Noordwijk vergaloppeerde zich" ©ommelsch c RB: geen centimeter ruimte RCL krijgt Heerjansdam niet klein D 'Kustgiganten' vol eerbied, respect en enthousiasme Terechte deling FC Lisse Katwijk tam bij Ter Leede DROMMELS LEKKER MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 LEIDERDORP - In een aan trekkelijk duel is RCL er, ondanks een groot veldover- wicht, niet in geslaagd Heer- jansdam op de knieën te krijgen. De Leiderdorpers moesten zich uiteindelijk te vreden stellen met een 2-2 gelijkspel, maar er had meer in gezeten voor de ploeg van trainer De Waard. "We hebben een punt te weinig gekregen maar ik ben tevre den over het vertoonde spel. Er is hard gewerkt, goed ge voetbald. Jammer dat we niet meer goals scoorden", aldus De Waard. Dat die felbegeer de goals er niet kwamen was enerzijds te wijten aan een gebrek aan inventiviteit bii het zoeken naar openingen in de overvolle defensie van Heerjansdam. Anderzijds is de Racing er dit seizoen nog Sport steeds niet in geslaagd Vrou we Fortuna op haar hand te krijgen. Zaterdag hield de lat RCL tweemaal van een doel punt af. In de eerste helft werd al snel duidelijk waar het bij RCL fout ging. De ploeg drong de tegenstander weliswaar ver op eigen helft terug, maar wist nauwelijks enig gevaar te stichten. De beide vleu gels, Pierre van Gemerden en Peter Siera, trokken te vaak naar het centrum toe, waar Dick van der Bijl en vaak ook de naar voren geschoven Bennie Heemskerk zich al hadden geposteerd, zodat er weinig ruimte overbleef om de technische superioriteit uit te buiten. Van enige ver assing was dan ook geen sprake en moeiteloos kon Heerjansdam de Leiderdorp- se aanvalsgolven opvangen. De eerste tegenstoot van de be zoekers kwam na 25 minuten en was meteen raak. Doel man Peter van der Heijden verkeek zich op een voorzet van De Vries en spits Visser had de bal voor het inknik- ken: 0-1. De Heerjansdamse vreugde was van korte duur. Nog in dezelfde minuut ver zorgde laatste man Cees Ruis de gelijkmaker. Terwijl ieder een zich bij de eerste paal concentreerde, bereikte Hans Braat met een hoge voorzet de verste paal waar Kuis vrij kon raakkoppen: 1-1. RCL bleef na die 1-1 volharden in het fantasieloze diepte spelletje waarmee het de hechte defensie van Heer jansdam niet meer kon opensplijten. De vleugels wa ren te vaak onbezet, elke pass ging richting centrum waar de bal verdween in een mêlee van spelers om er vervolgens met een harde trap te worden uitgeknald door één van de elf(...) Heerjansdammers. Slechts de overal aanwezige Thijs Bruna was dichtbij een treffer, maar goalie Kopenec- ki was net iets eerder bij de door Van de Leek te zacht te ruggespeelde bal. Even daar voor had Peter van der Heij den een hard schot van Van der Berg knap verwerkt. Het was pas zijn tweede actie. Na rust verving Sieto Schal - kers de geblesseerde Ruud Boendermaker. Siera schoof naar het middenveld en met Van Gemerden op de rechter- en Schalkers op de linker vleugel speelde RCL nu slim mer. De vleugels waren nu wél aanspeelbaar en er ging direct meer dreiging van de Racing uit. Al na een minuut wierp dit zijn vruchten af. Siera brak op links door. Hoewel zijn voorzet de vrij staande Heemskerk niet be reikte, kwam de bal via een verdediger voor de voeten van Van Gemerden die zich geen moment bedacht en fraai uithaalde: 2-1. Vlak daarop leek Siera het duel te gaan beslissen maar via de lat verdween zijn kopbal over het doel. Vele scrimmages voor het doel van Kopenecki volgden maar RCL had geen geluk. Heer jansdam was fortuinlijker. Na een afgeslagen comer ont ving de geheel vrijstaande Snijders de bal op rechts. Zijn voorzet was op maat en Van de Leek rondde met het hoofd af: 2-2. De Waard: "Dat nekte ons. Als die goal niet valt behalen we een grote overwinning. Heerjansdam was zelden voorin te vinden". Het bleef éénrichtingverkeer maar het lukte RCL niet KATWIJK De deugd in het midden, het verstand aan de kant. Dat