CDA: tevreden over begrotingsdebatten Forse straffen geëist voor textieldiefstal [Weidse agenda Ook Voorschoten voor verhoging van onroerend goedhelasting De kilheid van Thomas Bernhard IJsvereniging is verhuisd Onderscheiding EHBO-mensen 'Geen kiezersbedrog hoeven plegen" Auto slaat over de kop Bemiddeling ïewezen Geïnspireerd Meesterconcert Ayckbourns "Binnenste Boven" soms echt amusant DEN HAAG. WASSENAAR - De officier van justitie heeft gisteren tegen een inbrekersduo uit Was senaar gevangenisstraffen geëist LEIDEN - De ijsvereniging 'Rijn dijk-Hoge Mors' is verhuisd. Haar nieuwe, nu nog tijdelijke baan ligt vlak tegen spoorweg overgang De Vink aan. Precies op de plaats waar in de toekomst de definitieve ijsbaan komt te liggen. De ijsvereniging moest verhuizen in verband met de ge plande nieuwbouw in de Steven- hofjespolder. Men verliet een al zeventien jaar oude accommoda tie, bestaande uit een landijs- baan en een clubgebouw. De nieuwe baan is nu nog vrij klein, maar wordt wellicht in de toekomst uitgebreid. Een club gebouw zit er vooralsnog niet in. In de ijsperioden wordt daarom volstaan met een mobiele keet. van tien en negen maanden. Bei den waren betrokken bij de dief stal van een grote partij kleding uit een textielfabriek in Voor schoten. De waarde ervan be droeg een kleine dertigduizend gulden. Voor nog geen duizend gulden deden zij de hele handel van de hand. Het tweetal was al eerder met justi tie in aanraking geweest. De oud ste van hen, een dertigjarige in woner van Wassenaar, had reeds een straf achter de rug voor dief stal en een schietpartij. De jong ste van het duo, een zevenen- twintigjarige Wassenaarder, had een jaar gezeten voor diefstal met brandstichting. Beide mannen hadden elkaar in een café leren kennen. Aanvan kelijk wilden ze samen een be drijfje opzetten voor kleine ver bouwingen en andere klusjes. Thuis bij de oudste spraken ze over hun plannen. Ze konden echter nergens geld lospeuteren om de eerste aanzet te geven. Het tweetal zat echter óók in finan ciële nood. De oudste had een vriendin met een paar kinderen. Ze moesten leven van een mini mum-inkomen. Geld om die kin deren lid te laten zijn van de één of andere sportvereniging was er niet. Het altijd 'nee' moeten ver kopen zou voor hem aanleiding zijn geweest het rechte pad te verlaten. Hij had niet alleen een aandeel in de diefstal uit de tex tielfabriek, maar zou eveneens iets te maken hebben gehad met een inbraak in een Voorschoten- se woning waarbij diverse siera den en andere waardevolle goe deren werden gestolen. De twee verdachten waren het er over eens; er moest nu maar eens een punt worden gezet achter hun criminele bezigheden. De jongste las een brief voor waarin hij spijt betoonde en beterschap beloofde. De oudste zei: „Ik ben dertig jaar. Nu moet ik er een streep onderzetten en opnieuw beginnen. Anders lukt het me nooit meer." De officier van justitie was duide lijk. spijt is prima. Maar ze kun nen pas kappen met hun verle den als zij hun straf hebben uit gezeten. De rechtbank doet 10 december uitspraak. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Leidse afdeling zijn gisteren twee vertegenwoordigers van de Koninklijke EHBO onderschei den. Burgemeester Goekoop speldt op de foto de heer D. Sloos de versierselen op die ho ren bij de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. De heer Sloos heeft om gezond heidsredenen alle activiteiten LEIDEN - Het CDA in Lei den is "inhoudelijk dik te vreden over de resultaten van de begrotingsbehan deling van de gemeente voor 1983". Fractieleider Joop Walenkamp zei gisteravond onder meer dat de uitkomst "dicht is gebleven bij wat we zelf hebben gewild. Ze ker by de zaak over het lozings- recht, waarbij wij geen kiezers bedrog hebben hoeven te ple gen". Gisteren zette de CDA-fractie in de gemeenteraad in cafe het Haan tje in de Vrouwensteeg de uitslag van de begrotingsbehandeling voor de achterban nog eens op een rijtje. "Het is de eerste keer dat we een dergelijke bijeen komst beleggen", zei Walen kamp. "Het is dan ook een expe riment, waarbij de fractie met de leden de zaken van de afgelopen tijd nog eens doorneemt. Het ik overigens geen ledenvergade ring", zo zei hij. Hartebrugschool Walenkamp zei gisteravond dat er vragen onderweg zijn naar B en W over de Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat. "Waarom is het schoolgebouw nog