'Hier is veel meer sfeer" maakt me niet wie er wint.. er soms iets aan de hand, zondag?" "Is Quick Boys-speaker Nico Kulk: Haagse arbiters in staking RCL-HEERJANSDAM Michel Volke voelt zich thuis bij Feyenoord Ruime zege hockeyteam Sectiebestuur boos op BBI VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 ROTTERDAM - Onwillekeurig dringt de vergelijking zich op. Nog geen tien maanden geleden heerste aan de vooravond van Feye- noord-Ajax een merkwaardige stemming in het spelershome (Kuipje) in het stadion van de Rotterdamse club. Midweeks werd destijds Hans Kraay voorgesteld als de nieuwe trainer, een tijdstip dat vermoedelijk niet toevallig was gekozen. Middenin een periode vol kommer en kwel (manager Stephan was net weggewerkt), leek dat eind januari hét enige pepmiddel dat de uitgebluste verzameling voetballers nodig had voor het duel met de aartsrivaal, die een straatlengte voorstond. De sfeer was aan de ene kant enthousiast (Kraay) en aan de andere kant uiterst bedrukt, nerveus en gespannen (de spelers). Na de "voorstelling" zat Andre Stafleu ergens in een hoek te vertellen dat hij dè gebeurtenis van het seizoen moest missen door een disciplinaire straf van de „snel beledigde" trainer Jezek, die de meeste spelers op dat moment al liever kwijt dan rijk waren. Op die woensdag de 28ste januari werd de verloedering van de top club misschien nog wel het best getekend. Leven Een sprong door de tijd naar eind november. Tussen twee trainin gen in is het zo druk in het Kuipje, dat de spelers ironisch vragen of er „soms iets aan de hand is, zondag". Terwijl in de top maar weinig veranderd is, nu in de machtstrijd secretaris Kok Dijk is gestruikeld, is de verandering binnen Feyenoord duidelijk zichtbaar. Feyenoord leeft weer, nee bruist, in de aanloop naar een nieuwe editie van de Grote Tweekamp, ditmaal in alle op zichten een echte topper. De ontspanning is volledig. Weekend-coach Ab Fafie geeft biljart- les, hoofdtrainer Hans Kraay dolt via derden ongedwongen en luidruchtig met Ruud Gullit. „Die Gullit is zo optimistisch dat hij ook in het veld nooit achterom kijkt". Het antwoord: „Het is dat ik zoveel geduld met je heb, Kraay, anders kon je gaan". Grappen met een serieuze onder toon, want de jonge kleurige voetballer is met die woorden wel even fijntjes gewezen op zijn hekel aan meeverdedigen en Kraay zelf wordt ermee te ruggebracht naar de situatie waarin hij zich bevindt. Het ge wijzigde bestuur van Feye noord moet op korte termijn beslissen of het door wil gaan met de nooit-op-zondag coach. Diezelfde middag nog heeft de nieuwe voorzitter Gerard Ker- kum een gesprek met Kraay. Er komt weinig uit: de beslis sing wordt opgeschort tot de eerstvolgende bestuursverga dering. KATWIJK - Quick Boys-FC Den Haag, een duel ter voorbereiding van de competitie '82-'83. De met een aantal nieuwe spelers geïnjecteerde profclub heeft er sienderogen ogen zin in, want ver voor het eindsig naal moet Theo Guyt voor de vijfde keer de gang naar bet net maken. Een stem schalt uit de speakers van Nieuw-Zuid. "Dit doelpunt is gescoord door Mark Wotte~, als er tenminste door Den Haag niet met de rugnummers is geklooid". Quick Boys-speaker Nico Kulk: "Noordwijk heeft de positie van Quick Boys overgenomen. Jammer, maar waar". (Foto: Holvast). DEN HAAG - De Haagse voetbalscheidsrechters gooien het bijltje erbij neer. Op een vergadering van de scheidsrechters, uitgeroepen naar aan leiding van het incident waarbij de 50-jarige scheidsrechter Lucas was betrokken, toonde 77,3 procent van de