"Ajax blijft de betere 1 ploeg Supporters houden zich rustig bij voetbaltopper Scylla in recordtijd naar titel Man wegens discriminatie aangehouden Amsterdammers innen behalve punt ook lof in Rotterdam Schrijvers wil niet onderdoen voor zoon.. MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Waar Scylla in dit seizoen geregeld vijf uur no dig had de tegenstander het zwijgen op te leggen, daar waren zaterdagavond zestig minuten toereikend om de herfsttitel te incasseren. Op ponent Avanti was zo "be leefd" (Vriesekoop c.s. ver toeft in Polen) het vijfde he renteam af te vaardigen naar de Catarijnestraat, zo dat uiteraard geen sprake kón zijn van echte strijd. Derhalve werden de Hazers- woudse 'anonimi' in record- tempo met 6-0 weggevaagd, waarna Scylla na lange tijd weer eens op het podium mocht plaatsnemen. Met de najaarstitel op zak kwalificeerden de Leide- naars zich voor het extra duel om de nationale titel. Een pas ingevoerd feno meen, want in het verleden had het herfstkampioen- schap dezelfde waarde als een troostprijs. De competi tie voor de winter werd der halve door de clubs nooit se rieus genomen. Daarin moest verandering komen, vond de tafeltennisbond. Scylla stond direct vooraan de rij om de profiteren van de eerste voordeelaanbie ding van de NTTB. Een uit komst die zelfs geen 'kenner' van het edele pingpongspel voor mogelijk had gehou den. Tenslotte had Theo Bakker voor dit seizoen een geheel nieuwe formule uit zijn toverdoos gehaald. Met een voor tafeltennisbegrippen ongebruikelijke ploeg van vier spelers werd aan het karwei begonnen. Omdat de Leidse trainer daarbij drie krachten (Vlieg, Lingen, Swier) van buitenaf in het kwartet paste, werd niet aan een titel, maar aan het voor komen van degradatie ge dacht. "Maar wonderwel bleek het roulerende sys teem met vier spelers een uitkomst", analyseerde Theo Bakker. "Vooral had ik er wel vertrouwen in, maar het moet natuurlijk ook een beetje meezitten". Op scherp Dat laatste was het geval. Na het verlies thuis tegen de broers Van Spanje revan cheerde Scylla zich opmer kelijk. "Wij hadden het voordeel dat telkens een verse man ingezet kon wor den", vervolgde Bakker. "Wekelijks inspannende wedstrijden leveren, vergt veel van de mentale condi tie. Sommige partijen heb ben wel vijf uur geduurd. De man die bij ons een weekend vrijaf had gekregen, stond de andere week op scherp". Voorts had Bakker niet voor zien dat Sjoerd Meijer zich zo goed zou ontwikkelen. "Als Meijer op 1 september van dit jaar beslist van speelstijl te veranderen, kan ik geen wereldprestaties van hem verwachten. Ook tot mijn verbazing deed hij het erg goed. Hij was zelfs medeverantwoordelijk voor de uitzege bij De Veluwe". Breekpunten Die gewonnen partij én de het winst omgezette thuisduel met Het Hooge Huys waren de breekpunten van de com petitie. "In die wedstrijden hebben wij het kampioen schap verdiend. Toen bleek dat wij net wat meer vecht lust hadden dan de andere teams", vond Bakker. Zo luidt ook het Leidse devies voor de voorjaarscompeti tie, hoewel Theo Bakker wat meer 'kwaliteitsprodukten' van zijn team zou willen zien. "We hebben veel wed strijden met 6-4 gewonnen. Als die uitslagen in 6-2 gaan veranderen, zijn we op de goede weg". Geen maatstaf De 6-0 van zaterdagavond was geen maatstaf. Het trio Van Wetten, Timmermans en De Ruiter treft geen enkele blaam, de club Avanti wel. Sjoerd Meijer weigerde de Hazerswoudse club evenwel van competitievervalsing te betichten. "Ook mét Vriese koop, De Groot en Turk was Avanti erop gegaan. Dat wisten ze zelf ook. Vandaar