c Zorg en over financiën komende m de de jaren „Acliter elk uniform gaat een hart schuil" Weidse agenda Scheidende Leiderdorpse politiecommandant Slofstra: Kunstkring terug in "eigen huis Wassenaar in diepe geldzorgen Stad en rand VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 37 jaar helemaal geen kopzorgen. Jongen, dat LEIDERDORP - In een doos worden alle persoonlijke spul len gestopt. Adjudant Harm Slofstra is bezig met het oprui men van z'n bureau. Vandaag hij officieel afscheid begonnen van de landgroep Leiderdorp, waar ook Kouderkerk, Wou- brugge en Hoogmade onder vallen. Bedroefd dat hij nu met functio neel leeftijdsontslag (pensioen) gaat is Slofstra niet. "Je groeit er naar toe. Je bent al zo lang bij je baas en je weet dat als je zestig wordt dan is het je tijd. Dat weet je". Ruim 37 jaar is Slofstra bij de po litie geweest. Begonnen op 1 augustus 1945 als hulp-mare chaussee in Groot Schermer. Toen de rijkspolitie werd opge richt, in september 1946, maak te hij de overstap. Via Ouden dijk en Beets, Zwanenburg, Purmerend, het voormalige ei land Marken en Halfweg werd hij in 1975 benoemd tot groeps commandant van de landgroep Leiderdorp. 'Toen ik in Leiderdorp kwam, zaten we in de Acacialaan, een woning. Dat was veel te klein. De bedoeling was dat er met een nieuwbouw zou komen. Ik rekende erop dat er een jaar la ter een nieuw gebouw zou staan. Dat is op de lange baan geschoven omdat men dacht dat Leiderdorp gauw gemeen tepolitie zou krijgen". De groei van Leiderdorp ging echter niet zo snel als algemeen werd verwacht. In 1979 betrok de rijkspolitie daarom ook een noodgebouw aan de Van Diep- eningenlaan. Slofstra: "Dat was al een grandioze verbete ring. Je had een parkeerterrein voor je deur". Vorig jaar werd de nieuwbouw aan de Hoogmadeseweg opge leverd. Het nieuwe politiebu reau is nu dag en nacht bezet. Iets wat vroeger niet kon om dat men geen celruimte had. Terugblikkend op de zeven jaar in Leiderdorp kan Slofstra te vreden ziin. Onder ziin leiding door Henny van Egmond zijn diverse projecten opgezet onder andere het project win keldiefstallen en het vakantie project. Vooral het eerste pro ject vindt Slofstra belangrijk. "Veel jeugdigen maken zich schuldig aan kleine misdrij ven. Daar proberen wij grip op te krijgen. Dat is een goede zaak". Hij gaat verder: "De kleine criminaliteit is flink toe genomen. Vooral de fiets- en bromfietsdiefstallen. De men sen moeten daar beter op let ten. Als ze het komen aange ven en wij vragen de kleur of het merk dan blijven ze het antwoord heel vaak schuldig". Onveilig Regelmatig wordt de gemeente Leiderdorp geconfronteerd met verkeersproblemen. Actie groepen en politieke partijen vragen dan de aandacht voor een bepaalde verkeerssituatie. Slofstra ziet echter maar twee knelpunten waar oplossingen binnen handbereik zijn. De Leiderdorpse brug is één van die knelpunten. De Leider dorpse kant is nu gerecon strueerd en halverwege vol gend jaar zal ook de Leidse kant klaar zijn. Dat knelpunt zal dan niet meer bestaan. "Het kruispunt Hoogmadese- weg-Ericalaan-Acacialaan, daar moet ook hoognodig wat aan gebeuren. En dat staat nu ook in het programma voor volgend jaar. Verkeerslichten op dat kruispunt is het streven. Dat plan zit nu vast op de fi nanciën, maar zodra er geld voor is heb ik van de ge meente begrepen - komen er stoplichten vertelt Slofstra. Zelf had hij ook graag een groene golf gezien op de Engelendaal. Een groene golf met een snel heid van zeventig kilometer omdat er toch al te hard wordt gereden. "Die weg nodigt uit tot te hard rijden. Voor het mi lieu zou een groene golf ook veel beter zijn. Want wat