DOE-HET- r Zon blijft schijnen voor Van der Wal Uruguay stemt tegen bewind militairen Uw Gasbedrijf adviseert.! c D Werter praeses van de BAVL Douglas vervang DC- 10 door kleiner model Voetballer wil er op in hakken Alphens zaalteam verrast in beker Pepernoten van 16.000 florijnen.. Wethouder Den Haag struikelt over drugs Geisertje aansluiten? Laatste gesprek over visserij EG mislukt Uitkeringen bevroren SAO PAULO (ANP) - Jannes van der Wal is opnieuw alleen aan de lei ding gekomen in het toernooi om de wereldtitel dammen in Sao Paulo. De Nederlander had aan de Surinamer Autar een slechts zwakjes tegen stribbelende prooi. Rob Clerc kon niet in de pas blijven met zijn landge noot door een benauwde remise tegen de Amerikaan Vladimir Kaplan. Sport DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Harm Wiersma behaalde zijn ze vende achtereenvolgende pun- tendeling en bezet met Kaplan de derde plaats. Beiden hebben een punt achterstand op Van der Wal. John Bastiaannet rukte op naar de vijfde plaats door zijn ze ge op Guinard. Van der Wal had zaterdag op de vrije dag te lang in de zon gele gen. De naweeën daarvan speel den hem gisteren nog parten. Reglementair was er geen moge lijkheid de partij tegen Autar uit te stellen. Dat bleek ook niet no dig. Van der Wal startte welis waar niet al te overtuigend, hij werkte voorzichtig aan een soli de gecombineerde flankspel- centrumpositie. Zijn tegenstan der trachtte met een op het oog goed dubbeloffer daar tegenin te gaan. Van der Wal hield het (door de zon zeer bruinverbrande) hoofd er bij en doorkruiste de plannen van de Surinamer effi ciënt. Rob Clerc, tot gisteravond de kop positie met Van der Wal delend. had Vladimir Kaplan als tegen stander. De Amerikaan, van ori gine afkomstig uit de Sowjet- Unie. moet zich als een vreemde vis in Nederlands water voelen. Vanaf gisteravond is hij in de rangschikking omgeven door de Nederlanders. Hij weet er twee boven (Van der Wal en Clerc), één naast (Wiersma) en één on der (Bastiaannet) zich. Aan die situatie werkte hij zelf mee. In een vurig positioneel ge vecht hield hij Clerc op remise. Beide spelers kwamen in tijd nood, waarbij Kaplan aanvanke lijk gunstiger leek te staan. Clerc bestudeerde de notaties nog eens goed, onderzocht de stelling zeer nauwkeurig en wikkelde daarna naar een zekere puntendeling af. Wiersma had in eenzelfde resultaat al moeten berusten tegen Issa Traore. Ook de Afrikaan opereer de tegen de wereldkampioen, zo als de meeste mindere spelers, vanuit de defensie. Wiersma kreeg een licht positioneel over wicht, dat echter verre van vol- VLISSINGEN - De voetbalvereniging Liberty uit Vlissingen heeft een 20-jarige speler een levenslange schorsing opgelegd. De man wilde afgelopen zondag na uit het veld te zijn gestuurd zijn tegenstander met een hakbijl te lijf. Voordat hij de tegen stander te pakken kon nemen werd de voetballer door een me despeler gegrepen. Liberty heeft hem inmiddels ook bij de KNVB voor royement voorgedragen. De wedstrijd Vlissingen 8 tegen Liberty 2 in de vierde klasse D van de KNVB werd zondag door de trainer/begeleider van Li berty gefloten omdat de echte scheidsrechter verhinderd was. De gelegenheidsarbiter stuurde in de eerste helft de speler van zijn eigen team uit het veld wegens natrappen. Deze haalde een hakbijl uit zijn auto om alsnog de speler van de tegenpartij klein te krijgen met wie hij even tevoren hardhandig in aanraking was gekomen. De spelers van Vlissingen 8 waren na de aanval