Koopkracht niet beschermd CPN bezig aan inhaalmanoeuvre Plan PvdA: te mooi om waar te zijn Voorbereiding plaatsen kernwapens toegelicht J- Kabinet blijft bij inkomensbeleid voor 1983 ri Controle in Kamer op regeling neveninkomsten DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Binnenland LEIDEN - Het PvdA-plan voor een alternatief sociaal-economisch beleid, waar mee het aantal werklozen in 1986 met 400.000 zou kunnen worden teruggebracht, blijkt, zoals pre mier Lubbers gisteren al terecht signaleerde, te zijn gebaseerd op een te mooie voorstelling van za ken. De cyfers van het Centraal Planbureau (CPB) waarop de PvdA zich baseert, geven niet al leen aan dat het door PvdA-lei- der Den Uyl genoemde getal overdreven is, maar laten boven dien zien dat de effecten van het PvdA-plan uiterst onzeker zijn. door Anneloes Timmerije Zo blijkt ruim de helft van de door Den Uyl voorgestelde daling niet samen te hangen met werktijd verkorting, maar met scholings maatregelen, waardoor het ar beidsaanbod afneemt, en met een uitbreiding van stageplaat- Eerder deze week had PvdA-leider Den Uyl verklaard, dat via sterk doorgevoerde arbeidstijdverkor ting de werkloosheid in 1986 400.000 arbeidsplaatsen lager zou uitvallen dan via het huidige ka binetsbeleid. Hij beriep zich daarbij op een berekening van het CPB, dat de sociaal-economi sche voorstellen van de toenma lige informateur Van Kemenade had doorgerekend. In een uitvoerig interruptiedebat kreeg Den Uyl gisteren de wind van voren. Premier Lubbers wees hem erop, dat ook het kabi net uitgaat van een aanzienlijke arbeidstijdverkorting, wat vol gens hem een gunstig effect van 260.000 arbeidsplaatsen zou heb ben. "Maar ik heb er geen zin in de huid van de beer te verkopen voordat hij is geschoten", aldus de premier, die daarmee aangaf dat de effecten van de invoering van arbeidstijdverkorting op grote schaal, nog volstrekt on duidelijk zijn. Flatteus Uit het rapport van het CPB blijkt, dat Den Uyl de berekeningen wel heel gunstig heeft geïnter preteerd. Het getal van 400.000 is nogal flatteus. Omdat er nog ner gens op grote schaal arbeidstijd verkorting wordt toegepast, kun nen de effecten op lange termijn niet worden getoetst aan de reali teit en zijn de uitkomsten derhal ve theoretisch. Bovendien is Den Uyl uitgegaan van het gunstigste geval, waarbij de produktiecapaciteit bij het in voeren van arbeidstijdverkorting gelijk blijft. Daarbij komt dat een van de financieringsbronnen die de PvdA denkt te hebben gevon den, namelijk via extra aargasle- veranties aan het buitenland, niet erg hard is. Volgens de PvdA zou uit die extra leveran ties tot 1986 één miljoen gulden kunnen worden gehaald. De cij fers van het CPB geven echter geen enkele aanleiding te veron derstellen dat dit ook kan wor den gerealiseerd. Voorwaarde De PvdA heeft voor het invoeren van arbeidstijdverkorting altijd als voorwaarde gesteld, dat er evenredig loon moet worden in geleverd en dat de bedrijfstijd in elk geval moet worden gehand haafd, zo mogelijk uitgebreid. In dit licht gezien is het dan ook niet verwonderlijk, dat de partij zich beter kan vinden in het mo del van het CBP waarbij wordt uitgegaan van handhaving van de bedrijfstijd (is handhaving van de produktiecapaciteit). Het is echter niet denkbeeldig dat bij de invoering van arbeidstijd verkorting de bedrijven die toch al kampen met een overproduk- tie deze gaan aanpassen aan de werktijd. Dus: korter werken, minder produceren. In dat geval leidt arbeidstijdverkorting niet tot een noemenswaardig positief effect op de werkgelegenheid, al dus het CPB. Uit het onderzoek dat het planbu reau deed naar de effecten van het plan-Van Kemenade (een strak doorgevoerde arbeidstijd verkorting, onder gelijktijdige matiging van de lonen van 2,5 procent per jaar; het op peil hou den van de