krijg je nu vooral bij vrachtwagens: afremmen en optrekken. Als ze een groene zone hebben van zeventig kilometer - dan ma ken de meeste motoren het minste geluid - is het veel ge- luidlozer". Volgens Slofstra is de huidige si tuatie vrij gevaarlijk. "Auto's racen van het ene naar het an dere verkeerslicht groen licht te halen. Dan zeg ik: maak een groene zone. Daarmee voor kom je dat automobilisten plankgas gaan rijden om een verkeerslicht te halen". Gewenning In zijn loopbaan als politieman is Slofstra natuurlijk veel gecon fronteerd met onprettige din gen. Hij denkt er niet graag aan terug, maar "het behoort bij je werk. Toch vind ik dat je er menselijk bij betrokken raakt. Achter elk ongeval zit een brok menselijk leed. Gewenning is er wel, maar achter ieder uni form zit een hart". Volgende week dinsdag gaat Slofstra naar Amsterdam om zijn uniform en dienstwapen in te leveren. Dan is het echt afge lopen. Bang om zich te verve len is hij niet. "Ik ga heel heer lijk van m'n vrije tijd genieten. Ik heb een drukke job gehad. Dit is een prachtige tijd om met functioneel leeftijdsont slag te gaan, zo met sin terklaas, kerstmis en oud en nieuw. Ik ga veel lezén, wat knutselen en in m'n tuin werken. Volgend jaar ga ik met m'n vrouw naar Canada. Voor het eerst nou eens geen hele maal kopzorgen. Jongen, dat is een weelde die ik in geen 37 jaar heb meegemaakt". Zoeterwoudse raadsfracties: ZOETERWOUDE' Zorg voor de toekomst, een reserve voor verwachte exploitatiete korten van de nieuwe accommodaties, lof voor het niet verhogen van de onroerend goed belasting (ogb) en tevredenheid over de komst van het welzijnsplan zijn de voor naamste raakvlakken die de Zoeterwoudse politieke partijen hebben in hun algemene beschouwingen over de begroting voor het jaar 1983. Julien Fontein, wethouder L. Marselis en exposant Willem Vis van links naar rechts, in een gezellig onderonsje tijdens de opening van de eerste kunsttentoonstelling in het geheel gerestaureerde Ambachtshuis in Voorschoten. Wat betreft de financiën vrezen alle partijen dat in de volgende jaren ingrijpender maatregelen nodig zijn om de begroting sluitend te maken dan dit jaar het geval was. Er zal minder geld uit Den Haag komen en de uitgaven van de ge meente zullen stijgen. PZ en de WD willen daarom dat al in een vroeg stadium uitspraken wor den gedaan over uitgangspunten voor de begroting voor '84. Vol gens de liberalen is een harde aanpak van de financiën onver mijdelijk. Om inzicht in de om vang van inkomsten en uitgaven te krijgen pleit de WD voor de invoering van een meerjarenra ming. Uitstappen Om te bezuinigen op uitgaven wil len de liberalen dat wordt beke ken of Zoeterwoude uit de ge meenschappelijke regeling voor de woonwagenkampjes kan stappen. Fractieleide Kremer had felle kritiek op de stijgende kosten (150 procent) die door an dere gementen zijn veroorzaakt: "Door de nalatigheid van andere gemeenten zit Zoeterwoude met een erfenis opgescheept. Als alle gemeenten tijdig het nodige had den gedaan om binnen hun gren zen de overeengekomen woon wagenkampjes te installeren, zouden de investeringskosten aanmerkelijk lager zijn". Zoeter woude moet meebetalen aan de investering van 850.000 gulden voor vernieuwingen aan het re gionaal woonwagencentrum Lei den. Het CDA noemt in zijn finaciële beschouwing de wegen van Zoe terwoude het zorgenkind. Deze partij juicht het plan van hety college toe om een fonds voor de - verwachte reparaties te ont wikkelen. PZ vindt de post (60.000 gulden) in de begroting erg laag. Omdat de gemeente te genvallers kan verwachten wat betreft de uitkering van het rijk en bij enkele projecten