dat zij die uitnodiging om in Polen te gaan trainen heb ben aanvaard. Ik geef ze groot gelijk". De kampioensdronk smaakte er niet minder om. ROB ONDERWATER ROTTERDAM (ANP) De voetbaltopper Feyenoord-Ajax is wat het op treden van de supporters betreft gisteren in Rotterdam volgens de politie en justitie rustig verlopen. Er deden zich geen noemenswaardige ongere geldheden voor. Wel werden twaalf fans aangehouden onder wie zes sup porters van Ajax en vijf van Feyenoord, in leeftijd variërend van 15 tot 24 jaar. De meeste van hen werden gear resteerd wegens verboden wa penbezit en openlijke geweldple ging. Er werd daarnaast een shirt met hakenkruizen en een vlag met soortgelijke symbolen in be slag genomen. De Rotterdamse politie en justitie zijn zeer tevreden over het ver loop van de gedragingen van de supporters rond en tijdens de voetbalwedstrijd Feyenoord- Ajax. Volgens hoofdinspecteur J. Karei is dat met name het ge volg van het preventief optreden van de politie, waarbij verdach- ROTTERDAM - Achteraf werd Ajax alsnog tot winnaar uitgeroepen. Hoewel de ploeg zich in de Rotterdamse Kuip tweemaal had laten ach terhalen en zelfs nog oog-in—oog had gestaan met de nederlaag (de penalty van Nielsen), kreeg de Amsterdamse stijlgroep tenslotte be halve het punt ook de lof mee. Het grootste compliment verliet de mond van Feyenoords weekend- coach Ab F af ié. "Iedereen heeft kunnen zien dat Ajax beter voet balt en eeji stuk verder is dan wij", sprak hij naderhand zon der schroom. "Vooral het positie spel loopt geolied. Ik denk dan ook niet dat wij dit Ajax met ons huidige materiaal kunnen bena deren". Dat het gisteren wel lukte tijdens de 54ste competitie-aflevering van de topper sinds de invoering van het betaald voetbal lag voor namelijk aan de inzet en de werklust van een kleine kern Rotterdammers. In de inhaalrace haakten de middenvelders welis waar collectief af, maar de rest toonde zoveel karakter en zoveel mentaliteit dat de 2-2 die aan de finish overeind stond toch te recht mocht heten. "Achteraf mogen we allebei blij zijn met die uitslag", besefte Ben Wijnste kers zich als de exponent van de groep noeste arbeiders. "Bij 1-2 was ik bang dat Ajax verder weg zou lopen, maar benutten wij die penalty, dan wordt het mis schien 4- of 5-2 voor ons". De traditionele botsing van het en thousiasme en de techniek, die vier gele kaarten opleverde (Van Hanegem, Wijnstekers en Ophof, Olsen), kende ditmaal dan ook een paar keerpunten. Op de be langrijkste ontmoetten Piet Schrijvers en Ivan Nielsen el kaar. Halverwege de tweede helft resulteerde de kortstondige greep die Feyenoord even op de wedstrijd had na de tweede ge lijkmaker van Peter Houtman, in een ideale kans voor de allang in geburgerde Deense gastarbeider. Nadat Vermeulen bij Ophof ("Ik raakte hem wel, maar pas toen de bal al tegen het hek lag") de over treding had uitgelokt, mocht Nielsen van elf meter gaan aan leggen. Het leek een uitgemaakte zaak wie die confrontatie zou gaan win nen. Nielsen was vrijdag op de training gekozen tot dè man die een eventuele strafschop zou ne men en had zich ook tijdens het duel uiterst koel en solide gedra gen. Zijn directe opponent Schrijvers had zich tot die tijd bepaald niet de betrouwbare beer van de Meer getoond, ner veus als hij was geworden door zijn blunder die in de eerste helft tot de gelijkmaker vón Valke had jgeleid. Niettemin kwam de doelman als de grote winnaar uit de twee kamp. Zelf dacht hij dat het kwam door die beweging die hij "naar rechts" had gemaakt; maar Nielsen zei die actie helemaal niet te