c Modelleren uit multiplex Meubelelementen maken Kruiswoord Voorzetraam van 'kunstglas' Vier produkten om dak te repareren Minolta camera van het jaar MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 Extra Ook voor goten en balkons Bij een reparatie aan een (plat) dak, dat vaak ineens kan gaan lekken, heb je soms meer dan één produkt nodig Een poreuze plek kan ge woonlijk snel en afdoende af gestreken worden met een plastisch materiaal, dat in al lerlei soorten en merken te koop is. Een echt gat vraagt om een stevige 'wapening'. En het kan je ook gebeuren dat de reparatie tijdens een regenbui moet worden uitge voerd. Voor het eerst is er nu een 'to taal-pakket' voor dakrepara tie verkrijgbaar. Het omvat vier materialen, allemaal los verkrijgbaar. Dakplast is een met de kwast, roller of zelfs de verfspuit verwerkbare massa die in 'droge' omstan digheden kan worden ge bruikt. Gaat het om een acute noodsi tuatie, dan is Dakplast-Spe- ciaal het middel om aan een onverwachte lekkage een einde te maken. Het kan zelfs op een onder water staand dak worden aangebracht, of op een fors lekkende afvoer- pljp. Op gladde ondergronden, zoals de zinken 'bak' van een lek kende dakgoot, maakt de eveneens tot het systeem be horende 'Dakprimer' het re paratieoppervlak geschikt om 'dakplast' goed te laten hechten (aanbrengen van dakprimer moet wel onder droge omstandigheden ge beuren). En het 'Dakrepara- tievlies' dicht, ingebed in een laag dakplast, scheuren en gaten stevig af. Zodra de 'plast' droog is, breng je nog een laag aan, eventueel afge werkt met 'dakplast spe ciaal'. Dit nieuwe, door Alabastine ontwikkelde systeem, is ove rigens niet alleen voor platte, met bitumineuze materialen of zink afgewerkte daken en goten geschikt. Je kunt er ook het oppervlak van bal kons en terrassen mee behan delen, aansluitingen van af voerpijpen mee afdichten, die pijp zelf repareren (gaten dichten, opengesprongen na den van zinken pijpen afslui ten). Ook op kunststof-golf platen, aluminium, glas enz. is het systeem bruikbaar. Een 'kritisch lekpunt' is bij voorbeeld een rookafvoer- pijp van de c.v., door een plat dak stekend. Met de juiste keuze uit de vier bestandde len van het nieuwe Alabasti- ne-dakreparatiesysteem is aan die narigheid snel een eind gemaakt. Naast de al bestaande voorze tramen is er een nieuw sys teem verschenen. Het is ge baseerd op een zo eenvoudig mogelijke montagemethode, veelzijdige toepasbaarheid en een zo laag mogelijke prijs. Het systeem omvat profielen, waarbij men kan kiezen tus sen plastic (in wit en bruin) die met een reeds aange brachte lijmlaag kunnen wor den bevestigd en aluminium. Als het voorzetraam met plastic profielen wordt ge monteerd, is er sprake van een 'vaste' constructie: met aluminium profielen kan zo wel een scharnierend (klap baar) als schuifbaar voorze traam gemaakt worden. Het meest opmerkelijke van het nieuwe systeem is dat het 'glas' van acryl is. Kunstglas dus; onbreekbaar, vry ge makkelijk op maat te maken, licht in gewicht en een stuk goedkoper dan glas. Wel: sta tisch (trekt stof aan) en ietwat 'vertekenend'. Een grote plaat kan opgerold in de auto worden meegenomen; dat is weer een voordeel. Het ligt voor de hand dat dit kunst glas niet geschikt is om er buiten gemonteerde voorze tramen mee te maken; bij he vige wind zou dit tot proble men kunnen leiden. Het is dus duidelijk een 'binnensys- teem'. Er zijn vier standaardpakket ten (profielen en acryl) tot een maximum afmeting van 240x170. De prijs varieert, af hankelijk van het gekozen profiel (plastic of aluminium, scharnierend of schuivend) van ongeveer 35 tot 75 gulden per vierkante meter, en dat mag inderdaad goedkoop ge noemd worden. Het nieuwe systeem is in Ne derland in alle Wickes-bouw- markten verkrijgbaar Er is een heel duidelijke handlei ding bij ('Kluswijzer 22"). Het