Kabinet bekijkt de minima De haken en ogen rond samenwonen Haal nu uw kikkers, sigaren, spelende varkentjes en andere lekkernijen bij Jamin. C Kabinet heroverweegt stemming VN over bevriezing kernwapens Politieke nieuws vaak te moeilijk Premier Lubbers komt Kamer tegemoet Korting in onderwijs gaat door d ro Advertentie tarief hoger Van Aardenne: functie in bedrijfsleven verantwoord De leuke boodschappen haal je bij Jamin. [jamin VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 Binnenland Protest Parool AMSTERDAM (ANP) - De redactie van het Parool is het niet eens met de hoofddirec tie van de Perscombinatie, de uitgeefster van deze krant, dat de redactie haar koers flink moet wijzigen. De Pers combinatie maakte deze week bekend, dat door verlie zen een redactionele koers wijziging van het Parool no dig is. De redactie van het avondblad besloot gisteren unaniem, dat zij de huidige redactionele koers wil voortzetten. Deze koers is erop gericht een voor geheel Nederland interessan te krant te maken. De redactie vreest dat het Pa rool zich eenzijdiger op het lezerspubliek in Amsterdam en omgeving moet gaan rich ten. De redactie verwacht hiervan een negatief effect op het aantal abonnees. DEN HAAG (GPD/ANP)- De aan dacht die de landelijke kranten besteden aan politiek is redelijk gespreid over de partijen in de Tweede Kamer. Wel nemen som mige kranten het niet erg nauw. met de zorgvuldigheid in de be richtgeving. Maar de landelijke kranten slagen er toch in hun le zers „zeer behoorlijk" over de Haagse politiek te informeren. Dat concludeert drs. O. Scholten in zijn proefschrift Krant en de mocratie, waarop hij vandaag aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is gepromoveerd. Scholten heeft onderzoek gedaan naar de politieke verslaggeving van tien landelijke dagbladen onder 600 lezers. Hij onderzocht vooral de mate van objectiviteit, zorgvuldigheid en betrouwbaar heid van de politieke informatie in de bladen. Scholten heeft daarvoor het belangrijke debat over de bezuinigingsplannen (Bestek '81) van het eerste kabi net-Van Agt (1978) als voorbeeld genomen. Daarnaast heeft Schol ten een enquête gehouden onder lezers van de dagbladen over hoe de politieke verlaggeving over komt. Opvallend in het onderzoek is dat de kleine kranten (Reformato risch Dagblad, Nederlands Dag blad, De Waarheid) relatief de meeste ruimte besteden aan de politiek. Daarna komt NRC-Han- delsblad. De minste aandacht aan de Haagse gebeurtenissen besteden het Algemeen Dagblad en de Telegraaf. Lezers van de twee laatste kranten zijn ook veel minder in politiek geïnteres seerd dan lezers van NRC-Han- delsblad, Volkskrant en Trouw. Verder is opmerkelijk dat in alle onderzochte dagbladen de poli tieke verslagen vrij moeilijk ge schreven zijn. Volgens het on derzoek staat het op een niveau van mensen met een middelbaar opleiding, terwijl slechts veertig procent van de kiezers een der gelijke opleiding heeft genoten. Het effect van politiek nieuws in kranten op de politieke kennis van lezers is gering, in vergelij king met de invloed van oplei ding en belangstelling voor poli- tiek.De lezer staat meer open voor andermans standpunten naarmate de krant uitgebreider en gedegener schrijft over de po litiek. Scholten heeft een indeling ge maakt naar politieke voorkeur van de kranten. Daarbij springt volgens hem in het oog dat Trouw links schrijft, maar door zijn lezers als een krant uit het midden wordt ervaren. De le zerskring van dit blad plaatst zichzelf aan de behoudende zij de. Van alle landelijke kranten heeft NRC-Handelsblad de