zo aangeslagen dat zij weigerden verder te spelen. De KNVB heeft de man onmid dellijk een tijdelijke schorsing opgelegd. De klacht zelf komt woensdag aan de orde voor de Zeeuwse tuchtcommissie van de voetbalbond. doende was om de man uit Ivoor kust te verslaan. Johan Bastiaannet behield zijn kans op een grootmeester-resul taat door tegen de Fransman Luc Guinard, die nu definitief de aan sluiting met de kop heeft verlo ren. tot winst te komen. Tot aan het eindspel lagen de winstkan sen gelijk, toen de Parijzenaar daarin echter de foute kant op ging, had Bastiaannet weinig moeite de twee punten te pak ken. Uitslagen: De uitslagen van partijen in de tiende ronde zijn: Dialio (Sen)-Franca (Bra) 1—1, Traore (Ivo)-Wiersma (Ned) 1-1. Verpoest (Bel)-Da Silva (Bra) 2-0. Ka- plan (Vst)-Clerc (Ned) 1—1, Autar (Su- r)-Van der Wal (Ned) 0-2, Kouassi Uvo)-N'Diaye (Mali) 1—1, Guinard (Fra)-Bastiaannet (Ned) 0-2. Stand: 1. Van der Wal 15 punten, 2. Clerc 14, 3/4. Kaplan en Wiersma 13, 5. Bastiaannet 12,6/8. Guinard. Kouassi en N'Diaye 11, 9/11. Dialio, Traore en Ver poest 9, 12. Autar 7. 13. Da Silva 5, 14. Franca 1. BARCELONA (ANP) - Op de eerste dag van de driedaagse ten- nisontmoeting tuisen een Europese en Amerikaanse selectie heeft Europa een voorsprong van 2—1 genomen. In het met 1,5 miljoen gulden gedoteerde toernooi versloeg de Tsjech Ivan Lendl gisteren in Barcelona Andres Gomez uit Ecuador met 3-6, 6-3, 6-4. Jose Higueras (foto boven) uit Spanje zorgde voor het tweede winstpunt door Gene Mayer met 6—3, 4—6, 7—5 onder de duim te houden. In de derde partij van gisteren won de Amerikaan John McEnroe vrij gemakkelijk in twee sets van de Zweed Mats Wilander. De setstanden waren: 6—4, 6—2. Connors ontbreekt in het Amerikaan se team wegens een blessure. ANTWERPEN (ANP) - De Belgi sche ontwikkelingshulp aan het noodlijdende Nederlandse ten nis is vooralsnog niet besteed ge weest. Met een terloopse blik op de witgouden met 1434 diaman ten bezette wisselbeker en het woordje "schande" tussen de lip pen geklemd, verdween Michiel Schapers gistermiddag reeds voorgoed achter de groene dra perieën die de bouwvalligheid van het oude Antwerpse sportpa leis aan het oog onttrekken. De onverhoopte doorbraak naar het internationale tennis van de nationale indoor-kampioen was gestuit door een andere outsider: de 28-jarige Waal Jean Grand- jean. Die pakte de winst met 6—3, 6-4. De daarmee verbonden zestiendui zend gulden voor het bereiken van de tweede ronde kwam in elk geval bij de meest noodrufti- ge van de twee. De met een gebo gen elleboog spelende Belg werd door de splitsing van de Belgi sche tennisbond in een Waals en Vlaams deel beroofd van zijn be schermde baan als bondscoach en zag zich gedwongen zich op latere leeftijd bloot te stellen aan de ongewisheid van het echte toernooitennis. "Zonder deze boffer had ik mijn faillissement kunnen aanvra gen", vatte de laconieke Waal zijn nu reeds drie maanden du rend gebrek aan successen sa- Michiel Schapers had vorig jaar al twee maal van hem gewonnen. Maar dit maal lukte het de nog altijd met de naweeën van de ziekte van Pfeiffer kampende Nederlander het niet. Schapers bromde nog wat na maar liet al snel de teleurstelling van zich af glijden. "Per slot van rekening moet ik de Belgen dankbaar zijn. In Nederland heb ik nog nooit een kans gekregen in zo'n arena te spelen. Je steekt er heel wat van op. Dat kan ik je verzeke- Er is trouwens nog een Nederland se kandidaat voor de Belgische