hebben opgemerkt. Wel had hij gehoord wat Lerby hem in het Deens toeriep ("Je gaat missen"), "maar ik was toch al van plan in die hoek te schieten en ik schoot ook goed hard, maar hij pakte 'm gewoon knap". Hoe dan ook, dóór brak de span ning die Feyenoord-Ajax tot dan gekenmerkt had. Wat daarna ge beurde, haalde het niet meer bij de acties die daarvoor op de mat waren gelegd in de afgeladen Kuip. Mooi was het misschien al lemaal niet, opwindend was het wel, zodat de topper toch rede lijk hoog scoorde in amuse mentswaarde. Vooral omdat er wel het een en ander mis ging en dan voornamelijk bij Feyenoord, dat aanvankelijk geen antwoord had op de tactiek van de aartsri vaal. En dat terwijl Aad de Mos volgens de Rotterdamse verwachting toch had gekozen voor een Ajax zonder Kieft, "om Johan Cruijff een hangende rol zonder tegen stander te geven". Daarop had Feyenoord zich ingesteld en daarom ook speelde Van Hane gem aanvankelijk meer voor- stopper dan laatste man. Niette min ontstonden uitgerekend door J.C. toch weer de nodige or ganisatie-problemen. De oorzaak kon keihard worden neergelegd bij de geestelijke absentie van een paar spelers, aan wie de wed strijd totaal voorbij leek te gaan. Afgesproken was dat Cruijff bij zijn omzwervingen over het veld op de Ajax-helft zou worden aan gepakt door Gullit, maar hij èn zijn collega Jeliazkov liepen de hele partij door te dromen. Van daar dat De Mos zich naderhand kon verbazen over de vrijheid die zijn ploeg in de opbouw kreeg, vandaar ook dat er gere geld twee, drie Ajacieden zonder tegenstander doorkwamen. Een groeiend Amsterdams midden- veld-overwicht was er het gevolg van na het snelle en typerende openingsdoelpunt via Cruijff, Ophof en afmaker Vanenburg, die geen buitenspel stond omdat Troost was blijven 'hangen'. In de beginfase was Ajax heer en meester, na de snelle voorsprong vergat de ploeg alleen 'kort' te blijven spelen. Op basis van inzet kreeg Feyenoord dan ook de kans zich te herstellen, al was er een blunder van Schrijvers no dig voor de 1-1 van Valke. Diens solo was goed. maar zijn schot zou nooit doel hebben getroffen, als Schrijvers niet zo lang had ge twijfeld tussen het gebruiken van "mijn lichaam of mijn been". Het moment waarop het even mistig werd mooiste doelpunt tot nu toe", was echter niet toereikend Feyenoord. Jesper Olsen omspeelt Joop Hiele n -■« J de zege. i een grandioze solo en scoor 1-2. "Mijn (Foto Rooold dr Brays) ten vooral door agenten in bur ger werden aangehouden voor dat het tot escalatie kon komen. Alle twaalf arrestanten konden gis teren na het opmaken van pro ces-verbaal en het opstellen van een dagvaarding weer huis waarts keren. Officier van justi tie, mr. H. van Brummen, ver wacht dat een aantal van hen woensdag al voor de politierech ter terecht zal staan. Onder de arrestanten bevond zich een 22-jarige man uit Dordrecht, die wegens discriminatie werd aangehouden. Hij droeg een T- shirt met een hakenkruis en sloeg met gebruikmaking van de Hitlergroet opruiende taal uit Het is volgens mr. Van Brum men de eerste keer dat een voet balsupporter wegens discrimina tie tijdens een wedstrijd ver volgd zal worden. Ook werd een vlag met daarop een voor joden discriminatie tekst in beslag ge nomen, zonder dat de dader kon worden aangehouden. Politie en justitie hadden zich van tevoren voorgenomen scherp tegen deze discriminerende uitlatingen op te zullen treden. De Rotterdamse politie is bereid binnenkort met fotografen te gaan praten over de problemen die zij in hun beroepsuitoefening kunnen ondervinden nu de poli tie