meest behoudende lezerskring. De meeste kranten blijken pro gressiever dan hun lezers, aldus Scholten. De aandacht voor de diverse poli tieke partijen loopt aardig gelijk met de inbreng van die partijen in de Tweede Kamer, aldus Scholten. Wel wordt de rol van de kleine partijen zwaar onder gewaardeerd. Die partijen moe ten het vrijwel alleen hebben van de 'geestverwante' kranten. De kleine linkse partijen krijgen in de grote landelyke pers meer aandacht dan klein rechts, aldus Scholten. Pleidooien voor veran dering leveren nu eenmaal meer nieuws op, dan opkomen voor het behouden van het bestaande, concludeert hij. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is bereid op korte termijn na te gaan of en hoe de inkomensachteruitgang voor de laagste inkomens alsnog kan worden beperkt. Hij deed deze toezegging gisteravond onder zware druk van de oppositie en van de regeringsfractie CDA. Zo mo gelijk wil hij nog vöör Kerstmis een debat over deze zaak in de Kamer aangaan. Voordien zal het kabinet de Kamer in een brief op de hoogte stellen van de mogelijkheden hiertoe. Deze brief zal echter pas worden verstuurd nadat het kabinet met de sociale partners over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1983 heeft gesproken. Indien no dig kunnen de belastingtabellen dan per 1 april worden gewijzigd. Eerder in het debat wilde Lubbers slechts toezeggen dat in de brief alleen zou worden gesproken over een belastingverhoging voor gezinnen met dubbele inko mens. Op nadrukkelijke wens van zowel PvdA als CDA (waar bij zich later ook de WD aansloot) zal het kabinet nu ook andere mogelijkheden waarmee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De eenmalige kor ting van 1,65 procent op de on- derwijssalarissen gaat door. Die conclusie lijkt onvermijdelijk nu de drie grote centrales van over heidspersoneel hebben laten we ten er niets voor te voelen om de salariskorting in het onderwys over het gehele overheidsperso neel te spreiden. De PvdA in de Tweede Kamer had hiertoe een motie ingediend, maar de ACOP, CCOOP en het Ambtenarencen- trum vinden dit idee onaan vaardbaar. Onderwijs is er voor de gehele bevolking en het zijn niet alleen de ambtenaren en on derwijsgevenden die daarvoor hoeven te betalen, zo is de rede nering. Premier Lubbers 'zei gisteravond nog de onderwijskorting onge daan te willen maken als de amb tenarenbonden bereid zouden zijn genoegen te nemen met een extra salarisvermindering over de gehele linie. WEERRAPPORTEN d g E S* 1 M i t-t ll Amsterdam geheel bew. 9 6 1 De Bilt 9 7 2 Deelen 9 5 5 Eelde geheel bew. 9 6 2 Eindhoven regen 9 7 2 Den Helder regenbui 10 6 3 Rotterdam regen 10 7 2 Twente regen 9 7 2 Vlissingen geheel bew. 10 7 0.7 Zd. Limburg regen 9 6 Aberdeen zwaar bew. 4 0.4 Athene onbewolkt 5 Barcelona onbewolkt 17 8 0 9 3 0 Bordeaux regenbui 12 6 12 Brussel regen 8 5 Frankfort regen 10 6 2 Genève regen 10 3 0.3 Helsinki geheel bew. 6 3 0 Innsbruck 13 0 0 Klagenfurt 12 -1 0 Kopenhagen 8 6 0.3 Lissabon regenbui 14 6 4 Locarno regen 8 7 15 Londen licht bew. 11 2 1 Luxemburg geheel bew. 7 4 5 Madrid geheel bew. 14 4 3 Malaga 18 11 32 Mallorca zwaar bew. 19 10 0 Malta licht bew. 21 13 0 München licht bew. 10 -2 0 Nice zwaar bew. 16 11 53 Oslo motregen 4 0 17 9 6 7 half bew. 19 13 0.2 Split regen 17 11 0.1 Stockholm regen 6 6 1 Wenen 10 5 0 Ziirich geheel bew 5 2 0 Casa Blanca regenbui 22 10 4 Las Palmas onbewolkt 3 Tel-Aviv licht bew. 19 11 13 Tunis onbewolkt 20 9 0 het inkomensbeeld kan worden gewijzigd, aan de orde stellen. Bbehalve aan een verhoging van de belasting voor