OnbegonnenM C 'Lobbyen, dat hebben we nu in elk geval geleerd' J De strijd van vrouwen om een rotprutje geld De bezetters als vrouwen onder elkaar Leiden De oud-voorzitter van de Am sterdamse universiteitsraad, Annemarie Grewel, heeft dit weekeinde de bezetters van het faculteitsbureau van socia le wetenschappen in Leiden bezocht en "de meiden" opge roepen niet zo netjes te blijven. In de krant van maandag stond dat ze heeft gezegd: '"Diurlijk moet je de bureauladen open breken als dat nodig is". En de bezetters dienden volgens haar ook een flink aantal scheld woorden in het achterhoofd te hebben. Ik wreef even de ogen uit. Sprak hier nu de oud-voorzitter van de Amsterdamse universiteits raad of de leider van de Bun- nik-side? Heeft die vtouw nou echt niets verstandigers in te brengen dan de aanprijzing van de mid delen van de stróót? Ik kan het niet helpen, maar ik ben slechts hoogst zelden ge charmeerd van een bezetting. Om een deelprobleem op te lossen houd je een hoop men sen van hun werk. Als elke ver bolgen groep dat doet, wordt het een chaos. Aan de andere kant moet ik zeg gen dat het faculteitsbestuur van sociale wetenschappen on redelijk te werk is gegaan door de vrouwenstudies te schrap pen. Dat daarop bezuinigingen van toepassing zyn - het is triest maar slechts weinige din gen ontkomen in deze tijd aan het snoeimes. Maar elimine ren, nee, dat is "de tijdgeest" (om met de WD-er Rietkerk te spreken) absoluut niet begrij pen en dus vragen om tramme lant. Vrouwenstudies zouden zinvol moeten worden inge past, zoals de decaan zelf woensdag voor de radio ver klaarde. Enfin, het is niet de eerste keer dat sociale wetenschappers so ciaal zwakjes manoeuvreren. Mr. Cath De confrontatie tussen de bezet ters en de voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, vind ik van een bijna klassieke schoonheid. Ooit heb ik langdurig met hem te ma ken gehad als lid van een com missie die het universiteits blad (Mare) op poten moest zetten. Ik leerde hem kennen als een héér en dat is hij waar schijnlijk nog steeds, want hij betitelt de bezetters keurig als "de dames", terwijl ze daar niet eens op lfjken. In Caths eigen jonge jaren nam de vrouw ook nog zo'n geheel andere plaats in: vaak een sier lijke bloem aan de arm van de de burgervader naar een oplos sing streeft, verdient alle lof. Hij probeert echt ólles om het te regelen, hoewel hij diep in zijn hart moet weten dat wót er ook uit de bus komt een hoop gramschap zijn deel zal zijn. Want burgerij, politici en hore- cawezen op één lijn krijgen - ik denk dat je beter kan gaan garnalenpellen met bokshand- schoenen aan. Het nieuwe plan, zal, zo lees ik, opnieuw op verzet stuiten van de PvdA. Misschien het aller laatste restje Troelstra dat in zijn kleinzonen en -dochteren de kop opsteekt ("Arbeiders, laat de fles stéón en ga lé ren!")? De PvdA-wethouders vinden dat de bewuste wijken moeten worden geraadpleegd Leidse kroniek door Ruud Paauw een kabaal bij gemaakt alsof de stad dan zal verzókken. Het herinnert aan een heel fraaie spreuk: "Er is zoveel onmoge lijk voor een mens, als hij maar ernstig wil". Vrouwen "Ik was 57 jaar en weduwe. Daar stond ik zonder inkomen. Want de sociale voorzieningen had je niet vroeger. Toen was ik helemaal zonder inkomen en toen heb ik het handwerken weer opgenomen. Ik was een scharminkeltje van verdriet en narigheid. Ik ben toen ba bykleertjes gaan maken, wat ik heden ten dage nog doe. Maar nou is het meer liefhebberij. Ja, ik verdien er wel iets mee. Hij zal, denk ik, in deze dagen wel veel leren. En dat is één van de redenen om de vrouwenstudies te handha ven. Cafés Die burgemeester Goekoop blijft ook lekker in de weer, hoor. Eerst met die atoomkelders en nu weer met de openingstijden van cafés in het weekeinde. Hij heeft voor dat laatste al eens een proef laten nemen, een bonnensysteem ontworpen en nu wil hij dan, al argumente rend en wegstrepend, vijftien cafés op vrijdag óf op zaterdag een uur langer laten open zijn. De