het zo maar moge blijven. De calculators diep in de binnenzak, gewoon laten zien wat je waard bent. Dan worden derbies leuk en dus plezierde Quick Boy s- Noordwijk de volle boorden van Nieuw Zuid. Nie mand werd tekort gedaan, niets ontbrak. De regio-top pers kampten met open vizier, overladen met respect voor elkaar, al wilde geen speler 'zomaar' voor een ander opzij gaan en bleef geen vierkante centimeter gras onver dedigd. Frank van der Kley was daar voor een belangrijk deel 'schul dig' aan. In militaire dienst zal de onbevangenheid van de 18-jarige Quick Boys-telg hem wellicht nog eens een rapport opleveren, in zijn eigen voetballende omge ving kan Van der Kley (voorlo pig..) niets meer fout doen. "Ik had allang ontdekt moeten worden voor Oranje", liet Van der Kley in het programmablad weten. "Een grapje", noemde hij, maar ook klinkt zelfverzekerd heid door. "Ik had me voorgeno men een goede wedstrijd te spe len", durfde Van der Kley te zeg gen na afloop van zijn met spreekkoren begeleidde op- en aftreden. De rechtsbuiten was ongrijpbaar voor Sjaak Sluys, die in de 28ste minuut door scheidsrechter Arnouts werd ge boekt omdat hij voor de derde maal middels een forse overtre ding aan de noodrem moest grij pen. De voortreffelijk meeden kende leidsman bespaarde later in de wedstrijd de met Klaas Vink overhoop liggende Leo van Delft een prent. Over en weer werden de aanvallers meermalen buiten de regels om gestopt. Ar nouts kon een safe partij blazen omdat de kemphanen bewonde renswaardig zichzelf in toom wisten te houden. De 'botsing der kustgiganten' (kwalificatie Nico Kulk), uitmon dend in 2-2, was er een van for maat. Niet door technische hoog standjes, niemand onder de 3500 bezoekers mocht die verwach ten. "Primair slaat: wie is opge wassen tegen de spanning?", verwoordde Quick Boys-trainer Janse. Het antwoord trachtten de Nieuw Zuid-bewoners en hun Noordwijkse opponent zorgvul dig te camoufleren. Om ook maar enigszins de schijn te wek ken dat de één bang zou zijn voor de ander, zochten beide ploegen waar dat maar mogelijk was de aanval. Niemand kende angst. Geen der coaches die één van zijn spelers tot waakhond van de vijandelijke spelbepaler of ge vaarlijkste spits degradeerde. Ie dereen bleef in zijn waarde, en kon die ook laten gelden. "Voor een derby hebben we buitenge woon goed voetbal laten zien", mocht Buter na afloop dan ook het publiek als winnaar felicite- Timo Gerlof (re) levert de uiterst fraaie, misschien gelukkige, kopstoot af 1 dat hij wegkomt, Teun van der Plas (li) en Jan Willem Bogers kunnen de f krijgen hun verdedigende taak te Quick Boys en Noordwijk schroef den hun eigenwaarde hoog op. Aan Katwijkse zijde groeide ge durende de eerste helft het ont zag voor de vaardigheden van Ti mo Gerlof, Jan Willem Bogers en na rust vooral nog Gert Jan Bak ker, Noordwijk eerbiedigde de verraderlijke nukken van de Kat wijkse driemansvoorhoede, de inspiratie die het jeugdsuppor- ters'vak' en spelers als Teun van der Plas en Freek Rienks uit straalden. Dat brok mentaliteit, typisch Katwijks, deed Noord wijk ("Technisch, ook in zijn to taliteit de betere ploeg", oordeel de Janse) ruim tien minuten voor het einde zich tevreden stellen met de 2-2 van dat moment. Uranje De jeugdige spontaniteit van V erantwoording Noordwijk voelt zich prima als on geslagen koploper, inmiddels los van de concurrentie. Buters jon ge garde beheerst nog net niet volmaakt een uitstekend diepte spelletje, opgediend door de han gende spitsen Gerlof en Bogers. Zij dragen de verantwoording, "misschien wel zoveel", ver klaarde Buter hun terughouden de optreden na rust, "dat zij vooral niet het verwijt willen verwaarlozen". Voor de pauze trokken de twee stuurmannen om beurten naar voren, elkaar vlot afwisselend. Snel weg uit de defensie, de tegenpartij overrom pelend. Tegen Quick Boys was de aansluiting door René van Hensbergen (stand-in voor de bijna van griep herstelde