meer-inkomen- gezinnen denkt het kabinet hier- bij aan een verhoging van de kin derbijslag. Daarmee zouden vooral de gezinnen met de laag ste inkomens geholpen zijn. Lubbers hield ook de mogelijk heid open dat het kabinet tegen de wensen van de sociale part ners in zal besluiten de beper king van het vakantiegeld dwin gend aan het bedrijfsleven voor te schrijven. Ruw middel Hij voelde weinig voor een verho ging van het minimumloon om dat dat een te ruw middel is om de koopkracht voor de laagstbe taalden te verbeteren. Lubbers is vooral bevreesd voor de door werking van een dergelijke maatregel naar alle minima, ook degenen die het minder nodig hebben. Hij legde daarbij de na druk op een verbetering van de positie van de „echte" minima. Eerder m het debat was al geble ken dat de WD en D'66 een be lastingverhoging voor echtparen met dubbele inkomens afwijzen. Ook de PvdA staat hier huiverig tegenover maar is volgens oppo sitieleider Den Uyl bereid deze maatregel te accepteren „als de nood aan de man komt en andere maatregelen niet mogelijk zijn". Minister Ruding (financiën) beves tigde in zijn antwoorden nog eens dat het kabinet heeft afge zien van een beperking van de af trekbaarheid van hypotheekren te. Over andere vormen van ren te, bijvoorbeeld voor consump tief crediet, heeft het kabinet nog geen besluit genomen. Een der gelijke beslissing valt wel bin nenkort te verwachten. DEN HAAG (ANP) - Kranten mo gen hun advertentietarieven per 1 april verhogen. Dit heeft minis ter Van Aardenne (economische zaken) besloten naar aanleiding van de moeilijke economische positie van de dagbladpers. Gisteren was tijdens het regerings debat door verschillende fracties bezorgdheid geuit over de posi tie van de dagbladpers. De Persraad heeft minister Brink man van welzijn, volksgezond heid en cultuur geadviseerd ver lieslijdende kranten zo snel mo gelijk financieel te helpen met de daarvoor gereserveerde 20 mil joen gulden, gezien de zorgwek kende economische positie van veel kranten. DEN HAAG (GPD)- Het kabinet zal bekijken of Nederland zich in de Verenigde Naties van stem ming kan onthouden over een re solutie van Mexico en Zweden voor een wereldwijde en contro leerbare bevriezing van kernwa penarsenalen. Aanvankelijk was de regering van plan tegen dit voorstel te stemmen. Een PvdA- motie waarin de regering werd gevraagd voor de resolutie te stemmen werd verworpen. Slechts twee CDA-leden (Schol ten en Dijkman) stemden voor. De meerderheid van de CDA-frac- tie wilde van de kwestie geen prestigezaak maken. De toezeg ging dat het kabinet serieus zal denken over onthouding van stmmen en daarbij de kamer commissies voor buitenlandse zaken en defensie zal raadple gen, was voor de christendemo craten voldoende. Oppositieleider Den Uyl vroeg de regering aanvankelijk per motie om in de plenaire vergadering van de Verenigde Naties de reso lutie van Mexico en Zweden zon der meer te steunen. Later veran derde hij dat in een verzoek om de al in een VN-commissie uitge brachte tegenstem "in herover weging te nemen". Met deze for mulering hoopte Den Uyl meer CDA'ers voor zijn motie te kun nen winnen. Voor CDA-fractieleider De Vries ging steun aan de VN-resolutie voor bevriezing van alle kernwa penarsenalen in de wereld name lijk te ver. Hij aanvaardde de ver dediging door Lubbers van de eerdere Nederlandse tegenstem in commissieverband. De pre mier betoogde dat ondersteu ning van de bevriezingsresolutie een ondermijning zou zijn van de onderhandelingen in Genève over beperking van de kernwa pens voor de middellange af stand. De Vries stemde daarmee