Uitkering voor jongeren gekort Woonlasten stijgen meer dan 300 gulden Emotioneel congres CPN Protesten tegen "poepzoeken"in strafinrichting C Overeenstemming over sancties Zuid-Afrika Geen bijstand voor 16- en 17-jarigen, geen wwv-uitkering beneden de 23 jaar Partij weet eenheid te bewaren d MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 DEN HAAG - Een Nederlands huishouden in een huurwoning met een minimum- tot modaal inkomen betaalt volgend jaar ruim 300 gulden aan extra, on vermijdbare woonlasten. Dat be drag heeft Konsumenten Kon- takt berekend aan de hand van een deel van de maatregelen, die dit kabinet heeft bedacht om het begrotingstekort terug te drin gen. In sommige gevallen is de stijging het dubbele. Waar gaan die 300 gulden extra aan op? Aan de verhoogde gasprijs (f 100,- meer op jaarbasis); aan de verlaging van de indivi duele huursubsidie (kost minima f84,-; modaal f 108,-); aan het optrekken van huren van oudere woningen (gemiddeld drie procent verhoging boven op de normale huurverhoging van zes procent - in guldens bete kent dat f 66,-); aan het verhogen van de gemeen telijke belastingen en tarieven (f38.-); en aan de verhoging van de elek triciteitsprijs (minimaal f7,- ex tra). Dat brengt het totaal op ruim 300 gulden. Daarbij betaalt de huur der die volgend jaar een nieuwe woning accepteert nog eens f300,-. Door het verminderen van de rijkssubsidie op nieuwe huurwoningen moet de huurder zelf f25,- per maand meer beta len, ofwel f 300,- per jaar. Twee maatregelen, het verlagen van de huursubsidie en het ver- Binnenland hogen van de huren van nieuwe woningen, gelden niet alleen in 1983, maar worden minstens drie jaar herhaald. Dat brengt het huurpeil van nieuwe woningen in die periode minstens 20 pro cent omhoog. door José Smits Het zijn onder meer deze gegevens die de Rotterdamse sociale dienst heeft gebracht tot de stel ling, dat mensen met een mini mum inkomen volgend jaar niet met 4,5 procent in koopkracht achteruit gaan zoals de regering stelt, maar met 9 procent. Desatreus Directeur Bert Donia van Konsu menten Kontakt noemt de ver hogingen desastreus. Ambtena rensalarissen en uitkeringen worden verlaagd, andere salaris sen blijven gelijk, zodat niemand de verhogingen makkelijk op kan vangen. „Juist de lagere in komens hebben in de afgelopen jaren al veel ingeleverd. Een steeds groter deel van het inko men moeten mensen besteden aan de vaste woonlasten. Met de ze verhogingen wordt het nog weer moeilijker". De effecten zullen zich volgens Do nia 'snel openbaren. „Veel men sen kunnen nu al hun gasreke- ning niet meer betalen. Dat wordt straks erger. Dan krijg je pas echt toestanden, zoals in de jaren dertig, als iemand zonder verwarming en licht zit. En de ef fecten op de economie. Omdat mensen hun geld steeds meer aan die vaste lasten kwijt zijn, kunnen ze niets anders meer ko pen. Middenstanders zullen het snel merken". Deze week houdt de Tweede Ka mer een hoorzitting over het pro bleem. Niet zomaar op eigen ini tiatief, maar op verzoek van vier grote steden uit de Randstad en de daar opererende woning- bouwcooperaties en bewoners organisaties. Later hebben zich ook de middelgrote steden bij het rijtje gevoegd. Algemene klacht zal zijn dat voor de lagere inkomens de woonlas ten te hoog zijn en dat nu al te veel mensen hun gasrekening niet meer kunnen betalen. Huu rachterstanden komen ook steeds meer voor. Dat brengt de coöperaties in financiële proble men. De hogere huren in de nieuwbouw zal mensen tegen houden om te