Steeds Kruispunten moeten veiliger Stichting: tekort in Leiden aan 3000 parkeerplaatsen Restauratie Cacaeliacomplex (pen niet fcclctnb btadbteeld Bewoners: verkeerslichten; gemeente: andere mogelijkheden pleeggezin Van woning bedrijfs ruimte maken wordt aanzienlijk duurder Ane S. vrij, dochter in VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 Leiden Op koopavonden en zaterdag LEIDEN - Op koopavonden en op zaterdag bestaat er in Leiden een tekort aan ruim 3000 parkeerplaatsen. Dit zou blijken uit een onderzoek naar de verkeers- en parkeerproblematiek dat is verricht in opdracht van de Stichting Leidse Binnenstad, de stichting die de belangen behartigt van het bedrijfsleven. Uit het on derzoek blijkt verder dat meer dan tachtig procent van dit tekort betrekking heeft op het stadscentrum, met name de wijken De Camp, Maredorp, de Pie- terswijk en Pancras-west. Door het onvoldoende aantal parkeerplaatsen in het noordwestelijk deel van de binnenstad zou, blijkens het onderzoek, veel 'zoekverkeer' ontstaan. Over de parkeercontrole wordt geconstateerd dat de gemid delde kans op een bekeuring bij foutief parkeren hooguit enkele procenten bedraagt. De definitieve nota met de uitkomsten van het ver richte onderzoek is nog niet gereed. Een en ander is onder meer vertraagd doordat de voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, Van der Reijden, staatssecretaris is geworden in het kabinet-Lub- bers. Een onderhoud tussen de stichting en de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kon om die reden gisteravond niet doorgaan. Nietemin heeft de Stichting Leidse Binnenstad, voor- tuitlopend op het verschijnen van de nota, een aan tal aanbevelingen gedaan met betrekking tot enkele knelpunten in de stad. Die betreffen onder meer de de route in de binnenstad voor openbaar vervoer en autoverkeer (Breestraat, marktenroute, Noordeinde en Kort Rapenburg), parkeercapaciteiten per wyk voor bewoners, werknemers en winkelbezoek, ver deling van parkeerplaatsen, controlebeleid en be wegwijzering. De stichting heeft de gemeente voorts het voorstel ge daan om een werkgroep te vormen die zich buigt over de problematiek met betrekking tot de par keergarage op de plaats van de vroegere Sandersfa- briek aan het Levendaal. Overigens blijft de Stich ting Leidse Binnenstad van mening dat ze geen geld kan steken in de exploitatie van een parkeergarage. Redactie: Bart Jungmann Jaap Vtsser LEIDEN - Zo fraai als op bo venstaande tekening, kun nen de Boerhaavezalen er gaan uitzien als eindelijk ernst wordt gemaakt met de restauratieplannen voor het monumentale gebouwen complex in de wijk De Camp De restauratie zal. naar nu wordt verwacht, niet eerder dan in 1984 worden aange pakt. Het Caeciliacomplex, waarvan de Boerhaavezalen deel uit maken. behoort tot de oudste monumenten van Leiden. Het dateert uit de 15e eeuw en werd oorspronkelijk ge sticht als vrouwenklooster. In de loop van de 16e eeuw kreeg het een medische be stemming: pest en dolhuis (voor de opname van pestlij ders en krankzinnigen). Van af het begin van de 17e eeuw werd het complex gebruikt als 'snijzaal' van de Leidse universiteit. Het aanschou welijk onderricht werd hier onder anderen geleid door de wereldbefaamde arts Her man Boerhaave. De monumentale gebouwen verkeren thans in zeer slech te staat. Het rijk belooft al ja renlang om de Boerhaaveza- Het Caeciliacomplex zoals het eruit zal zien na restauratie. In het midden een stukje nieuw bouw toaarin de filmzaal ran het rijksmuseum zal komen. Ge heel links op de tekening het al gerestaureerde Sionshofje. len in oude glorie te herstel len. Na de restauratie zou in het complex het Rijksmu seum voor geschiedenis van de natuurwetenschappen en van de geneeskunde, het 'museum Boerhaave'. wor den ondergebracht Gister avond werd, in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, het restauratieplan ge presenteerd door architect Peetoom van het Bureau Van der Sterre/Peetoom uit Lei derdorp. Een fraai plan. in clusief een stukje nieuw bouw. dat een enorme stimu lans is voor het herstel van gehele wijk De Camp. Intussen verkeert men nog steeds in onzekerheid over het tijdstip van herstel. Vong jaar werd overeengekomen dat begin 1983 met de restau ratie zal worden begonnen. Thans gaat men er vanuit dat pas in 1984 met het karwei kan worden begonnen. LEIDEN - De A.H.