"Dit is de eerste en laatste snuffelmarkt" C Leiden 3 Verhitte gemoederen bij ingang van Groenoordhal Wethouder Fase (economische zaken) zwicht Leidse marktkooplui krijgen hun zin: Man en vrouw bekopen hulp met klappen Rooie Haan kreeg al het applaus dat het wilde Flinke buit Politie vindt partij vuurwerk MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 LEIDEN "Dit is de eerste en meteen de laatste snuf- felmarkt". Rond half tien gisterochtend maakte wethouder Fase (econo mische zaken) het over eengekomen compromis bekend. De hekken van de Groenoordhallen gin gen alsnog open, keurig in het gelid staande vracht auto's van protesterende marktkooplieden werden weggereden en zo kon voor de eerste en waar schijnlijk meteen laatste maal de zwarte snuffel- markt worden gehouden. Daarmee kwam een einde aan een roerig ochtendje, waarbij Leidse marktkooplieden enerzijds en standhouders op de zwarte markt anderzijds dreigend te genover eklaar stonden, slechts gescheiden door een hekwerk. Rond vier uur 's ochtends waren marktkooplieden en vertegen woordigers uit de antiekhandel in actie gekomen. Zij vrezen on eerlijke concurrentie van de zwarte markt. Behalve particu lieren met tweedehands spullen zou deze vlooienmarkt in de Groenoordhallen volgens hen ook professionele handelaren trekken. Daarom werden de hekken met kettingsloten afgegrendeld en werd met vrachtwagens een blokkade aangelegd. Een half uur daarna verscheen een verte genwoordiger van de politie. Ge heel verrast door de blokkade waren de agenten niet. De hele nacht was al diverse malen op het terrein van de Groenoordhal len gesurveilleerd, maar juist op een onbewaakt ogenblik werd de actie uitgevoerd. De politie be sloot daar het verloop van de ac tie af te wachten. Bij half zeven verschenen de eerste handelaren, die tussen zeven en half negen hun waar konden in stalleren. "Sommigen met aan hangwagens vol nieuwe spullen. Er zaten heus heel wat professio nele handelaren tussen", aldus één van de actievoerders. Ook op de markt bleek dat er meer in de handel was dat tweede-hands goederen. Zo stond er een verko per met snoep en was er een han delaar met een partij sokken. Een aantal handelaren vertrok di rect weer bij het zien van de blokkade, anderen besloten af te wachten of de markt misschien toch nog open zou gaan. Rond acht uur waren dat er al zoveel dat de Willem de Zwügerlaan ge blokkeerd dreigde te raken. Vooral richting Oegstgeest werd de zaak overvol, maar de politie kon één rijbaan vrijhouden. Fase Overleg tussen enerzijds de markt kooplieden en vertegenwoordi gers van de landelijke vereniging van ambulante handel en ander zijds Groenoordhallen-directeur André de Jong leverde aanvan kelijk niets op. Daarop werd be sloten wethouder Fase van eco nomische zaken in te schakelen. Pikant detail: de organisatoren wa ren bij dat gesprek niet aanwe zig. Het is nog altijd onduidelijk wie er achter de markt zitten. De Jong zegt alleen maar als zaal- houder op te treden en de twee restaurateurs van de Groenoord hallen, De Haas en De Bock heb ben zich op het laatste moment teruggetrokken. Ook zou het Lei- dato-comité bij de zwarte markt betrokken zijn. Maar noch meu belhandelaar Van der Klugt noch fietsenverkoper Van Zijp vertoonden zich. In elk geval bleek wethouder Fase, die even voor negen uur arriveer de, gevoelig voor de bezwaren van de marktkooplieden. Om moeilijkheden te voorkomen stelde zij voor om voor deze ene keer de markt wel door te laten gaan. Daar gingen de actievoer ders mee akkoord. "Dit is voor ons een overwinning", vond desondanks J. Verplancke, voorzitter van vereniging van ambulante handel, afdeling