binnenlandse beste dingen door geringer bezuinigen en het vergroten van de over heidsinvesteringen, vooral in de bouw) trekt de PvdA voorts de conclusie dat: het financieringstekort van de overheid vanaf 1983 met een half procent per jaar zal dalen; de belasting- en premiedruk ge lijk zal blijven; de lonen minder zwaar op de be drijven gaan drukken; de investeringen, export, werk gelegenheid en de particuliere comsumptie zullen toenemen. Financieringstekort Volgens het CBP zal het financie ringstekort iets minder snel afne men. De extra kosten voor uit breiding van de werkgelegen heid bij de overheid worden ge compenseerd door een gunstige verhouding van lonen en prijzen. Bovendien zal het aantal werk loosheidsuitkeringen dalen die ten koste van de overheid ko men. Premier Lubbers toonde zich gis teren helemaal met gelukkig met deze uitkomst "Als de PvdA het financieringstekort minder snel wil terugbrengen dan staat dat een verdere daling van de rente in de weg". Lubbers waarschuw de ervoor, dat aan de onbeheers baarheid van de overheidsuitga ven en de voortdurende daling van de investeringen geen eind zal komen als het kabinet de PvdA-plannen zou Positief Het planbureau heeft tevens een vergelijking gemaakt tussen het plan-Van Kemenade en het draaiboek van het kabinet. De conclusie van het CBP is dat, af gezien van de effecten op het fi nancieringstekort en de rente, de PvdA-plannen op de middellan ge termijn positief inwerken op de Het planbureau maant in haar rap port echter tot grote voorzichtig heid. De uitkomsten zijn geba seerd op modelmatige bereke ningen en niet op reële cijfers. Den Uyl heeft deie waarschu wing kennelijk naast zich neer gelegd. DEN HAAG (GPD/ANP)- Het kabinet ziet geen kans maatregelen te nemen om de dalende koopkracht van de laagste inkomens te verbeteren. Premier Lubbers noemde gisteren in het debat over de regeringsverkla ring het verwachte inkomensbeeld voor volgend jaar „niet bevredigend", maar zei dat daar op korte termijn niets meer aan te doen valt. Dit leverde de premier scherpe kritiek op van PvdA en CDA. Bij het door het kabinet voorge stelde inkomensbeeld voor 1983 gaan de minima 4,5 procent achteruit en blijven de hoogste inkomens vrijwel gelijk. CDA en PvdA vinden dat de regering meer moeite moet doen om dit beeld te veranderen. De premier moet het nemen van maatrege len niet tot in 1983 voor zich uit- v schuiven, aldus het CDA. Den Uyl (PvdA) vindt dat het kabinet nog voor 1 januari het koop krachtbeeld moet bijstellen. Ook de overige linkse partijen wezen het regeringsbeleid gisteren in harde taal van de hand. Vakantiegeld Lubbers wees er echter op dat ka binet gekozen heeft voor een de centrale aanpak, waarbij de so ciale partners zelf de inkomens verdeling uitmaken. Wel vindt Lubbers dat het vakantiegeld ook in 1983 afgetopt moet wor den. Tijdens het centraal overleg, dat het kabinet morgen met werkgevers en vakbonden zal voeren, zal Lubbers een „drin gend beroep" op het bedrijfsle ven doen om deze beperking op vrijwillige basis voort te zetten. De minister-president zei verder dat het kabinet al de nodige maatregelen heeft getroffen om het inkomensbeeld enigszins aan te passen. Zo is afgezien van een verhoging van de btw, is de infla tiecorrectie in de belastingen be perkt tot 80 procent en werd de premievrije voet voor de wao ex tra verhoogd van 86 tot 94 gul den. Het kabinet voelt er niets voor om de inflatiecorrectie nog meer te verlagen, zoals de PvdA WEERRAPPORTEN o. «1 •i gisteren ac-r u Amsterdam regen 10 6 02 De BUt regen 11 6 02 Deelen regen 12 8 04 Eelde geheel bew. 13 5 2 Eindhoven regen 11 7 07 Den Helder regen 10 6 03 Rotterdam regen 11 9 04 Twente regen 12 5 1 Vlissingen geheel bew. 10 9 0 Zd. Limburg geheel bew. 11 6 01 Aberdeen onbewolkt 5 1 9 Athene onbewolkt 17 4 0 Barcelona half bew. 18 7 