'Leiderdorpse kritiek op stadsverwarming onterecht' -C -eidse agenda Uitstel van renovatie Hofwijek is onmogelijk >- Terweeweg een week afgesloten Jeugdprobleem Oegstgeest is moeilijk oplosbaar Oegstgeest: centrum van missie en ontwilAelingssamenwerldng Stad en rand MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 Directielid De Boer van energiebedrijf Rijnland: De adjunct-directeur van het Energiebedrijf Rijnland, G.H. de Boer, meent dat de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp van de ver keerde informatie is uitgegaan bij het opsommen van de bezwaren tegen stadsverwarming. "De conclusies zijn dan ook onjuist". LEIDERDORP/LEIDEN - De be zwaren van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) tegen de invoering van stadsverwarming in Leiderdorp zijn gebaseerd op onjuiste voor onderstellingen. Dat is de reactie van adjunct-directeur G.H. de Boer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) op de brief die de AWL naar het college van B en W in Leiderdorp heeft gestuurd. In die brief wordt stadsverwarming ondubbelzinnig afgewezen. De bezwaren van de AWL richten zich op de kosten van invoering van een dergelijk stadsverwar- mingsnet en het gebrek aan in spraak van bewoners en eigena ren van de woningen. Boven dien, zo stelt de AWL, kunnen de bestaande installaties - ook de nog goed werkende - op de schroothoop als stadsverwar ming wordt aangelegd. Een be langrijk punt is verder de kosten voor de gebruikers. Volgens de AWL heeft "bewust stookge- drag" weinig invloed, omdat ze ventig procent van de kosten vastliggen. Bij een aardgasnet is slechts dertig procent van de kosten niet-beinvloedbaar. De gebruiker kan dus, volgens de AWL, weinig invloed uitoefenen op z'n energierekening. Het principe van stadsverwarming is vrij eenvoudig. Bij het opwek ken van elektriciteit komt warm te vrij. Die zogenaamde rest warmte wordt nu niet gebruikt. In de toekomst wil men de rest warmte gebruiken om water te verwarmen. Dat water gaat dan via een pijpleiding naar wonin gen en andere gebouwen en wordt daar door de radiatoren gepompt. Ook het warme water uit de kraan kan zo worden ver kregen. De mogelijkheid om die restwarmte te gaan gebruiken is nu aanwezig omdat de elektrici teitscentrale wordt gerenoveerd. Tegelijkertijd zullen de voorzie ningen voor de stadsverwarming worden gemaakt. De Boer wijst de bezwaren van de AWL resoluut van de hand. Vol gens hem is de AWL uitgegaan van verkeerde gegevens en zijn de conclusies dan ook onjuist. "Toen jaren geleden, ik spreek dan over dertig, veertig jaar gele den, stadsverwarmingssystemen werden opgezet, vroegen de be drijven wat dat kostte. Toen lag negentig procent van de kosten vast en tien procent was variabel. Een bewust stookgedrag was dus zinloos. Wij hebben goed ge- Wijkgebouw Noord-Hofland is geopend VOORSCHOTEN - De wijk Noord-Hofland heeft sinds zater dag een eigen wijkgebouwtje aan de Leidseweg-Noord voor de op vang van jongeren. Zaterdag middag kreeg de buurt de gele genheid om kennis te maken met het bestuur van de vereniging Noord Hofland en een kijkje te nemen in het interieur van het gebouwtje, dat voor enige maan den terug nog de huisvesting was van een tennisvereniging in Katwijk. Tegen de vestiging van het ge bouwtje was bezwaar gemaakt door enige bewoners van Leidse- weg-Noord en ook bewoners van Leiden Zuid-west die vreesden dat het geluid via het water van de Korte Vliet de Leidse wijk in zou komen. Al die bezwaren mochten niet baten. De grootste wyk van Voorschoten bood geen enkele opvang voor jongeren en zij trokken veelal door de wijk en dat ging regelmatig gepaard met vernielingen. De buurtvereni ging meent deze jeugd nu te kun nen binden aan het wijkgebouw tje. De buurtvereniging krijgt slechts weinig ondersteuning van de ge meente Voorschoten. Toch ziet het er naar uit dat het gemeente bestuur daar verandering in gaat brengen ten koste van het jonge rencentrum "De Lindehoeve". De decentralisatie van de opvang van de jongeren maakt dit nodig. OEGSTGEEST - De werk zaamheden rond de aanleg van een plateau in de Terweeweg en de afsluiting van de Emma- laan in Oegstgeest zijn vanoch tend begonnen. Het stuk Ter weeweg tussen de Charles