Einde nabij voor ADM C Banken aanvaarden zwart geld Tuinbouw ziet nog ruimte voor groei Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Van Aardenne: geen 36 miljoen Voedingsbond gaat koopkracht volgen Eigenaars Babylon in verzet tegen veiling China wil viervoud produktie Beursoverzicht WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Bloemenveilingen Over de eerste drie kwartalen van dit jaar was de gezamenlijke om zet van de Vereniging van Bloe menveilingen 8,3. procent hoger dan in die periode vorig jaar. Van deze omzet van 1,86 miljard gul den werd het meeste verkocht op de veiling in Aalsmeer: ruim 790 miljoen gulden. De vereniging heeft dit gisteren bekendge maakt. Zij noemt de omzetwikkeling tot nu toe "minder goed". In 1981 was de omzet met 14,1 procent toegenomen. De teruggang in de groei wordt volgens de twaalf aangesloten veilingen hoofdza kelijk veroorzaakt door de rela tief lagere prijzen. De uitvoer van bloemen en planten die op de twaalf veilingen zijn verkocht, liep gedurende de eer ste negen maanden op tot (even eens) 1,86 miljard gulden. Dat is 12,2 procent meer dan vorig jaar. De Bondsrepubliek was de grootste afnemer met 884 mil joen gulden, terwijl de Verenig de Staten met bijna 47 miljoen gulden honderd procent meer kochten dan in 1981, aldus de Vereniging van Bloemenveilin gen. Stad en Landschap De directie van adviesbureau "Stad en Landschap" heeft giste ren 50 ontslagen aangekondigd op het hoofdkantoor in Rotter dam en het bureau in Zwolle. Het kantoor in Middelburg blijft verstoken van ontslagen. Volgens de directie is de waarde in geld van het aantal (vooral door gemeenten) verstrekte opdrach ten sinds begin dit jaar met vijf tig procent gedaald. In januari werkten er nog tweehonderd personeelsleden voor Stad en Landschap. In de lente zag het adviesbureau zich genoodzaakt de eerste veertig medewerkers te ontslaan. De directie wil met de huidige sa nering "zo snel mogelijk" op een personeelsbestand van ongeveer honderd mensen komen, de helft van een jaar geleden. De vijftig ontslagen vallen in alle geledin gen van het bedrijf. Functies die door natuurlijk verloop vacant worden, zullen niet meer worden opgevuld. British Steel British Steel Corporation (BSC), een Brits staalconcern dat eigen dom is van de overheid, wil in twee vestigingen in het noorden van Groot-Brittannië ruim 1700 man personeel kwijt. De markt voor de produkten die uit de vestigingen in Sheffield en bij Rotterdam komen is volgens BSC twintig procent kleiner dan oorspronkelijk was aangenomen en enige verbetering zit er niet in. BSC lijdt een verlies van 7,2 miljoen pond sterling (ongeveer 32 miljoen gulden) per week. Op het ogenblik heeft het concern 92.000 man in dienst. Sinds 1977 heeft het 115.000 arbeidsplaatsen afgestoten. Japan Het overschot op de lopende reke ning van de Japanse betalingsba lans is de vorige maand afgeno men van 1463 miljoen tot 1429 miljoen dollar, zo heeft het mi nisterie van financiën in Tokio meegedeeld. Het overschot op de handelsbalans verminderde van 2426 tot 1991 miljoen dollar. Ja pan voerde de vorige maand voor 11,06 miljard dollar uit, 16,1 procent minder dan in oktober van het vorige jaar, en voor 9,07 miljard dollar in, 11,3 procent minder. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 30 november Andijvie per kg. 47, Boerekool per kg. 45-64, Groene Kool 50-53, Waspeen AI per kist 4,50-7,--, Waspeen All per kist 2,20-4,85, Waspeen BI per kist 6,-- -10,50, Aanvoer: 174 ton. Breekpeen BI per kist 1,90-2,70, Breek- peen Cl per kist 4,30-5,60, Prei AI per kg. 56-57, Prei BI per kg. 40, Schorsene ren AI 1,22-1,33, Schorseneren B 42-56, Schorseneren C 11-12, Uien per kg. 76- 79, Peterselie (krul) 48, Selderij 19-22, Knolselderij 48-50, Bloemkool 12 I per bak I 1,22-1,24 DEN HAAG (GPD) De produk- tie in de tuinbouw stijgt nog jaar lijks met 4 a 5 procent. Daarnaast neemt de consumptie van tuin- bouwprodukten met 1 procent af. „De produktiviteitsstijging is een van de aspecten waardoor de Nederlandse tuinbouw