Jos Smits) en John Marijt (Buter: "Toch wat tegenvallend") niet goed verzorgd. Theo Guyt kwam daarom zelden echt in de proble men als Gerlof of Bakker drei gend zijn doelgebied opzochten. In die zone opereerde weer Sis Tu Pan, in plaats van de juist ge trouwde Anne Ouwersloot. "Een ondankbare taak", vergaf Janse hem enkele slordigheden bij het uitverdedigen. "Hij speelde op mijn verantwoording. Vorig sei zoen wekte Sis Tu veel vertrou- nog t zekere wen op, er i roep naar hem" Noordwijk streefde veel zorgvul digheid na in de opbouw, maar de Katwijkse intercepties waren voor rust niet op de vingers van één hand te tellen. Daaruit on stonden voor Quick Boys ook de gevaarlijkste momenten, waarop de Katwijkse kansenloerders Kees van Rooyen, Martin van der Plas en natuurlijk Frank van der Kley venijnig in de vingers van Dick Dortmundt prikten. Drie maal in die eerste helft moest de doelman trouwens reddend op treden na misverstanden van en met Anton Marijt en Siem van Beveren. Marijt bediende na acht minuten zelfs Van der Plas in de voeten, die Dortmundt omspeel de maar in een te kleine hoek werd gedreven en naast het lege doel schoot. "We hadden weg moeten lopen van Noordwijk", refereerde Berry Janse aan die periode, maar meer profijt dan de 1-0 in de 13de minuut van Van der Kley (vrij een door Sluys gemiste voorzet van Huug Aan- dewiel inkoppend) trok Quick Boys niet uit de Noordwijkse foutenlast. BuU Timo Gerlof eiste vijf minuten voor rust de schoonheidsprijs op met zijn 1—1. Hij dook naar een voorzet van Bakker op kniehoog te, "Ik nam 'em op deze buil", wees hij later een verdikking voor op de schedel aan, en met een diagonaal verdween de bal over Theo Guyt heen in de uiter ste hoek. Deel twee van de regionale Feye- noord—Ajax opende opnieuw met vuurwerk. John Marijt ko gelde binnen drie minuten een vrije trap van twintig meter af stand rechtstreeks achter de ver baasde Katwijkse defensie: 2—1. Maar vervolgens "vergaloppeer de Noordwijk zich", aldus Janse, doelend op de vrije loop naar 2-2 die Frank van der Kley al drie minuten later kreeg. Het Noordwijkse centrale duo Marijt/ Van Beveren was mee naar vo ren om bij een comer voor extra kopkracht te zorgen. Van der Kley kon uitbreken en kwam met Van Rooyen op de vleugel alleen tegenover Sluys. "Daar gaan we dan, dacht ik", schatte Van der Kley goed zijn eigen kans en schoot beheerst in toen Sluys had besloten maar bij Van Rooyen te blijven: 2—2. Zo (te) vroeg bleef de ontmoeting daar steken, omdat langzaam maar zeker de alle krachten weg ebden. Wat bleef was het respect. GERARD HAVERKAMP meer doeltreffend uit te ha len. Een schot van Schalkers werd door Kopenecki uit z'n doel geranseld. Van Gemer den schoot tegen een verde diger op, terwijl de veelvul dig mee opkomende Ruis zijn meerdere moest erken nen in de lat Via de handen van Kopenecki verdween zijn kopstoot tegen deze 'dwarsligger'. Siera tenslotte kreeg de mooiste kans aange boden. Vrij voor het doel mis te hij echter de kracht om zelfs de doellijn te bereiken. De Waard blijft ondanks de la ge notering op de ranglijst optimistisch: "In een heel seizoen heffen geluk en pech elkaar meestal op. Ik zie de tweede competitiehelft dan ook met een gerust hart tege moet". Misschien is Vrouwe Fortuna van de partij bij de aanstaande derby tegen Quick Boys. PETER VAN LEEUWEN LISSE - Door een 2-2 gelijkspel te gen De Zwerver heeft FC Lisse de derde plaats op de ranglijst kunnen behouden. Meer dan dit, alweer zesde, gelijke spel zat er niet in voor de Lissenaars. De be zoekers uit Kinderdijk legden een prima partij voetbal op de mat en kwamen verdiend tot de deling. Een levendige eerste en een span nende tweede helft was er te zien op het fraaie complex Ter Spec- ke'. Daar waren twee elftallen aan het werk die niet veel voor elkaar onder deden. Er gebeurde veel in de eerste helft en het was het technische De Zwerver dat in de beginfase met goedlopende