nog maar groter'. Scanners gestolen LEIDEN - Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat is woensdag morgen omstreeks half zes een aantal scanners gestolen. Boven dien sneuvelde er een winkelruit ter waarde van 1000 gulden. De grootste schade ontstond even wel doordat vallend glas terecht kwam op uitgestalde producten. Volgens de winkelier gaat het om een bedrag van 10.000 gul den Wisselwoning gekraakt LEIDEN - Bij de politie is giste ren aangifte gedaan van het feit dat een wisselwoning aan de Agaathlaan is gekraakt. De kra kers waren niet thuis toen de po litie kwam; daarom lieten de agenten een bnelje achter waar op stond dat zij zich moeten mel den op het bureau. LEIDEN De Leidse universiteit blijft verwachten dat de hoofd groep gezondheidsonderzoek van TNO zich te zijner tijd in de Leeuwenhoek zal vestigen. "We blijven goede hoop koesteren", aldus M. Koornstra, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit. Eind vorig jaar werd bekend ge maakt dat de voornoemde hoofd groep in verband met een reorga nisatieplan wellicht gedeeltelijk of in haar geheel naar Leiden zal komen. Nu zijn de TNO-institu- ten op het gebied van gezond heidsonderzoek her en der door het land verspreid, in de toe komst zouden ze misschien on dergebracht worden in een nieuw gebouw in de Leeuwen hoek. Vraag is natuurlijk of de Leidse universiteit niet al te optimis tisch is; TNO zal tenslotte flink inkrimpen in de komende tijd. Koornstra: "Ik denk dat wij een voorsprong hebben op andere mogelijke vestigingsplaatsen. Dat was vorig jaar zo en dat is nu Universiteit: hoop op komst TNO-vestiging nog zo. Kijk, de hoofdgroep ge zondheidsonderzoek zou ook nog in Utrecht of Limburg te recht kunnen komen. Maar ik heb begrepen dat Limburg niet meer zo goed in de markt ligt en wat betreft Utrecht: de universi teit aldaar moet nog met de ge meente in de slag over het be stemmingsplan. Wij hoeven dat niet meer te doen met de ge meente Leiden over de Leeu wenhoek. Dat is natuurlijk een pluspunt. Dus zeg ik: als die ver huizing doorgaat, dan maken wij de meeste kans". Een woordvoerder van TNO ver telt dat er nog geen definitieve beslissing is genomen over de plaats waar de hoofdgroep ge zondheidsonderzoek zal komen. "Wat dat betreft is er sinds eind vorig jaar nog niets nieuws onder de zon". Op de vraag waarom het besluit van TNO zo lang op zich laat wachten, antwoordt hij: "De vraag is: welke stappen neemt de overheid met betrekking tot de financiering van dit project. Nee, ik kan niet zeggen hoeveel geld we van de overheid willen heb ben". Gaat de herplaatsing wel door nu bekend is geworden dat er de no dige ontslagen zullen vallen bij TNO? "Nogmaals: we bestude ren in dit stadium alleen de mo gelijkheid nog maar. Wat doet de overheid, daar gaat het om". Ligt Leiden het beste in de markt? "Ook op die vraag kunnen we geen antwoord geven. Er moet niet vergeten worden dat ook Utrecht nog in de strijd zit. Nee, we hebben nog geen ontwerpen gemaakt. Dat doen we pas als we zekerheid over de financiering hebben". LEIDEN - Bij de sloop van het zwembad 'De Over dekte' zijn een aantal gedenkstenen gevonden die gistermiddag weer een plaatsje hebben ge kregen in de gevel van de nieuwe woningen aan de Haarlemmerstraat. De gedenkstenen dateren uit de tijd dat het ge sloopte gebouw nog in gebruik was als kerk. De Mon Père-kerk werd in 1981 gedeeltelijk ge sloopt en later verbouwd tot zwembad. In de steentjes zijn de namen gegraveerd van de bouw heer en het kerkbestuur van de rooms-katholieke gemeente van de Franse kerk. Op de plek van de kerk zijn thans 24 woningen in aanbouw. Door de voorzitter van woningbouw vereniging Eensgezindheid, W.C. Nagtegaal, wer den de historische steentjes gistermiddag inge metseld in de gevel van de huizen aan de Haar lemmerstraat. Toegevoegd werd een nieuwe ge velsteen met informatie over de historie van dit stukje Leiden. De nieuwe woningen op de plek van 'De Overdek te' zijn voornamelijk bestemd voor gezinnen. De huizen staan gegroepeerd rond een pleintje tus sen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest. Het ontwerp van de nieuwbouw is van architecten- buro Van Veldhoven Partners uit Den haag. De woningen worden gebouwd door het Leidse aan nemersbedrijf du Prie. Het is de bedoeling dat de nieuwe huizen in maart 1983 in gebruik worden genomen. De gedenkstenen die gisteren in de nieuwbouwwo ningen aan de Haarlemmerstraat werden geplaatst. Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Cultuurkraak (1) Onder het motto 'geen woor den maar daden' hebben vijf jonge Leidse kunstenaars (in leeftijd variërend van twintig tot dertig jaar) eerst hun ei gen galerie ingericht en ver volgens de gemeente ge vraagd dit tentoonstellings- en verkooplokaal als zodanig te erkennen. Een gewaagd initiatief van Pe ter van Emmerik, Bert Kien- jet, Jan Kölling, Bert Overde- vest en Okke Spierenburg. Want als de gemeente straks "nee" zegt tegen de experi mentele kunstgalerie dan zijn alle uren en al het geld (zeker duizend gulden) dat het vijf tal er heeft ingestoken voor niets geweest. Ook al zijn zij vastbesloten hun domein met hand en tand te verdedi gen. Sinds ruim een jaar huren Van Emmerik, Kienjet, Kólling, Overdevest en Spierenburg voor tweehonderd gulden in de maand een ruime zoldere tage in het pand Lange Mare 65. Een pand dat eigendom is van de gemeente en in ge bruik is gegeven aan de stich ting LOK. Dit opleidingsin stituut voor sociaal-agogen verhuurt het pand, met uit zondering van de parterre on der het zolderatelier, als woonruimte aan studenten. Dit deel van de begane grond werd tot een jaar geleden als showroom gebruikt door de Schoondergang bv. kook- shop. Deze horeca-installa- teur verhuisde echter naar het Zoeterwoudse industrie terrein zodat een flinke ruim te in het pand leeg kwam te staan. De kamerbewoners gingen er hun wasgoed op hangen en begonnen er fiet sen en vuilniszakken te stal len. Zonde van zo'n fraaie grote ruimte, vonden de vijf jonge kunstenaars. Zij besloten de voormalige showroom met eigen middelen op te knap pen en er een expositieruim te van te maken. Het Boa-co mité toonde zich ondertussen zo enthousiast over de plan nen van het vijftal dat spon taan de etalage van de Lange Mare 65, bij het comité in ge bruik. aan dit 'goede doel' werd afgestaan. Cultuurkraak (2) De kamerbewoners vonden de Vier van de vijf 'cultuurkrakers' in beeld met op de achtergrond een deel van 'De tentoonstelling': van linksnaar rechts Peter van Emmerik, Bert Overdeiiest, Okke Spierenburg en Jan Kolling. kunstzinnige plannen aan vankelijk minder geslaagd. Een keertje een kunstten toonstelling in hun 'washok', dat vonden de meeste bewo ners geen probleem, maar een permanente tentoonstel lingsruimte waar iedereen zo maar in- en uitloopt, daar hadden velen overwegende bezwaren tegen. Bezwaren die de kunstenaars gister avond tijdens een gezamen lijke vergadering met de be woners grotendeels wisten weg te werken door hun plannen voor een van het woonhuis gescheiden gale- rie-ipgang op de onderhande lingstafel te deponeren. Zaterdag 20 november is 'De tentoonstelling' van de vyf in de gloednieuwe 'gemeente- galerie' geopend. Van Emme rik cs. hebben eigen experi mentele kunstwerken ten toon gesteld die tot en met 11 december dagelijks (behalve op zondag en maandag) tus sen 12 en 17 uur zijn te be zichtigen. Op de openingsavond van de galerie schijnt het aardig druk te zijn geweest. Maar van de schriftelijk uitgeno digde gemeente-embtenaren en stadsbestuurders kwam niemand opdagen. Daarom zyn de pioniers van plan om naar het stadhuis te gaan en ambtenaren van de afdeling grondzaken en wethouder Jos Fase mondeling uit te no digen om eens op de Lange Mare een kijkje te komen ne men. Zij willen de gemeente voorstellen de benedenver dieping als galerie voor jon ge. experimentele kunste naars te erkennen en het hen voor een schappelijk prijsje te verhuren. "Wy willen de galerie dan ver der beheren en zorgen dat er werken van steeds weer an dere kunstenaars in komen te hangen", ontvouwen Peter Van Emmerik, Jan Kólling en Okke Spierenburg hun pionnen. "Niet de gemeente maar wij moeten bepalen wie er exposeren. Anders krijg je straks dat de gemeente zegt dat een kunstenaar van wie er al vier jaar werken in de bkr-kelders liggen nu ook maar eens een keertje moet exposeren. Wij vinden dat we alleen experimentele kunste naars moeten toelaten. Men sen die serieus en vernieu wend beril zyn. Van Emme rik, Kölling en Spierenburg vinden dat de gemeente mo reel verplicht is om hun aan vraag te honorenn "Want het wordt hoog tijd dat er in deze stad eens een keer iets voor jonge kunstenaars wordt gedaan. Wy kunnen namelyk nergens terecht. In de traditionele galeries ko men we niet aan bod en voor de rest is er gewoon niets in Leiden. In andere steden zyn er meestal wél podia voor jonge, beginne de kunste naars. Maar Leiden is wat de experimentele kunst betreft gewoon cultuurarm. Terwijl hier toch genoeg experimen tele kunstenaars rondlopen" Cultuurkraak (3) Of de gemeente de experimen tele galerie ook inderdaad een officiële status zal op- stempelen, is zeer de vraag. Grondzaken-ambtenaar Deurhof zegt het in elk geval een hele vreemde raak te vin den dat een groepje kunste naars zomaar ergens een ga lerie gaat inrichten, zonder <i..: i-ig. n.i.ir ri h< treffende pand er ook maar iets van afweet Lange Mare 65 is door de gemeente aan gekocht in het kader van het bestemmingsplan Maredorp. "Wy hebben het voorlopig aan het LOK in gebruik gege ven. Maar als deze stichting er kunstenaars in zet die er een galerie van gaan maken dan zitten wy straks met de gebakken peren. De LOK kan ons dan niet meer garan deren dat het pand leeg is wanneer wy het nodig heb ben voor het realiseren van het bestemmingsplan". Deurhof wil een hartig woordje met het stichtingsbestuur gaan praten. Of er ooit een tweede tentoonstelling in het 'washok-galenc' komt, is dus nog zeer de vraag J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3