in, maar wees erop dat een botte afwijzing door Nederland van het bevrie- zingsvoorstel niet begrepen zou worden. Het zou worden opgevat als een politiek signaal, dat Ne derland zijn pleidooi voor wa penbeperking niet serieus neemt, zo zei hij. Daarom stelde hij voor dat Nederland zich in de Algemene Vergadering van stemming onthoudt. Premier Lubbers stelde ten slotte voor dat het kabinet de keuze tussen tegenstemmen of ste- monthouding nog eens rustig zou bekijken. Hij noemde ste- monthouding „minder geluk kig", omdat een dergelijke op stelling meer verwarring zou wekken dan een tegenstem. Niettemin toonde hij zich bereid stemonthouding serieus te over wegen. Ruim een half miljoen Neder landers woont met elkaar sa men, zonder dat er een huwe lijksrelatie is of kan zijn. En hoewel wordt aangenomen dat dit aantal in de toekomst nog sterk zal stijgen, is de Ne derlandse wetgeving op dat samenwonen niet berekend. Dat maakt samenwonenden kwetsbaar. Niet alleen ten opzichte van elkaar wanneer de relatie wordt verbroken, maar ook ten aanzien van de „officiële wereld" waarin al lerlei regels gelden of juist niet gelden, die hen veelal on bekend zijn. De Groningers Paul van Schie en Wijnand van Smeden, bei den wetenschappelijk mede werker aan de Groninger uni versiteit, hebben voor de sa menwonenden een eerste handzame gids gemaakt, waarin de financiële, juridi sche en verzekeringstechni sche aspecten van het samen wonen worden behandeld. Een goede gids in de doolhof (uitgegeven in de serie Klu- door Kees Wiese wer Belastingwijzers), waarin ook een model voor een sa menlevingscontract is opge nomen en modellen voor een verzoek om medehuurder- schap aan de verhuurder van de woning en aan de kanton rechter. Een paar voorbeelden van de haken en ogen, die aan het sa menwonen anders dan in hu welijksverband vastzitten: - In Groningen, Amsterdam en Den Haag moet men min stens een jaar, in Amersfoort bijvoorbeeld twee jaar sa menwonen voordat deze rela tie voor het verkrijgen van een woonvergunning door de gemeente op gelijke wijze wordt behandeld als de hu welijkse staat. In Rotterdam en Nijmegen daarentegen wordt niet naar de burgerlij ke staat van de woningzoe kende gekeken. De ongehuwde samenwo nende vrouw heeft bij het overlijden van haar partner geen recht op wed uwen pen sioen (aww), ook al hebben zij en haar partner ieder af zonderlijk daarvoor premie betaald. Een gehuwde vrouw die weduwe wordt, krygt we- duwenpensioen. behoudt dat als ze gaat samenwonen, maar verliest het pensioen als ze hertrouwt. Ongehuwde 65- plussers, die gaan samenwo nen of trouwen, krijgen bei den de aow-uitkering voor ongehuwden, die hoger is dan de aow-uitkering voor gehuwden. Een gehuwde vrouw, die geen kostwinster is en in de ww terecht komt, heeft alleen recht op de ww-uitkering (een half jaar) en niet op de uitkering krachtens de Wet op de Werkloosheidvoorzie ning (wwv). De vrouw die sa menwoont krijgt die wwv- uitkering (twee jaar) in de zelfde situatie wel. onafhan kelijk van het feit of haar partner verdient en hoeveel die partner verdient. - Een gescheiden vrouw, die een alimentatie van haar ex- echtgenoot krijgt, verliest het recht daarop als zij opnieuw trouwt, dan wel „is gaan sa menieven met een ander als waren zij gehuwd". Kiest zij daarvoor en wordt die relatie verbroken, dan raakt ze haar recht op alimentatie van haar echtgenoot kwijt, zonder dat daar (tenzij schriftelijk an ders is vastgelegd) een recht op alimentatie van degene met wie zij samenleefde te genover staat. Onder het „sa menleven als waren zij ge huwd" valt