Lakeman klaagt CB aan J1 9? Behandeling zwart geld willekeurig Wegvervoer somber over komend jaar ADM wil deskundig onderzoek Beurs Amsterdam Kort zakelijk Over pensioengelden Centraal Beheer Naar toekomst scheepswerf 1CI1 RÉ to HO ii\7 EG en Hong Kong eens over textiel \m° Beursovcfzicht DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 PAGINA 19 Rolinco Bij Rolinco hebben mr. E.A. Brou wer en Dr. P.P. Schweitzer hun functie als lid van de raad van commissarissen neergelegd we gens het bereiken van de leeftijd grens. Tot commissaris zijn be noemd mevrouw Simone Veil (oud-voorzitter van het Europees parlement) en de heren J.M. Le- veque, W. Scheel (oud-president van Duitsland) en prof. dr. ir. A.A. van Trier ter voorziening in de bestaande vacatures. Pan Am Pan American World Airways heeft met haar piloten een twee jarige cao gesloten waarin onder meer is opgenomen dat de vliegers tot eind 1984 geen sala risverhoging krijgen. Bovendien hebben de piloten zich bereid verklaard meer uren te maken en mee te werken aan andere maat regelen die de financiële positie van Panam weer gezond moeten maken. Volgens deskundigen op lucht vaartgebied levert het akkoord met de 1700 piloten de maat schappij een besparing van tien tallen miljoenen dollars per jaar op. Van de kant van de maat schappij is toegezegd dat toe komstige salarisverhogingen af gestemd zullen worden op de winst. Dolan Het Westduitse chemische concern Hoechst heeft een aantal chemi sche vezels ontwikkeld voor in- dustfteel gebruik die asbest, dat kanker zou veroorzaken, kan vervangen. Dat heeft een woord voerder van de onderneming meegedeeld. De vezel is vervaar digd op basis van acryl en wordt Dolan 10 genoemd. Veel produk- ten in de bouw, vooral asbestce- ment, kunnen erdoor worden vervangen. Hoechst is nog bezig met de ontwikkeling van een an dere vezelsoort die asbest in be schermende kleding en luchtfil- ters overbodig maakt. Stork Gedeputeerde Staten van Overijs sel, het dagelijks bestuur van het gewest Twente en B en W Henge lo vinden het onaanvaardbaar, dat Stork Ketels in Hengelo - waar 1.250 mensen werken zou verdwijnen als gevolg van het niet doorgaan van de kolencen trale in Dordrecht. In een telex aan minister van Aardenne van economische zaken dringen de bestuurscolleges aan op com penserende orders, zoals de om bouw van centrales. De bestuurders wijzen er de be windsman op, dat de rijksover heid recent 200 miljoen gulden heeft geïnvesteerd in de oprich- j ting van Stork Ketels (dat voort- komt uit het VMF-concern) om zo dit bedrijf perspectief te bie den. De Overijsselse bestuurs colleges noemen het van groot belang dat er op korte termijn overleg plaatsvindt over de ke- telbouw in Nederland, om te voorkomen dat er bij Stork Ke tels veel werkgelegenheid verlo ren gaat. Bruynzeel De vakbond Bruynzeel Werkne mersorganisatie Suriname (BWO) wil via een uitspraak van de Nederlandse rechter Bruyn zeel b.v. Zaandam dwingen om akkoord te gaan met de principe overeenkomst over de pensioen voorziening voor de 1300 werk nemers van de Bruynzeel-vesti- ging in Suriname. Dit is gistermiddag meegedeeld op een persconferentie in Den Haag van een delegatie van de Suri naamse vakbond. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 1 december 1982. Andijvie per kg 44, boerekool per kg 38- 66, rode kool 32-54, groene kool 45, was- peen Al-per kist 5,00-7,60, AII-3,20-5,50, BI 5,00-9,20, BII-3,20, CI-3,60-5,40, CII- 2,20-4,20. Aanvoer: 227 ton Breekpeen BI-2,00-2,60, CI-4,10-5,40, prei A per kg 62-66, peterselie (krul) 46- 53, seldery 28-34, knolselderij 38-52, bloemkool 10 per bak I 2,62. DEN HAAG (GPD) - De situatie in het beroepsgoederenvervoer voorspelt voor het komende jaar weinig goeds: het NOB Wegtransport verwacht in 1983 geen enkele verbetering in de thans al sombere toestand. Vol gens voorzitter S. J. A. Weber zal in een aantal deelmarkten de ontwikkeling zelfs nog ongunsti ger worden. Vooral de kipautosector en het bouwmaterialenvervoer zullen het zwaarst te lijden hebben van de conjuncturele teruggang. „Recente prognoses van de rijks overheid over de toekomstige ontwikkeling in de bouwnijver heid wijzen op een verdere achteruitgang van produktie en werkgelegenheid", aldus de heer Weber gisterochtend tijdens de halfjaarlijkse ledenraadsverga dering. De toenemende invloed van de banken op het doen en laten van de Nederlandse transportonder nemers vindt de NOB zorgwek kend: de verhouding tussen het vreemd en het eigen vermogen, die in de jaren zestig op ongeveer fifty-fifty-basis lag, is thans te ruggelopen naar tachtig procent voor de banken en twintig pro cent voor de transportonderne mingen. Weber deed dan ook een krachtig beroep op het verantwoordelijk heidsbesef van de transporton dernemers: „Wie tegen overant- woorde prijzen zijn materieel op de weg tracht te houden, schaadt niet alleen zichzelf, maar ook an deren. Bovendien wordt zijn si tuatie nog benarder dan zg al is". Het punt van de zg. ntmachtigin- gen blijft nog steeds een moeilijk punt; de NOB heeft om 50.000 extra machtigingen gevraagd en zou het toch niet meer dan billijk vinden als die snel worden toege wezen. Toegenomen grensbe- lemmeringen en het voortdu rend in de wielen rijden van het Nederlands wegtransport door vooral West-Duitsland zouden hiermee enigszins verminderd kunnen worden. AMSTERDAM - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft klachten ingediend bij de Verzekeringskamer tegen Centraal Beheer en haar president-directeur J.W. Ruiter wegens de manier waarop diegenen, die hun pensioen bij Centraal Be heer hebben verzekerd, worden benadeeld. De eerste klacht gaat over het kwijtschelden van vorderingen van 62 min aan Centraal Beheer Vastgoed in 1980 van 1981 en het kopen van waardeloze aandelen voor 25 min. Deze aankoop is volgens SOBI in strijd met wet telijke verplichtingen, die voor schrijven dat de pensioengelden solide belegd dienen te worden. De tweede klacht gaat over het uit lokken van een openbare veiling van het Haagse Babylon-com plex. Wanneer dit complex niet meer dan 125 min opbrengt, lijdt Centraal Beheer weer ernstig verlies. Inclusief de on langs bekend geworden verlie zen op projectontwikkeling 30 min in 1982 bedragen de to tale verliezen in deze sector sinds 1980 naai schatting 150 min, waarvan dan ongeveer 100 min op de pensioenverzekerden zijn afgewenteld, zo zegt de Stich ting. Gericht Gevoegd bij de uitlatingen van de heer Lakeman van de SOBI in de uitzending van de Rooie Haan van 20 november zijn de klach ten die nu zijn aangemeld bij de Verzekeringskamer aanleiding voor het bestuur van Centraal Beheer tenminste te vermoeden, dat SOBI bezig is met een gerich te actie tegen het bedrijf. Het is in de CB-top bekend, dat de Stichting een opdracht heeft van drs. J. Poot. CB en de heer Poot hebben al geruime tijd onenig heid over de afwikkeling van door CB gefinancierde en later overgenomen ontwikkelingspro jecten. Deze projecten hebben in zeer belangrijke mate bijgedra gen aan de verliezen in de onroe rend goed- sector, aldus CB. Met grote nadruk