ontwikkelingshulp: Eric Wil- borts. Het door de KNLTB te licht bevonden Tilburgse talent, die zondag in de kwalificatieron de met 6-1, 6-1 verloor van Schapers, bleek van de lucky lo sers het hoogst op de internatio nale ranglijst te staan. Als één van de ingeschreven spelers af zou schrijven was hij invaller nummer één en de Belg Van Langendonk nummer twee. Nu wil het geval dat zowel Claudio Panatta (blessure) als Manuel Orantes (ziek), die elkaar van daag in de eerste ronde zouden ontmoeten zich afmelden. Dus volgt er nog een Nederlands/Bel gisch duel om zestienduizend gulden. Voor de voor sinterklaas spelende organisatoren zijn dat echter slechts pepernoten in vergelij king met de hoofdprijs van een half miljoen gulden die zij op 5 december Borg of McEnroe in de hand willen stoppen. LEIDEN - Met algemene stemmen is Roodenburg-voorzitter Jan Werter gisteravond gekozen tot praeses van de Belangenvereni ging Amateurvoetbal Leiden (BAVL). Hij volgt met ingang van 1 januari Phil Verstraaten op, die twee seizoenen de hamer heeft gehanteerd. Tijdens de gisteravond in de LDWS-kantine gehouden verga dering liet LDWS zich opnemen in het ledenbestand van de BAVL, hetgeen impliceert dat inmiddels veertien van de zeven tien Leidse clubs tot de belan genvereniging zijn toegetreden. Voorzitter Verstraaten deed, met het oog op beoogde bestuursuit- breiding, een beroep op de verza melde clubs om te zoeken naar twee geschikte kandidaten. Het ligt in het voornemen een com missie SOP (Sport, Overheid en Politiek) in te stellen, waarvoor "een politiek onderlegd functio naris wordt gezocht". "De ande re kandidaat", sprak Verstraa ten, "zal zich uitsluitend met voetbalzaken bezig moeten hou den". Het ligt in de bedoeling dat de kandidaten voor deze functies op de eerstvolgende vergadering van de BAVL, op 24 januari in de kantine van Leidse Boys, aan de leden zullen worden voorgesteld. Als vertegenwoordiger van Roo- denburg maakte voorzitter Wer ter zich sterk voor de invoering van een veteranencompetitie, "waarin niet het winnen, maar de gezelligheid voorop staat". Afde lingsbestuurder Gé van Strien voelde wel wat voor die sugges tie, al kon hij het niet nalaten de clubs erop te wijzen dat zij zelf indertijd een dergelijke competi tie "om zeep" hadden gebracht "Maar", zei hij ook, "zodra wij kans zien acht of negen clubs bij elkaar te krijgen, is de invoering van een veteranencompetitie het overwegen waard. Het lijkt mij toe de leeftijdgrens op 35 jaar zal moeten liggen". LEIDEN - Inter Credit en THB Boys hebben zich gisteravond weten te plaatsen bij de laatste 16 in de strijd om de afdelingsbeker zaalvoetbal. De voormalige Ne derlandse bekerhouder De Te- gelhandel (het Hoornse Hovocu- bo nam de bokaal over door Ce- verbo tweemaal te verslaan) liep simpel in de fuik die de Alphena- ren hadden opgezet en trok zo doende met 5-3 aan het langste 'eind. THB Boys wees Jamata met 8-3 terug en kwam door een beter doelsaldo een ronde verder. De Tegelhandel - Inter Credit 3-5 Onder leiding van een slim spelen de Rini van Elk behaalde de kop lopers van de tweede klasse een verdiende overwinning op De Tegelhandel. Al in de eerste helft werd de basis daarvoor gelegd door in de counter een 4-0 voor sprong op te bouwen. In plaats van een wat afwachtende houding aan te nemen gingen de Leidenaars massaal in de aanval. Dit was precies in het straatje van de mannen van coach Mart van der Sloot. Rene Lammerts en Bert van Eyk (3x) zorgden er voor dat de roodwitten