Lei den. Hij is blij dat de zwarte markt nu verder van de baan is. Helemaal zeker lijkt dat overi gens niet Eén van de actievoer ders vond dat de zwarte markt een paar keer per jaar moet wor den gehouden. "Ik heb dat ook voorgesteld en Fase was daar erg positief over". De wethouder had inderdaad ge merkt dat "er nogal wat nuances lagen in het standpunt van de marktlieden". Fase: "Ze moeten maar eens goed onderling over leggen wat er nu moet gaan ge Wellicht voor de eerste en enige keer ton zaterdag in Leiden worden kennisgemaakt met het fenomeen zwarte markt. Toch nog zo'n vierduizend mensen kwamen er op af. HoItmu beuren". Zij wil dat overleg af wachten. 'Tot die tijd zal er in geen enkele gemeentelijke loka liteit een zwarte markt worden gehouden. Bij particuliere zaalei genaars zullen wij er op aandrin gen dat niet te doen. Helemaal te genhouden kunnen we dat na tuurlijk niet. Eerlijk gezegd: een tegenstander van een zwarte markt ben ik persoonlijk ook niet". Witte markt De vraag is bijvoorbeeld wat er met de witte markt gaat gebeu ren, die binnenkort in de Pieters kerk wordt gehouden. De markt kooplieden zeiden niet uit te slui ten ook daartegen actie te onder nemen. Peter Deunhouwer, één van de organisatoren van de wit te markt, zei gisteren direct met Fase contact op te zullen nemen. Vooralsnog gaat de markt gewoon door, zei hij. "En bij ons is het een echte vlooienmarkt Alleen maar tweede-handsspul". Hij is wel verbaasd over de gang van zaken: "Het komt bij mij over alsof Fase het beslissingsrecht in handen heeft gelegd van de am bulante handel. Ik vind dat een aantasting van de democratie". Ook André de Jong toonde zich gisteren een teleurgesteld man. "De lol om een evenement te or ganiseren, gaat er zo wel af. Ter wijl nu toch gebleken is dat er behoefte is aan zo'n markt Er waren zelfs mensen uit Gronin gen helemaal voor niets hier naar toe gekomen. Het had echt tot iets leuks en groots kunnen uit groeien". Hij is vooral teleurge steld in de houding van de poli tie. "Ze hadden toegezegd de za ken in de gaten te houden en di rect op te treden als er wat ge beurde. Maar het enige wat ze ge daan hebben, is de zaak regelen. Zorgen dat de zaak niet uit de hand liep". Ondanks alles werd de zwarte markt gisteren toch nog vrij goed bezocht Iets meer dan vierdui zend mensen passeerden de kas sa's. Vooraf had De Jong overi gens op zo'n achtduizend bezoe kers gerekend. Ruim de helft van de stands bleef daarbij leeg. Die standhouders waren al wegge gaan voordat de beslissing viel. Degenen die bleven, toonden zichJevreden. "Jammer dat het nu gelijk voor het laatst is". ÜËIDEN - Een man en een vrouw die zaterdagnacht hulp boderi aan een Hagenaar, die in dt; Burgsteeg werd belaagd door drie Leidse jongens, moesten zich met dichtgeslagen ogen en gescheurde wenkbrauwen onder doktersbehandeling stellen. De Hagenaar hield aan de hem toe gediende klappen geen verwon dingen over. De laatste reed door de Burgsteeg toen één van de jongens met een fietsketting op zijn auto sloeg. De Hagenaar stapte daarop uit zijn auto om te vragen waarom dat nodig was. Op dat moment sprongen er drie jongens op hem af. De bestuurder van een andere auto, een 35-jarige Leidenaar, die achter hem reed zag dat allemaal gebeuren en kwam met zijn me- depassagiere de Hagenaar te hulp. Er onstond een vechtpartij met de hierboven genoemde ge volgen. Vogelshow Bij de vijftigste vogelshow van 'De Zanger' dit weekeinde be haalde de heer Zegers de eer ste plaats met de meesterzan ger en ook met de stammen. Kampioen kleurvogels werd J.C. Verhaar, kampioen Exo- ten de heer Dijkstra en kam pioen Parkieten F. van