de Bourbonlaan en de Nassaulaan zal daardoor deze week afge sloten zijn. ;rkzaamheden zijn een uit vloeisel van de besluiten die de gemeenteraad vorige maand nam. Het plateau in de Terwee weg is de tweede in de reeks van vier. De eerste ligt bij de kruising met de Kempenaer- straat. Het is de bedoeling dat het (gemotoriseerde) verkeer door dergelijke voorzieningen minder hard zal gaan rijden. De afsluiting van de Emmalaan was nodig om de oost-westslui proute door Oegstgeest (via de Marelaan) af te snijden. Tellin gen hebben uitgewezen dat het sluipverkeer geen andere route zoekt, bijvoorbeeld door de omliggende straten waar de bewoners nogal bevreesd voor keken naar de fouten die toen zijn gemaakt. We zijn ook door de gemeente Leiden aan rand voorwaarden gebonden: de kos ten mogen niet meer dan anders zijn (dan aardgas) en de verhou ding moet gelijk zijn (zeventig procent variabel en dertig pro cent vast). De randvoorwaarden garanderen voor de gebruikers dat de kosten evenveel zullen be dragen als bij een gewoon aard- gasnet. Niets Ook het feit dat de eigenaar van be staande woningen of flats geen invloed kan uitoefenen op het wel of niet invoeren van stads verwarming wijst De Boer met kracht van de hand. Het invoe ren van stadsverwarming ge beurt geheel op basis van vrijwil ligheid. Alleen wanneer een nieuwbouwwijk als stadsverwar- mingsgebied wordt aangewezen (zoals is gebeurd in Leiden met de Stevenshof) worden alle wo ningen aangesloten op stadsver warming. Wel zal er een kookgas- net worden aangelegd. Eigenaren van flats bepalen zelf wanneer en óf zij de woningen aan laten sluiten. Pas als de oude centrale verwarmingsinstallatie aan het eind van haar latijn is, zullen dé meeste flateigenaren overgaan op stadsverwarming. Vooral ook omdat stadsverwar ming bij de installatie goedkoper is dan een nieuwe cv-ketel. "Voor de flatbewoner verandert er niets. De huidige huisinstalla tie kan gewoon worden gehand haafd". aldus De Boer. Overigens is het nog niet zeker dat stadsverwarming ook in Leider dorp zal worden ingevoerd. De gemeente zal de nieuwbouwwij ken Buitenhof-West en Midden, waarvoor de plannen nog niet zijn ingevuld, wel eerst moeten aanwijzen als stadsverwarmings- gebied. Pas dan is het EBR be reid een leiding te leggen naar Leiderdorp. Een dergelijk kost bare voorziening moet namelijk op den duur wel rendabel wor den. Om enige zekerheid te heb ben wil het EBR dat in ieder ge val de toekomstige nieuwbouw in Buitenhof-West en Midden op stadsverwarming wordt aange sloten. De bestaande woningen komen daarna pas aan de beurt, alhoewel er binnenkort al begon nen wordt met gesprekken tus sen het EBR en de eigenaren van de flats langs de Engelendaal. Overigens zal de leiding niet voor de helft van de jaren tachtig worden aangelegd. Oegstgeest Enkele jaren geleden, toen het on derwerp stadsverwarming actu eel werd in Leiden en omgeving, werd ook het aanleggen van een dergelijk net in Haaswijk bespro ken. Voorlopig ziet het er echter niet naar uit dat dat ook daad werkelijk zal gebeuren. De ge meente Oegstgeest heeft niet te kennen gegeven in Haaswijk stadsverwarming in te willen voeren. Bovendien zijn er pro blemen, omdat men met de lei ding twee keer water moet passe ren. Dat is technisch wel moge lijk maar erg duur. MAANDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie al gemene en bestuurlijke aangelegenhe den. 20 uur. Stadhuis - werkgroep Emancipatie Lei den. 14 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, dia-lezing 'Reis onder het oog van Horus' door Ka rin Schaedtler, 20.15 uur. Werklozen Advies Centrum - B ree straat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uurX tel. 130547. Buurt winkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis In de Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW. WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur. inL 123271. Voorschoten - gemeentehuis, vergade ring raadscommissie financiën en ruim telijke ordening, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadscom missievergadering over de begroting, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, teL 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- 31. tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. teL 4641. OEGSTGEEST - "De Oegstgeestenaren mogen best wat toleranter zijn ten opzichte van jongeren". Aldus burgemeester Scheenstra van Oegstgeest in een reactie op het toene mend aantal klachten dat bij de politie binnenkomt over jeugd die zich ophoudt in winkelcentrum Lange Voort in zijn gemeente. "Er zijn gedragingen die niet door de beugel kunnen maar over het algemeen valt de overlast wel mee", zo legt hij uit. Meer opvanggelegenheden, zoals buurthuizen, voor de jeugd om elkaar te ontmoeten, ziet Dick Hamelink (16) niet als een oplos sing. Hij is één van de jongeren die min of meer regelmatig het winkelcentrum als ontmoetings plaats gebruikt. Overigens zet hij zich eveneens sterk af tegen jongeren die zich op de Lange Voort misdragen. "Als ik er weer een door de win kelende mensen zie (bromfiet sen denk ik ook: die is gek, want dat doe je toch niet". Dick kan zich echter ook goed voorstellen dat zomaar wat "dol len" - overigens verder volstrekt onschuldig - zeker door oudere i als bedreigend wordt er- Maar i r clubhuizen bouwen en die als ontmoetingscentrum laten fungeren ziet hij niets. "Vooral als er ook nog bier wordt geschonken loopt het tóch weer uit de hand", zo vreest hij. Dat de bewoners van de boven de winkels gelegen flats vaak kla gen omdat de samenscholende jeugd nogal wat lawaai kan ver oorzaken, is volgens hem zeker begrijpelijk. "Als een groep jon geren elke middag voor ons huis zou staan, zou ik er ook gek van worden", zo zegt hij. Maar Dick ziet ook niet zo gauw een andere ontmoetingsplaats. "In de zomer zijn we vaak op het grasveld bij het winkelcentrum maar daar jaagt de politie ons weg omdat we er onze (brom fietsen meenemen. Maar ze den ken toch niet dat we die onbe heerd ergens anders zullen stal- OEGSTGEEST - De verbouwing van het bejaardencentrum Hof wijek is slechts een kwestie van tijd. Ondanks een voorstel van de Oegstgeester CDA-fractie om de renovatie uit te stellen is het wachten nu alleen nog op Pro vinciale Staten om het licht op groen te zetten. Wethouder mevr. Blom (WD) hield de raad vorige week voor, dat het renovatieplan "al in een (te) ver gevorderd stadium was beland. "Tegenhouden zou dus weinig zin meer hebben. Er is trouwens geen enkel alternatief meer. Ook de voorzitter van het bestuur, dr. Held, benadrukte, dat "alle mogelijkheden bekeken waren". De Provinciale inspectie heeft het gebouw al vijfjaar gele den afgekeurd, om velerlei rede nen, zoals te kleine kamers, geen eigen douchecel en toilet per be woner, een ouderwetse keuken- voorziening, een defecte riole ring, een verstopte afvoer enz. Het achterstallig groot onder houd werd - mede door de af keuring - gedurende de laatste jaren alleen maar groter. Dit alles had tot gevolg, dat het stichtings bestuur van Hofwijek genood zaakt werd initiatieven te nemen om sluiting te voorkomen. Nieuwbouw elders in Oegstgeest bleek niet mogelijk, omdat die niet in een bestemmingsplan paste. Bleef nog één alternatief over: renovatie, en wel zo snel mogelijk, aldus het advies van B en W. Deze schriftelijke medede ling (uit 1981) was niet aan dove- gericht, gezien de hui dige tekeningen en maquette voor de komende verbouwing. Vooral na de recente bekendma king, dat het gebouw niet meer voldeed aan de brandbeveilig- heidseisen is er een sfeer van on rust onder de bewoners te be speuren, zo meende de directeur van Hofwijek, dhr. Jonk. Overi gens bestaat er grote verdeeld heid onder de bejaarden over de komende verhuizing. Een aantal is tevreden met de huidige huis vesting (ondanks alle gebreken) en anderen zien hun toekomst donker in, als de verbouwing niet snel een aanvang neemt, weer anderen zijn fel tegen. Een uitspraak van één van de bewo ners: "Het is voor sommigen zelfs een poging tot moord", spreekt voor zich. Het interieur van piepkleine kamertjes in bejaarden huis Hofwijek in Oegstgeest. Vol gens een van de bewoners is het eni ge voordeel hiervan "dat je geen grote oversteek behoeft te maken". OEGSTGEEST - Drie organisa ties op het gebied van ontwikke lingswerk zullen in het vooijaar van 1983 het kapitale pand Duin- zigt aan de Rhijngeesterstraat- weg in Oegstgeest betrekken. Het