duidelijk heeft laten weten zelf uitgebreid de gedragingen van supporters te gaan fotografe ren. De politie is zelf op grote schaal gaan fotograferen omdat zij by de bewijsvoering geen ge bruik wil maken van persfoto's. De persfotografen worden op hun beurt daardoor soms ten on rechte als politiefotografen aan gezien en bedreigend bejegend. De Rotterdamse politie heeft giste ren voor deze wedstrijd ongeveer driehonderd agenten, al dan niet in uniform, op de been gehad. Dat aantal is voor een dergelijke topwedstrijd niet ongebruike lijk, maar de kosten - een kwart miljoen gulden - tikken in de hui dige situatie, waarin ook de poli tie moet bezuinigen, extra zwaar aan, aldus hoofdinspecteur Ka- rel. Binnen de politiekorpsen van de grote Nederlandse gemeenten gaan dan ook al geruime tyd stemmen op, om betaalde voet balclubs aan deze kosten mee te laten betalen. Volgens mr. Van Brummen is daarvoor het in En geland gehanteerde systeem dat een club per 1500 aanwezige toe schouwers één agent betaalt, een mogelijk voorbeeld. Hoofdcom missarissen van een aantal grote korpsen hebben deze suggestie al enige tijd geleden bij de minis ter van binnenlandse zaken aan bevolen. Van Brummen vindt ook dat de KNVB zich onvoldoende bewust is van de huidige problemen rond de veiligheid rond de Ne derlandse velden. Zo laat bij voorbeeld het aanstellen van een veiligheidsfunctionaris by deze organisatie, zoals enige tijd gele den al vanuit een werkgroep is aanbevolen, nog steeds op zich wachten. De stadions zelf zyn volgens Van Brummen wel be reid investeringen te doen om de problemen tussen supporters in te dammen. Het stadion Feye noord is wat dat betreft een voor beeld, aldus mr. Van Brummen. Op het moment dat hij zijn keus had bepaald, was het te laat en rolde de bal naar het net. Met Stafleu voor de geblesseerde Van Hanegem (Nielsen werd laatste man) moest Feyenoord in de tweede helft omschakelen naar een ander speltype. Dat gold trouwens ook voor Ajax, dat het verdwijnen van de Rotter damse routinier met lede ogen aanzag. De Mos: "Voor ons was het een nadeel dat Van Hanegem eruit ging, want hij houdt het veld lang, wat beter is voor het spelen op de counter en hij zoekt naar meer schijven in de op bouw. Stafleu en Nielsen hante ren vaker de lange bal en dat is gevaarlijker voor ons". Het bleek in eerste instantie echter gevaarlijker voor Feyenoord zelf, want op het moment dat er (te) kort werd gespeeld in de defen sie van de Rotterdammers, werd een fout van Valke fataal. Olsen ontsprong de dans en glipte weergaloos langs vier man en doelman Hiele weg naar de 1-2. Met zijn "mooiste goal tot nu toe", leek de kleine Deen het duel te hebben beslist. "Ik was bang dat het gebeurd was", be kende Wijnstekers. "Ajax was veel beter in het positie kiezen, in het overschakelen. Bij ons liep het gewoon niet, de helft was niet bij de les". Uitgerekend op het ogenblik dat dat het meest werd aangetoond, kwam Feyenoord alsnog terug in de race. Niemand, maar dan ook niemand, kwam 17 minuten na de rust op de idee om de corner te gaan nemen die de Rotterdam mers hadden afgewongen. Alle spelers verzamelden zich in het strafschopgebied van Ajax en de bal bleef net zo lang liggen totdat Wijnstekers besloot de hoek schop aan de andere kant van het veld dan maar zelf te gaan ne men. "Ik was eigenlijk kwaad, dat ik dat moest gaan doen. Maar ja, niemand maakte aanstalten en de grensrechter neemt 'm toch echt niet, dus ging ik maar". Na de in dubbel opzicht 'afgeme ten' hoektrap, kopte Houtman via de verste paal de op dat mo ment onverdiende 2-2 