is wel verstandig om die klus wijzer eerst te gaan halen, om daarna al dan niet te beslis sen over aanschaffing van dit systeem. Dik multiplex is een ideaal ma teriaal om allerlei geprofileer de modellen te maken, omdat de vloeiende vormen (bij voorbeeld van het vliegtuig op de foto) de lijnenstructuur van dit materiaal een grote le vendigheid en een apart ca chet geven. Om tot optimale resultaten te komen, kun je het best berken-multiplex van de allerbeste kwaliteit gebruiken. Dat is ('aan de plaat') nogal duur materiaal, maar in een goede dhz-zaak kun je vaak wel wat reststuk- ken uit de afvalhoek oppik ken, om daarna met de baas een babbeltje over de kosten te maken. Dit vliegtuigmodel, overigens ontstaan uit de wilde fantasie van een typische dhz-hout- wurm, is maar één van de ve le mogelijkheden. Hij zaagde eerst de ruwe grondvorm uit met de lintzaag (maar met de decoupeerzaag gaat het ook), lijmde voor het dikkere rompgedeelte drie lagen mul tiplex van 18 mm op elkaar, 'plakte' de motoren tussen twee vleugellagen, vormde het staartstuk uit een 'dwars op de draad' van het overige multiplex staand stukje ma teriaal. Toen was het een nog vrij vor meloze 'klomp', waarin je al leen met een groot voorstel lingsvermogen een vliegend object in zou kunnen zien. De lol van dit hobbywwerk be gon toen pas: met surforms van verschillende types mo delleerde hij het vliegtuig. Een langdurig, maar leuk 'schraapwerk' waar de spa nen letterlijk af vlogen. Alle hoekige kantjes werden vloeiend, totdat tenslotte een goed ogend model ontstond. In strikt aërodynamische zin zal er best wel wat op aan te merken zijn, maar het ziet er in elk geval leuk uit (het hangt nu aan een nylon draadje aan het plafond van de jongenskamer). Aan de fijnere afwerking kwa men behalve de surforms nog vijlen en schuurpapier te pas. Toen het model mooi glad was, waren drie lagen blanke polyurethaanlak voldoende om er een 'blits' futuristisch vliegtuig van te maken. De gelaagde structuur van mul tiplex biedt talloze andere mogelijkheden om decoratie ve modellen of gebruiksvoor werpen te maken. Uit de 'rommelhoek' in de dhz-win- kel haal je, voor weinig geld, het materiaal. Een jury, bestaande uit de redacties van vijf toonaange vende Europese fotobladen, heeft de Minolta X-700 spie gelreflex uitgeroepen tot Eu ropa's camera van het jaar 1982. De vernieuwde toepas sing van elektronika in de volledig programmeerbare X-700, was doorslaggevend voor een unaniem jury-oor deel. Op de Photokina in Keulen werd de prijs uitge reikt aan de president-direc teur van Minolta Europa. Het idee om jaarlijks op Euro pees niveau een camera te verkiezen is afkomstig van de hoofdredacteur van het En gelse tijdschrift Amateur Photographer. Samen met collega's van de bladen Fo cus (Nederland), Tutti Foto graf! (Italië). Photomagazine (Frankrijk) en Fotomagazin (Duitsland) - met in totaal een lezerspubliek daj de miljoen overschrijdt - werd een jury gevormd. Bij de beoordeling van de ca mera's hanteerde de jury de volgende criteria: de camera van het jaar moet afkomstig zijn van een merk uit de bete re amateursector, er moet duidelijk sprake zijn van technische vooruitgang op het gebied van elektronika en automatiek èn ten slotte dient de verhouding tussen prijs en bedieningsgemak gunstig te zijn. Afwerken: Leer het zelf In de reeks „Leer het zelf' is bij Zomer en Keuning een nieuw deel verschenen: „Af werken, leer het zelf'. Daarin worden vrijwel alle aspecten van het repareren, renoveren en bekleden van die belang rijke interieur-oppervlakken behandeld. Tussendoor worden talrijke mogelijkheden inzake mate riaalkeuze aangedragen. Ook de isolatie-aspecten blijven niet buiten beschouwing Binnen een omvang van 88 pagina's (geillustreerd met instructieve tekeningen en met vele foto's) geeft dit nieu we „Leer het zelf'-boekje een grote hoeveelheid praktische informatie... Ook over proble men als „hoe hang ik nou een schilderij of een wastafel aan de wand op". Zo doe je dat 1. Een simpel vierkant bouw element, gemaakt van vure- of grenehout (ong. 10 x 2 cm) en bijvoorbeeld 40 x 40, 50 - x 50 of 60 x 60 cm groot, vormt de basis voor een aan tal zelf te maken meubeltjes. U moet dan een zeker aantal van die elementen maken. U kunt ze, zonder spijkers of schroeven, met tweekompo- nentenlijm en driehoekige 'klosjes' in de hoeken, in el kaar lijmen. Hou ze goed haaks! 