niet te stuiten ijver en dat overwegingen van volksgezondheid, verkeersvei ligheid, en openbare orde een rol moeten spelen bij de beoor deling of een café langer mag openblijven. Ach. Je zou wensen dat de heren de zelfde zorg aan de dag legden waar het 't ineens zeer selectie ve gebruik van stoplichten be treft en het kris kras opbreken van straten met de daaraan ge paard gaande onduidelijke routes die je moet rijden. Dón hoor je hen niet over het raap- legen van wijken, over de ver keersveiligheid en de openba re orde. Het café op vrijdag of zaterdag een uur langer open. Er wordt hoor, maar het is de moeite niet waard. Het is ook om wat om handen te hebben, maar toen moest ik het voor mijn brood doen. Ik had een zaak waarvoor ik werkte op de Nieuwe Rijn, daar ging ik dan naar toe. En dan had je wel eens dat er geen werk meer was. Daar stond je dan en dan had je geen inkomen". Flard uit een interview met een Leidse vrouw van 89 jaar. Men kan het vinden in de zojuist verschenen, zestig pagina's tel lende brochure "Meisjes en Vrouwen in Leiden Leven en Werken in Vroeger Tijden", onder redactie van Anneke Lambrechs, Liane van der Lin Het Rapenburg, anno 1982. Na de kistkalveren, de kistbomen? den, José van Schie en Agnes Steen. De brochure is uitgege ven door de Werkgroep Vrou wengeschiedenis Leiden (Ou de Rijn 100) en "verkrijgbaar bij de meeste Leidse boek- en sigarenhandels". De prijs be draagt f 4.50. De belangrijkste hoofdstukken gaan over "Vrouwen in de Leidse textielindustrie", "Thuiswerk in Leiden" en "Leidse meiden in crisistij den". Het zijn geen voldragen studies met omvangrijk cijfer materiaal, meer impressies van de omstandigheden waaronder Leidse vrouwen hun werk (en vrijwel altijd ook het huishou den) moesten doen. De vrou wen komen in de brochure anoniem aan het woord. Thuiswerk Wie getrouwd was en kinderen had, zocht het vroeger (overi gens tot nó de tweede wereld oorlog) al gauw in thuiswerk, want het inkomen van de man was vaak ontoereikend. Thuis werken kon je bijv. voor de textiel en de conservenindus- trie. Het laatste betekende het halen en brengen van groente naar de fabriek, wat vele uren in beslag nam. Een vrouw van nu 65 jaar: "Ik had drie kinde ren, ze waren niet eens zinde VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 lijk. 's Morgens om vier uur ging ik naar Dros en nam die van drie maanden in de wagen mee. Ik had hem dan al gewas sen en pap gemaakt voor de hele dag. Eerst bracht ik het kind naar tante Suu en dan ik ging met de wagen naar Dros en buiten wachten of er nog bonen waren". Het werk betaalde altijd slecht. Een vrouw van nu 77 jaar die maaswerk deed (het herstellen van fouten in breiwerk): "Je kreeg een baal - die kwamen ze brengen - nou, ik weet niet meer hoeveel geld ik daarvoor kreeg, het bedrag kan ik niet meer zeggen, maar het was na tuurlijk een rotprutje. Het was gewoon om in leven te blijven. Zenuwlijder werd je ervan. Over het algemeen zat je de he le dag eraan. Tussen neus en lippen gauw wat doen". Gelddorst Fabrieksmeisjes kregen het in de crisis van de jaren dertig moei lijk, omdat althans een aantal mensen vond dat zij de plaats innamen die eigenlijk door werkloze mannen moest wor den bezet. Toen heette het in eens dat "het fabrieksmeisje in haar werk moeilijk de vreugde van het voltóóide werk kan vinden. Wat in haar ontwaakt met betrekking tot de arbeid is vooral de gelddorst....het meis je mist elke bevrediging harer specifiek vrouwelijke verlan gens die om bevrediging roe pen (offerzin, overgave, huiselijkheid, beschouwing)". Maar die vlieger ging niet op. Niet omdat de redelijkheid ze gevierde, maar eenvoudig om dat de werkgevers zich er te gen verzetten: vrouwen waren nu eenmaal veel goedkopere arbeidskrachten dan mannen. Wat overigens geenszins bete kende dat de crisis aan vtou- wen voorbijging. Integendeel. Veel vrouwen kregen te maken met werkloze mannen en ge ringe steunuitkeringen. Op al lerlei manieren probeerden ze er wat bij te verdienen. Boven