niet af gebroken", zo vragen de chris ten-democraten zich af. B en W hadden toegezegd dat het ge bouw onmiddellijk nadat het leeg kwam, afgebroken zou wor den. Op 19 november is de school verla ten, maar er is nog niets gebeurd, aldus Walenkamp. Er zijn vol gens hem drie redenen om de school zo snel mogelijk af te bre ken. Ten eerste voor de veilig heid, ten tweede om de voort gang van de plannen niet te ver tragen en ten derde, een extra punt, de parkeerproblematiek in De Camp. "Als de school nu direct met de grond gelijk wordt gemaakt, dan kunnen er voor de komende feestdagen nog twintig tot dertig auto's op het terrein parkeren". Het CDA vroeg zich gisteravond tevens af waarom de Valkbrug bij molen de Valk zo nodig vlak voor de feestdagen dicht moest. "Juist nu door de drukte voor de feestdagen de Leidse midden stand een extra stimulans kan krijgen". Stoffelijk wezen "Een grof stoffelijk wezen", noem de een van de aanwezigen wet houder Tesselaar van de PvdA. Hij vroeg zich af er er niet iets aan "de grote mond" van de wet houder kon worden gedaan. Hij doelde daarmee op het optreden van Tesselaar tijdens een com missievergadering voor volks huisvesting op 16 september. Tij dens die vergadering nam de wethouder een CDA-gemeente- raadslid op de korrel toen deze informeerde naar de gang van za ken rond het bouwschandaal in het Waardgracht/Zijlsingelge- bied. Volgens fractieleider Walenkamp valt daar weinig aan te doen, maar hij zei er in de toekomst ze ker nog op het schandaal terug te willen komen. VOORSCHOTEN - Een meerder heid van de Voorschotense ge meenteraad besloot gisteravond de onroerend-goedbelasting met vier procent te verhogen. Tegen stemde de gehele VVD-fractie. Drs. Willemsen (WD) noemde de verhoging een lastenverzwa ring voor de burger. Ook al komt er heel wat af op de gemeente raad in een tijd van economische teruggang moet de overheid het voorbeeld geven en paal en perk stellen aan de verhogingen, al dus de WD. Aikens (D'66) die vanaf het begin het beleid van B. en W. tot verho ging steunde, verklaarde dat in dien de belasting niet wordt ver hoogd, dit funeste gevolgen zal hebben voor de arbeidsplaatsen. De gemeente kan niet verder gaan met bezuinigingen zonder afstoten of niet verrichten van LEIDEN - De ontmoeting tussen een auteur en een vrouw, die haar leven bepaald acht door het bestaan en de denkwereld van de schrijver is beslist niet alledaags. Marlies Heuer en Die van Duin gaven die ontmoeting in het LAK-theater in het stuk "De Om weg" meer relief. Gisteravond werd echter ook dui delijk, dat de "overweldigende" persoonlijkheid van de schrijver Thomas Bernhard in de hele dia loog verwoestend huishoudt. Het is de uiterst korzelige samen spraak tussen auteur en bewon deraarster die in belangrijke ma te overheerst. Uiterst bizar is bijvoorbeeld de reactie van 'Thomas Bernhard', die het meisje eerst aanmoedigt hem brieven, kaarten en foto's te zenden. Als ze dit tenslotte na heel veel inspanning heeft ge daan. bekent hij haar tijdens een LEIDERDORP - Op Rijksweg 4 is vannacht ter hoogte van Leider dorp een automobilist over de kop geslagen. De man reed in de richting van Amsterdam, toen hij rond kwart over één om on verklaarbare reden verongeluk te. Hij is met onbekende verwon dingen naar het Elisabeth zie kenhuis overgebracht. De auto werd total loss verklaard. gesprek in Wenen ('een geiten hoedster in Wenen), dat hij alles ongelezen heeft verscheurd. De momenten waarop het meisje toenadering tot de door haar zo bewonderde schrijver zoekt, wordt zij even hard en meedo genloos op zichzelf teruggewor pen. Zo kan ook een maaltijd cul mineren in werkelijk niets meer dan een maaltijd. De schrijver: 'Ik ben hier niet gekomen om je te zien eten'. Hij smeert, maakt belachelijk, kleineert, drijft de spot met, insinueert. En het meisje babbelt maar door. Velen hebben al beweerd, dat dit Thomas Bernhard ten voeten uit zou zijn. Hij zou journalisten bij zich 'ontbieden' om vervolgens te besluiten ze niet te woord te staan. Ook de laatdunkende wij ze waarop hij (de auteur) met z'n post omspringt illustreerde de houding. Een passage uit de pro grammabegeleiding geeft die hautaine opstelling van de zich superier voelende schrijver nog eens weer. 'In geen jaren had hij de schrijver een brief of kaart ge schreven; een reusachtige berg onbeantwoorde brieven en kaar ten uit God weet welke landen lag op de commode in zyn ka mer....'