Hoe een grutter in pop grossiert Alle geroep over niet-forceren overbodig Uit het ziekenfonds? De VGCN heeft de komplete ziektekostenverzekering met verrassend lage premies. Vul nü de bon in! DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 Icrjr U zult het wel gelezen hebben, de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer heeft op de 21ste novem ber aan de gemeentegrens tussen Amsterdam en Amstelveen een bordje bevestigd met de tekst: 'Kernwapen vrije gemeente'. Dat kon Amstelveen zich voor gezegd houden! De NAVO-deskundigen hebben blijkbaar uitgedokterd dat een eventueel kernwapen over de weg vervoerd zal worden, want het bordje staat verticaal, zodat het ook met de meest verfijnde apparatuur niet door overvliegende satellieten van bij voorbeeld Russische signatuur kan worden ontcijferd. Of beter gezegd: ontletterd. Ze schijnen te genwoordig vanuit de ruimte zelfs een paar klompen voor de deur zodanig te kunnen fotogra feren dat ze in Moskou of Was hington na het ontwikkelen met een zeggen: 'Aha, klompen voor de deur, dat moet Hippolytushoef zijn!', maar in dit geval hebben ze niets aan zo'n zoomlens, want het bordje kijkt recht vooruit, en niet opwaarts! Er was nog iets dat me aan dat bordje stoorde, behalve het feit dat je behalve heldhaftig, vastbe raden en barmhartig ook behoor lijk hypocriet, brutaal en zelf zuchtig moet zijn om eerst de Vol germeerpolder aan de voordeur van Broek in Waterland ooglui kend vol te laten smijten met dio xine en andere hoogst gevaarlij ke stoffen en maar schoorvoetend aan de ontraadseling en oplos sing van dit probleem mee te werken, en daarna zo'n bordje aan je gemeentegrens neer te zet ten met de mededeling dat je ver schoond wenst te blijven van wa pens die de gezondheid van de bevolking niet ten goede komen. Daar praat ik nog niet eens over, - bij wijze van spreken. Nee, wat mij nog veel meer stoorde, was dat het bordje onder elkaar drie woorden bevatte: KERNWA PEN, VRIJE, GEMEENTE. Het is waar, Amsterdam telt een Vrije Gemeente Johannes Vermeer- straat 19), maar beschikt die over een kernwapen? Ik heb mijn twij fels. Nu denkt u misschien da ik het niet goed begrepen heb, er staat immers 'kernwapenvrije gemeente', met twee woorden! Nee hoor, dat staat er niet. Er staat geen streepje achter KERN, en dat had gemoeten als het om een samenstelling van Neder landse woorden gaat die aan el kaar geschreven dient te worden. Roestvrije gemeente, krimpvrije gemeente, koortsvrije gemeente, belastingvrije gemeente, waar devrije gemeente, kernwapen- vrije gemeente, enzovoort. Zouden Jan Schaefer c.s. hun Ne derlandse taal niet kennen, vraag ik mij af? Gisteren ben ik, om dit te verifiëren, even gaan kijken naar het andere bord dat op diezelfde 21ste november werd onthuld ter herdenking van de demonstratie tegen de kernwa pens die op 21 november 1981 op het Museumplein in Amsterdam werd gehouden. Het is een recht hoekig bord van brons of een an der soort metaal, dat schuin in de grond lijkt te staan. Het is niet groot (grootte van een klein bij- zettafeltje), en het staat merk waardig verstopt terzijde van het bijgebouw van het Stedelijk Museum, recht tegenover Bodega Keyser, en ten opzichte van het Museumplein staat het zelfs enigszins verdekt opgesteld ach ter de uitlopen van een heg. Je zou verwachten dat deze plaquet te in het gras midden op het Mu seumplein zou zijn neergezet, waar zich 'het hart' van de de monstratie bevond, maar nee. Blijkbaar bang dat we erover zouden kunnen struikelen, bij een volgende massale demonstra tie, nu tegen het taalgebruik van de Amsterdamse overheid. Dit staat er op de plaquette: flier stonden op 21 november 1981 enkelen van de 400.000 deelne mers aan de massale demonstra tie tegen de vernietigingswa pens. 21 november 1982". Het is waar, daar stonden onge twijfeld