in de ge meente vraagt de partij of er nog ruimte is om deze post te verho gen. Verder is PZ gelukkig met het niet verhogen van de onroe rend goed-belasting. Dit is op merkelijk omdat PZ er in het verleden als enige partij voor pleitte deze belasting te verho gen. De reden dat zij nu blij is met een gelijkblijvende onroe rend goed-belasting is dat door de hertaxatie van alle onroerend goed juist de mensen met een goedkopere woning toch al meer belasting zullen moeten betalen. De beschouwing over volkshuis vesting leverde de vraag van PZ om bevordering van de bouw van kleinere huurwoningen. De WD vroeg informatie over de belangstelling voor de grond in het Blankaartpark die voor zelf bouwers is gereserveerd. Wat de drie partijen ook gemeen hadden was de zorg om de ac commodaties in het dorp. "Als er een Guiness Book of Records zou bestaan voor gemeenten dan zou Zoeterwoude op het onder deel accommodatie-dichtheid hoge ogen gooien om als glorieus recordhouder van Nederland uit de bus te komen", zei De Graaff. Direct daarop vroeg hij zich af of dit allemaal wel betaalbaar is. Het stimuleren van zelfwerk zaamheid en het toepassen van onderhoudsbesparende maatre gelen noemde hij mogelijkheden om de accommodaties betaal baar te houden. De WD vroeg het college hoe het exploitatiete kort dat De Klaverhal zal verto nen wordt gedekt. Ook het CDA vroeg hoe het college tekorten bij de diverse nieuwe onderko mens van verenigingen denkt te voorkomen. Vervallen De schooltandverzorging kan ver vallen volgens de WD. PZ vindt dit ook, maar wil wel dat deel van de tandartsendienst behou den dat gericht is op gezond heidsvoorlichting en -opvoeding ten aanzien van de gebitsverzor ging Het muziekonderwijs in Zoeter woude wordt steeds duurder. Reden voor het CDA om te vra gen hoe het college de verdere stijgingen van dit onderwijs in de hand wil houden. PZ en de WD doen op dit punt suggesties om meer groepsgewijs les te gaan1 geven. In de beschouwing over economi sche aangelegenheden stelde het CDA vast dat de winkelvoorzie ningen in het gebied "Dorp- Zuid" ('t Watertje) een kant op gaan die niet is voorzien en ook niet is gewenst. De christen-de mocraten dringen er op aan om het bestemmingsplan voor dit gebied te herzien. Het fietspad dat langs de Nieuwe- weg moet komen was gister avond aanleiding voor het CDA om te verzoeken zo snel mogelijk met een gefaseerd plan te komen zodat het fietspad in 1984 klaar zal zijn. De partij zette vraagte kens bij het feit dat het college gedurende een jaar geen contact met de grondeigenaren heeft op genomen. Ook de omstreden insteekweg die de Grote Polder moet ontsluiten is er nog niet. Volgens het CDA had deze weg al in uitvoering moeten zijn. "Door betreurens waardige communicatiestoornis sen is een impasse ontstaan die voorkomen had moeten wor den", aldus Hogenelst Zijn par tij stelde daarom voor om een re gelmatig overleg tussen de ruil verkavelingscommissie en de ge meente te houden, zodat dit soort controverses kunnen wor den vermeden. Nog voor officiële opening VV VOORSCHOTEN - Kunstenaars moeten hun tijd ver vooruit zijn. Daarom opende gisteravond de Kunstkring Voorschoten een tentoonstelling op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis bijna een maand voor de officiële opening door de commissaris van de koningin. De Hazerswoudse kunstenaar en oud-voorzitter van de Voorscho- tense Kunstkring Willem Vis be nadrukte de verbondenheid van de kunstkring met het Am bachtshuis. Wethouder L. Marse lis haakte daarop in door de moeilijkheden welke jaren lang een restauratie van het Am bachtshuis samen te vatten met de woorden: "Achter deze