0 Berlijn onbewolkt 13 3 0 Bordeaux zwaar bew. 14 5 02 Brussel regen 11 8 Frankfort half bew. 13 2 02 Genève geheel bew. 13 -1 4 Helsinki regenbui 7 6 18 Innsbruck licht bew. 7 -1 0 Klagenfurt mist 13 0 0 Kopenhagen zwaar bew. U 5 03 Lissabon licht bew. 15 10 Locarno regen 7 6 4 Londen half bew. 11 7 11 Luxemburg zwaar bew. 2 Madrid half bew. 13 8 0 Malaga onbewolkt 19 9 0 Mallorca half bew. 19 10 0 Malta zwaar bew. 20 11 3 München mist 12 0 01 Nice zwaar bew. 13 11 1 Parijs regen 11 8 01 Rome zwaar bew 19 14 13 Split zwaar bew 16 12 0 Stockholm regen 4 4 Wenen mist 4 0 0 Zürich mist 1 Casa Blanca half bew. 21 10 0 Istanbul onbewolkt 13 4 0 Las Palm as geheel bew. 23 20 0 Beiroet half bew. 0 Tel-Aviv licht bew. 17 11 0 Tunis zwaar bew. 21 11 0 had voorgesteld. Daardoor zou den vooral de hogere inkomens worden getroffen. Wel zal het ka binet binnen enkele weken met voorstellen komen om de belas tingen voor echtparen met twee inkomens te verhogen. In het voorjaar zal met de sociale partners nader worden gespro ken over het inkomensbeeld, al dus Lubbers. Hij wees erop dat de dreigende koopkrachtdaling vooral afhankelijk zal zijn van de prijsstijgingen in 1983. Bij het overleg ziet hij voorts mogelijk heden om nadere besluiten te ne men over belastingen, sociale premies en mogelijke verschui vingen tussen werkgevers en werkgevers van de te betalen premies. Het kabinet zal de bevriezing van de ambtenarensalarissen niet la ten vallen. Volgens Lubbers heeft het kabinet in de begroting gekozen voor werk boven geld. Indien de bonden dit anders wil len, dan moet er elders bezuinigd worden. Lubbers liet er geen twijfel over bestaan dat in dat ge val het aantal arbeidsplaatsen nog verder zou teruglopen. Plan Oppositieleider Den Uyl botste in de loop van het regeringsdebat verscheidene malen met de pre mier. Dat gebeurde onder meer bij de bespreking van het werk gelegenheidsbeleid dat het kabi net wil voeren. Den Uyl wees daarbij op een PvdA-plan, dat volgens een berekening van het Centraal Planbureau de werk loosheid met ongeveer 400.000 zou doen verminderen. Lubbers bestreed dit aantal niet, maar hij wees erop dat het kabinet zich bewust voorzichtig opstelt 'Den Uyl geeft aan hoeveel banen iets oplevert, ook als dat in de prak tijk nog bewezen moet worden', aldus de premier (zie ook elders op deze pagina). AMSTERDAM (GPD) "Dit centrum is fantastisch voor doven maar het zal nog beter functioneren als doven ook de horenden binnenhalen. Dan heeft het zin". Dit heeft acteur Willem Nijholt gisteren in gebarentaal gezegd bij de offtciële opening van het eerste dovenontmoetingscentrum in ons land aan de Amsterdamse Stadhouders kade. Het ontmoetingscentrum voor doven is gebouwd in een voormalige garage en zal functioneren als cursus- en ontspanningsruimte voor dove mensen uit het hele gebied rond Amsterdam. Op de foto: Willem Nijholt (rechts) in gesprek met doven door middel van gebarentaal. 'Operationele maatregelen' twistpunt in Kamer DEN HAAG (GPD/ANP)- Minister De Ruiter (defensie) zal de Twee de Kamer binnen een week laten weten wat de regering precies verstaat onder „operationele maatregelen" ter voorbereiding van de plaatsing van kruisraket ten. Tijdens het regeringsdebat gisteren verschilden premier Lubbers en oppositieleider Den Uyl hierover fors van mening. De vraag is van belang, omdat het kabinet met de Kamer wil praten DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal in het vervolg de nale ving van de regeling nevenfunc ties en eigen vermogen van be windslieden kunnen controle ren. Premier Lubbers, Tweede- Kamervoorzitter Dolman en de voorzitter van de Algemene Re kenkamer, Peschar, zullen hier voor gezamelijk een procedure ontwikkelen. Lubbers zei dit gis teren tijdens de debatten over de regeringsverklaring. Oppositieleider Den Uyl had om een