binnen die Feyenoord zelfs nog even het uit zicht op meer verschafte, toen Vermeulen theatraal neerging. Schrijvers weerhield het onrecht echter van een overwinning. Van Basten en Kieft, die zich al warmliepen om (in navolging van Been voor de zwakke Hoek stra) in te vallen, konden weer plaatsnemen op de bank. Kieft, die pas 's morgens had gehoord dat hij niet mee zou doen, kon er vrede mee hebben. "Als het goed afloopt, wat moetje dan nog zeg gen?". Niets, vooral niet als je zoveel lof meekrijgt. "Want", zei Fafié, "Deze 2-2 was terecht, maar Ajax blijft toch de beter voetballende ploeg". PAUL DE TOMBE ROTTERDAM (GPD) - Mede dankzij Ivan Nielsen heeft doelman Piet Schrijvers te gen Feyenoord niet alleen een eerder in de wedstrijd ge maakte blunder kunnen goedmaken, maar heeft hij Ajax tevens een onverdiende nederlaag kunnen besparen. Twintig minuten voor tijd mocht Feyenoord, bij de stand 2-2, een strafschop ne men ómdat Edo Ophof Pierre Vermeulen in het strafschop gebied onderuit had gehaald. Omdat Peter Houtman eer der in de competitie tegen Helmond Sport een 11-meter- trap had gemist, was vrijdag tijdens de training al beslo ten dat Nielsen de eerste pe nalty zou nemen. De Deen voerde die opdracht echter zó zwak uit, dat Schrij vers de ingeschoten bal ge makkelijk kon stoppen. „Ik heb hem aardig misleid", nep Schrijvers achtererf triomfan telijk uit. „Ik deed alsof ik naar rechts zou gaan en dwong hem daardoor links van mij te schieten". Nielsen stelde echter uitsluitend zichzelf verantwoordelijk voor het missen van de straf schop: „Ik heb alleen naar de bal gekeken. Daardoor heb ik niet gezien wat Schrijvers deed". Schnjvers vond het echter al lang mooi dat hij op die ma nier zijn eigen gezicht en dat van Ajax had gered. In de 22e minuut had hij er namelijk voor gezorgd dat Feyenoord op uiterst simpele manier een achterstand van 1-0 had kun nen wegwerken. Bij een schuiver van Michel Valke liet Schrijvers de bal op onbe nullige wijze onder zich door glippen Twee uan dergelijke fouten maakte Hans Galjé in augus tus in de finale van het Am sterdam-toernooi, waardoor hxj niet langer aanspraak kon maken op een plaats in het doel in Ajax-1. Afgelopen donderdag merkte Ajax-trai- ner Aad de Mos nog op dat hij waarschijnlijk met Galjé de competitie was ingegaan als die zijn examen in die wed strijd tegen AZ goed zou heb ben afgelegd. Nu konden Gal- ji en De Mos vanuit de dug out constateren dat ook Schrijvers bijzonde* zwakke momenten kan hebben. .JLoxets kan iedereen overko men", merkte Schrijvers in zijn nabeschouwing op. „Val ke kwam vrij. Van korte af stand schoot hij toen Even stond ik in dubio of ik de bal met mijn voet of met mijn li chaam zou stoppen. Ik koos voor het lichaam. Maar om dat ik even had gewacht en de bal plotseling twee keer zo veel snelheid kreeg, kreeg ik er geen vat meer op De bal kwam tegen mijn elleboog en via mijn onderlichaam schoot die in het doel Ik ben in ieder geval blij dat ik mtjn fout nog heb kunnen herstel len. Mijn zoon, die ook keeper is, heeft zaterdag ook twee ballen doorgelaten en een strafschop gestopt. Ik wilde niet voor hem onderdoen". Schrijvers, wieru fout rermoe- dehjk geen consequenties zal hebben, stelde zich overigens nog een keer nadrukkelijk op de voorgrond Dat was kort na rust, toen hij zijn doel uit stormde en Pierre Vermeulen zo hard torpedeerde dat de linkerspits van Feyenoord ge ruime tijd op de grasmat bleef liggen. Schrijvers:Ach, het was niets. Gewoon een botsing toen de bal tussen ons

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13