aanwezige arbiters zich een voorstander het komende weekeinde niet te fluiten. Wij willen, zo verklaarde de voorzitter van de Haagse scheidsrechtersver- eniging, Wim van den Berg, een daad te stellen teneinde het aantal incidenten, zoals zich de laatste weken voordeed rond de scheidsrech ters te beperken. De tegen-stemmers op de vergadering gisteravond zullen overigens dit weekeinde wèl in actie komen. De wedstrijden waar geen scheidsrech ter komt opdagen, zullen moeten worden geleid door de clubscheids- rechters. ADVERTENTIE Aanvang: 14.30 uur Het spel van de Bloemerd-bewoners gaat er de laatste weken weer behoor lijk op lijken. Nu de doelpunten nog. Nou was het de bedoeling om daar morgen mee te beginnen. Dus als u even tijd heeft... MUZIEK PARADE Deze advertentie Is aangeboden door: hét muziekblad voor sportliefhebbers Nico Kulk ten voeten uit. Alleen hij kan dergelijke teksten we reldkundig maken. Waar elders plichtmatige klanken de micro foon worden ingebrald, daar schudt de 'nieuwslezer' van Quick Boys losbandige taal uit zijn mouw. In onvervalst 'Kat- tèks'. Nog veel meer heeft de in middels 61-jarige Katwijker in zijn arsenaal. Als een echte enter tainer weet hij de lachers op z'n hand te krijgen. De lachsalvo's 'vliegen' met name over het sportpark, als de ruststanden worden opgelepeld en blijkt wanneer rivaal Rijnsburgse Boys achter staat. Juist dén lijkt Kulks stem zich ietwat te verheffen. "Maar dat is slechts schijn", voegt hij er snel aan toe. "Het kan me namelijk niets schelen wie er wint. De beste moet win nen. Ook als dat Rijnsburg is". Maar als geboren en getogen Kat wijker ("Ik stam uit een echte vissersfamilie") weet hij dat de verhoudingen tussen z'n dorps genoten en Rijnsburgers niet be paald vriendschappelijk zijn. "Vroeger", verhaalt hij, "vroeger was het nog veel erger. Als je om een meisje in Rijnsburg kwam, kon je een pak voor je donder krijgen. Zo erg als toen, is het nu niet meer. Maar bij zo'n wed strijd als Quick Boys-Rijnsburg- se Boys komen de sentimenten weer naar boven. Niet bij de spe- door Rob Onderwater Iers hoor. want in het veld is er nooit rottigheid. Met name de Kat wij kers hebben het dan over dat "byeengekochte Rijnsburgse Boys". Aan de orde is evenwel de "botsing der kustgiganten", zoals Nico Kulk Quick Boys-Noordwijk kwalificeert. Een wedstrijd die hijzelf als speler van het eerste elftal heeft meegemaakt. Vijf jaar acteerde de huidige werknemer van de Postgiro in de Katwijkse hoofdmacht. Die periode had veel langer kunnen zijn, maar door omstandigheden was hij pas op z'n 28ste op zaterdag be schikbaar. Niet vanwege het vis sen op zee, maar omdat Kulk in Utrecht filiaalchef was bij groot grutter Simon de Wit Genoeg "van het gemanipuleer" bij dat bedrijf keerde hij 'terug naar de kust'. Z'n entree in 'een' herinnert hij nog als de dag van gisteren. "Ik begon met een wed strijd in het zesde. De week daar op in het vierde. Een week later in het derde. Na een half jaar in het tweede mocht ik als reserve mee met het eerste tegen Huizen, om het landskampioenschap. Ik Wat het presidium van Feyenoord ook besluit, de spelers willen Kraay in geen geval kwijt. „Wij vinden dat hij moet blijven", zegt Michel Valke. „Ook al is hij er in de weekeinden niet bij". "Eigenlijk hoort hij er natuurlijk te zitten, maar we missen hem niet op de bank, we weten toch wel wat we moeten doen. Alles is doordeweeks al doorgenomen en een coach kan tijdens een wed strijd echt niet zoveel invloed meer uitoefenen. Zogenaamde gouden wissels zijn alleen