-vestiging in de Kopermolen mist enkele tientallen winkelkarretjes. Doorgaans verzamelen de werknemers op donderdag de karretjes, die her en der in de Merenwyk staan verspreid. Gisteren vonden zij met één karretje. Na telling bleek dat er enkele tientallen zoek waren. Tropenkolder Achter de bar bungelt een hangmat waar de 'keeper' ge regeld induikt. Op de vloer ligt een lading zand, de mu ren zijn lichtblauw geverfd, in de hoek staat een moderne uitvoering van de beeltenis van vrouwe justitia en uit de speakers klinkt krakende muziek wat oorspronkelijke jazz uit de jaren twintig en dertig blijkt te zijn. Martin Kuivenhoven blijkt de man te zijn die het 'oude Ge recht' weer nieuw heeft inge blazen. Hij heeft zijn ter ziele gegane stamkroeg opgekocht en het in een 'strandpavil joen' veranderd. De 26-jarige Kuivenhoven is een regelrechte 'strandgek' die de afgelopen vier jaar op Aruba overwinterde, waar hij zich ontpopte als een 'beach bum', een soort strandjutter. De ex-student aan het con servatorium komt uit een re gelrecht horeca-gezin en meende dat in zijn geval de appel niet te ver van de stam moet vallen. Daarom besloot hij zich, in het bezit van alle benodigde papieren, als hore- ca-ondernemer in Leiden te vestigen. De door hem aangekochte voormalige kunstkroeg in de Lokhorststraat heeft hij zo tropisch mogelijk ingericht om overwinteren in het kille Leiden wat draaglijker te ma ken. De kunstzinnige traditie van het Gerecht zet Kuivenhoven voort door de hele week van 's ochtends tien uur tot slui tingstijd 'non-stop' jazz-mu- ziek uit de jaren twintig en dertig te draaien Behalve op zondag wanneer hy klassieke muziek draait en op de woensdagavonden waarop, onder het motto 'Rasta man vibration positive' (naar de gelijknamige elpee van de overleden reggae-keizer Bob Marley), geïmporteerde Ja- maicaanse popmuziek ten ge hore wordt gebracht. De ambitieuze Kuivenhoven beweert zijn muziekcafé niet te zijn begonnen om er louter geld mee te verdienen. "Na tuurlijk heb ik m'n onkosten en die moeten met de inkom sten van dit café gedekt wor den. Maar het is zeker niet mijn bedoeling om een zo groot mogelijke bieromzet te kweken. Het sociale aspect, de ontmoetingsfunctie van Gerommel (3) De organisatie van de zwarte snuffelmarkt begint op het verhaaltje van 'de tien kleine negertjes' te lijken. Er schij nen nu nog slechts drie orga nisatoren over te zijn Van ochtend haakte definitief het restaurateursduo van de Gr oen oord hallen De Haas/De Bock af. Dit tweetal was door directeur André de Jong benaderd om deel te nemen aan de zwarte markt die, voordat er ook maar één tweedehands spij kerbroek is verkocht, al om streden kan worden ge noemd In eerste instantie stonden De Haas en De Bock daar niet onwelwillend te genover "omdat wij elk nieuw evenement in de hal graag ondersteunen". Maar al snel bleek dat de initia tiefnemers van de markt naar een dekmantel zochten voor hun marktactiviteiten en daar het horeeaduo voor wil den gebruiken. Vanochtend hebben De Haas en De Bock de hal-directeur laten weten daar eigenlijk heel weinig voor te voelen. De Leidse middenstand is namelijk an ti-snuffelmarkt terwijl enkele marktkooplieden ai met ac ties tegen de markt hebben gedreigd. "En wij kunnen ons natuurlijk geen ruzie met de Leidse middenstand ver oorloven". zeggen De Haas en De Bock in koor. "omdat wy middenin diezelfde mid denstand staan. We hebben De Jong laten weten dat wy wel willen meedenken en ook willen meewerken, maar dat we met willen participe- Degenen die wél willen partici peren, steken nog aJtyd hun kop in het zand. Inclusief De Jong die gisteren nog op deze plaats ontkende iets met de organisatie van de markt te maken te hebben. Vanoch tend merkte De Jong op dat het hele gedoe rond de snuf felmarkt onderhand "z'n strot uitkomt" Verder wilde De Jong niets zeggen, vooral omdat hy het veel te druk had met de organisatie van de markt J.V. Vergoeding aan gemeente LEIDEN - Ane S. is weer op vrije voeten. In ruil daarvoor heeft hij de géheime schuilplaats van zijn dochter Anneke moeten prijsge ven. Zij is nu ondergebracht bij een pleeggezin in Abbenes, waar ze al eerder een tijdje heeft geze ten. 