2. Op tekening 1 worden de hoeken van de 'koud op el kaar' gelijmde verbindingen mooi afgerond; - een surform is daarvoor prima gereed schap. Als u bedreven ge noeg bent in het 'verstek-za gen', kan het ook zó: de hoe ken netjes onder 45 graden, als u ze 'scherp' wilt houden. Dat is een mooie constuctie- methode voor het geval u de elementen blank of transpa rant wilt aflakken of beitsen. 3. U kunt de elementen ook bekleden met bijvoorbeeld dun wandtextiel. In dat geval kunnen de vier delen van het element ook heel simpel in elkaar worden gespijkerd; de spijkerkoppen worden im mers 'weggeplakt'. Bekleed eerst de binnenkant, daarna de buitenzijde... strak rond de zijkanten van de planken gevouwen en vastgelijmd. Gebruik contactlijm, of de lijmsoort die voor het textiel wordt geadviseerd. 4. Een aantal elementen kan diagnonaalsgewijs op elkaar gestapeld worden tot een ba sis voor bijvoorbeeld een ta feltje. Met houtlijm zet u ze simpelweg op elkaar. Met kleine spijkertjes, waarvan u de kopjes afknipt, kan het ook. Zo ontstaat een achthoe kig bouwsel. Een houten blad of een glasplaat erop, en er staat een origineel, 'alter natief laag tafeltje. 5. Een tweede mogelijkheid: stapel de elementen met tus senruimten (3 4 cm) op el kaar. Dat gaat eenvoudig met stukjes rondhout. Gaatjes bo ren in de zijkanten van de planken, stukjes rondhout op maat zagen, zó dat de gewen ste ruimte wordt bereikt. Van belang is dat alle gaatjes exact op dezelfde diepte wor den geboord en dat alle stuk jes rondhout even lang zijn. Inlijmen kan, maar hoeft niet. 6. Als u een glasplaat als tafel blad gebruikt, leg het dan vast met tweezijdig klevende ronde plakkertjes (o.a. van 3M). Een vierkant blad? Laat de leverancier er ronde hoe ken aan maken. Een rond blad kan ook. De vele andere mogelijkheden van dit een voudige element ontdekt u vanzelf: er kan ook een la in gemaakt worden. En behalve een tafeltje kunt u er ook al lerlei andere bouwsels van maken. In de krant van zaterdag jl. stond bij de wekelijkse kruiswoordpuzzel een ver keerd diagram. Wij bieden de puzzelaars onze excuus aan en plaatsen vandaag als nog het juiste diagram. Horizontaal: 1. klimwerktuig, 6. rechtsgeleerde, 9. heideplantje, 10. vis, 12. tuinhuisje, 15. voedsel, 16. muze van het minnedicht, 19. gedorste halmen, 20. niet verhin deren, 21. vervoermiddel, 25. hemd (Eng.), 28. Europeaan, 29. Germaans schriftteken, 30. ge laat, gezicht, 31. het elders aan wezig zijn, 32. rijksdaalder, 34. mand, 35. jaargetijde, 37. loop stok, 40. communicatiemiddel, 43. vangwerktuig, 46. leer van het heldendicht, 47. meer in Ameri ka, 49. Indisch kledingstuk, 50. verpakking van boombast, 51. godin van de vrede, 52. hekel dicht, 53. deel van een woord. Verticaal: 2. gewoonterecht, 3. zandheuvel, 4. orde, 5. leemte, 6. kledingstuk, 7. tocht, 8. hemelli chaam, 10. warm, 11. toespraak. *13. koker, 14. vuurkoord, 17. vreemd, 18. tenger, mager, 22. in terest, 23. traag, 24. begrip, 25. in 't geheel niets, 26. elk der beide gelijke delen, 27. opstandeling, 33. ongespannen. 34. gewricht. 