Het wachten is beloond" BBI moet ook de smoezen maar bewaken Snelheidssporten nu uit de brand Wouter Holverda heeft plaats bij Sparta gevonden Arbiter slaat terug Leiden neemt Wiley DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Sport PAGINA 9 Heeft Feyenoord zondag nu wel of niet verstandig gespeeld te gen AjaxWaren ze te schuch ter? Hadden ze in eigen Kuip meer risico's moeten nemen? Er is intussen in alle toonaarden over gesproken en geschreven. Kijk, dat Ajax beter voetbalt, wist iedereen tevoren. Het is niets nieuws, dat is al zeker tien jaar zo. Ook toen beide clubs tot de top van Europa be hoorden, vormden de Amster dammers voetbaltechnisch ge zien de betere ploeg. Het was sierlijkerfantasierijker wat ze vertoonden - het artiesten- werk. Toch hadden ze bijna altijd de grootste moeite met Feyenoord, kregen ze ook menigmaal op hun ziel, omdat de Rotterdam mers met hun opgestroopte- mouwen mentaliteit een moei lijk te kraken noot waren. Je weet eigenlijk nooit hoe dat soort botsingen tussen force en finesse afloopt, want ondanks alle geréken van coaches blijft voetbal - godlof een onbere kenbaar spelletje. Kwaliteit zegt dus niet dlies. Terug naar het begin. Had Feye noord meer inzet moeten tonen, krachtiger ten aanval moeten trekken dan het nu heeft ge daan? Je komt dan terecht bij het oor deel van de Volkskrant: "Feyenoord had niets te verliezen en durfde toch geen risico te ne men. Wat zou het uitgemaakt hebben als het met man en macht naar het doel van de on zekere Schrijvers was opgerukt en door een paar counters de boot had gemist? Dan zou het z'n publiek in elk geval aan zich hebben verplicht, met alle prettige consequenties van dien. In deze competitie maakt een nederlaag of gelijkspel te gen Ajax geen verschil, want het landskampioenschap wordt in beide gevallen prak tisch onhaalbaar". Deze redenering oogt aardig, maar gaat aan iets anders, zeer wezenlijks voorbij. En wel aan het prestige dat in duels tussen Ajax en Feyenoord op het spel staat. Dat heeft te ma ken met het klassieke karakter van het gevecht, aan de grote historie van beide clubs. En daarbij komt nog eens de tra ditionele tegenstelling Amster dam-Rotterdam. Als Ajax in Groningen en Feye noord in Kerkrade verliest, wordt dat in Amsterdam en Rotterdam natuurlijk als pijn lijk ervaren. Maar verliezen van elkaar doet extra zeer. Zou Feyenoord het publiek aan zich hebben verplicht door met man en macht ten aanval te trekken en met counters de boot in te gaan? Om de dooie dood niet. De Rotterdamse aanhang wil de uiteraard een boeiende par tij, maar vóór alles geen neder laag tegen die in hun ogen ver velende (ik druk het zacht uit Amsterdammers. En of dat ge lijkspel wel of niet toereikend is voor een landstitel, is van véél later zorg. Als je dat alles in ogenschouw neemt, heeft Feyenoord met zijn behoedzame speelt rant ze ker niet onverstandig gema noeuvreerd. Malta Hoe treurig het er met het peil van en het vertrouwen in het Nederlandse voetbal voorstaat, heeft bondscoach Rijvers vori ge week ongewild aangetoond met zijn reisje naar Genua. Daar polste hij Jan Peters. En op de terugreis wipte hij nog even aan bij Kees Kist in Pa rijs. En waarvoor? Om te kijken of ze beschikbaar waren voor de interland tegen Malta. Diepe droefheid overviel me toen ik het las. Tegen Mdlta. Stad en land worden afgereisd om ons op oorlogssterkte te krij gen voor de krachtmeting met één der muizen van Europa. Ja, ja, ik weet het, je mag geen tegenstander onderschatten. Muizen kunnen ook brullen. Maar dan nog. Ik dacht trouwens dat we na de WK-1982 niet meer zó het bui tenland zouden afstropen om het Nederlands