dergelijke controle ge vraagd, omdat er wel een rege ling bestaat maar geen mogelijk heid de naleving ervan te toet sen. Lubbers nam het voorstel over en zegde toe dat de Kamer voortaan de gegevens van de le den van het kabinet zal kunnen inzien. Wel moeten daarbij strik te voorwaarden voor de bescher ming van de privacy van de be windslieden in acht worden ge- Search dat hij tijdens zijn i terschap (1977-1981) een vergun ning tot olie- en gaswinning heeft gegeven. Over het algemeen is het volgens de premier goed gebruik dat be windslieden de schijn vermijden dat zij van kennis uit het kabinet gebruik maken na hun aftreden. Het is echter onvermijdelijk dat zij op de een of andere manier toch met die beleidservaring in aanraking komen, wanneer zij een functie in de maatschappij n, aldus Lubbers. Lubbers zag geen aanleiding te veronderstellen dat vice-premier Van Aardenne een „zorgvuldige afweging" achterwege heeft ge laten bij de aanvaarding van een commissariaat 'bij Holland Sea SCHIPHOL (ANP) - Totaal ver kleumd en stijf is gisteren op Schiphol een 24-jarige Keniaan aangekomen, die kans heeft ge zien in Nairobi als verstekeling aan boord van een vrachtvlieg tuig van de Gabonese lucht- vaartmaatschappi Air Gabon te komen. De jongeman werd aangetroffen, toen de boeing 707 op Schiphol werd uitgeladen. De tempera tuur in de kabine was geduren de de vlucht ongeveer zes gra den beneden nul geraakt. De jongen zal morgen met een lijnvlucht van de KLM naar Nairobi worden teruggevlogen. zodra de voorbereidingen in de operationele fase belanden. Lubbers zei dat het kabinet bewust de term „operationeel" heeft ge kozen, omdat het onderscheid van de vorige minister van de fensie (Van Mierlo) tussen „pas sieve" en „actieve voorberei ding" onduidelijk was. Hij ver klaarde dat dit niet betekent dat de Kamer nu later wordt inge schakeld. PvdA-leider Den Uyl hield echter staande dat dat wel het geval is. Volgens Den Uyl heeft Van Mierlo toegezegd de Tweede Kamer in te lichten, zodra gesprekken tus sen Amerikaanse legerautoritei- ten, defensie en gemeenten moe ten worden gevoerd over moge lijke plekken waar de omstreden wapens kunnen staan. Op dat moment breekt de actieve voor bereidingsfase aan, waarover het parlement een standpunt moet bepalen, aldus Den Uyl. Volgens Lubbers is van een „ope rationele" voorbereidingsfase echter pas sprake wanneer het overleg tussen de verschillende instanties tot besluiten moet lei den. Zolang het gaat om admini stratieve voorbereidingen en oriënterende besprekingen, wil hij met de planning doorgaan zonder de Kamer te raadplegen. De opvatting van Den Uyl houdt in, dat de Kamer zich al binnen enkele maanden zou kunnen uit spreken over het doorgaan van de voorbereidingen. De lezing van Lubbers betekent, dat dat zeker niet voor het verschijnen van de Defensienota zal gebeu ren. Die nota komt volgend jaar september. V olkshuisvesting Minister Ruding (financiën) zal binnen een maand een beslissing nemen over het mogelijk fiscaal aftrekbaar maken van het groot onderhoud van de eigen woning. Om geld te krijgen voor de bouwproduktie heeft het kabinet gekozen voor hogere woonlas ten. Bij de vaststelling van de ge wone huurverhoging zullen niet alleen de kosten in beschouwing worden genomen, maar ook de financiering van de woning bouw. Premier Lubbers zei dat het kabinet op korte termijn een besllissing zal nemen over de problemen van mensen met een eigen huis, die leven van een bij standsuitkering. Het kabinet houdt vast aan het plan tol te heffen op de rijkswe gen. Ook wil de regering volgend jaar een eigen bijdrage voor ge neesmiddelen invoeren. Minima 9 procent koopkracht minder ROTTERDAM (ANP) - Vol- gens de Gemeentelijke Socia le Dienst (GSD) in Rotterdam zullen degenen die uitkerin gen op minimumniveau ont vangen, geen 4.5 procent