c „Kerken meer inschakelen bij maatschappelijk werk'' 3 Steun voor onderzoek naar economische streek rond regio Raad Lisse neemt woensdag besluit over omleidingsweg Muzikaal hoogstandje in kerk en sporthal DE TIJD KISEVIERS Streek WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Katwijkse wethouder over bezuinigingen van rijk: STREEK - De kerken moeten helpen de gevolgen van de bezuinigingen bij het alge meen maatschappelijk werk op te vangen. Dit vindt de Katwijkse wethouder N. Par- levliet. Tijdens het overleg tussen de stichting voor maatschappe lijke dienstverlening duin streek en de wethouders van de aangesloten gemeenten pleitte Parlevliet ervoor dat niet alleen de gemeenten voor de bezuinigingen van het ryk op het maatschappe lijk werk moeten opdraaien. Ook de kerken, die ooit de aanzet voor het maatschap pelijk werk hebben gegeven en daaraan nog steeds finan cieel bijdragen, zouden vol gens de wethouder moeten helpen de bezuinigingen op te vangen. De stichting heeft overleg ge voerd met de wethouders van de gemeenten waarin "Duin streek" actief is (Katwijk, Noordwijk, Noordwijker- hout, Rijnsburg, Valkenburg en Voorhout) om zich samen met hen te beraden over de toekomst van het maatschap pelijk werk. Tot voor kort betaalde het rijk de helft van de kosten van de stichting en pasten de ge meenten de andere helft bij. Nu geeft het rijk een uitke ring voor het hele sociaal-cul turele en maatschappelijke werk en mogen de gemeen ten zelf bepalen hoe zij het geld verdelen over de ver schillende instanties. Tegelij kertijd bezuiningt het rijk fors op de uitkering voor maatschappelijk werk. Commissie Eén van de resultaten van het overleg is de instelling van een ambtelijke commissie die de mogelijkheden van een gemeenschappelijke re geling moet onderzoeken. Nu maken de gemeenten nog ie der voor zich uit hoeveel zij willen uitgeven voor het maatschappelijk werk in hun gemeente. Volgens P. van Teeseling, de directeur van de stichting Duinstreek, brengt dit in de toekomst een onwerkbare situatie met zich De gemeenten rekenen De de bezuinigingen van het rijk nu op verschillende manier en verschillende tijdstippen door aan de stichting. ssie moet volgend jaar advies uitbrengen aan de gemeentebesturen over een mogelijke regeling. Van Tee seling hoopt dat de zes aange sloten gemeenten in 1984 eensgezind hun bijdragen vaststellen. "De gemeenten moeten een stukje eigen be leid inleveren ten gunste van de samenwerking. Om het voortbestaan van het maat schappelijk werk te verzeke ren, is het nodig dat de ge meenten wat hun beslissin gen over het maatschappelijk werk betreft op één lijn ko men, zegt Van Teeseling. In gevaar De stichting "Duinstreek" zet in de zes gemeenten maat schappelijk werkers in bij wie mensen terecht kunnen met bijvoorbeeld huisves tingsproblemen, financiële problemen en gezinsmoei lijkheden. Van Teeseling heeft de wethouders ge vraagd de gemeenteraden een uitspraak te laten doen over de wenselijkheid van maatschappelijk werk in hun gemeenten. De stichting zegt namelijk dat verder bezuinigen op het budget van de stichting in de toekomst arbeidsplaatsen kost. En omdat de stichting nu al een minimum hoeveel heid personeel heeft, bestaat de kans dat het maatschappe lijk werk door de bezuinigin gen in gevaar komt. Het werk is volgens Van Teese ling juist in deze tijd, met een groeiend aantal werklozen en dus ook toenemende proble men binnen gezinnen, zeer belangrijk. "Ik vind dat je fout bezig bent als je bijvoor beeld mensen met een uitke ring de mogelijkheid ont neemt om advies in te win nen buiten de gemeente om", zegt Van Teeseling. Het wethoudersoverleg is, zo zegt hij, bijzonder goed verlo pen. Hij looft de bereidheid van de wethouders om mee te denken over de problemen van de stichting. - De Katwijkse wethouder N. Parlevliet: "Niet alleen gemeenten )Oor bezuinigingen laten opdraaien". Gemeenten reageren positief op voorstel KATWIJK Hoewel nog wordt getwijfeld aan het uitein delijke resultaat staan alle gemeenten in de duin- en bol lenstreek vooralsnog positief tegenover een onderzoek naar de economische toekomst van deze streek. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van het samen werkingsorgaan bollenstreek (SOB), waarin de gemeen ten zijn vertegenwoordigd. Van der Krofl zonder ambts ketting. Let op de slijtplekken. Slopende ambtsketen NIEUWVEEN - Al gelijk na aanvang van de begrotings vergadering in Nieuwveen kwam er een voorstel van orde van mevrouw Am- lunxen van Gemeentebelan gen. Burgemeester Van der Kroft had nainelijk zijn ambtsketen niet om. "De raad heeft indertijd geld be schikbaar gesteld voor de aanschaf van een ambtsketen en die dient dan ook gedra gen te worden", vond ze. Terwijl gemeentesecretaris Eijs de ambtsketen gehaast om Van der Krofts nek hing merkte de burgervader op: "Dat dragen leidt tot slijtage van mijn kostuum". Waarop mevrouw Amelunxen al even ad rem beloofde bij de vol gende begrotingsbehande ling te bekijken of de burge meester misschien een kle- dingtoelage kan krijgen.... Er rezen tijdens de vergadering overigens wel een groot aantal vragen over het op handen zijnde onderzoek. Burgemeester Her mans van Hillegom wilde weten of er ook een toekomstvisie in zou worden neergelegd, mede in verband met streekplan Zuid- Holland west. Zijn collega uit Lisse, burgemees ter Gerrits, vroeg zich af of het mogelijk was de provincie te bin den op bepaalde resultaten van het onderzoek. Voorts pleitte een aantal afgevaardigden voor een link naar de Leidse- en Haagse regio. Wethouder Joon van Voor hout daarover: "De bollenstreek is geen losstaand geheel". En het raadslid Van Rijn (Katwijk): "Met name in het zuidelijk deel van de duin- en bollenstreek lig gen duidelijk relaties met de Haagse- en Leidse regio". Pijn Het Lissese raadslid Smith, binnen het SOB portefeuillehouder van economische zaken, voorzag alle vragenstellers van een antwoord. Volgens hem wordt er in het on derzoek "natuurlijk" rekening gehouden met de invloed op de duin- en bollenstreek van dé Leidse-, Haagse maar ook Noordhollandse regio. "Andere plaatsen direct daarbij betrek ken ligt niet voor de hand. Dan zit je zo in Duitsland", schertste Smith. Hij wees er voorts op dat het zeker de bedoeling is dat een toe komstvisie in het rapport wordt neergelegd en dat ook duidelijke aanbevelingen niet zullen ont breken. "Aanbevelingen die voor sommige gemeenten best eens pijn kunnen gaan doen", zo drukte hij de vergadering op het hart. Een medewerker van de provincie verklaarde staande de bijeen komst dat de provincie veel waarde hecht aan een dergelijk onderzoek, juist in het licht van het streekplan. Hij verzekerde d€ SOB-leden dat eerst binnen ei gen gelederen over de resultaten ZrenQGling van het rapport kan worden ge sproken, alvorens de provincie zich over een en ander zal uitla Met name uit de Katwijkse hoek werd nog kritiek geleverd op de geringe aandacht die de indus triële sector blijkens de voorstel len krijgt. Volgens Van Rijn is de industrie nog "onderbelicht". Smith stelde hem gerust door op te merken dat dit zeker niet het geval zal zijn in het op handen zijnde onderzoek. In een tweede ronde schikten de afgevaardigden zich over het al gemeen in de antwoorden van het Lissese raadslid en zegden zij hun medewerking toe. Al varië- renden de kwalificaties over het