niet een homofie le relatie: een gescheiden vrouw die met een andere vrouw gaat samenleven, be houdt derhalve haar recht op alimentatie. Ook voor de Bijstandswet geldt het samenwonen van een man met een andere man of van een vrouw met een ande re vrouw niet als „een gezin" en de wet kent alleen „gezin nen" en „alleenstaanden". Beide partners in zo'n relatie worden dus als „alleenstaan den" aangemerkt. Al wordt wel een korting op de uitke ring toegepast wegens het voordeel van het samen ge bruik maken van woning, gas en licht en duurzame ge bruiksgoederen. (Hetzelfde geldt voor samenwonende fa milieleden, die zo nauw aan elkaar verwant zyn dat zij niet kunnen huwen). Dat be tekent ook dat als een der partners een riant inkomen of een eigen vermogen heeft, de ander toch voor een bij standsuitkering in aanmer king kan komen. By samenlevingsvormen van man en vrouw is het zaak erfeniskwesties vroegtijdig goed te regelen. Daarvoor is het niet voldoende als by- voorbeeld de man by testa ment regelt dat hy de vrouw, met wie hij samenleeft doch niet gehuwd is, een bedrag nalaat: zy zal daarover na zijn dood successierechten moe ten betalen. Anders wordt het echter wan neer de man ook nog bij de notaris laat vastleggen, dat hy dat bedrag bestemt ter af doening van „een reeds tij dens zijn leven afdwingbare schuld" aan zyn partner. Want een schuldaflossing is geen erfenis en dat bespaart de vrouw het betalen van een fors percentage successie recht Het boeKje van Paul van Schie en Wijnand van Smeden staat vol van zulke zaken met daar bij een groot aantal duidely- ke praktijkvoorbeelden. Het is in heldere taal geschreven en bevat een goed register, zodat een ieder kan vinden wat op hem of haar van toe passing zou kunnen zijn. De schrijvers pleiten er terecht met klem voor om bij samen wonen goede schriftelijke re gelingen te treffen terwille van ieders rechtszekerheid (niet alleen van belang bij het om emotionele redenen ver breken van de relatie, maar ook bij het werkloos worden of overlyden van een der partners) en ter wille van mo gelijke belastingvoordelen. Slechts in een op de tien rela ties is volgens hen een en an der schriftelijk geregeld en dan soms ook nog slechts ge brekkig. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister van economische zaken Van Aarden ne vindt het onjuist dat ex-be- windslieden kort na hun aftre den geen functies in het bedrijfs leven zouden mogen aanvaar den. Op die manier dreigt het be drijfsleven in een verkeerd dag licht gesteld te worden, 'aldus de minister. Van Aardenne zei dat gistermor gen in de Tweede Kamer in een reactie op opmerkingen van PvdA-leider Den Uyl. Deze had kritiek geuit op het feit dat Van Aardenne in december 1981, drie maanden na het eind van zijn mi nisterschap in het kabinet-Van Agt 1, een fUnctie heeft aanvaard als commissaris van het bedryf Holland Sea Search. Van Aardenne verklaarde nog nooit van het bedrijf Holland Sea Search gehoord te hebben, toen hy werd aangezocht als commis saris. Den Uyl zei overigens dat de inte griteit van Van Aardenne voor hem volstrekt niet ter discussie staat. Van Aardenne zei daarop echter dat Den Uyl deze kwestie dan ook aan de orde had moeten stellen op het moment dat hij be noemd werd by Holland Sea Search, eind vorig jaar, en niet pas nu - tijdens het debat over de regeringsverklaring - en naar aanleiding van perspublikaties. Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijstcr. Chocoladeletters van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom:

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7