elftal te vullen. De jeugd, een nieuuf elan, niet waar. Of is dat standpunt al weer verlaten? Ik houd het eer lijk gezegd niet meer zo goed bij. Vier jaar terug nog het tweede voetballand ter wereld. En nu zweet in de handen én op de snor voor de strijd tegen Malta. Het kdn verkeren. Boos Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is in boosheid ontstoken omdat het Budget Bewakings Instituut de finan ciële resultaten over het afgelo pen jaar zo maar in de open baarheid heeft gebracht. Uit die gegevens kwam naar vo ren dat a) 32 betaald voetbal organisaties kampen met een exploitatietekort, b) de grote clubs zich niets aantrekken van de richtlijnen en cde schuldenlast van het betaald voetbal is gestegen tot het lieve sommetje van 70 miljoen. Het is niet leuk, evenmin opzien barend en waarom dan boos worden? Omdat de paar ver enigingen die het netjes hebben gedaan nu ook in diskrediet worden gebracht, aldus D. Stoop. De smoezen worden nu zó zwak dat ze ook maar onder het Be wakings Instituut moeten val len. Het is wel duidelijk wat de KNVB had gewild: niet zo bot de koplampen op dat rapport, maar een mooi papiertje en een fris lint er omheen en een lekker luchtje er aan in de vorm van een of ander optimistisch ge luid. Kort en goed: ddrdig zeggen dat het nog steeds prut is. Thorpe Een aantal weken geleden trof u in deze rubriek het vreemde le vensverhaal aan van de in diaan Jim Thorpe, waarschijn lijk het grootste natuurtalent dat de atletiekwereld ooit aan schouwde. Bij de Olympische Spelen van 1912 in Stockholm won hij met speels gemak zowel de vijf- als de tienkamp. De Zweedse koning nep hem uit tot "the greatest athlete in the world". Begin 1913 ontnam het IOC hem zijn gouden medailles omdat in Amerika was geble ken dat hij in 1909 voor een klein bedragje honkbal had ge speeld en dus niet als amateur mocht worden beschouwd. In de loop der jaren zijn tal van pogingen ondernomen hem de medailles terug te bezorgen. Ze leden alle schipbreuk. Thorpe stierf, zwaar aan de drank, in 1953. Pas onlangs, dertig jaar na zijn dood. streek het IOC de hand over het hart. IOC-presi- dent Samaranch zal in januari de gouden medailles terugge ven aan de oudste dochter van Thorpe. Een mooi happy end, nietwaar Dat valt nog te bezien. Het rumoer rond Thorpe is nog niet verstomd. Volgens een uit voerige reportage in het Ameri kaanse sportblad Sports Illu strated wordt er nu weer ge knokt om de laatste rustplaats van Thorpe. JIM THORPE ...geest waard rond... Het verhaal is te bizar om het u te onthouden. Jim Thorpe werd geboren in 1888 en leefde als lid van de Sac and Fox stam in de staat Oklaho ma. In twee huwelijken kreeg hij zeven kinderen, het derde met Patricia Askew bleef kin derloos. De verhouding tussen haar en de kinderen van Thor pe was slecht. Na de dood van de grote man, liet Patricia de stoffelijke resten van Jim in een tijdelijk graf plaatsen en ging vervolgens op stap om een waardige laatste rustplaats voor haar man te vinden. Haar oog viel op twee kibbelende dorpjes in Pennsylvania, die om economische redenen moes ten samengaan: Mauch Junk en East Mauch Junk. Er diende een nieuwe naam voor de plaats te worden gevonden en Patricia bood aan haar overleden echtgenoot (zeer be roemd in Amerikadaar te be graven als het plaatsje dan de naam Jim Thorpe Town zou gaan voeren. Men besloot daar toe over te gaan. tvant er wa ren tekenen dat er dan ook een sportmuseum en andere attrac ties zouden bijkomen. Goed voor het toerisme, meende men. Thorpe kreeg een indrukwek kende grafsteen. Daarbij bleef hel. Van de andere toezeggin gen kwam niets terecht Thorpes kinderen echter