Priesteropleiding voor ouderen C Streekmuseum in 1984 open Treinbotsing bij Alphens station Belt alleen nog open voor gemeente zelf Afbouw van subsidie corso in vijf jaar Initiatief van bisschop Ernst VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 Streek Bestuur zoekt steun bij bedrijfsleven Het stichtingsbestuur van het streekmuseum voor de bollenstreek op de eerste persconferentie. Van links naar rechts: administrateur L. de Vroomen, B. Ragas, J. Zwetsloot, H. Rosbergen, P. Kooyman en G. Kamerbeek. Burgemeester Gerrits ontbreekt op de foto. LISSE - Het "Streekmuseum voor de Bloembollenstreek" gaat waarschijnlijk in het voorjaar van 1984 open. Dat vertelde gis teren stichtings bestuurslid J. Zwetsloot op de eerste perscon ferentie van het museumbe stuur. Volgens Zwetsloot zijn de vorde ringen op dit moment van dien aard dat vrijwel vaststaat dat in maart 1984 de eerste bezoekers in het museum aan het Lissese Vierkant welkom kunnen wor den geheten. Voordat het echter zover is komen er echter nog tal van activiteiten voor financiële steun. Zo gaat er begin volgende week een brief naar bedrijven in de bollenstreek om een bijdrage. Uit contacten met het bedrijfsleven bleek, vol gens bestuurslid H.P. Kasber- gen, dat er vanuit die hoek inte resse bestaat om iets te doen. "Wij zien dan ook met vertrou- legemoet ,aiaus Kasbergen. Dat er nogal wat geld nodig is bleek uit de berekeningen die er zijn gemaakt. Voor de opknap beurt en het geschikt maken van het pand aan het Vierkant is on geveer 200.000 gulden nodig. Eenzelfde bedrag is er volgens schatting nodig om het gebouw als museum in te richten. Dat het museum ook onder de be volking leeft blijkt uit de vele "vrienden van het museum voor de bloembollenstreek", dona teurs, die zich nu al hebben op gegeven. Volgens Zwetsloot is het een belangrijk signaal naar de overheid dat de inwoners van de bollenstreek ook zelf iets voor het museum over hebben. "Als wij straks, als de zaak eenmaal op poten staat, bij de overheid om subsidie aankloppen is het van belang dat we kunnen aanto nen dat het museum by de bevo ling aanspreekt. Maar dat is voor later", meende Zwetsloot. Het stichtingsbestuur heeft voor de inrichting van het museum een soort drieluik uitgezet Eén van die luiken beslaat de ont staansgeschiedenis van de streek. Men hoopt uit te komen op een presentatie, met behulp van maquettes, kaarten en pro fielen van de bodemgesteldheid, die laat zien hoe dit gebied van uit de zee is ontstaan. Dit deel van het museum wordt op poten gezet onder leiding van dr. GA Kamerbeek. Eveneens onder supervisie van dr. Kamerbeek komt de menselijke geschiedenis van de bollenstreek in een tweede luik aan bod. Het derde luik tenslotte komt voor rekening van drs. P. Kooyman. Dit deel omvat de geschiedenis van de bloembollencultuur. Een cultuur die de jongste stempel op deze streek heeft gedrukt en die nog van grote invloed is op het reilen en zeilen door de jaren heen. Naast de vaste onderdelen, waar voor men inmiddels al ongeveer tachtig voorwerpen heeft bin nengekregen. komt er een half jaarlijkse wisseltentoonstelling. Een tentoonstelling die echter niet beslist een historisch karak ter behoeft te hebben. "Zo den ken wy bijvoorbeeld over een tentoonstelling bijvoorbeeld over het werk van de Estec in Noordwyk". aldus Zwetsloot. Het stichtingsbestuur is inmiddels uitgebreid tot zeven man. Naast de dne van het pnlle begin: de heren B. PL. Ragas. J Th M. Zwetsloot en mr H P Kasber gen. zyn tot het stichtingsbe stuur toegetreden Lisses burge meester R.M. Gernts, dr. G.A. Kamerbeek en drs. P Kooyman. L. de Vroomen neemt als admi nistrateur de plaats in