Danaïden staat weer voor blok Saturnus verslaat koploper CSV Williams: afscheid met keiharde dunk Leiderdorp onderuit tegen Blitz: 76-66 Eerste seizoenzege TOP MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 Sport PAGINA 19 LEIDEN - De dames van HVS ver loren gisteren verdiend van V en K MET 15-19. Daarmee zijn de pupillen van Karei te Lin- dert in de onderste regionen van de eerste divisie A beland. Foreholte deed het in dezelfde klasse beter. In Deurningen moest DSVD er met 11-16 aan geloven. In de tweede divisie D leverden de heren van Saturnus en de dames van Oase een knap stuk werk af. Saturnus klopte CSV met 15-9. Oase bracht de tot dusver ongeslagen koploper VZV de eerste nederlaag toe: 6- 3. In de derde divisie dames won MMO dankzij een treffer van Elle van Leeuwen in de laatste mi nuut uit een vrije worp van een pittig Snelwiek. In de afde lingsklasse bleven de heren van HW '70 royaal de baas over MSV, rust 5-12, eindstand 14-20. De break-out was bij de Voor schotenaren scherp geslepen. Ook op het tempospel van de Voorschotense aanval had MSV geen verweer. De dames van Sa turnus boekten in de tweede klasse eveneens een overtuigen de zege op een hard Animo 3 dat haar gevaarlijke cirkelspeelsters maar niet aan bod kon brengen door de hechte roodwitte defen sie, waarin Karin van Wingerden een opvallende rol vertolkte. HVS was tot de rust volkomen ge lijkwaardig aan V en K, dat in het duo Dirkje Hartman en jeugdin- ternationaal Carola Pesman speelsters bezit die een wedstrijd kunnen beslissen. Met nog 8 mi nuten te spelen was de stand voor HVS beslist niet hopeloos: 15-14 voor V en K. Maar ge noemd duo bleek in de slotfase niet af te stoppen, 19-15. Samen produceerden zy 14 treffers, uit de hoek, hun specialiteit, maar ook van afstand en uit de break out. Bij HVS vertolkten Ank en Lenie van der Bosch een hoofd rol met ieder vijf treffers. Foreholte had het tot 6-6 erg moei lijk met een stug DSVD. De ploeg uit Deurningen moest ech ter wel alles uit de kast spelen om zich staande te houden. Dui delijk werd in de laatste minuten voor rust dat Foreholte zou gaan doordrukken. De 4-2 defensie die de Voorhoutse garde tegenwoor dig zo graag hanteert stelde de Deurningse aanval voor onoplos bare problemen en resulteerde in veel balverlies en groeiende on zekerheid. Hannie Boskamp met een lob vanuit de hoek en pal daarop een ouderwetse zoever van afstand zorgde voor een voorsprong van drie treffers na dat Nel Geerlings eerst voor 7-6 had getekend. Na de hervatting vergrootte Fore holte moeiteloos de marge tot vijf treffers. DSVD wilde wel te rugkomen, maar op de weinige kansen die de Voorhoutse defen sie bood bleek Carla van der Zalm in het Foreholte doel vrij wel onpasseerbaar. Bij de stand 5-5 liet zij zien dat zelfs een straf- worp bij haar geen 'zekerheidje' betekent De heren van Saturnus hadden in de persoon van Peter Waalwijk een troefaas in handen die het spel besliste. De lange blonde schutter produceerde maar liefst vijf treffers. Ook Saturnus 'prille jeugd', Pedro Melita, toonde zich aan de cirkel een niet te verwaar lozen kracht. Hij smaakte het ge noegen één van de 15 treffers van de Leidse ploeg te scoren. Binnen drie minuten na de hervat ting was CSV op afstand gezet door aanvoerder Ab Dieben, An ton van Noort, Jan Wolter Ijssel de Schepper en Hans Blansjaar: 8-4. Die dreun kwamen de gasten niet meer te boven: eindstand 15- 9. De beide keepers, Robbie Spiekerman en in de tweede helft Rob