ten voor beeld wordt gesteld aan andere sectoren in ons land". Dit zei Jaap van der Veen, de voorzitter van het Landbouwschap, gister avond in het tuinbouwgebied het Westland. Hij zei dat een stijgend aanbod en een dalende vraag leiden tot een zwakke markt voor tuinbouw- produkten. Gelukkig zijn er vol gens hem nog landen waar het gebruik per hoofd van de bevol king laag ligt, zoals in de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk. „In die markten zit nog ruimte, ondanks eventuele dalende consumptieve bestedin gen omdat bijvoorbeeld het aan tal bloemenverbruikers in die landen erg gering is". Van der Economie Veen zei dat alles in het werk moet worden gesteld om de ex port krachtig te stimuleren. „Daartoe zullen er zo weinig mo gelijk administratieve of finan ciële belemmeringen aan deze export in de weg gelegd mogen worden", aldus Van der Veen. Vertrouwen Volgens Van der Veen heeft het grootste deel van de Nederland se tuinders ondanks grote pro blemen vertrouwen in de toe komst. Reeds vijfduizend bedrij ven hebben dit jaar aanzienlijke investeringen gedaan. Ramingen wijzen volgens Van der Veen uit, dat deze 5000 bedrijven een in vesteringsvolume realiseren dat overeenkomt met ruim 500 mil joen gulden, hoofdzakelijk voor energiebesparende maatregelen. De Landbouwschap-voorzitter maakte duidelijk, dat de energie tarieven in ons land in vergelij king met de omringende landen te hoog zijn. Van der Veen zei dat door het zwavelbeleid, het mi lieubeleid, accijns en opslagbe- leid voor slechte tijden de zware olie 60 a 70 gulden per ton duur der is dan op grond van de na tuurlijke marktontwikkeling voor zware olie mag worden ver wacht. „Omdat de aardgasprjjs is gekoppeld aan de zware-olieprijs betekent dit dat het aardgas 5 a 6 cent per kubieke meter duurder is, terwijl aardgas geen zwavel bevat, geen milieuproblemen geeft en geen voorraad in stand gehouden hoeft te worden". Kolenstook Van der Veen zei dat het Land bouwschap overweegt om enke le kolenstookprojecten in de Ne derlandse glastuinbouw, die thans in onwikkeling zijn, te steunen met een bijdrage uit het eigen energiebesparingsfonds. „Wij hopen daarmee te bereiken dat het duidelijk wordt of en op welke wijze kleinschalige kolen stookprojecten een redelijk alter natief voor aardgas kunnen zijn", aldus de voorzitter van het Land bouwschap. DEN HAAG (GPD) - Het voortbestaan van de scheepsre- paratiewerf ADM in Amsterdam-Noord loopt ernstig gevaar nu minister van economische zaken Van Aar denne niet wenst in te gaan op een verzoek om 36 mil joen gulden steun. De minister meent dat voor de ADM geen grotere functie is weggelegd dan die van een klein reparatiebedrijf, omdat een ha ven als die van Amsterdam nu eenmaal niet zonder een repara tiedok kan. Daarvoor zou Van Aardenne nog wel een paar mil joen over hebben. Door de malaise in de scheepvaart is de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in zo grote geld nood geraakt dat het problemen heeft gekregen met het betalen van haar crediteuren. De leiding van het bedrijf meent slechts met een steun van het Rijk ter grootte van 36 miljoen gulden te kunnen overleven. Die opvatting is neergelegd in een rapport dat de directie, mede namens de raad van commissarissen, aan de minister heeft overgelegd. Vakbonden en ondernemingsraad menen dat er voor de ADM in haar huidige omvang (1600 werk nemers) nog wel degelijk toe komst is mits het rijk nu bij springt. Het aantal reparatieor ders dat is binnengehaald, is thans weliswaar te klein om het hoofd boven water te houden, maar ze menen dat daar in de tweede helft van komend jaar verandering in zal komen. De scheepseigenaren kunnen repa raties die zij wegens de economi sche inzinking hebben uitge steld, niet voor zich uit blijven schuiven, zo is de redering. „In principe hoeft het trouwens ook niet uit te maken of de markt in '83 of in '84 aantrekt", zo wordt eraan toegevoegd, „want dat er verbetering aankomt, staat vast". Bovendien, zeggen de bonden en de raad, zijn de orders die wer den