35. traag, lui, 36. inwendig or gaan, 38. rivier in Spanje, 39. deel van de voet. 40. spelleiding, 41. leefwijze, 42. holte onder de arm, 44. schaapkamcel, 45. prachtig, 47. peulvrucht, 48. honingbij. Onder doe-het-zelvers leeft de mening dat de aloude „am bachtelijke" gutsen niet meer zouden bestaan. Dit kunnen we gelukkig tegenspreken: zowel steekgutsen als ver- metgutsen worden nog altijd gefabriceerd, hier in eigen land bijvoorbeeld door de aloude firma Nooitgedagt in het Friese IJlst. De goed ge sorteerde gereedschappen- handel heeft die speciale bei tels ook in huis. Let op het verschil tussen de „steekguts" en de „vermet- guts". Eerstgenoemde heeft de „snede" aan de bolle kant, Steek- en vermet- guts is er nog altijd en hij is bestemd voor het ste ken van holle profielen. Bij de vermetguts is de snede aan de holle kant geslepen, om bolle profielen te kunnen maken. Het lijkt erg ingewik keld (een holle snede voor bolle profielen, en omge keerd) maar als je even na denkt en vooral als je eens wat met die speciale beitelty- pes stoeit, wordt het al gauw duidelijk. Het zeer uitgebreide assorti ment zoals dat vroeger be stond, is ingekrompen tot zes breedtematen, van 6 tot 26 mm blad breedte, en ze kos ten (afhankelijk van de afme ting) van iets minder tot i. ts meer dan dertig gulden. Ze zyn verkrijgbaar met een handvat van hout of van kunststof. r vanaf Vegetarische telefoonlijn Op initiatief van het tweemaandelijks tijdschrift Elixer is er vrijdag 1 oktober een vegetarische telefoonlijn Wie vanaf die datum 02294-2800 draait, krijgt dan van Lidy N'ooy Blokzijl schrijfster van diverse kookboeken inclusief een kookboek voor vegetaners, te horen welk menu ze voor de betreffende dag heeft samengesteld Elke dag is er een vegetarisch recept bu dat geheel is uitgewerkt De stijgende belangstelling voor volwaardige maaltijden zonder vlees en vis en het gemis aan variatie bij beginnende vegetari sche eters is voor Elixer aanleiding geweest initiatief te Zonneboiler om zelf te bouwen Met een zonneboiler kan men. ook in ons klimaat, een groot deel van het jaar in de warm waterbehoefte voorzien en zodoende een aanzienlijke verlaging van de brandstof kosten bereiken. Een zortne- boiler bestaat uit een collec tor. een opslagvat en een lei- dingenstelsel. De werking van een zonnecol lector berust op het ver schijnsel dat matzwarte me talen platen de zonnestraling opnemen en deze omzetten in warmte. Afkoeling van de metalen plaat wordt zoveel mogelijk be perkt door onder de plaat iso latiemateriaal te bevestigen. Verder wordt de collectorbak afgesloten met een glasplaat, waardoor een „broeikasef fect" optreedt, waardoor de warmte wordt gevangen. Het principe van hot DTOtikfr seffect berust op het ver schijnsel dat glas en een aan tal kunststoffen de zonne straling vrijwel ongehinderd doorlaten, maar geen terug straling toestaat. De straling (warmte) zit nu in de broeikas resp. zonnecollector „gevan gen". Door water te laten circuleren door buizen die in of op de metalen plaat zijn aange bracht, wordt de opgenomen zonnewarmte omgezet in warm water, dat afgevoerd wordt naar een opslagvat Dit o;,- l.i,". at h> t,a: zonne-energiesysteem. Zon der opslag zou immers alleen maar warm water beschik baar zyn als de zon schijnt In het opslagvat kan warmte verzameld worden wanneer deze beschikbaar is en het le vert die wamtc weer af WIO neer er behoefte aan is In de praktijk is daarom de op slag van een zonneboiler be doeld voor een a twee dagen Ter overbrugging van een groter aantal dagen en voor de winterperiode moet een hulpverwarmingssysteem worden aangekoppeld. In het recentelijk bij de Ekolo- gische Uitgeverij verschenen Zonnewerkboek van Kevin McCartney (356 pagina's. f32,50) wordt zeer gcdetail leerd beschreven hoc u zelf oen zonneboiler kunt instal leren Behalve aan de basistheorie van zonne-energie wordt ook zeer veel aandacht besteed aan de installatietechniek, het aansluiten van een zonne boiler en de montage van zonnecollectoren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11