demonstranten, maar ze stonden dan wel ver verwijderd van het podium, waar de actie was. Maar misschien is dit nog maar het begin, en wordt er elk jaar op 21 november een nieuwe plaquette met dezelfde tekst ont huld, net zolang tot het Museum plein in het jaar 401.981 volge stouwd is met geheel gelijklui dende plaquettes, naar een idee van Wim T. Schippers. En op al die 400.000 plaquettes staat dan 'enkelen' in plaats van 'enkele', en dat zal in het jaar 401.981 ook heus wel de juiste spelling zijn geworden dankzij het lobbyen van al die honderdduizenden plaquettes. Maar op dit moment zegt de Nederlandse Spraak kunst van Dr. E. Rijpma-R. F. G. Schuringa, twintigste druk 1965. bewerkt door Dr. J. Naarding nog steeds: bijvoeglijke naamwoorden kun nen als substantieven gebruikt worden, b.v.: Eerst moesten de ongehuwden onder de wape nen komen, daarna de gehuw den. - Opmerking: Met het zelf standig gebruik der bijvoeglijke naamwoorden moet niet ver ward worden het schijnbaar zelf standig gebruik, zoals in: Eerst moesten de ongehuwde mannen onder de wapenen komen, daar na de gehuwde. In dergelijke sa menstellingen wordt het bepaal de zelfstandige naamwoord maar één maal gebruikt". Terwijl de Leidse politie vrolijk inmept op de op hol geslagen Mötorhead-fans en de glasscherven ons bij wijze van spreken om de oren vliegen, doet Sjaak Voortman zijn nuchtere dienstmededeling: "Als je een keer wilt langskomen moet je halverwege het dorp bij de slager linksaf naar beneden de nieuw bouw in". De onafscheidelijke sigaar bun gelt nonchalant in z'n mond hoek. Impressario Sjaak Voortman overziet het slag veld rondom de Stadsgehoor zaal. In plaats van minstens in lichte paniek te geraken omdat een door hem georganiseerd popfestijn in de Leidse binnen stad gierend uit de hand dreigt te lopen, haalt hij de schouders op en volstaat met de opmer king: "Als ik vantevoren gewe ten had wat voor tuig hier op afkomt dan had ik dat Motör- head nooit naar Leiden ge haald. Maar ja, wist ik veel". Hij weet dus bijna niets van pop muziek: Sjaak Voortman, 33 jaar oud en voormalig be drijfsleider van een Spar-su- permarkt in Leiderdorp. Toch is hij de man die internationale toppers als 172, Elvis Costello en Japan naar Leiden haalde. Niet omdat hij die groepen zo interessant vindt ("Van dat he le U2 had ik nog nooit ge hoord") maar louter "om de gein van het organiseren en ook wel een beetje om de han del". Een opvallende verschijning in het overspannen en theatrale wereldje van poppromotors en concert-organisatoren, die een voudige en nuchtere 'polder jongen' uit Langeraar. Behalve impressario is Voortman ook pachter van het Langeraarse parochiehuis en het plaatselij ke jongerencentrum De Scha kel. Bovendien levert hij voor de jongerencentra in de Al- phense regio popgroepjes en drive in-discotheken op bestel ling. Zo kan het gebeuren dat hij op één dag een begrafenis heeft, een gehuwdenbal in het parochiehuis, een disco-avond in het jongerencentrum, de Veronica-drive-in-show in Kouderkerk en een optreden van Doe Maar in Sliedrecht. Gokken Het gruttersvak was dus eigen lijk niets voor de ondernemen de telg uit het kruideniersgezin Voortman. Sjaak, de jongste van tien kinderen, houdt er na melijk helemaal geen kruide niersmentaliteit op na. "Het kwam m'n strot uit. Tien keer vriendelijk knikken en uitein delijk één pond suiker verko pen. Niets voor mij. Dit werk vind ik veel mooier. Lekker af wisselend en best spannend. Dit is gokken hè. En ik mag graag een gokkie*wagen" Met alle kans datje geregeld plat op de bek gaat. Voortman weet er alles van: de Engelse forma tie Hawkwind tien jaar na haar enige hit ("Silver machine") in sporthal De Schelft in Noord- wijkerhout neerzetten. Een nagnoeg lege zaal en dus een financiële strop. En zo heeft Voortman wel vaker flink moe ten toeleggen op