maar mazzel. Bovendien zit er met Fa fie een tussenman op de bank die zich op dezelfde lijn beweegt en dan kan het best al zal het na tuurlijk niet altijd zo blijven". Hoelang de huidige situatie voort duurt is uiteraard sterk afhanke lijk van de prestaties, beseft Val ke. „Deze verhouding bestaat al leen bij de gratie van het aantal punten dat we hebben gepakt. Was het prestatief jninder ge gaan, dan zou het vermoedelijk nu al anders zijn en aan het eind van het seizoen komt er zeker een andere oplossing". Dat geldt dan niet alleen voor Kraay, maar ook voor Valke zelf. Hoe het zit, weet hij eigenlijk ook niet precies, maar zijn status zal hoe dan ook veranderen. Hy is nu als huurling in dienst van Feyenoord, na het seizoen zal PSV hem de eerste aanbieding doen, waarna er kan worden ge praat. „Maar je begrijpt wel dat ik het liefste hier blijf spelen", roept hij impulsief. „Misschien komt het wel door de prestaties, maar ik zou hier niet meer weg- willen. Ik heb het hier uitstekend naar mijn zin". Gemakzucht Hij is sterk opgefleurd na zijn ver trek uit Eindhoven, waar hij ove rigens nog altijd een koophuis bewoont. Wat hem betreft ver houden Feyenoord en PSV zich tot elkaar als de dag tot de nacht. „Hier is veel meer sfeer, voel je je verwant aan de club. Daar voet bal je alleen voor je geld, is het allemaal veel gemakzuchtiger, want er zijn voor het seizoen toch al dertienduizend kaarten ver kocht. Hier moet je wekelijks AMSTELVEEN (ANP) - Het Ne derlands hockeyelftal heeft gis teravond in het Wagenerstadion in Amstelveen een oefenwed strijd tegen Bloemendaal met 7-2 gewonnen. Voor de nationale ploeg van bondscoach Wim van Heumen scoorde Roderik Bouw man vier keer. Hidde Kruize, Ar no den Hartog en Ewout van As- beck waren goed voor ieder één doelpunt. Het duel werd afge werkt in het kader van de oefen- reeks voor het tienlandentoer- nooi, dat in december in Mel bourne wordt gehouden. door Paul de Tombe presteren, daar denken ze direct dat ze er al zijn na een grote over winning. Het is echt een verschil van dag en nacht". Letterlijk zelfs, voor hemzelf. In Eindhoven vertoefde hij lang in de duisternis die wisselspelers omringd. Hy werd het laatste jaar op de bank gehouden, om dat Libregts vond dat „ik teveel draaide met de bal, te weinig ef fectief was". Hij had gelijk, be kent Valke, „maar ik moest daar als pure zijkant-middenvelder spelen en dat ben ik niet. Mijn mogelijkheden waren te beperkt. Ik moet de ruimte hebben om mijn lange bal kwijt te kunnen. Spelers als ik zijn enorm afhan kelijk van de beweging van het elftal. Die was er niet bij PSV". Gerijpt door de tegenslag („Ik heb erdoor van me af leren bijten, voor die tijd liep het op rolletjes en was ik veel te lief'), vond hij die beweging bij Feyenoord wel. Niet voorin, „ai staat er met Houtman wel een ander type spits", maar naast hem. Bij Gul lit, bij de 'opkomende' verdedi gers Troost en Wijnstekers ook. Met de ploeg gestart "op het nul punt" groeide hij zodanig dat de schijwerpers van Oranje weer over hem gingen schijnen. De in terland tegen Frankrijk werd ook voor hem echter een flop. „Ik speelde slecht, liep te zwem men, maar achteraf zeg ik dat ik me de rol van spelbepaler niet op had moeten laten dringen. Daar ben ik nog niet aan toe. Ik ben een goede linkermiddenvelder, maar ik mis nog de mogelijkhe den om een elftal naar mijn hand te zetten. Daar ben ik met mijn 23 jaar te jong voor, daar heb je een figuur als Arie Haan voor no dig. Ik denk niet dat Rijvers het nog van plan is, maar ik zelf zal