den Nieuwendijk. Meditatie De Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve In- telliaentie houdt vanavond een lezing over het Transcen dente Meditatieprogramma van de Indiase filosoof en na tuurkundige Maharishi Ma- hesj Yogi. Aanvang acht uur aan de Agaathlaan 407. Toegang gratis en vrij blijvend. Lezing Naar aanleiding van de ten toonstelling over Egyptische handschriften op papyrus spreekt morgenavond drs. M.J. Raven morgenavond in de Taffehzaal (ingang Pa pengracht). Raven is conser vator op de Egyptische afde ling van het Rijksmuseum van Oudheden. Aanvang is acht uur DW viste in de Ringvaart: 1. H. Laterveer met 74 vissen van 9150 gram; 2. W. Smit 68 - 7450; 3. L. Waltman 51-7250; 4 J. l'Amie 34-4875; 5. A. Laterveer 55-4700; 6. K Laterveer 45-4150; 7 P Blok 38-4150; 8. P. Leuering 23—3150; 9. J. Hakker 17-2200; 10. W. Teske 18-1250. LEIDEN Een rood banier en ro de tafellakens. Ja, iemand liet zelfs een helrode das onder zijn fletsblauwe trui fonkelen. Het ra dio-café 'In de Rooie Haan' van de VARA was gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Een bar ontbrak, maar de kleur was in politieke stijl en een buf fet achter in de zaal maakte con sumeren toch mogelijk. Normaal wordt dit programma van de socialistische omroep vanuit het eigen onderkomen in Hilver sum uitgezonden. Maar de eigen democratie sloeg zaterdag toe: de verenigingsraad van de VA RA vergaderde en daarom was het politiek café niet te gebrui ken. De Leidse afdeling van de PvdA had vorig jaar al eens gevraagd om de Rooie Haan eens in Lei den te laten kraaien en aan dat verzoek kon nu dus mooi gehoor worden gegeven. Het publiek was keurig over de hele progres sieve familie verdeeld. Afvaardi gingen van FNV, PvdA en de omroep zelf. Maar ook klein links was niet vergeten, vertelde Daan Sloos, secretaris van de 'Leidse' VARA. "U maakt zelf uit of we voor het laatst in Leiden zijn", hield eind redacteur Ger Ackermans links Leiden voor. Hij wilde flink wat applaus en kreeg dat ook. LEIDEN - Uit een woning aan de Oude Vest is zaterdagavond voor twintigduizend gulden aan siera den gestolen. Ook werden twaalf eurocheques en een rijbewijs meegenomen. Waarschijnlijk is de dader met een valse sleutel binnengekomen. Wachten voor de hekken van de Groenoordhal. Uiteindelijk gingen ze toch nog open. LEIDEN Het was eigenlijk maar goed dat het hek zo goed dicht zat, zaterdag bij de Groenoord hallen. De gemoederen raakten dusdanig verhit dan alleen dankzij de spijlen een handge meen kon worden voorkomen. Handelaren en bezoekers van de zwarte markt waren furieus. "Protesteer met ons mee door rus tig naar huis te gaan", suste een stencil van de marktkooplieden tevergeefs. Een zoon van een han delaar probeerde zelfs een ket- tingslot kapot te slaan. Ook te vergeefs. Voor 'straf kreeg hij een kop koffie over zich heen ge gooid. Meermalen werd de marktkooplie den gedreigd dat ze hun klandi zie kwijt zouden raken. "Je snuit vergeten, doe ik heus niet", blafte een vrouw door het hekwerk. Een andere vrouw probeerde een slimme theorie uit op dezelfde marktkoopman. "Als je ons nc u gewoon onze rotzooi laat verko- (foto Holvast) pen, ifomt er weer een plaatsje op zolder vrij. Kunnen we daarna weer rotzooi van jou kopen". De poort bleef gesloten. "En de poli tie staat maar te kijken, het is niet te geloven", richtte de eerste vrouw haar pijlen vervolgens op de toezicht houdende agenten. Het waren trouwens niet alleen de handelaren die voor het hek ston den te kleumen. Ook korfbaL jeugd moest het nodige geduld opbrengen alvorens er gespeeld kan worden in de Groenoordhal len (de zwarte markt was inde er achter