de wed strijd al voor de rust naar zich toe haalden. In de tweede helft een zelfde beeld, met het verschil dat de ploeg van Hennie van Putten al snel twee maal raak schoot. John van de Wetering en Leo Wetselaar pas seerden doelman Bert Timmer: 2—4. Maar op het moment dat het publiek er al voor ging zitten schoot aanvoerder Rini van Elk zijn ploeg definitief naar de zege. Frans Sjardijn maakte de score daarna nog iets draaglijker: 3-5. THB Boys - Jamata 8-3 Deze grote zege was net genoeg voor het bereiken van de volgen de ronde. Ed Griffioen (3x), Ge rard van Beek (2x), Wim Diels (2x) en Gertjan van der Valk wa ren de productieven voor de ploeg van John de Kooker. MEXICO-STAD - De eerste uitslagen van de verkiezingen die zondag in Uruguay zijn gehouden, wijzen opnieuw op een duidelijk „neen" tegen de militaire dictatuur. Het ging bij de stembus slag om het kiezen van de conventies van de drie partijen die worden toegestaan, de Nationale Partij, de Colorado Partij en de Burgerunie, een rechtse splinterpartij. Volgens een voorspelling van de Noordamerikaanse opinie-onderzoekbureau Gallup, gebaseerd op de eerste uitslagen, zou 80 procent van de Uruguayaanse kiezers op kandidaten hebben gestemd die tegenstanders zijn van de aan de politieke touwtjes trekkende militairen. ADVERTENTIE De leiders van de oppositie tegen de dictatuur vierden na de voorspelling van Gallup uit bundig feest. De straten van de hoofdstad Montevideo vulden zich zondag rond middernacht met duizenden mensen. Er werden leuzen geroepen als „het verenigde volk wordt nooit geslagen", wat bijvoor beeld ook de lijfspreuk is van de Salvadoriaanse geurrilla. Het waren de meest indruk wekkende demonstraties sinds de militairen in 1973 de deuren van het parlementsgebouw sloten. Volgens de eerste uitslagen zou bijna 90 procent van de con ventiezetels van de liberaal ge tinte Nationale Partij naar felle tegenstanders van de dictatuur zijn gegaan. De stemverdeling binnen de conservatieve Colo rado Partij wijst op een grote nederlaag voor oud-president Jorge Pacheco Areco, die tij dens de campagne al het ge wicht had meegekregen van de door Rob Sprenkels officiële media. Hij zou minder dan dertig procent van de stemmen op zich hebben ver enigd, terwijl Colorado-leiders die het militaire bewind pu bliekelijk hebben veroordeeld, meer dan zestig procent van de stemmen hebben gekregen. De achter de militairen staande Burger Unie zou amper stem men hebben veroverd. In de hoofdstad Montevideo zou verder zo'n twaalf procent van de kiezers blanco hebben ge stemd, een aantal dat in de pro vincie duidelijk minder zou zijn. Tot dat blanco stemmen was opgeroepen door het ille gale Frente Amplio, een breed oppositiefront van christen-de mocraten, socialisten en com munisten dat van deelname aan de verkiezingen was uitge sloten. DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van onderwijs en cul tuur, Ferdinand Roebroek, heeft gisteren zijn functie neergelegd. Zijn aftreden volgt op het be kend worden van financiële on regelmatigheden bij de door de gemeente gesubsidieerde Stich ting Opvang en Hulpverlening Drugsverslaafden (SOHD) in Den Haag. Tot september van dit jaar was Roebroek wethouder van maatschappellijk welzijn, volksgezondheid en wijkaange- legenheden. Een geëmotioneerde Roebroek maakte zijn aftreden gisteravond bekend bij het begin van de raadsvergadering. Roebroek noemde de drugsproblematiek in Den Haag nauwelijks beheers baar. Dat zou vooral gelden voor