economische onderzoek van "zeer positief' tot "gematigd po sitief'. Burgemeester Bos in tweede instantie: "Wij blijven onze twijfels houden. Maar wel licht komt een en ander de werk gelegenheid ten goede. En dan is het alleszins de moeite waard". LISSE - De gemeenteraad van Lisse moet woensdag beslissen over de aanleg van de westelijke omleidingsweg langs het dorp. De kosten van de aanleg worden geschat op 15,5 miljoen gulden. Een groot deel van dat bedrag komt voor rekening van rijk en provincie. De gemeente Lisse neemt ruim 7 miljoen gulden voor haar rekening. Er resteert op dit moment nog een "gat" van twee miljoen. Burgemeester en wethouder verwach ten dit geld te krijgen van het ministerie van sociale zaken. Dat kan wanneer het ministerie besluit de aanleg als project voor jeugdige werklozen aan te merken. De weg wordt aangelegd om het doorgaande verkeer uit de kom van het dorp te weren. Nu maken volgens recente tellingen ongeveer achtduizend voertuigen per dag gebruik van de Hee- reweg in het centrum van het bloembollendorp. In de loop van dit jaar zijn B en W van Lisse er in geslaagd een bijdrage los te krijgen uit het provinciaal wegenfonds van ruim drie miljoen gulden. Daarnaast krijgt Lisse nog een be drag van twee miljoen gulden uit de pot van het provinciaal werkgelegenheidsplan. Een voorwaarde daarvoor is dat de ge meente het krediet nog dit jaar beschikbaar stelt. Ook het voormalige ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne levert een bijdrage van een miljoen gulden. De omleidingsweg wordt volgens plan uitgevoerd als een twee- strooksweg, waarop vier aansluitingen komen. Dat zijn de twee T-kruisingen bij Heereweg, een derde kruising bij de Spekkelaan en een vierde bij de Keukenhofdreef/Stationsweg. Voorts zijn aansluitingen opgenomen voor enkele panden De Heereweg in Lisse. langs de weg en laat het plan ruimte voor de vestiging van een tankstation ter hoogte van het woongebied "De Blinkerd". In het voorstel zeggen het college zich ervan bewust te zijn dat van de raad een belangrijke beslissing wordt gevraagd, waar van het effect nog jaren zal doorwerken. Ook vrezen B en W dat er teleurstelling zal zijn omdat het niet mogelijk is geble ken de aanleg geheel te bekostigen uit de fondsen die daarvoor zijn ingesteld. Nu moeten er, aldus burgemeester en wethou ders, naast de bijdrage van anderen, nog belangrijke offers van de Lissese gemeenschap worden gevraagd. Het dagelijks bestuur van de gemeente is echter van mening dat nu de gelegenheid er is tot aanleg van de weg moet worden overgegaan. B en W vrezen dat er anders tot ver in de jaren negentig niets meer van komt. ten. Kar Zoals het er nu naar uitziet zal het onderzoek voornamelijk in han den zijn van het adviesbureau Frons uit Amersfoort. In hoever re ook het economische techno logisch instituut (ETI) daarin een rol gaat spelen in nog onduide lijk. Het SOB-bestuur heeft voor Frons gekozen. De provincie dringt aan op inschakeling van ETI. Smith daarover: "Frons zal wat ons betreft de kar moeten trekken. Zij is verantwoordelijk. Als het ETI wil worden betrok ken in het onderzoek zal het bu- Burgemeester Bonnike van Noord- wijk prees Smith aan het eind van de vergadering voor zijn overredingskracht: "U bent als een zendeling onder de ongelovi gen te werk gegaan. Ik mag wel zeggen dat u uitstekend missio nair werk hebt gedaan". Deze maand nog zullen de voor stellen om tot een regionaal on derzoek te komen worden be sproken in de gemeenteraden, waar het definitieve besluit moet worden genomen. Tevens moe ten dan kredieten beschikbaar moeten worden gesteld voor het bekostigen van het onderzoek. Verwacht werd gisteren dat, me