wijst men erop, dat de pensioenuitkeringen respec tievelijk de pensioenrechten van de verzekerden niet zijn of wor den aangetast. Deze rechten zijn volstrekt veilig gesteld. De verliezen op vastgoed-financie ringen in 1980 en 1981 zijn m overleg met een onder goedkeu ring van de ledenraad van de co öperatieve vereniging ten laste van alle werkmaatschappijen ge bracht, een interne vangnetcon structie. Voor zover nodig is toe stemming van officiële instanties verkregen. Verantwoording is gegeven in de jaarverslagen van CB, aldus het bedrijf. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) Er moet snel een deskundige op het gebied van de scheepsre- paratie, een "oude rot in het vak", worden aangewezen om de problemen en voortbestaansmo- gelijkheden van de Amsterdam se Droogdok Maatschappij te be studeren. Dit standpunt hebben het gemeentebestuur van Am sterdam, directie en onderne mingsraad van ADM en de be trokken vakbonden gisteren naar voren gebracht op een hoor zitting van de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer. Het deskundig onderzoek zou vol gens ADM en Amsterdam enkele weken vergen. De schuld van ADM, waarvoor de overheid zou moeten opdraaien, zal tot eind dit jaar vijf miljoen bedragen, tot half januari 1983 nog eens vier miljoen. Alle betrokkenen zijn het er over eens dat het besluit van minister Van Aardenne (economische za ken), om niet nog meer geld in ADM te steken, te vroeg is geno- Amsterdam en ADM voelen zich overvallen en hadden van de be windsman eerst nog een inhou delijke discussie verwacht over hun voorstellen voor voortbe staan van de werf in zijn huidige omvang. Aan die omvang valt niets meer af te doen, zo stellen zij. De sluiting van de ADM zou de aantasting van een essentieel en onmisbaar deel van de Amster damse industriële capaciteit be tekenen en daarmee het wegval len van een van de pijlers van on ze economie. Dit zei gistermid dag burgemeester W. Polak in de gemeenteraad over de dreigende ondergang van de ADM. Volgens de burgemeester gaat het niet alleen om een scheepswerf en 1600 directe arbeidsplaatsen, maar ook om ruim duizend ar beidsplaatsen bij de toeleve ringsbedrijven. Het staken van de financiële steun aan de ADM kan in zijn uitwer king niet worden los gezien van wat er in de laatste jaren en maanden aan vooraf is gegaan: bij NSM, bij Ford, bij Mobil Oil, bij Fokker, bij de Oranjewerf en in wijder verband m het hele Noordzeekanaalgebied, aldus Polak. De werknemers van ADM zullen volgende week woensdag het werk neerleggen tijdens de ka merdebatten over de beslissing van minister van Aardenne om de werf geen steun te verlenen. Dit is gisteren besloten tijdens een personeelsvergadering. Districtsbestuurder Gijs Honing van de Industriebond FNV noemde het in zijn toespraak een schandalige zaak. dat het perso neel van de werf de beslissing van de minister via de radio had moeten vernemen. Hij vond het verder onfatsoenlijk, dat de mi nister geen overleg met de be trokkenen heeft gevoerd. "Hij heeft ons met een soort overval- taktiek laten opdraven om een mededeling aan te horen", aldus Honing. Als de ADM wordt gesloten of haar capaciteit wordt verminderd dan zal 86 pet van de potentiële or ders voor de werf naar het bui tenland verdwijnen. Sluiting van de ADM zal dus geen bijdrage le veren aan de oplossing van de problemen van de Nederlandse scheepsreparatiesector. Dit is een van de conclusies van de nota over de werf en zijn per spectieven, die door de onderne mingsraad van ADM en de vak bonden is opgesteld