is het steeds een doom in het oog ge weest dat het graf van hun va der zo vér weg ligt Ze willen dat hij wordt herbegraven in Oklahoma. Jack Thorpe, het huidige hoofd van de Sac en Fox stam, voegt er nog dit aan toe. "Onze doden moeten be graven worden op de derde dag na hun overlijden tussen zonsopgang en middaguur. Ge beurt dat niet dan blijft hun geest dolen. Vader is nu al der tig jaar dood en zijn geest tvaart nog rond. Alleen een be grafenis volgens onze riten kan hem tot rust brengen". Alles goed en wel, zeggen de amb tenaren in Jim Thorpe Town, maar zo lang ons dorp de naam van uw vader draagt, blijft zijn graf hier, dat is con tractueel met de derde vrouw van uw vader overeengeko men. Als ik de geest van Jim Thorpe was, sprong ik alsnog in de Grand Canyon. LEIDEN - Zijn geduld is lang op de proef gesteld, maar na een wachttijd van vijfjaar heeft Wouter Holverda zijn plaats bij Sparta toch nog gevon den. Meer dan eens heeft hij zijn positie binnen de Rotterdamse club verfoeid, Holverda voelde zich als "twaalfde man" er maar bij hangen. Vandaag de dag kijkt de 24-jarige Leidenaar minder somber tegen zijn voetballeven aan, nu hij van trainer Barry Hughes niet langer 'zitvlees' op de door hem zo gehate bank hoeft te kweken. In de punt van de Sparta- aanval 'loopt' Holverda als doelpuntenproducent ruim één op twee; in vijftien competitiewedstrijden heeft hij acht keer de roos getroffen. "Vorig jaar", zegt Holverda, "was ik het pispaaltje. De ene week mocht ik meedoen, de andere week stond ik er naast. Als ik meedeed, had ik de angst gewis seld te worden. Daar ga ik weer, dacht ik altijd, als er eentje warm liep. Nu heb ik een basisplaats, ik voel me bevrijd, daarom gaat het zo goed". Nog niet zo lang geleden sprak Holverda andere taal. Met frisse tegenzin verbond hij zich toen weer voor een jaartje aan Sparta, nadat een flirt met het Belgische Berchem Sport op niets was uit gelopen. Na een seizoen "vol te leurstellingen" had hij het liefst het Rotterdamse Kasteel de rug toegekeerd, temeer ook, omdat het nieuwe contract een afge- DEN HAAG (GPD) - Dc sta kingsactie van de Haagse vereniging van voetbal scheidsrechters blijkt achteraf gezien toch niet zo vlekkeloos te zijn verlopen als voorzitter Wim van den Berg zondagavond nog ver onderstelde. Weliswaar ga ven uiteindelijk 141 arbiters gevolg aan de oproep om geen wedstrijd te fluiten, maar bij twee duels onder leiding van een club- scheidsrechter, kwam het wel degelijk tot ongeregeld heden. In Rijswijk bij de wedstrijd Escher Boys 3-DSO .9 bij voorbeeld had een 67-jarig bestuurslid van de thuisspe- lende club grote moeite om de wedstrijd in goede banen te leiden. Toen de kritiek op zijn leiding dan ook bleel aanhouden, besloot de inval ler-scheidsrechter de strijd voor een kwartier te staken. Een speler van DSO, die tij dens de wedstrijd nogal wat op de leiding aan te merken had gehad, nam dit echter niet en probeerde de gele genheidsarbiter op andere gedachten te brengen. Die was het echter beu en... deel de onverwacht een kopstoot uit. De getroffen speler van DSO beeft van dit voorval onmiddellijk aangifte ge daan op het hoofdbureau van politie in Den Haag. slankt salaris in het vooruitzicht stelde. Namens Berchem Sport zocht Dick Advocaat, zijn nu bij FC Utrecht voetballende oude clubmakker, een aanvaller. "Op een gegeven moment", herinnert Wouter Holverda zich, "belde Dickie op. Hij vroeg of ik zin had naar Berchem te komen. Dat had ik wel, maar ik moest rond de tweeënhalve ton kosten, dat be- drag kon die club niet opbren- Model gen". door Gerard van Putten wel voor mijn plaats in de basis betaald worden". In