het opvangcentrum aan de Prin segracht 39, dat door de SOHD werd geëxploiteerd. Vorige week werd bekend dat de schuldenlast van de Stichting Opvang en Hulpverlening Drugsverslaafden veel hoger was dan werd aangenomen. De direc teur van de SOHD, drs. D. Ram- lal, die ook gemeenteraadslid is voor het CDA, blijkt deze zomer een hypotheek van 2,2 miljoen gulden te hebben afgesloten op de panden van de stichting. Dat gebeurde zonder voorkennis aan de gemeente en kort nadat de ge meenteraad had besloten de sub sidieverlening aan de instelling te beëindigen. Omdat het niet verplicht was om de gang naar het stemhokje te maken, zouden naar schatting rond de 750.000 Uruguayanen hun stem hebben uitgebracht, een opkomst van meer dan zes tig procent. En mocht de Gal- lup-voorspelling van tachtig procent van de stemmen tegen de dictatuur inderdaad worden bevestigd, dan betekent dat in feite dat de militairen de afge lopen twee jaar nog meer te genstanders hebben gekregen. Precies twee jaar geleden zei namelijk 57 procent van het Uruguayaanse volk „neen" te gen een door de generaals uit gedachte grondwet die de mili taire aanwezigheid in de poli tiek had moeten garanderen. Wat de gevolgen zullen zijn van de uitslag van het gisteren ge houden stembusspektakel is moeilijk te voorspellen. Wel licht zal het voor de Uru guayaanse generaals een aan leiding zyn om naar hun kazer nes terug te keren. De partij conventies zullen nu namelijk afgevaardigden moeten gaan benoemen die een nieuwe grondwet moeten samenstel len. Maar of dat tot een werkelijk herstel van de demo cratie zal leiden, is nog de vraag. Aan de vooravond van de stem busslag heeft de militaire pre sident Gregorio Alvarez name lijk aangekondigd dat ook de militaire veiligheidsraad „Co- sena" bij het opstellen van een nieuwe grondwet moet wor den betrokken en dat het po pulaire oppositiefront Frente Amplio in geen geval zal wor den gelegaliseerd. En er gaan zelfs geruchten dat nu oud-pre sident Pacheco Areco niet in staat is gebleken om genoeg stemmen naar zich toe te trek ken er op korte termijn een of ficiële partij zal worden opge richt die generaal Gregorio Al varez, de huidige president, als kandidaat zal presenteren by de presidentsverkiezingen die voor 1984 staan geprogram meerd. Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dil is een publicatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbcdrij' BRUSSEL (ANP) - Er komt, zoals de zaken er nu voorstaan, geen Europees gemeenschappelijk visserijbeleid. De extra ingelaste visserijraad die gisteren in Brus sel werd gehouden is op niets uitgelopen. Die raad duurde nau welijks een uur. Toen lieten de Denen weten dat ze niet akkoord konden gaan met een compro mis waarover de negen andere EG-landen het al enige weken eens zijn. De negen hebben de Denen op hun beurt duidelijk ge maakt dat aan dit compromis niets meer veranderd kon wor den, met andere woorden dat er voor Denemarken geen gram ex tra vis meer uit te slepen was. De negen landen die het wel eens zijn, gaan nu samen met de EG- commissie een stelsel van natio nale visserij maatregelen uitwer ken om te voorkomen dat er na 1 januari van het komende jaar een chaotische situatie ontstaat. Op aandringen van Nederland en Frankrijk gaat men trachten die nationale maatregelen toch te funderen op een "zo gemeen schappelijk mogelijke basis". De EG-commissie, die tot nu toe heeft volgehouden dat er slechts één mogelijkheid was namelijk een communautair visserijbe