door hem georganiseerde popconcerten (Caravan en Elvis Costello in Leiden). "Maar dat is het risico van het vak. En bovendien leer je van die tegenvallers" Als bestuurslid van de Katholie ke Plattelands Jongeren in Leimuiden organiseerde Sjaak Voortman zo'n vijftien jaar ge leden al regelmatig optredens van popgroepen. (Brainbox, Rob Hoeke en de Hazerswoud- se Spiders) in het KPJ-ge- bouw. "Ik kreeg er steeds meer lol in om van die groepjes te contracteren en op zeker mo ment begon ik ze ook op ande re plaatsen neer te zetten". Schuimkraag Z'n eerste grote evenement was de Golden Earring in de oude, inmiddels gesloten veiling van Aalsmeer, een jaar of tien gele den. En inmiddels is hij bij ge brek aan concurrentie uitge groeid tot de grootste popim- pressario in de regio. "Dat komt omdat Mojo-Concerts hier, behalve de hele grote din gen in de Groenoordhal, wei nig doet", beseft Voortman. "En zelf heb ik inmiddels zo veel contacten opgebouwd dat ik hier aardig de weg weet. Vandaar dat de promotors vaak bij mij terechtkomen". In de wetenschap ook dat Voort man niet bang is om financiële averij op te lopen. Averij die al een keer bijna tot schipbreuk heeft geleid. "Alles wat ik verdiende heb ik in de business gedonderd. En aan het eind van het jaar bleek dan meestal dat ik er bij was inge- Sjaak Voortman uit Langeraar: "Te gekke groep trouwens, dat Doe Maar". schoven. Toen kwam ook nog eens die actie schuimkraag. Ik kreeg een paar aanslagen om van te duizelen. Ik dacht: nou is 't beurd. Ik hing echt aan een zijden draadje. Maar ik had het geluk dat er juist op tijd weer een paar flinke klappers kwa men die me er een beetje bo venop hielpen. Vorig jaar is ei genlijk het eerste jaar geweest waarin ik wat aan dat georgani seer heb overgehouden". Over die fiscale razzia-actie Schuimkraag kan Voortman zich nog steeds opwinden. "Want het enige wat die actie heeft opgeleverd is dat er nu veel minder zwart worden ge klooid waardoor popconcerten bijna onbetaalbaar worden. Niemand is dus van die actie iets wijzer geworden. Ook de belasting niet want er worden nu minder concerten georgani seerd waardoor er minder werk is. Alleen verenigingen kunnen nog wat organiseren omdat die geen twintig pro cent btw hoeven af te dragen". Rekenen Door financiële schade en schan de is Sjaak Voortman de afge lopen jaren wel een stuk wijzer geworden. Mag het hem aan parate popkennis ontbreken, rekenen hoeven ze hem in elk geval niet meer te leren. "Als je niets van de foefjes van de he ren managers weet dan word je aan alle kanten gepakt. Ie mand als Rinus Gerritsen (ma nager van de Golden Eamng - J V.) moet je nooit de boel la ten voorrekenen want dan kun je zo naar de bedelstaf. Je moet je eigen beleid bepalen: dit be taal ik en anders niet! Wanneer managers in de gaten hebben dat het b*j een concert druk wordt en dat jij eraan gaat ver dienen dan komen ze opeens om een winstpercentage Maar als het slecht gaat en er komt geen hond dan zie je natuurlijk niemand. Nee. ze hoeven my geen trucjes meer te leren. Ik bepaal m'n eigen handel Dus ook de prijs van de toegangs kaarten. De Eamng in Noord- wykerhout. Dat kost M- nenhalf duizend gulden plus de onkosten Van Gerritsen mocht ik maar vijftien gulden toegang vragen. M'n reet, hy was natuurlijk bang dat ik wat zou verdienen. Mooi dat ik f 17.50 toegang heb gevraagd Achteraf maar goed ook, want het Earnng-optreden trok, zo vlak na het optreden in de Stadsgehoorzaal, nog geen dui zend bezoekers. Dus ook daar moest geld by. Toch is Sjaak Voortman niet te beroerd om van zijn harde be leidslijnen af te wijken wan neer de zaken écht goed gaan. "Vorig jaar in de Stadsgehoor zaal had ik Doe Maar voor drie duizend gulden staan Die gas ten scoren een top-10 hit cn ik heb gelyk een propvolle bak twaalfduizend recette. Met af trek van de