LEIDSCH DAGBLAD Kabinet: vakantiegeld korten M In december einde aan Poolse staat van beleg Crisissfeer bij handelsoverleg lil Bus- en tram- abonnementen 13% duurder In ruil voor werktijdverkorting ambtenaren GROTE SINT-NICOLAAS ADVERTENTIEPRIJSVRAAG. liSM Vaten gif op strand in Zeeland Veel baby's te vroeg geboren Bsrfgss lli ill ATERDAG 27 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36946 irecteur: G. Koopman x>fdredadeur: A. A. M Schuurmans jj.-hoofdredacteur: R. 0. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bm«u:WMiS«pM 2311 BGlsdsn VmMm MooMon EN HAAG (GPD) - De prijs van een abonnement voor stads- en streekvervoer gaat per 1 april met meer dan 13 procent om hoog, de strippenkaart daarente gen wordt minder in prijs ver hoogd. Dit voorstel zal minister Smit-Kroes (verkeer) woensdag bespreken met gemeenten met lokaal openbaar vervoer en het streekvervoer. [inister Smit-Kroes vindt dat de huidige abonnementsprijs te laag is in vergelijking met de prijs van een strippenkaart. Door de abonnementen meer te verho gen wordt deze prijsverhouding verbeterd en gaat ze ook meer in de richting van de verhouding tussen spoortkaartje en spoor- abonnement, aldus de minister. Ie 15-strippenkaart in de voorver koop stijgt volgens het voorstel van Smit-Kroes van f6,30 naar f7,00. Een 10-strippenkaart, in tram en bus gekocht, die nu f 6,50 kost, wordt f 7,25. De klein ste kaart, met 6 strippen en even eens alleen in tram of bus ver krijgbaar, gaat f 4,50 kosten (was f 4,00). Het gaat hierbij om een prijsstijging van tussen de 11 en 12,5 procent. Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. VERHOEVEN Makelaardij in onr goederen bv ^Stttioregje|n22^312AK^LBiderW07in4344^ MADRID/LONDEN (GPD DPA)- De Poolse delegatie leider Konarski heeft op de Veiligheidscohferentie van Madrid opnieuw aangekon digd dat de staat van beleg op korte termijn zal worden op geheven. Dm die toezegging kracht bij te zet ten, verwees Konarski naar de oprichting donderdag van een nieuwe organisatie, de „tijdelijke raad voor nationale verzoening", die zeer binnenkort een petitie zal indienen bij de Poolse autori teiten. Daarin zal niet alleen de opheffing van de staat van beleg gevraagd worden, maar ook de vrijlating van de politieke gevan genen en de afkondiging van am nestie voor diegenen, die sinds Dieselolie goedkoper ROTTERDAM (ANP) - In ver band met de dalende noteringen op de vrije oliemarkt verlagen de grote oliemaatschappijen de prijs van dieselolie met ingang van maandag met 2 tot 2,6 cent per liter. Bij de meeste zelftankstations van de grote maatschappijen gaat een liter dieselolie maandag 121,4-122,2 cent kosten. Kans op bui De Bilt verwacht vandaag half tot xwaar bewolkt weer met een enkele bui. Morgen zonnige perioden met een kleine kans op een buitje. Zwakke tot matige, veranderlijke wind. Maxi mum-temperatuur 6 7 graden. Moge lijk nachtvorst in het binnenland. 28 November 1982. Zon op: 08.20 uur, onder: 16.35 uur. Maan op: 15.41 uur, onder 04.30 uur. Hoogwater in Katwijk: 0.57 en 13.15 uur, laagwater om 08.57 en 21.13 uur. 29 November 1982. Zon op: 08.22 uur, onder: 16.35 uur. Maan op: 16.04 uur. onder 05.52 uur. Hoogwater te Katwqk: 01.36 en 13.53 uur, laagwater om 09.48 en 22.02 uur. de 13de december vorig jaar ver oordeeld zijn. In een vraaggesprek met de Britse televisie het Wieslaw Gornicki, assistent van regeringsleider Ja- ruzelski gisteren weten dat er in totaal duizend geinterneerde le den van de verbonden vakbond Solidariteit zijn. Of dat alle ge vangenen zijn, werd niet duide lijk. „We hebben eigen middelen om onze problemen op te lossen, buitenlandse druk is niet nodig, omdat daardoor de problemen alleen maar verscherpt worden", voegde de Poolse delegatieleider in Madrid eraan toe. Hoewel in Westerse kringen nogal sceptisch werd gereageerd op de Poolse belofte, omdat Konarski ook dit voorjaar al het einde van de staat van beleg toezegde zon der dat het in werkelijkheid ge beurde, verklaarden enkele insi ders dat de Poolse toezegging dit keer serieuzer genomen mag worden. Als mogelijke datum voor de op heffing van de staat van beleg werd gisteren in de wandelgan gen van de Veiligheidsconferen tie 13 december genoemd, hoe wel sommigen het niet uitsloten dat deze datum naar begin de cember verschoven wordt. Annifried (Abba) weg uit Zweden STOCKHOLM (DPA) - Annif ried Lyngstad, de 37-jarige zangeres van de Zweedse popgroep Abba, verhuist van Zweden naar Londen. In een afscheidsbrief schrijft ze dat haar behoefte aan anonimi teit de belangrijkste reden in voor haar vertrek uit Zwe den. In haar geboorteland is ze te bekend. Voor het ontwikkelen van haar solo-carrière is het ook gun stiger als ze in Londen woont. Ze bestrijdt dat er me ningsverschillen zijn binnen de groep. "Wij blijven samen werken zo lang als wij dat zien zitten". Vandaag in uw dagblad, 3e en laatste publikatie van onze zo succesvolte Aan deze prijsvraag zijn zeer veel aantrekkelijke prijzen verbonden. Hoofd prijs: drie vakantiedagen in Parijs voor twee personen; voorts portable t.v.'s; foto camera's en vele tientallen schitterende prijzen, beschikbaar gesteld door een groot aantal adverteerders. Abonnee s kunnen nóg een keer puzzelen. De derde aflevering van deze grote prijsvraag vandaag op de pagina's 18 en 19. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid met de ambte narenbonden te praten over arbeidstijdverkorting in ruil voor de prijscompensatie. Bovendien wil het kabinet dat ook een verlaging van het vakantiegeld wordt gebruikt voor de herverdeling van werk. LEIDEN - Marktkooplieden heb ben vanochtend de ingangen van de Groenoordhallen in Lei den geblokkeerd. Zij willen daarmee verhinderen dat de snuffelmarkt doorgang vindt. Die inmiddels al omstreden zwarte markt zou vandaag voor het eerst in Leiden worden ge houden. Of dat nog doorgaat, is zeer de vraag. Groenoordhal-di- recteur André de Jong zei van ochtend niet te verwachten dat de politie op korte termijn zou ingrijpen. "In elk geval niet voor negen uur en dan is het al te laat". Een politiewoordvoerder beves tigde vanochtend dat voorlopig met ingrijpen wordt gewacht. "We zullen de zaak eerst eens goed bekijken". Overigens leek de politie al vermoedens te heb ben van een actie van markt kooplui. Kwart voor vier van ochtend reed een politie-auto voor onderzoek over het terrein. Vlak nadat de agenten weer ver trokken waren, kwamen de ac tievoerders in actie. De hekken werden met met kettingen afge sloten en vrachtwagens maak ten in korte tijd elke doorgang onmogelijk. De kooplieden en vertegenwoor digers uit de antiekhandel, die de actie uitvoerden, noemen de snuffelmarkt "broodroof. Zij vrezen oneerlijke concurrentie omdat volgens hen ook handela ren met hun waar naar de markt zullen komen. "Wij wil len niet rebelleren tegen het ge zag, maar wel onze boterham verdedigen", zo viel op één van de spandoeken te lezen. Volgens de organisatoren zullen profes sionele kooplui worden ge weerd. Onder de actievoerders bevonden zich ook vertegen woordigers van de landelijke vereniging voor Ambulante Handel, de organisatie van marktkooplieden. Zij vertelden ook op andere plaatsen in het land met succes te hebben ge streden tegen het doorgaan van een zwarte markt. PIZZERIA PINOCCHIO Vanal heden speelt iedere avond de zanger'gitarisl ENZO CONTÉ Reserveringen nA 15.00 uur. Tel. 071-149960 Dat zqn de belangrijkste resultaten van het gesprek tussen een dele gatie uit het kabinet onder lei ding van premier Lubbers en de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Het ge sprek wordt volgende week za terdag voortgezet. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft gisteren in het kabi netsberaad de ruimte gekregen voor reëel overleg met de ambte narenbonden, 'woensdag. Dit is een belangrijke tegemoetkoming aan de bonden, die tot nog toe ontevreden hadden gereageerd op de houding van het kabinet, dat de prijscompensatie alleen wilde gebruiken om de financië le problemen van het rijk te ver lichten. Premier Lubbers herhaalde op zijn eerste persconferentie als minis ter-president dat voor het kabi net doorslaggevend is dat de ambtenarensalarissen op 1 ja nuari niet zullen kunnen stijgen. O'p die basis zijn de begrotingen voor 1983 opgesteld, zei Lubbers. Nieuw is ook dat het kabinet nu met de sociale partners wil pra ten over het gebruiken van een stukje vakantiegeld voor werk tijdverkorting, net zoals de prijs compensatie. Het kabinet heeft zowel een aftopping van het vakantiegeld als een verlaging ervan van 8 tot 7,5 procent voor ogen. Het kabinet wil aan de sociale part ners zelf overlaten wat er met het