c Jannes van der Wal slaat zijn slag CPN-top pleit voor vernieuwde partij Kleine kans voor Vissers Mogelijk vervroegde verkiezingen Israël 'Motorsport wordt vermoord' Zweden geveld door griep C Mang naar Suzuki Alleen aan kop in WK-dammen Zes jaar cel voor vandaal Verlies 'West-Nederland' VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 Sport UTRECHT (ANP) - Vanaf van daag zal de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Ver eniging (KNMVj alle motor- sportaccommodaties in Ne derland sluiten. De KNMV vreest de financiële gevolgen van de geluidsheffing, die, naar de organisatie pas deze week ontdekte, sinds 1 okto ber op het bedrijven van de motor- en autosport in ons land rust. De gemotoriseerde sporten be horen volgens een regerings besluit van 15 oktober 1981 tot de categorie inrichting a, de grote lawaaimakers (in dustrie). Over dat regerings besluit is de KNMV nimmer geïnformeerd. De 29 septem ber van dit jaar werd als een van de laatste besluiten van het derde kabinet Van Agt een wet heffingen industrie- lawaai aangenomen. Behalve de industrie dienen ook de gemotoriseerde sporten van af 1 oktober hun geluidsbe- slasting op te brengen. De re geling geldt voor circuits, die meer dan vijf uur per week gebruikt worden, waarbij geen gemiddelde, doch een piekcijfer gebruikt wordt. Die heffing kan per circuit fors verschillen. KNMV-secreta- ris Jos Vaessen rekende voor de 125 motorcircuits (voorna melijk motorcrossterreinen) op een gemiddeld bedrag van dertig- tot vijftigduizend gul den aan heffing, terwijl top- accommodaties als Assen en Zandvoort rekening dienen te houden met een geluidsbe lasting van een half mifjoen gulden. Huub Vermeulen, bestuurslid van de Koninklij ke Nederlandse Autosport Federatie, onderschreef de cijfers. Groeperingen uit de motor- en autosport zullen de komende weken samenwer ken om een wijziging te be werkstelligen van het ko ninklijk besluit, dat tijdens het "milieu "-bewind van staatssecretaris Ineke Lam- bers-Hacquebard (D'66) tot stand kwam. Hevige verontwaardiging be staat er ook over de verplich ting van het samenstellen van een akoestisch rapport. Een specialistisch werk, dat minstens twintigduizend gul den per circuit gaat kosten en dat in sommige gevallen jaar lijks herhaald zal moeten worden. De geweldige finan ciële consequenties, voort vloeiend uit de heffing en de verplichte rapportage, vor men volgens de KNMV en KNAF de doodsteek voor de snelheidssporten. "De motor sport wordt doelbewust, an ders kan ik het niet uitleggen, vermoord", aldus Jos Vaes sen gisteren in Utrecht, waar in alle haast een persconfe rentie was belegd. Over har de acties wensten beide sportbonden zich nog niet uit te spreken. "Maar ons werk als sportbond, het opvangen van jeugd en deze sporten in milieuveilige banen leiden, kunnen wy niet meer uitvoe ren. Die verantwoordelijk heid leggen we by de over heid. Wilde acties van motor rijders zullen wij niet aan zwengelen, maar wy hebben op deze manier de zaak ook niet meer in de hand", aldus Vaessen. INNING (ANP) - Anton Mang. viervoudig wereldkampioen mo torracen in de 250- en 350 cc, heeff de overstap gemaakt naar de halve-liter-klasse, de belangrijkste categorie in de wegracesport. De Wesfduitse motorcoureur, die in zijn carriëre 29 grand-prix- races won, ondertekende een eeryarig contract by het Britse Suzuki-fabneksteam. Dat team. gesponsord door een Westduit- se sigarettenfabnkant, zette onlangs uit bezuinigingsoverwegin- gen de Italiaan Virginio Ferrari en de Nederlander Jack Middel burg aan de kant De 33-jarige Mang, in 1981 sportman van het jaar in West-Duits land, komt by de Japanse fabnek in het tweede gelid De voor naamste posities in het fabneksteam zyn voor de Italiaanse we reldkampioen Franco Unicini en de Amerikaan Randy Mamola Toni Mang moest op zoek naar nieuwe motorfietsen, omdat Kawa saki de dure wegrace-activiteiten slaakte. Met Mang kwamen ook de Fransman Baldé en de Zuidafnkaan Kork Ballington viervoudig wereldkampioen, op straat te staan. SAO PAULO (ANP) - Het toernooi om het wereldkampioenschap dammen heeft gister avond een ander gezicht gekregen. Jannes van der Wal won in de zevende ronde in Sao Paulo in grootse stijl van Rob Clerc en doordat Harm Wiersma tegen Johan Bastiaannet niet verder kwam dan remise, voert Van der Wal nu het klassement aan met een voor sprong van twee punten. De overwinning van Van der Wal getuigde van opmerkelijke klas se. Uit een voorzichtig gespeelde flankspelopening werd het ge baande pad van de theorie al snel verlaten. In het middenspel ta xeerde Clerc bij de 29e zet de stelling verkeerd, waardoor Van der Wal een zet of zes later onbe lemmerd een schijfje winst boek- SCHEVENINGEN (ANP) - De Nederlandse Betty Vissers bezet na de eerste kwalificatieronde in de kwartfinale van het toernooi om de wereldbeker bowlen de veertiende plaats. De in Kerk- driel wonende Vissers kwam gis teren in Scheveningen tot een score van 1492 pins. Van de acht games won Betty Vis sers er drie. De Zweedse Inger Levhorn heeft bij de dames de Garrincha weer in ziekenhuis RIO DE JANEIRO (ANP) - Ma nuel Francisco dos Santos "Gar rincha", in 1958 en 1962 deel uit makend van de wereldkam- pioensploeg van Brazilië, is voor de tweede keer in drie maanden in het ziekenhuis opgenomen. Garrincha, de meest befaamde rechtsbuiten uit de voetbalge schiedenis, ondergaat een ont wenningskuur voor alcoholisme. Garrincha is onder medische be handeling gesteld op aandringen van de Braziliaanse voetbalbond. leiding met 1812 pins. De Neder landse deelnemer bij de heren, John de Vries, slaagde er bij de derde en laatste voorronde niet in zich te plaatsen voor de kwart finales. Met een score van 4501 pins eindigde de Amsterdammer als twintigste en laatste. De beste indruk in de voorronden maakte Tsung-Cheng Cheng uit Taiwan, die op een totaal van 4869 pins eindigde. Vandaag werken de dames de tweede kwalificatieronde in de kwartfinales af, waarna acht deelneemsters overgaan naar de halve eindstrijden. De heren starten met de eerste kwalifica tieronde in de kwartfinales. De stand bij de dames is: 1. Inger Levhorn (Zwe) 1812 pins; 2. Helena Solis (Mex) 1693; 3. Eija Krogerus (Fin) 1681; 4. Jeanette Baker (Aus); 5. Annegret Voll- brech (WD1) 1579; 14. Betty Vis sers (Ned) 1492. De toppers bij de heren zijn: 1. Tsung-Cheng Cheng (Tai) 4869 pins; 2. Peter Lew (Sin) 4842; 3. Alfonso Rodriguez (Mex) 4830; 4. Chung-Hi Yoo (ZKo) 4757; 5. Al lan Lee (Mal) 4748. te. Van der Wal voelde zich op dat moment al zeker van zijn zaak. In de laatste dertig minuten van de partij wandelde hij zeer ontspan nen rond. Clerc beperkte zich tot het uitdelen van enkele plaag stootjes, maar zag nog voor de tijdcontrole af van verdere po gingen tot serieus verweer. Wiersma kwam niet verder dan een puntendeling met Bastiaannet. In een stille positiepartij bezette Wiersma met 23 het centrum van de tegenstander. De verdediging van de Amsterdammer klopte zo goed, dat de wereldkampioen al in acht-om-acht positie met remi se genoegen nam. Voor de meest sensationele partij van de avond zorgden de Brazi liaan Da Silva en n'Diaye uit Ma li. Da Silva rukte met wit moedig op naar 22 en 23 maar raakte ver volgens verstrikt in de sluw door de Malinees in de stelling gewo gen combinaties. De drie andere Afrikanen werden allen een punt rijker. Kaplan, zijn hoge positie ten spijt, en Verpoest blijven knoeiers. Kaplan zegevierde over de Braziliaan Franca, die in een in een toch al gedevalueerd WK-toernooi niets te zoeken heeft. Verpoest verloor van de Surinamer Autar. De uitslagen van de zevende ronde: Autar (Sur) - Verpoest (Bel) 2-0, Kouas- si (Ivo) - Traore (Ivo) 1-1, Quinard (Fra) Diallo (Sen) 1-1, Kaplan (Vst) - Fran ca (Bra) 2-0, Wiersma (Ned) - Bastiaan net (Ned) 1-1, Da Silva (Bra) n'Diaye (Mali) 0-2, Clerc (Ned) - Van de Wal (Ned) 0-2. De stand na zeven ronden: 1. Van de Wal 12 punten, 2. Clerc, Wiers ma, Kaplan 10, 5. Quinard en n'Diaye 9, 7. Bastiaannet 8, 8. Kouassi 7, 9. Autar 6, 10. Diallo en Traore 5,12. Verpoest 4,13. Da Silva 3,14. Franca 