aanvallen gevaar stichtte voor het doel van keeper Nico Groe ne weg. Kansen waren er voor Hans Stout (2x), Philip Mangert (2x) en Henk Stout Maar alleen eerstgenoemde kon in de 2de mi nuut met een kopbal het net vin den: 0-1. Het toen nog te passieve FC Lisse kon daarentegen maar éénmaal gevaarlijk worden. De kopbal van de aanvallend inge stelde back Arie Schalk ging net naast Na deze voor FC Lisse slechte be ginfase kregen de Lissenaars ein delijk vat op het spel. Er werd strakker gedekt en er werden weer kansen gecreëerd. In de 26e minuut was het dan ook raak. Een corner van Rob Suttorp werd door De Zwerver keeper Klaas de Jong verkeerd beoor deeld en de opgesprongen Ruud Bróring zag de bal via zijn rug in het doel belanden. Nog geen mi nuut later was het Frans van der Laan die via een schitterend af standschot in de linkerboven hoek voor 2-1 zorgde. Beide ploe gen toonden zich hierna gelijk waardig. Door een verkeerde pass van voorstopper Gert van Tol kon De Zwerver via Wim van Tol toch nog voor rust op gelijke hoogte komen. Het tweede gedeelte bracht minder goed voetbal. De Talsma-équipe had wel een veldoverwicht, maar kon De Zwerver niet echt met de rug tegen de muur zetten. Verder dan een paar afstandschoten kwamen de Lissenaars dan ook niet. Ook de invallers Hans West geest (gepasseerd voor deze wed strijd) en Walter Schoone kon den aan deze stand niks verande- HENRY PO UW SASSENHEIM - Met de forse ne derlaag tegen ARC nog vers in het geheugen, trad Katwijk ui terst behoedzaam Ter Leede te gemoet. De Sassenheimers kon den geen potten breken, zodat de regionale botsing bijna niet de moeite waard was. Hoogtepun ten waren schaars, de 0-0 eind uitslag het logisch gevolg. Katwijk hield zich opvallend mak. Ter Leede raakte door een licht veldoverwicht eenmaal dichtbij de openingstreffer. In de tiende minuut tikte Katwijk-doelman Jaap van Duivenbode met de vingertoppen een inzet van Hen- nie Soet tussen de palen weg. Maar Ter Leede kon niet echt een vuist maken. Nico van der Fange, het belangrijkste aan speelpunt, is nog lang niet in goede doen en kon geen grip krijgen op zijn medespelers. Steeds vaker liep de aanvalsop- zet al op het middenveld spaak. Katwijk lanceerde nu en dan een tegenaanval, maar meer dan plaagstootjes vormden de offen sieve daden niet. Jan van Duin dwong vijf minuten voor rust met een kopbal Ter Leede-goalie Jan Blankenspoor tot de enige reddingsactie uit de eerste rond gang. Na de pauze toonde Katwijk zich veel feller. Het aanvallende trio Jan van Duin, Martin van der Plas en Jan van Dijk bedreigden herhaaldelijk de rood-gele veste, maar misten de scherpte om tot scoren te komen. Twaalf minu ten na rust antwoordde Ter Leede met een van de geringe goedlopende aanvallen. Henny Soet werd vrijgespeeld, maar Kwade middag in Barendrecht: 2—0 Ter Leede-Katwijk kende weinig goede momenten. Adrie Koelewijn e Pieter van der Plas (14) weten ook geen raad. zijn harde schot stuiterde af op de paal. Katwijk nam het heft steviger in handen. Onder leiding van routi nier Huug Schaap overspeelde het de thuisclub, wat de wissel Eric Grosman voor Nico van der Fange tot gevolg had. Ter Leede vond daar weinig baat mee, Kat wijk bleef het spel dicteren. Mart van der Plas en Jan van Duyn be zorgden hun bewakers handen vol werk, doch kwamen nimmer tot de beslissende uithaal. En mocht een enkele keer een af standspoging goed doorkomen, dan stond de uiterst betrouwba re youngster Jan Blankenspoor op de goede plaats. Toen Ter Leede kort voor het einde nog één keer gevaarlijk counter de, Frits Hoekstra knalde rake lings voorlangs, keerde Katwijk terug op oude schreden. Be dachtzaam tikte men de negentig minuten vol (0—0). BARENDRECHT - Rijnsburgse Boys viel zaterdag ten prooi aan de gewijzigde taktiek van Baren drecht. Het onder de rook van Rotterdam gespeelde duel ont popte zich als een pure resultaat- pot, waarin Barendrecht zich het beste