de in het licht van de relatief lage prijs, de raden akkoord zullen gaan. KATWIJK Enige honderden, voornamelijk jeugdige muzikan ten zullen op zaterdag 12 maart in Katwijk voor een muzikaal hoogstandje zorgdragen. In twee concerten zullen zij die dag uit voeringen verzorgen waarin ver schillende muzikale stromingen te herkennen zijn. Eens in de twee jaar wordt een der gelijk groot concert, waaraan alle muziekscholen van de provincie Zuid-Holland kunnen deelne men, georganiseerd. De vereni ging van Nederlandse gemeen ten heeft in 1964 bij haar 50-jarig bestaan het besluit genomen daar geld voor uit te trekken. Dit keer zet de Katwijkse gemeente lijke muziekschool het muziek festival op touw. De Katwijkse school had daar in provinciaal verband om ver zocht, aangezien in het voorjaar van 1983 het thema "samenspel" Honderden muzikanten naar Katwijk op het rooster is vermeld. Een uitvoering, waaraan alle Zuid- hollandse muziekleerlingen ge zamenlijk kunnen deelnemen, paste in die opzet. De voorbereidingen voor dit groot se evenement zijn intussen in volle gang. Bepaald is reeds dat de twee concerten zullen worden gegeven in de sporthal Cleyn Duin en de Dorpskerk. "Helaas overlappen die concerten elkaar voor een klein deel. Maar het programma is te uitgebreid om dat te voorkomen", aldus P. Bon tje, de directeur van de Katwijk se school, die derhalve mede ver antwoordelijk is voor de organi satie. Voorafgaand aan de concerten zul len de leerlingen, die met bussen uit de diverse gemeenten wor den aangevoerd, repeteren op vier verschillende plaatsen in Katwiik. Daarna zullen orkesten en ensembles worden samenge steld die elk een deel van het concert voor rekening nemen. Het staat nu al vast dat dit jaar een symfonie-orkest, een harmonie orkest, een barokkoor en -en semble, een accordeonensemble en een popgroep worden gefor meerd. Tevens zal een ensemble worden samengesteld dat niet onder een noemer is te vangen en verzorgen alle Katwijkse leer lingen die zich nog met algeme ne muzikale vorming bezighou den een deel van het concert. De kosten van het muziekfestival, dat twee jaar geleden in Gouda voor de eerste keer werd georga niseerd, worden geraamd op 10.000 gulden. Een bedrag dat volledig door de VNG zal wor den betaald. Belangstellenden kunnen de concerten gratis bij wonen. De repetities hebben achter "gesloten" deuren plaats. VN beschrijft in het omslagverhaal de naderende ondergang en duistere praktijken van Slaven- burg's Bank, die er volgens het blad een groot zwart-geldcircuit op nahield. Leden van de hoofd directie dekten de zwart- geldtransacties via eigen bv's. VN noemt o.a. de naam van mr. H. Weiland, directeur van het Leidse bijkantoor van Slaven- burg's Bank, die indertijd over een hoeveelheid zg. handgelden (zwart geld) zou hebben beschikt die als dekking konden dienen voor een kredietverlening ten be hoeve van de onroerend-goed- handelaar Van der P. Laatstge noemde werd onlangs gearres teerd, maar is inmiddels voorlo pig weer vrijgelaten. In het blad ook een interview met Amsterdams burgemeester Po lak, die onlangs liet weten niet voor een tweede ambtstermijn in aanmerking te willen komen. Niet om politieke redenen of om dat hij het werk niet leuk zou vinden. Maar omdat hy zes jaar in Amsterdam zwaar genoeg vindt. Blijkens het interview maakt Polak zich minder zorgen over de rellen, het geweld en al les wat daarmee samenhangt, dan over de sociaal-economische toestand van de hoofdstad. In dit probleem ontwaart hij de kiem van een mogelijke, sociale op stand. Aan de hand van twee sfeerverha- len beschrijft VN verder het 28s- te partijcongres van de CPN, dat het afgelopen weekeinde werd