0. AMSTERDAM GPD) Partijvoor zitter Henk Hoekstra heeft het driedaagse congres van de CPN in Amsterdam vanmorgen ge opend met een krachtig pleidooi voor verdere vernieuwing van de Kamervragen over brief bisschoppen DEN HAAG (ANP) - De fractie van D'66 in de TVeede Kamer toont zich bezorgd over een brief die de bisschoppen Willebrands, Simonis en Gijsen onlangs aan rooms-katholieke 'ziekenhuizen hebben gestuurd. De bisschop pen schrijven daarin dat katho lieke ziekenhuizen geen vergun ning dienen aan te vragen om abortussen te kunnen uitvoeren. Mevrouw Wessel (D'66) vraagt aan minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) nogmaals te bevestigen dat in Nederland abortus onder bepaalde omstan digheden is toegestaan, en dat die dan ook door ziekenhuizen en klinieken uitgevoerd moet worden. Door de brief van de bisschoppen zullen de mogelijkheden om een zwangerschap af te breken sterk worden verminderd, zo meent mevrouw Wessel. Zij vreest ook, dat door de katholieke opstelling het aantal clandestiene abortus sen weer zal toenemen. partij. Hij noemde het noodzake lijk dat de communisten nieuwe wegen inslaan. Het zou 'gebrek aan moed' zijn wanneer ze dat nalieten, zei Hoekstra. Op haar 28ste congres zal de Com munistische Partij van Neder land moeten beslissen of de ver anderingen van de laatste jaren worden voortgezet. Het gaat om een keuze tussen de oude mar- xistisch-leninistische dogma's en nieuwe thema's als progres sieve samenwerking en feminis- Samenwerking met andere linkse partijen is vereist in de strijd te gen het beleid van het kabinet- Lubbers, benadrukte Hoekstra. Daarbij noemde het het noodza kelijk dat er een nieuw type com munistische partij ontstaat, waarin nieuwe mensen naar vo ren komen. Hoekstra, die zelf tydens dit con gres als partijvoorzitter aftreedt, noemde het de 'recht en plicht' van oudere CPN-leden om zich te roeren in de discussie over de nieuwe koers van de party. „Maar het gaat om de toekomst van nieuwe generaties. Om hun bestaan en de kwaliteit ervan. Vooral zij hebben recht en plicht tot spreken". Ook vice-voorzitter Elli -Izeboud, die in tegenstelling tot Hoekstra niet tot de oude CPN-garde be hoort, hield vanmorgen een vu rig pleidooi voor vernieuwing. Degenen die vinden dat de ver nieuwers te hard van stapel lo pen, hield ze voor dat een pro gressief alternatief voor de huidi ge 'politiek van confrontatie' noodzakelijk is. „Laat niet de zorg voor en de koes tering van de eigen identiteit uit lopen op gemiste kansen. Heb de moed om grote stappen te zetten en oude platgetreden paden te verlaten", riep Izeboud op. Elli Izeboud weersprak de bewe ring, dat de CPN haar bestaans recht als arbeidersparty zou ver liezen met het overboord zetten van oude communistische dog- „Er is geen reden de partij-organi satie van het verleden te roman tiseren. De politieke slagkracht van de partij is duidelijk toege nomen dankzij de vernieuwing. Daarmee kunnen we ons be staansrecht herwinnen en voor komen dat we een partij worden met louter antiquarische waar de", aldus de vice-voorzitter. Fouilleren toegestaan DEN HAAG (ANP) - Het moet mogelijk blijven om gedetineer den na bezoek te fouilleren om de invoer van ongewenste goede ren in de huizen van bewaring te voorkomen. "Als het niet meer mogelijk zou zijn gedetineerden te fouilleren, dan zou er een si tuatie in de inrichtingen ont staan, waarvoor ik geen verant woordelijkheid kan dragen", al dus staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie in antwoord op vragen van het kamerlid Lankhorst (PPR). Met deze foto van Betline Vriesekoop, de Europese kampioene tafeltennis, won Robert Collette de Zilveren Camera. INZELL (ANP) - Ruim een week voor de confrontatie met Neder land op de kunstijsbaan in Assen heeft een griepvirus toegslagen in het Zweedse schaatskamp. De ploeg, met in de gelederen Euro pees kampioen Tomas Gustafs- son, bevindt zich momenteel in een trainingskamp te Inzeil. Drie van de vijftien man sterke ploeg zijn tot nu toe bezweken onder de griep