koopkracht verliezen maar 9 procent, als de bevriezings plannen van de regering doorgaan. De GSD heeft berekend dat ge zinnen en alleenstaanden, die rond moeten komen van een minimumuitkering, er tussen 1980 en 1982 al 4,5 procent koopkracht hebben moeten inleveren. Dit koopkracht verlies, gevoegd bij de te ver wachten prijsstijging van 4.5 procent in 1983, leidt by het doorgaan van de bevriezings- plannen tot een koopkracht daling van in totaal negen procent eind volgend jaar. Wim Klinkenberg, zelf ex- CPN-lid maar nog steeds een trouw communist, vatte zijn kritiek op het ontwerp-pro- gramma van de Communisti sche Partij Nederland krach tig samen: "Dit is verraad aan de diepste beginselen van het marxisme-leninisme". Hij sprak deze gedenkwaardige woorden enkele weken gele den in Amsterdam, waar hij samen met Friedl Baruch, Hermine La taster-Van Hall en Daniël Lataster het boekje "De rode vlag gestreken" presenteerde. In dit boekje wordt het nieuwe CPN-pro- gram kritisch ontrafeld en aan een hard oordeel onder worpen: er deugt niets van, het is vaag en het doet ge weld aan de grondslagen van het marxistisch-leninistische denken. Voor wie de kritische beschou wingen van Klinkenberg c.s. over de CPN de afgelopen ja ren heeft gevolgd, komt het boekje nauwelijks als een verrassing, want in de ogen van het viertal is er al jaren lang iets mis met de ideologi sche vormgeving van de CPN: "Vanaf 1963-1964 heeft zü (de leiding van de CPN w.w.) vanuit een kleinburger lijk opportunisme die in ternationale proletarische so lidariteit verloochend en soms rechtstreeks verraden. Blijkens het nu gepubliceer de ontwerp voor een nieuw partijprogram heeft de lei ding van de CPN besloten die verloochening en dat verraad een ideologische grondslag te geven". Twee stromingen Klinkenberg c.s. zijn niet de enigen die er zo over denken. Binnen de CPN hebben zich globaal twee stromingen ge vormd waarvan er één, net als het viertal, sterk terugver langt naar de gestaalde per fectie van het marxistisch-le ninistische model. Dat wil zeggen: de klassenstrijd als door Wim Wirtz eerste prioriteit, "de arbei dersklasse als eenheid tegen over de burgerlijke klasse", "internationale proletarische solidariteit met socialistische samenlevingen" en als nood zakelijk instrument het "de mocratisch centralisme" (de gesloten partij- en/of staats structuur). De andere stroming - die van de "vernieuwers" - steekt daar bij schril af. Zij wensen, na zovele jaren van dogmatische tradities, niets liever dan een grondige afrekening met wat zij beschouwen als een ach terhaalde en onwerkbare po litieke koers, en streven naar aansluiting bij de linkse par lementaire partijen in Neder land. Op het 28ste partijcongres van de CPN - morgen, zaterdag en zondag in Amsterdam - zal het ontwerp-programm, dat voor een belangrijk deel is geschreven door vodrzitter Henk Hoekstra, nog niet offi cieel aan de orde komen. Maar de interne strijd tussen de "rekkelijken" en "precie- zen" is intussen zo verhevigd dat een openlijke confronta tie tussen beide stromingen moeilijk zal kunnen uitblij- Veijongenskuur Aanvankelijk leek de groep van vernieuwers weinig in de weg te staan na het verschij nen van het ontwerp-pro- gram in december vong jaar. Het merendeel van de CPN- top richtte zijn hoop op een ingrijpende verjongingskuur, waarvan trefwoorden als "fe- minisering" en linkse (parle mentaire) samenwerking of ftisie steeds mee op de voor grond traden. Maar al gauw kwam de reactie. Een club van "horizontalen" stond op en etaleerde met enige woede haar nostalgische gevoelens over de vroegere partijlijn te genover ieder die het maar horen wilde. Voor een deel van hen was het niet zozeer de hang naar een nieuwe koers, maar meer het tempo waarin de CPN zonodig moest veranderen. Het ging te snel en daardoor werd in de visie