Otten, toonden zich volledig voor hun taak berekend. Oase had tegen koploper VZV een yzeren defensie. De ploeg uit Winkel, nationaal kampioen op het veld, kon die verdediging niet breken. Bovendien had keepster Monique van der Meer weer een gouden dag. Bij de stand 1-0 voor Oase stopte zij met een bliksemsnelle reactie met de rechtervoet een strafworp. Welis waar bleek ook Oase in de eerste helft moeilijk tot scoren te ko men, maar de opdracht van de Oase-coach om lange aanvallen te spelen en zo de adem voor de break-out, het gevaarlijke wapen van VZV, te benemen werd feil loos uitgevoerd. In de tweede helft was de meer gevarieerde aanval van Oase teveel voor VZV, dat zich gelukkig mocht prijzen dat Helma van der Geest cs. nog de nodige kansen aan de cirkel lieten liggen. Met deze ze ge speelde Oase zich weer in de top van de tweede divisie D. MMO speelde in de eerste helft ge- lijkop tegen een pittig Snelwiek. 3-3, 4-4, 7-7. Even voor de rust was het echter Elly van Leeu wen. met 6 treffers de topscoor- ster van de formatie uit Rypwe tering, die voor de MMO voor sprong tekende, 8-7. Na de rust werd het werk voor de stoor- speelster van de Rotterdamse ploeg duideUjk teveel. MMO nam afstand. 10-7, en leek zeker van de winst met nog hooguit ze ven minuten te gaan. Maar Snel wiek kwam onder fanatieke aan moedigingen vanaf de tribune met twee dubieuze strafworpen terug, 10-8, 10-9 en tenslotte zelfs 10-10. In de laatste seconde was het evenals vlak voor rust, Elly van Leeuwen, die met een fraai sprongschot uit een vrije worp MMO toch de verdiende winst bracht, 11-10. FRANK BONTE KDC ontsnapt aan degradatie LEIDEN - De Kat wijk se Damclub is niet gedegradeerd, maar dat heeft zy niet aan haarzelf te dan ken. Omdat Ons Genoegen met verder kwam dan een 10-10 te gen nummer 2 Excelsior, bleef KDC ondanks de 11-9 nederlaag in Eindhoven behouden voor de landelijke eerste klasse. Bij Phi lips Damclub onspon zich een prima tweegevecht. Beide teams hadden behoefte aan een punt, maar meer was altijd meegeno men. In een door VAD-ers uitgezochte opening boekte Hans Vermin een bijzonder fraaie overwinning op Passchier. Na eerst via een Roozenburgaanval voordeel te hebben gecreeérd, won Vermin vervolgens na verbreking met groot vertoon van macht. Onder tussen had Casper van der Tak een venijnig vanantje overzien en moest hij alle zeilen bijzetten. Opgelucht, maar duidelijk onte vreden kwam hij remise overeen. Ook Sally de Jong moest zich in een puntendeling schikken, na een moderne opening en een cenrumopstoot van Hellings. KDC nam zelfs een voorsprong omdat Ron van Egmond. tegen de verwachting in, won van Het- tinga. Een klassiek standje n- ul teerde in een eindspel, dat ook klassiek genoemd kan worden, met winst op tempo. Jan Fase kon de aanval van Gert van Ba- kel niet goed pareren, waarna de ze doorsloeg. Theo Zwetsloot hield het koppie erbij en behaal de het punt vrij gemakkelijk, maar invaller Arend van Beelen ging knoeien en moest met een schijf meer opgeven: 11-9. In de ZHDB-hoofdklasse won LDG ook de laatste wedstrijd te gen WDC en bleef daardoor on geslagen. Casper van der Tak kreeg zijn eerste nederlaag te slikken, maar zijn opponent was dan ook Evert Bronstring. Via zeges van And ré van de Kwartel, Hein van Winkel en Henk de Ko ning nam LDC een voorsprong. Goed counterwerk leverden Fred Noordeven (winst op Wim Heemskerk!) en Sjaak van Vuren (Winst op Peter Bronstring) Re mises van Cor de Koning tegen Fred Ong en