samen met drie deskundigen. ADVERTENTIE In de bankwereld bestaat geen eensluidende instructie over het handelen wanneer kenne lijk sprake is van zwart geld In de Rabo-organisatie bestaat wel zo iets als een algemene richtlijn dat men zich aan de wet dient te houden, maar ver der gaat men niet. Bij de Amro daarentegen is nog vrij recent een A-circulaire (een half vel letje tekst) met instructies om trent zwart geld rondgestuurd. De Amro verbiedt zijn personeel medewerking aan transacties met zwart geld, hoewel erkend wordt dat het niet gemakkelijk is zwart geld van „wit" te on derscheiden. „We werken met 2 miljoen particuliere en 250.000 zakelijke cliënten; ie dere dag worden bijna een mil joen transacties verricht. Daar zal best zwart geld tussen zit ten, maar het herkennen ervan is een heel andere zaak". In de Rabo-organisatie wordt het aan het personeel zelf overge laten hoe het handelt met men sen die kennelijk of nadrukke lijk zwart geld aanbieden. „Bg zwart geld gaat het om de rela tie tussen de cliënt en de fis cus. De bank heeft geen taak in het verlengde van die van de belasting-inspecteur, en we hebben geen aangifte-plicht En mocht de justitie dat banken zich tot op zekere hoogte aan medeplichtigheid schuldig maken, dan moet zij die banken maar ter verant woording roepen". In het algemeen zal men. zo wordt bij de Rabo gezegd, cliënten er wel op wijzen dat de fiscus inzage in de admini stratie kan verlangen, waar door zwart geld boven water zou kunnen komen. „Maar ver der hangt het van de individue le medewerker af wat er verder gebeurt. In een aantal gevallen zal het gebeuren dat een cliënt zich elders vervoegt". Een Amro-medewerker zegt des gevraagd dat indien diensten worden verlangd die betrek king hebben op zwart geld de f f' instructie geldt dat de gevraag de dienstverlening met mag worden verleend „Vanzelf sprekend wordt niet van de medewerkers verlangd dat zg zelfstandig een onderzoek gaan instellen. Het gaat om de gevallen waar bg normale waakzaamheid de medewerker de wetenschap dan wel het ernstig vermoeden behoort te hebben dat het om zwart geld gaat". De Amro-woord voerder merkt op dat de bank geen enkele kennis heeft van de inhoud van safeloketten omdat die zich uiteraard aan de waarne ming van de bank onttrekt. Officier van justitie mr. Wooldnk van het parket in Amsterdam ziet in het gemak waarmee banken bereid blijken te zijn zwart geld aan te nemen met direct een aanleiding om justi tie een onderzoek te laten in stellen. „Wg moeten nu een maal van harde bewijzen uit gaan", zegt hg. Wel gelooft Wooldnk dat de banken zich zelf eens „achter de oren zou den mogen krabben, omdat wel duidelijk is dat er strafbare feiten gepleegd zouden kun nen worden" De officier zegt zich te kunnen voorstellen dat de minister van financiën politiek wordt aan gesproken met vragen omtrent de controle op het gedrag van de banken. „Het College van Toezicht en de Nederlandsche Bank zouden daarin een rol kunnen spelen", aldus mr Wooldnk. 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31. Haarlem, Houtplein 8; (023) 3159 50. BRUSSEL (ANP) - Na zes maanden moeizaam onderhandelen heeft de Europese Gemeenschap gisteren met Hong Kong een overeenkomst gesloten, waarbij de invoerquota voor goedkope textiel uit de Britse kroonkolonie worden verlaagd. In Brussel wordt verwacht, dat de onderhandelingen met twee andere "dominerende leveranciers" - Zuid Korea en Macao, (Portugese kolo nie in China) - binnen enkele dagen kunnen worden afgerond "Wg boeken vooruitgang met