verhuizen uit de oude wijken. Op die manier stag neert de stadsvernieuwing. Dat zijn problemen die zich in ster ke mate voordoen in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en kleinere steden als Haarlem, Groningen, Delft, Arn- Bert Donia: "het kan niet meer". hem en Enschede. Maar ook zul len ze voelbaar zyn in de pro bleemgebieden met hoge werk loosheid. Bert Donia: "Dat echter minima zullen worden ontzien, zeggen ze al langer in de politiek. Onze er varing is juist dat die echte mini ma, bijstandsmoeders met kin deren, werklozen of mensen met een minimum loon, het water nu al tot de lippen staat". DEN HAAG (ANP) - De regering is van plan om de bijstand voor 16- en 17-jarige thuis wonendejongeren, die er na hun schooltijd niet in slagen om een baantje te vinden, af te schaffen. Jongeren beneden de 23 jaar die werkloos worden zullen voortaan moeten aankloppen bij de bijstand en kunnen geen beroep meer doen op een wwv-uitkering. Dit levert een bezuiniging op van 150 miljoen gulden. Dit blijkt uit een brief van staatsse- cretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) aan de So ciaal-Economische Raad. De SER zou eigenlijk over een der gelijk voorstel eerst een advies moeten uitbrengen, maar de re gering heeft zo'n haast met de in voering van de voorgestelde maatregelen, dat het SER-advies niet zal worden afgewacht. Vóór 1 januari moet het wetsontwerp rond zijn, aldus De Graaf. Volgens de huidige regeling krij gen thuiswonende kinderen van 16 en 17 jaar, die na het verlaten van school geen werk kunnen krijgen, een half jaar na inschrij ving bij het arbeidsbureau een bijstandsuitkering. Omdat bij het vervallen van de bijstands uitkering de kinderen voor hun onderhoud zijn aangewezen op hun ouders, zal voor hen het recht op kinderbijslag blijven voortbestaan. Dat kan de betrok ken jongeren tweehonderd gul den per maand schelen vergele ken met de huidige situatie. Fatale inhaalfout AMSTERDAM (ANP) - Bij een botsing gisteravond in Amster dam tussen twee- personenwa gens is één dode gevallen en wer den negen mensen gewond. Een auto met vier inzittenden botste na een foute inhaalmanoeuvre frontaal op een tegenligger, waarin zes personen zaten. De wagen die de inhaalfout maakte brandde daarna geheel uit. WEERRAPPORTEN Jongeren tot 23 jaar die werkloos worden, kunnen thans nog een beroep doen op de wet werkloos heidsvoorziening (ww). De rege ring stelt voor dat deze jongeren voortaan maar moeten aanklop pen bij de bijstand. Voor de betrokkenen houdt dat een aanmerkelijke achteruitgang in. Via de ww krijgt iemand een half jaar lang 80 procent van het laatstgenoten salaris en in het ka der van de daarop aansluitenden wwv 75 procent van dat salaris. Pas daarna is men aangewezen op de (in het algemeen lagere) uitkering van de bijstand. Als de regeringsvoorstellen doorgaan zullen de betrokkenen zich di rect bij de bijstand moeten ver voegen. De voorstellen van de regering zul len rond 1 december worden aangeboden aan de Tweede ka mer. FNV De FNV-Limburg heeft zaterdag op een vergadering in Sittard een motie aangenomen, waarin handhaving van de bestaande koppeling tussen sociale uitke ringen en minimum-lonen wordt geëist. Tevens spraken de Lim burgse FNC'ers zich uit tegen verlaging van het minimum jeugdloon. AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam is afgelopen zaterdag de "feeste lijke dikke-vrouwendag" gehouden. Het geheel werd georganiseerd door de actiegroep "Vet Vrij", die zich verzet tegen het stereotiepe beeld dat een vrouw slank moet zijn. Zie ook pagina 21 a S max te gisterer 1-t Amsterdam mist 8 0 0.3 De Bilt 5 3 0 Deelen 5 2 0 Eindhoven geheel bew. 5 2 0 Den Helder licht bew. 8 2 0 Rotterdam 8 1 03 Twente geheel bew. 5 2 0 Vlissingen onbew. 