dien werd van hen verwacht "dat ze de moed er in hielden". Leidse meisjes en vrouwen in vroeger tijden - het is geen vrolijke kost, wèl leerzaam. LEIDEN - De bezetters van het fa culteitsbureau slagen er naar ei gen zeggen wonderwel in om het moreel op peil te houden. "Daar om willen we ook geen tegen standers uitnodigen voor een fo rum. Het moet leuk blijven". Een andere vrouw: "Ja, ze zeggen dan dat feministen geen gevoel voor humor hebben, maar ik kan wel zeggen: ik heb nog nooit zo veel gelachen als tijdens deze be zetting. Vrouwen onder elkaar, dat levert bakvissenlol op". Ze voegt daar later aan toe: "Je moet natuurlijk wel oppassen met dat soort uitspraken, want anders zeggen de tegenstanders weer: zie je wel dat vrouwenstu dies vergezeld gaat van een spruitjeslucht". Het aardige van deze bezetting, die ondertussen al ruim een week duurt, is natuurlijk dat de com municatiestoornissen elkaar snel opvolgen. Wellicht kunnen een paar sociale wetenschappers over een tijdje, als alles achter de rug is, een studie maken van de ze bezetting, onder de titel: hoe wij, getraind in het oplossen van conflicten, slaags raakten en er ondanks veel praten niet in slaagden een conflict snel op te lossen Voor de bezetters is één ding zon neklaar: het faculteitsbestuur is de grote boosdoener. "Natuur lijk, er is een voorstel aangeno men waarin wordt gezegd dat er geen geld meer is voor vrouwen studies. Maar je moet wel weten dat het bestuur de leden van de faculteitsraad heeft belogen. Ze hebben gewoonweg niet gezegd dat ze wel degelijk geld hebben voor vrouwenstudies". Volgens Peter Kloos, wetenschap pelijk hoofdmedewerker van de Leidse universiteit zijn veel man nen aan de universiteit bang voor de kritische houding van de vrouwen, "al zullen zij dat, als ferme jongens, nooit toegeven". Hij eindigde zijn relaas, dat werd gepubliceerd in NRC/Handels- blad, met te stellen dat de facul teit kennelijk niet in staat is om een beleid te formuleren dat enerzijds rekening houdt met de belangstelling van studenten en anderzijds met belangrijke socia le bewegingen van vandaag. En het feminisme is daarvan mis schien wel de belangrijkste, al dus Kloos. Dat ze zullen winnen staat vast voor de bezetters. "Enorm veel mensen zijn solidair", zegt één van hen. Toch is het op deze och tend met druk in het faculteits bureau. Hooguit tien bezetters zijn beneden aanwezig. "Maar", zo wordt ons verzekerd, "in de loop van de dag komen de men sen weer binnendruppelen. Bo vendien, boven liggen nog men sen te slapen". Studies hoeven ook niet in de knel te komen door deze bezetting, zo wordt verteld. "Die kamers boven, daar kun je prima studeren". En een door Wim Brands man voegt daar aan toe. "Ik heb tijdens deze week toch mooi m'n scriptie kunnen schrijven". Dat sommige sociale wetenschap pers zich zouden verzetten tegen vrouwenstudies, wie had dat ge dacht. Komen zij niet per defin- tie op voor de verdrukten dezer aarde? Alles wat een zweem van onrecht heeft kan zich toch ver heugen in hun aandacht? "Ach", zegt één van de vrouwen, "ze roe pen voortdurend in koor: vrou wenstudies is belangrijk, zeer be langrijk, maar als het er op aan komt, dan bbjkt dat sommigen seksistisch zijn. Die mannetjes denken: vrouwenstudies, ach, dat is een marginaal verschijnsel. Dat vrouwen wat willen, dat is mooi, maar ze moeten niet teveel praatjes krijgen". "Er zijn vakgroepen", meldt een andere vrouw, "die roepen: voor ons is er geen verschil tussen mannen en vrouwen. Dat is pas emancipatie. Kom nou, denk ik dan". Kollen Vrouwenstudies: een lezer van de ze krant dacht dat als vrouwen studies zou worden opgeheven "In de Roode Haan" komt uit Leiden LEIDEN - Het VARA-radiopro- gramma In de Rooie Haan wordt morgenmiddag van één tot drie uur rechtstreeks vanuit de Leid se Stadsgehoorzaal uitgezonden. Gasten zijn onder meer vak bondsman Arie Groenevelt, de politici Max van den Berg (PvdA), Jos van Kemenade (PvdA) en Piet Steenkamp (CDA) en de Leidse schaakgroot