. Zei er ooit iemand iets over een 'ivoren toren'? Marlies Hauer en Die van Duin hebben die afstan delijkheid haarzuiver aange voeld en laten de toeschouwer na vijf kwartier (zonder pauze) met dezelfde huiveringwekkende kil heid achter. BERT KOEKEBAKKER werkzaamheden. Visser (PvdA/PPR) vond de verho ging nodig omdat de budgettaire ruimte te krap is. Drs. Valken burg (CDA) constateerde de be reidheid bij de gemeenteraad tot drastische bezuinigingen. Wil de gemeente nog iets nieuws onder nemen in het komende jaar dan is de "geringe" verhoging ge woon noodzaak. WD-wethou- der Van Dalen zeg geen kans om zijn eigen fractie om te krijgen. De WD bleef tegen. Benzine Een benzineverkooppunt past niet in een straat die behoort tot het beschermde dorpsgezicht. Mr. Beth (PvdA/PPR) wilde daarom in beroep tegen het nee van Ge deputeerde Staten op de wens van de gemeente Voorschoten om bij de vaststelling van het be stemmingsplan* "Centrum en Voorstraat" de bestaande benzi nepomp op de Voorstraat als tij delijk te zién. De overige raadsleden wilden nu eindelijk wel eens een goedge keurd bestemmingsplan krijgen en zo blijft de benzinepomp tot voorlopig op de Voorstraat met de beperking dat uitbreiding van het benzineverkooppunt uitge sloten is. LEIDEN - In het Leidse Volks huis werd gisteren de officiële opening verricht van het rechts- spreekuur voor vrouwen. De opening was in handen van Gon- nie van Beek van het Komité Vrouwen in de Bijstand en werd muzikaal omlijst door Riet Roo- sloot. Het rechtsspreekuur voor vrou wen, georganiseerd door het Volkshuis en de Leidse rechts winkel, wordt voortaan elke vrij dagmorgen om half tien gehou den in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. Als het meisje toenadering zoekt, wordt zij bruut teruggeworpen. LEIDEN Het bestuur van de fa culteit sociale wetenschappen en het College van Bestuur van de Leidse universiteit hebben giste ren negatief gereageerd op een voorstel van de bezetters van het faculteitsbureau aan de Rijns- burgerweg om de hulp van be middelaars in te roepen. Daar voor hadden de bezetters, die strijden voor handhaving van vrouwenstudies het oog laten vallen op Paula Wassen en Finie Strikwerda. Voorzitter Cath van het bestuur verklaarde dat het College van Bestuur die bemid delaars niet accepteert. De bezetters willen in dat geval wel akkoord gaan met Cath in een bemiddelingsrol. LEIDEN Zo teder en verinner lijkt de muziek voor de pauze was, zo wervelend en brutaal ex pressief was het gisteravond, in het 3e concert van de Meesterse- De holbergsuite van Edward Grieg vormde een prima inleiding op het vioolconcert, KV 218, van Mozart, omdat Gricg in deze sui te pogingen ondernomen had in de stijl van de 18e eeuw te schrij ven. Toch zijn met name de the ma's in dit werk, met hun brede lyriek en weemoed onmisken baar van de 19e eeuwse Gricg. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest (in dit werk: alleen de strijkers) volgde soepel en na tuurlijk elke ritmische en dyna mische aanwijzing van dirigent Anton Kersjes. Deze ongekun steldheid werd in hoge mate voortgezet door violiste Vera Beths in het vioolconcert. Nauw keurig articulerend, helder en warm speelde zij dit betrekkelijk onbekende concert. Zy weet het bij Mozart's muziek zo noodzake lijk maar moeilijk te verwezenlij ken evenwicht te vinden tussen eenvoud en virtuositeit. Van een totaal ander kaliber maar minstens zo indrukwekkend was de uitvoering van de Höry Janos Suite van de honderd jaar gele den geboren Hongaar Zoltan Ko- dóly. Met groot orkest (koper, strijkers, slagwerk, blazers, pia no en cymbaal) wordt het ver haal geïllustreerd dat Hóy Janos, een enorme opsnijer, vertelt. Ko- dóly is een meester in het neer zetten van de Hongaarse sfeer: het liefdeslied en de onstuimige zigeunerdans, beide met cym- baalklanken (Michaël Mantz) zijn onweerstaanbar. Bijzonder geïnspireerd leidde An ton Kersjes een Amsterdams Philharmonisch Orkest, dat de opschepperijen en dikdoenerijen van Héry Janos zó goed aanvoel de dat de Stadsgehoorzaal er bol van stond. ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN - "Binnenste Boven" van de ook in Nederland zeer po pulaire toneelschrijver Alan Ayckbourn is door de schrijver zelf een klucht genoemd. Te recht kan men wel zeggen, om dat het hier vooral gaat om een onoverzichtelijke, nauwelijks na te vertellen situatie, die - mits goed getimed - een aantal amu sante scènes kan opleveren. En aan die voorwaarde van een juiste timing is gisteravond in de Leidse schouwburg door Ton Kuyl, Marja Lieuwen, Cor van den Brink, Jennifer Willems, Jaap Wieringa en Rob Fruithof beslist voldaan. De drie verdiepingen van het huis, waarin het stuk zich afspeelt, zijn naast en door elkaar op het platte vlak van het toneel gesitueerd. Zodoende lopen er regelmatig mensen vlak langs elkaar heen, die daarvan niets schijnen te merken. Dit moet goed getimed verlopen, want anders ontstaat er een botsing, hetgeen aan het stuk grote afbreuk zou doen. De ze structurele grap heeft Ayck bourn als uitgangspunt van dit stuk gekozen. Het verhaaltje er omheen is weliswaar mager, maar desondanks moeilijk sa men te vatten. Naar aanleiding van de première op 10 november kwamen er zeer uiteenlopende reacties. De een noemde het aardig, de ander noemde dit nieuwe Ayckbourn- stuk een wanprodukt. Dat laatste gaat toch wel wat ver: bepaalde scènes zyn er weliswaar met de haren bijgesleept, maar dat is on vermijdelijk in dit genre. Een ze kere overdrijving moetje nu een maal voor lief nemen - smake loos is men echter niet gewor den. "Binnenste Boven" was soms echt amusant. WIJNAND ZEILSTRA ZATERDAG Leiden - Nieuw Mare/hoek Oude Singel, antiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matro- goth "Waarom maken ze mensen', 20.30 moeten staken, maar tot voor en kele jaren was hij op diverse fronten actief voor de EHBO. Dat geldt ook voor G. Pouw (rechts). Ook hij kreeg in restau rant Wienerwald de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nassau. De heer Pouw leidt nog altijd instructieavonden. Aula MTS - Dieperpoellaan 2, instuif i.v.m. elfjarig bestaan volksdansgroep Krici Kric Tricek 20 uur. Leidse Hout - coopertest atletiekvereni ging De Bataven, starttijd 14-15 uur, in schrijving vanaf 13 uur. Clubgebouw Postduivenvereniging De Vriendenclub - Anna Paulownastraat, postduivenshow, za 18-22 uur, zo van 11- 17 uur. Antonius Clubhuis - Mare, tentoonstel ling postduivenvereniging De Snelvlie- gers, za 17-22.30 uur en zo van 10-17 uur. Zaal van "de Blauwkras' - Voorschoter- weg, vogelshow De Eerste Leidse Ver- eeniging van Vogelliefhebbers 'De Zan ger", za van 10-19 uur en zo van 10-16 LVC - Breestraat, optreden de Utrecht se vrouwenband The Nixe, 14-17 uur. Rapenburg 48 - introductie-avond NVSH afdeling Leiden, 22 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - superbin go, 19.30 uur. Kantine Visser 't Hooft - Duycklaan, postzegelveiling postzegelvereniging Philatelica, kijken vanaf 10.30 uur; vei ling om 14.30 uur. Oegstgeest - opening clubhuis Derja- scouting door Wethouder Blom, 15 uur. Leiderdorp - Muzenhof, toneelstuk 'Het dansende ezeltje" door toneelvereniging 'Ploef, voor kinderen 5-12 jaar, 14.30 Voorschoten - Lindehoeve, scholieren disco, vanavond en zo-middag. ZONDAG Leiden- De Leidse Hout, bosloop AV. Holland. 11 uur. Ijsbaan - Vondellaan, kunstrijclub Lei den organiseert een kürwedstrijd voor jongens en meisjes, 17 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, film 'Verborgen kwaad in Tro pisch Water', 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentnim, Bhag- dag c eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 8a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 Wijk 2 Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: J. de Bruyne, Kemstraat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen"2. Leiderdorp - P. v.'t Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, F. Koopmans, Sir Winston Churchilllaan, tel. 6352. Wassenaar - noord: H. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid: M. van Tolin gen, Weteringlaan 4, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36. tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- tel. 142100. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorglng na 19.30 i Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 -. Damiate Holding BV Per post 79,70 Jaarabonnement f J17.90 Per post 307,30 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ptv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bln./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen <pN) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cflro, Rome. Madrid, Mexico en Wenen. tel 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2