gezelschap van WCS-voorzitter Arend Steunenberg poogde Hol verda het Sparta-bestuur ertoe over te halen hem aan de Ant werpse tweede klasser uit te le nen, maar hij kreeg nul op het re kest. "Dat gebeurt niet, zei het bestuur, we hebben nog nooit ie mand uitgeleend". Later werd het Holverda duidelijk dat de bestuursleden hem maar wat op de mouw hadden ge speld. Toen flitste het door hem heen dat Rob van der Meer ooit tijdelijk bij Telstar was 'gestald' en Jo van Zoest bij De Graaf schap. "Achteraf kon ik me dan ook wel voor mijn kop slaan dat ik die voorbeelden tijdens dat ge sprek niet had genoemd. Ik was kwaad op die bestuursleden, om dat ze de waarheid niet hadden gesproken. Ik vond dat ze brood roof pleegden. Ze wilden me niet kwijt, zeiden ze steeds. Maar toen ze me dat nieuwe contract voorhielden, dacht ik het tegen deel". Uitzicht op een verzoening leek er nauwelijks, de partijen bevon den zich in een patstelling. Het Sparta-bestuur voelde er weinig voor de contractaanbieding be spreekbaar te maken, Holverda weigerde te tekenen. Zelf dacht hij al aan een voortijdig einde van zijn carrière als profvoetbal ler, maar vlak voor het begin van de competitievoorbereiding von den bestuur en Holverda elkaar toch nog tijdens een gesprek, waarin het buigen of barsten was. "Ik kreeg iets meer, mis nu alleen mijn tekengeld, maar op mijn salaris van het jaar ervoor hoefde ik niks toe te leggen. Met die aanbieding kon ik wel vrede hebben". Maar nu al kondigt hij aan, dat er straks een 'andere Holverda' aan de onderhandelingstafel plaats zal nemen. Hij zegt te streven naar een "beter contract", hoopt alleen daarom al dat hij 'vorm vast' zal blijven. "Met hetzelfde salaris zal ik geen genoegen ne men", blikt Holverda vooruit, "gesteld natuurlijk, dat ik zo blijf voetballen en scoren. In principe hoef ik bij Sparta niet weg, het is een prima cluppie, maar ik wU De prestaties van de vroegere Roo- denburger staan feitelijk model voor Sparta. Voor het begin van dit seizoen klaagde trainer Barry Hughes steen en been, omdat zijn selectie door het vertrek van een zevental spelers (Advocaat, Loggie, Tiktak, Van der Gijp, Ro binson, Dekker en Jansen) een geduchte aderlating onderging. Die voor Sparta vanzelfspreken de uittocht van voetballers open de voor Holverda de toegang naar het eerste elftal, na vijf jaar noodgedwongen een driehoeks verhouding te hebben gehad met de bank, de hoofdmacht van Sparta en het reserve-elftal. In wezen werd zijn opstelling in de basis gezien als een noodoplos sing, maar tegen alle verwachtin gen in presenteerde Holverda zich tot nu toe als een volwaardi ge kracht aan het Rotterdamse publiek. Zoals 'heel' Sparta mo menteel afrekent met alle prog noses, die een plaats aan de zelf kant van de eredivisie voorza gen. "Het is mij ook meegevallen", zegt Holverda eerlijk. "Ik durf nu zelfs te stellen dat we Europees voetbal kunnen halen, als we ge vrijwaard blijven van blessures en gele kaarten. Vorig jaar had den we al een plaats in het UEFA Cup-toernooi kunnen bereiken, als Hughes niet met het elftal had gerommeld. In het begin van Afgesproken werd, dat de clubs pas belast zullen worden wan neer zy met betrekking tot hun circuit vergunninghouder zyn. LEIDEN - Rudy Williams zal welis waar morgen nog een wedstrijd je voor Elmex Leiden (tegen Den Helder) mogen spelen, maar daarna kan de Amerikaan zyn spullen pakken. Mike Wiley, de voor Williams opgeroepen ver vanger, maakte namelijk gister avond op de training van de lyst- aanvoerder een dermate goede indruk dat het verder aan hem is om een handtekening onder een contract te zetten. Wat de Leidse coach Theo