me zeker niet meer in die rol la ten duwen". Hij voelt zich er te jong voor, hij heeft er de stem niet naar. „Als Van Hanegem wat roept, dan schrikt iedereen zich kapot. Ik moet af en toe drie keer schreeu wen voor ik contact heb. Dat is soms weieens vervelend, ja, maar ik heb er geen complex van". Hij hoeft het bij Feyenoord ook niet te krijgen. Daar loopt De Kromme „die van achteruit op bouwt", daar weet hij met Jeliaz- kof en Gullit twee potientiele elf taldragers naast zich op het mid denveld. Het tekent tegelijk de kracht en de kwetsbaarheid van de Kraay-Fa- fie-formatie, die nog teveel kan sen laat liggen en dan onnodig in de problemen komt. (Echt goed liep het tot nu toe alleen uit bij PSV en thuis in de eerste 70 mi nuten tegen AZ). „Verdedigend zou het misschien beter zijn als er een breker bij stond", weet Valke dan ook, „aanvallend komt dit beter uit en we willen aanvallend spelen omdat we daar de ploeg voor hebben. Daar ligt ook tegen Ajax onze kans. Voorin ruimte proberen te ne men en een-tegen-een situaties creeëren in het trage centrum". Bescheiden Lukt dat niet, dan zou dat jammer zijn, maar niet meer dan dat.Als we zondag verliezen, zitten we echt niet gelijk in de put", zegt Valke. „We mikken voorlopig al leen nog op Europees voetbal. Als je het materiaal afzonderlijk bekijkt, is dat misschien een te bescheiden doel, maar als team zijn we nog te kort bij elkaar om hoger te reiken. Ajax is wat dat betreft verder in het collectief, wij moeten als geheel rijpen. Het laatste restje angst van vorig sei zoen moet er nog uit. Maar blijft dit elftal drie jaar bestaan, dan moet die titel zeker haalbaar zijn. Dan kunnen we ook bij de beste tien van Europa komen". Kraay is dan al verdwenen, Gullit danst op disco-muziek door het Kuipje. ZEIST (ANP) - Het bestuur van de sectie betaald voet bal van de KNVB is kwaad op het Budget Bewakings Instituut (BBI), omdat het instituut de exploitatiere sultaten van de betaald- voetbalorganisaties zonder overleg in de publiciteit heeft gebracht. Daags na de najaarsvergadering van de sectie maakte het BBI be kend dat het betaald voetbal in het afgelopen seizoen een exploitatietekort van 6,7 miljoen gulden had opgelo pen. Door dit tekort is de schuldenlast van deze be drijfstak gestegen naar een recordhoogte van zeventig miljoen gulden. Het sectiebetuur betaald voet bal meent, dat sommige clubs door de mededelingen van het BBI "ten onrechte in diskrediet worden gebracht. Dé Stoop, lid van het sectie- bestuur betaald voetbal: "AZ'67 en PSV hebben het jaar afgesloten zonder ver lies. Door het BBI worden deze clubs in een kwaad dag licht gesteld". ADVERTENTIE A.s. zaterdag 19.00 uur ZIJL/LGB- DZV-MARTENS zwembad de Zijl adv. aangeboden door Mercasol M.L. station Perquln U HEEFT War <S€MIST, MENEER ömakeujc» DIE MENEER ACHTER HAO B'JMA UN -EH- RIANT ROND VERKOCHT AAN Cue TWEE TCHTCB ACf/v» J- viel in en ben er nooit meer uit geweest" "Een echte streber was ik", zegt hij met het vuur in de ogen De wed strijden tegen Noordwyk waren in 'zijn' tyd immer aangenaam. Geen wonder, want in de jaren vyflig fungeerde Quick Boys min of meer als regent van het zaterdagvoetbal en het elftal kwam toen veelvuldig als win naar over de streep. "En nu zijn de zaken omgedraaid", conclu deert Kulk. "Noordwyk heeft de positie van Quick Boys overge nomen. Jammer, maar waar. Wat ik ervan heb gehoord, hebben ze nu een elftal met allemaal jonge gasten, die het goed doen". Hij zegt niet chauvinistisch te zijn, maar de treurige blik in z'n ogen by het