gehouden, en vervolgt het blad de serie over- "Criminaliteit van alledag" met een aflevering over de jeugdcriminaliteit. Het PvdA-kamerlid Marcel van Dam mocht van VN twee brie ven uit Amerika, geadresseerd aan Joop den Uyl, publiceren. Hij ontmoette in het vliegtuig naar New York een aantal Neder landse bankiers bij wie hij zich aanpaste. "Klapwiekend van de whisky" arriveerde hij op Ken nedy Airport. De bijlage bevat een historische schets van botsingen tussen overheid en bevolking. Onno Ruding heeft in het kabinet Lubbers de post van financiën voor zijn rekening gekregen. De oud-Amrobank-topman wordt daarom door De Tijd geportret teerd: "Een Ruding struikelt niet. Een Ruding hakt zelf de knopen door. Een Ruding weet het al". Kortom Ruding is een baasje: "Ik ben niet zomaar iemand die er gens rondliep. Ik heb meningen, sommige dingen vind ik goed, andere dingen niet". Het getouwtrek om de order voor de drie Portugese fregatten wordt ook belicht. Staatssecreta ris Jan van Hou welingen vervul de de rol van ambassadeur voor het RSV-concern om de orders in Nederland uitgevoerd te krij gen. Reden waarom het allemaal zo lang moet duren, lijkt Portu- gals eigen bijdrage aan het mari ne-speelgoed te zijn. Het land kan zelf 45% van de kosten op brengen, andere NAVO-partners moeten de rest betalen. Maar die 45% lijkt nog te veel voor Portu gal. Van Houwelingen: "Dat denk ik ook en dat is waarschijn lijk de reden dat het allemaal zo stroef loopt". Portugal verlangt dus meer. Maar dat wil van Hou welingen niet met zoveel woor den bevestigen. De Centrumpartij is sinds septem ber vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. Wat te doen met Janmaat? Volgens De Tijd is de man in de Tweede Kamer nog vrij gematigd, maar trekt hij fel van leer voor eigen parochie: in zijn met gotische letters opge sierde partijblad Middenweg. Daarin verklaart hij de vreemde lingen verantwoordelijk voor al le narigheid, waarin Nederland nu is gedompeld. Verder in dit weekblad een terug blik van de voormalige Ameri kaanse minister van buitenland se zaken. Alexander Haig: "Die mensen in het Witte Huis hebben geen besef van hun verantwoor delijkheid". hervormd nederland In Hervormd Nederland een ge sprek met oud-minister Harry van Doorn. Aanvankelijk was hij lid van de KVP, maar de manier waarop de roomskatholieken po litiek bedreven heeft Van Doorn verbitterd doen kiezen voor de PPR. Ook voor het huidige CDA heeft de oud-bewindsman geen goed woord over. 'Beloven so ciaal gericht te zijn, maar in de praktijk heel anders handelen. De vakbeweging moet de onge lijke inkomensverdeling maar oplossen. Hoe is het mogelijk'. Ook heeft HN zich in de doelstel lingen van de IKON (Interkerke lijke Omroep Nederland) ver diept. De IKON is een vreemde eend in de Hilversumse omroep bijt. Geen leden, mooie program ma's, hoge kijkdichtheid. De IKON heeft zich geprofileerd als een omroep met een duidelijk idealistische instelling, die plaats wil bieden aan alle 'stemmenlo- zen in deze samenleving'. Een omroep met aandacht voor alle groeperingen die niet aan het woord dreigen te komen: gastar beiders, homofielen, Palestijnen en jongeren. Vooral door programma's voor jon ge mensen heeft de IKON zijn re putatie opgebouwd. Het is een van de weinige omroepen die jongeren serieus neemt. 