vakantiegeld moet gebeuren. Maar mochten die niet vrijwillig tot beperking van het vakantie geld komen, dan sluit het kabi net niet uit dat het zelf wettelijke maatregelen neemt Het resultaat van het overleg tus sen werkgevers en werknemers zal pas in het voorjaar bekend zijn. Lubbers zei gisteren dat een wettelijke beperking van het WESTERSCHOUWEN (ANP) - Op het strand bij de Zeeuwse ge meente Westerschouwen zijn gisteren twee vaten aangespoeld, waarin zich het uiterst giftige hy drazine bevindt. Elk vaatje be vatte 25 liter van deze vloeistof. Hydrazine veroorzaakt zeer ern stige brandwonden en kan bij inademing dodelijk zijn. De brandweer heeft, gestoken in beschermende kleding en voor zien van zuurstofmaskers, de va ten verwijderd. Volgens de rijkspolitie is er vorig weekeinde een melding geweest dat een schip twee containers op zee had verloren. De inhoud van die containers bestond uit diver se giftige stoffen. Mogelijk zijn de gevonden vaatjes afkomstig uit de containers. vakantiegeld ook dan nog moge lijk is. „Het wordt dan wel de botte bijl", gaf hij toe. De pre mier zei dat het kabinet de amb tenaren en de andere werkge vers, waar het gaat om het vakan tiegeld, gelijk wil behandelen. Minister De Koning (sociale zaken) kwam gisteren met een voorstel voor een „paraplu-wetje", dat het de sociale partners mogelijk moet maken de wettelijk ver plichte prijscompensatie op 1 ja nuari niet uit te betalen. Ook de vakantiegeld-beperking kan on der die paraplu worden ge bracht En De Koning sloot zelfs niet uit dat ook dertiende- maanduitkeringen onder deze regeling worden gebracht. AMSTERDAM (GPD) - Jaar- lijks worden in ons land on geveer 10.000 kinderen te vroeg geboren. Ongeveer 5 procent van alle baby's komt ter wereld na een zwanger schap van minder dan 37 we ken. Dit betekent dat on danks de grote verbeteringen in de gezondheidstoestand van de bevolking en de goede preventieve zorg tijdens de zwangerschap het aantal vroeggeborenen in Neder land nog steeds groot is, zoals trouwens ook in andere wes teree landen. zing die zij maandag houdt voor de afdeling natuurkun de der Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen. Het overlevings- percentage van te vroeg ge borenen met een geboortege wicht van tussen de 1000 en de 1500 gram steeg in de ja ren 1950-'80 van 40 tot 75 pro- cent GENEVE (GPD) De wereldhan- delseonferentie(GATD in Genè- ve is vannacht verlengd om te proberen alsnog een oplossing te vinden voor de crisis waarin de besprekingen waren beland. Grootste problemen vormen de bijna onoverbrugbare tegenstel- lingeng tussen de EG en haar be langrijkste handelspartners. ZO hebben de gemeenschap voor het blok gezet om een geleidelij ke afschaffing ie accepteren van de landbouwsubsidies.De Der de-Wereldlanden hebben gister avond tijdens een aparte verga dering besloten de voorstellen van de overleggroep af te wijzen. Daarmee kwam men terug op een aantal eerder gesloten com promissen. In EG-kringen is de indruk uitge sproken dat het pakket dat giste ren aan Europa op basis van stik ken of slikken werd voorgelegd al donderdagavond buiten de Europese landen om is voorge kookt Tot laat in de avond werd er nog druk heen en weer gependeld door de onderhandelaars van de Europese Commissie, onder aan voering van Wilhelm Hafer kamp. en de andere deelnemers aan het topoverleg: de VS, Ja pan. Brazilië, India. Zwitserland De mogelijke ontwikkelingen die gisteravond genoemd werden, waren het uit elkaar vallen van de conferentie, eventueel bedekt met een nietszeggende slot verklaring. Een tweede moge lijkheid was dat de EG voor de druk van de andere landen zou zwichten, en de meest waar schijnlijke uitkomst was volgens waarnemers, dat de EG met een eigen verklaring over de land bouw zou komen, die dan naast de slotverklaring van de rest van de GATT zou komen te staan. De Nederlandse minister Bolkestein heeft zich tijdens het beraad met zfjn EG-collega's uitgesproken vóór zo n aparte verklaring, wan neer het voorstel van de EG tot wijziging van de landbouwpara- graaf niet zou worden aanvaard. TOSHIBA MICRO COMPUTER SHOW iHfcarn Zoelerwoudseweg 5a Lalden telefoon 769228 IBT III IKTt WEUUNÜ! Nu ook voor kleine huurders een eigen kantoorruimte. Vanaf ca. 80 m? 11 i j| 1 I I I 51

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1