onkosten zou ik dan zomaar zeven rooien in m'n zak kunnen steken. Maar dat is natuurlijk te gek. In zo'n geval geef je die groep ook een paar ruggen". Naam "Da's goed voor je naam ook. Vandaar dat ik nu ook veel met Doe Maar werk. Da's altyd kas sa. Te gekke groep trouwens,- dat Doe Maar. Complete Bcat- le-taferelen maak je met die jongens mee By Doe Maar-op tredens moeten we steevast met dranghekken werken. En regelmatig komen daar nog van die jonge grietjes overheen zeilen". Recensenten van popconcerten vindt Voortman eigenlijk maar lastige mensen. "Af en toe kryg ik een kindje van die lui. Voor een concert van een groep als Japan hangt de hele Nederlandse pers aan de Ujn. Die lui geef je allemaal keurig netjes een vrykaartje en wat kryg je ervoor terug: byna niets. Een hoop negatief ge schrijf. Ze verdommen het zelfs om een aankondiging in de krant te zetten. Dat is toch het minste wat ze kunnen doen? Dat de meesten negatief over een concert schrijven dat maakt mij verder weinig uit. Toch vind ik wel dat een recen sent nooit mag schrijven dat een concert slecht is als de zaal het goed blijkt te vinden. Zo'n journalist kan best schrijven dat-ie 't maar niks vindt, maar tegelijk moet-ie wel opmerken dat het publiek het prachtig vindt. Neem byvoorbeeld die Elly de Waard van de Volks krant. Die vindt alles even slecht. Als dat zo is dan vraag ik me toch af hoe al die zalen steeds weer volkomen". Aalbers over 'Samen op weg' Het schot van het hervormd mo- deramen (synodebestuur) tegen het roer van dit schip was vér beneden de maat. Een kapitale beoordelingsfout. Een onele gante methode. Die krasse woorden gebruikt ds. B. J. Aalbers vandaag in het blad 'Evangelisch Commentaar' als hij de hervormde ingreep in het 'Samen op weg'-proces van her vormden en gereformeerden kri tiseert. Men zal zich herinneren, dat het hervormde synodebestuur in de onlangs gehouden gecombineer de hervormde en gereformeerde synodevergadering totaal onver wacht probeerde, de voorstellen van 'Samen op weg' voor de ko mende jaren (tot 1986) tegen te houden. Vooral onder druk van 'rechts' dat Hervormd is en wenst te blijven - wil de her vormde 'top' op de weg naar toe komstige hereniging niets force- Ds. Aalbers - secretaris van het ge reformeerd-hervormde orgaan 'Samen op weg' constateert, dat het moderamen in feite ólles uit de voorstellen wilde schrap pen wat ook maar enigszins leek op een écht engagement van her vormd en gereformeerd of zich daarop wilde richten. "De data moesten eruit. Het begrip 'hereniging' (hoe vér die ook nog weg is) moest consequent wor den vervangen door 'samenwer kende kerken'. Een klein beetje méér verplichtend samenwerken op het niveau van landelijke or ganen van bijstand en deputaat- schappen werd nog eens vele malen afgezwakt. Enzovoort". Het argument dat er tijdsdruk en morele druk zou ontstaan vindt Aalbers zeer zwak. "Er zou over haast worden. Het 'kerkgevoel', de eigen identiteit, zou meer geëerbiedigd moeten worden. Het orgaan 'Samen op weg' mocht dan wel bezield zijn, de synodes moesten toch aan zorg vuldige beleidsvorming doen. Nota bene, alsof 'Samen op weg' niet béter dan wie uit beide ker ken ook zou weten hoe het zit met dit kerkgevoel en de identi teit". Groeiproces De secretaris Van 'Samen op weg' zegt nog eens met nadruk, dat het hele gebeuren tussen her vormden en gereformeerden in dit land een 'groeiproces' is. Dat geldt vooral van de plaatselijke situaties. Nu al is er een grote va riatie te zien in omvang en inten siteit van de samenwerkingsvor men. Dat beeld zal lange tijd zo blijven. Ook op andere niveaus zal deze ongelijkheid nog lang te zien zijn. "Het is daarom onzin, te spreken over het gevaar van een derde kerk", vindt Aalbers. Ten eerste: waar men al tot een federatie kwam, is dat helemaal niet het geval. En ten tweede: aan