gelegen runderhallen). En er waren nog meer bozen. Een meisje stond met tranen in haar ogen en een hond tegen zich aan geklemd op een agent te foeteren. "Als je maar weet dat ik een aan klacht indien. Ik heb hier ander halve maand voor getraind. Alle maal voor niets". De blokkade bleek ook nog een hondentrim- wedstrijd op het terrein achter de hallen in de wielen te rijden. Tegen negenen - het uur van de opening - overwoog een aantal handelaren hun spullen maar op straat aan de man te brengen. Eén echtpaar voegde de daad bij het woord. De man legde zijn zaakjes op een autodak. "Ik heb hier een mooi lamp ie. Wie biedt er meer dan één gulden vijftig. Niemand? Dan is-ie niet ver kocht". Eén vrouw had liever kof fie "Heb je dat niet bij je?". Ook dat hij. Een half uur later sprak wethouder Fase het verlossende woord. Wat onwennig - "Ik heb nog nooit door zo'n ding gesproken" - nep ze via een megafoon dat de markt toch zou doorgaan, zij het voor slechts één keer. Maar de vrede bleek daarmee nog niet ge tekend. Eén vrouw beende boos op actieleider Verplancke af: "Als je maar niet denkt dat ik ooit nog wat bij jullie kom ko pen". Ze leek hem ook nog te lijf te willen, maar andere marktkoop lieden trokken de actieleider naar veiliger oorden. "Ach, die boosheid gaat tvel weer over", sprak Verplancke sussend. BART JUNGMANN PvdA'er Van Kemenade spreekt. Het presentatieteam Henk van Hoorn, Henny Stoel en Felix Meurders luistert Klappen kon al direct voor eerste gast, PvdA-kamerlid Jos van Ke menade. Hij vertelde met de bus de Rijnsburgerweg te hebben ge passeerd en dat herinnerde hem aan de bezetting van het facul teitsbureau van sociale weten schappen. "Heel onverstandig om juist iets nieuws als vrouwen studies te laten verdwijnen", vond hij. Ook de tweede gast in de Rooie Haan, vakbondsman Arie Groe- nevelt, refereerde aan de plaats van uitzending. Hij noemde Lei den "een schoolvoorbeeld van hoe slecht het is gesteld met de industrie". Een applausje waard. Voor het Leidse tintje mocht ook nog schaker John van der Wiel, maar een actuele aanleiding bleek daarvoor eigenlijk te ont breken. Een tamelijk zinloos ge sprek, waarvoor de handen slechts beleefdheidshalve op el kaar gingen. CDA-professor Piet Steenkamp had zelf zijn favoriete plaatje meegenomen. 'We shall overco me', kraakte Pete Seeger door de luidsprekers in het bovenzaaltje van de Stadsgehoorzaal. Over stemd door hilariteit over de ge dateerde keuze van 'Rooie Piet'. Eén man stak zelfs zijn (ook al) rode toegangskaart in de lucht Op Pete Seegers Internationale van de jaren zestig' ligt tenslotte een claim van de progressieven. Presentator Henk van Hoorn be loofde Steenkamp twee kaartjes voor het optreden van de Ameri kaanse troubadour in de schouwburg. "Een beekje ver weg", zei Eindhovenaar Steen kamp zuinig. "O ja, u moet na tuurlijk vroeg naar bed", wist Van Hoorn. Gelach en applaus in de zaai De Rooie Haan komt vast wel weer eens terug. LEIDEN - De politie heeft in het weekeinde een partij vuurwerk van 12.000 stuks in beslag geno men. De voorraad explosieven werd aangetroffen in een garage box in de Merenwijk. De eige naar van de garage is nog niet achterhaald. De politie stuurt agenten in burger wde straat op om opslagplaatsen van illegaal vuurwerk op te spo ren. Dit omdat in Leiden „nog nooit zo vroeg en in deze hevig heid is begonnen met het afste ken van vuurwerk". Een aantal huiszoekingen had tot nog toe geen resultaat. Volgens een woordvoerder zijn de voorraden waarschijnlijk goed weggemof- feld. Politiemensen met een gedeelte van de 12.000 stuks vuurwerk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3