aanval. Annette Carlen, de Zweedse kampioene, is de bekendste van het drietal. Zij is één van de twaalf schaat sers en schaatsters die op 3 en 4 december in de interland tegen Nederland op de baan verschij- De Zweedse ploeg, onder de nieu we leiding van Arvid Oen, die evenals zijn voorganger Hans Naess afkomstig is uit Noorwe gen, rijdt vandaag in Inzeil een 500 en 5000 meter. In die wed strijd komt ook Hans van Helden in actie. Van Helden heeff de Franse schaatsnationaliteit. Be halve de Zweden en de 'Fransen' nemen de Westduitsers, de Cana dezen en de Japanners aan het gebeuren deel. De Zweedse ploeg voor de inter land tegen Nederland, die vol gende week in Assen wordt ge houden, ziet er als volgt uit: Allrounders: Tomas Gustafsson, Claes Bengtsson, Jan Junell en Hans Magnusson. Sprinters: Jan-Aak e Carl berg, Jo han Granath en Goeran Johans son. Junioren: Joakim Karl berg, Bo Koenig en Jens Magnusson. Dames: Annette Carlen en Linda Palle. PEKING (ANP) - In China wordt aanzienlijk harder opgetreden te gen rebellerende voetbalsuppor ters dan in de westerse wereld. In Zuidwest China verschenen, na ongeregeldheden by een voet balwedstrijd, zestig vandalen voor de rechter. Volgens het plaatselyk dagblad werden er bijzonder zware straffen, varië rend van gevangenis-straffen tot werkkampen en boetes, uitge deeld De zwaarste straf was voor oproer kraaier Zeng Guihua, die m de gevangenis zes jaar mag naden ken over het slaan van toeschou wers en het aanbrengen van ver nielingen in een bus en een tram na afloop van de voetbalwed strijd in Chongging. Cai Zhong- xmg, een arbeider, werd veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf voor het spuwen naar een conductrice en het beledigen van politiemensen. Twee andere sup porters, Yuan Jiaguo en Mai Ju, werden wegens plundering voor respectievelijk vier en twee jaar van hun vryheid beroofd. Zeer snelle oversteek van Mare Pajot PARIJS (AP) - De Fransman Mare P«yot heeff gisteren de Rum-Route race gewonnen, een tocht voor zeiljachten met een- koppige bemanning van Frank- njk naar Guadeloupe. i het Pa jot ging vijf dagen eerder over de finishlijn bij Point-a-Pitre op Guadeloupe dan de winnaar van de eerste Rum Route wedstrijd in 1978, de Canadees Mike Birch. DEN HAAG (ANP) - Het vijftiental van Midden-Nederland van de Ne derlandse Rugby Bond (NRB) is de distnctencompetitie sterk gestart Midden-Nederland zegevierde in Nieuwegein met 43-6 over West-Ne derland. De ploeg van de Studenten Rugby Bond won in Amstelveen met klein verschil van "Noord-West": 12-11. "Zuid-West" was in Eind hoven met 39-19 de baas over Limburg en in Deventer won "noord" in de uitwedstrijd van "oost" met 25-15 Inzet van de competitie is de Van Swol-trofee, waar al zo'n tien jaar om wordt gestreden. Er wordt een halve competitie gespeeld De competi tie wordt voortgezet op de zondagen 28 november en 5 december, waar na de winnaar van de trofee bekend zal zijn. Varia Deens kabinet wankelt door kruisraketten KOPENHAGEN (DPA) - De sociaal-democratische partij van Denemarken wil niet meewerken aan het beschik baar stellen van financiële middelen voor de uitbreiding van de infrastructuur van de NAVO bij de mogelijke plaat sing van nieuwe kruisraket ten voor de middellange af stand. Hierdoor dreigt een crisis te ontstaan in het buitenlands en defensie-beleid. In het verleden waren de regering en de oppositie het altijd eens over een gezamenlijk beleid jegens het buitenland en in defensie-aangelegenheden. Op Deens grondgebied komen geen raketten, maar de NA- VO-landen moeten wel mee betalen aan de plaatsingskos ten. Politici in Kopenhagen houden al voorzichtig reke ning met nieuwe verkiezin gen als de regering (die ge vormd wordt door vier bur gerlijke partijen onder lei ding van premier Poul Schlu- ter) in een minderheidsposi tie terechtkomt. UTRECHT (GPD) - De in het verleden wettelijk getroffen maatregelen tegen de verkeers onveiligheid en intensieve voorlichtingscampagnes van overheid en Veilig Verkeer Ne derland (WN) hebben er zeker toe