de overige twee", verklaarde een woordvoer der van de Europese Commissie. De overeenkomst met Hong Kong heeft een looptijd van vier jaar en wordt op 1 januari van kracht. Voor vijf "gevoelige" produkten - t- shirts, broeken, bloezen, hemden en sweaters - worden in invoerquota met tussen de 6,3 en 8,3 procent verlaagd. Bovendien worden voor 34 andere categorieën plafonds genoemd en worden gemiddelde jaarlgksc groeicijfers genoemd welke "aanmerkelgk lager zgn dan in de vorige overeenkomst", aldus de woordvoerder. Het akkoord moet nog door de Europese ministerraad worden bekrach tigd, maar dit wordt als een formaliteit beschouwd. De waarnemende minister van handel en industrie van Hong Kong, Peter Tsao, zei in een in Brussel uitgegeven verklaring, dat het akkoord het bestaande han delspeil niet verlaagt en dat de handelsmogelijkheden van Hong Kong in de meeste categorieën in 1983 "groter zijn dan de huidige handelsni veau's". Hoewel Hong Kong concessies heeft gedaan wat de lagere invoerquota betreft, "betekent het uiteindelgke pakket een verbetering ten opzichte van de oorspronkelgke eisen van de EG". Hg voegt daar aan toe: "de onderhandelingen zgn langdurig en moeilgk geweest en er is een geven en nemen geweest aan beide zijden". De onderhandelingen met Hong Kong werden op 1 juni geopend. De EG eiste toen voor sommige produkten verlagingen van de invoerquota met 12 procent. Hong Kong is verreweg de grootste textielleverancier van de EG Vong jaar leverde de kroonkolonie meer dan 17 procent van alle tcxtie- en kledinginvoer van de 27 lidstaten van het multivezelakkoord. DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 291.00 291.00 123,80 124,00 48,00 46,60 105,70 108,50 240.30 240.80 Rodainco 123,60 123,50 Rolinco230.30 231,00 Ro realo 176.50 177,20 Unilever 188,80 190,50 VNO 59,80 59,20 Volker Stevln23,00 22,50 WUH 87.50 87,00 BINNENLANDSE AANDELEN Ass. Sl.R'Dat Aut. Ind.Rt. 218,00b 218 00b 61.00 61.00 82,00 84.00e 17L00 170.50 rt.18.70 18,50e "éS. Pap. 32,00 31,90 ispolsky 86.50 87,00 la 9.70 0.80 4850.00 4990,00 1030,00 1080,00 v 140.00b 140.00b 132,50 133.00 43.10 43.10 143.00 146.00b 84.00e 85.00 44.00 44.00 3.90 3,90e 155,00 152.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 162.20 163 90 615.00 617.00 27.10 J7.J0 33.20 34.00 16.30 16.50 GOUD EN ZILVER Goud ftjnmetaal 56320 BUITENLANDS GELD IUL brei 10 000) 17.73 PonujnrrK 100) 2.55 Can dollar 2 14 Pranie franc 100) 37,50 7.*r.U franc (lOOi 126.75 1 Zweed* kroon <1001 35,00 Noorae kroon (100) 37.00 Deense kroon (100) 29,75 Ooft fhiUinjOOO) 15 53 Spaanse peseta (100) 2 12 Gnekse drachme (100) 3.10 rinse mark. 100 46 50 Iers pond 3 55 AMSTERDAM (ANP) - Evenals in Wall Street moesten de meeste koersen op het Damrak vandaag terug, al kwam het met tot schokkende verliezen. KLM be hoorde tot de enkele fondsen die nog wat \cinst wishn h hoeken Rond het middaguur was het luchtvaartfonds 1.20 duurder geworden op 128.20. Van de internationals was ook Ak zo nog iets beter op 33,40 Uni lever verloor 0 30 op 190.70 Hoogovens ƒ0,40 op 13,50 en Philips 0,30 op 26.70 Kon Olie werd echter 0,30 duurder op f' 90.70 Hij di hank- ri ik'.. ABN 3 naar 291 en ook Amro en NMB vielen iets terug De uitgevers en de aannemers la gen licht verdeeld in de markt Nedlloyd verloor ruim 1 op 104,10. Gist Brocades was I 0.70 h< t. r op ƒ110 Ahold moest een zelfde bedrag prgsge ven op 112,30. Pakhoed raakte 1 kwgt op 39.50. De staat*, fondsenmarkt lag er zeer Ucht verdeeld bg

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19