ontleden van het Quick Boys-van-nu verraadt genoeg. Ook Nico Kulk zou graag weer eens een kampioenschap begroe ten. Het leek dit seizoen de goede kant op te gaan, maar de ploeg van Berry Janse kampt nu weer met een terugslag. "Ik heb het gelijk al gezegd: één zwaluw maakt nog geen zomer. Alle Kat- wijkers verwachtten al een titel, maar dat is met deze ploeg te hoog gegrepen. Er wordt teveel achteruit gevoetbald. Vroeger, ja, toen gaven we alle ballen voor het hok. In de spits pikte Arie van de Oever dan altijd wel z'n goalfje mee. Moetje nu zien, met al die ingewikkelde systemen. Ik neem het die trainers niks kwa lijk hoor. In Zeist wordt ze niets anders geleerd. Maar mooi vind ik het niet Geef mij dat Engelse voetbal maar". Dat beleeft hij echter vanachter de televisie, lyfelyk aanwezig is hij op de zaterdag wanneer Quick Boys thuis speelt. Hoe-ie aan dat baantje van microfonist is geko men, weet-ie niet. In elk geval doet Kulk het, nadat hij 16 jaar jeugdvoorzitter was geweest, al "een jaartje of vyfHet ophalen van de opstelling van de tegen stander in de bestuurskamer, is het begin van het tweewekelijk se ritueel. Waarna hij afdaalt naar z'n kamertje onder de tribune, om daar de geluidsinstallatie ge reed te maken. "Bla bla" Speeches vooraf maakt hij niet Al le teksten worden uit het blote hoofd opgezegd. "Ik heb me wel zelfde. Goedemiddag, dames en heren. Hartelijk welkom, ook aan de tegenstander, bestuursle den, supporters,., bla...bla". Daar heeft Nico Kulk eigenlijk weinig plezier van. Wel van het via de microfoon 'corrigerend' optre den, als supporters weer eens voor de reclameborden hebben plaatsgenomen. "Omdat ik een Katwyker onder de Katwykers ben, ken ik natuurlyk een hoop mensen. Dus als ik een bekende binnen de afrastering zie staan, zeg ik: "Wil iedereen achter de borden vandaan gaan. ook Jan van der Plas bij dat bord van Haasnoot". Nou. dan komen ze na afloop naar me toe, hè. Zijn ze nog een beetje aangebrand ook. Nou, moeten ze maar bij die bor den weggaan". Z'n ideaal is een eigen hokje, ge maakt bovenin de tribune. Want staan tussen die tribunes is maar niks. "Het is bovendien nog een tochtgat ook. En als het een beetje druk is, kan ik niks meer zien. Moet ik er af en toe een stoel by halen, om er bovenuit te komen. Zo heb ik wel eens een doelpunt gemist, ja. Vraag ik aan een van die toeschouwers wie er heeft gescoord. Dick Siera. Ik schreeuwen door die microfoon: "Het doelpunt werd gemaakt door Dick Siera". Begint ieder een toch te lachen. Dat was de scheidsrechter. Wist ik veel. Iets aannemen van een ander doe ik dus met meer". Graag zou hij ook tydens de rust de reclameboodschappen 'live' door willen geven. "Nu wordt el ke keer een cassettebandje afge draaid. Dat klinkt toch afge zaagd. Als ik dat zou doen, pro beerde ik er elke keer wat leuks van de maken. Zoiets van: "Met de gevulde koeken van Van Ton geren, hoef je niet te verhonge ren". Ik heb het aan het bestuur voorgelegd. Ze zullen het bekij ken". Voorlopig dient hij zich slechts be zig te houden met wedstrydza- ken. Waarmee Nico Kulk zich ook best kan vermaken, zullen derom) by Quick Boys-FC Den Haag. Ter ere van het afscheid van doelman Floor Schaap vor men Katwykse pupillen een ere haag Tydens de wedstrijd moe ten ze als balleryongens funge ren. De onwetende kleuters bly- ven echter stokstijf aan één zyde staan. Nico Kulk komt in actie: "Jon-gès, het veld heeft viér zij den Ver sprei den", galmt in plaatselyk accent over de dui nen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13