binnengehaald op zichzelf allemaal kostendekkend uitge voerd. Het ministerie van economische zaken ligt in zijn verwachtingen allerminst op die lijn. Het ziet volgend jaar nog geen herstel tot stand komen. Uitblijven van ver betering zou betekenen dat het steunbedrag veel hoger zou gaan uitkomen dan de 36 miljoen is gevraagd. moeten worden geno- Zowel vakbeweging als gemeente Amsterdam vrezen van een in storten van de ADM veel verder strekkende gevolgen dan alleen het verdwijnen van één bedrijf- In ondernemingen die recht streeks afhankelijk zijn van de werf, zal ook werkgelegenheid teniet gaan. De bonden vrezen dat alles bij elkaar 2500 banen verloren zullen gaan. Verdwij nen van de ADM zou bovendien opnieuw een stuk van de econo mische basis van Amsterdam wegslaan. Die heeft al eerder zware knauwen opgelopen door onder meer de sluiting van de au tomobielfabriek van Ford, het stilleggen van de olieraffinaderij van Mobil en het recente failliet van de Oranje werf. De vakbonden, in het bijzonder de Industriebond van de FNV, zal met het personeel van de ADM- werf bespreken welke actie zal moeten worden gevoerd om Den Haag toch tot het verlenen van de omvangrijke steun te bren gen. De directie, die de opleving van de reparatiemarkt óók in de tweede helft van volgend jaar verwacht, beraadt zich nog op de situatie. Aan een verzoek om sur séance van betaling lijkt overi gens nauwelijks te ontkomen. j Zorgen om prijsbeleid DEN HAAG (GPD) - Driehonderd leden van de Voedingsbond FNV zullen de komende maanden hun eigen koopkrachtontwikkeling vol gen in een soort „huishoudboekje". Hun bond nam het initiatief voor dit onderzoek, samen met Konsumenten Kontakt. Zorgen over het hui dig verloop van het besteedbaar inkomen vormen de drijfveer. Bij KK bestaan op korte termijn ook zorgen over het prijsbeleid van het kabi- net-Lubbers. De driehonderd „koopkrachtbegeleiders" wonen verspreid over het land. Zy zullen gebruik maken van het speciaal voor dit doel gemaakte boek je „Koopkrachtwyzer". Zowel feiten over het inkomen als over alle voorkomende vaste lasten en dagelijkse uitgaven kunnen worden inge vuld. De bedoeling is dat de Voedingsbondleden dit elke twee weken doen, te starten na Sinterklaas. Voedingsvoorzitter Cees Schelling lichtte gisteren toe dat dit onderzoek wordt gedaan om nu eens een algeheel beeld te krijgen. Het onderzoek strekt zich namelijk ook uit tot plaatselijk zeer verschillende zaken als gemeentelijke tarieven. Deze kostenbestanddelen komen in de onder zoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de ontwik keling van de kosten van levensonderhoud niet voor. Volgens Schelling is de bewering dat de laagste inkomens de afgelopen jaren meer in koopkracht zijn gestegen dan andere niet waar. Het te gendeel is eerder het geval en dat wü men nu met de „Koopkrachtwy- zer" aantonen. Directeur Bert Donia van Konsumenten Kontakt zei dat dit onderzoek uniek is in de zin dat een relatie kan worden gelegd tussen de inko mensontwikkelingen en de uitgavenpatronen. Voor de betrokkenen kan dat zeer leerzaam zijn, zy ontdekken wellicht dat er nog wel „geld te verdienen is voor de consument". Van de „Koopkrachtwijzer" zal ook melding worden gemaakt in de (anti-STER-)tv-spots, die KK en de VARA elke vrijdagavond uitzenden. De oude fabriekspoort van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij Sluiting betekent dat de hoofdstad er opnieuw 1600 werklozen bijknjgt. De ADM leeft op het ogenblik dank zij een extra ondersteuning van 6,4 miljoen, die de vorige mi nister van economische zaken, Terlouw, eind oktober nog ver strekte. Terlouw wenste de ADM weliswaar uit zijn acuutste nood te helpen, maar meende geen be slissing te kunnen nemen over de 36 miljoen. Gezien zijn demis sionaire status vond hij dat een besluit daarover door zijn opvol- PEKING (DPA/Reuter) - China wil de waarde van zijn jaarlijkse industriële en agrarische pro duktie vóór het einde van de eeuw verviervoudigen. Premier Zhao Ziyang heeft dit gisteren meegedeeld in het Chinese