voormalige weeshuis en be jaardencentrum wordt op dit moment verbouwd. Die verbou wing zal zo'n zes maanden in be slag nemen. Tweederde van het gebouw, dat gebruikt werd door de zusters Franciscanessen van Roosen daal, is nu leeggekomen. Het be treft de noordvleugel, het mid denstuk en de achtergebouwen. De overgebleven ruimte blijft nog bewoond door de overgeble ven zusters van de congregratie (ruim twintig). Het is de bedoeling dat het Cen traal Missie Commissariaat (CMC), de stichting Cebemo en EuronAid zich aan de Rh(jngees- terstraatweg zullen vestigen. Het CMC is een stichting die de be langen behartigt van alle neder- landse reiigeuze orden en con gregaties die zich met de missie bezighouden. Cebemo is de grote katholieke organisatie voor ont wikkelingssamenwerking en Eu ronAid is een organisatie die de voedsel- en noodhulp vanuit de EG-landen coördineert. Op dit moment zitten de drie orga nisaties in panden aan de Haagse Van Alkemadelaan. maar dat is te klein geworden om alle 125 medewerkers te huisvesten. In Den Haag was geen passende huisvesting voorhanden, zodat men nu uitwijkt naar Oegstgeest. In de loop van de tijd zal een groot deel van de 125 medewer kers zich ook in Oegstgeest en omgeving vestigen. Met de komst van de drie stichtin gen wordt het internationale - missiekarakter van Oegstgeest nog meer vergroot. Met het zen dingscentrum aan de Leidseweg wordt Oegstgeest volgens een persbericht van de drie organisa ties "een wereldcentrum van missie en zending en van het daarmee samenhangende ont wikkelingswerk". OEGSTGEEST - Een 21-jarige Hagenaar is in de nacht van za terdag op zondag tegen een lan taarnpaal in de Soembastraat ge reden. De oorzaak is nog onbe kend. De flink beschadigde auto zal aan een technisch onderzoek worden onderworpen. WARMOND - Een 80-jarige vrouw uit Warmond is gistermiddag al fietsend op het Oosteinde in War mond gevallen. Met verwondin gen aan haar hoofd en arm is zij overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden. len want dan is het risico dat ze gestolen worden veel te groot - En ik heb voor de mijne lang ge noeg moeten sparen" Overigens valt volgens Dick de jeugd die zich bij het winkelcen trum ophoudt in verschillende groepen uiteen. Zo zijn er de ech te relschoppers en jeugd dat zich wèl weet te gedragen. Hij en zijn vrienden willen zich graag bij de laatste groep ingedeeld zien. Nachtelijke controle: 15 bekeuringen VOORSCHOTEN - Veertien man van de rijkspolitie van Voorscho ten hebben in de nacht van zater dag op zondag bij een verkeers controle op de Leidseweg 276 personenauto's aangehouden en in totaal 15 bekeuringen uitge deeld. Acht bestuurders kregen een rij verbod opgelegd omdat ze te diep in het glaasje hadden geke ken. Drie alcoholgebruikers wer den hiervoor zelfs bekeurd. Tegen twaalf autobestuurders werd proces-verbaal opgemaakt omdat hun voertuigen techni sche gebreken, versleten uitla ten, onvoldoende verlichting en gladde banden, vertoonden. "Geintje..." LEIDEN - Na een fikse ruzie zater dagnacht in club 70 aan de Sta tionsweg moesten twee jongens uit Leiden voor een snijwond aan hand en gelaat naar het AZL worden gebracht. De ene jongen, een 20-jarige Leide- naar, zei tegen de ander, een 22- jarige inwoner uit Leiden, zin te hebben in een geintje. Dat gein tje bestond uit: "Zal ik mijn siga- rettepeukje in jouw gezicht uit drukken". Waarop de 22-jarige riep: "Dat moetje maar eens pro beren". Vervolgens schoot de 20- jarige het peukje weg dat terecht kwam terecht tussen de trui en het lichaam van de andere jon gen. Na dit incident werd de ru zie voortgezet met bierglazen, waarbij een aantal scherven de beide mannen in hand en gezicht troffen. OPGERICHT 1 MAART I860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen; tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement t 57.35 Per post 79,70 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Ptv Alg. redactiechef: HIJ. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) W. F. J. Wlrtz (bin 7buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (PN) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cêro. tel. 071-144941,

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2