van Roel de Kievit tegen Theo Uittenboogaard bete kenden een 6-10 overwinning voor de Leidenaars. Omdat er niets meer op het spel stond ver loor RDC uit Rijnsburg maar van GONA. Bovendien moest een in valler aantreden, die volgens ver wachting verloor. LEIDEN - Zowel Fides Pacta als Pernix boekten in de Over gangsklasse van de zaalkorfbal- competitie goede resultaten. Fi des Pacta won zeer verdiend van het uit Enschede afkomstige DOS met 9-8. Alhoewel er nog een lange weg is te gaan, zijn de tot nu toe behaalde resultaten van dien aard dat een gunstig competitieverloop af te dwingen valt. Pernix behaalde op het nip pertje een 10-10 gelijkspel tegen VEO. Ook bij Pernix zijn de sup porters blij gestemd over het ver loop van de competitie. In de Eerste klasse heeft De Danaïden haar tweede zaalnederlaag moe ten incasseren. Tegen Zwervers zagen de Leidenaars geen kans om een behoorlijke vuist te ma ken. Zuiderkwartier daarente gen herstelde zich van haar eer ste nederlaag door in de 5 Meihal Blauw Wit '51 te verslaan met 8- 6, terwijl men halverwege tegen een 3-6 achterstand aankeek. Fides Pacta-DOS (E): 9-8 (6-3). De overwinning die Fides Pacta vo rige week boekte tegen het ster ke Rapiditas (16-15) trok afgelo pen zondag vele korfballiefheb bers naar de 5 Meihal met in het achterhoofd een mogelijke her haling van zo'n doelpuntenfes- tijn. Helaas kwamen zij er dit maal wat bekaaider af. Het haar- zuivere schot was langere perio des van de wedstrijd niet aanwe zig. Men gaf elkaar weinig bewe gingsruimte, waardoor het lijf aan lijf werk de overhand kreeg en de wedstrijd een laag waarde ringscijfer kreeg. Enkele knappe individuele akties konden daar geen verandering in brengen. De start van de wedstrijd was veel belovend. Binnen 15 minuten hadden beide teams een 3-3 sco re behaald die Fides in het twee de gedeelte van de eerste helft door twee doelpunten van Dik Onderwater (die de geblesseerde Ronald van der Velde verving) en één doelpunt van Robin Som- meling naar 6-3 opvoerde. In de tweede helft moest Fides Pacta iets van haar overwicht inleve ren, waardoor een 7-3 voor sprong slonk tot 7-6. Onnodig, want de bij de 7-5 stand voor de Fideskorf opererende aanval kreeg kansen genoeg om een grotere voorsprong te creëren. Zo was Hennie Piket te lang met zichzelf bezig na een gemiste doorloop, dat hij de door Jacque line Velthuyzen gecreëerde kans om alsnog te scoren niet eens op merkte. Ook Robin Sommeling liet in die periode te weinig aktie zien om echt een gevaar te zijn. Fides herstelde zich gedeeltelijk en kwam op 9-7 door een doelpunt van Nico Pikaar. Ondanks dat DOS nog 9-8 inschoot, bleef de overwinning bij de ploeg die daar het meeste recht op had. Doelpunten: Robin Sommeling (4x), Dik Onderwater (3x), Hen nie Piket en Nico Pikaar. VEO-Pernix 10-10 (6-5). Pernix ver rast vriend en vijand met de tot nu toe behaalde resultaten. Te gen VEO kwam Pernix wel heel erg sterk uit de startblokken. Na een 1-1 gelijke stand stormde men weg van de Voorburgers (1- 4). Maar wanneer twee ploegen in krachtsverhoudingen niet ver van elkaar afzitten is zo'n voor sprong niet veel waard. VEO kwam dan ook in het laatste kwartier van de eerste helft langszij en veroverde zelfs een 6- 4 voorsprong. In de tweede helft leek VEO Pernix te hebben voor bijgestreefd en verslagen, maar de 10-5 achterstand deed de Leidse ploeg juist wonderen. Binnen twee minuten na VEO's tiende treffer had Pernix de ach terstand gereduceerd tot 10-7, waarna