thuisvoelde. De thuisclub stak de felbegeerde winstpunten dan ook met 2-0 in eigen zak. Met Barendrecht, op zich een niet van kwaliteit gespeende ploeg, wilde het de laatste tijd niet erg vlotten. De équipe van Jan Rab speelde niet onverdienstelijk, zocht meestal onverdroten de aanval, maar ging door gebrek aan scoringsdrift te vaak de boot in. Na de verloren wedstrijd bij Noordwijk was de maat voor Rab vol. Immer met deze filan tropische instelling dreigde zijn ploeg naar de onderste regionen af te zakken. Tegen RB ging het roer daarom drastisch om. De de fensie ging hermetisch op slot, terwijl iedere potentieel gevaar lijke Rijnsburger een bewaker in zijn kielzog kreeg. De nul zou koste was het kost bewaard die nen te blijven. Barendrecht gokte erop dat RB, via de van vroeger bekende on bevangen aanpak, met open ogen in de val zou lopen. Dat ge beurde echter niet. De Rijnsbur ADVERTENTIE Dal is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. gers zijn in de loop der jaren door schade en schande eveneens wij zer geworden en weten hun of fensieve dadendrang tegenwoor dig aardig in de perken te hou den. Bovendien had Arie Lagen dijk ook wel in de gaten waar zijn collega Rab heenwilde en maan de hij zijn discipelen tot voor zichtigheid. De consequenties van dit al waren dat beide van nature aanvallend ingestelde teams er zaterdag een stevig partijtje wcrkvoetbal van maakten. Om elke meter werd geknokt, waarbij de bal hoofdza kelijk op het middenveld van de ene party naar de andere circu leerde. De verdedigers waren in dit treffen de uitblinkers, met aan Rynsburgse zyde een sterk optreden van met name de backs Martin Toet en Johan de Kroon. Wim Driegbergen betoonde zich als voorstoppr bovendien geen slechte vervanger van de ge schorste Gé Perfors. Voorin had het trio Marcel van der Blom-- Henk Merbis-Rob Gillissen (Arie van Dijk is nog steeds ge blesseerd) een kwade middag. Onder auspiciën van de ditmaal opvallend passieve libero Bas Hokke gaf de Barendrecht-de- fensie geen centimeter ruimte weg. Voor de RB-voorhoede viel er deze keer geen eer te behalen. Het openingskwartier vormde een logisch uitvloeisel van de toege paste taktiek. Kwalitatief was het voetbal niet slecht, maar het aantal doelkansen werd geredu ceerd tot nul. Dat Mich' I h< u kers in de 15de minuut desalmet temm de roos trof was dan ook een kwestie van toeval Klepke lepelde de bal goed voor het RB doel, waarna de hoog in de lucht torende Beukers het leder via de handen van Henk van Voorber gen en de binnenkant van de paal in het doel deed belanden: 1-0 De Barendrecht-deur ging prompt nog steviger op slot. Het wachten was tot de 32ste minuut eer er weer beroering ontstond. Dank zij goed stoorwerk was Jan Ho- gewoning tot de hoek van het strafschopgebied doorgedron gen. alwaar hy door Van der Wal licht word aangetikt Hogewo- mng duikelde prompt tegen de grasmat hetgeen arbiter Sukkel, tuk op meer spanning, tot het ge ven van een penalty deed beslui ten. Rob Gillissen, die kennelijk het onrecht in zijn achterhoofd voelde kriebelen, schoof daarop het leder vanaf elf meter in de handen van doelman Se he ffera De tweede helft werd het allemaal iets leuker. RB zag zich vanwege de achterstand genoopt wat meer nsico's te nemen, hetgeen juist Barendrecht de kans gaf om incidenteel gevaarlijk te worden. Pot en Van Veelen rondden hun goede acties echter slecht af Aan de andere zyde miste Marcel van der Blom in de 75ste minuut van dichtbij op aangeven van Rob Gillissen. De linksbuiten kon meteen plaatsmaken voor Nico Kuyt Vyf minuten later was het duel beslist De Barendrechtera waren de strafschop uit de eerste helft nog met vergeten en tuimel den daarom binnen de beruchte lijnen als kegelpionnen ter aarde. Toen Paul van der Blom tegen Van de Berg een onschuldig duwtje uitdeelde was het zover Hokke schoot vanaf de stip feil loos raak: 2-0 RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17