'De zaak Ane S.' kwam begin okto ber in de publiciteit nadat daar in de laatste uitzending van tv-pi- raat PTV ruim aandacht aan was besteed. Direct daarop belandde Ane in het huis van bewaring. Een halfjaar geleden had hij Anne ke bij zijn (bijna) ex-vrouw weg gehaald en onder eigen hoede ge nomen. De twee gingen van schuilplaats naar schuilplaats met de hete adem van justitie in zijn nek. Uiteindelijk gaf Ane zichzelf aan, zonder echter te zeggen waar zijn dochter gevon den kon worden. Hij wilde voor komen dat ze in een kindertehuis zou belanden of terug moest naar de moeder. Nu is Ane echter toch gezwicht voor de druk. "Een beestachtige druk", volgens P. Prinsen van de stichting Man '79 die Ane terzij de staat. "Hij is vooral akkoord gegaan ter wille van zijn zoon, die hem erg miste. Die jongen zit in de puberleeftijd en heeft hem nodig", legt Prinsen uit. Pnnsen vindt het toch jammer. "Ane had juist zo'n goede positie opgebouwd. Zelfs een Kamer commissie hield zich er mee be zig". Zijn 'knieval' voor justitie betekent niet dat Ane geen ver antwoording voor zijn daden moet afleggen voor het gerechts- hof."Hij moet natuurlijk voorko men", weet de Dordtse officier Welschen. Wanneer dat zal zijn, is nog onbekend. Intussen zal de Haagse Raad voor Kinderbescherming onderzoe ken bij wie het kind het best kan worden opgevoed. Die raad neemt de zaak over van de colle ga's in Dordrecht. Secretaris Zuur van de Dordtse Raad voor kinderbescherming is blij dat Ane toch overstag is gegaan. Voor alle partijen het beste, zegt hij. Ook voor hem zelf. Zuur werd door sympathisanten van Ane een paar keer met gijzeling bedreigd. "Zelfs met liquidatie", zegt Zuur. "Maar ik hoop dat dat nu ook allemaal voorbij is". LEIDEN - Het als bedrijfsruimte in gebruik nemen van woon ruimte mag van de raadscom missie voor economische zaken een stuk duurder worden. De commissie ging gisteravond er mee akkoord dat de vergoeding die hiervoor betaald moet wor den fors omhoog gaat. Een ondernemer betaalde aan de gemeente tot nu toe 150 gulden per vierkante meter vloeropper vlak om het verlies aan (zelfstan dige) woonruimte financieel te compenseren. Was er sprake van niet-zelfstandige woonruimte, dan was het tarief 100 gulden per vierkante meter. De tarieven gaan nu respectieve lijk 500 en 250 gulden per vier kante meter bedragen. De com pensatie-regeling gold tot nu toe alleen als het ging om goede en goedkope woonruimte. Voortaan valt alle woonruimte onder de re geling, tenzij het in het bestem mingsplan als winkel is aange duid. Het onttrekken van woonruimte aan de bestemming wordt voor de ondernemer ook een duurde re aangelegenheid, doordat voor taan niet alleen woon- en slaap vertrekken worden meegeteld by de berekening van de opper vlakte, maar ook keuken, toilet en badkamer. D'66-raadslid Hoekema stelde voor om de toestemming om woon ruimte voor de uitoefening van een bedrijf te gebruiken 'op naam' te geven. Verkoopt een ondernemer het pand, dan geldt de voormalige woning opnieuw als woonruimte. Een nieuwe ei genaar zou dan opnieuw bij de gemeente onttrekking aan de woonbestemming moeten aan vragen. WD-raadslid Bakker noemde het voorstel onnodig uit oogpunt van de volkshuisvesting. Er wordt immers al een keer com pensatie gegeven waarmee ver vangende woonruimte kan wor den gerealiseerd, aldus Bakker. Hij kreeg bijval van zijn partijgeno te, wethouder Fase, die vond dat er zo een rechtsonzekerheid voor de eigenaar wordt geschapen. Hoekema hield zijn voorstel ech ter staande. De gemeenteraad zal er volgende week maandag over beslissen. Slopersbedrijf naar Leiden LEIDEN - Het Delftse slopersbe drijf Van Eijk gaat zich ook in Leiden vestigen. Op het indus trieterrein De Waard wil de on derneming bedrijfsruimte niet kantoor en een dienstwoning realiseren. Bij het bed-ijf werken circa twaalf personen. Van Eijk Sloopwerken BV voert ii: Leiden veel werken uit in opdrachi van de gemeente. Onder meer de oude textielfa briek Krantz en de zeepfabriek Sanders zijn door Van Eyk met de grond gelijk gemaakt. deze zaak, vind ik