de oranjekragen zelfs met de regelmaat van de klok op 10-9 kwamen. Met een in de laat ste minuut uitgespeelde kans be paalde Pernix de eindstand op 10-10. Doelpunten: Kees Horten- sius (3x), Peter Kuipers (2x), Kees Brokaar, Janko Breed veld (4x). Zuiderkwartier-BIauw Wit'51 8-6 (3-6). Een in de tweede helft zeer sterk voor de dag komend Zuiderkwartier behaalde in de Eerste klasse een zeer belangrij ke en verdiende overwinning. In deze periode slaagden de geel- blauwen er in om een te groot uitgevallen achterstand van 3-6 om te buigen in een 8-6 overwin ning. Vooral het voorverdedigen van de Zuiderkwartierdames voorkwam dat de snelle Dordtse heren nog gevaarlijk konden worden. Dik Derksen (4x), Carla Akse, Dirk Jan de Kreek (2x) en Kitty van de Mark zorgden voor de doelpunten. Tjoba-TOP 5-9 (0-4). TOP boekte haar eerste overwinning in deze zaalkorfbalcompetitie, maar ook in dit seizoen. In de eerste helft kon TOP de aanvallen van Tjoba uitstekend pareren en vier keer scoren. In de tweede helft werd er om en om gescoord waardoor TOP een 5-9 zege in de wacht sleepte. Doelpunten: Peter Tig- gelman, Anne v.d. Zaag (2x), Bert Staal (3x), Gerko Langelaan (3x). Nico Pikaar reikt hoger dan zijn tegenstander van DOS. Fides Zwervers-De Danaiden 14-9 (4-2). Bij De Danaïden is het nog steeds kommer en kwel. En het lijkt erop dat zelfs de Eerste klas se voor de Leidse ex-hoofdklas- sers te hoog gegrepen is. Wie de spiraal naar beneden gaat stop zetten en hoe wordt op dit mo ment voor De Danaïden toch wel belangrijk. De Danaïden kwam in de tweede helft tegen de ver houding in op een 6-2 achter stand die niet meer goedgemaakt kon worden. Kees Christiaanse kwam met vier treffers het beste uit de bus. De overige doelpun ten werden gemaakt door Hans v.d. Leek (2x), Frans Brand, Eric Peters en Monique Slingerland. Ons Eiland-DVS'69 4-2 (3-1). Ons Eiland had aan slechts vier doel punten genoeg om een verdien de overwinning binnen te halen. Dat zegt genoeg over de kwaliteit van de wedstrijd. De doelpunten werden gemaakt door Rob Has- selbach (2x), Huib Hasselbach en Patrick Verra. Algemene-Eureka 8-9 (5-4). De Al gemene heeft in deze wedstrijd geen kans gezien om de in de eer ste helft opgebouwde voor sprong tot het einde toe te hand haven. In de tweede helft trok Eureka via de stand 7-7 voorbij. Ruud van Vliet (3x), Ruud Swaak, Wilma Sinteur en Wim van Vliet (3x) scoorden de Leidse treffers. Meervogels-Crescendo 11-9 (7-5). Een uitstekend voor de dag ko mend Crescendo heeft geen kans gezien om een overwinning in de wacht te slepen. Het spelpeil was overigens ten opzichte van de vo rige wedstrijden enorm gestegen zodat de toekomst er toch wel wat zonniger uitziet Voor de doelpunten zorgden: Joke Geijer (3x), Wilfred Cornelisse (2x), John Huigsloot (2x), Eddy Spaans en Tessie Burghouwt. GERT GRESSIE LEIDEN - De spetterend harde eenhandige dunk waarmee Rudy Williams het publiek (ruim 500 man) zaterdagavond toch nog op de banken kreeg en waarmee hij tevens de eindstand van het duel met Stars op 77-63 bepaalde zal, hoe mooi die actie ook was, vermoedelijk zijn laatste daad in de Vijf Meihal zijn geweest. De Amerikaan produceer de een voltreffer van allure waarmee hij eens te meer aantoonde het best wel te kunnen. Alleen wachtte hij opnieuw tot vijf seconden voor tijd eer hij zijn ware gezicht liet zien. Daarvoor bakte hij er weer helemaal niets van en zijn dagen bij Elmex Leiden zijn dan ook echt geteld. Zijn vervanger namelijk