leid, heeft nu toegezegd met de negen samen te werken. De te nemen nationale maatrege len zullen voor het eerst worden besproken op 6 december in een bijeenkomst van hoge ambtena ren uit de EG-lidstaten samen met de EG-commissie. Over de nationale maatregelen waaraan men nu gaat werken, werd giste ren in Brussel gezegd dat die in werking moeten treden "in het geval dat de Denen zich op 1 ja nuari niet hebben aangesloten bij het visserijcompromis dat tussen de negen is bereikt". Met andere woorden, de deur is voor de Denen toch op een kier gela ten. Ze zullen zich alsnog kun nen aansluiten bij het door ne gen lidstaten bereikte compro mis en in dat geval zal er alsnog een werkelijk Europees visserij beleid tot stand kunnen komen. LONG BEACH (GPD) - McDonnell Douglas wil de DC-10 laten opvolgen door een iets kleiner driemotorig vliegtuig, dat in 1986 op de markt zou moeten komen. De opvolger wordt aange duid als MD-100 en krijgt een capaciteit van 270 passagiers. Het brandstofgebruik wordt met 21 procent verminderd terwijl de operationele kos ten 16 procent lager zullen liggen. Hoewel de afmetingen van de MD-100 vrijwel ge lijk zijn aan die van de DC-10, wordt het gewicht beduidend lager. De MD-100 krijgt een spanwijd te van 50,39 meter (50,42 meter voor de DC-10) en een romplengte van 53,34 meter (55,20 meter). Het maximumstartgewicht voor de MD-100 wordt 215.460 kg, tegen 259.457. Daarmee wordt de MD-100 groter dan de tweemotorige A-300, A- 310 of Boeing-767, maar volgens McDonnell Douglas per stoel goedkoper. 10.000 km. Het vliegtuig krijgt twee gangpaden, waarmee de MD-100 volgens McDonnell Douglas een vergelijkbaar comfort biedt „op routes die nu door de Boeing-747 worden bediend, bij verge lijkbare kosten per stoel en lagere kosten per mijl". Hoewel McDonnell Douglas nog niet besloten heeft het vliegtuig in produktie te nemen is er al twee jaar aan het ontwerp gewerkt. Dat viel dan dus samen met het project dat McDonnell Douglas samen met Fokker in ontwerp had, een vliegtuig voor rond 160 passagiers dat als de MDF-100 was aangekondigd. Sanford McDonnell, president van McDonnell Douglas, heeft verklaard dat de commerciële vliegtuigen in het vervolg met MD zullen worden aangeduid, gevolgd door een honderdtal. Daar mee verlaat McDonnell Douglas de tot dusver ge bruikte aanduiding DC, afkorting van Douglas Commercial. DEN HAAG - Met ingang van 1 ja nuari worden het minimumloon en vrijwel alle uitkeringen bevro ren op het peil van 1 juli 1982. Zou dit niet gebeuren en zou ook nog de uitgestelde verhoging van 1 juli van 1,8 procent moeten worden betaald, dan zouden mi nimumloon en uitkeringen op 1 januari met 4,55 procent moeten worden opgetrokken. De schat kist laat deze verhogingen niet toe, zegt het kabinet dat daarom voor deze bevriezing een groot aantal wetsontwerpen bij het parlement heeft ingediend. Er zijn o.a. wetten ingediend ter bevriezing van de wao en wwv- uitkeringen, van de kinderbijsla gen, de uitkeringen aan oorlogs slachtoffers, de buitengwone oorlogspensioenen en de buiten gewonen pensioenen van zeelie- den-oorlogsslachtsoffers. SPELEN - Parijs wil zijn kaindida- tuur stellen voor de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1992. Dat verklaarde burge meester Chirac gisteren tijdens een onderhoud met het FYanse Olympisch comité. Chirac meen de dat zijn stad in staat moet worden geacht het mammoet- projekt naar behoren te kunnen organiseren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10