7 5 0.5 Zd. Limburg mist 5 -1 0 Aberdeen onbew. 5 0 0 Athene 18 14 3 Barcelona onbew. 16 0 0 Berlijn geheel bew. 7 3 0.6 Bordeaux mist 5 -1 0 Brussel "5 1 0 Frankfort geheel bew. 6 5 0.8 Helsinki 5 3 6 Innsbruck geheel bew. 5 4 4 Klagenfurt geheel bew. 8 5 2 Kopenhagen half bew. 6 4 0.1 Lissabon onbew. 16 7 0 Locarno 11 7 8 Londen onbew. 7 -1 0 Luxemburg zwaar bew. 3 -2 0 Madrid onbew. 5 0 Malaga onbew. 20 10 0 Mallorca onbew. 16 2 0 Malta regenbui 16 12 10 München motregen 5 3 4 Nice geheel bew. 17 11 Oslo 2 -4 13 Parijs 5 1 0 15 7 02 Split 16 12 18 Stockholm licht bew. 7 3 2 Wenen 6 2 0 Zurich 5 3 3 Casa Blanca 19 14 2 Istanbul 14 7 0 Las Palmas licht bew. 21 17 0 Tunis half bew. 10 - AMSTERDAM (GPÜ) - Ondanks de soms volstrekte chaos en he vige emoties heeft de Commu nistische Partij van Nederland haar 28ste congres in Amster dam zonder veel kleerscheuren doorstaan. Zowel vernieuwers als behoudend ingestelde 'hori zontalen' maakten na afloop overwegend tevreden de balans op. Dat de partij haar eenheid heeft weten te bewaren is vol gens beide partijen de grootste winst. De door velen voorziene scheuring in de gelederen is, althans voor lopig, uitgebleven. Weliswaar haalden de horizontalen; die op het congres een kleine minder heid vormden, op tal van punten bakzeil; ze konden ook tevreden vaststellen dat de hardst hollen de vernieuwers werden terugge floten. Vooral de verwerping van het idee dat de CPN wordt 'op geofferd' aan een bredere linkse samenwerking, beschouwen ze als hun overwinning. destijds geroyeerden dit week einde eerherstel. Het besluit tot rehalibitaite leidde tot heftige emoties. Voor een groot aantal oude partijleden was dit de drup pel die de emmer deed overlo pen. De in hun ogen vergaande vernieuwingen binnen de partij hadden al eerder tot ergernis ge leid. Tegen intrekking van het rapport 'De CPN in de oorlog' was niet veel verzet. De overgrote meer derheid erkende dat de partij in 1958 een fout had begaan door meningsverschillen over de koers van de partij uit te vechten door het oorlogsverleden van te genstanders erbij te betrekken. Maar het automatisch opheffen van het royement ging de mees ten te ver. Wat uiteindelijk wel werd aangenomen was een om slachtige tekst, waarin stond dat 'ten onrechte de anti-fascistische en persoonlijke integriteit als communist' van vele CPN'ers in twijfel was getrokken. Op grond daarvan sprak het congres 'reha bilitatie' uit, zonder daarmee een oordeel te vellen over de feitelij ke inhoud van het omstreden rapport. Uit de emotionele reac ties bleek echter dat velen de congresuitspraak wel degelijk opvatten als het achteraf gelijk geven van de geroyeerden. Het driedaagse congres bevestigde de koers van vernieuwing die de CPN de laatste tijd vaart. In gro te meerderheid besloot men de partijstructuur verregaande te democratiseren, het feminisme een gelijkwaardige plaats naast de klassenstrijd te geven, een kritische opstelling ten opzichte van Oost-Europa aan te nemen, en samenwerking te zoeken met andere linkse partijen. Om dat laatste te ondersteunen moet de partij krant De Waarheid een krant voor heel links worden, be- loot het congres. Het dagblad moet een bredere basis krijgen, waardoor het interessant wordt voor mensen buiten de eigen partij. „De CPN heeft bewezen in