van de horizontalen al te gemakkelijk aan enkele belangrijke verworvenheden uit de oude periode voorbij gegaan. De verontrusting onder de "ge staalde kaders" is niet onbe grijpelijk, want de voorge stelde koerswyziging is in derdaad drastisch: geen na tuurlijke band meer met de CPSU in de Sowjet-Unie ("Ook landen met een socia listische produktiestructuur dienen op hun daden te wor den beoordeeld"), de reste rende contacten met de zus terpartijen in Polen en Tsje- choslowakije moeten worden beëindigd en de vakbond So lidariteit en de dissidenten- beweging Charta77 ge steund, het democratisch centralisme moet worden in geruild voor een parlementai re structuur, en de "feminise ring van de samenleving" moet naast (niet meer na) de klassenstrijd grote voorrang krijgen. Afgemeten aan de zuivere leer hebben Klinkenberg c.s. dus wel geUjk. Maar gelyk heb ben in de leer is niet hetzelfde als praktisch het beste func tioneren. Het bewijs daar voor begon zich in de CPN af te tekenen nadat Chroests- jow in 1956 het zg. destalini- satieproces (waarbij Stalin als een bloedige dictator werd ontmaskerd) in gang had gezet De verwerking van dat proces kostte menige communistische partij grote moeite, en zo ook de CPN. Sommige stromingen, zoals die van Wagenaar en Gort zak, wilden de destalinisatie consequent tot in de eigen gelederen doortrekken, maar zij werden, onder de bezie lende leiding van CPN-groot- vorst Paul de Groot en Henk Hoekstra (de huidige voorzit ter!), fel bestreden. Wagenaar en Gortzak kregen boven dien een trap na toen het oud- kamerlid Marcus Bakker in 1958 het boekje "De CPN in de oorlog" uitbracht waarin het tweetal niet alleen werd afgeschilderd als werktuigen van het westerse imperialis me, maar ook in verband werd gebracht met dubieuze nazi-contacten. Nog hetzelf de jaar werd de club van Wa genaar en Gortzak uit de par tij gesmeten en dat stelde partijleider De Groot in staat zijn eigen strategie uit te stip pelen, aanvankelijk Moskou- gezind. later min of meer on afhankelijk. maar steeds op een stalinistische leest ge schoeid. (Later bleek Bakker zich te hebben schuldig ge maakt aan geschiedverval sing en werd de groep van Wagenaar en Gortzak pas dit jaar formeel gerehabiliteerd, overigens zonder excuses) In de jaren zeventig begon de dogmatiek van Paul de Groot steeds meer weerstand op te roepen. De verbittering over zijn autoritaire optreden nam toe en mede door het grote verlies van de CPN bij de ka merverkiezingen van 1977 kon een partijrevolte niet uit blijven en werd het stalinisti sche gedachtengoed van De Groot aan de kant gezet Linkse splinter Sindsdien hebben tal van par tij-ideologen naarstig naar een nieuwe partij koers ge zocht en die, blijkens het ont- werp-program. ook gevon den. Al blijft het met dit pro gramma in de hand volstrekt onduidelijk in hoeverre de CPN zich straks nog van een andere linkse splinter zal kunnen onderscheiden. Dat gegeven verontrust ook me nige "horizontaal" die allerlei oude waarden, waarvoor he vige stryd is geleverd, om zich heen ziet wegvallen en die er maar op moet vertrou wen dat alles goed komt. Hoewel er. met uitzondering van de niet zo grote groep rond Klinkenberg, vrij alge meen overeenstemming be staat over het achterhaalde karakter van de oude Mos kou-koers, biedt de nu voor liggende koerswijziging voor menig partijlid weinig hou vast. "Femini se ring", het "sturen" van de economie en het vormen van een links front in Nederland zijn din gen die andere linkse partijen (PPR, PSP) ai jarenlang in hun vaandel hebben staan. Voor de CPN zijn ze de uiter lijke kenmerken van een in haalmanoeuvre, maar de vraag is of daarmee het voor bestaan van de party kan worden verzekerd. Er staat de CPN dan ook nog een he vige interne strijd te wach ten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7