het groeimodel-van-onderop is ter synode niets afgedaan; het is van meet af aan in het beleid inge bouwd. "Alle geroep over niet- forceren was en is dan ook over bodig en niet ter zake". Het streven is nu, dat beide kerken in 1986 zullen verklaren, zich 'in staat van hereniging' te bevin den. Daarvan zegt ds. Aalbers: "Dat is bepaald nog niet de her eniging zelve. Maar een dergelij ke verklaring is toch ook niet niks. Ze verbindt de kerken meer aan elkaar, waardoor men min der dingen alléén zal beslissen en het meeste in gezamenlijk overleg of op z'n minst met brede voor kennis van de ander. Voor plaat selijke gemeenten die graag een beetje stimulans van bovenaf hebben zal dat belangrijk zijn". Ds. Aalbers is ervan overtuigd, dat 'Samen op weg' doorgaat "Niet omdat de gemeenschappelijke sy node als tegen de haren inge streken - precies anders besloot dan het hervormde moderamen wilde. Maar omdat de voorstellen oecumenisch-strategisch zeer af gewogen waren en precies toege- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Well-Ammerzoden H. van Am- stel Ernst; aangenomen naar Den Haag-Loosduinen (voor gods dienstonderwijs aan Groen van Prinsterer-college te Den Haag) kandidaat mevrouw I. C. Visser- Schroot aldaar. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Ermelo (ziekenhuis Veldwijk) mevrouw A. M. van 't Spijker Harderwijk, naar Scha- rendijke (Z.) kandidaat A. Ka mermans Kampen, naar Twijze- lerheide (Fr.) kandidaat P W. Dekker Noordwijk; beroepbaar F. Ledegang Bemmel. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Oudemirdum en voor Rhenen J. Kareis Beekbergen. Overleden. In Barendrecht is, 71 jaar oud, ds. J. Keizer overleden. Vam 1948 tot 1951 is hij predi kant geweest van de gerefor meerde kerk vrijgemaakt in Lei den. IKON-tv. Zondag 5 december om 5 uur zendt de IKON-tv het eerste van een serie gesprekken uit met de hervormde predikant dr. Hans Jansen (Heemstede, vroeger te Noordwijk). naar aan leiding van zijn boek 'Christelij ke theologie na Auschwitz'). Jan sen beschrijft in dit boek, hoe christenen zich in de loop der eeuwen tegenover joden hebben opgesteld. Afschrikking. De Italiaanse bis schoppen zijn het eens met hun Amerikaanse collega's, die in het ontwerp van een pastorale bnef over oorlog en vrede het 'af schrikkingssysteem' in de bewa pening op ethische gronden af wijzen De commissie 'sociale zaken' van de bisschoppen in Canada heeft de regering gevraagd, niet toe te staan dat op CAnadees grondge bied proeven met nucleaire wa pensystemen worden genomen. "Het Canadese volk mag niet verder betrokken raken bij de aanhoudende opvoering van de kernbewapening". Openbaar. In een toespraak tot Belgische journalisten stelde de paus gisteren openbaarmaking van de Vaticaanse begroting in het vooruitzicht. "Moed is niet gereserx^eerd voor mannen, evenmin als liefde voor vrouwen" (Dr J Firet. hoogle raar praktische theologie aan de Vrije Um\>ersiteit, m 'Evange lisch Commentaar'). ADVERTENTIE Uit het ziekenfonds? Dan in de VGCN. De VGCN is het logische vervolg op het ziekenfonds. Als u 40 jaar of jonger bent, betaalt u een zeldzaam lage premie en bent u voortreffelijk verzekerd bij één van de aller grootste ziektekostenverzekeraars van ons land; de VGCN, de ma r i: jjipij wu jr veel zieken fondsen achter staan. Uit het ziekenfonds9 Van een nndijt maat schappij naar de VGCN? Stuur vac Jaagflog de bon in. Dat is uw eeiflesup n.iar een vóór delige VGCN-ziekt/ Utrecht - VG GN Bütstraat 196 - 030 - 71 56 34 Bon vooreen lagere premie i Stuur mq voDctügc infivmat* over dc oeklckosicn- M serzekmngen van dr VGCN. Zendt de bon ri een envrloppe zonder pottrrgd aan VGCN. Antwoord- i nummer 576.3500 VB UTRECHT Naam I Waar bent u nu vmrkrrxf? Genn Man - jaar. Vrouw jaar Aantal londerm

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15