meester John van der Wiel. Ver der wordt er aandacht besteed aan het congres van de CPN. De uitzending vindt plaats vanuit de foyer van de Stadsgehoorzaal en wordt bijgewoond door pu- bliek. Tabletten verloren LEIDEN - Een inwoner van Voor schoten is gistermiddag om streeks drie uur ergens in de Leidse binnenstad een doosje ta bletten van het merk Isonox ver loren Gebruik door kinderen is dodelijk. In het doosje zitten acht witte tabletten. dat ook zou betekenen dat vrou wen niet meer konden studeren. Voortdurend wordt er door de bezetters op gehamerd dat vrou wenstudies belangrijk zijn. Kijk maar naar de grote belangstel ling voegen ze daar dan aan toe. Maar kan één van hen vertellen wat vrouwenstudies nu precies inhoudt? Hoe terecht is het ver wijt dat we hier te maken hebben met een veredeld theekransje? "Dat is het grootste misverstand", zegt één van de vrouwen. "Het idee dat wij geen wetenschap be drijven. Onzin natuurlijk. Wat wij willen is dat de bestaande si tuatie - dus het gegeven dat vrou wen vastroesten in traditioneel opgelegde rollen - verandert. Om dat te bereiken bestuderen we dat verschijnsel". Op welke wijze? "Nou, bij psycho logie wordt op dit moment on derzoek gedaan naar vriend schappen tussen vrouwen. En wat blijkt: zodra een vrouw een vriend of een man heeft gaat zij niet meer om met haar vriendin nen. Of bijna niet meer". Nee maar! "Ja, het kan best zijn dat een dergelijke uitkomst voor de hand ligt, maar waarom gebeu ren die dingen..daar gaat het ons om". Misschien is die man wel meer onderhoudend dan die vriendinnen? "Als dat zo is, dan is er niets aan de hand, maar er zijn natuurlijk in de meeste ge vallen andere oorzaken. De man blijft z'n vrienden zien en de vrouw mag de keuken in". Roodgloeiend In het perscentrum wordt onder tussen veelvuldig getelefoneerd. De man die de contacten met de buitenwereld onderhoudt, zegt: "Er is veel belangstelling. En dat is ook logisch. Want kijk: als on ze bezetting slaagt, als vrouwen studies dus niet wordt opgehe ven, dan betekent dat ook dat universiteiten elders in het land dit soort kunstjes niet hoeven te flikken". Sonja Barend moet gebeld wor den. "Vorige week wilden we ook in haar programma, maar dat is toen niet gelukt: teveel mensen hadden zich al voor haar show gemeld. Misschien dat het deze week lukt". "Lobbyen, dat hebben we in deze week in elk geval geleerd", zegt één van de vrouwen. "Toen we begonnen met de bezetting wisten we eerst niet hoe we de zaken moesten aanpókken. Maar na een kwar tier liep alles al op rolletjes. De telefoons stonden roodgloeiend". LEIDEN Deetman in de Bak? Nee dus, iedereen gezien gister avond in de mensa behalve de minister van onderwijs en we tenschappen. Hij was dus ook helemaal niet in Leiden voor een werkbezoek. Een tegenvaller voor de bezetters van het faculteitsbureau want zij hadden gehoopt ook Deet man een stencil in zijn handen te drukken. Ze hadden overi gens een straattheater-gezel schap, Onk geheten, uitgeno digd om op treden. De Onk-leden probeerden aan- Deetman niet in de Bak vankelijk hun kunsten te tonen in de Bak, maar dat zinde een vertegenwoordiger van de mensa niet. "Nee, dit kan echt niet", zei hij. "Kijk nu eens wat u doet: al die papiertjes op de grond. En die verklede heren, wat doen die hier?" Goede vraag. Want het bleef vooralsnog onduidelijk wat het gezelschap uitbeeldde. De on derdrukking van de vrouwen wellicht? Zij zetten hun optre den in elk geval buiten voort (zie foto). De meeste mensa-bezoekers toon den niet veel interesse. Logisch natuurlijk; want als het er op aankomt luisteren we toch alle maal eerder naar het geknor in onze maag, dan naar de stem van ons geweten! En dan heb ben we het nog niet eens over dat gure windje. W.B. Postduiven Postduivenvereniging De Vriendenclub houdt zaterdag en zondag een grote postdui- venshow in haar clubgebouw aan de Anna Paulowna- straat. Zaterdag open van zes tot tien uur en zondag van elf tot vijf uur. Zondagmiddag om twee uur is