bijgedragen dat het aantal verkeersslachtoffers fors is te ruggedrongen. Dat is de mening van de WN, naar aanleiding van de verrassende cijfers over het aantal verkeersdoden dit jaar. die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepu bliceerd. TEL AVIV (UPI) - De Israëlische premier Menachem Begin is niet "bezorgd" over de waarschu wing dat het onderzoek naar de massamoord in Beiroet belas tend voor hem kan uitvallen. Dit zeiden gisteren medewerkers van de premier. In de Israëlische pers wordt reke ning gehouden met de mogelyk- heid dat Begin bij een veroorde ling nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. De opmerkingen van Begins me dewerkers waren overigens in te genspraak met persberichten waarin werd gemeld dat de waar schuwingen van de onderzoeks commissie aan Begin en acht an dere topfunctionarissen in poli tieke en militaire kringen zyn aangekomen als een "donder slag" en een "schok". De commissie die een onderzoek instelt naar de slachtpartij die tussen 16 en 18 september plaats had in de Palestijnse kampen Sa- bra en Chatila in Beiroet, stuurde woensdag waarschuwingen aan negen personen dat ze twee we ken de tyd hebben om zich te verdedigen tegen mogelyke be schuldigingen dat ze de massa moord niet hebben voorkomen of doen staken. De waarschuwingen werden be halve aan Begin ook gestuurd aan minister van defensie Ariel Sharon, minister van buitenland se zaken Yitzhak Sjamir, opper bevelhebber Rafael Eytan, de hoofden van de militaire inlich tingendienst en de geheime dienst (Mossad), twee generaals en een topmedewerker van Sha- "Er is geen reden tot opwinding. De premier bestudeert alle mo gelijkheden en overlegt met zijn adviseurs", aldus Begins mede werkers Volgens hen heeff de premier nog niet besloten of hy weer voor de commissie zal ver schynen of dat hy schriftelijk zal reageren. Het blad Ma'anv schreef dat Sjamir waarschy nlyk schriftelijk zal antwoorden aan de commissie, terwyl Sharon en Eytan opnieuw voor de commis sie zullen verschyncn. Het Engelstalige blad Jerusalem Post meldde dat Begin vervroeg de verkiezingen zal uitschryvcn als "zelfs maar de geringste smet" wordt geworpen op Be gins reputatie wanneer de com missie haar eindcontrole publi ceert De medewerkers van de premier weigerden commentaar te leveren op dit bericht. "Nederland moet positie in apartheidsstrijd waarmaken' DEN HAAG (GPD/ANP) - De Afrikaanse landen hebben Ne derland gesteund in de verkie zingen voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, omdat het een positieve houding aanm art fel B aanzien van sancties tegen Zuid- Afrika. Nederland moet zyn ster ke positie in de stryd tegen de apartheid nu waarmaken. Dat meent Enuga Reddy, directeur van het secretariaat van het spe ciale Comié tegen Apartheid van de Verenigde Naties. Reddy is in Nederland als speciale gast van de conferentie van Europese par lementariërs over sancties tegen Zuid-Afrika, vandaag en morgen in Den Haag Door het lidmaatschap van de Vei ligheidsraad de komende twee jaar, zal Nederland ook automa tisch lid zyn van het VN-comité voor het wapen-embargo tegen Zuid-Afnka. Dat wapenembargo is de enige dwingende sanctie die de VN heeff kunnen opleg gen tegen Zuid-Afnka. Maar de sanctie is allerminst wat. Mi. ht Het is een van de onderwerpen waar de volksvertegenwoordi gers uit verschillende Europese landen volgens Reddy de ko mende dagen zeker over moeten praten Het jaar 1982 is door de VN uitge roepen tot jaar voor de mobilise- ring van sancties tegen Zuid- Afnka, maar Reddy klinkt nau- welyks tevreden over de resulta ten die tot nu toe zyn bereikt Sam Ramsany, voorzitter van het Zuidafnkaanse niet raciale Olympisch Comité (SAN ROC). heeff gisteren in Den Haag opge roepen tot de vorming van een commissie van parlementariërs, die in alle landen en by sportor ganisaties druk moet uitoefenen om Zuidafnkaanse sporttoams te weren Sport i s volgens Ramsanay een be langrijk wapen in de Zuidafn kaanse propagandamachine

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15