van de eni ge tyd geleden overleden heer F. van Aken In Noordwijkerhout: NOORDWIJKERHOUT - De vuil nisbelt aan de Tesplellaan in Noordwijkerhout wordt alleen nog door de gemeente Noord wijkerhout gebruikt voor het lozen van vuil. Gedurende de af gelopen weken hebben verschil lende stortingen plaatsgehad door afdelingen van openbare werken. Dat antwoordde wet houder P. Heemskerk gister avond op vragen van gemeente raadslid Th. Nulkes (CDA). Volgens de Noord wij kerhoutse wethouder is de belt inderdaad meer dan vol, maar weet hy niet zo gauw waar de gemeente met haar vuil naar toe moet. Boven dien kost het storten van het ge meentelijk afval elders in de re gio geld. "Maar het vuil dat wordt gestort is goed te gebrui ken om de belt af te dichten", al dus Heemskerk. Van verschillende kanten werd gisteravond aangedrongen te on derzoeken of het vuil in Noord wijkerhout niet op een andere manier kan worden verwerkt De commissie openbare werken en .ruimtelijke ordening zal binnen kort over alternatieve vuilver werkingsmethoden buigen. De belt blijft, met uitzondering van de gemeente zelf, voor iedereen gesloten. Het wachten is op de vaststelling van het bestem mingsplan "buitengebied" en de resultaten van een onderzoek naar de kwaliteit van het grond water onder de belt. Eerste lustrum 't Fratertje LEIMUIDEN - De Leimuidense vogelvereniging 't Fratertje viert dit weekeinde het eerste lustrum met een grote tentoonstelling. In het clubgebouw in de speeltuin De Peppel aan de Wilgenlaan zullen de fraaiste exemplaren van de clubleden te zien zijn waar keurmeesters de kwalitei ten van de gefokte vogels beoor delen. Kleur en fleur van vorm-, postuur- en kleurkanaries, Australische prachtvinken, amadinen-soor- ten, Afrikaanse astrilden, vin- kachtige gras- en grote parkie ten, agaporniden, kwartels en duifjes zullen het speeltuinge bouw tot één grote volière omto veren. De openingstijden zijn: vanavond tusen 20.30 en 22.00 uur, morgen tussen 10.00 en 22.00 uur en zondag tussen 10.00 en 16.30 uur. NOORDWIJKERHOUT - De subsidie van de gemeente Noordwijkerhout aan het streekbloemencorso Haarlem wordt in vijf jaar tot nul ver minderd. Dat heeft de gemeen teraad gisteravond besloten op voorstel van CDA'er Nic. Sluis. Burgemeester en wethouders waren aanvankelijk van plan die subsidie van een kleine 5000 gulden reeds in twee jaar af te bouwen. Nu gaat dat in jaarlijks porties van 20 pro cent. WD'er mr. F. Knapp deed nog een poging om het corso "te redden" door te pleiten voor handhaving van de subsidie, maar daarvoor was geen meer derheid te vinden in de ge meenteraad. Volgens Knapp is het corso zeer belangrijk voor de regio in verband met het toerisme dat het aantrekt en de economische belangen die er mee zijn gemoeid. Met een "stofzuiger" verwijdert de brandweer de weggelopen dieselolie ALPHEN AAN DEN RIJN - Door een botsing tussen een diesello comotief en een goederenwagon op het emplacement bij het sta tion van Alphen is gisterochtend ongeveer 2500 liter dieselolie tus sen de rails van het rangeerter rein gelopen. De linkertank van de locomotief werd door de bot sing opengescheurd. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk een verkeerd staande wissel. De Nederlandse Spoorwegen stellen een onderzoek in. De Alphense brandweer moest er met vijf man aan te pas komen om de weglopende dieselolie "op te zuigen" met een speciaal appa raat voor brandbare stoffen. Met dit apparaat verwijderden de brandweerlieden ongeveer twee duizend liter diesel. De rest werd bestrooid met neutraliserende middelen. De brandweer had ruim drie uur nodig om de smur rie op te i Tarieven jachthaven 't Venegat voor niet- ingezetenen fors omlaag RIJNSATERWOUDE - De tarie ven voor de ligplaatsen in de Rijnsaterwoudse haven 't Vene gat gaat twintig procent omlaag. Dit geldt echter niet voor inwo ners van het dorp. De bedoeling van deze verlaging is om de ha ven aantrekkelijker te maken voor mensen van buiten het dorp. Dit is althans het advies dat de commissie sport en recreatie in Rijnsaterwoude aan burgemees ter en wethouders geeft. De wa tersportvereniging had ook ge vraagd om een tariefverlaging voor inwoners. De club wil ech ter tevens een toilet bij de haven hebben en dat zou te duur wor den voor de gemeente. De tarie ven voor inwoners en niet-inwo- ners moeten dus nu worden ge lijk getrokken. De tarieven van 't Venegat lagen in verhouding tot commerciële jachthavens in de omgeving aan de hoge kant. De Rijnsaterwou- denaren zaten met hun geredu ceerde tarief echter ruim onder de algemeen geldende tarieven. In ruil voor het inleveren van hun korting krijgen zij echter het felbegeerde toilet. Een gevolg De gemeentehaven van Rijnsaterwoude. van de gelyktrekking van de ta rieven is dat de kosten van de 't Venegat voor de gemeente oplo pen tot 21.000 gulden per jaar. De meningen over de aanschaf van een rek voor surfplanken bij de haven waren verdeeld. Pluspunt is dat de haven dan meer wordt gebruikt. Surfen in en vanuit de voelig in Rijnsaterwoude er recent een zwemverbod is in gesteld. Bovendien rees de vraag aan wie de plaatsen ,(huur: onge veer 35 gulden per jaar) in het rek ten goede zouden moeten ko men. Een volmondig "ja" kwam e dus niet op Telefoon De Goed Nieuws Telefoon van de Volle Evangelie Gemeente in Alphen (nummer 01721-76148) slaat ontzettend in. Mensen uit het hele land bellen het num mer in Alphen en er zijn al meer dan 2500 telefoontjes gepleegd met de gemeente sinds de op richting van de Goed Nieuws lijn. Degenen die het Goed Nieuws-nummer draaien krij gen een antwoordapparaat te horen met een verhaal over het christen-zijn in het dagelijks le ven. HAZERSWOUDE - Het Hazers- woudse CDA vindt dat de Ne derlandse Spoorwegen en Rijkswaterstaat een deel van de bedrijfsverplaatsing in het ruilverkavelingsgebied Rijn streek-Zuid moeten betalen. Deze twee instanties maken het immers deels noodzakelijk dat de aan de Rijndijk geves tigde boeren "over" de spoor lijn en de nieuwe snelweg Lei- den-Bodegraven moeten ver huizen om hun bedrijf te kun nen blijven uitoefenen, aldus de christen-democraten gister avond tijdens de algemene be schouwingen. De NS hebben zich volgens het CDA nog het meest i CDA-Hazerswoude "NS moeten ook meebetalen aan ruilverkaveling" kend opgesteld door toe te zeg gen om geld beschikbaar te stellen om onder de straks ver dubbelde spoorlijn tussen Lei den en Alphen veetunnels aan te leggen waardoor de boeren met hun koeien veilig de spoorweg kunnen passeren. Maar deze tunnels worden, al dus het CDA, waardeloos als na de spoorweg straks de nieu we autoweg als tweede hinder nis opdoemt De twee barrières achter elkaar maken een ren dabele exploitatie van de boer derijen aan de Rijndijk "vrij wel onmogelijk", vindt het CDA. "De oplossing lykt ons dat de spoorweg nü en Rijks waterstaat op termijn aanzien lijke bijdragen toezeggen voor de verplaatsing van de boe ren". aldus de party. In eerste instantie moeten burgemees ter en wethouders proberen met NS en rykswaterstaat tot een regeling te komen. Lukt dat niet dan moet deze zaak op een hoger niveau worden aan gekaart, aldus het CDA Op initiatief van bisschop Ernst van Breda komt er een opleiding voor mensen die op latere leeftijd priester willen worden. Aan het voorbereidende overleg hebben de andere Nederlandse