slaat klaar. Zat, na zaterdagmiddag uit de VS te zijn gearriveerd, al op de tribune en zal vanavond tij dens de training op bekwaamhe den worden getest. Michael Wi ley is zijn naam en hij speelde voordien bij de San Antonio Spurs en de San Diego Clippers. Coach Kinsbergen: "Bij die prof clubs was hij weliswaar geen ba sisspeler, maar kwam hij vanaf de bank als ze wat punten van afstand nodig hadden. Een soort Kees Akerboom, een man met een ver en goed schot. Vanavond en eventueel morgen proberen we hem uit en kijken of hij de speler is die we nodig hebben. Williams was tegen Stars nauwe lijks bruikbaar. Ik heb voorna melijk met een Nederlands team gewonnen." Dat was zo, want waar Williams zo- als gebruikelijk een goed deel van de speeltijd op de bank ver toefde, daar zat zijn landgenoot Robert Miller er nog een stukje achter. In zijn alledaagse kloffie, want een pink-blessure verhin derde hem in actie te komen. Wat op zich natuurlijk een verzwak king betekende al had het als voordeel dat Kinsbergen tijdens de time-outs ditmaal gewoon zijn moerstaal kon spreken. En dat werkte misschien zeker zo ver helderend. Want zonder Williams, die tijdens die praatjes wat beteuterd stond te kijken, voerde de Nederlandse garde de opdrachten die Kins bergen meegaf goed uit. Hetgeen noodzakelijk was omdat het ba sis-vijftal aanvankelijk door het agressieve Haarlem op achter stand (2-6, 8-14, 12-20) was gezet. Maar met Richel en veel later ook Schaftenaar voor Williams sloten de rijen. En bleek prompt dat Haarlem met Amerikanen (Cooper en Lockhart) kwalitatief gezien minder in huis had dan Leiden zonder die hulp van bui tenaf. Op de ranglijst komt dat verschil ook wel tot uiting met de een aan de staart en de ander op kop. Na tien minuten was de stand ge lijk, 22-22, en 120 seconden later het beslissende gat geslagen: 31- 24. Met Wiel op Cooper en Kragt- wijk op Lockhart kwam Haarlem er in die fase niet aan te pas. In Lelden Wiel 26, KragtwIJk 20 (16), Van den Ber*h 12 (10). Hagens 12, Williams 5, Richel 2. Schotperccntgae 45, re bounds 43, balverlies 21. Haarlem - Cooper 18, Lockhart 16, Wes- sels 10, Koster 6, De Jager 4, Vrisema 3, Emmanuels, Liesdek en Van Noort 2. Schotpercentage 48, rebounds 27, bal verlies 18. tegenstelling tot in de eerste mi nuten konden de bezoekers on der druk van de Leidse man-to- man verdediging nu heel moei zaam tot een schot komen en missers waren steevast een prooi voor Bert Kragtwijk (16 re bounds) of Ronald van den Bergh (10 rebounds). De break die daarop volgde werd meestaJ afgerond door Wiel (26 punten) of Hagens (12). Toch moest Leiden, na de 44-32 ruststand, in de tweede rond gang op zijn hoede blijven. Har rewijn moet weliswaar werken met minder getalenteerde spe- Ronald van den Bergh. Iers, de werklust en discipline van zijn mensen is ontegenzeg gelijk groot. Zelfs toen duidelijk werd dat een verrassing er niet inzat (het gat bleef via 54-44 en 66-56 steeds tien punten) bleef Haarlem fanatiek jagen voor een beter resultaat. Iets te fanatiek trouwens, want Liesdek, Cooper en Vriesema grossierden in de slotfase in per soonlijke fouten. Vanaf de vrije worp lyn consolideerde Leiden daarom moeiteloos de voor sprong. Meer deed de thuisploeg niet en het ongelijke duel bloed de daarop dood. Alleen Williams wilde dan toch nog een keertje vlammen. Een passend afscheid AD VAN KAAM LEIDEN - De basketbalploegen uit de Leidse regio waren het afgelopen weekeinde niet bepaald succesvol. De