'Het is verbijsterend hoe sloom, achter stallig en bangelijk de televisie in Nederland reageert op ontwikke lingen in de jongerenwereld'. Niet iedere IKON-kijker waar deert deze speerpuntfunctie van de omroep. Menig programma wekt verwarring bij de achter ban, omdat er nogal wat over hoop wordt gehaald. Maar de IKON gaat door op de ingeslagen weg. Immers: 'we zijn een spiri tueel tankstation'. Martin Schouten beschrijft in een lijvig HP-artikel opkomst en neergang van de Bijenkorf. Als belangrijke man achter de suc cessen van 'het warenhuis, dat als geen ander de geest van de tijd heeft weerspiegeld', komt een gezette Westduitser naar vo ren: Martin Lederman. Hij zorg de met uitdagende, elite-gerichte reclamecampagnes voor de grote naam. De Bijenkorf werd trend setter. Zijn credo: "Een adver tentie van de Bijenkorf verkoopt de Bijenkorf en niet de artikelen die er in staan". Dat alles is niet meer. Een reclameman nu: "Als ik een Bijenkorf-advertentie zie, dan breekt mijn hart. De eertijds adembenemende creativiteit heeft het veld moeten ruimen voor platvoers knoopjesgeknet- ter". De actualiteit in HP komt aan bod met een bericht over zwart geld en de Rabobank. Directeur Wijf fels weet van niets maar trekt wel een vergelijking met ver dacht ziekteverzuim. "Wat zou den we ervan vinden als we de opsporingsdienst het recht zou den geven om vrijelijk in de dos siers van mensen rond te gaan neuzen? Wat dat betreft hebben we het toch over hele tere din gen". FME-voorzitter Ter Hart (metaal werkgevers) licht ten overstaan van Leon de Wolff zijn dissidente houding over arbeidstijdverkor ting toe en geeft de vakbonden advies in zijn strijd tegen de au tomatische prijscompensatie. Neem een geldontwaarding van vier procent. "Dan kunnen de bonden toch beter zeggen: we hebben er twee procent uitge sleept in plaats van wij hebben twee procent prijscompensatie laten zitten?" Bij de tijd is HP verder met een ar tikel van Sari van der Poel over de weinig vrouwvriendelijke houding van de politie ("Wat heb je nou aan die wijven? Geen don der"). In zyn weekboek pikt John Jansen van Galen een ci taat op van een communistische congresganger: "Vroeger leidde de CPN de bewegingen, nu lei den de bewegingen de CPN. In het omslagartikel stelt EM het mediabeleid weer eens ter dis cussie. In het bijzonder wordt het functioneren van de NOS on der de loep genomen. Het geldverslindende en logge appa raat van deze omroep moet eens zakelijk en dus commercieel worden, vind EM. Het weekblad heeft de enquètema- kers van Nipo de afgelopen twee jaar losgelaten op 15.000 Neder landers. Ditmaal met de vraag: "Hoe denkt u over kernwapens", en daaraan verbonden: "Wie is er bang voor een atoomoorlog". Uit een analyse van Ferry Hoogen- dijk blijkt dat 47 van de Neder landers vindt: "Een volk dat zich niet verdedigt, is zijn vrijheid niet waard". Ook aandacht voor het AH-experi- ment in Apeldoorn. Het groot winkelbedrijf heeft een filiaal ge opend, speciaal voor schoolver laters. Behalve twee of drie erva ren krachten, kunnen hier alleen (werkloze) schoolverlaters een baan krijgen en dan nog één van maximaal 28 uur. Het zogenaam de jeugdfiliaal draait nu enkele weken en volgens EM is het per soneel uitermate tevreden. Op het ministerie van sociale za ken is men kritisch maar posi tief. Vakbonden en jongerenor ganisaties volgen het experiment met argusogen. Zij vragen zich af of het louter idealisme is van me neer Heijn, of dat hij vindt dat schoolverlaters wel goedkope ar beidskrachten zijn. Directeur Beijers van AH vertelt EM dat AH het jeugdfiliaal als alternatief voor arbeidstijdverkorting ziet. "Wij zien niets in een uur korter werken. Herverdeling van arbeid zet meer zoden aan de dijk". Het jeugdfiliaal zal leren of AH op het juiste spoor zit. Verder in het weekblad: De "roze revolutie" van de CPN en in de buitenlandkolommen van het blad: De "geheime" lokaties van de VS-interventiemacht, "Ame- rika's onzichtbare vuist in het Midden-Oosten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18