Volkscongres. Het nationale in komen van China moet de ko mende jaren met tenminste vier procent per jaar stijgen, aldus de premier in een uiteenzetting van het vijfjarenplan tot eind 1985. De meer dan 3000 leden van het Volkscongres namen voor het eerst kennis van de definitieve inhoud van het al sinds begin 1981 in uitvoering zijnde vijfja renplan. Dat het pas nu beschik baar is verklaarde Zhao uit een gebrek aan voldoende economi sche analyses. Het plan voorziet in een toeneming van de Chinese buitenlandse handel met 8,7 pro cent per jaar, waarbij de export met 8,1 procent per jaar moet groeien en de import met 9,2 pro cent. Ingevoerd wordt alleen het allernoodzakelijkste om de eigen produktie-middelen te moderni seren, aldus Zhao. Ter verbetering van de energie voorziening zal in de loop van het vijfjarenplan ruim 25 miljard gulden in uitbreiding van de ko- lenproduktie worden geïnves teerd en ongeveer 22 miljard gul den in de ontsluiting van nieuwe oliereserves. Daarbij zullen ook westerse ondernemingen wor den betrokken. Het plan voorziet volgens Zhao verder in een aan tal maatregelen ter verbetering van de levensstandaard van de Chinese bevolking. De Chinese regering streeft ernaar de prijzen van de dagelijkse levensbehoef ten redelijk stabiel te houden. Volgens de premier zal de omvang van de Chinese graanproduktie in 1985 ongeveer 360 miljoen ton bedragen. Dat is ongeveer acht procent meer dan de officiële ra ming van de produktie in het lo pende jaar. DEN HAAG (ANP) - De openbare veiling van het uit winkels, kan toren en een hotel bestaande Ba- bylon-complex in Den Haag zal plaatshebben op 7 en 14 decem ber tenzij de president van de Haagse rechtbank verbiedt om tot verkoop over te gaan. Het in surséance van betaling ver kerende Vastwin Holding b.v. en Babyion b.v. spanden het kort geding aan met medewerking van hun bewindvoerder, mr. dr. J.G. Geelkerken, tegen Centraal Beheer Pensioenverzekering b.v.. Centraal Beheer Schadever zekering n.v. en Centraal Beheer Leven n.v. om te voorkomen dat zij het 140 miljoen gulden gekost hebbende Babylon-complex vei len. Volgens de raadsman van Centraal Beheer, mr J.N. Jacobsen-Jen- sen is de belangstelling voor de aanstaande executie redelijk zo dat ook een goede opbrengst mag worden verwacht. Zo heb ben interesse getoond het Shell Pensioenfonds, Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Ennia Verzekeringen, Nationale Neder landen, KLM Pensioenfonds en een investeringsmaatschappij uit de Golfstaten. Vastwin en Babyion baseerden zich in het kort geding op de 1 juni 1979 met Centraal Beheer gesloten overeenkomst, waarbij Centraal Beheer een 50 procent belang in Babylon nam. Mr A G. Maris (namens Vastwin en Baby- Ion) stelde, dat om fiscale rede nen de juridische levering en de eigendomsoverdracht pas op 1 januari 1986 zal plaatsvinden De partijen kwamen evenwel over een dat in de tussenliggende pe riode een toestand zou worden gecreëerd waarbij in feite reeds vooruit werd gelopen op de over dracht. Mr. Mans herinnerde er aan, dat een en ander is geschied in drie overeenkomsten, name lijk de koop van de aandelen Ba byion, een hypothecare geldle ning van 70 mihoen gulden en een zogeheten stemovereen- komst tussen Babylon, haar di rectie en de aandeelhouders. Volgens mr. Maris is Centraal Be heer niet gerechtigd de thans ontstane rente-achterstand nu in te vorderen evenmin als de le ning van 70 miljoen gulden. Ook al bestaat er een achterstand in de rentebetaling dan nog is de le ning niet opeisbaar. Een openba re verkoop teneinde de hoofd som en de rente te verhalen is on rechtmatig en opeising betekent wanprestatie. "Verkoop frusteert de aangegane overeenkomst blij vend", aldus mr. Maris. Mr Ja- cobsen-Jensen stelde dat er sinds medio 1980 een achter stand is in de rentebetaling van Vastwin en dat vanaf medio 1981 is in het geheel geen rente meer afgedragen. Bovendien moet vol gens hem Vastwin nog ruim twintig miijoen gulden aan de fiscus afdragen. De raadsman zei dat niets in de gesloten overeen