bisschop pen deelgenomen. Zij zijn in principe bereid, priesterkandi daten uit deze opleiding in hun bisdommen te aanvaarden. Al leen de bisschop van Roermond, mgr. Gijsen, neemt niet aan dit type priesteropleiding deel. De nieuwe opleiding - die wordt ingericht naar het voorbeeld van een soortgelijke in Antwerpen (uit 1969) voor de bisdommen van Vlaanderen is bestemd voor mensen die na een vroegere opleiding al beroepsarbeid ver richten, een sterke kerkelijke be trokkenheid hebben en - maar dat is vanzelfsprekend - graag priester willen worden. De deelnemers aan deze deeltijd opleiding blijven hun'beroep uit oefenen. De opleiding voorziet in theologische, pastorale, geestelij ke en intellectuele vorming. Ze richt zich op een niveau dat voor de uitoefening van het prieste rambt nodig wordt geacht. Voor de intellectuele vorming is het 'levensinzicht' van de kandida ten belangrijker dan hun voorop leiding. De studie komt niet in de plaats van bestaande opleidingen, maar wordt daaraan als een eigen type toegevoegd. In een voorberei dingstijd komt de beslissing tot deelneming en toelating tot stand. Volgens afspraak tussen de bisschoppen gaan de afgestu deerden bij voorkeur naar het bisdom waaruit zij komen, tenzij ze zelf anders willen. Plaats van de opleiding is het cen trum 'Bovendonk' in het Bra bantse Hoeven. Dr. A. F. Ver meulen, studiesecretaris van de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland, wordt met de leiding be last Franciscus In de week van 2 tot en met 9 december wordt in ons land de geboorte van Franciscus van As- sisi, acht eeuwen geleden, her dacht. De viering begint in het oude stad huis van Den Haag, waar Neder landse en Italiaanse geleerden zullen spreken over de Francis caanse waarden. Soortgelijke bij eenkomsten zijn er de volgende dagen in Amsterdam, Rotter dam, Weert en Maastricht. Op zondag 5 december leidt kardi naal Willebrands in de kathe draal van Utrecht een eqcharis- tieviering. waarbij het wereldbe kende Zonnelied van Sint Fran ciscus wordt voorgedragen. De Franciscus-week wordt gehou den op instigatie van de Italiaan se overheid in het gebied van Umbrië - waar Sint Franciscus heeft geleefd - en de Italiaanse ambassade in Den Haag. In het comité van aanbeveling zitten onder anderen oud-premier Van Agt, kardinaal Willebrands, Tweede Kamer-voorzitter Dol man en burgemeester Polak van Amsterdam. Een wetenschappe lijke commissie begeleidt de ver schillende vieringen. Daarin zit onder anderen de lutherse hoog leraar kerkgeschiedenis dr. C. W. Mönnich van de Universiteit van Amsterdam. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oosterwolde-Fochteloo (Fr.) kandidaat G. A. Koelman Ach- lum; bedankt voor Alblasserdam S. T. Baarda Zevenbergen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Leerdam J. Kareis Beekbergen. De hervormde synode heeft do minee J. Slob te Tomohon (Indo nesië) benoemd tot Indonesiè-se- cretaris van de Raad voor de Zending. Hij volgt ds. P. Bons op, die in verband met de benoe ming van zijn vrouw aan de Gro ningse universiteit naar Gronin gen is verhuisd. De nieuwe secretaris zal contacten onderhouden met kerken en ker kelijke instanties zowel in Indo nesië als in Azië. Hij is sinds 1976 als zendingspredikant werkzaam by de Evangelische Kerk van de Minahasa. Als opvolger van ds. L. de Liefde is ds. Th. M. Loran benoemd tot voorzitter van de hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg. Ds Loran is secretaris geweest van de landelijke Hervormde Jeugdraad en is nu ziekenhui spredikant in Amsterdam. Aan dr. J. A. B. Jongeneel, tot voor kort predikant in Leiden (Zuidwest), verleende de her vormde synode