veel be langrijker". Toch is de zakenman Kuiven hoven slim genoeg om te gaan inspelen op een volgens hem bestaande behoefte: Amerikaanse toeristen de mogelykheid bieden om zon dags overdag in de binnen stad te verpozen. "Elke zon dagochtend wemelt het hier van de Amerikaanse toens ten die hun Pilgrim fathers- bakermat, de Pieterskerk, be zoeken. Die mensen kunnen m fen len hl en zyn voor oen koppie koffie op McDo nalds aangewezen Da's een grote fout van de Leidse ho reca, dat daar met op wordt ingespeeld". Kuivenhoven gooit zondag sochtends tien uur zyn café deur dus niet open om een zo groot mogelykc bieromzet te kweken, wel om een zo groot rnog.-lijkf Itofflaomt M be reiken J.V. LEIDEN - De gemeente gaat onderzoeken of er mogelijk heden zijn om het kruispunt Haarlemmerweg/Willem de Zwijgerlaan en het kruispunt Kooilaan/Bernhardkade veiliger te maken anders dan door het plaatsen van ver keerslichten. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer zijn het eens dat maatrege len noodzakelijk zijn om beide kruispunten veiliger te maken. Op korte termijn zullen al voorlo pige maatregelen worden getrof fen om de verkeerssituaties te verbeteren. Over een definitieve oplossing voor de problemen zal nog worden nagedacht. Er is nog geen besluit genomen over het wel of niet plaatsen van ver keerslichten op beide kruispun ten. Een andere oplossing dan het plaatsen van verkeerslichtin stallaties behoort daarom tot de mogelijkheden. Handtekeningen Bewoners van de wijken De Kooi, Noorderkwartier en Groenoord willen wel dat op genoemde kruispunten verkeerslichten worden geplaatst. Gisteravond werd, door leerlingen van de Hei lig Hartschool, een lijst met ruim vijftienhonderd handtekeningen aangeboden aan wethouder Waal om duidelijk te maken dat ver- keerlichten op de Kooilaan een harde noodzaak zijn. Eerder deze week blokkeerden bewoners van de wijk Groenoord voor korte tijd de Willem de Zwijgerlaan om hun eisen kracht bij te zetten. Wethouder Waal zei gisteravond nog eens dat de gemeente van het rijk wel geld heeft gekregen om de verkeerslichten te plaat sen maar geen geld krijgt om ze te laten werken en onderhouden. De kosten daarvan zijn de afgelo pen jaren met sprongen omhoog gegaan en dwingt het gemeente bestuur tot het beperken van de onderhoudskosten en de wer kingsduur van bestaande ver keerslichten. Door verdergaande bezuinigingen is de gemeente zelfs gedwongen het aantal verkeerslichtinstalla ties met een kwart te verminde ren, aldus Waali De leden van de raadscommissie zitten er mee dat ze moeten kiezen welke ver keerslichten kunnen blijven, of erbij mogen komen, en welke moeten verdwijnen. Gisteravond is men aan die keuze nog niet toegekomen. Verscheidene bewoners, gewa pend met spandoeken ("stop de kindermoord") betoogden gister avond dat de verkeerslichten op de kruispunten Kooilaan en Wil lem de Zwijgerlaan er wel moe ten komen. De verkeerslichten waren al beloofd en dus moet de gemeente die afspraak nakomen, zo redeneert men. Mevrouw Koning (PvdA) noemde het gisteravond een moeilijke opgave om verantwoordelijk te worden gesteld voor het "schrap pen" van verkeerslichten. Zij zei ♦Martin Kuiven boven, de gesjeesde corweTTafonum-student en voormali ge 'beach bum', bungelt in een hangmat midden »n zijn 'strandtent' ter wijl op de achtergrond vrouwe justitia nieuu* stijl zwoel toekijkt: "Het ontmoetingscentrum staat hier centraal". (F*U. Holvut) Leerlingen van de Heilig Hartschool overhandigen wethouder Waal ruim 1500 handtekeningen, waarmee wordt gepleit voor het plaatsen van verkeerslichten op het kruispunt Kooilaan/Bernhardkade. daartoe nog niet bereid te zyn. Het raadslid Van Zijp (CDA) meent dat alsnog naar financiële middelen moet worden gezocht voor het onderhoud van lichten. Volgens Van Oosten (PPR) is het een slecht idee om te bezuinigen op de verkeersveiligheid. Wet houder Waal zei dat hij niet in het college van B en W terug kan ko men met de mededeling dat men liever niet wil bezuinigen, maar dat zeer tegen zijn zin in een kwart Vein de verkeerslichten moet worden weggehaald. De ge meenteraad zal daarover uitein delijk een besluit moeten nemen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3