er een bonnen verkoop. Postduiven (2) Postduivenvereniging De Snel- vlieger houdt zaterdag en zondag een tentoonstelling in het Antonius Clubhuis aan de Mare. Zaterdag open van vijf tot half elf, zondag van tien tot vijf uur. Er is bonnenver- koping en een verloting. Majorettes Sinterklaas en de meisjes van majorettenverenigmg The Litt le Stars spelen vrijdag bingo in de aula van de openbare school aan het Valkenpad Meren- wijk). De aanvang is om zeven uur. De zes jaar oude vereni- ging in de Meren wijk kan nog leden gebruiken. Wie belang stelling heeft kan elke dinsdag avond tussen zeven en acht uur m de Valkenierschool aan het Valkenpad komen kijken. Tele fonische informatie: 212102, 134918 en 217560. Sleutelgaten In het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt van avond een voor iedereen toe gankelijke feestavond gehou den met muzikale medewer king van het duo De Leidse Sleutelgaten en de nieuwe Leidse band de Bravo's. De avond begint om 20.00 uur (zaal open: 19.00 uur). De Leid se Sleutelgaten zullen op dit feest hun tweede single ten doop houden en tegelijk zullen er 'live-opnamen' voor een el pee van dit duo worden ge maakt. Kunstschaatsen Kunstrijclub Leiden, die vorige maand in de IJsbaan Leiden (Vondellaan) aan het nieuwe seizoen is begonnen, organi seert zondag een kiinvedstrijd voor jongens en meisjes. De aanvang is vijf uur. Reisje langs de Nijl "Reis onder het oog van Horus". Dat is de titel van een dia-le zing die mevrouw Karin Schaedtler maandagavond in het K&O-gebouw, Oude Vest 45, houdt. Zij vertelt over de reis die zij in 1981 langs de Nijl maakte, via de pyramiden van Gizeh en Djoser naar de doden stad van het oude Memphis, zuidelijker naar Luxor (met het beroemde graf van Toet- ach-Amon, vervolgens naar As- soean met zijn stuwdam en het tempelcomplex van Philae om ten slotte te eindigen bij de tem pels van Aboe Simbel in de Nu- bische woestijn. De lezing be gint om kwart over acht. Muziek In café L'Esperance Kaiser - straat) treedt zaterdagavond om een uur of tien de Leidse groep Number Four op, een trio dat zich heeft gespecialiseerd in muziek uit de jaren zestig. Het optreden heeft plaats in het kader van een 'Sinterklaasbal'. Aanzet tot lokale omroep LEIDEN - Het college van B en W van Leiden heeft gisteravond in de Burgerzaal van het stadhuis een werkgroep benoemd die de mogelijk heden moet gaan onderzoeken om te komen tot een organisatie op zo breed mogelijke basis, om lokale omroep hier mogelijk te maken. In de werkgroep zit onder andere CDA-fractieleider Joop Walenkamp. Ruim veertig mensen hadden gisteravond gehoor gegeven aan een op roep van het gemeentebestuur, dat belangstellenden zocht voor een lokale omroep. Over het algemeen was het een vrij rustige vergadering, waar men de kat uit de boom keek. Wethouder Bordewyk verwacht dat er over ongeveer een half jaar meer over een lokale omroep in Leiden valt te zeggen. Onderzoek zelfdoding LEIDEN - Een projectgroep van de subfaculteit psychologie wil in con tact komen met vrouwen, "die één of meer pogingen tot zelfdoding hebben ondernomen". De projectgroep hoopt "door middel van een gesprek een beeld te krygen hoe de vrouw de gevolgen van haar poging(en) heeft ervaren. Wij willen benadrukken dat het hierby niet om hulpverlening gaat". Vrouwen die aan dit onderzoek willen meewerken kunnen bellen of schryven voor een afspraak: Vakgroep klinische psychologie, t.a.v. projectgroep nr. 92, Hooigracht 15, Leiden, tel: 071-148333, toestel 6384. (Op werkdagen tussen 13.00 en 17.00 uur.) Ex-werknemer betrapt LEIDEN - In een winkel aan de Haarlemmerstraat werd gisteravond na sluitingstijd een 32-jarige Leidenaar betrapt door de eigenaar. Het bleek om een oud-werknemer te gaan die nog een sleutel van de winkel had. Toen de eigenaar omstreeks kwart over elf hoorde hoe een sleutel in het slot werd omgedraaid stelde hij zich verdekt op, omdat er al vaker was ingebroken in zyn winkel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4