staat te zijn het eenheidsdenken te door breken en ondanks grote me ningsverschillen besluiten te ne men". Scheidend partijvoorzitter Henk Hoekstra noemde dit na af loop van het congres een van de belangrijkste resultaten. In het uit 55 mensen bestaande partijbestuur keert de Amster damse wethouder Roel Walraven niet terug. Hij trok zyn kandida tuur in uit onvrede met de ver nieuwingen. Vooral de rehabili tatie van een groep in de jaren '50 uitgestoten partijleden zit hem hoog. Zijn zaterdag in grote emo tie aangekondigde vertrek uit de partij maakte hy echter niet waar. Daar staat tegenover dat alle voor stellen om het oude marxistisch- leninistische karakter van de partij te handhaven, het niel haalden. Ook zag menig horizon taal tandenknarsend hoe he congres de Sowjet-Unie als tuurlijk bondgenoot afzwoor en zich distantieerde van de zuster partijen in Polen en Tsjechoslo- wakije. Maar het meest pijnlijke voor hen was, dat de overwegend jonge meerderheid definitief af scheid van het stalinistische verleden wenste te nemen met een rehabilitatie van degenen die in 1958 waren geroyeerd. Rehalibitatie Naar aanleiding van beschuldigin gen in het partijdocument 'De CPN in de oorlog' werd in 1958 een aantal communisten als le den geschorst. Dit jaar besloot de CPN het partijgeschrift in te trekken. Naar aanleiding daar van verleende de partijleiding de DEN HAAG (ANP)- Een verbod op alle militair*» en nucleaire samenwerking, een olieboycot, een stop op investeringen en import, en een totale boycot op gebied van sport en cultuur. Dit zijn mogelijke ef fectieve sancties tegen het apartheidsregime van Zuid-Afrika, voorgesteld door 31 parlementariërs uit heel Europa. De parlementariërs waren afkom stig uit Scandinavië, Denemarken, de Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, de Benelux, Frankrijk, Ita lië, Spanje en Griekenland. Op initiatief van een aantal Nederlandse parlementariërs kwamen zij af gelopen vrijdag en zaterdag bijeen in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. De deelnemende vertegenwoordigers, afkomstig van socialistische, liberale, christen-democratische, con servatieve en communistische partijen, beloofden zaterdag in hun slotverklaring in hun landen te zul len streven naar sancties tegen Zuid-Afrika, zonder te wachten op een oproep daartoe van de Verenigde Naties. Ook willen zij extra hulp voor bevrijdingsbe wegingen in Zuid-Afrika en Namibië. De parlementariërs stellen voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1983 te verlenen aan Nelson Mandela, de gevangen leider van het Afrikaans Nationaal Con gres van Zuid-Afrika (ANC). Kritiek leverden de deelnemers van de conferentie op de Europese Commisie, het dagelijks bestuur van de EG. Uit documenten was gebleken dat de com missie onderhandelt met Zuid-Afrika in het kader van de GATT en ook over de wapenhandel. De voorzitter van de speciale commissie van de VN tegen apartheid, de Nigeriaan Alhiyi Yussuf Maite- ma-Suli, verklaarde dat de bijeenkomst in Den Haag een van de weinige conferenties was, die concreet op actie was gericht. Hij stelde zich veel voor van het resultaat, dat deelnemers in hun eigen land kun nen bereiken. Elke keer als gedetineerden in de Amsterdamse Bijlmerba jes en in het Rotterdamse Huis van Bewaring bezoek hebben gehad, moeten zij zich volledig ontkleden. Tot op de bilspleet wordt gecon troleerd of de gedetineerden misschien drugs, alcohol of andere verboden waar aan het bezoek hebben overge houden. Na elk bezoek hetzelfde ritueel: uitkleden, nakijken van ha ren, oren en mond. tussen de tenen kijken; inclusief buk ken voor mannen en tien kniebuigingen voor vrou wen. Door dit onderzoek aan het lichaam (de zg. visitatie) wil het ministerie van justitie het gebruik van heroïne in de b^jes beteugelen. Ook gedetineerden die niets met drugs te maken willen hebben, worden gevisiteerd. Want, "als we de ene gedeti neerde niet visiteren, dan kan hij drugs meenemen voor een andere gedetineerde die wel wordt gevisiteerd", verkon digden de gevangenisdirec ties van Rotterdam en Am sterdam. De praktijk is anders. De gede tineerden loodsen met ge mak hun snuisterijen door de visitatie heen. Of kopen te gen woekerprijzen drugs bij door René van der Velden Vuistregel De visitatie zonder aanzien des persoons is al langer dan twee jaar een vuistregel in de Amsterdamse Bylemerb«yes en al langer dan een jaar m het Huis van Bewaring in Rotterdam. In andere strafin richtingen wordt veelal steekspoefsgewijs gevisi teerd of wordt "slechts" ge fouilleerd (onderzoek aan kleding). Gedetineerden proberen op al le mogelijke manieren pro test aan te tekenen tegen de uitkleed partijenPindakaas in de onderbroek of zweet voeten willen wel eens hel pen om zo snel mogelijk het uitkleedhokje uit te komen. Anderen gaan in beklag te gen de visitatie. Tot voor kort zonder succes. De beklag- commissies van' de strafin richtingen en in hoger beroep de Centrale Raad van Advies voor het gevangeniswezen oordeelden steeds dat de visi tatie geoorloofd was met het oog op de orde en veiligheid in de inrichtingen. Alleen de directie van het Huis van Be waring in Rotterdam werd vorig jaar op de vingers ge tikt omdat zelfs bezoek - te gen alle regels in - werd uit gekleed. Paniek Groot was de paniek by de ge vangenisdirecties en het mi nisterie van justitie toen de centrale raad op 19 oktober en nogmaals op 2 november klachten tegen de visitatie gegrond verklaarde. In schril contrast met eerdere uitspra ken bleek nu dat het huis houdelijk reglement van de inrichtingen de algemene vi sitatie na bezoek helemaal niet toelaat. De directies zou den voortaan de beslissing om een gedetineerde te laten uitkleden, per individuele ge detineerde moeten motive ren. Justitie wenst zich niet bij deze juridische uitspraken neer te leggen. De uitspraken zou den alleen gelden voor de ge detineerden die hun beroeps zaak bij de centrale raad had den gewonnen. En de direc tie van de Bijlmerbajes ver kondigde dat zij zich niet on middellijk kon neerleggen bij de uitspraken met het oog op de veiligheid in de inrichtin gen. Justitie wil het huishoudelijk reglement zo snel mogelijk aanpassen om de visitaties zonder aanzien des persoons weer een wettelijke basis te geven. Voor zo'n wijziging moet echter eerst de Centrale Raad van Advies worden ge hoord. De centrale raad heeft meegedeeld pas op 18 decem ber a.s. zijn advies over de wijziging af te ronden. Intus sen gaan de uitkleed partijen na elk bezoek "gewoon" door. "Rechtsverkrachting" Gedetineerden, reclasseerders en advocaten protesteren om het hardst tegen de "rechts verkrachting" door Justitie. De Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen (die vrijwel de gehele particuliere reclas sering omvat) heeft de staats secretaris van justitie vorige week meegedeeld "betrok ken te willen worden by de Nieuwe regelgeving" Voor de vereniging staat vast dat Justitie de juris-prudcnUe van do centrale raad met naast zich neer mag leggen Reclasseerders ervaren regel matig dat hun werk in de toiel komt