een leeropdracht voor apostolaat. Dr. Jongeneel werkt nu aan de theologische fa culteit van de Utrechtse univer siteit, waar hy - als opvolger van professor dr. J. M. van der Linde - missiologie doceert. Zondagmiddag neemt dr. W. van der Zwaan (Leiden) afscheid als predikant van de gereformeerde kerk in Woubrugge. Deze dienst begint om 3 uur. Oud-katholieken. De synode van de Oud-Katholieke Kerk in ons land wil de bisschopszetel in De venter voorlopig onbezet laten. Die zetel is in het verleden inge steld om te voorkomen, dat de kerk ooit zonder bisschop zou komén. De Deventer bisschop had echter geen eigen bisdom; in die stad is geen oud katholieke parochie. De oud-katholieken hebben nu alleen nog een bis schop in Utrecht en Haarlem. Concert. Vanavond om kwart over 8 geeft de organist-dirigent Sander van Marion een orgelcon cert in de Adventskerk aan de Julian astraat in Alphen-cen- trum. Het programma vermeldt werken van Bach, Franck, Guill- mant en de concertgever zelf Wapenexport De bisschoppelijke commissie 'Justitia et Pax' (Gerechtigheid en Vredein Zwitserland vraagt in een gisteren uitgekomen rap port een aanzienlijke verscher ping van de wetgeving op de wa penexporten. De stijgende wa- penuitvoer roept ernstige vragen op van zowel persoonlijke als maatschappelijke aard, ver klaart de commissie, die deze ex port in verband brengt met men selijke waardigheid, de zin van menselijke arbeid, vredesinspan ningen en de ontwikkeling ran Derde Wereld-landen Zwitserland, zegt de commissie, neemt nog geen vooraanstaande plaats in in de ry van wapenleve ranciers, maar de uitvoer is groot genoeg om er zorg over te heb ben. Volgens de laatste gegevens exporteert het land jaarlyks voor zo'n 600 miljoen gulden aan wa pens. De commissie wil met dit rapport ook een bydrage leveren tot de meningsvorming binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Aarzelingen. De Bntse Raad van Kerken wil zijn structuur vcran deren om de Rooms-Katholieke Kerk in haar aarzelingen tot toe treding tegemoet te komen De raad - zo staat in een resolutie van de najaarsvergadering in Londen - ziet zichzelf als middel om eenheid te bereiken Als ver anderingen die eenheid dichter by zouden brengen, moeten die er ook komen. De Rooms-Katholieke Kerk schijnt vooral te vrezen, dat de Raad van Kerken een eigen le ven gaat leiden, dus meer als doel in zichzelf dan als middel tot grotere eenheid wordt gezien. De resolutie verklaart, dat God door Christus één kerk heeft ge sticht, en dat het Zijn wil is dat de eenheid in het Teven en de zending van alle christenen zichtbaar wordt Goed voor u De Bntse arts P A Morris van het Kingsway Hospital in Derby kwam bij een onderzoek onder een aantal ernstig zieken tot de conclusie, dat een patient na een bedevaart - naar Lour des bij voorbeeld - er psychologisch bo ter aan toe is. Vooral voor chro nisch zieken kunnen bedevaarten belangrijk zijn, meent de dokter Voorwaarde is wel, dat men 'zeer gelovig' is De onderzochte patiënten konden na hun pelgnmage veel beter met hun ziekte omgaan, zonder dat daar medicijnen voor nodig u a- ren. "Ook al wordt men er niet beter, een bedevaart is goed voor u", zegt dokter Morris Financiën. Het Vaticaan zal bin nenkort volledig opening van zyn financiële zaken geven, ver klaarde kardinaal Höffner van Keulen in een gesprek voor de Westduitsc televisie In Rome is de senaat van kardinalen byeen om onder meer de financiële si tuatie van het Vaticaan door te lichten. Hóffner zou willen, dat de hele financiële handel en wan del van het Vaticaan onder scherpe accountantsbewaking komt te staan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19