komsten Centraal Beheer belet haar rechten uit de akte van geld lening uit te oefenen, ook al be staat er een achterstand in de rentebetalingen. "Centraal Be heer behoort in de gelegenheid te zijn haar verliezen te beperken door executie", aldus de raads man. De president zal op 6 de cember uitspraak doen. AMSTERDAM (GPD) - te banken accepteren vrijwel probleemloos zwart geld en advi seren hun klanten op welke wij ze zij dit zwarte geld voor de be lastingdienst verborgen kunnen" houden. Dat is de conclusie uit een onderzoek, dat twee verslag gevers van het weekblad Nieuwe Revu hebben gehouden. De verslaggevers, Henk Ruigrok en Pieter Storms, bezochten in de afgelopen weken negen bank filialen van Pierson, Heldring en Pierson, Centrumbank, Neder landse Middenstandsbank, Van Lanschot, Staal Bankiers, Rabo bank, Mees en Hope, ABN Slavenburg's Bank. Zij presen teerden zich als handelaren in textiel, die 100.000 gulden aan zwart geld hadden verdiend door voor een zacht prijsje textiel in Belgié in te kopen en dat vervol gens duur in West-Duitsland te verkopen. Voor hun verhaal toonden de ban ken niet alleen begrip, zij gaven zelfs aan op welke wijze het geld buiten bereik van de belasting dienst kon worden gehouden. Geadviseerd werd het geld te be leggen onder een valse naam, on der de naam van de echtgenote oi onder nummer zonder bankaf schriften. Slechts één bank, Pierson, Mei- dring en Pierson. weigerde het zwarte geld te accepteren. Niet omdat de bank vies is van zwart geld, maar omdat de Fiscale In lichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) de laatste tyd nogal actief is. Nog net op tyd - zo liet die bank weten - waren de nummer- rekeningen naar Zwitserland overgeboekt. Na de rondgang als textielhandela ren hebben de verslaggevers zich officieel tot de banken gewend met de vraag of zij zwart geld Alle lieten weten, dat zij dat niet accepteerden, loen de verslaggevers de banken ver volgens confronteerden met hun rondgang als textielhandelaren, lieten de banken geschrokken weten dat de filiaalhouders tegen het beleid van de bank hadden gezondigd. Staatssecretaris Koning van finan ciën, geconfronteerd met het on derzoek van de verslaggevers, heeft laten weten zich te zullen beraden. Hij wilde nog geen en kele toezegging voor een onder zoek doen. De Nederlandse Ban kiersvereniging onthield zich gisteren van commentaar. WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 56.50 5«.80 1495.00e J"®;00 86.50 »«-0® 87 00 ??i So 170.00 J;|®® i7o.oo J;1®0 Rotb* Jlsk Romtscnholl RSV Sr huppen Schutte rn> Smit Inter ACTIEVE AANDELEN 22,00 23,00 89.00 87.50 Dorische Petr Pref Elsevier NDL Helneken Hold Nedlloyd Groep 110.80 111,50 178,50 183.00 BINNENLANDSE AANDELEN Erik* ACF A»d. Rubber Asd. Bijlui* Ant. Verf Ass. St.R'Dun Aut. Ind.Rt. Ballast Nedan BAM Blydenst c« BursumIJ 83 00 81.00 530.00 521.00 61.20 61.20 72.20 73.20 33.50 34ZO 88.20 90.00 23.90 23,70 220.00 102 50 98.20 110.20 189,00 318.00 26.20 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud (onbew) 37 730 - 38520 BUITENLANDS GELD Amen kaanae dollar 2.70 Franae franc 100> Spaanae practa 100) Gnekae drachme 100) 15.82 2.42 3 90 51» AMSTERTDAM (ANP) - Het Damrak verkeerde vandaag in een hausse-stemming. Evenals in Wall Street waren veel fond sen willig gestemd Unil. .- r WO Nedlloyd deden echter niet mee Het voedingsmiddelenconcern was rond twaalf uur 1,40 gezakt tot 188.60, terwijl Nedlloyd 2,50 verloor op 105.30 Kon. Olie stond al snel op een winst van ruim 3 op 90,30 Philips ging 0,70 vooruit naar 26.70. Akzo 1 naar 32.30 en Hoogovens ƒ0,20 naar ƒ13,90 KLM was wat in reactie op 126 Van de banken deed ABN het het beste met een snelle winst van ƒ8 op 292 Amro werd 1,30 duurder op 48.70 en NMB ƒ2,70 op 123.30 FGH schoot een rijksdaalder omhoog naar 48. terwijl Westland- Utrecht 1 duurder werd op 87.50 Nationale-Ncdcrlandcn en Amev gingen ieder 1,40 vooruit naar 120.40, resp 92.70. terwijl En nia vriendelijk was gestemd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23