Kins- bergen betreft lag dc zaak verder duidelijk "Wiley heeft een tekort aan conditie, maar voor dc rest kan je zien dat dit een echte prof is. Hij kan alles, verdedigen, re- bounden, dribbelen, noem maar op. Dat gebrek aan loopvermo gen zie ik niet als een probleem. Binnen een paar weken is dat ge regeld. Andersom zou erger zyn geweest. Ik heb niets aan iemand met een goede conditie die met kan basketballen. Wel hoop ik dat we hem kunnen vastleggen voor zeker anderhalf jaar Het heeft weinig zin om zo'n jongen voor vier maanden aan te trek ken." Naast Kinsbergcn drukten ook Emill Hagens, Bert Kragtwyk en Randy Wiel en Har Kip zich in positieve bewoordingen uit over de ex-prof van San Antonio en San Dicgo. "Geen spectaculaire jongen, maar wel eentje die wil winnen en die zijn fundamentais beheerst", meende aanvoerder Hagens. die een belangrijke stem in het al of niet aantrekken van nieuwe spelers heeft "Een spe ler die zich voor het team wil in zetten en die fantastische bewe gingen heeft", voegde tegenspe ler Kragtwyk daaraan toe. "Een jongen die de bal opeist", glim lachte Wiel En: "Ik denk dat we hem zoeken", meende Har Kip tenslotte. Wouter Holverda in actie voor zijn club Sparta: "ik voel me bevrijd, daarom gaat het zo goed". die competitie stonden we bo venin. Zonder Van Gaal en Van der Gijp, die in eerste instantie niet wilde tekenen. Hughes had dat elftal gewoon in tact moeten laten, mét Lengkeek en met mij. Maar toch gaf hij op een gegeven moment de voorkeur aan die twee, omdat hij twee procent meer wilde. Alleen tegen Ajax is dat er uit gekomen, die wedstrijd werd met 5-3 gewonnen. Na de winterstop hebben we bijna steeds in de min gezeten. Dat Van der Gijp werd opgesteld, daar zat volgens mij het bestuur achter. Hij móést worden ver kocht. 'In mijn hart zou ik Van der Gijp liever buiten het elftal laten', heeft Hughes mij weieens verteld. Ik schoot daar weinig mee op, ik zat weer op de bank. Gelukkig sta ik nu wel in de ploeg, het lange wachten is dan toch nog beloond". Hij claimt enig krediet van de kant van Hughes, de bank doemt toch weer als schrikbeeld op. "Ik hoop dat Hughes me niet meteen uit het elftal lazert, als ik eens een wedstrijd minder speel. Je kunt niet een heel seizoen twee honderd procent spelen. Tot nu toe heb ik vrij goed gespeeld, lekker gescoord, ben dus best te vreden over mezelf. Ik hoop het zo te houden, want ik wil mezelf dit seizoen zo goed mogelijk ver kopen".. DEN HAAG (GPD) - De snelheids- sporten, die door recente over heidsmaatregelen danig in het nauw waren gekomen, zijn voor lopig uit de brand. Overleg tus sen vertegenwoordigers van de motorsport, de autosport, de Ne derlandse Sport Federatie en de betrokken ministeries leverden gistermiddag in Den Haag een regeling op, die in elk geval tot eind 1983 een oplossing biedt in de problematiek. Het directe re sultaat van de besprekingen is, dat de eind vorige week gesloten circuits vanaf nu weer benut kunnen worden. De definitieve maatregelen ten aanzien van de motorische snel heidssporten zullen gestalte moeten krijgen in de onderhan delingen, die de landelijke orga nisaties met de overheid gaan De afgelopen dagen was al duide lijk geworden, dat op het minis terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieuhygië ne de gevolgen van hun op de in dustrie gerichte lawaaiheffingen voor de motor- en autosport niet waren doorzien. Omdat het zeker niet de bedoeling was de bewus te sporten de doodsteek te ge ven, kon gistermiddag al een voorlopige oplossing worden ge vonden. ADVERTENTIE De fietsenmaker. Uw cadeauwinkel bij uitstek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9