res tauratie gaat een hele wereld schuil". Vanaf de oprichting van de Kunst kring in de zestiger jaren door Willem Schröfer en Pauf Citroen werd de jaarlijkse tentoonstel ling gehouden in het Ambachts huis, dat steeds verder in verval geraakte. Vorig jaar moest de kunstkring uitwijken naar het cultureel centrum, maar tot vreugde van de vele aanwezigen waaronder burgemeester Canne- gieter en vele raadsleden is de kunstkring weer in "'t eigen huis" terug. Dertig kunstenaars exposeren hun werk dat tevens te koop is. Schil derijen, aquarellen, zeefdrukken én pentekeningen in prijs varië rend van 10,- tot 1.000,- zijn tot en met zaterdag te bezichti gen van 11 tot 17 uur. Nieuwe werkgroep ontwikkelingssamenwerking WASSENAAR - Het tijdperk van de begrotingsoverschotten is in Wassenaar voorgoed afgelopen, nu deze gemeente ernstig getrof fen wordt door verminderde overheidsbijdragen. Wethouder Barning hees gisteravond in de financieel-economische commis sie dan ook de stormbal. In januari wil hij een bezuinigings operatie starten, die tot 1988 zo'n 7 miljoen gulden moet opleve ren. Desondanks zal in 1987 een "gat" in de begroting van 1,3 mil joen gulden bijna onvermijdelijk zijn. De gemeente Wassenaar is het slachtoffer van een nieuwe me thode voor het berekenen van de rijksbijdragen uit het gemeente fonds. Hierbij is de bebouwings dichtheid het nieuwe criterium i.p.v. het oppervlak van een ge meente, zoals voorheen. Voorts zullen de afspraken in het nieu we regeerakkoord tot extra fi nanciële lasten voor Wassenaar leiden. Dit betekent dat deze gemeente in 1987 minimaal 20 minder in komsten zal hebben uit de over heidsbijdragen. Barning: "Het zal duidelijk zijn dat saldi-reser- ve's zoals wij die hebben gehad definitief tot het verleden beho- Bij alle partijen drong de ernst van de situatie door. Wethouder Bar ning vroeg dan ook van de com missieleden om straks "zonder politieke petten op, maar met be stuurlijk verantwoordelijkheids gevoel", de "gigantische opera tie" te starten. R. Nieuwenhoven maakte echter al één voorbe houd: "De welzijnssector is reeds onderbedeeld. Het brand punt van de bezuinigingen zal dus in andere sectoren moeten liggen". Op zijn beurt maakte de wethouder bekend dat het colle ge het verhogen van de onroe- rend-goed belasting slechts "als uiterste middel en dan alleen om nieuw beleid te voeren" ziet. Wel kwam Barning met andere ideeën. Een "genuanceerde vaca turestop", dus geen opvulling van leeg gekomen ambtenaren betrekkingen, was er één van. Voorts zullen verschillende sec toren bekeken worden, waarvan hij de brandweer als voorbeeld noemde. Het college heeft de di- rektie van de openbare biblio theek te kennen gegeven dat de verbouwplannen voor deze in stelling "voorlopig de koelkast ingaan". Bouw nieuw politiebureau is begonnen VOORSCHOTEN - Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor het nieuwe bureau van de rijkspolitie in zijn ge meente. Het bureau komt op de plaats waar tot voor enkele jaren de radarmast van de NAVO stond, in de schaduw van de brandweerkazerne. VRIJDAG Leiden - Anthonius Clubhuis, Lange Mare, feestavond met muzikale mede- werkering van het duo De Leidse Sleu telgaten en de nieuwe Leidse band de de Leidse formatie Hot Rock, 22 u Vergulde Haantje - openbare nabe schouwing van het afgelopen begro- tings- en bezuinigingsdebat in de ge meenteraad door de fractie van het CDA. 20 uur Aula openbare school - Valkenpad, bin go Sinterklaas en majorettenvereniging The Little Stars, 19 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, Doemdenken is niet nieuw, dhr. W.J. Ouweneel uit De Bilt spreekt over 'Recht op vrijheid', 20 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matro- goth 'Waarom maken mensen', 20;30 Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, 'Gilgamesj', 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'De kleur van de Granaatappel' van Ser- gej Paradjanow. vr en za 20 en 22.15 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - vrouwenavond, 21-1 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Voorschoten - Cultureel Centrum, ope ning tentoonstelling De Vogelvrienden, 19.30 uur. Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 Warmond - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur. ZATERDAG Leiden - Nieuw Mare/hoek Oude Singel, antiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matro- goth 'Waarom maken ze mensen', 20.30 Aula MTS - Dieperpoellaan 2, instuif i.v.m. elfjarig bestaan volksdansgroep Krici Kric Tricek 20 uur. Leidse Hout - coopertest atletiekvereni ging De Bataven, starttijd 14-15 uur, in schrijving vanaf 13 uur. Clubgebouw Postduivenvereniging De Vriendenclub - Anna Paulownastraat, postduivenshow, za 18-22 uur, zo van 11- 17 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooiman, Noordeindsplein 8a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. v.'t Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, F. Koopmans, Sir Winston Churchilllaan, tel. 6352. Wassenaar - noord: H. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid: M. van Tolin gen, Weteringlaan 4, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec Apotheek De Aloë, Levendaal 161, teL 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne dy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- W.F. Beerman, Prinsessekade 1, Leiden, tel. 142100. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, teL 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST - De werkgroep ontwikkelingssamenwerking in Oegstgeest mag het nog een keer proberen. De gemeenteraad gaf gisteravond het groene licht voor de oprichting van een werkgroep in nieuwe samenstelling. Vier raadsleden gaan nu bekijken wat voor soort project (en op welke manier) gesteund moet worden door de Oegstgeester samenle ving. De vorige werkgroep ontwikke lingssamenwerking is in ruzie uit elkaar gegaan. De leden konden het niet eens worden over de ma nier van steun. Een deel vond dat vooral de daadwerkelijke hulp aan een project in een ontwikke lingsland centraal moest Staan. Zo'n project, bijvoorbeeld het realiseren van een goede drink watervoorziening, zou dan ook van beperkte duur zijn. De rest van de werkgroep meende dat het project niet alleen gericht moest zijn op het ontwikkelings land alleen, maar dat ook de Oegstgeester bevolking bewust moest worden gemaakt. Zo zou op den duur, aldus de voorstan ders, een veel beter resultaat be reikt worden. Deze kwestie zal de komende tijd ook centraal staan. De vier raads leden (Moonen-WD, Kakebee- ke-CDA, Bosman-PvdA en San- ders-PPR) zullen eerst bepalen in wat voor vorm de ontwikke lingssamenwerking in Oegst geest moet worden gegoten. Directie: G. Koopman LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappi] Leidsch Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Alg. redactiechef: t.n.v. Damiate Holding BV A. van Leeuwen te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Ptv Alg redactiechef H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bln./buH /ec J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tornb^ (sport) A. van Kaam (plv) Per post 79,70 Losse nummers 0.80 J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cdro. tel. 071-144941,1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2