door de stelselma tige visitatie. Gedetineerden hebben geen behoefte aan re classeringsbczoek als dat be tekent dat zij zich na dat be zoek weer moeten uitkleden. Enkele tientallen Amsterdam se reclassenngsambtcnaren protesteerden afgelopen za terdag bij de Bylmerlxyes te gen de visitatie, die onver minderd wordt voortgezet. Een opvallend protest omdat de reclasseerders doorgaans niet staan te trappelen om op hun vrije zaterdag de straat op te gaan. De gedetineerden in de zes torens van het b^jes- complex reageerden op de demonstratie met gebons op de ramen. De spandoeken spraken dan ook boekdelen: "Visitatie mensonterend". "Kijken ze in je reet, laat een scheet", "Gluur in je eigen gleuf' en "Visitatie weigeren, gewonnen zaak". Enkele re classeerders gingen naar bin nen om standaard-bcklagfor- mulieren tegen de visitatie uit te reiken. Ook in het Rot terdamse Huis van Bewaring zijn standaardbeklagformu- lieren verspreid als bijsluiter in het gedetineerdenblad. Veel gedetineerden zijn al in beklag gegaan nadat "het ple zier van het bezoek weer eens werd vergald door visitatie achteraf'. En vooral na be zoek van reclasseerders en advocaten weigeren een aan tal gedetineerden zich uit te kleden. De directies reageren hierop met intimidatie, drei gen met overplaatsing naar de beruchte strafinrichting in Maastricht, dreigen met het afpakken van eerder verleen de gunsten of dreigen met be zoek achter glas. Gedetineer den die de visitatie blyven weigeren, worden enkele da gen geïsoleerd opgesloten in hun eigen cel of in de strafcel. Kort geding De Amsterdamse advocaat Fred Staehle wil in een kort ..geding komende donderdag, namens gedetineerden in de Bijlmertoren "De Weg", Jus titie dwingen alsnog de uit spraken van de centrale raad na te leven. Maar Virgüue Korte- Van Hemel, de nieuwe staatssecretaris van justitie, heeft vorige week in een van haar eerste antwoorden op kamervragen laten weten dat de visitatie onverminderd moet doorgaan "omdat er an ders een situatie in de inrich tingen ontstaat waarvoor ik geen verantwoordelijkheid meer kan dragen". Haar topambtenaar Van der Goorbergh, die tevens lid is van een werkgroep van Justi tie die binnenkort zal rappor teren over het drugsgebruik en de drugshandel in de ba jes, heeft zich al eerder laten ontvallen dat Justitie over weegt voortaan ook nog ie dere bezoeker aan de kleding te laten fouilleren. Justitie blijft zich vastklampen aan visitatie en fouillering om het drugsprobleem in de b^jes tc bestrijden. Middelen die niet werken, want de drugs stromen even vrolijk de b^jes binnen. Justitie grijpt naar deze uiterste mid delen omdat zy de conclusie niet wil aanvaarden, dat er geen harddrugs de bajes bin nenkomen als er geen junks vastzitten. Gedetineerden die niets met de drugs te maken hebben, moeten boeten voor de nood van gedetineerde verslaafden. Verschillende advocaten heb ben aangekondigd naar de Europese Commissie te stap pen als Justitie niet afziet van het middel van visitaties zon der aanzien des persoons. Het Verdrag van Rome be paalt immers dat niemand blootgesteld mag worden aan vernederende behandelin gen. Dat visitatie een verne derende behandeling is. zo wel voor gedetineerden als voor de controlerende ge- s tic hts wachten, erkennen ook de gevangenisdirecties By de gedetineerden hebben de gehate gestichtswachten overigens inmiddels de titel "Poepzoekers" gekregen (De auteur van dit artikel is redacteur bij het reclasse- ringsblad "Kri").

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7