Spaarbank Trotters kregen een pak slaag van BOB met 65-86. De dames van MSV verloren met 53-70 van Noordkop, terwijl de heren van MSV tegen Juventus de boot ingingen: 71-65. Ook de dames van Elmex Leiden verloren fors. Green Eagles won maar liefst met 81-38. Blitz won het belangrijke treffen tegen Leider dorp met 76-66. Ook Lisse won in een belangrijk duel van The Wolves: 83-67. Luba Leiden moest in Racing Rowic zijn meerdere erkennen: 70—68. Spaarbank Trotters-BOB 65-86. Volkomen onverwacht ging Trotters onderuit tegen BOB. De eerste helft konden de Leidena- ren nog bijblijven (26-26), maar vlak voor de pauze sloeg BOB een klein gaatje: 26-31. De start van de tweede helft was desa streus voor de Trotters. Ontstel lend veel balverlies en slecht schieten brachten het rustig doorspelende BOB op 28-53 na zeven minuten spelen. De Trot ters kregen er domweg geen bal in. De forwards hadden totaal geen scoreinbreng en ook het aantal rebounds was nihil. Vol- Crystal Palace komt alsnog VOORSCHOTEN - De organisatie van het Blitz-Kersttoernooi is er toch ingeslaagd om Crystal Pala ce te stnkken. Aanvankelijk lie pen de onderhandelingen met de Engelse kampioen vast. Zater dag besloten de Britten, voor minder geld, toch maar naar Voorschoten te komen. Met El mex, Nashua en Sunair was men al rond. gens coach Michiel van der Meer faalde het collectief. BOB haalde zonder inspanning een 65-86 overwinning. Topscorer werd Eric Paul van Wee ren met 20 punten. Blitz-Leiderdorp 76-66. Leider dorp startte goed en nam een 11-20 voorsprong. Coach Ben van Cleef besloot tot enige wis sels en dat pakte verkeerd uit. Blitz kwam terug (26-24) en had vooral door sterk spel van de lan ge mensen by rust een 38-32 voorsprong Ook na de basket- verwisseling bleef Blitz beter spelen. Leiderdorp verdedigde slecht en Blitz liep door naar 62-40. Leiderdorp ging toen in een zóne-verdediging staan en mede door goed spel van Sjaak Westrate en wat wissels door coach Kallenberg bij Blitz nog terug tot 76—66, maar de Voor schotense zege kwam niet meer in gevaar. Topscorer Blitz: Dick Koorneef met 17 punten. MSV-Noordkop 53-70 MSV speelde tegen de koploper geen slechte wedstryd Een 21-12 voorsprong werd dan wel uit handen gegeven, maar tot 43-45 bleven de Noordwijkse dames in de race In de slotfase bleek Noordkop toch net te sterk. Green Eagles-Elmex Leiden 81-38. De tegenpartij begon met een overdonderende man to man over het hele veld en dat was te veel voor de onervaren Leidse ploeg: 24-5 na tien minuten. Daarna bleef Leiden een ty^je by (42-24), maar daarna gunde coach Karim iedereen wat speel tijd en de Eagles liepen door naar 81-38. Uitblinker was Arya van der Sel met 18 punten. Juventus-MSV 71—65 Een onno dige nederlaag van MSV Coach Henk Krouwel bracht een lange re ploeg binnen de lynen, maar weinig werklust en slecht schie ten hadden een 71-65 eindstand tot gevolg. De enige speler die wel presteerde was Johan Steen- voorden met 16 punten. Lisse-The Wolves 83-67 Een knappe prestatie van de Lissena- ren, die door deze overwinning op de rivaal vast op de tweede plaats staan. Tot 29-28 ging het gelyk op. maar toen kreeg Shane Kleyhorst het op zyn heupen. Vooral door zyn 28 punten liep Lisse via 63—49 door naar een ruime zege. Racing Rowic-Luba Leiden 70-68. Luba verzuimde in de eerste helft een voorsprong te ne- BMB( .(5—35) Aan het einde kwam Racing op 70-62 en kon een press Luba met meer baten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19